Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-18, 17:57
klairaki Ο χρήστης klairaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2018
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Νυχτερινή καταγραφή ομιλίας

Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι Κλαίρη και πριν 2 περίπου μήνες συνέβη κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω. Επειδή κάνω ανήσυχο ύπνο τα βράδια και πολλές φορές ξυπνάω από τα ίδια μου τα παραμιλητά, αποφάσισα (περισσότερο για πλάκα) να κατεβάσω μια εφαρμογή που καταγράφει, από την στιγμή που πέφτεις για ύπνο κ την θέτεις σε λειτουργία, αν ακούσει θόρυβο. ( Η εφαρμογή είναι ξένη και λέγεται Dream talk recorder)
Σε μια νυχτερινή καταγραφή, λοιπόν, στις 28/12 ακούγομαι εγώ να φταρνίζομαι και αμέσως μετά μια αντρική φωνή να λέει "πρόσεχε". Μόνη μου μένω, σε ερημικό μέρος, οπότε ούτε συγκάτοικος ήταν, ούτε γείτονας. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και θα ήθελα να κάνω επικόλληση εδώ αυτήν την εγγραφή αλλά είδα πως δεν έχω τέτοια δυνατότητα σε Mp3.
Απο τότε που έγινε αυτό έχω τον νου μου για περίεργους θορύβους και για να σας πω την αλήθεια, νομίζω οτί τους ακούω κιόλας.
Δεν είμαι της θρησκείας και δεν πιστεύω σε κάτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι στον λύκο ή για να το πω καλύτερα -ποιος- ήταν αυτός.
Μακάρι να υπηρχε κάποια τεχνική βοήθεια για να μπορέσω να σας το ποστάρω εδώ ώστε να το ακούσετε κι εσείς.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-18, 18:22
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κλαίρη,

μπορείς να το ανεβάσεις εδώ αν θες και βάζεις στο forum το link: https://vocaroo.com/?upload (google "upload mp3")

Το παρελθόν του σπιτιού το έχεις ψάξει καθόλου;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-18, 18:41
klairaki Ο χρήστης klairaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2018
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Κλαίρη,

μπορείς να το ανεβάσεις εδώ αν θες και βάζεις στο forum το link: https://vocaroo.com/?upload (google "upload mp3")

Το παρελθόν του σπιτιού το έχεις ψάξει καθόλου;


Eλπίζω να το έκανα καλά. Αμέσως μετά το φτάρνισμα ακούγεται το "πρόσεχε". Η φωνή δεν είναι δική μου, δεν έχει την δική μου χροιά, είναι καθαρά αντρική.

Το παρελθόν του σπιτιού δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Το έχτισαν οι δικοί μου λίγο πριν παντρευτούν, εδώ μεγάλωσα και πλέον εδώ μένω μόνη μου. Κανένας δεν πέθανε εδώ μέσα.

https://vocaroo.com/i/s0P3QXBBgdi6
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-18, 20:25
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη klairaki καλώς ήλθες στο Μεταφυσικό...

Αυτό που άκουσα δεν κατάλαβα να αναφέρετε το "πρόσεχε"...

Επίσης η ομιλία δεν μπορώ να πώ πως ήταν αντρική..
Επίσης μην ξεχνάς κάτι πως πολλές φορές μιλάμε στον ύπνο μας και μάλιστα
ολόκληρες συζητήσεις..
Αυτό με είχε παραξενέψει όταν ήμουν μικρός είχα ακούσει πολλές φορές τον
αδελφό της μητέρας του να μιλάει στον ύπνο του και η φωνή του ήταν αλλοιωμένη...
Αυτό το συνδυάζω με αυτό που έχεις γράψει....
"Επειδή κάνω ανήσυχο ύπνο τα βράδια και πολλές φορές ξυπνάω από τα ίδια μου τα παραμιλητά,"
Γνώμη μου είναι πως δεν βλέπω κάτι το παράξενο...
Επίσης κάτι που αναφέρεις είναι πως ακούς ή μάλλον νομίζεις πως ακούς κάτι
ποιό συγκεκριμένο έχεις εκτός από κάποιον θόρυβο ;;;

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-18, 09:38
klairaki Ο χρήστης klairaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2018
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 3
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη klairaki καλώς ήλθες στο Μεταφυσικό...

Αυτό που άκουσα δεν κατάλαβα να αναφέρετε το "πρόσεχε"...

Επίσης η ομιλία δεν μπορώ να πώ πως ήταν αντρική..
Επίσης μην ξεχνάς κάτι πως πολλές φορές μιλάμε στον ύπνο μας και μάλιστα
ολόκληρες συζητήσεις..

