Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-08, 06:50
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή Οταν μας μιλουν οι νεκροι-Απορια!

Πολλες φορες σε διαφορες συζητησεις, εχω ακουσει οτι στα ονειρα μας ειναι δυνατον να μας εμφανιστουν προσωπα συγγενικα ή φιλικα, που ομως ΔΕΝ κανει να μας μιλησουν και που μας περνουν το μηνυμα που θελουν με διαφορους αλλους τροπους.
Πριν καποια χρονια, οπως ολοι μας ειχα και εγω γνωρισει την πρωτη μου μεγαλη αγαπη.
Ζησαμε μαζι για 8 ολοκληρα χρονια και τελικα χωρισαμε σαν 2 καλοι φιλοι.
Εγω παρεμεινα στην Αθηνα και εκεινος επεστρεψε στην Πατρα απο οπου καταγοταν.
Περασαν τα χρονια, εμαθα οτι παντρευτηκε και εκανε και ενα κοριτσακι.
Εκοψα καθε επικοινωνια με την μητερα του απο την οποια μαθαινα νεα του, γιατι μολονοτι το ενδιαφερον μου ηταν εντελως φιλικο δεν ηθελα να νομισει καποιος κατι αλλο και να διαταραξω την οικογενειακη του γαληνη.
Εδω και καποιο μεγαλο διαστημα βλεπω περιεργα ονειρα με τον πρωην καλο μου να με φωναζει και να μου εξιστορει καταστασεις που οταν ξυπνω δεν θυμαμαι τα λογια του, απλα θυμαμαι οτι τον ειδα σε ενα περιεργο ονειρο.
Τις προαλλες, μετα απο μια ταραγμενη και γεματη ενταση ημερα οταν το βραδυ ξαπλωσα να κοιμηθω ειδα στον υπνο μου τον νεκρο του πατερα.
Με κρατουσε λεει απο το χερι και με σεργιανουσε στην πολη της Πατρας λεγοντας μου μυστικα του τυπου οτι ο γιος του ατυχησε στον γαμο του, εγω τον ρωτουσα για διαφορα πραγματα που αφορουσαν τον πρωην μου και γιο του, μιλαμε για ολοκληρη συζητηση.
Και ενω λεει περπατουσαμε, κατω υπηρχε πολυ στρωμενο χιονι, που αλλου ηταν λασπωμενο και αλλου καθαρο.
Συμβολιζει κατι κακο το ονειρο αυτο??
Γιατι μου μιλουσε και τον ακουγα αφου λενε οτι οι νεκροι δεν κανει να μας μιλουν στον υπνο μας????
Προσπαθουσε να μου δωσει καποιο μηνυμα???
Η απλα λογω της γεματης εντασης εκεινης ημερας εβλεπα εφιαλτες???
Τονιζω πως ειτε την μητερα μου που πεθανε το 2002, ειτε τον πατερα μου που πεθανε το 2006, τους εχω ονειρευτει αλλα δεν μου εχουν ποτε μιλησει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-08, 11:06
Το avatar του χρήστη Banshee
Banshee Ο χρήστης Banshee δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

To χιονι ειναι καλό τώρα το γεγονός ότι σε κάποια σημεία ήταν λασπωμένο δν είναι κ τέλειο..
Προσωπικά έχω ανοίξει κανονικά κουβεντούλα με ανθρώπους απο την αλλη πλευρά στον ύπνο μου.
Άλλες φορές μου περνάγανε μυνήματα με συμβολισμούς.
Τώρα τα όνειρα που βλέπεις κ αφορούν τον πρώην δύο ενδεχομένος πράγματα μπορούν να σημαίνουν..ή υποσεινήδητα τν σκέφτεσαι έχεις την έγνοια του κ γιαυτό τν βλέπεις ή όντως λόγω δεσίματος επικοινωνείτε τηλεπαθητικά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-08, 12:31
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Πολλες φορες σε διαφορες συζητησεις, εχω ακουσει οτι στα ονειρα μας ειναι δυνατον να μας εμφανιστουν προσωπα συγγενικα ή φιλικα, που ομως ΔΕΝ κανει να μας μιλησουν και που μας περνουν το μηνυμα που θελουν με διαφορους αλλους τροπους.
Δεν κάνει να μας μιλήσουν ή δεν μπορούν να μας μιλήσουν μιας και στερούνται των οργάνων εκφοράς του λόγου; Έχει σημασία να το ξεκαθαρίσουμε αυτό καταρχήν, πριν περάσουμε στη συζήτηση, εφόσον το θέλεις φυσικά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-08, 13:16
Lady Nina Ο χρήστης Lady Nina δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγαπητή Mirella_S,

κάπου έχω ακούσει ότι το χιόνι στα όνειρα σημαίνει μοναξιά.

