Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-08, 14:12
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή Aξιοπιστια της Αγ.Γραφης off-topic

Μιλτος01


αν θελει καποιος συμορφωνεται , αν δεν θελει δεν συμορφωνεται .
Εκει εγκειται το ολο θεμα . Θα πιστεψεις ή δεν θα πιστεψεις .
Για αυτο λεμε πως ειναι δυσκολο και θελει αφοσοιωση και πνευματικη επαγρυπνιση .
Λες οτι νομιζεις , διαβαζοντας κατι το απορριπτεις απλα .
Εχεις κανει πχ μοναχος για να κρινεις μονος σου τι γινεται ουσιαστικα ή δεν σε αφορα και βγαζεις ''το μακρυ και το κοντο '' σου και εσυ ?
  #2  
Παλιά 16-05-08, 14:37
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01


Πάτερ μ' όλο το σεβασμό...ας σταματήσει επιτέλους ο ΜΥΘΟΣ των αγράμματων ψαράδων που "μέσα σε μια νύχτα" μεταμορφώθηκαν σε πεφωτισμένους κήρυκες της ΑΛΗΘΕΙΑΣ...
Ας μη ξεχνάμε ότι για 3 ολόκληρα χρόνια της ζωής τους οι άνθρωποι αυτοί έζησαν ΜΑΖΙ με μια ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΜΟΡΦΗ...και ΔΙΔΑΧΘΗΚΑΝ απ' αυτήν!
Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι μαθητές ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ αλλά γίνονται...Με άλλα λόγια θέλω να πώ ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο ντε και καλά πίσω απ' όλα να βλέπουμε ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ και ΑΟΡΑΤΕΣ παρεμβάσεις......

αγαπητε μιλτο ειναι καλη η παρατηρηση σου αλλα πρεπει να γνωριζει οτι οι μαθητες ηταν αγραμματοι διοτι και ο διδασκαλος ηταν αγραμματος.
και εμηναν αγραματοι οπως μαρτυρουν και αλλες πηγες απο την εξωβιβλικη γραμματια.
εγω παντως εκανα 8 χρονια αγγλικα και ζοριστηκα πολυ και ας ζω σε αλλη εποχη ενω αυτοι μιλουσαν δεν ξερω και εγω ποσες γλωσες και ποτε τα εμαθαν αυτα μεσα σε τρια χρονια....?ο Πετρος ηταν και σε προχορημενη ηλυκια.

επισης οι επιστολες εχουν υπογορευθει δεν εχουν γραφτει απο τους ιδιους οπως και το ευαγγελιο του ιωαννη και η αποκαλυψη.

αυτοι λοιπον μεσα σε τρια χρονια ειναι αδυνατον να εμαθαν ολες αυτες τις γλωσσες...

επισης γιατι οι μαθητες οταν ειδαν το Χριστο να σταυρωνεται τον εγκατελυψαν και κρυφτηκαν ολοι και τουσ βλεπουμε μετα την πεντικοστη με παρισια να ομολογουν μπροστα σε ολους. τι συνεβει? πως καταφεραν να σκορπιστουν σε ολο τον κοσμο αυτοι οι ψαραδες και να φερουν τα πανω κατω στην ιστορια? πως μπορεσε ο απ. θωμας π.χ. να συνενοηθει στις ινδιες κ.τ.λ. ψαξτε καλυτερα λοιπον και μεν λετε λιακοπουλικα πραγματα που δεν ευσταθουν....
  #3  
Παλιά 16-05-08, 15:00
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska
Μιλτος01
αν θελει καποιος συμορφωνεται , αν δεν θελει δεν συμορφωνεται .
Εκει εγκειται το ολο θεμα . Θα πιστεψεις ή δεν θα πιστεψεις.
Αμ...ΔΕΝ είναι εκεί το θέμα! Πριν ζητήσεις απ' κάποιον να συμορφωθεί με κάτι πρέπει πρώτα αυτός να "ΔΕΙ"... Ζητάς από ένα τυφλό να ασπαστεί το ΔΟΓΜΑ σου λέγοντας του πόσο ωραία είναι αυτά που βλέπεις εσύ, ενώ αυτός ΛΑΧΤΑΡΑ να "ΔΕΙ"! Στο σημείο αυτό έχει ανάγκη όχι από συμμόρφωση και καταναγκασμό στο ΔΟΓΜΑ ΣΟΥ αλλά από ΑΓΓΙΓΜΑ...και σ' αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τον βοηθήσεις ούτε εσύ, ούτε βέβαια και εγώ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laraska
Εχεις κανει πχ μοναχος για να κρινεις μονος σου τι γινεται ουσιαστικα ή δεν σε αφορα και βγαζεις ''το μακρυ και το κοντο '' σου και εσυ ?
Εγώ λέγω την άποψή ΜΟΥ...αν δεν σου κάνει μπορείς κάλλιστα να την πετάξεις στα σκουπίδια...Ή ΟΧΙ;
  #4  
Παλιά 16-05-08, 15:58
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Σε παλαιότερες συζητήσεις σ' αυτό το forum, είχα ζητήσει από συμφορουμίτες χριστιανούς να μου δώσουν το "κλειδί"
που οδήγησε τον καθένα τους στο να ασπαστούν το συγκεκριμένο Δόγμα.

