Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1341  
Παλιά 07-07-15, 17:48
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Λέμε το “Big Bang” είναι μια θεωρία. Αν αυτή η θεωρία είχε αποδειχθεί από την επιστήμη, θα σταματούσαμε να μιλάμε ότι πρόκειται για θεωρία πλέον, και θα αντιμετωπίζαμε το “Big Bang” ως επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
…Απόδειξη θεωρίας φίλε μου…
Μετά την πάνω ομολογία σου φίλε apofasismenos, αναγνωρίζεις την πραγματικότητα:
Ότι η βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, αξιωματική κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας, έχει αποδειχθεί από την επιστήμη.

Ως γνωστόν, η επιστήμη καθώς δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει απορρίψει τη χρησιμοποίηση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων (= Πώς ξεκίνησε το σύμπαν, πώς ξεκίνησε η ζωή, πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή), που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση (= μη παρατηρούμενα), ΔΟΓΜΑΤΙΣΕ, ότι αυτά τα θέματα δεν είναι δυνατόν να εξιχνιασθούν με την αρωγή των πειραμάτων. (Και επαληθεύεται πλήρως η επιστήμη καθώς βλέπουμε ότι το αποσχισθέν από αυτήν τμήμα, http://www.metafysiko.gr/forum/showp...postcount=1322
δηλαδή η «επιστήμη», που αγνόησε την επιστημονική μέθοδο, καθώς κατέφυγε στη διεξαγωγή των πειραμάτων, με αποτέλεσμα να μη έχει ούτε μισή αποδειγμένη θέση σε όλα τα μεγάλα θέματα). Αυτό σημαίνει ότι η επιστήμη αντιμετωπίζει ΜΟΝΟ αξιωματικές κοσμογονικές προτάσεις.

https://sciencearchives.wordpress.co...E%AE-%CE%AD-2/

Παράθεση:
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο στο μη παρατηρούμενο, από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία.
Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο.
Αλλά ας παρακολουθήσουμε την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά, συνδυάζοντάς την με τα πειράματα που γίνονται, για την εξιχνίαση ΟΛΩΝ των προαναφερόμενων μεγάλων θεμάτων. Η ανάλυση γίνεται με έγχρωμα γράμματα.

“Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο (= η δημιουργία της ζωής και γενικά του κόσμου, που παρουσιάζεται μπροστά μας) στο μη παρατηρούμενο (= πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο ξεκίνησε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος. Θέματα μη παρατηρούμενα), από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία. Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις διαφόρων πειραμάτων) ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο. (= Άρα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ το συμπέρασμα που βγάζουμε για το πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο ξεκίνησε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος).”

Σαφέστατη λοιπόν η επιστήμη.

Όπως διαπιστώσαμε, όλα τα πειράματα σχετικά, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν, για το πώς ξεκίνησε η ζωή, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή, για το αν ισχύει η εξέλιξη (θέματα μη παρατηρούμενα τα οποία απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση), η επιστήμη δια της ακούραστης μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, τα απέρριπτε, τα απορρίπτει, και θα τα απορρίπτει εσαεί.

Ως είναι φυσικό, Όλες τις βασιζόμενες σε πειράματα θεωρίες που έχει εκφράσει η «επιστήμη», οι οποίες αφορούν αυτά τα θέματα, ήτοι: Του Big Bang, του πρώτου μορίου, της εξέλιξης και της χρονολόγησης, η επιστήμη δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, τις έχει απορρίψει.

Μη ξεχνάμε ότι επιστήμη σημαίνει γνώση, και η γνώση γεννιέται από τη λογική. Άρα η λογική γεννάει την επιστήμη.


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...AE%CE%BC%CE%B7

Παράθεση:
…Επιστήμη = το σύστημα απόκτησης γνώσης…
Κοντολογίς, η επιστήμη με σύστημα την απόκτηση γνώσης, προχωράει με δεδομένα:

Αν παρατηρούσε επί χιλιετίες ότι η παραγωγή της ζωής, γινόταν κατ’ ευθείαν από τη φύση, χωρίς τον γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο, με το δεδομένο αυτό, ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ, θα ήταν υποχρεωμένη να συμπέρανε ότι πράγματι το ξεκίνημα της ζωής έγινε κατ’ ευθείαν από τη φύση, και έτσι θα συνεχιζόταν.

