Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-11, 08:10
skyline Ο χρήστης skyline δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Σχέση της φυτοφαγίας με την πνευματικότητα

Εκκινώ το νήμα με μορφή ερωτήσεων γιατί ομολογώ πως δε γνωρίζω πολύ καλά το θέμα αλλά αν μπορώ να κρίνω από κάποιες δημοσίευσεις στο "πώς να γίνεται σαΐνια" αλλά και αλλού υπάρχουν μέλη του φόρουμ που μπορούν να συνεισφέρουν ενδιαφέρουσες απόψεις.

Θεωρείτε ότι η φυτοφαγία μπορεί να επηρεάσει τον άνθρωπο και την ανθρωπότητα προς μια αρμονικότερη κατάσταση ύπαρξης ή ότι δεν έχει καμία τέτοια επιρροή; Είναι χαρακτηριστικό των ανεπτυγμένων πνευματικά, κάνει για όλους, για μερικούς ή για τους λίγους; Vegeterian, vegan, ομωφαγία ή φρουτοφαγία; Κάποιος που χλαπακιάζει δύο πιτόγυρα απ' όλα κάθε μεσημέρι, μία πίτσα πεπερόνι το βραδάκι και τακτικά μπέργκερς από τα μακντοναλντς μπορεί να είναι συγχρόνως πνευματικά ανεπτυγμένος;

Κάπου είχα διαβάσει οτι η κρεοφαγία επιβαρύνει το κάρμα της ανθρωπότητας, γεμίζει το αστρικό σώμα αρνητικότητα, επιθετικότητα, από το φόβο του προς σφαγή ζώου και ότι γενικώς προκαλεί εξαγρίωση και προσκόλληση στον κόσμο των κατώτερων ζωικών ενστίκτων, ότι το κρέας είναι χαμηλότερων ενεργειακών δονήσεων και κατά συνέπεια επηρεάζει τοιουτοτρόπως τις ενεργειακές δονήσεις αυτού που το καταναλώνει και ότι εξέλιξη της ανθρωπότητας θα είναι η μεταταστροφή της στην ολική φυτοφαγία. Και βέβαια σε αυτό το φόρουμ, στο νήμα για τα ψυχικά βαμπίρ διάβασα ότι οι πιο ανεπτυγμένοι άνθρωποι μπορούν να τραφούν κατευθείαν από "την Πηγή", ή από το πράνα, τον ήλιο, τον αέρα.

Αυτά είναι μια σύντομη περίληψη των απόψεων που διάβασα και των αποριών που μου δημιουργήθηκαν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skyline : 24-07-11 στις 08:40
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-11, 13:15
Ηλίας Καστέας Ο χρήστης Ηλίας Καστέας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Παντού στην Ελλάδα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ωραίο το θέμα.

Η απάντηση είναι βάση Λογικής.Θεωρώ πως είναι ζήτημα καθαρότητα τους Νου και Ηθικής.
Δηλαδή όπως λες , αν κάποιος κατεβάζει πίτες , πίτσες , πτώματα τηγανισμένα ή στα κάρβουνα , ναι μεν μπορεί να ασχοληθεί με την πνευματικότητα , αλλά όχι στο επίπεδο κατανόησης και αποσυμβολισμού εννοιών όσο μπορεί ένας ο οποίος τρέφεται από αυτά που δίνει η Γη.

Συγκεκριμένα για την καθαρότητα του Νου και την Ηθική : Κάποιος ο οποίος δεν τρώει κρέας , αυγά κτλ έχει αναπτύξει μια πιο στενή σχέση με την Φύση , διότι αυτό συνεπάγεται και Αγάπη για τα δημιουργήματά της.Ο Νους του είναι πιο καθαρός , που σημαίνει ότι έχει τοποθετήσει τον εαυτό του ανάμεσα στα πλάσματα της Φύσεως και όχι πάνω από αυτά,θεωρώντας ότι είναι κύριός τους και αφέντης.Μπορεί να εξετάσει τα θέματα πιο λογικά γιατί τρώγοντας ένα πτώμα ζώου , μεταφέρεται πάνω μας η βαρβαρότητα της πράξεως και η αγριότητα του ζώου.Αυτά μεταφέρονται στο Νου και στο Σώμα, ¶υλα και Ένυλα.

