Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 05-03-08, 21:49
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είτε η 1η ήταν είτε η 10η schooligan πάλι την ίδια επίθεση θα δεχόταν.
Μην ξεχνάς εσύ μπαίνεις στον "κόσμο" τους όχι αυτά στον δικό σου...λογικό είναι να δεχτείς επίθεση, αρκεί φυσικά να συναντήσεις οντότητες στα κατώτερα επίπεδα που συνήθως εκεί μπαίνεις όταν κάνεις ακούσια α.π διότι είσαι αρκετά αρχάριος.
Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες, απλα οταν καποιος εχει φτασει συνηδητα σε αυτο το επιπεδο και οχι μονο μια φορα ή εχει αναπτυξει κατα πολυ περισσοτερο την ψυχικη του δυναμη και την εκαστοτε ενεργεια του, και πολλες φορες ειναι σε θεση να ανταπεξελθει μιας τετοιας προκλησεις σχετικα ευκολα, τετοια οντα δεν εμφανιζονται. Μιλαμε παντα εαν το ον νιωσει οτι υπερυσχηεις.

Παράθεση:
Υ.Γ καλό θα ηταν αμα συνεχισουμε να μιλαμε για αστρική προβολη περισσοτερο απ'οτι για τη σκια να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα.
Συμφωνω απολυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 14-03-08, 13:28
Το avatar του χρήστη perastikos
perastikos Ο χρήστης perastikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2008
Περιοχή: Flegrea fields
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Είδα φώς (σκιά) και μπήκα