Η πάνω περίπτωση ΔΕΝ έχει παρατηρηθεί από την επιστήμη. Αυτό που παρατήρησε είναι το εξής:

Ότι επί χιλιετίες η παραγωγή της ζωής, γίνεται με τον γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Με το δεδομένο αυτό, ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ, συμπέρανε ότι πράγματι το ξεκίνημα της ζωής έγινε με τον γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο, και έτσι θα συνεχίζεται.

Λοιπόν επειδή η επιστήμη, μιας και αντιμετωπίζει ΜΟΝΟ αξιωματικές κοσμογονικές προτάσεις, και είναι συνεπής σε αυτήν που τη γέννησε = ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ, χρησιμοποίησε την μέθοδό της “Εις άτοπον απαγωγή”, αυτό το εργαλείο της ΛΟΓΙΚΗΣ, αντιπαράθεσε σε αυτήν, τις επικρατέστερες σχετικές με την δημιουργία του κόσμου αξιωματικές κοσμογονικές προτάσεις αντικειμενικά. Ήτοι: Τη βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, αξιωματική κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας, και τη βάσει των περιγραφών της «επιστήμης» αξιωματική κοσμογονική πρόταση.
Και έβγαλε το ακόλουθο αποδεικτικό συμπέρασμα:

http://www.metafysiko.gr/forum/showp...postcount=1338

η αρχική κοσμογονική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής

Ήτοι:

Η δημιουργία του σύμπαντος κόσμου διήρκησε έξη (6) ημέρες.

Για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν: ΓΕΝΕΣΙΣ 1

Για το πώς ξεκίνησε η ζωή: ΓΕΝΕΣΙΣ 1

Για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, και η ζωή:

ΩΡΟΛΟΓΙΟΝ ΤΟ ΜΕΓΑ (σελίδα 251)
http://books.google.gr/books?id=xdkG...E%BF%CE%B4%CF%


Παράθεση:
Η ακατάληπτος αύτη και ανερμήνευτος γέννησις του Χριστού εγένετο, κατά την χρονολογίαν της Ανατολικής Εκκλησίας, τω 5508, από κτίσεως κόσμου…
Η πρώτη μέρα της δημιουργίας του σύμπαντος ξεκίνησε πριν 7.523 χρόνια.

Η δημιουργία όλης της ζωντανής ύπαρξης ξεκίνησε την πέμπτη (5) ημέρα και ολοκληρώθηκε με την δημιουργία του Αδάμ και της Εύας την έκτη (6) ημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #1342  
Παλιά 07-07-15, 21:56
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Διαλύει...

Εύγε φίλε Vassilis1! Οι άθεοι τα έχουν χαμένα πλέον.
Απάντηση με παράθεση
  #1343  
Παλιά 08-07-15, 09:56
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Η εξέλιξη(όχι των ειδών) είναι αλήθεια, αλλά δεν νομίζω είτε άθεοι είτε ένθεοι είμαστε να την επιθυμούμε. Έτσι δεν είναι?

Γιατί όσο συνεχίζει να υπάρχει εξέλιξη μέσα στον χρόνο, δεν θα υπάρχει τίποτε σταθερό και ο κόσμος απλώς θα είναι ένα τρελοκομείο στο οποίο δεν μπορεί να στεριώσει κάτι επιθυμητό. Όσο θα υπάρχει εξέλιξη δεν θα υπάρξει ποτέ δημοκρατία και ελευθερία ή βασιλεία και ελευθερία. Οι κοινωνικοπολιτικές συνθήκες και ο ψυχισμός των ανθρώπων θα αλλάζουν συνεχώς. Κυβερνήσεις θα ανεβαίνουν, κυβερνήσεις θα κατεβαίνουν και ο κόσμος θα συνεχίζει να είναι δυστυχισμένος και σκλαβωμένος.
Απάντηση με παράθεση
  #1344  
Παλιά 08-07-15, 17:37
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων

Διαλύει...

