Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 13-06-05, 22:40
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Τάδε έφη Niva
Παράθεση:
ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι *ιστοριούλες* κι έτσι πουλάν τεύχη διάφορα περιοδικά και βιβλία (κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί
Θα κάνω μια παρέμβαση εδώ αναφορικά με αυτή τη φράση για να ξεδιαλύνουμε μερικά πράγματα. Η δουλειά του συγγραφέα είναι η χειρότερα αμοιβόμενη, ειδικά στον ελλαδικό χώρο. Αρκεί να γνωρίζετε πως οι εκδοτικοί οίκοι, αποδίδουν από τις πωλήσεις των βιβλίων το 10% στους συγγραφείς. Πως νομίζετε ότι στήνονται οι εκδοτικοί γίγαντες στην Ελλάδα; Από τον ιδρώτα του συγγραφέα. Από κει και πέρα, αν κάποιος "τραβάει" μπορεί να κάνει διακανονισμό, αλλά ποτέ σε ποσοστό που υπερβαίνει το ανάλογο του εκδότη.

Ουδείς δεν μπορεί να είναι Νταν Μπράουν και μακάρι ο Τζόναθαν Μπράιτ να αμειβόταν καλά. Τότε δεν θα έδινε μόνο 5000 € για βιβλία, αλλά πολλαπλάσια χρήματα για ακόμη περισσότερη έρευνα.

Εξάλλου, ο Τζόναθαν Μπράιτ αγοράζει βιβλία, τι να τα κάνει τέσσερα-πέντε sites που σε μέσα σε μια ώρα ανάγνωσής τους υποτίθεται ότι πρέπει να πειστείς για το αντίθετο από αυτό που πιστεύεις; Δεν είναι τίμια πράματα αυτά, ούτε και σοβαρά.

Αν η Niva έχει ισχυρά ερείσματα έναντι του Μπράιτ, μπορεί να αναπτύξει τα σκεπτικά της σε όση έκταση θέλει. Κι αν μπορεί, να επικαλείται τη χρήση βιβλιογραφίας. Τώρα, τι να τα κάνουμε πέντε λινκς με τη συνοδεία της βαριάς έκφρασης "Οι διάφορες *μαρτυρίες* διαφόρων ότι το έχουν βιώσει όχι πλέον μόνοι τους αλλά με την παρουσία άλλων ατόμων, εμένα δεν μου λέει τίποτε προσωπικά. Μπορώ να αραδιάσω δεκάδες ιστορίες για το τι είδα και τι έκανα *εγώ και οι φίλοι μου*". Αυτό στη δική μου γλώσσα λέγεται προσβλητική απαξίωση.

ΥΓ Δεν είμαι από αυτούς που έχουν ζήσει ανάλογα φαινόμενα με αυτά που περιγράφονται στο παρόν thread, αλλά οφείλω να είμαι ανοιχτός, να ζυγίζω και να κρίνω πρώτα μέσα μου και μετά ανοίγω το στόμα μου επειδή θα ξέρω τι να πω. Και το τελευταίο, ειλικρινά, θέλει μεγάλο ταλέντο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JustAnotherGoneOff : 13-06-05 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-06-05, 00:05
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Thx GoneOff,

ωστόσο -αν και το θέμα δεν αφορά αυτό το topic- μια και σχολιάστηκε, πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν έχω πρόβλημα με την "αμοιβή", γιατί δεν γράφω για τον λόγο αυτό. Επιπλέον τα παιδιά με τα οποία συνεργάζομαι όσον αφορά τις εκδόσεις, είναι φίλοι μου. Καλό θα ήταν βέβαια να είμαστε όλοι Dan Brown, αλλά στην Ελλάδα αυτό είναι κάπως δύσκολο, αφού το ποσοστό εκείνων που διαβάζουν βιβλία είναι αποθαρρυντικό κι έτσι ο αριθμός των πωλήσεων που μπορεί να κάνει ένα βιβλίο πολύ περιορισμένος.
Όπως και νά χει, πίστεψέ με, δεν θα μπορούσα να ΄χω κάνει περισσότερη έρευνα, γιατί για το συγκεκριμένο θέμα, υπάρχει σχεδόν μηδενική βιβλιογραφία σ' όλον τον κόσμο. Αλλά κάποια στιγμή, η έρευνα σε οδηγεί σε "κρύφές" σχέσεις του ζητήματος με άλλα θέματα, που πάλι οδηγούν σε άλλα θέματα, κ.ο.κ...

Φυσικά έχω μελετήσει και εκατοντάδες σχετικά sites του διαδικτύου, και δεν έχω καμία αντίρρηση να τα λαμβάνει κανείς υπόψην του, ειδικά όταν είναι επίσημα και υπεύθυνα, κάτι που άλλωστε βοηθάει και στο να γίνει μια σφυγμομέτρηση του κοσμου, να διαπιστώσεις τι πιστεύουν στα διάφορα μέρη για το θέμα αυτό, ποιές είναι οι επικρατέστερες απόψεις κλπ. Γι' αυτό άλλωστε και πρότεινα και την ανάγνωση εκείνων που αναφέρει ο Niva, που μεταφέρουν την σημερινή άποψη της Ψυχιατρικής και Ψυχολογίας. Το θέμα είναι πως αυτή η άποψη επικρατεί, απλά και μόνο επειδή δεν έχει μέχρι τώρα δοθεί καμία άλλη ικανοποιητική εξήγηση για το φαινόμενο, απλά γιατί παρά τα τεράστια κενά της, δεν υπάρχει καμία άλλη ερμηνεία που να μπορεί να αντιταχθεί. Πολλοί από τους μάρτυρες επιθέσεων αναγκάζονται να πιστέψουν αυτό, γιατί αυτή τη στιγμή, η μόνη εναλλακτική θεωρία που προτείνεται είναι... απαγωγές από εξωγήινους(!). Και γενικά, ο περισσότερος κόσμος υποσυνείδητα προτιμάει να δεχτεί ότι ο εγκέφαλός του παρουσιάζει κάποιες δισλειτουργίες, έστω και να πάρει και τα χάπια που θα του προτείνει ο γιατρός και να τελειώνει εκεί το θέμα...
Αυτόν τον κόσμο (και πίστεψέ με είναι πολύς κόσμος) προσβάλλουν μηνύματα σαν και αυτό του Niva, αυτόν προσβάλλουν οι προτεινόμενες "επιστημονικές" ερμηνείες και όχι εμένα.

Αυτό λοιπόν το κενό, φιλοδοξεί να καλύψει η μελέτη που κάνω. Μπροστά στον τηλεοπτικό φακό, πριν από μερικούς μήνες, έκανα επίσημη πρόσκληση σε κάποιον γνωστό Καθηγητή Ψυχιατρικής να βρεθούμε σε μια εκπομπή, με θέμα τις "διαταραχές ύπνου". Ελπίζω ότι κάποια στιγμή ίσως γίνει άυτή η εκπομπή. Τότε λοιπόν, θα φανούν πολλά...

Και για να μην μένουν εντυπώσεις, δεν συνηθίζω να "ομαδοποιώ" όλον τον κόσμο και να τον αντιμετωπίζω μαζικά. Έχω συζητήσει το θέμα με γνωστούς Ψυχολόγους που έχουν βρει εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τη θέση, ενώ, ένας από τους δεκάδες φίλους που έχουν μοιραστεί μαζί μου τις εμπειρίες τους και μ' έχουν βοηθήσει σημαντικά στην έρευνα, είναι ο ίδιος αξιόλογος Ψυχίατρος...

