Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-11, 00:36
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Lightbulb Η κάρτα του πολίτη

Eντός του 2011 θα ξεκινήσει η σταδιακή αντικατάσταση των αστυνομικών ταυτοτήτων με την Κάρτα του Πολίτη. Η κάρτα αυτή θα δημιουργηθεί με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας για να μην μπορεί να πλαστογραφηθεί και θα έχει το μέγεθος και τη μορφή πιστωτικής κάρτας, παρόμοιας με τις ταυτότητες κατοίκων πολλών ευρωπαϊκών χωρών.

Οπως εξήγγειλε ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη, «...δικαίωμα στη σύνταξη, δικαίωμα στην εκπαίδευση, δικαίωμα στην επανακατάρτιση, στο επίδομα αναπηρίας,στο βιβλιάριο υγείας. O λα θα αποτυπώνονται στην Κάρτα του Πολίτη.Σπάζοντας τη δαιδαλώδη γραφειοκρατία,αξιοποιώντας ορθολογικά τα χρήματα αυτά, που υπάρχουν- και ναι,όταν κάνει κανείς ορθολογική διαχείριση χρημάτων,βρίσκει χρήματα και γι΄ αυτούς τους πολύ σημαντικούς στόχους- προχωράμε στην Κάρτα του Πολίτη». Και πρόσθεσε ότι ως το τέλος του 2011 «οι πολίτες θα είναι σε θέση να αντικαταστήσουν την αστυνομική τους ταυτότητα με μια κάρτα, με την οποία θα πραγματοποιείται πλήθος συναλλαγών με τη Δημόσια Διοίκηση, χωρίς να απαιτείται κανένα άλλο έγγραφο». Πάντως, σύμφωνα με πληροφορίες, στη Διεύθυνση Διαβατηρίων της ΕΛ.ΑΣ. που θα αναλάβει την έκδοση των νέων καρτών μέχρι στιγμής δεν έχει δοθεί οδηγία για το πότε θα ξεκινήσει η διαδικασία. Στην κάρτα θα περιέχονται «όλα εκείνα τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για τη διευκόλυνση των πολιτών στις συναλλαγές τους με το Δημόσιο ακόμη και μέσω Διαδικτύου», όπως ανέφερε στέλεχος του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Ανάμεσα στα άλλα θα υπάρχουν, εκτός από το ονοματεπώνυμο του κατόχου, ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ), ο Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) και ο Ειδικός Εκλογικός Αριθμός.

Υπενθυμίζεται ότι ύστερα από σύσκεψη που είχε πραγματοποιηθεί τον Απρίλιο στο Μέγαρο Μαξίμου η τότε υπουργός Υγείας κυρία Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου τη χαρακτήρισε ως «κάρτα ηλεκτρονικού ΚΕΠ» και πρόσθεσε ότι θα περιέχει «και όλα εκείνα τα στοιχεία για να εξυπηρετείται πολύ γρήγορα ο πολίτης όταν πηγαίνει στο δημόσιο νοσοκομείο, στο Κέντρο Υγείας όταν ολοκληρωθεί η Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας,και να μη χρειάζεται η γραφειοκρατία».


Πηγη: Το Βημα
*********************************************

Το θέμα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις, μιας και πολλοί θεωρούν ότι αν ένας τέτοιος νόμος περάσει, την πατήσαμε....
Ακούγονται γενικός πολλά. Δεν έχω ακόμα μια ολοκληρωμένη άποψη αλλά είμαι καχύποπτος. Σίγουρα ο σκοπός μιας τέτοιας κάρτας, δεν είναι μόνο η καλύτερη εξυπηρέτηση μας. Εσείς τι νομίζετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 20:49
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Αποψη μου ειναι πως εκ πρωτης οψεως η περιβοητη καρτα αυτη θα λειτουργησει θετικα ως προς το συνολο αυτων που λεει και δειχνει. Σιγουρα θα απλοποιηση τις διαδικασιες του πολιτη σε σχεση με την πολιτεια, θα μειωθει η γραφειοκρατια και θα απλοποιηθουν οι εξυπηρετησεις του. Με ξενιζει λιγο το ''Ειδικος εκλογικος αριθμος'' αλλα θα δουμε.
Σας λεω κατι που το γνωριζω η καρτα αυτη που θα λειτουργηση, ηδη τουλαχιστον στις σκανδιναβικες χωρες ειναι περιπου πανω απο μια δεκαετια σε λειτουργια.
Τωρα απο την αλλη πλευρα ισως λειτουργει και σαν ''ρουφιανος'' του κρατους, ηδη πολλες θρησκοληπτες οργανωσεις και ομαδες οργιαζουν περι του αριθμου 666 κ.λ.π.
Ερρωσθε...Φιλοι...
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-11, 17:03
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Κειμενάκι μου για το θέμα:


Η κάρτα του ... Θηρίου!


