Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 24-02-07, 20:37
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Question

Δεν ξέρω... Τι σχέση έχει η αγάπη και το ον? Αγάπη είναι απλά ο σεβασμός και η ανάγκη(βιολογική και συναισθηματική)που τρέφουμε για ένα άλλο άτομο.Τελεία. Όλα τα άλλα που λέγονται συχνά είναι απλοί συναισθηματισμοί.
Επίσης δεν συμφωνώ με τον διαχωρισμό του κόσμου σε δύο στρατόπεδα θρησκευτικού χαρακτήρα. Η θρησκεία είναι το τελευταίο πράγμα που νοιάζει τους ηγέτες μας(και τους μουσουλμάνους και ιδιαίτερα τους χριστιανούς) που επιλέγουν στρατόπεδα και για καλό λόγο. Τα συμφέροντα της χώρας ή έστω των σπόνσορών τους, τους ενδιαφέρουν. Η θρησκεία είναι απλά ένα μέσο. Ξέρω ότι είναι σημαντική για σένα αλλά πρέπει να το δεις από τη δική τους σκοπιά.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 24-02-07, 21:31
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Καλά εσύ Mika έχεις πρόβλημα κατανόησης μου φαίνεται,
Όντως... ανωριμότητες και ηλιθιότητες αδυνατώ να κατανοήσω!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
εγώ είπα πως απλά η αγάπη είναι ο θεός, αν πιστεύεις στην αγάπη τότε πιστεύεις σε κάποιον θεό, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις μην εκνευρίζεσαι έχεις χρόνια μπροστά σου να αφομοιώσεις τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις.
Να καταλάβω τι;;; Ότι αγάπη είναι ο Θεός;;; Λυπάμαι φίλε μου αλλά καμία άποψη σαν τη δική σου δεν μπορεί να με κάνει να πιστέψω ότι επειδή νιώθω αγάπη πρέπει να πιστεύω απαραίτητα και στο Θεό! Αυτά σου μάθανε; Δηλαδή όσοι δεν πιστεύουν δεν ξέρουν ή δεν αγαπούν;! Τι να σου πω; Μάλλον έσυ έχεις χρόνια μπροστά σου για να αφομοιώσεις όχι τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις, αλλά όσα φαίνεται να μην έχεις μάθει ακόμα! Και ξέρεις κάτι; Καλά κάνεις και ζεις στον κόσμο σου αυτό, αλλά δεν μπορείς να λες στον άλλο ότι δεν αγαπάει αν δεν πιστεύει σε ένα Θεό! Είναι ντροπή και λυπάμαι που με όσα έχεις περάσει και όσα καλά (σύμφωνα με εσένα) σου μάθανε, γυρνάς τόσο νέος και λες τέτοια πράγματα!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Και που το είδες το κήρυγμα; Καλά κάνεις και πιστεύεις σε κάτι ανώτερο από εμένα, το ίδιο πίστευαν και αυτοί που αυτοκτόνησαν ομαδικά όταν πέρναε ο κομήτης.
Και αυτοί οι παπάδες που τους κατηγορείς συλλήβδην αν δεν υπήρχαν σήμερα το πιθανότερο θα ήταν να είσουν σε κανένα χαρέμι και να χορεύεις το χορό της κοιλιάς για κάποιον πασά. Χαλάρωσε λίγο
Σε κάτι ανώτερο από εσένα όλοι πιστεύουμε!! Να'σαι βέβαιος!!!

Θα προτιμουσα να ήμουν σε χαρέμι και να χορεύω για έναν πασά, παρά να χορεύω μέσα στο παραλήρημα κάποιων ανθρώπων που λερώνουν την κοινωνία και πάνω από όλα αυτό που λέγεται Θεός! Γιατί κάτι τέτοιοι σαν αυτούς και σαν εσένα (γιατί κήρυγμα κάνεις αλλά δεν το έχεις καταλάβει) έκαναν τον κόσμο να λοξοδρομήσει και να πάψει να πιστεύει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jissard
Χαλάρωσε κοπέλα μου! Τι οργή είναι αυτή? Δεν είναι καλό πράγμα. Κατέβασε λιγάκι τους τόνους, γιατί τον προσβάλλεις τον άνθρωπο άδικα. Φιλικά πάντα.
Δεν ήξερα ότι κυκλοφορούν και δικηγόροι μέσα εδώ! Να διορίσω κι εγώ αν είναι κανένα για εμένα...
Και τους τόνους θα τους ανεβάζω όσο θέλω! Ελευθερία λόγου έχουμε... πείτε τα δικά σας "σωστά" πράγματα και εμείς τα δικά μας!
Και κοίτα να αποφεύγεις τις απαντήσεις μιας πρότασης, λέγοντας κάτι ουσιώδες στο θέμα που ούτως ή άλλως ξέφυγε από τον αρχικό σκοπό του.