Χαιρετώ όλους τους μετέχοντες στη συζήτηση και θα ήθελα να αναφέρω ένα ‘σχεδόν προσωπικό’ συμβάν σχετικό με το θέμα, καθώς και να το αναλύσω απο μία εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Διαβάζω διάφορα θέματα στο forum αρκετό καιρό αλλά είναι η μόνη φορά που κάτι με παρακίνησε να συμμετάσχω.
Αναφέρω το ‘σχεδόν προσωπικό’ γιατί αφορά τη σύντροφό μου -με την αποία είμαστε μαζί αρκετά χρόνια (11)- και όχι άμεσα δική μου εμπειρία. Πρίν ξεκινήσω θα ήθελα να ενημερώσω την/τον archangelic (συγνώμη αλλα είχα αλλού το μυαλό μου και δεν το πρόσεξα) οτι διαθέτει την λάμψη που αναφέρεις (νομίζω σε νεότερες παρέες θα το ακούσεις σαν ‘κλίκ’ ή ‘το κάτι’). Ακόμα κάποια άλλα στοιχεία είναι η άφθονη ενέργεια η οποία βρίσκεται σε αταξία (ίσως αυτό προκαλεί την κυκλοθυμικότητα), πολύ θρησκευόμενο άτομο (όχι στους τύπους) και γενικά πολύ ισχυρός πομπός και υποσυνείδητα δέκτης (φαινόμενο επαναλαμβανόμενο).
Κατα τα πρώτα πέντε χρόνια της συμβίωσης μας, πάνω κάτω είκοσι φορές (δεν κρατώ ημερολόγιο αλλά ουτε και θεωρώ σημαντικό το ακριβές νούμερο) συνέβαινε (σποραδικά) το παρακάτω περιστατικό:
Πριν ξυπνήσει και σηκωθεί απο το κρεββάτι έβλεπε μία ακαθόριστη σκοτεινή μορφή (σκιά- δαίμονιο- αρνητική ενέργεια -πλοκάμι ή όπως αλλιώς το ονομάζει καθένας) να την πλησιάζει, να της κλείνει το στόμα και να της προκαλεί ένα είδος πνιγμού, ήταν δε αδύνατο να κινηθεί ή να φωνάξει.
Η αντίδραση της σε αυτή την ‘επίθεση’ ήταν να λέει (από μέσα της ) το ‘Πάτερ υ/η-μών’ και κατόπιν ξύπναγε βρισκόμενη σε υπερένταση.
Το περιστατικό δεν διαφέρει και πολύ απο τα περισσότερα (δεν τα βάζω όλα στο ίδιο τσουβάλι) που εχω διαβάσει έως τώρα. Αυτό όμως που διαφέρει είναι η αντιμετώπιση - προσέγγισή του και τα προσωπικά συμπεράσματα.
Εκείνη την εποχή (λες και εχουν περάσει αιώνες ) δεν είχα ακούσει τίποτα περι του θέματος ‘σκιάς’ (ίσως καλύτερα) και για να πώ την αλήθεια ήμουν αρκετά προβληματισμένος για τη φύση του συμβάντος (ενικός επειδή κάθε φορά ήταν το ίδιο).
Αρχικά, προσπάθησα να το εξηγήσω σκεπτόμενος ότι ένα είδος πνιγμού (ίσως απο σάλιο?) προκάλεσε την όλη αντιδραση (αδυναμία αναπνοής -> πανικός λογω έλλειψης -> ανεξερεύνητες αυτόματες αντιδράσεις οργανισμού ) αλλά δεν μου έστεκε σαν λογική ακολουθεία (δυστυχώς για κάποιους υπάρχει και αυτη ). Αφού είναι ενστικτώδης αντιδράση, γιατί να εμφανίζεται πάντα αυτή η ακαθόριστη μορφή ?