Από τα τέλη του 2011 οι συναλλαγές των Ελλήνων πολιτών με το κράτος θα πάρουν άλλη μορφή, μιας και η κάρτα του πολίτη αναμένεται να αντικαταστήσει τις αστυνομικές μας ταυτότητες. Ο ερχομός του νέου αυτού κρατικού εγγράφου πρόκειται να διευκολύνει μια σειρά συναλλαγών μας με τις δημόσιες υπηρεσίες, ενώ αναμένεται να μειώσει κατά 25% τη γραφειοκρατία.
ΠαρΆ όλα αυτά υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο αθώα όσο ακούγονται. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα διοργανώθηκε και σχετική εκδήλωση διαμαρτυρίας στην πλατεία Συντάγματος. «Θα μετατρέψει κάθε χριστιανό σε αριθμό προς επεξεργασία. Θα μας κάνουν ελεγχόμενα άβουλα όντα, δηλαδή μαζάνθρωπους. Οι γέροντες μας καλούν στον αγώνα». Οι στομφώδεις αυτές εκφράσεις φέρνουν αυτομάτως στο μυαλό μας εικόνες από την Αποκάλυψη του Ιωάννη. Και δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αλλωστε οι απερχόμενες αστυνομικές ταυτότητες είχαν επίσης χαρακτηριστεί ως «κατασκευάσματα του διαβόλου», όταν πριν από μερικά χρόνια αντικαθιστούσαν τις παλαιότερες.



Η συνέχεια στο ----> http://meta-journalist.blogspot.com/...g-post_24.html
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 10-03-11 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-11, 12:35
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Νομίζω ότι μέσω αυτής της κάρτας, θα επιτευχθεί ένα πλήρες φακέλωμά μας και θα τεθούμε σε πλήρη έλεγχο και παρακολούθηση. Η κάρτα θα περιλαμβάνει προσωπικά στοιχεία και πληροφορίες. Αναρωτιέμαι μήπως, μέσω της κάρτας που όλοι θα έχουμε πάνω μας καθημερινά, υπάρχει και δυνατότητα εντοπισμού του χώρου στον οποίο κινούμαστε; Ο "Μεγάλος Αδελφός" είναι εδώ!
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-11, 15:11
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Εάν διάβαζες το από πάνω link, θα καταλάβαινες ότι η κάρτα δεν θα αποθηκεύει κανένα προσωπικό δεδομένο. Φυσικά ούτε λόγος για παρακολούθηση κτλ. Επίσης αν διαβάσεις το κειμενάκι θα καταλάβεις τις βαθύτερες αιτίες και τη "ρίζα του κακού" για το ξέσπασμα και την τρομοϋστερία με την κάρτα του πολίτη το τελευταίο διάστημα...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-11, 15:27
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι μέσω αυτής της κάρτας, θα επιτευχθεί ένα πλήρες φακέλωμά μας και θα τεθούμε σε πλήρη έλεγχο και παρακολούθηση. Η κάρτα θα περιλαμβάνει προσωπικά στοιχεία και πληροφορίες. Αναρωτιέμαι μήπως, μέσω της κάρτας που όλοι θα έχουμε πάνω μας καθημερινά, υπάρχει και δυνατότητα εντοπισμού του χώρου στον οποίο κινούμαστε; Ο "Μεγάλος Αδελφός" είναι εδώ!
Ολες αυτές οι αφελείς φοβίες, για την ¨Καρτα του πολιτη¨, μου προκαλούν μια θυμηδία, (αυτο δεν αφορα προσωπικα την φιλη ΙΑΝΕΙΡΑ, αφορμή απλα παιρνω απο τα γραφομενα της) οταν μαλιστα αυτές εκφραζονται απο άτομα υποτίθεται πιο ¨ψαγμένα¨.
Αυτο γιατί, δέν ειναι δυνατον το 95% των χρηστών του διαδυκτίου που διαθέτουν λογαριασμούς facebook(openbook το λέω εγώ), myspace, Hi5 κλπ, οπου οι ίδιοι παραθέτουν σε κοινη θέα (και εκμετάλευση) άκρως προσωπικά τους στοιχεία, να έρχονται μετα και να λένε οτι μας φακελώνουν με τη καρτα του πολιτη.
Δηλαδη τι παραπάνω θα έχει η καρτα; Το ΑΦΜ και τον ΑΜΚΑ; Σιγα τα αβγά.
Οσο για το θέμα της δυνατότητας εντοπισμού του χώρου στον οποίο κινούμαστε, ποιος είπε οτι χρειάζεται η καρτα του πολιτη;
Κινητό όλοι έχουμε, εντοπιζόμαστε μια χαρα απο αυτό.
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-11, 21:36
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THE KEEPER OF SECRET Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες αυτές οι αφελείς φοβίες, για την ¨Καρτα του πολιτη¨, μου προκαλούν μια θυμηδία, (αυτο δεν αφορα προσωπικα την φιλη ΙΑΝΕΙΡΑ, αφορμή απλα παιρνω απο τα γραφομενα της) οταν μαλιστα αυτές εκφραζονται απο άτομα υποτίθεται πιο ¨ψαγμένα¨.
Αυτο γιατί, δέν ειναι δυνατον το 95% των χρηστών του διαδυκτίου που διαθέτουν λογαριασμούς facebook(openbook το λέω εγώ), myspace, Hi5 κλπ, οπου οι ίδιοι παραθέτουν σε κοινη θέα (και εκμετάλευση) άκρως προσωπικά τους στοιχεία, να έρχονται μετα και να λένε οτι μας φακελώνουν με τη καρτα του πολιτη.
Δηλαδη τι παραπάνω θα έχει η καρτα; Το ΑΦΜ και τον ΑΜΚΑ; Σιγα τα αβγά.
Οσο για το θέμα της δυνατότητας εντοπισμού του χώρου στον οποίο κινούμαστε, ποιος είπε οτι χρειάζεται η καρτα του πολιτη;
Κινητό όλοι έχουμε, εντοπιζόμαστε μια χαρα απο αυτό.