Για να μην κολλάμε πάντως σε τέτοια ζητήματα, γιατί το θέμα σ' αυτό το topic δεν είναι η μελέτη μου, αλλά "Ο Σκιώδης Εισβολέας", θα προσπαθήσω να αποστασιωπηθώ λίγο από την συζήτηση, ενθαρρύνοντας παράλληλα και όλους όσους διαβάζουν το topic, να μοιραστούν τις προσωπικές εμπειρίες τους... Οι ίδιες οι μαρτυρίες από μόνες τους, έχουν να πουν πολλά σημαντικά για τη Σκιά...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 14-06-05 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-06-05, 10:24
niva Ο χρήστης niva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Κατ'αρχάς δεν βάλω εναντίον κάποιου συγκεκριμένα, ούτε θέλω να θίξω άμεσα πρόσωπα. Ο αντίλογος στον λόγο φανερώνει δημοκρατικό και υγιές πνεύμα και αυτό πιστεύω για το συγκεκριμένο forum. Και όπως κάθε άλλο thread, έτσι και στο συγκεκριμένο δεν καλούμε τον κόσμο, ντε και καλά να μας πει ότι βίωσε την συγκεκριμένη εμπειρία , αλλά να εκθέσει τις απόψεις του όσο το δυνατόν με πιο πολλά επιχειρήματα.Και οφείλω να ομολογήσω και να χαιρετήσω την καθ'όλα ευγενική *αντιπαράθεση* του κ.Jonathan Bright αλλά παρατηρώ την περιθωριοποίηση όσων πάνε κόντρα στο γενικό κλίμα και την *αλληλοϋποστήριξη των ομοιδεατών εναντίον τον *αντιφρονούντων* , πράγμα που είναι ηλίου φαεινότερον στην φράση Thx GoneOff, του κ.Jonathan Bright.
Ας είναι.
Κατά δεύτερον μιας και οι υποστηρικτές της υπερ-φύσεως της σκιας δεν είναι σίγουροι για το τι προκαλεί το *φαινόμενο*, από που προέρχεται και πότε συμβαίνει (και γιατί) , πώς είναι δυνατόν να κατηγορούν επιστήμονες που στο κάτω κάτω προσπαθούν (ασχέτως εάν οι απομυθοποιήσεις τους είναι αρεστές ή όχι στους λάτρεις του υπερφυσικού και λογής λογής ρομαντικούς), από την στιγμή που οι ίδιοι δεν έχουν βιώσει κάτι αντίστοιχο, ή κι αν έχει συμβεί αυτό, ποιός μου εγγυάται εμένα τον απλό άνθρωπο ότι δεν μου πουλάς εσύ (εσύ=γενικά) παραμύθια της Χαλιμάς?
Μιας και δεν μπορεί να παρατηρηθεί και μελετηθεί ένα τέτοιο φαινόμενο κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες και φυσικά ούτε υπάρχουν αποδείξεις/πειστήρια για του λόγου το αληθές (ούτε καν μια φωτό βρε παιδί μου) , πως μπορώ εγώ ή ο οποιοσδήποτε να βασιστεί σε ανεκδοτικά πειστήρια?
Από την άλλη, εάν διάφοροι ψυχίατροι δεχτούν την ανοιχτή πρόσκληση του κ.Bright βρίσκοντας το εν λόγω φαινόμενο ενδιαφέρον και ασχοληθούν μαζί του, έ αυτό είναι θετικό. Αυτό που θα με τρόμαζε θα ήταν εάν ΔΕΝ ήταν ψυχίατροι.
Και μιας και έχει αναφερθεί και ο τηλεοπτικός φακός, προσωπικά πιστεύω (όπως και μια μεγάλη μερίδα του υγιούς σκεπτόμενου κοινού) ότι πρόκειται για καραγκιοζιλίκια. Το να φτιάξεις ένα πάνελ συγκεντρώνοντας κάθε καρυδιάς καρύδι, από έγκριτο επιστήμονα μέχρι τον τρελό της γειτονιάς, αυτό δεν προσδίδει κύρος αλλά καταντά γραφικό, όταν προσπαθώντας μάλιστα να λύσεις κάποιον *γρίφο* και να προσπαθήσεις να εξηγήσεις τα ανεξήγητα μέσα σε ένα πολύ περιορισμένο χρονικό πλαίσιο γεμάτο εντάσεις και διαλειματάκια για διαφημισούλες. Αντ'αυτού αγαπητέ κ. Bright στην θέση σας θα δήλωνα συμμετοχή σε συνέδριο ψυχιάτρων για να εκθέσω εκεί της απόψεις και τα διάφορα επιχειρήματά μου , και όχι μπροστά στο τηλεοπτικό κοινό μιας και το πλείστο των θεατών που δεν θέλει να *το κουράζει* , θα δεχτεί οποιαδήποτε *ρομαντική* εξήγηση χωρίς να είναι σε θέση να ψάξει βιβλιογραφία, να μελετήσει, να φτάσει σε όσο πιο δυνατόν αντικειμενικό συμπέρασμα. Και πόσο μάλλον όταν το θέμα έχει σχέση με τον προαιώνιο εχθρό , την μεγαλύτερη των φοβιών, το ίδιο το σκοτάδι και μάλιστα υλοποιημένο.
Κ. Bright δεν είμαι σε θέση να σας γνωρίζω προσωπικά και να εκφέρω άποψη για το έργο σας, ούτε κατά πόσο τρέφετε ευγενικά αισθήματα και απλά γράφετε για *την ψυχή της μητέρας σας* μπαίνοντας *μέσα* οικονομικά, αλλά είναι γεγονός , όπως κι εσείς καλά γνωρίζετε , ότι όταν ένα έντυπο θέλει να πουλήσει (όπως και οποιοδήποτε άλλο προϊόν) , τότε τίθεται θέμα marketing και διαφήμισης , έτσι ώστε το ευρύτερο κοινό όχι μόνο να το γνωρίσει αλλά και να πεισθεί να το αγοράσει. Κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει με τις επιστημονικές μελέτες. Ο καθείς που θα αγοράσει το εν λόγω έντυπο (και μάλιστα υπερφυσικού περιεχομένου) θα το κάνει είτε γιατί θα βρεί χαλαρό το περιεχόμενό του, άξιο να γεμίσει τον ελεύθερό του χρόνο με αυτά που θεωρεί παραμύθια τύπου Tolkien ή θα το κάνει ως άκρατος υποστηρικτής των θέσεων του θέματος.Και φυσικά θα στείλει στην πυρρά τον οιονδήποτε , αντίθετο με τα πιστεύω του.Δεν θα ψάξει να βρει και να προμηθευτεί επιστημονικά συγγράματα για να γεμίσει τον χρόνο του λιαζόμενος στην παραλία, ή ,από την άλλη πλευρά, να δεί και την άλλη όψη του νομίσματος.
Είναι γεγονός ότι το υπερφυσικό πουλά στις μέρες μας. Πολλές φορές βαίνει επικίνδυνο για την ψυχοσωματική υγεία διαφόρων (βλ. μαζικές αυτοκτονίες λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων) , άλλες φορές αρκετά επιζήμιο για την τσέπη κάποιων ευκολόπιστων (χρηματικές δωρεές).
Και μιας και πουλά, ο εκδότης σαφώς θα προτιμήσει εσάς και όχι εμένα που θα γράψω για μια πιο απλουστευμένη κοσμοθεωρία.
Ο πραγματικός ερευνητής, (σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου άποψη) , και ο αναζητητής της αλήθειας θα πρέπει να δίδει και να μοιράζεται την γνώση αφιλοκερδώς. Εντελώς αφιλοκερδώς. Και όχι να καρπώνεται της αμορφωσιάς , της ευκολοπιστίας, και της τάσης φυγής από την πεζή πραγματικότητα και ρουτίνα.
Επιπροσθέτως κ. Bright το ότι εξοδεύσατε χρήματα για την έρευνά σας σας τιμά ,από την άλλη σαφώς αποτελεί επένδυση (ίσως μακροπρόθεσμη) αλλά στην θέση σας δεν θα το χρησιμοποιούσα ως επιχείρημα γιατί απλούστατα παραπέμπει αλλού. Είμαι υποστηρικτής της θεωρίας του *αν δεν βάλεις κεφάλαιο, έσοδα δεν βλέπεις*.