Εύγε φίλε Vassilis1! Οι άθεοι τα έχουν χαμένα πλέον.
Το Εύγε αγαπητέ Χρίστος Έλ, ανήκει στο Δώρο του Θεού = στην επιστήμη, η οποία πλέον έχει βγάλει την μάσκα της Λεοντής από την «επιστήμη» (μάσκα με την οποία καπηλευόταν το όνομα της επιστήμης, ενώ δεν είχε καμία απολύτως σχέση με τη γνώση, και έτσι εξαπατούσε τους ανθρώπους), με συνέπεια να φανερωθεί το πραγματικό της πρόσωπο, αυτό της αράχνης, που όπως αυτή σκαρώνει ιστό που εύκολα αφανίζεται, έτσι και η «επιστήμη» σκάρωσε κοσμογονική πρόταση, που εύκολα αφανίστηκε, όπως ο ιστός της αράχνης. Ο καθένας μπορεί να το διαπιστώσει αυτό, αν προσέξει εδώ όπου περιγράφεται με αδιάσειστα στοιχεία ο διασυρμός της «επιστήμης», καθώς αφανίστηκε η κοσμογονική πρότασή της, και τεκμηριώθηκε ο θρίαμβος της επιστήμης. Η οποία αντιπαράθεσε στην μέθοδό της "Εις άτοπον απαγωγή", τις επικρατέστερες σχετικά με την δημιουργία του κόσμου αξιωματικές κοσμογονικές προτάσεις αντικειμενικά. Ήτοι: Τη βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, αξιωματική κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας, και τη βάσει των περιγραφών της «επιστήμης» αξιωματική κοσμογονική πρόταση.

Και έβγαλε το ακόλουθο αποδεικτικό συμπέρασμα:

η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής

Ήτοι:

Η δημιουργία του σύμπαντος κόσμου διήρκησε έξη (6) ημέρες.

Για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν: ΓΕΝΕΣΙΣ 1

Για το πώς ξεκίνησε η ζωή: ΓΕΝΕΣΙΣ 1

Για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, και η ζωή:

ΩΡΟΛΟΓΙΟΝ ΤΟ ΜΕΓΑ (σελίδα 251)
http://books.google.gr/books?id=xdkG...E%BF%CE%B4%CF%

Παράθεση:
Η ακατάληπτος αύτη και ανερμήνευτος γέννησις του Χριστού εγένετο, κατά την χρονολογίαν της Ανατολικής Εκκλησίας, τω 5508, από κτίσεως κόσμου
Η πρώτη μέρα της δημιουργίας του σύμπαντος ξεκίνησε πριν 7.523 χρόνια.

Η δημιουργία όλης της ζωντανής ύπαρξης ξεκίνησε την πέμπτη (5) ημέρα και ολοκληρώθηκε με την δημιουργία του Αδάμ και της Εύας την έκτη (6) ημέρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 08-07-15 στις 18:00
Απάντηση με παράθεση
  #1345  
Παλιά 09-07-15, 18:13
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Vassilis_1, ήμουν πιστεύω αρκετά σαφής σε ότι έγραψα.
Στο παράδειγμα, στην εξήγηση, στην απόδειξη περί "ιδίου", στην απόδειξή σου περί θεωρίας και μόνο, στην στάση-θέση ζωντανού
που έχει δυνατότητες πραγματικής απόδειξης και βέβαια στην αγνή και άδολη προσέγγιση που καταρρίπτει κάθε είδους "κολλήματα".
Για να υπάρξει λοιπόν δημιουργός, δημιουργία κ.ο.κ πρέπει να "δει και να δεχτεί" ο κόσμος (μαζικό φαινόμενο).
Αλληλένδετο το "δει" με το "δεχτεί" τουλάχιστον για μια διόλου ευκαταφρόνητη μερίδα ανθρώπων.
Αυτό δεν χρειάζεται απόδειξη όπως καταλαβαίνεις. Είναι "η" απόδειξη. Η σύγκρισή σου μεταξύ "επιστήμης" κι "επιστήμης" φαίνεται πλούσια
και είναι και κομψή αλλά δεν μπορεί να αποδείξει. Και μην νομίζεις ότι στο λέω για να υποστηρίξω κάποιους επιστήμονες ή άλλους πορωμένους.
Αυτοί έχουν άλλου είδους προβλήματα τα οποία ίσως δεν μπορείς να αντιληφθείς διότι εξακολουθείς να θες να αποδείξεις
αυτό που θες με λάθος τρόπο. Απλως γράφεις κι απορώ γιατί παραθέτεις αφού δεν απαντάς πουθενά.
Θα μπορούσες να ανοίξεις θέμα να το αναλύσεις μόνος σου. Αλλά βέβαια για να χαριτολογήσουμε, φαίνεσαι εγκρατής
ως προς την δημιουργία συνεχόμενων θεμάτων σε σχέση με μερικούς άλλους.