( Οι παλαιότεροι ίσως θυμούνται τις περιπτώσεις "Παθοκτόνος" και "Ρομφαία" ).

Φαντάζομαι, ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει κατά γράμμα τα παραμυθάκια περί Αδάμ και Εύας, κιβωτού του νώε, κλπ.
Κάτι άλλο είναι εκείνο που τους "αφύπνισε" και τους "αναγέννησε".

Δυστυχώς, δεν πήρα κάποια απάντηση (η οποία, φυσικά, μόνο υποκειμενική μπορεί να είναι).

Θα ήθελε κάποιος/α από τους νέους φίλους, να μας πει το "μυστικό" που του/της άλλαξε τη ζωή; Προσοχή, μιλάω για "κλειδί", γι αυτό το "κλικ"
που ανοίγει τα μάτια της Ψυχής, δεν ζητάω αποδείξεις, ιστορικές ή μη, περί θεοπνευστίας, πραγματικής ύπαρξης κλπ.

Ευχαριστώ
  #5  
Παλιά 16-05-08, 16:23
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Και που ξέρεις εσύ αγαπητέ μας πάτερ τι θέλει ο θεός; σου μιλάει καθημερινά και σε ενημερώνει για τις προθέσεις του; Όσο για το πως επικοινωνεί ο θεός με τον άνθρωπο, προφανώς αναφέρεσαι στις χολιγουντιανές παραστάσεις του Γιαχβέ (σου) με φωτιές, σύννεφα, ομίχλες, κεραυνούς και ανέμους...

Αγαπητή laraska, μερικές παρατηρήσεις σε όσα γραφόμενά σου προλαβαίνω:

Παράθεση:
αν θελει καποιος συμορφωνεται , αν δεν θελει δεν συμορφωνεται .
Εκει εγκειται το ολο θεμα . Θα πιστεψεις ή δεν θα πιστεψεις .
Για αυτο λεμε πως ειναι δυσκολο και θελει αφοσοιωση και πνευματικη επαγρυπνιση .
Λες οτι νομιζεις , διαβαζοντας κατι το απορριπτεις απλα .
Να συμμορφωθούμε σε ποιόν; Στα σοφίσματα του αρχιερέα του Ατόν; (λέγεται και Μωυσής) Στις προσθήκες των απανταχού θεοφόρων πατέρων που διαμόρφωσαν το χριστιανικό δόγμα προσθέτοντας άπειρα προσωπικά τους ιδεώδη ή σκέψεις; Ακόμη κι αν υποθέσουμε (εγκαταλείποντας κάθε ίχνος αξιοπρέπειας) ότι όντως υπάρχει θεοπνευστία στη βίβλο, μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να μας εγγυηθεί πως όντως κάθε λέξη μέσα στη βίβλο είναι θεόπνευστη; Μην ξεχνάς πως σχεδόν όλη η π.δ. αποτελεί την ιστορία των ταλαίπωρων εβραίων και ουδεμία σχέση έχει με θρησκευτικότητα και υπερβατισμούς...