Κα.galadriel ατυχής η αναφορά σας στην επιστήμη.Η επιστήμη δεν έχει βρεθεί ποτέ στα μαύρα σκοτάδια , ίσα ίσα αυτή διαφώτισε τον πνευματικό σκοταδισμό του Μεσαίωνα , γεμάτο από δεισιδαιμονίες και προκαταλήψεις.Ο συντηριτισμός της Εκκλησίας έδινε τροφή σε τέτοιου είδους θέματα , στέλνοντας στην πυρρά τους ριζοσπάστες και προοδευτικούς που έδιναν μια άλλη εξήγηση , επιστημονικά τεκμηριωμένη.Και στην συγκεκριμένη περίπτωση της *Σκιάς* ο κάθε Γαλιλαίος θα επιχειρούσε να δώσει την εξήγηση που δίνουν τα διάφορα πανεπιστημιακά ιδρύματα, ενώ η *Ιερά Εξέταση* θα τον έστελνε στην πυρρά , υποστηρίζοντας και διογκώνοντας έναν μύθο , ο οποίος σύμφωνα με τα λεγόμενα στο παρόν thread βασανίζει την ψυχή και το νού του ανθρώπου για χιλιάδες χρόνια.

κ.KaFriLa δεν καταντά ποτέ κουραστικό ένα φαινόμενο που δυστυχώς συμβαίνει κατά γενική ομολογία.

κ.JustAnotherGoneOff σαφώς θέλει ταλέντο να μπορεί ο καθείς να ανοίξει το στόμα του και να πει κάτι, να περάσει ένα μήνυμα, όπως ταλέντο θέλει και ο καλός παραμυθάς για να δημιουργήσει (ή να συντηρήσει) έναν μύθο.(κάτι που το θεωρώ τέχνη).
Κακώς θεωρείτε προσβλητική απαξίωση την εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη μου για τα *ανεκδοτικά πειστήρια* που προβάλει ο καθένας για τους δικούς του πάντα λόγους.
Επίσης μιας και ΔΕΝ είμαι ψυχολόγος/ψυχίατρος δεν είναι δυνατόν να περιμένετε από εμένα τεκμήρια για την απόδειξη της σκιας ως εγκεφαλική δυσλειτουργία/διαταραχή ύπνου , απλά θα πρέπει να στραφείτε (και όχι μόνο εσείς) προς την κατεύθυνση που εγώ επιδεικνύω (σε μελέτες διαφόρων επιστημονικών ιδρυμάτων) και φυσικά να εντείνετε την έρευνά σας προς αυτήν την κατέυθυνση , εάν θέλετε φυσικά να λάβετε σοβαρά υπόψη την θέση μου. Εάν δεν θέλετε να εξετάσετε το νόμισμα και από τις δύο πλευρές και θέλετε να εμείνετε στην καθαρά υπερφυσική άποψη του θέματος, τότε απλά μην με λαμβάνετε υπόψη, και όχι να με κατακρίνετε για την διάθεσή μου να υποδείξω μια άλλη εκδοχή, διάφορη της δικιάς σας.Από την στιγμή όμως που δηλώνετε ότι είστε ανοιχτός προς όλες τις απόψεις και εκδοχές , από την στιγμή μάλιστα που δεν έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο, καλό θα ήτανε να κρατήσετε τα σχόλια περί έλλειψης ταλέντου για τον εαυτό σας και πραγματικά να κάνετε μια αρχή εμβαθύνσεως της εναλλακτικης εξηγήσεως του φαινομένου , από τις πηγές που παραθέτω (κι εύχομαι να έχετε την υπομονή να φτάσετε ακόμη παραπέρα εάν δεν σας καλύπτουν οι εν λόγω δικτυακοί σύνδεσμοι).

Ζητώ συγγνώμη στην περίπτωση που με το παρόν post μου , ξέφυγα ίσως από το συγκεκριμένο θέμα σε ορισμένα σημεία, αλλά θεώρησα σωστό να απαντήσω σε ορισμένα θέματα που προέκυψαν. Και μιας και έχω παρατηρήσει ότι είμαι η μοναδική ίσως φωνή που έρχετε σε αντιπαράθεση με τα πιστεύω σας, πιστεύω ακράδαντα ότι εκφράζω μια μεγάλη μερίδα του αναγνωστικού κοινού , και άλλη μια μερίδα αυτών που εσείς ίσως αποκαλείτε μηδενιστές ή σκεπτικιστές, αλλά που σαφώς έχει περάσει από το στάδιο του *πιστεύω* (στον ενίοτε μπαμπούλα και στην κάθε φοβία) έτσι ώστε να μπορέσει να προχωρήσει ένα ακόμη βηματάκι πιο πέρα. Όπως πιστεύω ότι η δεύτερη μερίδα που ίσως εκπροσωπώ έχει ήδη ανοίξει την ντουλάπα και έχει αντιμετωπίσει τις φοβίες της τοποθετώντας τις εν τέλη εκεί ακριβώς όπου ανήκουν.Στην σφαίρα του φανταστικού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niva : 14-06-05 στις 12:38
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-06-05, 13:36
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Και οφείλω να ομολογήσω και να χαιρετήσω την καθόλα ευγενική *αντιπαράθεση* του κ.Jonathan Bright αλλά παρατηρώ την περιθωριοποίηση όσων πάνε κόντρα στο γενικό κλίμα και την *αλληλοϋποστήριξη των ομοιδεατών εναντίον τον *αντιφρονούντων* , πράγμα που είναι ηλίου φαεινότερον στην φράση Thx GoneOff, του κ.Jonathan Bright.
Αυτό, αν δεν το κατάλαβες, ήταν απλά μια ένδειξη ευγένειας, στα γενικότερα σχόλια του JustAnotheGoneOff σχετικά με την κατάσταση που ισχύει στην Ελλάδα με τους συγγραφείς (στα οποία του απάντησα αμέσως μετά) και με τίποτ' άλλο. Γιαυτό και δεν είπα 'Thx Galadriel', ή 'Τhx Kafrila'...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Κατά δεύτερον μιας και οι υποστηρικτές της υπερ-φύσεως της σκιας δεν είναι σίγουροι για το τι προκαλεί το *φαινόμενο*, από που προέρχεται και πότε συμβαίνει (και γιατί) , πώς είναι δυνατόν να κατηγορούν επιστήμονες που στο κάτω κάτω προσπαθούν (ασχέτως εάν οι απομυθοποιήσεις τους είναι αρεστές στους λάτρεις του υπερφυσικού και λογής λογής ρομαντικούς), από την στιγμή που οι ίδιοι δεν έχουν βιώσει κάτι αντίστοιχο, ή κι αν έχει συμβεί αυτό, ποιός μου εγγυάται εμένα τον απλό άνθρωπο ότι δεν μου πουλάς εσύ (εσύ=γενικά) παραμύθια της Χαλιμάς?
Το βασικό σου λάθος είναι ότι γνωρίζω και τι προκαλεί το φαινόμενο και από που προέρχεται και πότε συμβαίνει, και κυρίως, πως σταματάει να συμβαίνει. Η "επιστήμη" δεν ξέρει τίποτ' απ' αυτά. Για την ακρίβεια, για την ώρα δεν ξέρει καν τη μελέτη μου, αλλά πιστεύω πως θα την μάθει...
Φυσικά και έχω βιώσει τη Σκιά. Το τι πιστεύεις είναι δικό σου θέμα. Δεν μπορώ να σου κάνω επέμβαση στον εγκέφαλο για να παρέμβω στα 'κριτικά' σου κέντρα... Αυτά τα κάνουν οι Ψυχίατροι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Μιας και δεν μπορεί να παρατηρηθεί και μελετηθεί ένα τέτοιο φαινόμενο κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες και φυσικά ούτε υπάρχουν αποδείξεις/πειστήρια για του λόγου το αληθές (ούτε καν μια φωτό βρε παιδί μου), πως μπορώ εγώ ή ο οποιοσδήποτε να βασιστεί σε ανεκδοτικά πειστήρια?
Κατά πόσο "Ελεγχόμενες" θα είναι οι συνθήκες, δεν ξέρω, γιατί δεν έχουμε ακόμα επινοήσει ενεργειακά λουριά, αλλά σε πληροφορώ είναι πολύ απλό να "καλέσεις" τη Σκιά... Photos υπάρχουν, αλλά δεν τις έχω τραβήξει ο ίδιος κι έτσι δεν μπορώ να εγγυηθώ για την εγκυρότητά τους. Και να ήταν έτσι πάντως, είμαι σίγουρος ότι σ' εσένα θα έμοιαζαν με "παραμύθια της Χαλιμάς"...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Από την άλλη, εάν διάφοροι ψυχίατροι δεχτούν την ανοιχτή πρόσκληση του κ.Bright βρίσκοντας το εν λόγω φαινόμενο ενδιαφέρον και ασχοληθούν μαζί του, έ αυτό είναι θετικό. Αυτό που θα με τρόμαζε θα ήταν εάν ΔΕΝ ήταν ψυχίατροι.
Η προσωπική πρόσκληση ήταν σε κάποιον, που εκτός των άλλων ήταν και Πανεπιστημιακός Καθηγητής. (Ασχέτως ότι για μένα, λόγω της δογματικής σκέψης του, δεν ήταν "επιστήμονας").