Συνεχίζω προσθέτοντας...

Προσωπικά αν ήμουν ο δημιουργός θα χαιρόμουν που τα όντα που δημιούργησα με αμφισβητούν και θα έμπαινα στην διαδικασία
να φανερωθώ σε ένα μεγάλο ή τεράστιο σύνολο ανθρώπων. Έτσι μάλιστα. Μόνο έτσι. Όπως βλέπεις φίλε μου, δεν φταίω εγώ
αλλά η λογική που αντικρούει τα πάντα. Μπράβο για τον κόπο σου, εκτιμώ όλες τις προσπάθειες εκτός των τρελλών
απαιτητικών του φόρουμ αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Η σύγκριση-το παζλ μεταξύ των ορισμών που δυναμικά κάνεις
αλλά και της συσχέτισης που εφαρμόζεις για να αποδείξεις κάτι, πέφτουν διαρκώς στο κενό.

Δύο λοιπόν τα εύλογα ερωτήματα...

α-αν όσα έγραψες αποδεικνύουν την μιάμιση μπλε γραμμή, ποιος ο λόγος μεταξύ τόσων πολλών ανθρώπων να μην έχει επικρατήσει
ως δεκτή αλήθεια; είναι όλοι αντίχριστοι, άθεοι κτλ; είναι ποτέ δυνατόν; ανάμεσά τους δεν υπήρξε κανείς
να αναλάβει την "κύλιση" της απόδειξης;

β-γιατί ο δημιουργός δεν εμφανίζεται στο ευρύ κοινό να τελειώνουμε; νομίζω ότι καλύτερη απόδειξη από αυτή δεν υπάρχει.
Πιστεύεις ότι ούτε έτσι θα πίστευαν οι άνθρωποι; μα είναι δυνατόν να μην υπήρχε μία ικανοποιητική τουλάχιστον αποδοχή;

οποιος θέλει ας ξαναδιαβάσει το προηγούμενο ποστ μου που θεωρείται πλήρες (εγώ έτσι το βλέπω πάντως).

Υ.Γ Ίσως κάποτε μάθουμε τι και πως, προς το παρόν δροσίστηκα στην θάλασσα κοιτώντας δυο όμορφα βυζάκια.
Δεν ήταν μακριά μου, προσπάθησα να αποδείξω ότι μπορώ να τα γραπώσω αλλά τζίφος. Κρίμα που δεν τα κατάφερα.

(μέχρι την επόμενη φορά)

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 09-07-15 στις 18:27
Απάντηση με παράθεση
  #1346  
Παλιά 10-07-15, 18:02
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...89%CE%B3%CE%AE

Παράθεση:
Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής, εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής.
Ας παρακολουθήσουμε τώρα την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά.
Η ανάλυση γίνεται με έγχρωμα γράμματα.