Παράθεση:
οντως αυτο το ''προγονοι Ελληνων '' εχει γινει χαπακι .
Τι παει να πει προγονος Ελληνων ?
Οι αλλοι ανθρωποι τι εχουν ?
Ή μηπως η ισοτητα και οι φιλελευθερες ιδεες που οι αρχαιοι ενεπνεαν δεν βρισκουν εφαρμογη στους ιδιους ?
Αλλο πραγμα η αρχαιολατρεια ,λοιπον .
Έχεις δίκιο, η αρχαιολατρεία αποτελεί διαφορετικό ζήτημα αλλά αυτό είναι άσχετο με τα πατρογονικά σου χαρακτηριστικά στα οποία αναφέρεσαι. Αν και δεν γνωρίζω την εθνικότητά σου, να ξέρεις πως οι γηγενείς κάτοικοι της Ελλάδας αποτελούν παιδιά αρχαίων Ελλήνων και γενεαλογικά έχουν τόση σχέση με τους εβραίους όση και με τους κινέζους ή τους εσκιμώους. Κατανοητό λοιπόν τι σημαίνει πρόγονος Ελλήνων; Πιστεύω πως ναι...

Σαφώς και οι άλλοι λαοί δεν έχουν κάτι κακό αλλά αυτό είναι άσχετο με το γηγενές τους. Οπότε, είτε το θέλεις, είτε όχι (που λέει και ο πάτερ μας ) οι περισσότεροι κάτοικοι της Ελλάδος έχουν για προγόνους τους, τους αρχαίους Έλληνες. Κατά συνέπεια, το να ευλογούν οι ιερείς κάθε νέο ζευγάρι με τα αγαθά του Αβραάμ και του Ισαάκ (οποία κατάρα...) αποτελεί αντιπροσωπευτική ένδειξη της οσφυοκαμψίας που χαρακτηρίζει έναν δογματικό...

Παράθεση:
Οσο και να προχωρησεις επιστημονικα δεν κερδιζεις τιποτα , αυτη ασχολειται με τα της εδω ζωης και μονο με τα υλικα πραγματα , ομως θα πεθανουμε μια μερα ολοι μας . Ποια η διαφορα του να πεθανω γνωριζοντας ενα χημικο στοιχειο και χωρις ?

Η θρησκεια δεν απορριπτει την επιστημη , αλλα την θεοποιηση της , δηλαδη το οτι η επιστημη ειναι αυτη που σωζει τον ανθρωπο κτλ . Απο που και ως που ?
Αν θα εχω ρευμα αφθονο και φθηνο απο μια νεα ανακαλυψη δεν μου λεει τιποτα .
Αν θα παω στο διαστημα , που με ωφελει ?
Κατά πρώτον να παρατηρήσω πως αγνοείς πλήρως το προφίλ της επιστήμης (στην οποία σημειωτέον οφείλεις αυτού του είδους την επικοινωνία έτσι; ) και κατά δεύτερον να σου θυμίσω πως αν όλοι οι άνθρωποι είχαν τη δική σου "λογική", τότε όπως έγραψα και πιο πάνω, θα ζούσαμε ακόμα πάνω στα δέντρα... Νομίζω; για απέδειξέ μου το αντίθετο και το ξανασυζητάμε

Παράθεση:
Η επιστημη ασχολειται σημερα κυριως με την αναιρεση της θρησκειας επειδη δεν εχει αποδειξεις χειροπιαστες , ενδειξεις εχει παμπολλες ομως .
Εκει ομως εγκειται αυτο που λεμε πιστη .... Η επιστημη ασχολειται μονο με τα ζητηματα του υλικου κοσμου , που χωρα να πει για πνευματικα ζητηματα ?
Τεραστια αστοχια .
Προφανώς θα έχεις μείνει πολλούς αιώνες πίσω ως προς το τι ερευνά σήμερα η επιστήμη, έτσι; Μάθε λοιπόν πως θρησκεία κι επιστήμη, σε ορισμένους τομείς δραστηριότητάς των, προωθούν τη σύγκλιση και ένωση αυτού που πριν χιλιάδες χρόνια ήταν αχώριστο. Κάποτε θρησκεία κι επιστήμη εκφράζονταν σχεδόν καθ' ολοκληρίαν από τα ίδια άτομα. Ο διαχωρισμός τους οφείλεται στον πνευματικό μεσαίωνα που επέβαλλε η εκκλησία στον δυτικό κόσμο αλλά πλέον οι προσπάθειες της σύγκλισης έχουν ξεπεράσει το στατιστικό σφάλμα. Δεν είναι κακό να διαβάσουμε και κάτι έξω από τη βίβλο για να δούμε τι γίνεται στον 21ο αιώνα...