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Και μιας και έχει αναφερθεί και ο τηλεοπτικός φακός, προσωπικά πιστεύω (όπως και μια μεγάλη μερίδα του υγιούς σκεπτόμενου κοινού) ότι πρόκειται για καραγκιοζιλίκια. Το να φτιάξεις ένα πάνελ συγκεντρώνοντας κάθε καρυδιάς καρύδι, από έγκριτο επιστήμονα μέχρι τον τρελό της γειτονιάς, αυτό δεν προσδίδει κύρος αλλά καταντά γραφικό, όταν προσπαθώντας μάλιστα να λύσεις κάποιον *γρίφο* και να προσπαθήσεις να εξηγήσεις τα ανεξήγητα μέσα σε ένα πολύ περιορισμένο χρονικό πλαίσιο γεμάτο εντάσεις και διαλειματάκια για διαφημισούλες.
Το ότι υπάρχουν και γραφικοί είναι αναπόφευγκτο, αν και νομίζω ότι οι τηλεθεατές έχουν δει περισσότερους απ' αυτούς να προέρχονται απ' τον χώρο της επιστήμης, παρά των άλλων ερευνητών... Ο τηλεθεατής μπορεί να κρίνει όμως... Ασφαλώς και μερικές φορές το επίπεδο πέφτει, και σίγουρα υπάρχει πολύ εμπορικότητα από πίσω, προς όφελος του καναλιού βέβαια, μια και οι καλεσμένοι ακολουθούν την πρότασή σου και μοιράζουν την όποια γνώση διαθέτουν ελεύθερα, αλλά έτσι λειτουργεί το σύστημα. Μόνο έτσι έχεις την ευκαιρία να απευθυνθείς σε εκατοντάδες χιλιάδες, και αν δεν τους λύσεις τις απορίες, τουλάχιστον να τους βάλεις να προβληματιστούν. Ξέρεις το μεγάλο ποσοστό των τηλεθεατών, ούτε μπαίνει στο metafysiko.gr, ούτε διαβάζει περιοδικά και βιβλία. Κάτι λοιπόν πρέπει να τους δόσει μια ώθηση προς τα εκεί...
Επίσης, τέτοιοι γρίφοι ασφαλώς και δεν λύνονται μέσα σε δύο-δυόμισυ ώρες, απ' τη στιγμή που συνήθως έχουν γραφτεί χιλιάδες βιβλία για το κάθε θέμα και δεν τους έχουν λύσει. Απ' την άλλη, δεν γνωρίζω καμία εκπομπή και σε ξένα κανάλια που αφιερώνει τόσο χρόνο για κάτι αντίστοιχο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Αντ'αυτού αγαπητέ κ. Bright στην θέση σας θα δήλωνα συμμετοχή σε συνέδριο ψυχιάτρων για να εκθέσω εκεί της απόψεις και τα διάφορα επιχειρήματά μου , και όχι μπροστά στο τηλεοπτικό κοινό μιας και το πλείστο των θεατών που δεν θέλει να *το κουράζει* , θα δεχτεί οποιαδήποτε *ρομαντική* εξήγηση χωρίς να είναι σε θέση να ψάξει βιβλιογραφία, να μελετήσει, να φτάσει σε όσο πιο δυνατόν αντικειμενικό συμπέρασμα.
Εμένα όμως μ' ενδιαφέρει ο κόσμος που έχει το πρόβλημα, κι όχι οι Ψυχίατροι. Άλλοι θα μιλήσουν σε τέτοια συνέδρια για λογαριασμό μου. Εγώ απλά θα φροντίσω να τους γνωστοποιήσω την έρευνά μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Κ. Bright δεν είμαι σε θέση να σας γνωρίζω προσωπικά και να εκφέρω άποψη για το έργο σας, ούτε κατά πόσο τρέφετε ευγενικά αισθήματα και απλά γράφετε για *την ψυχή της μητέρα σας* μπαίνοντας *μέσα* οικονομικά, αλλά είναι γεγονός , όπως κι εσείς καλά γνωρίζετε , ότι όταν ένα έντυπο θέλει να πουλήσει (όπως και οποιοδήποτε άλλο προϊόν) , τότε τίθεται θέμα marketing και διαφήμισης , έτσι ώστε το ευρύτερο κοινό όχι μόνο να το γνωρίσει αλλά και να πεισθεί να το αγοράσει. Κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει με τις επιστημονικές μελέτες.
Γιατί πολύ απλά, οι περισσότερες επιστημονικές μελέτες δεν απευθύνονται σε "κοινούς θνητούς", είναι γραμμένες σε έναν "εσωτερικό κώδικα" με απαγορευτικό τρόπο για μελέτη από το κοινό.
Προϋποθέτουν να έχεις ειδικές γνώσεις για να μπορέσεις να τις κατανοήσεις κι έτσι συνήθως δεν μπορείς να τις κρίνεις. (Για να μπορέσω π.χ εγώ να τις κρίνω, κάνω ακριβώς αυτό, "σπουδάζω" τις επιστήμες, όχι φυσικά σε επίπεδο PhD, αλλά σε τέτοιο που να μπρορώ να τις κατανοήσω...)
Ο σκοπός τους όμως συνήθως δεν είναι να γίνουν γνωστές στο κοινό, απλά να παρουσιαστούν στο χώρο (Γκέτο?) των ομοειδών τους, ώστε να διατηρήσουν τον έλεγχο των "κοινών θνητών" που αποτίνονται εμπιστευόμενοι την τύχη τους, σ' αυτούς...
Και πάλι ακούγομαι δογματικός. Όμως αναφέρομαι στο πως έχει το σύστημα, και στους ανθρώπους μόνο εφόσον το υπηρετούν. Επιστήμονας δεν είναι αυτός που έχει τελειώσει Πανεπιστήμιο. Προσωπικά έχω διαβάσει περισσότερα Ιστορικά βιβλία από πολλούς Ιστορικούς, Περισσότερα Γεωγραφικά από Γεωγράφους, Αρχαιολογικά από Αρχαιολόγους, κλπ...
Από κει και πέρα διαφήμιση υπάρχει, αλλά δεν είναι δουλειά του συγγραφέα αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Ο καθείς που θα αγοράσει το εν λόγω έντυπο (και μάλιστα υπερφυσικού περιεχομένου) θα το κάνει είτε γιατί θα βρεί χαλαρό το περιεχόμενό του, άξιο να γεμίσει τον ελεύθερό του χρόνο με αυτά που θεωρεί παραμύθια τύπου Tolkien ή θα το κάνει ως άκρατος υποστηρικτής των θέσεων του θέματος.Και φυσικά θα στείλει στην πυρρά τον οιονδήποτε , αντίθετο με τα πιστεύω του. Δεν θα ψάξει να βρει και να προμηθευτεί επιστημονικά συγγράματα για να γεμίσει τον χρόνο του λιαζόμενος στην παραλία, ή ,από την άλλη πλευρά, να δεί και την άλλη όψη του νομίσματος.
Οκ. λοιπόν, Απ' ότι κατάλαβα δηλαδή, στο metafysiko.gr είσαι γιατί βρίσκεις χαλαρό το περιεχόμενό του, γιατί σου αρέσουν τα παραμύθια, για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου... No comment.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Είναι γεγονός ότι το υπερφυσικό πουλά στις μέρες μας.
Κάνεις μεγάλο λάθος. Γενικά τα βιβλία και τα περιοδικά δεν πουλάνε στις μέρες μας, εκτός αν το ποσοστό 1/1000 σε σχέση με τον πληθυσμό σου φαίνεται... αυξημένο.
Δες επίσης ποια βιβλία διαφημίζονται στα διαλείμματα της εκπομπής που λέγαμε πριν, και θα καταλάβεις τι βιβλία πουλάνε και ποιοί εκδοτικοί οίκοι εκμεταλλεύονται το σύστημα και μπορούν να επενδύσουν σ' αυτό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Πολλές φορές βαίνει επικίνδυνο για την ψυχοσωματική υγεία διαφόρων (βλ. μαζικές αυτοκτονίες λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων), άλλες φορές αρκετά επιζήμιο για την τσέπη κάποιων ευκολόπιστων (χρηματικές δωρεές).
Και μιας και πουλά, ο εκδότης σαφώς θα προτιμήσει εσάς και όχι εμένα που θα γράψω για μια πιο απλουστευμένη κοσμοθεωρία.
Δεν νομίζεις ότι παρα είσαι υπερβολικός; Μήπως μπερδεύεις λίγο τις εποχές; Μήπως ταυτίζεις την εκκλησία του παρελθόντος με το μεταφυσικό;... Ή μήπως νομίζεις ότι όλοι οι ερευνητές του "μεταφυσικού" λένε το μέλλον έναντι αμοιβής?...