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως η κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Δηλαδή αυτήν την κοσμογονική πρόταση που ισχυρίζεται η «επιστήμη», για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, δια της χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (καθώς και τα πάντα) ξεκίνησε δια της χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας, επόμενο ήταν, να εμφανιζόταν και τώρα αυτόματα, χωρίς το γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην πρόταση ότι υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα. Ενώ η κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής, δεν εμπίπτει σε αντίφαση. Διότι με το: “αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε (Γεν. 1,28)”, που είπε ο Θεός, στους δύο πρώτους από τον ίδιο δημιουργημένους ανθρώπους, δήλωσε τον σημερινό πολλαπλασιαστικό τρόπο, με τον οποίο συνεχίστηκε η ζωή από τότε μέχρι τώρα, και έτσι αναμφισβήτητα θα συνεχίζεται.). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: Άρα, η αρχική κοσμογονική πρόταση = της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής).”

Σαφέστατο λοιπόν το αποδεικτικό συμπέρασμα της επιστήμης.

Ήτοι:

Για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν: ΓΕΝΕΣΙΣ 1

Για το πώς ξεκίνησε η ζωή: ΓΕΝΕΣΙΣ 1

Για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, και η ζωή:

ΩΡΟΛΟΓΙΟΝ ΤΟ ΜΕΓΑ (σελίδα 251)
http://books.google.gr/books?id=xdkG...E%BF%CE%B4%CF%

Παράθεση:
Η ακατάληπτος αύτη και ανερμήνευτος γέννησις του Χριστού εγένετο, κατά την χρονολογίαν της Ανατολικής Εκκλησίας, τω 5508, από κτίσεως κόσμου…
Η δημιουργία του σύμπαντος κόσμου διήρκησε έξη (6) ημέρες.

Η πρώτη μέρα της δημιουργίας του σύμπαντος ξεκίνησε πριν 7.523 χρόνια.

Η δημιουργία όλης της ζωντανής ύπαρξης ξεκίνησε την πέμπτη (5) ημέρα και ολοκληρώθηκε με την δημιουργία του Αδάμ και της Εύας την έκτη (6) ημέρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Λέμε το “Big Bang” είναι μια θεωρία. Αν αυτή η θεωρία είχε αποδειχθεί από την επιστήμη, θα σταματούσαμε να μιλάμε ότι πρόκειται για θεωρία πλέον, και θα αντιμετωπίζαμε το “Big Bang” ως επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλησπέρα φίλε Vassilis_1, ήμουν πιστεύω αρκετά σαφής
Και βέβαια αγαπητέ apofasismenos ήσουν αρκετά σαφής:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων

…Απόδειξη θεωρίας φίλε μου…
Μετά την πάνω ομολογία σου φίλε apofasismenos, αναγνωρίζεις την πραγματικότητα:
Ότι η βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, αξιωματική κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας, έχει αποδειχθεί από την επιστήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #1347  
Παλιά 11-07-15, 00:07
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Vassilis_1, ας πάμε πιο απλά γιατί νομίζω ότι "εγώ" δεν κατάλαβα. Αλλά να που τώρα κατάλαβα, μιλάω μόνο για'μένα.

Τελικά νομίζω ότι εστίασα που γίνεται το μπέρδεμα. Θεωρείς ότι η θεωρία του "Big Bang" αν και εφ'όσον "στέκει"
(που για'μένα στεκει το πολύ θεωρητικά όπως και για πολλούς), ακολούθως μπορούμε να δεχτούμε πως οτιδηποτε στέκει θεωρητικά
(πολλά πράγματα) μπορούμε και να το παρουσιάσουμε ως έμπρακτα αποδείξιμο.

Η (θολή) θεωρία ΒΒ είναι λοιπόν αποδείξιμη θεωρητικά αλλά όπως σου έχω ξαναγράψει (και ούτε αυτό ήταν τυχαίο) στα εργαστήρια φυσικής
μπορούν να πετάξουν κι οι ελέφαντες. Αν δεν το πιστεύεις μπορείς να ρωτήσεις κάποιον φυσικό, ξέρεις...μπορεί να σου αποδείξει φοβερά πράγματα.