Κάποια στιγμή, άκουσα για τη λεγόμενη θεωρία της υπνικής παράλυσης. Μπορεί να μη με έπεισε 100% αλλά την επόμενη φορά που εμφανίστηκε το φαινόμενο, το συζητήσαμε πάνω σε αυτή τη βάση (έβαλα και λίγη δική μου σάλτσα ) και ουσιαστηκά πείστηκε (πίστεψε) ότι δεν επρόκειτο για κάποια υπερφυσική παρέμβαση του ΄κακού΄, απλώς οτι τυχαίνει και είναι κατι λογικό που δεν μπορείς να το ελέγξεις. Για να πώ την αλήθεια ήταν πολύ εύκολο να την πεισω γιατί αυτή είναι ‘άνθρωπος των τεχνών’ ενώ εγώ το άκρως αντίθετο. Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό αλλά...
Έτσι απλά το φαινόμενο εξαφανίστηκε.
Δεν ξέρω αν υπήρχε ή όχι και σε ποιά επίπεδα υπαρξης κινούνταν, αλλά :
Συμπεράσματα (προσωπικά πάντα) :
1. Όταν απομυθοποιείς κάτι (εστω και μπακαλίστικα) και αυτό εξαφανίζεται,σημαίνει ότι, η σκιά και ο κάθε βεελζεβούλης γεννιέται και πεθαίνει στο ανεξερεύνητο μυαλό μας (ή στη συνείδηση μας, όπου και αν βρίσκεται αυτή). Η γνώμη μου αυτή ενισχύεται με την ύπαρξη τόσων περιστατικών : Πρόκειται για προσωπική σκιά που και όχι για την σκιά. Αν επισκέπτεται για 1’ τον καθένα ή θα ξανάρχονταν μετά απο 4δις λεπτά à 761 χρόνια ή νομίζουμε οτι όλα γυρίζουν γύρω απο εμάς και θέλουν να μας κάνουν κακό.
2. Η άγνοιά μου επι του θέματος (η οποία ακόμα υπάρχει αφού δεν μπορώ να πω οτι με κάλυψαν κάποια στοιχεία που παραθέτονται) είναι αυτή που με οδήγησε και στη λύση του (πίστεψέ το και θα συμβεί ó μην το πιστεύεις και θα εξαφανιστεί). Συζητήσεις όπως η παρούσα μόνο ζημιά κάνουν σε άτομα που είναι επηρρεασμένα από τετοιου είδους καταστάσεις αφού πολύ απλά κανένας δεν έχει απάντησεις σε τέτοιες μεταφυσικές (ενδοφυσικές?) καταστάσεις. Και εξηγούμαι: Αναμασώντας αναπόδεικτες φήμες και θεωρίες σε forum κοινής θέας, όπως θεωρώ οτι ειναι το παρόν, μπορεί να προκαλέσει τη εμφάνιση του ποθητού φαινομένου (στη προκειμένη περίπτωση της ‘σκιάς’). Έχει κανένας σκεφτεί τι μπορούν να προκαλέσουν αυτές οι συζητήσεις σε κάποιον 17χρονο που δήθεν ψάχνεται μεταφυσικά, και ακόμα χειρότερα πως θα αναπαραχθούν και ερμηνευτούν αυτά στην παρέα του? Προσωπικά πιστεύω οτι περισσότερο ζημειά θα προκαλέσει αυτό το topic παρά το βιβλίο
3. Jonathan Bright, συμμερίζομαι την προσπάθειά σου εφόσον τα κίνητρα είναι ‘αγνά’, αλλα πιστεύω οτι η έκφρασή σου ‘προσφέρω ουσιαστική βοήθεια’ πρέπει να αντικατασταθεί με την ‘ψάχνω πειραματόζωα για να δώ αν ισχύει η θεωρία μου’. Ίσως να ακούγετε αρνητικό αλλά αυτό για μένα δέν θα ήταν ούτε προσβλητικό, ούτε καν αρνητικό (ξέρεις πόσος κοσμάκης εχει ξεπαστρεφτεί για να βρεθεί οποιοδήποτε φάρμακο ή πόσοι ξεχασμένοι πιλότοι φάγανε τα μούτρα τους μέχρι να τα καταφέρουν κάποιοι Ράϊτ?), απλά θα ήταν η αλήθεια με βάση τις δικές μου ιδέες - πρότυπα. Και μή ξεχνάς: οτιδήποτε και να σκεφτείς καποιος άλλος το έχει ήδη εφαρμόσει. Το να ερμηνεύεις οτι όλες οι μορφές, (είτε ακαθόριστες, είτε με καπέλο, είτε με κουκουλα ) μπάζει απο παντού.