Αυτά για το τέλος.
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 24-02-07, 21:33
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aρχικη δημοσιευση απο kiklonas
Αγαπητή burburidou γιατί βάζεις στεγανά στο μυαλό σου; Λες αν ο θεός=αγάπη πως μπορεί να ισχύει ταυτόχρονα και οτι ο θεός είναι ο δημιουργός, ο παντοδύναμος κτλ. Μα ισα ίσα που χωρίς να το καταλάβεις αποδέκτηκες τον ίδιο τον θεό. Πες μου αν υπάρχει κάτι πιο δυνατό από την αγάπη(παντοδυναμία), κάτι πιο επικοδομητικό από την αγάπη (δημιουργία), κάτι πιο μεστό, πιο γεμάτο από την αγάπη (πανταχού παρουσία).
Αν και εχουμε ξεφυγει τελειως απο το θεμα μας που ειναι η αυτοκτονια και το εχουμε παει πολυ μακρια...ωστοσο θα σου απαντησω και σ'αυτο για να κλεινει ενα ενα ζητημα. μαλλον δεν καταλαβες καλα τι ηθελα να πω. δεν εννοουσα οτι αν θεος=αγαπη τοτε δεν μπορει να ειναι και ολα τα αλλα δηλαδη δημιουργος,παντοδυναμος κτλ. απλα οτι αν θεος=αγαπη και μονο αυτο, τοτε ισως να δεχομουν την υπαρξη του απο τη στιγμη που δεχομαι την υπαρξη της αγαπης! να σημειωθει πως με την λεξη θεος δεν εννοω αυτο που εχει ο περισσοτερος κοσμος στο μυαλο του. Δηλαδη ο πατερας του χριστου και πατερας ολων μας! ο θεος δεν ειναι εξακριβωμενη εννοια ο καθενας μπορει να τον αντιλαμβανεται με τον οποιονδηποτε τροπο!
Επισης, καλως η κακως ολες οι εννοιες ειναι σχετικες και πιστευω σ'αυτο τουλαχιστον να συμφωνουμε ολοι, αρα και την αγαπη ο καθενας την εισπραττει και την αποδιδει διαφορετικα!
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-02-07, 21:53
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burburidou
ο θεος δεν ειναι εξακριβωμενη εννοια ο καθενας μπορει να τον αντιλαμβανεται με τον οποιονδηποτε τροπο!
Ακριβώς!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, μόνο που το μυαλό κάποιων είναι τόσο στενό που αδυνατούν να επεκταθούν σε μια έννοια πέρα από εκείνη του Θεού-Πατέρα!!!!!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burburidou
Επισης, καλως η κακως ολες οι εννοιες ειναι σχετικες και πιστευω σ'αυτο τουλαχιστον να συμφωνουμε ολοι, αρα και την αγαπη ο καθενας την εισπραττει και την αποδιδει διαφορετικα!
Πράγματι η αγάπη έχει ποικίλες έννοιες και διαφορετικούς τρόπους "είσπραξης" και "απόδοσης". Αλλά αν η αγάπη είναι όπως την παρουσιάζουν κάποιοι εδώ μέσα, τότε εύχομαι αυτή ακριβώς τη στιγμή να έπαυα να αγαπάω το ο,τιδήποτε!
Αν η αγάπη έχει σαν "αντάλλαγμα" την πίστη στο Θέο και το αντίστροφο, τότε δεν έχει αξία!
Αν η αγάπη είναι τόσο περιορισμένη σαν έννοια (αγάπη=Θεός και τίποτε άλλο) τότε πάλι δεν έχει αξία!
Αν η αγάπη είναι αυτό που βλέπω όταν πηγαίνω στην εκκλησία... πράγματα που με κάνουν να ντρέπομαι ειλικρινά, τότε δεν έχει 1000 φορές αξία!
