Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #321  
Παλιά 05-08-08, 17:56
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Πως ειναι δυνατον καποιος να ενδιαφερεται για επιστημονικα θεματα και να παραβλεπει τα οσα διαβαζει μολις μια σελιδα πριν και ως αποτελεσμα να κανει ερωτησεις που εχουν ηδη απαντηθει... Παρατηρητικοτητα και μνημη τεινει στο μηδεν..;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut

Φιλικα
Δηλαδη ποσο φιλικα ακριβως... γιατι αν σκεφτω καποια σχολια σε καποιο blog και σε προσωπικα μυνηματα...

Που να ηταν και "εχθρικα" δηλαδη...
__________________
"There's no use trying," she said, "one can't believe impossible things."

"I daresay you haven't had much practice," said the Queen. "When I was your age, I always did it for half-an-hour a day. Why sometimes I believed as many as six impossible things before breakfast!"


-------------------------------------------



www.calliope-iris.net
Απάντηση με παράθεση
  #322  
Παλιά 05-08-08, 21:18
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

συγγνωμη αλλα αν δεν κανω λαθος μας ειπες οτι ξερεις οτι υπαρχουν εναλλακτικες πραγματικοτητες και στη συνεχεια υποστηριξες οτι το ξερεις μεσα απο προσωπικη εμπειρια.αυτη την εμπειρια σου λεω να μας εξηγησεις/διηγηθεις.αν ηξερα οτι η ικανοτητα αντιληψης σου ειναι τοσο μικρη θα το διατυπωνα καλυτερα στο προηγουμενο ποστ μου.

οσο για το blog σου γιατι δεν κανεις ενα νεο thread με την αποψη που διατυπωσες για τον einstein και τη θεωρια της σχετικοτητας σε αυτο το φορουμ?θα ηθελα να δω τις αντιδρασεις και των αλλων μελων
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 06-08-08, 00:38
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
αν ηξερα οτι η ικανοτητα αντιληψης σου ειναι τοσο μικρη θα το διατυπωνα καλυτερα στο προηγουμενο ποστ μου.
Aκομη δεν το επιασε το νοημα... Και μετα μιλαει για ικανοτητα αντιληψης... τρια πουλακια καθονται...


Ποσες φορες πρεπει να αναφερει κανεις οτι ο Albert ο ιδιος δεν ηταν απολυτα ευχαριστημενος με την θεωρια του... και θεωρουσε οτι τελικα ηταν ατελης... και οτι μια αλλη θεωρια, πιο ολοκληρωμενη, θα την αντικαθιστουσε καποια στιγμη... και οσον αφορα τις επικρατεστερες θεωριες στις μερες μας, ειναι επισης φανερο οτι και καμποσοι αλλοι φυσικοι θωρουσαν το ιδιο... οτι δηλαδη χρειαζεται μια καινουργια θεωρια για να ερμηνευτει καθολικα η φυση του Συμπαντος μας... και αυτο βεβαια εχει να κανει και με το χωροχρονο...
__________________
"There's no use trying," she said, "one can't believe impossible things."

"I daresay you haven't had much practice," said the Queen. "When I was your age, I always did it for half-an-hour a day. Why sometimes I believed as many as six impossible things before breakfast!"


-------------------------------------------



www.calliope-iris.net
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 06-08-08, 11:56
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

αυτο φυσικα και το ξερω.η θεωτια της σχετικοτητας ερχεται σε πολλα σημεια αντιθετη με τη κβαντικη φυσικη και για αυτο οι επιστημονες προσπαθουν να πετυχουν την ενοποιηση των 2 θεωριων.

οταν ομως εσυ ισχυριζεσαι οτι ο einstein δεν το εψαξε καλα το χωροχρονικο θεμα και πως διαφωνεις με τη θεωρια του ενω εχεις ηδη πει στο φορουμ οτι δεν ξερεις φυσικη γινεσαι ακρως προκλητικη και απορω γιατι δεν το καταλαβαινεις.μαλλον θα εχει σχεσημε την ικανοτητα αντιληψης σου.

ακομα ομως δε μας μιλησες για την εμπειρια σου(για να μην ξεφυγουμε και απο το topic)
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 06-08-08, 12:14
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα τους χρήστες Bahamut και Elise Carrington να μην συνεχίσουν να προσβάλλουν ο ένας τον άλλο και να επιστρέψουν στο θέμα προς συζήτηση. Επαναλαμβάνω ότι οι προσωπικές διαφωνίες δεν αφορούν τους υπόλοιπους συμμετέχοντες αλλά μπορούν κάλλιστα να λυθούν μέσω προσωπικών μηνυμάτων.
Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 06-08-08 στις 12:15
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 07-08-08, 01:00
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Melian,