Θεωρητικά όμως. Πρακτικά δεν μπορεί να αποδείξει τα πάντα. Αν αναλογιστούμε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε και κατόπιν εκτονώθηκε μόνο του
μπλα μπλα μπλα, μπορούμε να γελάσουμε διότι δεν το χωράει ο νους μας. Εγώ δεν το "μασάω" πολύ καλά μπορώ να πω και φταίνε τα "κουκούτσια".

Συνεπώς ο άνθρωπος αποδέχεται κάτι για να προχωρήσει παρακάτω. Η επιστήμη είναι καλή και προσοδοφόρα. Είναι όντως.
Σε πράγματα που αποδεικνύονται. Σε μηχανές, εφευρέσεις, διεργασίες κτλ. Έχω επανατοποθετηθεί ότι όσο κάθετος είμαι με την θρησκεία
σε ότι δεν αποδεικνύεται, άλλο τόσο είμαι και με την επιστήμη. Απλώς η επιστήμη είναι αρκετά πιο "φανερή".

Προσωπικά έπειτα από ότι έγραψα, είναι ξεκάθαρο ότι δεν με καλύπτει ούτε η απόδειξη περί ΒΒ αλλά ούτε κι η απόδειξη
περί δημιουργίας κόσμου, δημιουργού κτλ. Μόνο σε θεωρητικό επίπεδο υφίστανται διότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία.
Σε πρακτικό επίπεδο (εξ ου κι η αναζήτηση απόδειξης περί "ιδίου" σε ευρύ κοινό στο παράδειγμα που είχα αναφέρει προηγουμένως), δεν υπάρχει κάτι.
Ίσως κάποια στιγμή υπάρξουν χειροπιαστές αποδείξεις (νομίζω ότι τώρα σίγουρα έγινε αντιληπτό, ευθύνομαι εγώ που δεν στο είπα "ξερά")
αλλά τώρα δεν υπάρχουν.

Θα μπορούσα επίσης να το κάνω πολύ χειρότερο και να αναρωτηθώ πως γίνεται κάποιος εφευρέτης να σκεφτεί κάτι πολύ δύσκολο
και να το κατασκευάσει. Έχω αναρωτηθεί παρελθοντικά και προσωπικά θεωρώ αδύνατον για τον ανθρώπινο νου να συλλάβει κάποιες ιδέες
και να τις πραγματοποιήσει. Θα μπορούσα να πω κι εγώ ότι "βοηθήθηκε" από κάπου αλλά δεν έχω αποδείξεις.
Όπως έχω δηλώσει, μου αρέσουν τα μηχανήματα (δεν εννοώ τις καφετιέρες). Ιδεολογικά μου αρέσουν διότι λειτουργούν έμπρακτα
και κυρίως δεν με κουράζουν με το θέμα αν μπορώ να τους δώσω πνοή. Δεν θέλω κι ούτε θα μπορούσα πιστεύω, ακόμα κι αν ήθελα.
Αν τυχόν (υπό ευθύνη μου φυσικά) προσπαθούσα ποτέ, θα ήταν λάθος στην ισορροπία. Ας το αφήσουμε όμως αυτό.
Αντίθετα μπορώ να δημιουργήσω ζωή μόνο αν αποκτήσω παιδί.

Αλλό το ένα κι άλλο το άλλο.

Ναι...όπως βλέπεις πηγαίνω πολύ αργά. Ίσως η αναλυτική σκέψη σε σε συνδυασμό με την βραδύτητα κάποια στιγμή δώσουν
καλύτερα αποτελέσματα στα πλαίσια των αποδείξεων.
Τελειώνοντας...αν ο Χ άνθρωπος (ας πούμε) έχει υπεράνθρωπες δυνάμεις, όσο και να το λέμε θα βρεθούν κάποιοι να πουν:
"εντάξει μεγάλε, κάνε πράγματα κι άσε τις θεωρίες". Απλά πράγματα.

