Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 13-07-08, 15:39
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

εχει δικηο ο lux ασ μη χαλασουμε το θεμα.οπως ομως προανεφερα,η ιστορια των νεφελιμ ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τον θεο.η θεωρια αυτη μοιαζει να ειναι η ανεπισημη θεωρια των παντων.αν παρατηρησετε μοιαζει να περιγραφει ολα τα μεταφυσικα και ανεξηγητα φαινομενα που εκτυλισονται στη ζωη μας.<<εξηγει>> ολους τους μυθους διαφορων χωρων περι τερατων και γιγαντων,την αρχαια τεχνολογια,τα ατια,τις παραξενες χειρονομιες μεγαλων προσωπικοτητων,τα περιεργα αρχαιολογικα ευρηματα,την αποπλανηση του ανθρωπου απο το πνευμα-σκεψη-και ολα αυτα συνδιασμενα με τη θρησκεια και τις προφητειες.τι πραγματικα συμβαινει?ειναι θεμα πιστης.που κλινει την αποψη του ο καθενας.οπως αλλωστε και τα περισσοτερα θεματα στο φορουμ αυτο.δεν μπορουμε λοιπον να αποκλεισουμε τους νεφελιμ τοσο απλα,ουτε βεβαια και να φοβομαστε μη μας φαει ο μαλτσεχ.απλα αναζηταμε.τωρα οσων αφορα τον λιακο ισως να κονομαει.οχι ομως σε βαρος των χαζων αλλα σε βαρος αυτων που ψαχνονται γενικοτερα.τι διαφορα εχει ο λιακο απο τους εκδοτες του focus η του science illustrated?αντε,τα συγκεκριμενα περιοδικα λενε και κατι χειροπιαστο.ολα τα αλλα?θεωριες και μονο.
πωπω τι παραξενος ειναι ο κοσμος!το λεει ο αινσταιν-το δεχομαστε,το λεει ο λιακο-τον τρωμε.μαθετε λοιπον πως στην επιστημονικη θεωρια των παντων,η σχετικοτητα του αλβερτ κοντευει να καταρευσει.ποιος κοροιδευει ποιον λοιπον?μονο ο λιακο?η επιστημη?η πολιτικη?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 13-07-08, 15:42
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

http://www.rockymountainparanormal.c...indowfinal.mp4

μηπως κανεις γνωριζει το γενος του ?


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 13-07-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Πω-πω !

Φίλε Lux, που τον πέτυχες τόσο ντροπαλό ;

..Για το γένος; - Αμφιβάλλω, τόσα που γράφονται εδώ μέσα τελευταία, έχω χαθεί εντελώς .
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 14-07-08, 12:22
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
προσωπικα πιστευω στον θεο ετσι οπως τον περιγραφει η αγια γραφη.δεν εχω διαβασει τα βιβλια του λιακο(μονο εκπομπες του βλεπω)αλλα το σεναριο αυτο συμφωνα με την πιστη μου, μοιαζει...λογικο!!
Νομίζω ότι η λέξη σενάριο τα λέει όλα. Ειδικά εάν μπει και η λέξη Σενάριο φαντασίας περιγράφει ακριβώς το όλο θέμα.

Παράθεση:
το λεει ο αινσταιν-το δεχομαστε,το λεει ο λιακο-τον τρωμε.
Νομίζω ότι μετά από αυτό… δεν έχω να κάνω κανένα άλλο σχόλιο…
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 14-07-08, 19:23
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Μα τι λες φίλε Agaliarep !

Τι συζητάμε τώρα; - Τι Einstein - τι Liakoapat....
To ίδιο είναι ...Σε παρακαλώ !

Το ξαναλέω: Γεμίσαμε απατεώνες που δυστυχώς διάφοροι ......... τους πιστεύουν και τους εξισώνουν με τους πραγματικούς γίγαντες της επιστήμης.

