Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-01-18, 10:31
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aria, το είχες πάρει αλλιώς όταν ήρθες στο μεταφυσικό. Αυτή η " μεταστροφή " μου θυμίζει αυτά τα χιλιοπαιγμένα χριστιανικά σενάρια φαντασίας. Ένας άθεος που κοροϊδεύει τα πάντα, έπειτα ψάχνεται με διάφορες πεποιθήσεις και πρακτικές, η ζωή του γίνεται χάλια, ώσπου τελικά τον σώζει ο χριστιανισμός.
Δεν σε κατηγορώ είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος άθεος. Και δεν θα προσπαθήσω να αποδείξω σε κανέναν εάν η ιστορία μου ειναι αληθινη ή οχι. Εγω ένοιωσα την ανάγκη να μοιράσω την ιστορία μου με σκοπό να προειδοποιήσω και ισως να "σώσω" κάποιους από το κακό. Ολα αυτά που πέρασα για πολλούς μπορεί να ακούγονται υπερβολικά και μη ρεαλιστικά και σύμφωνω και γω λίγο καιρό πρίν θα τα κορόιδευα. Δεν εύχομαι σε κανέναν να φτάσει στο χείλος του γκρεμού να πιστέψει στον Θεό απλός να έρθει κοντά του ξανά όποτε θελήσει. Στη δικιά μου περίπτωση ο Θεός μου έδειξε πως με αγαπάει και μου άπλωσε το χέρι Του γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-18, 15:15
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς παρεξηγησες αυτό που είπα. Όταν συνάντησα για δεύτερη φορα αυτη την εκκλησία η οποία πράγματι ειναι μια πολυ κλειστή ομάδα ήρθα σε επαφή ξανά με τον Χριστιανισμό ακόμα και σε αυτή την καπως διαφορετική μορφή. Να σημειωθεί πως πήγαινα πολύ σπάνια στην εκκλησία (ορθόδοξη) και αυτή ηταν μια επαφή με την θρησκεία μετά απο πολύ καιρό. Εγω ειμαι χριστιανή ορθόδοξη και οχι προτεσταντης οχι οτι ειναι κακο να εισαι. Να εισαι οτι θέλεις. Απλος δεν ασπάζομαι τις ιδιες ιδεες που ασπάζονται αυτοι. Επίσης δεν βρίσκομαι στο στάδιο του ενθουσιασμού αυτος εχει περάσει εδω και μήνες και έχω να πω πως η ζωή μου έχει ηρεμήσει, δεν ειμαι καθόλου νευρική, εχω υπομονή και νοιώθω καθημερινά την παρουσία Του και βλέπω την βοήθεια που μου προσφέρει στη ζωή μου.
Δε σε παρεξηγώ AriaGSS, σημασία έχει το ότι είσαι ήρεμη και καλά με τον εαυτό σου. Εφόσον βλέπεις το όλο θέμα "εσωτερικά", δηλαδή η επαφή με το θεό είναι μέσα στην καρδιά σου, χωρίς να εξαρτάσαι από μεσάζοντες κι εξωτερικούς παράγοντες, όλα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-18, 16:42
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εύχομαι σε κανέναν να φτάσει στο χείλος του γκρεμού να πιστέψει στον Θεό απλός να έρθει κοντά του ξανά όποτε θελήσει. Στη δικιά μου περίπτωση ο Θεός μου έδειξε πως με αγαπάει και μου άπλωσε το χέρι Του γρήγορα.
Συνήθως έτσι γίνεται. Όταν όλα γύρω σου καταρρέουν, έρχεται η στιγμή που αρχίζεις να βλέπεις πιο καθαρά, να ξεχωρίζεις τι έχει αξία και τι όχι. Μοιάζει με το ουράνιο τόξο μετά την καταιγίδα• το σύμβολο της ελπίδας. Και η ελπίδα για να ανθίσει χρειάζεται την πίστη και η πίστη την εμπιστοσύνη.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-18, 16:47
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη δικιά μου περίπτωση ο Θεός μου έδειξε πως με αγαπάει και μου άπλωσε το χέρι Του γρήγορα.