¶υλα ως σκέψεις θολές , οι οποίες μας φέρνουν διάφορα σύννεφα στην κατανόηση εννοιών όπως ( Λογικό-Χαρά-Αγάπη-Ηρεμία-Αρμονία). Αυτό γιατί δεν είναι Ηθικό κάποιος ο οποίος τρώει "μακ'ντοναλτς" κάθε μέρα , να ομιλεί για το "Ου φονεύσεις" ή για το ότι είναι σφάλμα να πράττουμε κακό σε κάποιον άνθρωπο. Είναι λογικό δηλαδή μετά να έρχετε σε σύγχυση ο εγκέφαλός του διότι αυτοαναιρεί τις απόψεις του συνεχώς.

Δε μπορώ πχ εγώ που τρώω πιτα-γυρο και σουβλακια καθε μερα να πω μετά σε κάποιον για την Αρμονία της Φύσης ή για το ότι η Ελευθερία είναι υπέρτατο αγαθό , όταν ο άνθρωπος πράττει και σφάλει βιαίως ως προς την Φύση και τα Όντα της , και έχει κλεισμένα σε κλουβιά τα κοτόπουλα και τα γουρούνια για να κοιτάει μόνο το στομάχι του.
Αυτοαναιρούμαι και καλά θα κάνεις να με πεις και ηλίθιο μετά.

Δεν είναι πάλι Λογικό να έρθω και να σου μιλήσω πως έχω κατοικίδιο και είμαι φιλόζωος,όσο περίεργο και αν φαίνεται.Γιατί ακόμα και τα κατοικίδια που έχουν κάποιοι είναι λάθος.Δεν στερούμε καμία ελευθερία από κανένα ζώο.Τα αφήνουμε να ζήσουν όπως θέλουν αυτά.Δεν έχει δικαίωμα ο άνθρωπος να στερεί τίποτα από κανένα ον.Η Φύση προβλέπει όπως πρέπει για το κάθε Ον.

Ένυλα με τις τοξίνες και με τα μικρόβια και τις διάφορες αρρώστιες.Το κρέας ΝΑΙ είναι μεγάλη πηγή πρωτεινών, ΑΛΛΑ μεγάλη πηγή μικροβίων και ιώσεων.Γιατί σκοτώνοντας ζώο δεν σημαίνει ότι επέρχετε ίαση στο σώμα του και στα όργανά του.Τρώγοντάς το τα λαμβάνουμε και εμείς.Ακόμα και αν το ψήσεις ή το βράσεις δεν σκοτώνονται όλα τα μικρόβια και οι ιοί.

Θεωρώ πως τα φυτά και τα φρούτα με καθαρισμό από Όζον είναι πολύ καλή διατροφή,έχουν λίγες πρωτείνες βέβαια, αλλά μπορείς να τις αναπληρώσεις με ταχίνι,και με λίγη σοκολάτα ή γάλα (για όποιους ακόμα πίνουν ή καταναλώνουν γαλακτοκομικά).

Τέλος , θα σου πω φίλε μου πως είναι ΗΘΙΚΟ να είσαι Αρμονικός με όλα τα Όντα στον Πλανήτη.Να μην πειράζεις τίποτα και να αφήνεις να κάνει τον κύκλο του.Είναι ΑΦΥΣΙΚΟ να σκοτώνει κάποιος κάτι άλλο έμψυχο.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.Δεν είναι στη Φύση του ανθρώπου.Δεν ξέρω αν έχεις δει απο κοντά πως σφάζονται τα ζώα.Προσωπικά έχω δει πως σφάζουν γουρούνια και δεν ήταν και ότι πιο ωραίο.Σκέψου ότι νιώθουν πονο και αυτά.
Ας τοποθετήσουμε λίγο τον εαυτό μας σε αυτήν την εικόνα που θα δώσω πιο κάτω.

