Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #331  
Παλιά 15-04-07, 03:12
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Thumbs down

Τελικα ο γιαχβέ ολο θαυματα της πλακας είναι...! Ελεος πια.
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #332  
Παλιά 15-04-07, 13:25
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στις τηλεοπτικές εκπομπές έχουν δείξει τέτοια στιγμιότυπα με παπάδες να βάζουν το φως στα γένια τους
Δεν το έχω δει. Σε σάιτς που διαφημίζουν το Άγιο φως πάντως δεν υπάρχει βίντεο με γενιοφόρους που το βάζουν στα γένια τους.

Παράθεση:
Όλοι συννενοημένοι είναι ή παθαίνουν ομαδική παράκρουση?
Mέσα στη σύγχηση και την ένταση της στιγμής παθαίνουν ομαδική παράκρουση λόγω της έντονης πίστης τους να δούνε ένα θαύμα.
Ας πάνε σκεπτικιστές αγνωστικιστές επιστήμονες εκεί να το εξετάσουν και θα δεις ότι θα γυρίσουν πίσω χωρίς να λένε αυτά που λένε οι πιστοί.
Οι αστραπές μπορεί να είναι κάλλιστα φωτογραφικά φλας...
Οι καντήλες και τα κεριά που ανάβουν μόνα τους μπορεί κάλλιστα να είναι εμπτοτισμένα με φωσφόρο.
Απλά.

Παράθεση:
Τελικα ο γιαχβέ ολο θαυματα της πλακας είναι...! Ελεος πια.
Δεν έχεις και πολύ άδικο.... αν θέλουν να παρουσιάσουν ένα σοβαρό θαύμα ας φωτίσουν ένα παπά να μπορέσει να θεραπεύσει τον καρκίνο! Αυτό μάλιστα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 15-04-07 στις 13:29
Απάντηση με παράθεση
  #333  
Παλιά 15-04-07, 16:59
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Ένα από τα σχόλια κάποιοι χριστιανού στο βίντεο που ανέβασα με τον αναπτήρα (το θυμάστε κάποιοι από εδώ) ήταν ότι είναι σίγουρος ότι θα καώ στην κόλαση!
Τυπική αντίδραση χριστιανού δεν νομίζετε;
Mάλλον απ'ότι φαίνεται θα κάνω παρέα με τον Καλόπουλο βράζοντας αιωνίως στα καζάνια της κολάσεως επειδή τολμάμε να αμφισβητήσουμε το αδιαμφισβήτητο θαύμα του Αγίου Φωτός!
Δείγματα χριστιανικής αγάπης..
Απάντηση με παράθεση
  #334  
Παλιά 15-04-07, 18:42
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Κρίμα...