Παράθεση:
Πηγαινε στο Αγιο Ορος να δεις μια κατασταση εκ των εσω .
Δεν αμφιβάλλω πως στο "όρος" (λατρευτικό τόπο της θεάς Άρτεμης που "αλώθηκε"...), δρουν άτομα εξαιρετικής πνευματικότητας αλλά παράλληλα μην ξεχνάς πως:

α) Τέτοια άτομα μπορείς να βρεις και σε πολλά άλλα "κοινόβια" ή σκήτες άσχετες με τον χριστιανισμό, επομένως εκεί δεν θα βρεις κάτι το μοναδικό κι ανεπανάληπτο.
β) Μέσα στα πνευματικά άτομα, υπάρχουν (και μάλιστα με τη συγκάλυψη των άλλων μοναχών) και άτομα κατάπτυστης ηθικής που λυμαίνονται τον χώρο των μοναστηριών. Μιλάω για τις γνωστές περιπτώσεις που κάθε τόσο βλέπουμε στα ΜΜΕ ή ζούμε όταν τους επισκεπτόμεθα αλλά φοβόμαστε να τους αποκαλύψουμε...

Δεν απαιτώ να προωθήσεις και να υποστηρίξεις αυτές τις νοοτροπίες αλλά τουλάχιστον να μην "ξεχνάς" τεχνιέντως να τις παρουσιάσεις σαν υπαρκτή πραγματικότητα (αυτό το απαιτώ!)

Όσο για τον μοναχισμό εν γένει, κατά τη γνώμη μου αποτελεί ένα αρτιότατο παράδειγμα αμιγούς ιδιοτέλειας και αρρωστημένης κοινωνικής αποχώρησης, κάτι που πέραν των άλλων παρενεργειών, αντιτίθεται και στην κοινωνική φύση του ανθρώπου που είναι το μόνο υγιές ιδίωμα...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
  #6  
Παλιά 16-05-08, 16:24
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
[FONT=Lucida Sans Unicode]Θα ήθελε κάποιος/α από τους νέους φίλους, να μας πει το "μυστικό" που του/της άλλαξε τη ζωή; Προσοχή, μιλάω για "κλειδί", γι αυτό το "κλικ"
που ανοίγει τα μάτια της Ψυχής, δεν ζητάω αποδείξεις, ιστορικές ή μη, περί θεοπνευστίας, πραγματικής ύπαρξης κλπ.

Ευχαριστώ

η σχεση του καθε ανθρωπου με τον θεο ειναι μοναδικη οπως μοναδικο ειναι και το καθε ατομο. μοναδικη και ανεπαναληπτη. το κλειδι σ αυτη τη σχεση μοναδικο. ειναι το προσωπικο password στην σχεση μας αυτη.

μην ζητας το κλειδι μου να ανοιξεις το δικη σου πορτα στη σχεση αυτη.


επισης η απλοτητα που χαρακτηριζει τη γραφη δεν ειναι τυχαια καθως φανταστειτε ποσα δις εκ. ανθρ. εχουν διαβασει την Α.Γ. δεν απευθυνθηκε μονο στους διαβασμενους. ολοι ,φτωχοι,αγραμματοι,πλουσιοι και μορφωμενοι εχουν το δικαιωμα της αναγνωσης της. επισης τα νοηματα της Α.Γ. εχουν κλημακα ,για τον ιδιο λογο. γι αυτο και επιμενω στην θεοπνευστια. βελεπετε οτι ολα τα φιλοσοφικα συγγραματα ειναι δυσνοητα και ακαταλυπτα για τους απλους ανθρωπους.

ο αδαμ και η ευα ειναι μια ιστορια που στον πηρυνα της κρυβει την αληθεια. δεν εφαγαν κανεναν καρπο ηθελαν απλα να γινουν θεοι χωρις θεο(αυτο που κανει σημερα η επιστημη,που αντι να υπηρετει τον ανθρωπο ψαχνει να βρει στο σερεν το σωματιδιο του Θεου... ελεος). αυτο μονο ο εωσφορος το ειχε πρωτοεπιχειρησει και εγινε το αντιθετο του θεου. ο ανθρωπος ομως εχει την δυνατοτητα επιστροφης...