Μια ομάδα γουρουνιών να θέλει να γιορτάσει και να μπαίνει στο περιφραγμένο χώρο όπου έχουν το κοπάδι με τους ανθρώπους να βόσκει.Εσύ εκεί πέρα ξέρεις ότι ήρθε η ώρα σου να σε σφάξουν.Ερχετε το γουρούνι με το μαχαίρι και το τσεκουράκι και από μπροστά σου παίρνει Ή ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, Ή ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ Ή ΕΣΕΝΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-11, 13:39
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Kαι εδώ σχετικά απο το δεύτερο και κάτω http://www.metafysiko.gr/forum/showt...8500#post88500
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-11, 12:58
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Το θέμα αυτό έχει καταντήσει αηδία πλέον. Όσοι ασχολούνται με την πνευματικότητά τους, σώνει και καλά πρέπει να είναι χορτοφάγοι, άλλο ένα δόγμα...

Καταρχήν η ιδέα περί χορτοφαγίας ξεκίνησε από τον βουδισμό και ινδουισμό, ο λόγος είναι ότι πιστεύουν ότι όταν πεθάνουν μπορεί μετά να γεννηθούν πρόβατα, μυρμήγκια κ.λ.π.
Δηλαδή δεν τρώνε κρέας και δεν πατάνε ούτε μυρμήγκι γιατί φοβούνται μην φάνε ή κάνουν κακό στον παππού τους και γενικά σε έναν πρώην άνθρωπο...

Από την άλλη όπως τα ζώα έτσι και τα φυτά έχουν συλλογική ψυχή. Αυτό σημαίνει πως ότι και να φας κάτι παίρνεις και από ψυχή...
Το θέμα είναι αν αυτό είναι κακό η όχι. Αυτό δεν είναι κακό, γιατί όλα εδώ είναι ευλογημένα.
Τα ζώα τα φυτά το νερό, είναι όλα θεϊκά πράγματα τα οποία μας έχουν δοθεί εδώ στην γη, ώστε να εξασφαλίσουμε όσον το δυνατόν γίνετε την υγεία μας και τις δυνάμεις μας.

Τώρα αν οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει εντελώς θανατώνοντας κατά εκατοντάδες χιλιάδες τα ζώα, θερίζοντας τόνους φυτών,
στο βωμό του χρήματος, τότε κάτι άλλο πάει στραβά και όχι το αν πρέπει να είσαι χορτοφάγος ή κρεατοφάγος.

Όλοι ξέρουμε ότι τα λαχανικά και τα φρούτα όπως και τα δημητριακά είναι ότι υγιεινότερο για τον ανθρώπινο οργανισμό.
Αλλά όχι ότι η κατανάλωση κρέατος (και ψαριού) 3-4 φορές τον μήνα μας κάνει και κακό, ίσα ίσα... Παν μέτρον άριστον

Σε αρχαίους πολιτισμούς η σφαγή ενός ζώου ήταν ολόκληρη τελετή προς τιμή του ζώου.
Σήμερα έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα... οπότε αλλού είναι το πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-11, 13:35
Ηλίας Καστέας Ο χρήστης Ηλίας Καστέας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Παντού στην Ελλάδα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Δε συμφωνώ με αυτό. Υπήρχαν και τέτοιες απόψεις και στην αρχαία Ελλάδα.Αρκεί να διαβάσεις Πυθαγόρα και Εμπεδοκλή.

Όταν μιλάς για συλλογική Ψυχή τι εννοείς;
Υπάρχει συλλογική Ψυχή πάνω στην πράξη θανάτου ;
Πώς γινεται φίλε μου πάρεις και από Ψυχή όταν με το θάνατο χωρίζεται από το Ον ;
Πώς λες ότι είναι όλα εδώ ευλογημένα , και μετά να λες ότι δεν είναι κακό να τα σκοτώνουμε; Βλέπεις εδώ καμία πράξη ευλογημένη ;

Για να εξασφαλίσεις την υγεία σου μπορείς να τραφείς από την πηγή και από πουθενά αλλού. Δεν υπάρχουν τα όντα για να είσαι ΕΣΥ και το ΣΤΟΜΑΧΙ σου καλά...

ΑΠΛΑ τα πράματα.