Καλά όλα αυτά, ξεχνάς όμως φίλε keeper ότι όλα όσα προανέφερες ανήκουν σε όργανα (σταδιακής) παρακολούθησης του ατόμου μέσω της σύγχρονης τεχνολογίας, κάτι που ακόμα κι αυτή η... αθώα ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ έρχεται να εντείνει. Έτσι λοιπόν, μαζί με facebook-κινητά-άμκα και λοιπά, θα φτάσουμε (προφανώς σύντομα) σε μια φάση πλήρους παρακολούθησης.
Αλλά από την άλλη θα μου πεις, σιγά τ' αυγά...
__________________
Θέλουμε τα γεγονότα να ταιριάζουν στις προκαταλήψεις μας.
Όταν δεν ταιριάζουν, είναι ευκολότερο να τα αγνοήσουμε, παρά να αλλάξουμε τις προκαταλήψεις μας.


Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-11, 12:09
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Και μόνο ότι η κάρτα αυτή θα έχει το ΑΦΜ και το ΑΜΚΑ, σημαίνει ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να γνωρίζουν την κατάσταση της υγείας μας και την οικονομική μας κατάσταση... Πότε μπήκαμε στο νοσοκομείο, τι εγχειρήσεις έχουμε κάνει, τα χρόνια νοσήματα, τα φάρμακα που παίρνουμε, τι περιουσιακά στοιχεία έχουμε, πόσα βγάζουμε, οικογενειακή κατάσταση... Ούτε στο facebook ούτε στο hi5, αναφέρει κανείς τέτοιου είδους στοιχεία. Νομίζω ότι μέσω της κάρτας αυτής θα μπορεί μια Αρχή (π.χ. μια ασφαλιστική εταιρεία, μια τράπεζα, ένας δημόσιος φορέας κ.α.) να βρίσκει γρήγορα και οργανωμένα σημαντικές πληροφορίες για εμάς, τις οποίες θα χρησιμοποιεί ανάλογα. Το θέμα είναι ΠΟΙΟΙ θα έχουν πρόσβαση στην κάρτα αυτή; Μήπως αύριο μεθαύριο θεσπιστεί ένας "δημοκρατικότατος" νόμος, όπου θα επιτρέπει τους εργοδότες να έχουν πρόσβαση στα στοιχεία της Κάρτας, προκειμένουν να προσλάβουν προσωπικό;

Εκφράζω απλώς μια προσωπική άποψη που έχω σχηματίσει από διάφορες συζητήσεις που έχω ακούσει... Ίσως να είμαι υπερβολική ή τα πράγματα να μην εξελιχθούν έτσι. Παρ' όλα αυτά, δεν υπάρχει λόγος να μην εξετάσουμε και την περίπτωση αυτή και να μην είμαστε υποψιασμένοι...
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 18-03-11 στις 12:14
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-11, 15:29
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Οι φίλοι THE KEEPER OF SECRET και c.r αναφέρουν κάτι πολύ σωστό....
Νομίζουμε πως η κάρτα του πολίτη θα μας καταστρέψει ???????

Μα ότι στοιχεία έχει η κάρτα του Πολίτη δεν τα έχει η ταυτότητα, το
ΑΦΜ , το ΑΜΚΑ , οι πιστωτικές κάρτες ??????

Το facebook , myspace, Hi5 και ότι άλλο σχετικό υπάρχει δεν μας
πειράζει που εκτιθέμεθα και μάλιστα ευθύνη μας πολλά πολλά στοιχεία
καθαρά προσωπικά ?????????

Όταν πάμε να βγάλουμε ένα απόσπασμα ποινικού μητρώου δεν δίνουμε
μόνο τον αριθμό ταυτότητας και απο εκεί βρίσκουν όλα τα άλλα ???????

Νομίζω πως είμαστε υπερβολικοί.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-11, 16:56
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Δεν είναι απλώς το ότι είμαστε υπερβολικοί. Είναι και το ότι ψάχνουμε να δαιμονοποιήσουμε μία κάρτα για τις δικές μας οικειοθελείς αποκαλύψεις και ακόμη πιο ενδόμυχα να θρέψουμε (πάλι) τον φόβο της καταδίωξης και της απειλής από υπερβατικές δυνάμεις...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 18-03-11 στις 16:56
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.