Καταρχην, να πω οτι καταλαβαινω τη θεση σου και ζητω συγγνωμη για την φορτισμενη ατμοσφαιρα. ΟΜΩΣ, θα ηθελα να εκφρασω μια ενσταση, δεν νομιζω οτι το προβλημα λυνεται μεσω προσωπικων μυνηματων παντα. Τουλαχιστον, δε νιωθω οτι μπορει να γινει κατι τετοιο σε αυτην την περπτωση. Ηδη ο bahamut μου εστειλε δυο ιδιαιτερα προσβλητικα μυνηματα, το ενα ως προσωπικο μυνημα μεσω του φορουμ. Συγγνωμη, αλλα δεν ειναι ωραιο πραγμα ιδιατερα οταν εγω δεν εκανα τιποτα για να προκαλεσω το αρχικο του μυνημα στο blog μου... Εχω την αισθηση οτι δεν τον ενδιαφερει να ανταλλαξει αποψεις πολιτισμενα μαζι μου. Και δεν θελω να λαβω αλλα προσβλητικα προσωπικα μυνηματα. Γι αυτο και προσπαθησα να λυσω τις οποιες διαφορες μας μεσω του φορουμ. Αλλα απο οτι βλεπω ουτε και αυτο βγαζει πουθενα οποτε απλα, θα σταματησω να συζητω μαζι του.
__________________
"There's no use trying," she said, "one can't believe impossible things."

"I daresay you haven't had much practice," said the Queen. "When I was your age, I always did it for half-an-hour a day. Why sometimes I believed as many as six impossible things before breakfast!"


-------------------------------------------



www.calliope-iris.net
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 27-05-09, 13:15
ΩΚΥΑΛΟΣ Ο χρήστης ΩΚΥΑΛΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2009
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι καλώς σας βρήκα

Γνωρίζω πως είναι το πρώτο μου ποστ εδω αλλα διαβαζω και παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις σας σε όλα τα νηματα σχεδόν από πέρυσι.
Η γνώμη μου για το Απέραντο Σύμπαν ειναι απλή. Θεωρώ ότι ειναι αδυνατο να είμαστε μόνοι μας επάνω σε αυτη τη γη και μέσα σε όλο αυτό το Συμπαν.
Σιγουρα απ'εχουμε πολύ από τα να ανακαλυψουμε τι υπάρχει εκει έξω όμως δεν ειναι απίθανο. Το ενδιαφέρον να απαντήσω και να γραψω εδώ ήταν ένα νήμα που διάβασα σε άλλο φορουμ όχι τοσο εξειδικευμένο σε τετοια θεματα.

Δυστυχώς δεν θα μπορούσα να παραθέσω όλα αυτα που γράφονται εκεί για αυτό δινω και θας παραθέσω το λινκ. Τα στοιχεία που δινει ο γράφων είναι πολλά και δύσκολο να τα πιστέψει κανείς.
Θα ήθελα την γνώμη σας καθως ως πιο ψαγμένοι από μενα μου δωσετε να καταλάβω που βρίσκεται η Αλήθεια.

Από το φόρουμ "Άγνωστα Νερά" - Θέμα: ΣΥΜΠΑΝ

/ΩΚΥΑΛΟΣ

Nα ευχαριστήσω τον beetlejuice για την υπόδειξή του.

Αγαπητέ ΩΚΥΑΛΕ, καλό θα ήταν μαζί με την όποια παράθεση λόγου (και όχι ένα ξερό link προς άλλο χώρο συζητήσεων!) να κατέθετες και τη δική σου πρόταση. Αυτή τη στιγμή βάζεις το φόρουμ να πάει να διαβάζει ένα τρισέλιδο thread σε άλλο φόρουμ και ύστερα να τοποθετηθεί εδώ! Λίγο πιο προσεκτικοί στο μέλλον (καλώς όρισες με την ευκαιρία)! Beetlejuice, εκ του συντονισμού

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΩΚΥΑΛΟΣ : 27-05-09 στις 13:43
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 28-05-09, 17:53
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Διάβασα τον ισότοπο που μας παρέπεμψε πριν ο ΩΚΥΑΛΟΣ, θα ήθελα να πω πως είναι ενδιαφέρον η πληροφορίες αλλά και ο τρόπος παρουσίασης αυτών των πληροφοριών.

Ας κάνω μία υπόθεση ότι όλα όσα μας παρουσιάζει ο φίλτατος (yperhoos) από τον άλλο ισότοπο είναι έτσι όπως έχουν τα πράγματα, ο ΠΑΤΗΡ που αναφέρει είναι αυτοδημιούργητος ?
Γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει ψυχή και και οι άλλοι οργανισμοί που είχε αναφέρει ένας άλλος φίλος όπως ο μικρόκοσμος είναι απλά κάποιοι μηχανισμοί και τέλος.


