Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #551  
Παλιά 30-09-14, 19:38
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Για μένα ο τίτλος είναι λανθασμένος, γιατί ξέρω πολύ καλά πως αυτό που εννοοεί ως επιστήμη είναι θρησκεία.

Έχουμε λοιπόν τον φυσικαλισμό/υλισμό που καλύπτεται πίσω από τις λέξεις "αθεισμός" και "επιστήμη". Οι άθεοι φυσικαλιστές/υλιστές ισχυρίζονται πως δεν έχουν θρησκεία και πίστη. Και όμως λατρεύουν ως θεό την ύλη. Από την στιγμή που έχουν κοσμογονικά, ιστορικά κείμενα είναι θρησκεία. Και από την στιγμή που έχουν πιστεύω για το πως προήλθαν τα αστέρια, οι πλανήτες, η ζωή, τα είδη ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...θέτουν πίστη σε κάτι που μόνο "κοινή και συνηθισμένη πεποίθηση της καθημερινότητας" δεν είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #552  
Παλιά 30-09-14, 21:14
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα ο τίτλος είναι λανθασμένος, γιατί ξέρω πολύ καλά πως αυτό που εννοοεί ως επιστήμη είναι θρησκεία.

Έχουμε λοιπόν τον φυσικαλισμό/υλισμό που καλύπτεται πίσω από τις λέξεις "αθεισμός" και "επιστήμη". Οι άθεοι φυσικαλιστές/υλιστές ισχυρίζονται πως δεν έχουν θρησκεία και πίστη. Και όμως λατρεύουν ως θεό την ύλη. Από την στιγμή που έχουν κοσμογονικά, ιστορικά κείμενα είναι θρησκεία. Και από την στιγμή που έχουν πιστεύω για το πως προήλθαν τα αστέρια, οι πλανήτες, η ζωή, τα είδη ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...θέτουν πίστη σε κάτι που μόνο "κοινή και συνηθισμένη πεποίθηση της καθημερινότητας" δεν είναι.
Δεν ξέρεις τι λες ...
Απάντηση με παράθεση
  #553  
Παλιά 30-09-14, 23:16
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρεις τι λες ...
Πραγματι !
Χθες καθομουν για λιγο στην ομονοια και για μια στιγμη ηρθε προς το μερος μου μια κυρια η οποια ειχε στα χερια της κατι φυλλαδια λεει, της Σκοπιας για να τα διαβασω.
Εγω της λεω ταχα οτι δεν ειμαι πολυ του διαβασματος και αν θελει η ιδια να μου περιγραψει συνοπτικα το περιεχομενο του φυλλαδιου.
Με τα πολλα η κυρια δεν γνωριζε το περιεχομενο και επαναλαμβανε Αγια γραφη, Αγια γραφη...τελος παντων της εφερα εμεσως ενα παραδειγμα , οτι δηλαδη απο την στιγμη που αυτο που πουλαει δεν το κατεχει , δεν μπορει να το πουλαει γιατι μπορει και να ναι φολα και να δηλητηριαστει κανεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 30-09-14 στις 23:18
Απάντηση με παράθεση
  #555  
Παλιά 04-10-14, 18:42
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματι !
Χθες καθομουν για λιγο στην ομονοια και για μια στιγμη ηρθε προς το μερος μου μια κυρια η οποια ειχε στα χερια της κατι φυλλαδια λεει, της Σκοπιας για να τα διαβασω.
Εγω της λεω ταχα οτι δεν ειμαι πολυ του διαβασματος και αν θελει η ιδια να μου περιγραψει συνοπτικα το περιεχομενο του φυλλαδιου.
Με τα πολλα η κυρια δεν γνωριζε το περιεχομενο και επαναλαμβανε Αγια γραφη, Αγια γραφη...τελος παντων της εφερα εμεσως ενα παραδειγμα , οτι δηλαδη απο την στιγμη που αυτο που πουλαει δεν το κατεχει , δεν μπορει να το πουλαει γιατι μπορει και να ναι φολα και να δηλητηριαστει κανεις
Και αυτό είναι επιχείρημα που αποδεικνύει πως δεν ξέρω τί λέω, ή μήπως αποδεικνύει πως οι μάρτυρες του Ιεχωβά είναι ηλίθιοι;

Οι φίλοι σου οι άθεοι παραδέχονται αυτά που λέω.