Επίσης κάτι που αναφέρεις είναι πως ακούς ή μάλλον νομίζεις πως ακούς κάτι
ποιό συγκεκριμένο έχεις εκτός από κάποιον θόρυβο ;;;

Ευχαριστώ.
Kαλώς σας βρήκα Αβατάρ.
  • Το ότι δεν κατάφερες να ακούσεις την λέξη "πρόσεχε" με παραξενεύει για να σου πω την αλήθεια.
  • Την χροιά της φωνής μου την γνωρίζω και σίγουρα δεν είναι αυτή που ακούω όσο αλλοιωμένη και να είναι.
  • Ναι, εκτός από θόρυβο υπάρχουν κι άλλα πράγματα που βλέπω την άλλη ημέρα που ξυπνάω αλλά επιλέγω να μην τα γράψω εδώ γιατί μένω μόνη μου και ξέρω ότι θα με φοβίσετε μετά και δεν θέλω να μετακομίσω στους δικούς μου

Θέλω να προσθέσω ότι είμαι άθεη. Οπότε δεν πόσταρα εδώ για να πείσω οποιονδήποτε για την ύπαρξη οτιδήποτε. Απλά συνέβη κάτι που ηχογραφήθηκε, κάτι που δεν φαντάστηκα και απλά είμαι περίεργη να μου εξηγήσουν (όσοι κατάφεραν να ακούσουν στην εγγραφή που ανέβασα αυτό που άκουσα εγώ) τι ίσως μπορεί να είναι καθότι είστε πιο ψαγμένοι σε αυτά τα θέματα από μένα.

Ευχαριστώ κι εγώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klairaki : 10-03-18 στις 09:39
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-18, 11:43
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη klairaki σχετικά με την φωνή σου κατέθεσα το εξής....

"Αυτό με είχε παραξενέψει όταν ήμουν μικρός είχα ακούσει πολλές φορές τον
αδελφό της μητέρας του να μιλάει στον ύπνο του και η φωνή του ήταν αλλοιωμένη..."


Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω απλά την εμπειρία που είχα μικρός σχετικά με
τον θειό μου....

Αλλά μια και κάνουμε συζήτηση κατέθεσε και τα άλλα που αναφέρεις....
Ίσως αυτά μας δώσουν κάποια στοιχεία/πληροφορίες.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-18, 21:52
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

klairaki, η ύπαρξη πραγματικά ανεξήγητων γεγονότων, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αν υπάρχει ή όχι θεός. Δεν σημαίνει φυσικά ότι σου συνέβη κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-18, 19:49
ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ Ο χρήστης ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κλαίρη. Κι εγώ δεν ακούω τίποτα μετά το φτέρνισμα ή βήξιμο που ακούγεται παρά κάτι σαν μικρός απόηχος από το φτέρνισμα που είναι φυσικό καθώς οι μύες και το εσωτερικό του στόματος και του λαιμού είναι χαλαροί την ώρα του ύπνου και μπορεί να βγουν διάφοροι περίεργοι ήχοι. Δεν νομίζω οτι είναι κάτι, μη φοβάσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-18, 00:03
space cowboy Ο χρήστης space cowboy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klairaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι Κλαίρη και πριν 2 περίπου μήνες συνέβη κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω. Επειδή κάνω ανήσυχο ύπνο τα βράδια και πολλές φορές ξυπνάω από τα ίδια μου τα παραμιλητά, αποφάσισα (περισσότερο για πλάκα) να κατεβάσω μια εφαρμογή που καταγράφει, από την στιγμή που πέφτεις για ύπνο κ την θέτεις σε λειτουργία, αν ακούσει θόρυβο. ( Η εφαρμογή είναι ξένη και λέγεται Dream talk recorder)
Σε μια νυχτερινή καταγραφή, λοιπόν, στις 28/12 ακούγομαι εγώ να φταρνίζομαι και αμέσως μετά μια αντρική φωνή να λέει "πρόσεχε". Μόνη μου μένω, σε ερημικό μέρος, οπότε ούτε συγκάτοικος ήταν, ούτε γείτονας. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και θα ήθελα να κάνω επικόλληση εδώ αυτήν την εγγραφή αλλά είδα πως δεν έχω τέτοια δυνατότητα σε Mp3.
Απο τότε που έγινε αυτό έχω τον νου μου για περίεργους θορύβους και για να σας πω την αλήθεια, νομίζω οτί τους ακούω κιόλας.
Δεν είμαι της θρησκείας και δεν πιστεύω σε κάτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι στον λύκο ή για να το πω καλύτερα -ποιος- ήταν αυτός.
Μακάρι να υπηρχε κάποια τεχνική βοήθεια για να μπορέσω να σας το ποστάρω εδώ ώστε να το ακούσετε κι εσείς.
Καλησπέρα. Ρε παιδιά ακούγεται ξεκάθαρα το προσεχε αμεσως μετα το φτερνισμα, και δεν μου κάνει για γυναικεία φωνή. Το βρίσκω όντως παράξενο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-18, 20:27
Το avatar του χρήστη Mason Importanta
Mason Importanta Ο χρήστης Mason Importanta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2016
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καλησπέρα, κατ' αρχάς η ιδέα της ηχογράφησης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, ακόμα και για κάποιον που δεν έχει ενδείξεις ανήσυχου ύπνου και θέλει προληπτικά να ελέγξει τί συμβαίνει στον ύπνο του. Ενδιαφέρουσα εφαρμογή.

