Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-09, 15:25
ilias1972 Ο χρήστης ilias1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Συναισθήματα Θαυμάτων

Είδα πρόσφατα κάποια Video του Gregg Braden.
Ένα από αυτά, το "The science of miracles" μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.
Ο Greeg Braden υποστηρίζει ότι μέσα από το συγκεκριμένο τρόπο προσευχής που περιγράφει στο Video, (είναι προσευχή για όλο τον κόσμο και όχι για κάποια συγκεκριμένη θρησκεία) μπορούμε να αλλάξουμε τα πάντα γύρω μας!
Λέει και για κάποια πειράματα που έχουν γίνει σχετικά με μεγάλη επιτυχία, όπως... μείωση της εγκληματικότητας, ανάρρωση, αλλαγή του DNA κλπ. Δείτε το video (αν δεν το έχετε δει) και ξεκινάμε την κουβέντα μας γιατί νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αναλύσουμε λίγο το θέμα (Θετικά ή Αρνητικά).

Σας παραθέτω το link του πρώτου video στο YouTube και μέσα από αυτό ακολουθήστε και τα υπόλοιπα τμηματά του. Είναι με Ελληνικούς υπότιτλους.

http://www.youtube.com/watch?v=PH4S_DnbN5E

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-09, 23:48
ilias1972 Ο χρήστης ilias1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δείτε και την άποψη της φίλης μας της Τοξότiσσας εδώ:
http://vickytoxotis.blogspot.com/200...post_4369.html

Είναι ένα υπέροχο θέμα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1972 : 06-12-09 στις 23:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-09, 00:21
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Σαν να μου θυμίζει κάτι από το "Μυστικό" Θα το δω και θα σου πω τις απόψεις μου
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-10, 03:12
Το avatar του χρήστη Grayscull
Grayscull Ο χρήστης Grayscull δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δε μας τις είπες τις απόψεις σου Trithemius.
Η δική μου είναι η εξής: πρόκειται για άλλη μια μπαρούφα, με το κλασικό ψευδοεπιστημονικό περιτύλιγμα. Ανακατεύει DNA, φωτόνια, Ρώσσους (sic) επιστήμονες και συναισθήματα με ένα κάρο ασυναρτησίες. Ωραία. Ό,τι πρέπει για τους ημιμαθείς.
Είναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως όποιος βλέπει με ενδιαφέρον τέτοιες βλακείες, είναι εντελώς αμόρφωτος. Σκράπας σε βιολογία, φυσική, μαθηματικά επιπέδου γυμνασίου δηλαδή. Ήμαρτον με τα γίδια.
__________________
Live long and prosper
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-10, 19:21
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε μας τις είπες τις απόψεις σου Trithemius.
Η δική μου είναι η εξής: πρόκειται για άλλη μια μπαρούφα, με το κλασικό ψευδοεπιστημονικό περιτύλιγμα. Ανακατεύει DNA, φωτόνια, Ρώσσους (sic) επιστήμονες και συναισθήματα με ένα κάρο ασυναρτησίες. Ωραία. Ό,τι πρέπει για τους ημιμαθείς.
Είναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως όποιος βλέπει με ενδιαφέρον τέτοιες βλακείες, είναι εντελώς αμόρφωτος. Σκράπας σε βιολογία, φυσική, μαθηματικά επιπέδου γυμνασίου δηλαδή. Ήμαρτον με τα γίδια.
Nα θέσω έναν προβληματισμό; Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι η επιστήμη με τη στενή έννοια, με την έννοια δηλαδή της γνώσης και των πορισμάτων που έχει καταθέσει η συμβατική και συχνά ολίγον (ως και πολύ) στενόμυαλη επιστημονική και τεχνοκρατική κοινότητα είναι η μόνη αλήθεια και πως τίποτα δεν υπάρχει παραπέρα από αυτή; Το ίδιο το Scientific American, περιοδικό που εδώ και χρόνια επιτίθεται πλαγίως στη μεταφυσική (αν και προσωπικά το διαβάζω) είχε δημοσιεύσει μελέτη για τις ευργετικές ιδιότητες της προσευχής στο νου, τη μακροβιότητα και την ψυχολογία. Επίσης, πολλές θεωρίες κοσμολογίας είναι πολύ πιο τρελές από αυτά που γράφονται εδώ πέρα και που θεωρείς μπαρούφες. Δεν λέω ότι συμφωνώ με όσα γράφει ο καθένας, εξάλλου στην εποχή της ελέυθερης πληροφόρησης ο καθένας μπορεί να γράψει την κοσμοθεωρία του σε βιβλίο και να τη δημοσιεύσει, αυτό δεν σημαίνει πως έχει και δίκιο. Πέραν τούτου όμως, τα όρια της επιστήμης και η αλήθεια πίσω από αυτό που αποκαλούμαι Ύπαρξη σε καμία περίπτωση δεν εξαντλούνται σε όσα έχουμε μάθει μέχρι σήμερα. Οι επιστήμες που ανέφερες μονίμως εξελίσσονται, αναδιαμορφώνονται και πολλές φορές αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Γιατί δηλαδή το πνεύμα θα πρέπει να είναι τόσο αποκομμένο από την ύλη και το φυσικό κόσμο; Εκτός αν είσαι ακραιφνής σκεπτικιστής οπότε δεν πιστεύεις στο πνεύμα οπότε εις μάτην τα όσα σου γράφω.

ΥΓ: Τα γίδια είναι ζώα αυξημένης νοημοσύνης, γνωστά για την «πονηριά» τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-10, 11:29
ilias1972 Ο χρήστης ilias1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Μήπως τελικά είμαστε "εκπαιδευμένοι" έτσι?
Εκπαιδευμένοι όλοι στο δυτικό πολιτισμό, να βλέπουμε όλα αυτά τα πράγματα ως εξωπραγματικά?
Αν είναι παντος έτσι νομίζω ότι θα συμφωνίσετε στο ότι εχει γίνει πολύ καλή εκπαίδευση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.