(συνεχίζεται...)
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 14-06-05 στις 14:35
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-06-05, 13:51
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Ο πραγματικός ερευνητής, (σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου άποψη) και ο αναζητητής της αλήθειας θα πρέπει να δίδει και να μοιράζεται την γνώση αφιλοκερδώς. Εντελώς αφιλοκερδώς. Και όχι να καρπώνεται της αμορφωσιάς , της ευκολοπιστίας, και της τάσης φυγής από την πεζή πραγματικότητα και ρουτίνα.
Αυτό ακριβώς κάνω εδώ μέσα, αν δεν το κατάλαβες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Επιπροσθέτως κ. Bright το ότι εξοδεύσατε χρήματα για την έρευνά σας σας τιμά, από την άλλη σαφώς αποτελεί επένδυση (ίσως μακροπρόθεσμη) αλλά στην θέση σας δεν θα το χρησιμοποιούσα ως επιχείρημα γιατί απλούστατα παραπέμπει αλλού. Είμαι υποστηρικτής της θεωρίας του *αν δεν βάλεις κεφάλαιο, έσοδα δεν βλέπεις*.
Ας μην συζητάμε καλύτερα τη σχέση μου με τα βιβλία...
Έχω πληρώσει και 1400 δολλάρια για βιβλίο και έχω βιβλία άνω των 400 χρόνων, που δεν υπάρχουν στις Εθνικές βιβλιοθήκες του κόσμου... Κι αυτό επειδή προτιμάω να ξοδεύω χρήματα εκεί, παρά στο να διασκεδάζω... Αν κερδίσω χρήματα απ' τη συγκεκριμένη μελέτη, αυτό θα γίνει στο εξωτερικό, μια και μου έχουν ήδη γίνει προτάσεις για να παραστώ σε κάποια συνέδρια, στην Καλιφόρνια (όχι Ψυχιάτρων). Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την όποια προβολή στην Ελλάδα, επομένως δεν στέκουν τα σχόλιά σου περί κερδοσκοπίας ή "διαφήμισης". Αν ήταν έτσι θα έγραφα το βιβλίο κατευθείαν στ' Αγγλικά (όπως θα κυκλοφορήσει στη συνέχεια) και όχι αντίστροφα...
Φυσικά και θα ήταν καλό να μπορώ να κερδίσω ικανοποιητικά χρήματα από κάποιο βιβλίο, ώστε να μην χρειάζεται να κάνω και άλλη δουλειά, ώστε να μην μου μένει χρόνος μόνο μεταξύ 11 το βράδυ και 6 το πρωί για διάβασμα και γράψιμο, ώστε να μην κοιμάμαι καθημερινά μονάχα τέσσερις ώρες, εξοθώντας στα όρια τον οργανισμό μου. Αλλά εκεί που μπορώ να μοιράσω τη γνώση "ελεύθερα" το κάνω. Για παράδειγμα, πέρα από τα περιοδικά, γράφω και στο fanzine 'Heaven Street', που διανέμεται δωρεάν.
Δεν έχω δει κανέναν επιστήμονα να το κάνει αυτό. Αντίθετα, απ' ότι ξέρω, οι Ψυχίατροι ξεκινούν να χρεώνουν από 60 EURO την επίσκεψη και πάνω (νομίζω παραπάνω κι απ' τα μέντιουμ και τις καφετζούδες) και συνήθως χρειάζονται πολλέεες επισκέψεις, για να καταλήξουν σε κάποιο χάπι που απλά θα ναρκώσει τη συνείδηση του "ασθενή".