Δεν μπήκα στη συζήτηση ούτε για να κατηγορήσω, ούτε για να αντιπαρατεθώ, ούτε για να πείσω κάποιον,αφού κανένας δεν γνωρίζει τι πραγματικά συμβαίνει, απλώς μπήκα για να δείξω οτι υπάρχει και κάποια άλλη στάση ζωής, που δέν βλέπω να προβάλλεται. Παίρνω πολλές πληροφορίες απο πολλά θέματα απο το forum, κρατάω αυτές που μου ταιριάζουν και με τις άλλες απλώς διασκεδάζω.

Ευχαριστώ

ΥΓ προς Jonathan Bright
Δεν υπάρχει λόγος να απαντήσεις. Κανένας απο τους δύο δεν εχει αποδείξεις οπότε απλώς θα καταναλώνουμε ενέργεια και σελίδες χωρίς λόγο και αιτία. Να ξέρεις όμως οτι σε στηρίζω στη προσπάθεια σου για προβληματισμό.(για να μην παρεξηγηθούμε εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν θα έπρεπε να υπάρχει τοσο εύκολη πρόσβαση στο θέμα)

ΥΓ προς epimythea
άστοχο το παράδειγμα με το φεγγάρι. Μπορεί να το σκέφτηκαν οραματιστές, αλλα το υλοποίησαν ορθολογιστές.
Οραματιστές χωρίς ορθολογιστές θα ήταν παραμυθάδες.
Ορθολογιστές χωρίς οραματιστές θα βρισκόμασταν ακόμα στις σπηλιές.
Το οτι δέν μένουμε σε σπηλιές ακούγοντας ιστορίες για το φεγγάρι κάτι πρέπει να σημαίνει
__________________
history became legend, legend became myth
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 21-03-08, 11:10
tina_z Ο χρήστης tina_z δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΠ'ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΑΛΛΟΝ Κ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΘΥΜΑ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ ΟΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ Κ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΣΚΑΣΕΙ.ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ ΕΔΩ Κ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ Κ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΦΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΛΕΓΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ.ΠΩΣ "ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΙ" ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ.Κ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΙΑ?ΠΝΕΥΜΑ?ΔΑΙΜΟΝΑΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 21-03-08, 11:59
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tina_z
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ.ΠΩΣ "ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΙ" ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ.Κ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΙΑ?ΠΝΕΥΜΑ?ΔΑΙΜΟΝΑΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
tina αρχικά καλώς ήρθες στην κοινότητα
Για τα ερωτήματά σου μάλλον υπάρχουν κάποιες "απαντήσεις', απλά αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να τσεκάρεις τις προηγούμενες σελίδες οι οποίες σε διαβεβαιώ πως θα τις βρεις αρκετά ενδιαφέρουσες

Τέλος, να σου υπενθυμήσω πως τα κεφαλαία γράμματα τα αποφεύγουμε και χρησιμοποιούμε μονάχα μικρογράμματη γραφή.
Καλή συνέχεια
Φιλικά, εκ του συντονισμού.
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 21-03-08, 21:38
Το avatar του χρήστη Αχαιός
Αχαιός Ο χρήστης Αχαιός δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: U.K
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Πολυ προσφατα μου ετυχε κατι παρομοιο με αυτο που περιγραφετε.
Κοιμομουν και χωρις να βλεπω καποιο συγκεκριμενο ονειρο ( απο οσο θυμαμαι δηλαδη) ενιωσα απιστευτο τρομο και πανικο. Σε τετοιο βαθμο που ξυπνησα. Τα ματια ομως τα ειχα κλειστα ακομα. Ξυπνωντας ενιωσα πως καποιος ειναι στο δωματιο, και με αποφασιστικοτητα ανοιξα τα ματια και γυρισα το κεφαλι με νευρο και οργη (σαν να ημουν ετοιμος να τον δειρω χαχα...) προς το μερος του ανοιχτου χωρου του δωματιου (για να δω ποιος ειναι εκει υποτιθεται).
Δεν θυμαμαι να ειδα κατι αλλα εκεινη τη στιγμη νομιζα πως καποιος ειναι απο πανω μου ενα μετρο μακρυα απο το κρεβατι και με κοιτα, ισως και να τον ειδα δεν ειμαι σιγουρος.
Στη φαση αυτη που βρισκομουν εκεινη τη στιγμη (μισο-ξυπνιος) ενιωσα, πιστεψα δεν ξερω...οτι τον ειχα διωξει. Ημουν δηλαδη σιγουρος πως καποιος ηταν εκει.
Μεσα σε λιγα δευτερολεπτα ειχα συνελθει και ξανα κοιμηθηκα σχεδον αμεσως.

Πιστευτε πως αυτη η εμπειρια εχει να κανει με την εν λογω Σκια?
__________________
"ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ"

"Όταν τα όπλα είναι παράνομα, τοτε μονο οι παράνομοι εχουν όπλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αχαιός : 21-03-08 στις 21:41
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 01-04-08, 15:30
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tina_z
ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω την φίλη tina_z: Σε ποια περιοχή μένεις;
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 01-04-08, 18:39
tina_z Ο χρήστης tina_z δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

menidi alla mou exei symvei k se alles perioxes px se diakopes klp

Τίνα καλώς ήρθες στο φόρουμ! Προσπάθησε μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κ όχι greeklish. ευχαριστώ, melian

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 01-04-08 στις 23:23
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 10-04-08, 01:25
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή Μορα-Βραχνας-Σκια