Δυστυχώς, το επίπεδό μας συνέχεια καταβαραθρώνεται (..για να έχω και πιό άμεση σχέση με τα γραφόμενα) !
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-07-08, 20:56
Το avatar του χρήστη skio
skio Ο χρήστης skio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Οι nephelim κατά το βιβλίο του Ενωχ ήταν παιδιά ανθρώπων και μιας ράτσας αγγέλων ονόματι 'Φύλακες' ή 'Γρηγορούντες' (Irim στο πρωτότυπο νομίζω). Οι άγγελοι αυτοί κατέβηκαν στη γη και δίδαξαν τέχνες στους ανθρώπους, αλλά η κακοδιαχείρηση τους οδήγησε στην καταστροφή.

Οι αρχαίοι λαοί μας λένε για θεούς που κατέβηκαν από τον ουρανό και δίδαξαν την ανθρωπότητα. Είναι λογικό να ταυτίσουμε τους θεούς αυτούς (ό,τι κι αν ήταν) με τους Irim.

Εδώ πέρα θα κάνω το δικηγόρο του... Μαλτσέχ (!) και θα πω το εξής: είμαι ο μόνος που θεωρώ πως οι Irim ήταν τελικά οι 'καλοί' της υπόθεσης? Ηρθαν εδω και προσπαθησαν να μας βγάλουν από την αμάθεια, δίνοντας το έναυσμα για τον ανθρώπινο πολιτισμό. Η δαιμονοποίηση τους ήρθε αργότερα, από τις αβραμικές θρησκείες, που νοσταλγούσαν την 'αθωώτητα' του κήπου της Εδέμ, που κατά τη γνώμη μου ήταν μια κατάσταση έλλειψης συνείδησης και δημιουργηκότητας.

Ίσως οι 'καλοί' άγγελοι-elohim να ήταν απλώς μια φυλή καταπιεστών που ήθελε να κρατήσει την ανθρωπότητα σκλαβωμένη και σε χαμηλό επίπεδο. Οι Irim πήραν την ευθυνη να απελευθερώσουν την ανθρωπότητα. Δυστυχώς δεν ήμασταν ακόμα έτοιμοι και οι διαχειριστές αυτών των γνώσεων (που κατά τη γνώμη μου ταυτίζονται με τους nephelim) έφεραν συμφορές και καταστροφή.

Ίσως τελικά στη μάχη elohim-nephelim να είμαστε κάπου στη μέση, και κανένα στρατόπεδο να μην είναι πραγματικά με το μέρος μας.

Το αν υπηρξαν οντως οι nephelim και τι ακριβως ήταν χωράει συζήτηση, αλλά οι μυθολογίες πολλές φορές κρύβουν αλήθειες για το παρελθόν μας. Όσο για την 'λιακοπούλεια' εκδοχή, θεωρώ πως είναι μια προσπάθεια σύνδεσης ασύνδετων πραγμάτων για εμπορικούς σκοπούς, και μια προσπάθεια να χωρέσουν οι αρχαίες μυθολογίες κάτω από την ομπρέλα του χριστιανικού δόγματος.
__________________
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 15-07-08, 00:25
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι συζητάμε τώρα; - Τι Einstein - τι Liakoapat....

η καποιοι παιζουν με τις λεξεις η δεν ειναι δυνατον να εξηγηθω σε ενα μικρο post.οπου einstein βαλε τους επιστημονες και οπου λιακο βαλε τους γραφικους <<προφητες>>με τα σεναρια τους ειτε μιλουν για θρησκεια ειτε για οτιδηποτε μεταφυσικο.για πειτε μου ομως , τι γνωμη εχει η κβαντομηχανικη για τη σχετικοτητα?που ειναι το λαθος?εχουν κατι κοινο?ποιος απο τους 2 λεει ψεμματα?τι διαφορα εχουν οι υπερχορδες με τους νεφελιμ?εχει μηπως αποδειχτει η θεωρια των χωρδων.την δεχεστε ομως σαν πιθανοτητα αληθειας.αλλα τα <<τερατα>> τις επιστημης δεν ξερουν!που πηγε η ευκλειδια γεωμετρια στην κβαντομηχανικη?ολα ειναι αστεια δεν το βλεπετε?δεν εννοω βεβαια τις θεωριες της φυσικης αλλα την ταση που εχετε να δεχεστε οτι μη αποδεδειγμενο αρκει να προερχεται απο την επιστημη η οποια συνεχως αλληλοαναιρειται.ο λιακο λεει τα δικα του.κανεις δεν μπορει να τον πιστεψει αλλα ουτε και να τον προδικαζει.σεναριο ειναι ρε παιδι μου οπως και το big bang.και πειτε μου σε αυτο το φορουμ κατι λογικο και εξηγησιμο.αλλα ο μονος που τρωει λασπη ειναι ο λιακο.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 15-07-08, 00:44
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δυστυχώς, το επίπεδό μας συνέχεια καταβαραθρώνεται