Εσύ νομίζεις πως ο οποιοσδήποτε "-ά" δεν είναι τίποτα. Χρησιμοποιείτε την λέξη "αθειστής" ως καμουφλάζ, για να το παίξετε ελεύθερα πνεύματα. Όλο -α και -αντι είστε.

Δεν έχω να συζητήσω κάτι μαζί σου, αφού δεν θέλεις να ακούσεις την άλλη άποψη. Δεν πρόκειται να σχολιάσω τίποτε άλλο υβριστικό, καμμιά άλλη "φόλα" από αυτές που ρίχνετε στην κλασική θρησκεία και στην παράδοση.

Μπορείς να συνεχίσεις να προσβάλλεις, αλλά απάντηση δεν θα λάβεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 04-10-14 στις 19:12
Απάντηση με παράθεση
  #556  
Παλιά 04-10-14, 21:28
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Είναι λυπηρό. Όποτε πέσω πάνω σε άθεους, σε μεγάλο ποσοστό φαντάζονται ότι ο Δαρβινισμός στέλνει την θρησκεία στα αζήτητα. Και όποτε πέσω πάνω σε θρήσκους, πάλι σε μεγάλο ποσοστό, φαντάζονται ότι η θρησκεία τους έρχεται σε αντίθεση με την εξελικτική θεωρία και παλεύουν με ανεμόμυλους.
Για τους φίλους που είναι θρήσκοι, η εξελικτική δεν έχρεται σε αντίθεση με τον χριστιανισμό ή γενικότερα με την θρησκεία. Συμβαίνει να είμαι αγνωστικιστής και να ξέρω πέντε πράγματα για την εξελικτική. Αν έρχονταν δεν θα ήμουν πλέον αγνωστικιστής, αλλά είτε θρήσκος, είτε άθεος. Είτε σας αρέσει, είτε όχι, είτε ταιριάζε με όσα σας έχουν πει οι θρησκευτικοί καθοδηγητές σας και με ότι έχετε διαβάσει στα ευγγέλια, δεν υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ της θρησκείας και μάλιστα της χριστιανικής και της εξελικτικής θεωρίας. Για την ακρίβεια η εξελικτική δίνει εξήγηση, συμβατή με την θρησκεία, σε σημεία που η αντιεπιστιμονική θεωρία του δημιουργισμού αδυνατεί να δώσει σοβαρή απάντηση.
Η εξελικτική θεωρία, δεν παίρνει πουθενά, το τονίζω πουθενά, θέση για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού, ούτε αποκλείει ότι έχει βάλει το χεράκι του στην εξέλιξη των έμβιων όντων, είτε τα τελευταία λίγα εκατομύρια χρόνια, είτε από την αρχή του Β.Β.. (Προσοχή, το δεν αποκλείει ότι έβαλε το χεράκι του, δεν σημαίνει ότι βλέπουμε κάπου επέμβαση.)

Πλέον αρκετές χριστιανικές προσεγγίσεις, όπως οι Καθολικοι έχουν ξεκαθαρίσει ότι η εξελικτική είναι συμβατή με την θρησκεία, και ευτυχώς και αρκετοί ορθόδοξοι, όπως μπορείτε να δείτε στο κείμενο που παρέπεμψα στο προηγούμενο ποστ μου το ίδιοφ. Δόξα τον Θεό, ο σκοταδισμός, κάπου κάπου κάνει και βηματάκια πίσω.

Ξεκολάτε λοιπόν φίλοι μου χριστιανοί, ασχοληθείτε με τους πραγματικούς διαβόλους. Είτε αυτούς που χρησιμοποιούν μαχαίρια και ρόπαλα για τους φουκαράδες, είτε αυτούς που χρησιμοποιούν τεχνολογία για να υποτάξουν τους ανθρώπους στο θέλημά τους, είτε τους γκεμπελίσκους που μας πουλάνε φύκια για μεταξοτές κορδέλες.