Εγώ το ακούω πάντως, ίσως δεν μοιάζει τόσο σαν "πρόσεχε" αλλά κάτι σαν "πορόσεχε", ακούγεται σαν δύο συλλαβές το "πρ". Δεν είμαι καν σίγουρος για τη λέξη, αν φανταστείς ότι λέει "κηπουρός" με το "κη" να χάνεται πίσω απ' το φτέρνισμα, ακούγεται κι αυτό σωστό. Αλλά το "πρόσεχε" αρμόζει καλύτερα στην περίπτωση, ο κηπουρός δεν μπορώ να φανταστώ τί σχέση έχει με το φτέρνισμα και μάλιστα μες τη νύχτα.

Πάντως δεν ακούγεται τρομακτική η φωνή, ίσα ίσα, ακούγεται πολύ φιλική. Μου θυμίζει το ήρεμο, συμβουλευτικό ύφος που θα πει ένας πατέρας "πρόσεχε" στο μικρό του παιδάκι βλέποντάς το να κάνει κάτι ακίνδυνο, πχ να πηγαίνει να του πέσει κάτι απ' τα χέρια.

Όσο για το "άθεη", συμφωνώ με τα παραπάνω σχόλια, δεν έχει καμία σημασία. Το να ακούμε, ή να υποθέτουμε ότι ακούμε μια φωνή που δεν εξηγείται, δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχει σχέση με τον θεό ή με την πίστη του καθενός. Και φυσικά το ενδεχόμενο να πρόκειται για σύμπτωση ή κάποιον ήχο που απλώς θυμίζει φωνή (άλλωστε η ηχογράφηση δεν έγινε και με τα καλύτερα ποιοτικά μέσα) είναι πολύ πιθανό, αν όχι η πιθανότερη εξήγηση. Συμπτώσεις άλλωστε μπορούν να συμβούν πολύ ευφάνταστες, παραθέτω σαν παράδειγμα, λίγο άσχετο αλλά ιδιαίτερα χαρακτηριστικό ως προς τα λεγόμενά μου, εκείνο το βίντεο με το φτυάρι που μοιάζει με την εισαγωγή του smells like teen spirit: https://youtu.be/oeb5LdAyLC8. Θέλω να πω, ότι καμιά φορά ακούμε αυτό που "θέλουμε" να ακούσουμε, ή τέλος πάντων αν ακούσεις και φανταστείς κάτι με συγκεκριμένο τρόπο, μετά είναι δύσκολο να το φανταστείς αλλιώς και το ακούς μονίμως έτσι με βεβαιότητα. Σαν εκείνες τις εικόνες με τις οφθαλμαπάτες ή τα κρυμμένα σχέδια, που στην αρχή φαίνονται μια μουτζούρα, αλλά μόλις δεις την κρυμμένη εικόνα μετά το βλέπεις μόνιμα και σου φαίνεται προφανέστατο.

Πάντως, μου κέντρισε πολύ το ενδιαφέρον και άκουσα πάρα πολλές φορές το αρχείο ήχου προσπαθώντας να καταλάβω αν λέει όντως "πρόσεχε"! Είναι η δεύτερη φορά στη ζωή μου που έχω ακούσει τόσες πολλές φορές στο repeat κάποια κοπέλα που δεν έχω συναντήσει να φτερνίζεται. Είμαι σίγουρος ότι αν συναντιόμασταν τυχαία στον δρόμο και φτερνιζόσουν θα σε αναγνώριζα αμέσως.

Ευχαριστώ.
__________________
"Cut, cut, cut in pantomime, mime, mime
I'll be your devil if you'll admit you're mine"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mason Importanta : 22-03-18 στις 20:35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.