Μήπως στην πραγματικότητα είναι όλα ένας φαύλος κύκλος ? Εγώ μερικές φορές όταν είμαι προσγειωμένος στην γη και παλεύω για την επιβίωση και την καθημερινότητα έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά που βιώνουμε είναι αποτέλεσμα ενός τυχαίου γεγονότος (πείτε το Μπιγκ Μπανγκ, Πανσπερμία ή ότι άλλο θέλετε). Ότι είμαστε μόνο ύλη, ο νους μας έχει μία μεγάλη φαντασία, δημιουργεί θεούς, δαίμονες, αγγέλους, εξωγήινους, ψυχές κ.α. - Αλλά στην ουσία δεν είμαστε απλά ένας βιολογικός μηχανισμός που αποτελείτε από βιολογικούς ιστούς, χημικές ενώσεις και ηλεκτρικά φορτία.
Γεννιόμαστε - βιώνουμε - Πεθαίνουμε - ΤΕΛΟΣ...

Μετά όμως έρχεται ο ουρανός στο νου και σηκώνω το κεφάλι μου ψηλά για να αντικρίσω πόσο μικροί είμαστε και πόσα πράγματα δεν ξέρουμε εξαιτίας του ότι είμαστε πολύ μικροί. Δεν ξέρουμε που είναι η αρχή και το τέλος, δεν ξέρουμε καν αν υπάρχει. Δεν ξέρουμε που είναι το κέντρο και αν τέτοιο κέντρο μπορεί κάπου να υπάρξει. Δεν ξέρουμε τι υπάρχει πριν και μετά την γέννεση. Δεν ξέρουμε τι είναι οι πλανήτες, γιατί υπάρχουν, ποιος ο λόγος ύπαρξης του ήλιου, του νερού, του αέρα, της γης. Δεν ξέρουμε καν γιατί υπάρχουμε. Μόνο έχουμε εικασίες και φαντασιώσεις.

Μόνο που σκέφτομαι την μικρότητά μας μπροστά σε αυτό το αχανές άπειρο και τίποτα, με κάνει να σκέφτομαι ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου τόσο απλά και τυχαία.

Αυτά προς το παρόν, δεν θα επαναλάβω πράγματα που έχουν ακουστεί χιλιάδες φορές όσον αφορά το θέμα (ΣΥΜΠΑΝ). Θα πω μόνο πως το φαντάζομαι εγώ. Έχω μία υποψία ότι όπως και στον μικρόκοσμο που παρακολουθούμε και επεξεργαζόμαστε, έτσι και εμάς "κάποιοι" που δεν τους αντιλαμβανόμαστε λόγο μικρότητας μας, παρακολουθούν και επεξεργάζονται, που με την σειρά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι πιο μεγάλοι που παρακολουθούν και επεξεργάζονται αυτούς που μας παρακολουθούν. Δεν ξέρω που τελειώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 10-06-09, 14:42
counter-attack Ο χρήστης counter-attack δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Μεσα σε ενα ακαταλυπτο συμπαν λεμε δεν μπορει καπου εκει εξω θα υπαρχει ζωη ακομα και με αναπτυγμενη νοημοσυνη.Συμφωνω δεν γινεται σε τοση απεραντοσυνη να ειμαστε μονοι.Λεμε υπαρχουν εκατομυρια η και δισεκατομυρια πλανητες και ηλιοι οποτε με τη δεδομενη λογικη μας ως τωρα κατι θα υπαρχει.Ομως και στην γονιμοποιηση παραγονται 200 εως 400 εκατομυρια σπερματοζωαρια και μονο ενα επιτυγχανει τη γονιμοποιηση(μεγαλη σπαταλη....).Αν φανταστουμε το συμπαν σαν μια μητρα τοτε λεω ισως μονο πολοι λιγοι αν οχι ενας ηλιος να επιτυγχανει τη παραγωγη ζωης σε καποιο πλανητη .Καπου ολοι ακουσαμε οτι οπως ειναι πανω ειναι και κατω.ΛΕΣ?????????
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 10-06-09, 17:12
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μεσα σε ενα ακαταλυπτο συμπαν λεμε δεν μπορει καπου εκει εξω θα υπαρχει ζωη ακομα και με αναπτυγμενη νοημοσυνη.Συμφωνω δεν γινεται σε τοση απεραντοσυνη να ειμαστε μονοι
δεν ειναι μονο φιλοσοφικο το ερωτημα.υπαρχουν στοιχεια και το μονο που μενει ειναι να μετατραπουν σε αποδειξεις.στοιχεια στην τεχνη,στα αρχαια κειμενα και φυσικα χιλιαδες μαρτυριες ανθρωπων.

http://www.youtube.com/watch?v=EZAqs...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QSshZTMrkfw
http://www.youtube.com/watch?v=TrC6R...eature=related


http://www.youtube.com/watch?v=y0doarQQCMA

με ενα απλο σερτς θα βρειτε πολλα παραδοξα που μαρτυρουν την επισκεψη νοημον οντων στη γη απο αρχαιτατων χρονων.

βεβαια μην ξεχναμε πως η πλειοψηφια αυτων ειναι πλαστα.κατα τη γνωμη μου ομως δεν ειναι ολα...
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.