Πολλοι πιστευουν οτι η καταγωγη της ειναι ελληνικη και προερχεται απο την "Μορμω" το θηλυκο μυθολογικο τερας με το οποιο φοβιζαν τα παιδια οι αρχαιοι. Η ιστορια του μυθου της χανεται στο βαθος των αιωνων. Παρολα αυτα αρκετοι πιστευουν πως η Μορα δεν ειναι μυθος αλλα μια ζωντανη πραγματικοτητα.
Η Μορα ειναι ενα ανεξαρτητο πνευμα. Ειναι μια γυναικα μαυροφορεμενη, η οποια εμφανιζεται στον υπνο συνηθως οταν κοιμασαι ανασκελα, σου κραταει τα χερια και προσπαθει να σου παρει την ανασα.
Για την ακριβεια, δεν μπορεις να κουνησεις ουτε το μικρο σου δαχτυλακι και ο πονος στο στηθος σου οπου καθεται, σου κοβει την ανασα σε σημειο που αισθανεσαι οτι αργοπεθαινεις και οντως αργοπεθαινεις, εκτος αν την νικησεις. Αν την γλιτωσεις, για τις επομενες περιπου 3 μερες εξακολουθεις να αισθανεσαι εναν αρκετα ενοχλητικο δυνατο πονο στο στηθος και δεν μπορεις να παρεις βαθια ανασα. Υπαρχουν περιστατικα ανθρωπων που εχουν σπασει τα πλευρα τους. Εμφανιζεται με πολλες μορφες η πιο συνηθισμενη ειναι αυτη της ασχημης γριας, αλλα πολλοι την εχουν δει σαν ομορφη κοπελα ή ακομα και με την μορφη φωτεινης σφαιρας ή μικροσκοπικου νανου κ.α.
Η Μορα φοραει ενα μαυρο σκουφακι, και ο μυθος λεει πως οποιος καταφερει να της το παρει θα εχει τρεις ευχες (κατι παρομοιο με τον μυθο των Νεραιδων), στην περιπτωση που η Μορα καταφερει να του το ξαναπαρει πισω τοτε αυτος πεθαινει. Απο οσα γνωριζουμε μεχρι σημερα (απο αυτα που βγηκαν στο φως) μονο ενας ειχε καταφερει να της παρει το σκουφακι, η ευχη του ηταν, η Μορα να γινει πραγματικη γυναικα. Ετσι κι εγινε, αυτος παντρευτηκε αυτη την γυναικα και εκανε παιδια μαζι της. Φροντισε να κρυψει το σκουφακι καπου πολυ καλα. Ωσπου μια μερα η Μορα ξαναβρισκει το σκουφακι της και μετα εξαφανιστηκε παλι.
Υπαρχει βεβαια και ο μυθος με τις πολλες εκδοχες της ιστοριας της. Μια εκδοχη ειναι οτι η Μορα ειναι η Λιλιθ (Lilith) η πρωτη γυναικα του Αδαμ, ή μια απο τις τρεις κορες της. Οπως αναφερουν τα αποκρυφα της Παλαιας Διαθηκης η Λιλιθ αποχωρισε απο τον Παραδεισο για δυο πιθανους λογους:
1. Ηταν εκεινη που μυησε τον Αδαμ (μετα απο προτροπη του Σατανα) στην απολαυση του σεξ. Ηταν δλδ εκεινη που του διδαξε οτι το σεξ δεν ειναι μονο για αναπαραγωγη αλλα και για ευχαριστηση και αυτο εξοργισε τον Θεο και
την εξορισε.
2. Ο Αδαμ προσπαθησε να βιασει την Λιλιθ, κι εκεινη τρομαγμενη εφυγε απο τον Παραδεισο.
Υπαρχει μια επωδη/ξορκι για να την εχεις μακρια σου. Δεν εχει γραφτει ποτε σε βιβλιο και αλλα παρομοια κειμενα, γιατι απλα μεταδιδεται απο στομα σε στομα. Πρεπει να λεγεται πριν πεσεις για υπνο. Την παρα8ετω:
Μορα Μορα κακαβου
μετρα τα'στρα του'ρανου,
την φακη του κιλου,
τα βοτσαλα της θαλασσης
και τις πετρες της γης
και μετα ελα σε'μενα.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 10-04-08, 10:19
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον για το θέμα που συζητάμε, είναι το βιβλίο του Μπαλάνου "Κάτι που έρπει, σαν σκιά". Εκεί πρότεινε ως έναν τρόπο άμυνας στον σκιώδη επισκέπτη να ανοίγουμε ραδιόφωνο, φως ή τηλεόραση. Καθώς αυτό προσπαθεί να μπει τον 3διαστατο χώρο μας, είναι λογικό ότι πρέπει να συγχρονιστεί. Όταν λοιπόν αλλάξεις το πεδίο του χώρου, τότε το εμποδίζεις.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 10-04-08, 12:39
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