Μια φορά, μάλιστα, λίγο καιρό μετά το θάνατο του παππού μου, είχα δει στο όνειρό μου ότι βρισκόμουν στο κρεβάτι μου στην Αθήνα και ότι ήμουν καλυμμένη με χιόνι, μόνο εγώ, κάτι το οποίο μου έκανε εντύπωση. Έτσι, το έψαξα και είδα ότι σημαίνει μοναξιά.

Επίσης, έχω ακούσει από έγκυρη πηγή ότι αν δεις κάποιο πνεύμα (στον ξύπνιο σου, όμως, όχι στον ύπνο σου) ενός συγγενή ή γνωστού σου τότε αυτό κανονικά δεν μπορεί να σου μιλήσει. Σε αντίθετη περίπτωση, αν δηλαδή σου μιλήσει, δεν είναι αυτό που βλέπεις, δηλαδή το αγαπημένο σου πρόσωπο, αλλά κάποιος δαίμονας ή κάποιο άλλο πονηρό πνεύμα. Κι αυτό γιατί, έτσι όπως το εξέλαβα εγώ, δεν μπορούν να αλληλεπιδράσουν με εμάς, δεν μπορούν να μας αγγίξουν, ούτε να μας βλάψουν, αλλά ούτε και να μας μιλήσουν. Μόνο η οπτική επαφή είναι δυνατή, λοιπόν.

Τονίζω, όμως, ότι αυτό που ξέρω αφορά μόνο στα πνεύματα που βλέπουμε όντας ξύπνιοι. Όσον αφορά τους ανθρώπους που βλέπουμε στον ύπνο μας, οι οποίοι έχουν 'φύγει', δεν ξέρω αν μπορούν ή όχι να μας μιλήσουν, μια φορά πάντως είχα δει τον εκλιπόντα παππού μου και από ότι θυμάμαι μου είχε μιλήσει... Τώρα, τί να πω; Δεν ξέρω!