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Κακώς θεωρείτε προσβλητική απαξίωση την εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη μου για τα *ανεκδοτικά πειστήρια* που προβάλει ο καθένας για τους δικούς του πάντα λόγους.
Επίσης μιας και ΔΕΝ είμαι ψυχολόγος/ψυχίατρος δεν είναι δυνατόν να περιμένετε από εμένα τεκμήρια για την απόδειξη της σκιας ως εγκεφαλική δυσλειτουργία/διαταραχή ύπνου ,
Προσβλητικός είναι ο τρόπος με τον οποίον προβάλλεις την εκ διαμέτρου αντίθετη άποψή σου. Με τον αέρα του "...μα τι βλακείες κάθεστε και συζητάτε; Εγώ που είμαι εξυπνότερος, έχω λύσει το μυστήριο και θα σας πω τι συμβαίνει!"
Μια άποψη, που όπως παραδέχεσαι και παραπάνω, δεν είσαι σε θέση να στηρίξεις, γιατί δεν είσαι σε θέση να κρίνεις... Κι ωστόσο...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
απλά θα πρέπει να στραφείτε (και όχι μόνο εσείς) προς την κατεύθυνση που εγώ επιδεικνύω (σε μελέτες διαφόρων επιστημονικών ιδρυμάτων) και φυσικά να εντείνετε την έρευνά σας προς αυτήν την κατέυθυνση , εάν θέλετε φυσικά να λάβετε σοβαρά υπόψη την θέση μου.
Ε, αφού "πρέπει" και αφού το "επιδεικνύεις" εσύ, τότε να στραφούμε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niva
Εάν δεν θέλετε να εξετάσετε το νόμισμα και από τις δύο πλευρές και θέλετε να εμείνετε στην καθαρά υπερφυσική άποψη του θέματος, τότε απλά μην με λαμβάνετε υπόψη, και όχι να με κατακρίνετε για την διάθεσή μου να υποδείξω μια άλλη εκδοχή, διάφορη της δικιάς σας.
Από την στιγμή όμως που δηλώνετε ότι είστε ανοιχτός προς όλες τις απόψεις και εκδοχές , από την στιγμή μάλιστα που δεν έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο, καλό θα ήτανε να κρατήσετε τα σχόλια περί ταλέντου για τον εαυτό σας και πραγματικά να κάνετε μια αρχή εμβαθύνσεως της εναλλακτικης εξηγήσεως του φαινομένου , από τις πηγές που παραθέτω (κι εύχομαι να έχετε την υπομονή να φτάσετε ακόμη παραπέρα εάν δεν σας καλύπτουν οι εν λόγω δικτυακοί σύνδεσμοι).
Κι εγώ αυτό είπα. Ας ερευνήσουν όλοι κάθε άποψη. Εγώ φαντάζεσαι ότι δεν έχω μελετήσει αναλυτικά τις σελίδες στα links που αναφέρεις; Και μάλιστα τα links του Waterloo είναι απ' τα πιο αντιπροσωπευτικά. Την άποψή τους και στοιχεία της έρευνάς τους την μεταφέρω, περιληπτικά μεν, αλλά αναλλοίωτη, μέσα στο άρθρο στο Strange του Μαίου. Επίσης, επειδή κάποιοι από κει, τουλάχιστον φαίνεται πως πιστεύουν σ' αυτό που κάνουν, δεν έχω κάποια εμπάθεια μαζί τους και σκοπεύω να έρθω σε επαφή για να ξεκινήσουμε συζητήσεις προτού καν κυκλοφορήσει το βιβλίο. (Όπως ήδη μιλάω με άλλους Καθηγητές Πανεπιστημίων απ' την Αμερική άλλων Επιστημών, για το θέμα).

Όσο για προσωπικές εμπειρίες, σου ξαναλέω ότι έχω και έντονες μάλιστα. Τις έχω πρώτος καταγράψει στο πρώτο σχετικό άρθρο που δημοσίευσα.
Αν θεωρούσα ότι η Σκιά ανήκει στο χώρο του Φανταστικού, θα έγραφα ένα μυθιστόρημα. Νομίζω πως θα κατάφερνα μια χαρά, θα χρειαζόταν ίσως πολύ λιγότερο χρόνο μελέτης, θα ολοκληρωνόταν πολύ γρηγορότερα, καθώς η δομή του θα ήταν απλούστερη, και πιστεύω πως θα είχε πολύ καλύτερες πωλήσεις...

Τέλος, για το "ταλέντο" δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά όταν λασπολογείς εναντίον μου, πρέπει να απαντήσω στις κατηγορίες. Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να το κάνω μέσα σ' αυτό το topic.
Επειδή είναι λάθος να μονοπωλούμε το topic με θέματα που δεν ταιριάζουν εδώ, αν θέλεις συνέχισε να στέλνεις τις όποιες κατηγορίες σου σε ιδιαίτερο topic με θέμα "Οι τσαρλατάνοι ερευνητές του μεταφυσικού".
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 14-06-05 στις 14:47
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-06-05, 14:11
LeX Ο χρήστης LeX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2005
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
γνωρίζω και τι προκαλεί το φαινόμενο και από που προέρχεται και πότε συμβαίνει, και κυρίως, πως σταματάει να συμβαίνει.
Λοιπόν, θα μάς πείτε και μας; Γιατί έχασα την μπάλα 5 σελίδες χωρίς μια εξήγηση για τι πράγμα μιλάμε