2000 χρόνια Χριστιανικής Ιστορίας και πολύ περισσότερα Επιστημονικής Έρευνας δεν κατάφεραν αυτό που τόσο η Χριστιανική Πίστη όσο και η Επιστήμη προσπάθησαν...
Να υψώσουν δηλαδή την πίστη του ανθρώπου απο το επίπεδο της Μαγίας στο επίπεδο του Πνεύματος. Κρίμα...
Απάντηση με παράθεση
  #335  
Παλιά 20-04-07, 20:18
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Ένα από τα σχόλια κάποιοι χριστιανού στο βίντεο που ανέβασα με τον αναπτήρα (το θυμάστε κάποιοι από εδώ) ήταν ότι είναι σίγουρος ότι θα καώ στην κόλαση!
Τυπική αντίδραση χριστιανού δεν νομίζετε;
Mάλλον απ'ότι φαίνεται θα κάνω παρέα με τον Καλόπουλο βράζοντας αιωνίως στα καζάνια της κολάσεως επειδή τολμάμε να αμφισβητήσουμε το αδιαμφισβήτητο θαύμα του Αγίου Φωτός!
Δείγματα χριστιανικής αγάπης..
Φίλε μου sceptic, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος πως εσύ, εγώ ή όποιος άλλος θα καούμε στην κόλαση, οπότε προσυπογράφω αυτό που λες περί της τυπικής χριστιανικής αγάπης. Εκεί την έχουν καταντήσει όλοι εκείνοι που δήθεν κόπτονται περί αυτής.
Είναι δικαίωμά σου να αμφισβητείς το Φως ως θαύμα κι εσύ και ο Καλόπουλος και ο καθένας, όπως είναι εξίσου δικαίωμα κάποιων άλλων να διαφωνούν.
Όμως, χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, θέλω να πω ότι το συμπέρασμά μου είναι πως οι ενστάσεις των περισσοτέρων που διαφωνούν είναι για τον απλούστατο λόγο ότι συμβαίνει στο χριστιανισμό. Είναι οι ίδιοι που πολύ πιο εύκολα θα δέχονταν την όποια ξενόφερτη ανοησία περί μεταφυσικού φαινομένου. Σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ, υπάρχουν και κάποιοι που διαφωνούν μόνο από λόγους κακοήθειας και εμπάθειας προς τη θρησκεία τη συγκεκριμένη, όπως υπάρχουν κάποιοι άλλοι από την αντίθετη πλευρά που πιστεύουν μόνο επειδή κάποτε κάποιος έτσι τους είπε να κάνουν. Αυτοί είναι χειρότεροι από τους πρώτους, γιατί επικαλούνται μια δήθεν αγάπη κατά τα άλλα, την οποία όμως εφαρμόζουν κατά τρόπο ουσιαστικά εμετικό.
Το Πνεύμα, όπως ειπώθηκε από το Μίλτο, δεν είναι προνόμιο της επιστήμης και, σε πείσμα αρκετών, προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να συνυπάρχει και με την πίστη-θρησκεία αλλά και με την επιστήμη. Κάτι τέτοιο είναι δύσκολο, αλλά θεωρώ ότι μπορεί να γίνει.
Βίντεο με το φως στα γένια υπάρχουν, τα έχω δει. Το επιχείρημα περί των φωτογραφικών φλας νομίζω ότι υποτιμά τη νοημοσύνη όλων μας και υποβιβάζει τη συζήτηση. Το λόγο για τον οποίο μπορεί να συμβαίνει η Αφή του Φωτός, δεν πρόκειται αν το βρούμε, ούτε το γιατί ακολουθεί την κινητή εορτή του Πάσχα. Για κάποιους αυτό γίνεται επειδή είναι μια πρφανής απάτη, για κάποιους άλλους επειδή συνδέεται με την Ανάσταση του Χριστού. Και τα δύο επιχειρήματα δεκτά για εμένα...
Απάντηση με παράθεση
  #336  
Παλιά 21-04-07, 00:25
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βίντεο με το φως στα γένια υπάρχουν, τα έχω δει.
Yπάρχουν στο διαδίκτυο ώστε να εξεταστούν;

Διότι σ'αυτό το site που κάνει φιλότιμες προσπάθειες να διαφημίσει το Άγιο Φως έχει μια σειρά από βίντεο:
http://www.holyfire.org/eng/video.htm

Άλλα δεν υπάρχει κανένα τέτοιο βίντεο σαν αυτό που ζητάμε. (πχ ενός παπά να το βάζει στα πυκνά γένια του θα είχε πολύ ενδιαφέρον)

Πρόσεξε τώρα:
Aυτοί οι άνθρωποι κάνουν ένα εξωφρενικό ισχυρισμό:

>>> To άγιο Φως δεν καίει!

Και ενώ θα μπορούσαν να έχουν χιλιάδες ακράδαντες αποδείξεις αν συνέβαινε όντως κάτι τέτοιο, αυτοί σαν την ...τρομερή "απόδειξη", τι τελικά μας δείχνουν;

Ένα κατεβατό από βίντεο που μας δείχνουν ανθρώπους να κάνουν ότι μπορεί να κάνει και ο καθένας μας με ένα κοινό αναπτήρα η με οποιοδήποτε κερί!