Ένα παράδειγμα του πως το ένιωσες αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-18, 20:56
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Για παράδειγμα στην δικιά μου περίπτωση δεν χρειάστηκε να καταστρέφω όπως κάποιοι άλλοι άνθρωποι οι οποίοι τα έφερε έτσι η ζωή και κάνουν μια πολυ κακή και άστατη ζωή. Όπως ανέφερα και νωρίτερα είχα νοιώσει μια έλξη την τελευταία περίοδο απο την μαγεία. Παράδειγμα της γρήγορης ανταπόκρισης και βοήθειας απο τον Θεο ηταν το ότι δεν πρόλαβα να μπλεχτω τοσο βαθια σε αυτά τα πράγματα. Ούτε καν διάβασα ή εκτελέσα κατι.... αλλα ήμουν έτοιμη. Με πρόλαβε ομως. Οσο για την ψυχική καταρράκωση που είχα υποστεί απο το έντονο πορνο το οποιο ειχε επιρρεασει δραματικα το πως εβλεπα τον κοσμο γυρω μου, η βοήθεια Του με βοήθησε να νοιωσω "καθαρή" γρηγορα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-01-18, 22:51
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Η αποθέωση της ανοησίας...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-18, 06:35
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε κατηγορώ είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος άθεος. Και δεν θα προσπαθήσω να αποδείξω σε κανέναν εάν η ιστορία μου ειναι αληθινη ή οχι. Εγω ένοιωσα την ανάγκη να μοιράσω την ιστορία μου με σκοπό να προειδοποιήσω και ισως να "σώσω" κάποιους από το κακό. Ολα αυτά που πέρασα για πολλούς μπορεί να ακούγονται υπερβολικά και μη ρεαλιστικά και σύμφωνω και γω λίγο καιρό πρίν θα τα κορόιδευα. Δεν εύχομαι σε κανέναν να φτάσει στο χείλος του γκρεμού να πιστέψει στον Θεό απλός να έρθει κοντά του ξανά όποτε θελήσει. Στη δικιά μου περίπτωση ο Θεός μου έδειξε πως με αγαπάει και μου άπλωσε το χέρι Του γρήγορα.
Μπράβο! Συνέχισε τώρα να συζητάς με τα άλλα παιδιά για το πως βρήκες την φώτιση και για το πως ξέφυγες από δαιμονικές πρακτικές όπως ο διαλογισμός. Στην τελική , δεν με ενοχλεί το τι παραμύθια θα βρείτε για να τονώσετε το θρησκευτικό σας αίσθημα. Αυτό που κυρίως ενοχλεί, είναι ότι έμμεσα ή άμεσα, κατηγορείτε πεποιθήσεις άλλων ανθρώπων. Και κάτι τελευταίο: Από που κι ως που προκύπτει το ότι είμαι άθεος;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-18, 09:18
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο! Συνέχισε τώρα να συζητάς με τα άλλα παιδιά για το πως βρήκες την φώτιση και για το πως ξέφυγες από δαιμονικές πρακτικές όπως ο διαλογισμός. Στην τελική , δεν με ενοχλεί το τι παραμύθια θα βρείτε για να τονώσετε το θρησκευτικό σας αίσθημα. Αυτό που κυρίως ενοχλεί, είναι ότι έμμεσα ή άμεσα, κατηγορείτε πεποιθήσεις άλλων ανθρώπων. Και κάτι τελευταίο: Από που κι ως που προκύπτει το ότι είμαι άθεος;
Ναι ρε Ηλία, εγώ προσωπικά κατηγορώ πεποιθήσεις, πιστεύω δηλαδή, άλλων ανθρώπων. Οχι τους ίδιους τους ανθρώπους όπως κάνεις εσυ.
Η ειρωνεία, ο σαρκασμός, ότι πιστευουμε σε παραμύθια, ότι λέμε ψέματα με σκοπό τον προσυλιτισμό και διαφορα άλλα είναι μερικές από τις κατηγορίες σου ενάντια σε ανθρώπους και όχι στις πεποιθήσεις τους.