Φιλικά,
Lady Nina
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-08, 16:02
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Banshee
To χιονι ειναι καλό τώρα το γεγονός ότι σε κάποια σημεία ήταν λασπωμένο δν είναι κ τέλειο..
Προσωπικά έχω ανοίξει κανονικά κουβεντούλα με ανθρώπους απο την αλλη πλευρά στον ύπνο μου.
Άλλες φορές μου περνάγανε μυνήματα με συμβολισμούς.
Τώρα τα όνειρα που βλέπεις κ αφορούν τον πρώην δύο ενδεχομένος πράγματα μπορούν να σημαίνουν..ή υποσεινήδητα τν σκέφτεσαι έχεις την έγνοια του κ γιαυτό τν βλέπεις ή όντως λόγω δεσίματος επικοινωνείτε τηλεπαθητικά.
Αυτο ειναι κατι που το πιστευω πραγματικα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-08, 00:12
iliahtida_12 Ο χρήστης iliahtida_12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Και εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό ότι οι νεκροί δεν μπορούν να μας μιλήσουν στο όνειρό μας. Έχει τύχει πάρα πολλές φορές να μου μιλήσουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μου και να μου προαναγγείλουν και πράγματα. Εμένα μου κάνει εντύπωση πως μετά από πάρα πολύ καιρό άρχισες να βλέπεις ξαφνικά στον ύπνο σου τον πρώην σου και μετά και τον νεκρό πατέρα του. Αυτό κάτι πρέπει να σου ''λέει''. Μου φαίνεται περίεργο μιας και δεν έχετε καμία επαφή. Θα μου ενδιέφερε πάντως να μάθω τι έχουν να πουν και τα άλλα μέλη, γιατί κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και σε μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-08, 08:17
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Eδω θα ηθελα να κανω μια διευκρινηση.
Τον πρωην μου, τον εχω δει δεκαδες φορες στο υπνο μου.
Καθε φορα ειναι μεσα σε ενα ονειρο γεματο αγωνια, και κατι προσπαθει να μου πει.
Εδω ηταν η πρωτη φορα που ειδα τον νεκρο πατερα του.
Καποιοι θα μπορουσα καλλιστα να σκεφτουν, "Κανε ενα τηλεφωνο να δεις αν κατι εχει συμβει".
Δυστυχως αυτο ΔΕΝ μπορω να το κανω, διοτι δεν ξερω τι ιστορια μπορει να ξεκινησω.
Πιστευω, ή μαλλον θελω να πιστευω πως τα μηνυματα αυτα ειναι υποσυνειδητα, κατι σαν τηλεπαθεια, πως ναι, ισως να μην ειναι ευτυχισμενος και απλα αναπολει τον καιρο που ειμασταν μαζι.
Και επειδη τοτε ειμασταν αυτο που λενε "ψυχη τε και σωματι" ισως "συλλαμβανω" αυτα τα μηνυματα.
Το μονο που με ανησυχει ειναι το εξης.
Οταν χωρισαμε σαν δυο καλοι φιλοι, υποσχεθηκαμε να μην ξαναεπικοινωνησουμε ποτέ για να μην πληγωνομαστε.
ΕΑΝ ομως ο ενας εκ των δυο παθαινε κατι, κατι πολυ σοβαρο, κατι που θα τον εφερνε στα προθυρα του θανατου, ο αλλος θα ετρεχε κοντα του.
Ειναι λοιπον πολυ πιθανον ή αυτος κατι να επαθε, ή εγω να προκειται να παθω κατι.
Και επειδη ή εγω, ή αυτος δεν αποκωδικοποιουμε το "μηνυμα", παρεβληθηκε ο νεκρος πατερας του.
Η προκειται απλα για εννοιες που μεταφερονται σαν εφιαλτες σε εμενα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 24-09-08 στις 08:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-08, 11:24
evailias Ο χρήστης evailias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλημερα Mirella_s θα ηθελα να σε ρωτησω αν βλεπεις τον πρωην φιλο σου καθε μερα και να συμφωνησω με τον/την banshee οτι ενδεχομενως τον βλεπεις στον υπνο σου επειδη θελεις να επικοινωνησεις μαζι του και δεν μπορεις για τους λογους που μας εγραψες. εκει που σταθηκα ειναι στο σημειο που εγραψες οτι αν ποτε παθαινατε κατι η εσυ η αυτος θα τρεχατε για συμπαρασταση. θελω να ρωτησω αν πριν παντρευτει τον εβλεπες στον υπνο σου? η μετα που αλλαξε η οικογενειακη του κατασταση αρχισαν αυτα τα ονειρα? γνωμη μου ειναι οτι επειδη δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο το υποσυνειδητο σου κανει πολλα σεναρια. αν νομιζεις οτι ισως ειναι τοσο χαλια βαλε καποιον κοινο σας φιλο να επικοινωνησει μαζι του αν εχετε βεβαια. φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-08, 16:45
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παντα τον εβλεπα στον υπνο μου με τον εναν ή τον αλλον τροπο.
Αυτα τα αγωνιωδη ονειρα εχουν καποιους μηνες που αρχισαν.
Ναι, σε αυτο συμφωνουμε, και εγω εχω σκεφτει να βαλω καποιον φιλο να τηλεφωνησει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-08, 18:31
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΕΑΝ ομως ο ενας εκ των δυο παθαινε κατι, κατι πολυ σοβαρο, κατι που θα τον εφερνε στα προθυρα του θανατου, ο αλλος θα ετρεχε κοντα του.
Ειναι λοιπον πολυ πιθανον ή αυτος κατι να επαθε, ή εγω να προκειται να παθω κατι.
Και επειδη ή εγω, ή αυτος δεν αποκωδικοποιουμε το "μηνυμα", παρεβληθηκε ο νεκρος πατερας του.
Η προκειται απλα για εννοιες που μεταφερονται σαν εφιαλτες σε εμενα
Mirella_S Πολλες φορες το υποσυνειδητο ανασυρει στα ονειρα φιγουρες που μας ειναι οικειες και συνδεδεμενες με ευχαριστες περιοδους οταν δεν ειμαστε πολυ καλα στο παρον.Και λογω του αγχους μας ακομη και σε αυτα τα ονειρα η πλοκη ειναι αναλογη.Δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει καποιο πολυ σοβαρο προβλημα,ακομα και μια χαζομαρα που μας αγχωνει ή μια στιγμη μελαγχολιας ειναι αρκετη.
Μην σκεφτεσαι λοιπον ετσι γιατι το σιγουρο ειναι να συνεχιστουν πιο εντονα τα ονειρα τροφοδοτουμενα απο το νεο αυτο αγχος.
Αν βαλεις τελικα καποιον να μα8ει, ελπιζω να σου πει πως ολα ειναι μια χαρα και πιστευω τοτε 8α σταματησουν τα ονειρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.