Έχω την εντύπωση αγαπητέ Μιχάλη ότι αυτό υποτιμάει την νοημοσύνη μας πολύ περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Αν όντως δεν έκαιγε καθόλου θα υπήρχε λόγος να κινούν το χέρι τους περιοδικά πέρα δώθε πάνω άπο τη φλόγα;; Όχι, απλά θα το άφηναν ακίνητο. Για προβληματίσου λίγο πάνω σ'αυτό...
Δεν σου θυμίζει κάπως τους πυροβάτες που χωροπηδούν περιοδικά πάνω από τα κάρβουνα;
Μια φορά μόνο είχα δεί πυροβάτη να στέκεται ακίνητος πάνω από τα κάρβουνα: όταν αυτά είχε πλέον σβήσει!

Όσον αφορά για τον παραλληλισμό που έκανα με τους πυροβάτες και το Άγιο Φως οφείλω να ομολογήσω ότι στην πυροβασία πρέπει να χεις πολύ περισσότερο θάρρος για να μπεις στο τριπάκι να το κάνεις, σε σχέση με το να πάρεις ένα απλό κερί και να περνάς το χέρι σου περιοδικά πάνω από τη φλόγα..
Το δοκίμασε live και ο Καλόπουλος πριν λίγες μέρες με πλήθος κεριών δεμένα μαζί, όμοια με αυτά που χρησιμοποιούν εκεί κάτω και τεράστια φλόγα, με τη Δρούζα να τον φωνάζει υστερικά: Προσέξτε θα καήτε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 21-04-07 στις 02:05 Αιτία: συγχώνευση ποστ του ιδίου χρήστη/μη χρησιμοποίηση edit
Απάντηση με παράθεση
  #337  
Παλιά 08-05-07, 00:25
Το avatar του χρήστη θωμάς
θωμάς Ο χρήστης θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το Άγιο Φως είναι ένα θαύμα της ορθοδοξίας και μόνο! Κανένας άλλος από άλλο δόγμα δεν μπορεί να το κάνει… το Άγιο Φως το δέχονται και οι Άγιοι της Εκκλησίας όποτε οποίος δεν πιστεύει σε Αυτό δεν πιστεύει σε Αυτούς και συνεπώς στον Θεό!!
Όσοι απιστούν αλλά έχουν καλή προαίρεση να πλησιάσουν το Θείο και να γευτεί η καρδιά τους την χάρη του Χριστού μέσα τους ας πάνε να δουν την τελετή του Αγίου Φωτός… μόνο αν έχεις εμπειρία μπορείς να είσαι απόλυτος…. Ξέρω πως τα έξοδα είναι πολλά… αλλά εφόσον δεν έχω δει κάτι πως μπορώ να μιλάω γιαυτο?
Πολλοί προσπαθούν να πλησιάσουν τον Θεό με την λογική… μα ο Θεός δεν πλησιάζετε με την λογική αλλά με την απλή καρδιά….
Ακόμα και εσύ φίλε που δεν πιστεύεις σε τίποτα… πλησίασες με απλότητα στον Θεό να του πεις πολύ απλά ‘ Θεέ μου αν υπάρχεις δείξε μου μια αλλοίωση στην καρδιά μου για να πιστέψω σε εσένα… βοήθησε με στην απιστία μου…’ έτσι απλά… και τότε θα δείτε πως ο Θεός με την αγάπη που έχει θα σας δείξει το Φως μέσα σας…
Απάντηση με παράθεση
  #338  
Παλιά 08-05-07, 16:39
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Πάντως αν φτάνει κάποιος να στηρίζει όλη την πίστη του πάνω στο αν είναι θαύμα το Φως της Ιερουσαλήμ και να αποκαλεί όλους τους αμφισβητίες άθεους που θα καούν στην κόλαση μόνο χριστιανός δεν μπορεί να λέγεται.. Εκτός και αν ο Χριστός δίδαξε το μίσος και τον έχουμε παρεξηγήσει!
Απλά πολλοί χριστιανοί ψάχνουν να βρούν πάντα ένα θαύμα για να στηρίξουν την πίστη τους. Και πολλές φορές όταν δεν βρίσκουν, κατασκευάζουν ένα!
Η αυθυποβολή είναι πολύ υποτιμημένη ψυχολογική ιδιότητα οφείλω επίσης να επισημάνω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 08-05-07 στις 16:46
Απάντηση με παράθεση
  #339  
Παλιά 08-05-07, 19:24
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον skeptic.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
...και να αποκαλεί όλους τους αμφισβητίες άθεους που θα καούν στην κόλαση μόνο χριστιανός δεν μπορεί να λέγεται..
Οι άλλοτε διωκόμενοι χριστιανοί έχουν μετατραπεί μέσα στους αιώνες σε ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΙ ΔΙΩΚΤΕΣ των ανθρώπων που δεν θέλουν να "δουν" τον κόσμο μέσα από τα μάτια τους!