To θέμα είναι πολύ μεγάλο καθώς ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δέχεται τέτοιες επιθέσεις... Η αλήθεια είναι πως όπως πάντα έχει γίνει προσπάθεια από ψυχολόγους να ερμηνεύσουν το φαινόμενο. Όποτε ακούω κάτι τέτοιες ερμηνείες βλέπω πως ακόμα και από την επιστήμη υπάρχει δογματισμός(άλλωστε ίσως να ναι η νέα θρησκεία). Καταρχάς ο άνθρωπος που τα δέχεται μπορεί να μην έχει άγχος ή ότι παρόμοιο περιγράφεται σήμερα από την ψυχολογία.Ακόμα έχει γίνει λόγος(συνήθως σε περιπτώσεις succubi ή incubi) πως οφείλεται σε σεξουαλικές ορμές, ίσως αυτό να ναι κάτι δεκτό αλλά σίγουρα δεν στέκει δυνατά. Γίνονται τόσα εκείνη την ώρα που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει από απλά πειράματα τα συναισθήματα...

Κατ'εμέ είναι πολλές οι εξηγήσεις και διαφορετικές. Μπορούμε να εξηγήσουμε ένα τέτοιο φαινόμενο ανάλογα με τις συνθήκες και το άτομο. Αρχικά ας σκεφτούμε πως ο άνθρωπος, πρέπει να χει επικοινωνία με τον εσώτερο εαυτό του. Αυτό δεν είναι πάντα εφικτό ωστόσο δεν σημαίνει πως δεν εκδηλώνεται. Οι τρόποι που μπορεί να δεις κάτι ΔΙΚΟ σου είναι διαφορετικοί. Βασίζεται στον χαρακτήρα σου. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ως έργο του ίδιου του θύματος!!! Αρκεί να κοιτάξεις τί"σημάδια" σου αφήνει όλο το σκηνικό. Τί σημαίνει για σένα... Πως σε επηρεάζει... Που οδηγεί...

Μπορεί να είναι απλές οι εξηγήσεις όπως λένε (σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όμως!) και απλά το άτομο να δε κάτι και να το πέρασε για Σκιά. Ως απλή αντίδραση λοιπόν είχε να τρομάξει και να γίνει ότι γίνει...

Τέλος , αν κάποιος πράγματι έρθει σε επαφή με ένα τέτοιο ον τότες θα μπορούσαμε να πούμε πως τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Δεν μπορούμε να ξέρουμε με ασφάλεια πως το συγκεκριμένο άτομο δέχτηκε "επίθεση". Σίγουρα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αλλά ας μην ξεχάσουμε κάτι...Μπορεί η αντίδραση να οφείλεται στο ότι έτσι δέχεται ο ίδιος τα συγκεκριμένα όντα. Δηλαδή, του κόβεται η ανάσα ή και δεν μπορεί να κουνηθεί. Μπορεί να σου δημιουργείται αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση... Το θέμα είναι να κρατήσεις την ψυχραιμία σου(όσο μπορείς) και να βρεις εκείνη την ώρα εσένα και πως ακόμα και να επικοινωνήσεις με την οντότητα....

Αυτές οι περιπτώσεις μπορεί να χαρακτηρίσουν γενικά ένα τέτοιο φαινόμενο. Ελπίζω να γινα καταννοητός...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 10-04-08 στις 12:44
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.