Ακόμα (χωρίς να έχω στοιχεία ) πιστευω πως όσο αφορά τον χριστιανισμό, και σε προσωπικές σου εμπειρίες, ενώ τότε θα έπρεπε να κατηγορήσεις συγκεκριμένους ανθρώπους για κάποιες συμπεριφορές τους, ότι είναι λάθος δηλαδή δικό τους, σε αυτες τις περιπτώσεις δεν κατηγορείς ανθρωπους αλλά τα πιστευω τους! Αντι να κατηγορήσεις τους ανθρώπους επειδη είναι λάθος (με συγκεκριμένα στοιχεια από τις εμπειρίες σου για το λαθος) κατηγορείς τον χριστιανισμό που λένε ότι πιστευουν, ενώ η αυτη λάθος συμπεριφορα τους ευκολα μπορεί να αποδειχθει ότι δεν είναι εξαιτίας των χριστιανικων τους πιστευω.
Ακόμα, οπως εχω πει εισαι αντιχριστιανος, όχι αθεος.
Απάντησα εγω γιατί μιλάς και πάλι τσουβαλιάζοντας ανθρωπους, γενικα τους χριστιανους.
Καλη χρονια.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-18, 10:22
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Επειδή παρατράβηξε το αστείο, όποιος θέλει μπορεί να πάει την Κυριακή σε μια εκκλησία, να ακούσει το κύρηγμα. Δεν χρειάζονται διπλά και τριπλά προφίλ και σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Από την στιγμή όμως που υπάρχουν χρήστες οι οποίοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν και συμμετέχουν σοβαρά στην παράνοια, μπορεί το φόρουμ κάλλιστα να μετονομαστεί σε '' forum του κατηχητικού ''.Έτσι κι αλλιώς, έχει από καιρό σταματήσει να αποτελεί χώρο συζήτησης για το μεταφυσικό.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-18, 13:10
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή παρατράβηξε το αστείο, όποιος θέλει μπορεί να πάει την Κυριακή σε μια εκκλησία, να ακούσει το κύρηγμα. Δεν χρειάζονται διπλά και τριπλά προφίλ και σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Από την στιγμή όμως που υπάρχουν χρήστες οι οποίοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν και συμμετέχουν σοβαρά στην παράνοια, μπορεί το φόρουμ κάλλιστα να μετονομαστεί σε '' forum του κατηχητικού ''.Έτσι κι αλλιώς, έχει από καιρό σταματήσει να αποτελεί χώρο συζήτησης για το μεταφυσικό.
Προφανώς και έχει σταματήσει το φορουμ να αποτελει χώρο συζήτησης αφου υπάρχουν άτομα με συμπεριφορες σαν την δική σου, που αναλίσκονται στο να κατηγορούν ανθρώπους και όχι να προωθούν την συζήτηση με την παρέθεση των δικών τους απόψεων ή και εμπειριών, όπως γίνεται σε αυτό το θέμα.
Και οντως παρατραβηξε το αστειο, όποιος θέλει θα πάει όπου θέλει, ή την Κυριακη ή οποια άλλη μερα θέλει δεν χρειάζεται να του δώσεις την άδεια εσυ, όπως κάνεις.
Αν ξέρεις ότι καποιος εχει διπλο και τριπλο προφιλ όπως λες, μπορεις να στειλεις μηνυμα στην διαχείριση και όχι να κατηγορεις όπως συνηθίζεις να κάνεις άλλωστε αναιτια και χωρίς αποδείξεις.
και εν τέλει μπορείς να καταπιεις την χολή σου, και να μην συμμετάσχεις σε ένα θέμα προσωπικης εμπειριας !!!!!! δηλαδή έλεος όυτε αυτό δεν σέβεσαι.
Σε ενα φόρουμ όπως αυτό του μεταφυσικού που πρώτο στο ελληνικό διαδικτυο δημιούργησε κατηγορία για τις προσωπικες εμπειρίες των χρηστών.
Για να μπορούν να εκφράζονται χωρις τον φόβο του μπουλινγκ από ατομα με μίσος για το διαφορετικό και το αντιθετο από τα δικά τους πιστευω όπως εσύ.
Παρατραβηξε λοιπόν το αστείο με τον αντιχριστιανισμό.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.