(Μπορεί να μιλήσουμε και για Ψυχιατρική αν μάθουμε για ποιο φαινόμενο μιλάμε)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-06-05, 15:28
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Μιλάμε για μια παρουσία που εκδηλώνεται ποικιλοτρόπως, αλλά συνήθως προκαλεί μια τρομακτική αίσθηση που αφοπλίζει τον μάρτυρα. Άλλοτε γίνεται αντιληπτή σαν μαύρη άμορφη μάζα, ένα μαύρο "σύννεφο", ένα "σκοτάδι μέσα στο σκοτάδι" κι άλλοτε παίρνει ανθρωπόμορφο περίγραμμα, ένας σκοτεινός/ή κουκουλοφόρος, μια ψηλή σιλουέτα με καπέλλο και καμπαρντίνα, ή μια γριά, σχεδόν πάντα χωρίς πρόσωπο. Συνήθως εισβάλλει στο άβατο του προσωπικού μας "σύμπαντος", στην κρεβατοκάμαρα και τότε, τις περισσότερες φορές ο μάρτυρας την παρατηρεί "παράλυτος" (αυτήν την αντίδραση μόνο είναι που η επιστήμη προσπαθεί να αιτιολογήσει), αν και πολλές φορές έχει παρατηρηθεί και εκτός σπιτιού, σε ανοικτούς χώρους, συχνά από πολλούς μάρτυρες μαζί.
Για αυτό λοιπόν μιλάμε...
Στις ερωτήσεις που κάνεις 'quote', έχω μερικώς ήδη απαντήσει σε διάφορα σημεία αυτού του topic. Επειδή έχουν γίνει ελάχιστες μελέτες για το "φαινόμενο", δεν μπορώ να δόσω απαντήσεις με τη μορφή "εγκυκλοπαιδικών λυμμάτων". Όπως είπα και νωρίτερα, ακούγοντας πολυάριθμες μαρτυρίες, μπορείς να γνωρίσεις τη Σκιά φαινομενολογικά, αλλά για την κατανόηση της υπόστασης της, απαιτείται μια ευρύτερη κατανόηση της φύσης του ανθρώπου και του Σύμπαντος. Στη μελέτη που κάνω, το θέμα παρουσιάζεται μεθοδικά και με τρόπο που να διασφαλίσει αυτήν την κατανόηση. Εδώ, δυστυχώς δεν μπορώ να αναπτύξω μέρη του έργου που απαιτούν δεκάδες σελίδες για να λειτουργήσουν αποτελεσματικά. (Ήδη έχω δημοσιεύσει τρία μεγάλα σε έκταση άρθρα σχετικά, και πάλι η εικόνα μεταφέρεται αποσπασματικά...)
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-06-05, 21:56
niva Ο χρήστης niva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Μιας και τελικά είναι γεγονός ότι σ'αυτό εδώ το φορουμ παίζουμε με τις λέξεις και τα copy/paste (όπως και στο παρελθόν) και ξεφεύγουμε της ουσίας , ας είναι, ας μπω κι εγώ στον χορό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Το βασικό σου λάθος είναι ότι γνωρίζω και τι προκαλεί το φαινόμενο και από που προέρχεται και πότε συμβαίνει, και κυρίως, πως σταματάει να συμβαίνει. Η "επιστήμη" δεν ξέρει τίποτ' απ' αυτά. Για την ακρίβεια, για την ώρα δεν ξέρει καν τη μελέτη μου, αλλά πιστεύω πως θα την μάθει...
Φυσικά και έχω βιώσει τη Σκιά. Το τι πιστεύεις είναι δικό σου θέμα. Δεν μπορώ να σου κάνω επέμβαση στον εγκέφαλο για να παρέμβω στα 'κριτικά' σου κέντρα... Αυτά τα κάνουν οι Ψυχίατροι...
και
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Κατά πόσο "Ελεγχόμενες" θα είναι οι συνθήκες, δεν ξέρω, γιατί δεν έχουμε ακόμα επινοήσει ενεργειακά λουριά, αλλά σε πληροφορώ είναι πολύ απλό να "καλέσεις" τη Σκιά... Photos υπάρχουν, αλλά δεν τις έχω τραβήξει ο ίδιος κι έτσι δεν μπορώ να εγγυηθώ για την εγκυρότητά τους. Και να ήταν έτσι πάντως, είμαι σίγουρος ότι σ' εσένα θα έμοιαζαν με "παραμύθια της Χαλιμάς"...
με λίγα λόγια μπορείς άνετα να καθορίσεις τον χρόνο και τόπο εμφάνισής της. Στήσε μερικές κάμερες και φωτογραφικές και δώσε μας αποδείξεις. Ιδού η Ρόδος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Μόνο έτσι έχεις την ευκαιρία να απευθυνθείς σε εκατοντάδες χιλιάδες, και αν δεν τους λύσεις τις απορίες, τουλάχιστον να τους βάλεις να προβληματιστούν. Ξέρεις το μεγάλο ποσοστό των τηλεθεατών, ούτε μπαίνει στο metafysiko.gr, ούτε διαβάζει περιοδικά και βιβλία. Κάτι λοιπόν πρέπει να τους δόσει μια ώθηση προς τα εκεί...
Αυτό στα *βιβλία* μου ονομάζεται marketing (αν όχι κάτι χειρότερο).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Επίσης, τέτοιοι γρίφοι ασφαλώς και δεν λύνονται μέσα σε δύο-δυόμισυ ώρες, απ' τη στιγμή που συνήθως έχουν γραφτεί χιλιάδες βιβλία για το κάθε θέμα και δεν τους έχουν λύσει. Απ' την άλλη, δεν γνωρίζω καμία εκπομπή και σε ξένα κανάλια που αφιερώνει τόσο χρόνο για κάτι αντίστοιχο.
Science tests faith της Fox μήπως? (αποδείχτηκε πολλάκις μπουρδολογία και στημένο)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Αν κερδίσω χρήματα απ' τη συγκεκριμένη μελέτη, αυτό θα γίνει στο εξωτερικό, μια και μου έχουν ήδη γίνει προτάσεις για να παραστώ σε κάποια συνέδρια, στην Καλιφόρνια (όχι Ψυχιάτρων). Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την όποια προβολή στην Ελλάδα, επομένως δεν στέκουν τα σχόλιά σου περί κερδοσκοπίας ή "διαφήμισης".Αν ήταν έτσι θα έγραφα το βιβλίο κατευθείαν στ' Αγγλικά (όπως θα κυκλοφορήσει στη συνέχεια) και όχι αντίστροφα...
Φυσικά και θα ήταν καλό να μπορώ να κερδίσω ικανοποιητικά χρήματα από κάποιο βιβλίο, ώστε να μην χρειάζεται να κάνω και άλλη δουλειά, ώστε να μην μου μένει χρόνος μόνο μεταξύ 11 το βράδυ και 6 το πρωί για διάβασμα και γράψιμο, ώστε να μην κοιμάμαι καθημερινά μονάχα τέσσερις ώρες, εξοθώντας στα όρια τον οργανισμό μου. Αλλά εκεί που μπορώ να μοιράσω τη γνώση "ελεύθερα" το κάνω. Για παράδειγμα, πέρα από τα περιοδικά, γράφω και στο fanzine 'Heaven Street', που διανέμεται δωρεάν.
Άρα με λίγα λόγια και πάλι εμπλέκεται ο όρος οικονομικό όφελος.Δεν σου ζήτησε κανείς να πιέζεις τον εαυτό σου για κάτι που είτε θεωρείς χόμπυ, είτε το κάνεις για να βοηθήσεις πραγματικά τον *ανύποπτο* συνάνθρωπό σου *ανοίγοντάς του τα μάτια*.Εκτός και πάλι εάν πρόκειται για εργασία με επαγγελματικό προσανατολισμό και κατ' επέκταση...οικονομικό όφελος και πάλι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Προσβλητικός είναι ο τρόπος με τον οποίον προβάλλεις την εκ διαμέτρου αντίθετη άποψή σου. Με τον αέρα του "...μα τι βλακείες κάθεστε και συζητάτε; Εγώ που είμαι εξυπνότερος, έχω λύσει το μυστήριο και θα σας πω τι συμβαίνει!"
και
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Ε, αφού "πρέπει" και αφού το "επιδεικνύεις" εσύ, τότε να στραφούμε...
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω...ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Οκ. λοιπόν, Απ' ότι κατάλαβα δηλαδή, στο metafysiko.gr είσαι γιατί βρίσκεις χαλαρό το περιεχόμενό του, γιατί σου αρέσουν τα παραμύθια, για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου... No comment.
Ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους δεν νομίζεις? Εάν το φορουμ αυτό δεν είναι ανοιχτό προς το ευρύ κοινό με την πληθώρα απόψεων και θέσεων τότε καλό θα ήτανε να το κάνουν Members only. Να μπαίνουν ομοϊδεάτες μόνο, να φωνάζει ο ένας *Μαύρο* και να ακολουθεί ο όχλος από κάτω κάνοντας αντίλαλο.Αν και πιστεύω ότι η άποψή σου τελικά ΔΕΝ εκφράζει και τους δημιουργούς του φορουμ αυτού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Κάνεις μεγάλο λάθος. Γενικά τα βιβλία και τα περιοδικά δεν πουλάνε στις μέρες μας, εκτός αν το ποσοστό 1/1000 σε σχέση με τον πληθυσμό σου φαίνεται... αυξημένο.
Εδώ εσύ κάνεις λάθος. Αυτά που πουλάνε είναι οι διάφορες πορνοφυλλάδες τύπου Cosmopolitan και τα του *υπερφυσικού* ως νέα μόδα. Τι νομίζεις ότι πουλάει? Το National Geographic?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Εμένα όμως μ' ενδιαφέρει ο κόσμος που έχει το πρόβλημα, κι όχι οι Ψυχίατροι. Άλλοι θα μιλήσουν σε τέτοια συνέδρια για λογαριασμό μου. Εγώ απλά θα φροντίσω να τους γνωστοποιήσω την έρευνά μου.
Δείξε τότε το ανάλογο *ενδιαφέρον* για τον κόσμο, φτιάξε ενα site και δημοσίευσε την *μελέτη* σου εκεί . Επίσης κάπου αλλού είπες ότι θα λάβεις μέρος σε συνέδριο *επιστημόνων* που ΔΕΝ ειναι ψυχίατροι. Γιατί? Επειδή θα εκλάβουν θετικά και αβίαστα την μελέτη σου? Μήπως η ψυχίατροι θα σε αντικρούσουν και θα φύγεις σαν βρεγμένη γάτα? Λέω τώρα.Το όλο σενάριο που θυμίζει τον τύπο που προσφάτως διαφήμιζε στο ευρύ κοινό την ανακάλυψή ενός φαρμάκου που καταπολεμούσε τον καρκίνο. Σε επίσημη πρόσκληση του ΕΟΦ για έλεγχο του σκευάσματος ο τύπος την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
εν έχω δει κανέναν επιστήμονα να το κάνει αυτό. Αντίθετα, απ' ότι ξέρω, οι Ψυχίατροι ξεκινούν να χρεώνουν από 60 EURO την επίσκεψη και πάνω (νομίζω παραπάνω κι απ' τα μέντιουμ και τις καφετζούδες) και συνήθως χρειάζονται πολλέεες επισκέψεις, για να καταλήξουν σε κάποιο χάπι που απλά θα ναρκώσει τη συνείδηση του "ασθενή".
Μάλλον δεν θα ξέρεις καλά τα πράγματα...Χρεώνουν κατά πολύ περισσότερο
οι διάφορες καφετζούδες και μέντιουμ και μάλιστα με τον πλέον χυδαίο τρόπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Δεν νομίζεις ότι παρα είσαι υπερβολικός; Μήπως μπερδεύεις λίγο τις εποχές; Μήπως ταυτίζεις την εκκλησία του παρελθόντος με το μεταφυσικό;
Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός.Βλ. μαζικές αυτοκτονίες αιρέσεων στις ΗΠΑ και σε άλλα μέρη του κόσμου. Και όχι δεν ταυτίζω την εκκλήσία του παρελθόντος με το μεταφυσικό αλλά με την εμμονή , υποστήριξη, διόγκωση και συντήρηση των δεισιδαιμονιών με σκοπό ακριβώς αυτό, τον πλήρη έλεγχο της αμόρφωτης μάζας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Τις έχω πρώτος καταγράψει στο πρώτο σχετικό άρθρο που δημοσίευσα.
Αν θεωρούσα ότι η Σκιά ανήκει στο χώρο του Φανταστικού, θα έγραφα ένα μυθιστόρημα. Νομίζω πως θα κατάφερνα μια χαρά, θα χρειαζόταν ίσως πολύ λιγότερο χρόνο μελέτης, θα ολοκληρωνόταν πολύ γρηγορότερα, καθώς η δομή του θα ήταν απλούστερη, και πιστεύω πως θα είχε πολύ καλύτερες πωλήσεις...
Νομίζεις ότι πετυχημένοι συγγραφείς του φανταστικού γράψαν ότι γράψαν εν νυκτί? Ο Τόλκιν δεν έκανε έρευνες σε τοπικές παραδόσεις και μύθους? Ο Πόε? ο Λάβκραφτ? Ακόμη ακόμη και αυτός ο Βερν νομίζεις ότι έγραφε ότι του κατέβαινε σε κατάσταση νιρβάνα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Τέλος, για το "ταλέντο" δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά όταν λασπολογείς εναντίον μου, πρέπει να απαντήσω στις κατηγορίες. Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να το κάνω μέσα σ' αυτό το topic.
Αναφερόμουν στον JAoG