Αν την αγάπη πρόκειται να μου τη μάθουν οι παπάδες και όχι η ίδια μου η ζωή ή ο ίδιος ο Θεός, τότε δεν αξίζει καν να υπάρχω/-ουμε!
Λυπάμαι ειλικρινά που βλέπω νέους ανθρώπους να περιορίζουν ένα τόσο μοναδικό και ανιδιοτελές συναίσθημα, σε μια μόνο λέξη...Θεος!!!
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 24-02-07, 21:53
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικη δημοσιευση απο black planet
Τώρα κάποια πράγματα προς το πατριωτάκι μου.Φίλη μου burburidou,εγώ συμφωνώ με τον Κυκλώνα και σου προτείνω να διαλογιστείς λίγο πάνω σε αυτές τις έννοιες.Η αρχαία Ελληνική θεολογία πάντως(Ησίοδος-Ορφέας) ναι μεν υποστηρίζουν ότι το Χάος προυπήρχε του Έρωτος,δηλαδή ο Έρωτας δεν είναι ο δημιουργός του όντος,είναι όμως αυτό που έδωσε ζωή στα όντα και τα συνένωσε μεταξύ τους,δημιουργόντας την παγκόσμια αρμονία.Απλά χωρίς την αγάπη θα υπήρχε το Χάος(με την αρχαία Ελληνική έννοια πάντα,δηλαδή των όντων ευρισκομένων σε αδράνεια).
φιλε black planet 1)τι σε κανει να πιστευεις οτι αν διαλογιστω πανω σε αυτες τις εννοιες που λες οτι θα αλλαξω αποψη? και οτι με ενδιαφερει τι λεει η αρχαια ελληνικη θεολογια? 2) για πια παγκοσμια αρμονια μιλας? 3)αν δεν ειναι χαος αυτο που ζουμε και με την αρχαια ελληνικη εννοια οπως ανεφερες αλλα και με την νεα ελληνικη, τοτε τι ειναι? 4) η αγαπη ειναι συναισθημα, επομενως αυθυπαρκτη και μη δημιουργημενη απο κανενα
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-02-07, 22:28
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικη δημοσιευση απο mika
Ακριβώς!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, μόνο που το μυαλό κάποιων είναι τόσο στενό που αδυνατούν να επεκταθούν σε μια έννοια πέρα από εκείνη του Θεού-Πατέρα!!!!!!!!!
η αληθεια ειναι οτι σε καταλαβαινω απολυτα οπως και το θυμο που εχεις εκφρασει σε διαφορα ποστ αλλα τετοιες αποψεις τις εχω ακουσει τοσες φορες στη ζωη μου με τοσο φανατισμο και τοση στενοκεφαλια που πλεον δεν μου κανει τιποτα εντυπωση απο αυτα που διαβαζω και γι'αυτο δεν εξοργιζομαι! αλλωστε δεν υπαρχει και λογος μην χαλας την ζαχαρενια σου
και για να μην παρεξηγηθω γιατι σιγουρα καποιοι θα σπευσουν να με κατηγορησουν...με τον ορο στενοκεφαλια δεν εννοω αυτον που πιστευει στο θεο αλλα αυτον που πιστευει και απορριπτει καθε πιθανοτητα οτι μπορει και να μην υπαρχει! αλλωστε αν δεχτουμε οτι τα παντα ειναι πιθανα, τοτε δυστυχως για καποιους ειναι και αυτο! και η αληθεια ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι με εξοργιζουν απιστευτα!
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 24-02-07, 23:53
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλη burburidou,δε θα σε αφήσω παραπονεμένη,θα στα απαντήσω ένα ένα:

1)Και εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις πως αποκλείεται να αλλάξεις άποψη;Έχω την εντύπωση πως δεν είχες υπ'όψην σου την άποψη σου κυκλώνα και γι'αυτ'ο σου προτείνω να την επεξεργαστείς όσο το δυνατόν περισσότερο.Για το άλλο που λες ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι απόψεις των αρχαίων θρησκειών,με απογοητεύεις...Εσύ η ίδια υποστηρίζεις ότι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι και να λαμβάνουμε υπ'όψην μας όλες τις απόψεις.Μια άποψη πανάρχαια,που περιλαμβάνει κάποιες δεκάδες χιλιάδες χρόνια εξέλιξης και ωρίμανσης κατ'εσέ δεν αξίζει του ενδιαφέροντός μας;;;

2+3)Αχχχ,τι μου βάζεις τώρα...Για αρχή να ξεκινήσουμε από το δεδομένο ότι το κομμάτι του κόσμου που αντιλαμβανόμαστε και κυρίως ο κόσμος των φαινομένων είναι ένα πολύ μικρό κλάσμα της πραγματικότητας.Οπότε μην αποκλείεις αν έχεις όλη την εικόνα να αλλάξεις άποψη!Θα σου πω εν ολίγης την άποψη μου αλλά αν περιμένεις να στην τεκμηριώσω,αυτό χρειάζεται ολόκληρο άρθρο...Λοιπόν σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής γνώσεις και εμπειρίες μου,συμφωνώ απόλυτα με τον Πλάτωνα ότι τα φαινόμενα απατούν,ιδιάίτερα από τη στιγμή που δεν έχουμε αναπτύξει την σωστή κρίση για να διερευνήσουμε την αιτία τους.Όντως το χάος που αναφέρεις ισχύει στον υλίκο κόσμο αλλά κατά την άποψη μου όχι και στον πνευματικό.Γενικά αν αναλύσουμε μεμονωμένα τα δεδομένα των αισθήσεων θα βγάλουμε αυτά τα συμπεράσματα που λες εσύ.Αλλά ο κόσμος είναι κάτι πολύ παραπάνω...Γενικά υπάρχουν επίπεδα αντίληψης και επίπεδα πραγματικότητας,που ο άνθρωπος γνωρίζει ανάλογα με την ψυχική του καθαρότητα.

Για την αγάπη που λες ότι είναι συναίσθημα,ναι αλλά όχι μόνο.Δεν χρειάζεται να πω τίποτα,υπάρχουν 2 σχετικά θέματα τεράστια που θα πάρεις πολύτιμες πληροφορίες.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 24-02-07 στις 23:54
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 25-02-07, 02:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Νομίζω πως έχετε ξεφύγει εντελώς από το θέμα και θα χρειαστεί να σας επαναφέρω σε αυτό, γιατί διαπιστώνω έναν εκνευρισμό σε ορισμένες δημοσιεύσεις που, αν μη τι άλλο, δεν ταιριάζουν με ένα θέμα που είναι στη βάση του τραγικό. Για την αυτοκτονία μιλάμε και όσο και αν σε αυτή παίζουν ρόλο οι θρησκευτικές πεποιθήσεις που έχει το άτομο, δεν είναι αυτό το οποίο συζητάμε. Δεν θα ήθελα να δω ένα θέμα όπως αυτό να καταλήγει πάλι σε μια ατέρμονη συζήτηση περί του καλού ή του κακού χριστιανισμού και, επιτέλους, εξοργίζομαι πλέον όταν η συζήτηση γυρίζει πάντα εκεί.