αυτοι που πραγματικα μπορουν να επαληθευσουν την θεοπνευστια ειναι καπιοι απο εδω μεσα που ασχολουνται με αποκρυφυσμο. γνωριζουν πως αν κοντα στην τελετη που κανουν βρεθει καποια Α.Γ. τοτε λυσαει ο δαιμονας. οι αλοι απλα θα με πειτε μεσαιωνικο ανθρωπο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f.nikolaos : 16-05-08 στις 16:25
  #7  
Παλιά 16-05-08, 16:43
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

να ρωτησω αγαπητε Trithemius? δεν παει πολυ το 2008 να πιστευουμε στον κεραβνοβολημενο Δια . Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΙΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΙΑ ΠΕΘΑΝΕ.... ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!! γιατι απλα στον ολυμπο δεν υπηρχε κανενα θεικο παλατι... α ..συγγνωμη μπορει να τους πηραν οι εξωγηινοι....

οσο για τον μοναχισμο και τους ¨μοναχισμους¨ διαβασε το βιβλιο ο γκουρου ο νεος και ο γεροντας παισιος που εχει γραφτει απο γνησιο αναζητητη που περασε στο πετσι του οτι εσεις λετε εδω περα με θεωριες.

ο μοναχισμος ειναι κοινωνικοτατος(κοινοβιο αν εχεις ακουστα ) και μαλιστα προτυπη κοινωνια αγαπης και αλληλεγγυης, ποτε δεν αρνουνται κανεναν για φιλοξενια. αλλα μερικοι ξεροσταλιαζουν να δουν ενα σκανδαλο για να παει η ψυχη στην κουλουρη. επισης αν δεν ηταν οι μοναχοι οι κοινωνια σημερα δεν θα γνωριζε την κλασσικη Ελλαδα. αν δεν ηταν ο μοναχισμος δεν θα θυμοντουσαν οι ελληνες οτι ειναι ελληνες. και κατ επεκταση δεν θα ειχαμε δωδεκαθειστες.


ασε λοιπον δεν σε περνει εδω για μπαρουφες αγαπητε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f.nikolaos : 16-05-08 στις 16:45
  #8  
Παλιά 16-05-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Θα ήθελε κάποιος/α από τους νέους φίλους, να μας πει το "μυστικό" ....Προσοχή, μιλάω για "κλειδί", γι αυτό το "κλικ"
που ανοίγει τα μάτια της Ψυχής,
PUCK, δεν είμαι νέος φίλος όπως και να το δεί κανείς το πράγμα (ούτε δηλαδή στο forum, ούτε και στην ηλικία...). Θα τολμήσω να σου δώσω εγώ μια απάντηση σαν Μίλτος και ΜΟΝΟΝ (ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς "χριστιανός", "πιστός", άπιστος" ή ότι άλλο απ' έξω). Άλλωστε εγώ δεν δήλωσα χριστιανός...ΑΛΛΟΙ μου απέδωσαν τον τίτλο αυτό εδώ μέσα.

Το "μυστικό" -αν μπορεί- κάποιος να το πει έτσι κωδικοποιείτια μέσα στην ΚΔ με τη λέξη "ΠΝΕΥΜΑ". "Το Πνεύμα ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΝΕΕΙ" είναι η ενέργεια όπως περιγράφεται από το Χριστό, και ειλικρινά θεωρώ τη περιγραφή αυτή προσωπικά αξεπέραστη! Ο λόγος είναι ότι η περιγραφή αυτή ΑΓΓΙΖΕΙ με ένα μοναδικό τρόπο το μυστήριο του ΕΙΝΑΙ...δίνονται και άλλα χαρακτηριστικά της "ενέργειας" αυτής παρακάτω που είμαι σίγουρος ότι τα γνωρίζεις.

Δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος για το αν πρόκειται για "κλικ", όπως το περιγάφεις ή το αποτέλεσμα της δράσης αυτής πάνω σε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ...