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Επειδή είναι λάθος να μονοπωλούμε το topic με θέματα που δεν ταιριάζουν εδώ, αν θέλεις συνέχισε να στέλνεις τις όποιες κατηγορίες σου σε ιδιαίτερο topic με θέμα "Οι τσαρλατάνοι ερευνητές του μεταφυσικού".
Topic μόνο? θα έπρεπε να υπάρχει κατηγορία ολόκληρη σε φόρουμ που ΔΕΝ είναι μονόπλευρο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-06-05, 22:27
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Aν έστω και μια απ' τις παρατηρήσεις σου, αξίζε απάντηση άνω της μιας γραμμής, θα έκανα πάλι το λάθος να σου απαντήσω...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-06-05, 22:56
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Άν και δεν είναι δουλειά μου να απαντήσω σε (όλα) όσα παραθέτεις niva, εν τούτοις, δεν γίνεται να αγνοήσω το επιθετικό ύφος σου. Υποτίθεται πως σε μια πολιτισμένη συζήτηση, που γίνεται επί συγκεκριμένου θέματος, οι προσωπικές αντεγκλήσεις είναι περιττές. Άν όχι τίποτα άλλο, φανερώνουν εμπάθεια. Όχι απαραίτητα προς το πρόσωπο με το οποίο συνομιλείς, αλλά ίσως σε αυτό που νομίζεις πως αντιπροσωπεύει.
Και αυτό είναι ένα λάθος που το κάνουν πολλοί. Προσωποποιούν την απέχθεια τους για κάτι, όχι στο σύστημα που αντιπαλεύουν, αλλά σε όσους (νομίζουν) πως εργάζονται για αυτό.
Έτσι, έχουμε το φαινόμενο, άνθρωποι που δουλεύουν σκληρά, με ένα όραμα στο μυάλό τους, να τους παίρνει η μπόρα για κάτι για το οποίο δεν έχουν ευθύνη οι ίδιοι για την γένεση και λειτουργία του. Όλοι εντασσόμαστε σε κάποιου είδους σύστημα αγαπητέ, και ελπίζω να μην προσπαθείς να μας πείσεις πως εσυ είσαι εκτός συστημάτων. Δεν γνωρίζω αν είσαι ο μονόφθαλμος, όμως ακόμα κι αυτό αν συμβαίνει, μην ξεχνάς πως τοένα σου μάτι είναι τυφλό.
Ηπροσωπική μου εκτίμηση για το άτομο σου είναι θετική, ενθυμούμενος την παρουσία σου από το παλιό φόρουμ. Είναι σαφές πως χρειαζόμαστε αντίλογο εδώ και δη ισχυρό, ο εποικοδομητικός διάλογος τρέφει όχι μόνο το φόρουμ μας, αλλά και όσους διαβάζουν και προβληματίζονται με τα λογής γραφόμενα.
Εγώ αναγνωρίζω την καλή πρόθεση στον Jonathan Bright, όχι επειδή είμαι αφελής, αλλά επειδή είναι εμφανές πως ο άνθρωπος ψάχνει για να ΒΡΕΙ κατι.
Δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις πως οι αρθρογράφοι και συγγραφείς, βρίσκονται σε αυτόν τον χώρο για τα χρήματα. Ελάχιστοι είναι αυτοί που κερδίζουν και είναι προφανές ποιοί είναι αυτοί.
Τώρα, όσον αφορά το θέμα της Σκιάς, πέραν της γενικότερης δυσπιστίας σου στον χώρο του μεταφυσικού, έχεις συγκεκριμένες ενστάσεις; Γιατί, ειλικρινά, δεν μπόρεσα να βρώ ούτε μια σχετική πρόταση σε τόσες λέξεις που έγραψες. Η φαιά ουσία σου σπαταλήθηκε σε προσωπική αντιπαράθεση με τον J.B. και κριτική του χώρου γενικότερα, με νύξεις αντικαθεστωτικές. Μισό λεπτό να δώ τον τίτλο του τόπικ.
Α, ναι. Ο Σκιώδης Εισβολέας. Γνωρίζεις τίποτα επί του θέματος αγαπητέ;
Γιατί κι εγώ έχω κάτι συνταγές μαγειρικής, λες να τις παραθέσω εδω; Τι διάβολο, λευκές σελίδες γεμίζω με ότινάναι.
Εφόσον λοιπόν δεν ασχολείσαι με το θέμα αυτό καθεαυτό, αλλά με οτιδήποτε άλλο, θα σε παρακαλέσω να αφήσεις τις προσωπικές αντιπαραθέσεις και να επικεντρωθείς σε αυτό το ζήτημα. Διαθέτεις το χάρισμα του νοήμονα λόγου, ας δώ λοιπόν άν έχεις και συγκεκριμένα επιχειρήματα, όχι γενικολογίες και αοριστίες.
Με κάθε καλή διάθεση.
__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.