Το μόνο που έχουμε αποδείξει μέχρι τώρα είναι ότι στο νετ ο καθένας υποστηρίζει κάτι και όσο και να συζητούν δεν αλλάζει τίποτα.
Καθείς υποστηρίζει την θέση του κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό και μόνο σε ένα μικρό ποσοστό μπορεί να υπάρξει συζήτηση.
Γι'αυτό το ποσοστό (ας πούμε) είμαστε στο νετ. Κάπου το είχα ξαναγράψει αυτό.

Μην νομίζεις φίλε μου...όλοι το ίδιο κάνουμε.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 11-07-15 στις 00:22
Απάντηση με παράθεση
  #1348  
Παλιά 11-07-15, 13:53
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Φίλε apofasismenos, χάρη της συζήτησης έκανα μια υπόθεση:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέμε το “Big Bang” είναι μια θεωρία. Αν αυτή η θεωρία είχε αποδειχθεί από την επιστήμη, θα σταματούσαμε να μιλάμε ότι πρόκειται για θεωρία πλέον, και θα αντιμετωπίζαμε το “Big Bang” ως επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apofasismenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά νομίζω ότι εστίασα που γίνεται το μπέρδεμα. Θεωρείς ότι η θεωρία του "Big Bang" αν και εφ'όσον "στέκει"
(που για'μένα στεκει το πολύ θεωρητικά όπως και για πολλούς), ακολούθως μπορούμε να δεχτούμε πως οτιδηποτε στέκει θεωρητικά
(πολλά πράγματα) μπορούμε και να το παρουσιάσουμε ως έμπρακτα αποδείξιμο.
Μη ξεχνάμε ότι άλλο πράγμα είναι η θεωρία και άλλο πράγμα είναι η απόδειξη της θεωρίας. Η θεωρία με την απόδειξη έχουν διαφορά όσο η νύκτα με την ημέρα.

Επειδή πρέπει να μιλάμε βάσει των μεθόδων που υποστηρίζει η επιστήμη:

Ως γνωστόν, η επιστήμη καθώς δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει απορρίψει τη χρησιμοποίηση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων (= Πώς ξεκίνησε το σύμπαν, πώς ξεκίνησε η ζωή, πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή), που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση (= μη παρατηρούμενα), ΔΟΓΜΑΤΙΣΕ, ότι αυτά τα θέματα δεν είναι δυνατόν να εξιχνιασθούν με την αρωγή των πειραμάτων. (Και επαληθεύεται πλήρως η επιστήμη καθώς βλέπουμε ότι το αποσχισθέν από αυτήν τμήμα, δηλαδή η «επιστήμη», που αγνόησε την επιστημονική μέθοδο, καθώς κατέφυγε στη διεξαγωγή των πειραμάτων, με αποτέλεσμα να μη έχει ούτε μισή αποδειγμένη θέση σε όλα τα μεγάλα θέματα). Αυτό σημαίνει ότι η επιστήμη αντιμετωπίζει ΜΟΝΟ αξιωματικές κοσμογονικές προτάσεις.

https://sciencearchives.wordpress.co...E%AE-%CE%AD-2/

Παράθεση:
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο στο μη παρατηρούμενο, από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία.
Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο.
Αλλά ας παρακολουθήσουμε την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά, συνδυάζοντάς την με τα πειράματα που σκοπό έχουν την εξιχνίαση ΟΛΩΝ των προαναφερόμενων μεγάλων θεμάτων. Η ανάλυση γίνεται με έγχρωμα γράμματα.

“Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο (= η δημιουργία της ζωής και γενικά του κόσμου, που παρουσιάζεται μπροστά μας) στο μη παρατηρούμενο (= πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο ξεκίνησε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος. Θέματα μη παρατηρούμενα), από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία. Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο. (= Άρα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ το συμπέρασμα που βγάζουμε για το πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο ξεκίνησε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος).”

Σαφέστατη λοιπόν η επιστήμη.