Είναι και αυτός ένας από τους λόγους που ο χριστιανισμός ΑΠΕΤΥΧΕ σαν θρησκεία.
Απάντηση με παράθεση
  #340  
Παλιά 09-05-07, 09:05
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Πάντως αν φτάνει κάποιος να στηρίζει όλη την πίστη του πάνω στο αν είναι θαύμα το Φως της Ιερουσαλήμ και να αποκαλεί όλους τους αμφισβητίες άθεους που θα καούν στην κόλαση μόνο χριστιανός δεν μπορεί να λέγεται.. Εκτός και αν ο Χριστός δίδαξε το μίσος και τον έχουμε παρεξηγήσει!
Απλά πολλοί χριστιανοί ψάχνουν να βρούν πάντα ένα θαύμα για να στηρίξουν την πίστη τους. Και πολλές φορές όταν δεν βρίσκουν, κατασκευάζουν ένα!
Η αυθυποβολή είναι πολύ υποτιμημένη ψυχολογική ιδιότητα οφείλω επίσης να επισημάνω...
O χριστιανός, τουλάχιστον εκείνος που είναι συνειδητά, δεν στηρίζει επάνω στο Άγιο Φως και μόνο την πίστη του. Ποιός σας τα είπε αυτά; Ο συνειδητός χριστιανός δεν τρέχει να δει εικόνες που "μάτωσαν" ή που "δάκρυσαν" γιατί του αρκεί ότι η δύναμη του Θεού που πιστεύει μπορεί να προκαλέσει, αν το θελήσει, τέτοια φαινόμενα. Δεν τον νοιάζει εάν αυτό συνέβη στη συγκεκριμένη εικόνα ή όχι και δεν στηρίζει την πίστη του στο Φως. Το θεωρεί εκδήλωση της θεότητας αλλά δεν είναι το Φως που λατρεύει ως Θεό.
Ο συνειδητός χριστιανός δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το ποιός θα καεί στην Κόλαση και ποιός όχι και σίγουρα δεν μπορεί να καταδικάζει κάποιον. Δεν θέλετε να πιστέψετε ότι είναι θαύμα το Άγιο Φως; Με γειά σας με χαρά σας παιδιά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άλλωστε, κανείς δεν υποχρέωσε με το ζόρι να πιστέψει κάποιος. Αυτό που γίνεται και σε αυτό και σε άλλα θέματα, είναι μια προσπάθεια εκ μέρους ορισμένων, για πολλοστή φορά, να μειώσουν, να ειρωνευτούν, να κατηγορήσουν ότι συμβαίνει στο χριστιανισμό. Το έχουμε ξαναδεί το σκηνικό σε άλλα θέματα, το βλέπουμε σε αυτό επίσης.
Η αυθυποβολή που αναφέρεις sceptic μου, είναι σίγουρα πολύ υποτιμημένη ψυχική ιδιότητα, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.
Milto μου, το εάν ο χριστιανισμός απέτυχε ή όχι ως θρησκεία, καταλαβαίνεις ότι είναι εξαιρετικά σχετικό. Για σένα μπορεί και να απέτυχε, για μένα όχι. Και οι δυο απαντήσεις είναι δεκτές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.