Ορίστε και κάτι για να διαβάσεις από ένα καλό site.

http://hliaion.blogspot.com/2011/02/blog-post_03.html

Και λίγο για Εμπεδοκλή

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...BB%CE%AE%CF%82

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας Καστέας : 25-07-11 στις 13:45
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-11, 13:42
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ούτε και εγώ μπορώ να πω πως συμπαθώ αυτού του είδους τις θεωρίες. Ίσως βέβαια αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι είμαι φανατικός κρεατοφάγος και δεν τρώω καθόλου (μα καθόλου!) λαχανικά! Με τα φρούτα έχω καλές σχέσεις. Όλα αυτά δεν έχουν επηρεάσει επουδενί την υγεία μου. Φέτος κρύωσα για πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια!

Όπως είπε και ο lmike οι θεωρίες αυτές έχουν σαφέστατα τις ρίζες τους στην ανατολή και στις πεποιθήσεις περί κάρμα, μετενσαρκώση κτλ. Με αυτή τη λογική αν τρως κρέας (έναν άλλον οργανισμό που βρίσκεται σε μεγαλύτερο "επίπεδο"-"στάδιο" σε σχέση με ένα φυτό π.χ) υποτίθεται ότι επιβαρύνεται το κάρμα σου.

Προσωπικά θεωρώ ότι ο οργανισμός μας σίγουρα επηρεάζεται από τη διατροφή μας. Για την πνευματικότητα δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Ζούμε για 70-80-90 χρόνια πάνω σε έναν "γαλάζιο" βράχο που ταξιδεύει στο διάστημα. Θα ήθελα λοιπόν να απολαμβάνω όλους τους καρπούς και την τροφή που μου παρέχει αυτή η γη. Δεν θα μπορούσα ποτέ να καθορίσω τις διατροφικές μου συνήθειες έχοντας στο μυαλό μου ανατολίτικες δοξασίες περί κάρμα!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 25-07-11 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-11, 10:18
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ήθελα να ΄ξερα.. τα δικά μας μεγάλα πνευματικά μυαλά αρχίζοντας από την αρχαιότητα (Αριστοτέλης κλπ) δεν έτρωγαν το κατσικάκι τους? Καλό νομίζω θα ήταν να μην "αγοράζουμε" με κλειστά τα μάτια τα άπαντα από τις χώρες της Ανατολής. Παν μέτρον άριστον λοιπόν τόσο στη διατροφή όσο και στις παραπάνω "αγορές"..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-11, 11:04
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα να ΄ξερα.. τα δικά μας μεγάλα πνευματικά μυαλά αρχίζοντας από την αρχαιότητα (Αριστοτέλης κλπ) δεν έτρωγαν το κατσικάκι τους? Καλό νομίζω θα ήταν να μην "αγοράζουμε" με κλειστά τα μάτια τα άπαντα από τις χώρες της Ανατολής. Παν μέτρον άριστον λοιπόν τόσο στη διατροφή όσο και στις παραπάνω "αγορές"..
EΛA ντε! Όταν ο άλλος σου λέει για τον πυθαγόρα πως ήταν χορτοφαγος, δεν σου σου βγαίνει αυτή η ρημάδα η αμφισβήτηση: Ποιος καθόταν και κατέγραφε το τι έτρωγε ο κάθε φιλόσοφος και κατά πόσο είναι ακριβή αυτα. ¶ντε και είναι αλήθεια, υπάρχουν και άλλοι φιλόσοφοι ρε παιδιά. Ο' τι σαβούρα βρούμε μεταφρασμένη από την αγγλικήν στα ράφια των βιβλιοπωλείων, υπό την ένδειξη Εσωτερισμός, ντε και καλά πρέπει να την αποδεχτούμε?

Ο Γραντ Χιλ πίνει sprite, ο Μεσσι τρωει Lays και ο Πυθαγόρας ήταν vegan, αυτοί ξέρουν- εσύ ακολούθα, για να γίνεις σαν κι αυτούς.