Όπως διαπιστώσαμε, όλα τα πειράματα σχετικά, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν, για το πώς ξεκίνησε η ζωή, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή, για το αν ισχύει η εξέλιξη (θέματα μη παρατηρούμενα τα οποία απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση), η επιστήμη δια της ακούραστης μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, τα απέρριπτε, τα απορρίπτει, και θα τα απορρίπτει εσαεί.

Κατάλαβες αγαπητέ apofasismenos. Ως είναι φυσικό, όχι μόνο την θεωρία του Big Bang, αλλά όλες τις βασιζόμενες σε πειράματα θεωρίες που έχει εκφράσει η «επιστήμη» (η οποία δεν έχει καμία σχέση με τη γνώση = με την επιστήμη), οι οποίες αφορούν αυτά τα θέματα, ήτοι: Και, του πρώτου μορίου, της εξέλιξης και της χρονολόγησης, η επιστήμη, μόνο και μόνο, επειδή αυτές οι θεωρίες, στηρίζονται στην αρωγή των πειραμάτων, απριόρι τις έχει απορρίψει, ως μη έχουσες ΚΑΜΙΑ σχέση με την επιστήμη.

Τώρα, για το ποια αξιωματική κοσμογονική πρόταση, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #1349  
Παλιά 11-07-15, 17:20
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Φίλε Vassilis_1, δεν υπάρχει λόγος να διατυπώνουμε ξανά τα ίδια και τα ίδια.

Εχεις καταλήξει κάπου όπως κι εγώ...όπως κι ο υπόλοιπος κόσμος. Mπήκα στην λογική σου, για να μπεις στην δική μου, αρκεί να καταλάβεις
ότι η επιστήμη όπως κι η θρησκεία αποδέχονται μόνο ότι τους συμφέρει. Πάντα ήθελα να καθήσουν στο ίδιο τραπέζι να συζητήσουν
αλλά αφού το 70% της συνοχής των επίτιμων μελών τους είναι "όρνια", πως να συμβεί αυτό; δεν κάθησα να σκεφτώ πολύ.
Κράτησα μόνο ότι αποδεικνύεται "εμπράκτως" και τράβηξα τον δρόμο μου. Βλέπεις...έκαναν την επιλογή τους.

Κρατώ λοιπόν τον τρόπο που λειτουργούν κάποιες συσκευές, κάποιες μηχανές, τα σχέδια τους, τις ιδιαιτερότητες που ενδέχεται να παρουσιάσουν
εν συναρτήση με κάποιες παραμέτρους όπως κι άλλες διεργασίες της επιστήμης που αποδεικνύονται "έμπρακτα". Δεν με απασχολεί τίποτα άλλο.
Άλλοι θέλουν να συλλέγουν κάμπιες, τι να κάνουμε; έκαστος εφ'ω ετάχθη.

Κοντολογίς...το "αν δεν είναι μαύρο, θα είναι άσπρο, γκρι ή κάποιο άλλο χρώμα" δεν με αγγίζει. Θα πρέπει να δω το χρώμα, να μάθω το χρώμα
και πίστεψέ με πολλοί άνθρωποι σκέφτονται έτσι. Φυσικά στο μέλλον το πράγμα θα δυσκολέψει κι άλλο καθότι θα ζητούνται όχι μόνο αποδείξεις
αλλά και αναπαράσταση γεγονότων σε πολλά θέματα. Έρχονται μεγάλες διαφωνίες και διαμάχες. Είναι αναμενόμενο αυτό.
Ας πρόσεχαν λοιπόν όλοι τους.

(αυτά είχα να πω, θα τα ξαναπούμε λογικά σε κάποιο άλλο θέμα, ήσουν ευχάριστος συνομιλητής)

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 11-07-15 στις 17:25
Απάντηση με παράθεση
  #1350  
Παλιά 11-07-15, 20:18
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

αποφασισμενε τόσους μήνες στο φορουμ και δεν συνειδητοποιησες οτι ειναι καλή ιδέα να διαβάζεις το ιστορικό μηνυμάτων του κάθε χρήστη πριν αποφασίσεις να κανεις συνδιάλεξη μαζί του !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.