Αυτά απο εμένα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 16-05-08 στις 16:51
  #9  
Παλιά 16-05-08, 17:01
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Για το παρόν θέμα έχω κάποιες απόψεις, αλλά προς ώρας βλέπω πως υπάρχει ένας μικρός διαπληκτισμός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Φίλοι μου ο f.nikolaos που όπως μας έχει αναφέρει είναι ιερέας...
Ας μην τον κατακρίνουμε λοιπόν πως είναι δογματικός απο την στιγμη που ο
Χριστανισμός στηρίζεται σε ΔΟΓΜΑΤΑ...
Αυτό είναι αλήθεια. Και δεν νομίζω πως ο δογματικός είναι και άρρωστος.
Είναι εξάλλου θέματα πίστης, το να διατείνεται κάποιος για παράδειγμα πως "εγώ έχω καλύτερη πίστη από σένα" ή πως "η πίστη η δική σου είναι χαζή", είναι σίγουρα άτοπο και φυσικά άσχημο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Πίσω απο όλα ο άνθρωπος λοιπόν...
Ναι, ίσως ισχύει αυτό σε όλα (?)...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Οι γηγενείς κάτοικοι της Ελλάδας αποτελούν παιδιά αρχαίων Ελλήνων και γενεαλογικά έχουν τόση σχέση με τους εβραίους όση και με τους κινέζους ή τους εσκιμώους. Κατανοητό λοιπόν τι σημαίνει πρόγονος Ελλήνων; Πιστεύω πως ναι...
Για μένα τουλάχιστον αυτό δεν είναι κατανοητό. Πως οι γηγενείς κάτοικοι της Ελλάδας αποτελούν παιδιά αρχαίων Ελλήνων; Δεν καταλαβαίνω, αν θες εξήγησέ το λιγάκι πιο αναλυτικά.
  #10  
Παλιά 16-05-08, 17:36
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ c.r, το ότι οι σύγχρονοι Έλληνες στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι παιδιά των αρχαίων Ελλήνων, έχει σχέση με τη γενεαλογία μας (γενεαλογικό δέντρο), δηλαδή αποτελούμε απόγονους των αρχαίων Ελλήνων, άρα οι αρχαίοι Έλληνες ήταν οι πρόγονοί μας Δεν καταλαβαίνω που είναι το μπέρδεμα αλλά ούτε και την αγανάκτηση της Laraska για αυτό το δεδομένο. Τώρα αν εκείνη ντρέπεται που είναι Ελληνίδα κι όχι εβραία, ε τι να κάνουμε...

Αγαπητέ πάτερ!

1. Ουδέποτε υπήρξε αρχαία Ελληνική θρησκεία, δεν σου το έμαθαν αυτό;

2. Αγνοείς παντελώς την υπόσταση και την ουσία που εξέφραζαν οι αρχαιοελληνικές θεότητες, εξ ου και οι υπεραπλουστευμένες ερμηνείες που αποδίδεις στον Δία αλλά και το ότι δεν κατανόησες ποτέ σου πως δεν υπήρξε αρχαιοελληνική θρησκεία αλλά συγκεκριμένες κοσμοθεάσεις που εκφράστηκαν εκείνη την εποχή...

3. Για τον Παΐσιο, όποτε θέλεις ανοίγουμε ξεχωριστό θέμα γιατί εδώ θα ξεφύγουμε. Μη στεναχωριέσαι, έχω ικανή γνώμη για το άτομό του...

4. Ο μοναχισμός αποτελεί πνευματική αστοχία και καμία σχέση δεν έχει με την αρχαία Ελλάδα. Όσο για την κοινωνικότητα που εκφράζεται στα κοινόβια, αν και δεν αμφιβάλλω πως οι υγιείς περιπτώσεις είναι πολλές, μην ξεχνάς να αναφέρεις και τις μύριες όσες περιπτώσεις σεξουαλικών διαστροφών που αποτελούν πλέον παράδοση στον τόπο αυτό... Αν το επιθυμείς, άνοιξε ένα νέο θέμα για τον μοναχισμό να σου παραθέσω εκτενώς τις απόψεις μου εκεί. Πάντως αν νομίζεις πως ο μοναχισμός αποτελεί όπως αναφέρεις υπόδειγμα υγιούς κοινωνικού βίου, ε τότε φαίνεται πως εμείς οι απ' έξω είμαστε οι άρρωστοι

5. Πως είναι δυνατό να γνωρίζεις ποιός από εδώ μέσα ασχολείται με τον αποκρυφισμό; Αλήθεια, γνωρίζεις τι πραγματικά σημαίνει ο όρος "αποκρυφισμός"; Όσο για την παρουσία της βίβλου σε τελετουργικά επίκλησης, είσαι έτη φωτός μακριά από το τι είδους και τι φύσεως οντότητες εμπλέκονται σε αυτές τις διαδικασίες, πότε και γιατί (αλήθεια στα πόσα μέτρα από το τρίγωνο ακυρώνεται η δράση της βίβλου; ). Καλό λοιπόν είναι να σταματήσεις να βλέπεις ταινίες μεταφυσικών θρίλερ με εξορκισμούς και ψευτοεπικλήσεις σε Β-movies γιατί οι αγιασμοί, οι σταυροί και τα βιβλία είναι άσχετα με αυτά τα τελετουργικά.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 16-05-08 στις 17:46
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.