Και τέλος πάντων, αν είναι θέμα φαγητού (και όχι το αντίστροφο) δεν θέλω να γίνω τοοοσο έξυπνος όσο ο Πλάτωνας και ο Πυθαγόρας, αλλά λίγο πιο χαζός σαν τον Αριστοτέλη και τον Αρχιμήδη.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-07-11, 14:39
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Καστέας Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε συμφωνώ με αυτό. Υπήρχαν και τέτοιες απόψεις και στην αρχαία Ελλάδα.Αρκεί να διαβάσεις Πυθαγόρα και Εμπεδοκλή.

Όταν μιλάς για συλλογική Ψυχή τι εννοείς;
Υπάρχει συλλογική Ψυχή πάνω στην πράξη θανάτου ;
Πώς γινεται φίλε μου πάρεις και από Ψυχή όταν με το θάνατο χωρίζεται από το Ον ;
Πώς λες ότι είναι όλα εδώ ευλογημένα , και μετά να λες ότι δεν είναι κακό να τα σκοτώνουμε; Βλέπεις εδώ καμία πράξη ευλογημένη ;

Για να εξασφαλίσεις την υγεία σου μπορείς να τραφείς από την πηγή και από πουθενά αλλού. Δεν υπάρχουν τα όντα για να είσαι ΕΣΥ και το ΣΤΟΜΑΧΙ σου καλά...

ΑΠΛΑ τα πράματα.

Ορίστε και κάτι για να διαβάσεις από ένα καλό site.

http://hliaion.blogspot.com/2011/02/blog-post_03.html

Και λίγο για Εμπεδοκλή

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...BB%CE%AE%CF%82

Συλλογική ψυχή σημαίνει ότι έχουν μια ψυχή όλα. Ενώ ο κάθε άνθρωπος έχει από μια.
Αυτό σημαίνει ότι τα ζώα και τα φυτά είναι σε ένα άλλο δονητικό επίπεδο το οποίο δεν έχει καλό και κακό.
Η διττότητα είναι ανθρώπινη λανθασμένη αντίληψη της τέταρτης διάστασης.
Στην 3η υπάρχει μόνο επιβίωση, τπτ άλλο. Εκεί ανήκουν τα ζώα και τα φυτά.

Ο ¶νθρωπος είναι πολυδιάστατος, παρόλα αυτά μέχρι να το καταλάβει, ζει στην 3-4 διάσταση, δλδ ζει στην επιβίωση και την διττότητα.
Συγχρόνως έχει και ένα υλικό σώμα το οποίο χρειάζεται τροφή, αυτό το σώμα είναι τρισδιάστατο, οπότε πρέπει να επιβιώσει.
Αυτό γίνετε μέσα από την τροφή. Όποιου είδους τροφή, αρκεί να υπάρχει μέτρο.

Το να κρίνεις αν πρέπει να είσαι χορτοφάγος ή παμφάγος πέφτεις στην διττότητα, το κακό και το καλό για το σώμα σου άστο να στο πει το ίδιο.
Όχι ο Νους και προπαντός όχι ο νους των άλλων. Το σώμα πάντα ζητεί αυτό που έχει ανάγκη, αλλά η πεποίθησή σου για το τι είναι αλήθεια και τι όχι δεν το ακούν...

Τέλος, δεν είμαι υπέρ της απάνθρωπης μαζικής σφαγής των ζώων, αλλά επίσης πιστεύω ότι το κάθε τι που υπάρχει επάνω στην γη και στο σύμπαν όλο, δεν είναι τυχαίο,
θεωρώ ότι το ζώο που θα γεννηθεί σε μια μονάδα, το έχει επιλέξει πριν το κάνει. Αυτό μπορεί να βοηθά στην εξέλιξή του ίσως.

Πάντως όπως είπα και πριν, τα πράγματα έχουν ξεφύγει γενικός. Αν εστιάζεις στο αποτέλεσμα χωρίς να κατανοείς την αιτία, τότε η γνώση είναι μειωμένη.

Το ποιηματάκι είναι δεν τρώω κρέας για να ανέβω πνευματικά και γιατί είμαι κατά της βίας.
Αδιαφορία γιατί κατέληξε να είναι βία και τι είναι πραγματικά αυτό που έχει ανάγκη το σώμα.