ποιο επιπεδο μας εννοεις φιλε μου?δεν σου μιλησα ουτε για κολωνιες ουτε για μοδα.επιπεδο εχεις οταν επεξεργαζεσαι την μπαρουφα που σου λενε και δεν την αναιρεις αν δεν αποδειξεις τουλαχιστον το αντιθετο.η συγκριση που εκανα μεταξυ albert και λιακο δεν αφορα το μεγεθος των αντρων σε σχεση με την προσφορα τους,αλλα εμας τους ιδιους που δεχομαστε τα παντα που προερχονται απο ταχα εγκυρες(χα χα)πηγες,ισοπεδονοντας καθε τι διαφορετικο.ξερεις μαλλον οτι για καποιον καποτε,η γη ηταν αυτη που γυριζε!σκεψου τι επιπεδο ειχαν αυτοι που τον πιστεψαν.υπο του μηδενος!!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 15-07-08, 00:45
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Δικη μου αποψη ειναι πως κακως κατηγοριοποιειτε τους ανθρωπους και τους βαζετε ταμπελες... τι καθεστε και βαζετε σε μια συζητηση για μυθικα οντα φυσικο-μεταφυσικους βιβλιοπωληδες και <<τερατα>> των παγκοσμιων επιστημων συν θεωριες χορδων και σκοτεινες υλες μαζι και κανετε και εναν ωραιοτατο αχταρμα... δεν καταλαβαινω. Καλυτερα να πιασουμε απο την αρχη το θεμα, να βαλουμε τα περισσοτερα ποστ (μαζι κ αυτο) σε ενα offtopic, και να το συζητησουμε στις μυθολογιες (παντα προσωπικη μου αποψη που εκφραζω δημοσιως ωστε να κριθει απ ολους) πλεον με σκεπτικισμο, καλη θεληση, διαθεση και απο την αρχη, δηλαδη τα δεδομενα που εχουμε-για να μην προτρεχουμε.
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bilibakos : 15-07-08 στις 00:47
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 15-07-08, 01:24
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Smile

φιλε bilibako εμαθα για τους νεφελιμ απο τις εκπομπες του λιακο.η αληθεια ειναι οτι οι ενδειξεις-οχι αποδειξεις-που χρησιμοποιει ειναι ικανοποιητικες για ατομα ημιμαθη,οπως ειμαι και εγω.θα προτεινα να παραθεσουν τις αποψεις τους ατομα απο ολους τους κλαδους ερευνας.λεει ο λιακο για τα ζωοκεφαλα ιερογλυφικα της αιγυπτου.γνωριζει καποιος κατι για αυτα?λεει για την ελληνικη μυθολογια.εχουμε κανεναν φιλολογο να αντιπαραθεσει?μιλαει για εκπεσοντες αγγελους που διασταυρωθηκαν με ανθρωπους.υπαρχει καποιος μελετητης των γραφων να μας διαφωτισει?παρουσιαζει σε βιντεο συγκεκριμενες χειρονομιες-κωδικες-ισχυρων προσωπικοτητων.γνωριζει κανεις κανεις απο περιεργες οργανωσεις (πχ μασσονια) να μας πει?
βαλτε ολοι τις γνωσεις σας να μας φυγει ο καημος.να αρχιζουμε να προσανατολιζομαστε ρε αδερφε!και γρηγορα γιατι...ο καιρος γαρ εγγυς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.