Η τεχνολογία και η επιστήμη είναι ουδέτερη και ως προς την θρησκεία και ως προς την ηθική, αλλά η χρήση της όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #557  
Παλιά 04-10-14, 22:15
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παρακαλώ δώσε τους ορισμούς σου για τις λέξεις «άθεος» και «αγνωστικιστής». Τι σε οδήγησε να γίνεις αγνωστικιστής;
Απάντηση με παράθεση
  #558  
Παλιά 04-10-14, 23:57
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Νομίζω ότι η εξήγηση των εννοιών ξεφεύγει από το θέμα, αλλά να δώσω μια πρόχειρη απάντηση. Ο αγνωστικιστής έχει καταλήξει ότι δεν μπορεί να δώσει μια απάντηση στο ερώτημα αν υπάρχει Θεός, με τα εργαλεία που διαθέτει για να εξετάσει το θέμα, ενώ ο άθεος έχει καταλήξει οτι μπορεί να δώσει μια απάντηση και αυτή είναι πως δεν υπάρχει Θεός.
Συχνά πολλοί υποθέτουν ότι οι αγνωστικιστές δίνουν στην ύπαρξη πιθανότητες 50-50, αλλά αυτό είναι λάθος. Δεν δίνουν πιθανότητες, ούτε 50-50 ούτε 10-90, ούτε 90-10. Αν έδιναν πιθανότητες δεν θα ήταν αγνωστικιστές, γιατί θα θεωρούσαν ότι το ερώτημα είναι στην κατηγορία που επιδέχεται απάντηση μια και ορίζονται πιθανότες.

Το γιατί έχω καταλήξει να είμαι αγνωστικιστής μετά από μακρόχρονη θητεία σαν θρήσκος είναι απλό, δεν θεωρώ ότι το ερώτημα είναι δυνατό να απαντηθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #559  
Παλιά 05-10-14, 02:47
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Αν μπορεις πες μας και για ποιους λόγους αμφιβάλλεις για την ύπαρξη του θεού .
Απάντηση με παράθεση
  #560  
Παλιά 05-10-14, 02:47
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
ο άθεος έχει καταλήξει οτι μπορεί να δώσει μια απάντηση και αυτή είναι πως δεν υπάρχει Θεός.
Γενικά, άθεοι αυτοχαρακτηρίζονται αυτοί που δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θεός, λόγω έλλειψης στοιχείων. Υπάρχουν και κάποιοι που ξέρουν/πιστεύουν ότι δεν υπάρχει θεός και ας μην υπάρχουν στοιχεία που αποδεικνύουν τη μη ύπαρξή του. Αυτοί αναφέρονται ως "strong atheists" (δεν ξέρω αν υπάρχει ελληνικός όρος. Στο μυαλό μου τους λέω αντίθεους, ίσως) και φυσικά είναι εντελώς άλλο πράγμα. Το σημαντικό είναι ότι μη πίστη στην ύπαρξη ≠ πίστη στη μη ύπαρξη. Το ότι δεν θεωρείς ότι το ερώτημα της ύπαρξης του θεού μπορεί να απαντηθεί, σε κάνει να μην θες να το ερευνήσεις; Αν όχι, μπορεί να πρέπει να ξανασκεφτείς μήπως τελικά είσαι απλά άθεος.

Ήθελα να ξεκαθαρίσω αυτά πριν σχολιάσω το αρχικό μήνυμά σου.

Παράθεση:
Η εξελικτική δεν έχρεται σε αντίθεση με τον χριστιανισμό
Είναι αλήθεια ότι η εξέλιξη ασχολείται με το τι γίνεται μετά την εμφάνιση της πρώτης μορφής ζωής και όχι πώς εμφανίστηκε αυτή. Δηλώνει όμως πως ό,τι ζει και έζησε στη Γη, από αυτά που έχουμε δει ως τώρα, δείχνει προς έναν κοινό πρόγονο. Ο χριστιανισμός λέει ότι τα έμβια όντα φτιάχτηκαν από τον θεό ξεχωριστά, και εκεί βρίσκεται η αντίθεση.

Παράθεση:
Η εξελικτική θεωρία δεν παίρνει θέση για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού
Ναι, όπως κάθε επιστημονική θεωρία που υφίσταται αυτή τη στιγμή. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αφού η έννοια του θεού είναι σχεδιασμένη ως αναπόδεικτη. Αυτό που συμβαίνει όμως, είναι ότι όσο περισσότερα φαινόμενα εξηγούνται χωρίς την ανάγκη της προϋπόθεσης της ύπαρξης του θεού, τόσο λιγότερος «χώρος» μένει γι' αυτόν (βλ. θεός των κενών). Δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει μια καρφίτσα στο σπίτι σου, αλλά όσο πιο πολύ ψάχνεις χωρίς να τη βρεις, τόσο πιο εύλογο είναι να μην υπάρχει. Absence of evidence is evidence of absence.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.