Όσο για το σωστό είναι να τρέφεσαι από την πηγή, άστο καλύτερα... Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα και είναι και οφ τοπικ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-11, 17:39
Ηλίας Καστέας Ο χρήστης Ηλίας Καστέας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Παντού στην Ελλάδα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Πάμε λίγο να τα ξεκαθαρίσουμε ένα ένα παρέα, εδώ και μετά ο κόσμος θα τα διαβάσει και θα επιλέξει μόνος του.

Μου θυμίζει λίγο Seng Sang από Mortal Kombat αυτό που λές για την συλλογική ψυχή και ότι αφού τρως πτώμα , παίρνεις και από ψυχή.¶ρα με την δική σου μη-διττή λογική είναι καλύτερα να ρουφάμε ψυχές. Έτσι επειδή ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ (όλα τα ξέρουμε γιατι είμαστε οι καλύτεροι) ότι στις δονήσεις τους δεν υπάρχει καλό ή κακό.
Εγώ θα σου πω ότι υπάρχει ΠΟΝΟΣ. Αυτό φτάνει.

Όσο για το πολυδιάστατος λίγο πολύ είναι γνωστά και συμφωνώ απόλυτα.
Όσο για το ότι χρειάζεται να τραφεί για να επιβιώσει, απαντώ στο ότι για να ζήσει το σώμα θέλει ελάχιστα πράγματα και όχι τα μακ'ντοναλτς....λέω γω τώρα...

Χαίρομαι που δεν είσαι υπερ της μαζικής σφαγής ζώων.Πολύ θετικό.
Πώς θεωρείς και με ποια κριτήρια ότι το έχει επιλέξει το ζώο να ζει και να υποχρεούτε να θανατώνεται από άνθρωπο;Πώς συμβάλει στην εξέλιξή του αυτό;
Γιατί εγώ πάλι δεν θεωρώ...μιλάω για Πόνο.

Εγώ φίλος δεν είμαι του ποιήματος.Είμαι της πράξης.Δεν προκαλεί κάποιος πόνο ή δεν τρώει πτώμα μαγειρεμένο και μετά μιλάει για λοιπά θέματα.

Όσο εσύ έχεις βαρεθεί το ποίημα αυτό , εγώ έχω βαρεθεί να κοιτάει το στομάχι του ο καθένας και να το γεμίζει με οτιδήποτε βρει.

Αν θες να τρώς κρέας,πήγαινε εσύ και σκότωσε το.Αν μπορείς.Πρέπει να είσαι λίγο αναίσθητος βέβαια για να το κάνεις.Και όχι να περιμένεις από όποιονδήποτε άλλο.

Για την πηγή που είπες υπάρχει λύση που λέγεται ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΟΖΟΝ.Πάρακάτω...
Διότι με την λογική ότι όλα είναι με φυτοφάρμακα το όζον όχι μόνο τα διαλύει αλλά τα εξαφανίζει από γης....

Γιατί υπάρχει και ένα άλλο παράδειγμα με το καζανάκι της τουαλέτας...και το πάτημά του...αν με πιάνεις.

Η ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ που γράφεις στην αρχή για τις επιλογές περί τροφής είναι λίγο...χλιαρή.Να αφήσω το σώμα μου να λέει τι θα μου κάνει;;;

Μάλλον άλλος πέφτει σε κάτω Κέντρα και διαστάσεις...Εδώ μιλάμε για Πνευματική Ανάπτυξη.Τα εμπόδια ΘΕΤΩΝΤΑΙ. Το πως θα τα ξεπεράσεις....ας αγοράσουμε μια μερίδα γύρο να σου πω.

Ένα ένα τα θέματα λύνονται....η καραμέλα του κρέατος θα φύγει όσο σύντομα γίνεται. ΔΕΝ επιτίθομαι προσωπικά. Αφήνω το θέμα να υπάρχει και από εδώ και πέρα ο κόσμος θα διαβάσει και όποιος θέλει θα καταλάβει.

Τέλος όπως έχω γράψει από το πρώτο μήνυμα και το έχω ξεκαθαρίσει είναι ότι , ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ να ασχοληθεί με Πνευματικότητα. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΛΛΑΖΕΙ. Μάλλον ο πτωματοφάγος μένει κάτω ή στην μέση το πολύ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.