Καλά, όταν σκέφτεστε περί αυτοκτονίας, μόνο την Εκκλησία φέρνετε ξανά στο νου σας; έλεος πια, όχι άλλο κάρβουνο! Ξέρετε πόσος κόσμος αυτοκτονεί κάθε μέρα,όσο εσείς ψάχνετε να βρείτε αιτίες, αφορμές στους "κακούς" παπάδες; Μήπως φταίνε αυτοί και για τις αυτοκτονίες;
Μίκα, αδυνατώ να ερμηνεύσω το ξέσπασμα - παραλήρημά σου και τις επιθέσεις που εκτόξευσες, οπότε θα τις αποδώσω στην "κακιά στιγμή" και θα σε παρακαλέσω, όμοια με το πως θα έκανα σε οποιονδήποτε άλλο, να μην τις επαναλάβεις.
Πήρα την απόφαση να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου, αρκετά δυσάρεστη, για να το θέσω κομψά. Δεν το έκανα για κανένα άλλο λόγο, παρά για να ευαισθητοποιήσω όσο είναι δυνατόν όλους μας, να δείχνουμε μεγαλύτερη κατανόηση και να σεβόμαστε ορισμένα πράγματα. Με την τροπή που πήρε ξανά η κουβέντα, δυστυχώς, μετανιώνω που μοιράστηκα αυτό δημόσια. Ξέρετε πόσοι είχαν βρεθεί στη θέση μου και πόσοι βρίσκονται καθημερινά, όσο εσείς τσακώνεστε για τα γνωστά θέματα;
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 25-02-07, 02:24
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Mika ένα έχω να σου πω, πως δεν έχω ξανασυναντήσει άτομο στη ζωή μου να έχει τέτοιο πρόβλημα κατανοήσης ενός γραπτού κειμένου.

Η αγάπη είναι θεός και οχι χριστός. Δεν το θέτω χριστιανικά.
Τι είναι ο θεός για τους ανθρώπους; Ο οποισδήποτε θεός είτε λέγεται βούδας, είτε λέγεται αλλάχ, είτε λέγεται χριστός, είναι μια υπέρτατη δύναμη που διέπει τον κόσμο, τον έχει δημιουργήσει, που τον κατευθύνει πάντα προς το καλό, που πονάει όταν "στραβώσει" κάτι. Ολα αυτά τα χαρακτηριστικά του θείου, τα έχει και η αγάπη, υπό αυτή την έννοια, η αγάπη είναι ένας θεός, και όταν αγαπάς πραγματικά μέσα σου ζει ένας μικρός ή μεγάλος θεός. Τώρα αν δεν έχεις εσύ αισθανθεί αγάπη για κανέναν και δεν συμμερίζεσαι την άποψη μου είναι άλλο θέμα.

Ε κάτι τέτοιοι σαν και σένα υπήρχαν στην τουρκοκρατία και είχαμε τον Πήλιο Γούση και τους Κωλέτηδες.

Οσο για το οτι εσύ πιστεύεις σίγουρα σε κάτι ανώτερο από μένα και το λες με σιγουριά δεν θα σου απαντήσω θα σε αφήσω να βυθίζεσαι στο τίποτα και τις παραλλαγές του.

Και για να έχουμε καλό ρώτημα γιατί θα πρέπει τα λεγόμενα τα δικά μου να είναι κήρυγμα και ανοησίες και οι δικές σου αθειστικές κορώνες να μην χαρακτηρίζονται κήρυγμα και λόγια ανθρώπων βεβλαμμένων τον νουν;
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 25-02-07, 02:57
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Καλά, όταν σκέφτεστε περί αυτοκτονίας, μόνο την Εκκλησία φέρνετε ξανά στο νου σας; έλεος πια, όχι άλλο κάρβουνο! Ξέρετε πόσος κόσμος αυτοκτονεί κάθε μέρα,όσο εσείς ψάχνετε να βρείτε αιτίες, αφορμές στους "κακούς" παπάδες; Μήπως φταίνε αυτοί και για τις αυτοκτονίες;
Εμμέσως πλην σαφώς το ίδιο λέω και εγώ αλλά σε ντουβάρια μιλάω!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Μίκα, αδυνατώ να ερμηνεύσω το ξέσπασμα - παραλήρημά σου και τις επιθέσεις που εκτόξευσες, οπότε θα τις αποδώσω στην "κακιά στιγμή" και θα σε παρακαλέσω, όμοια με το πως θα έκανα σε οποιονδήποτε άλλο, να μην τις επαναλάβεις.
Δεν συνηθίζω να επιτίθεμαι σε άτομα που ξέρουν να σέβονται τον αναγνώστη-ακροατή των λόγων τους! Όταν κάποιος λοιπόν δεν σέβεται αυτόν στον οποίο απευθύνεται, τότε αξίζει τέτοιου είδους αντιμετώπιση και από τους άλλους. Χαίρομαι που θα σε ικανοποιήσω φίλε Μιχάλη, διότι αυτό το ποστ θα είναι και το τελευταίο μου πάνω στο θέμα, γιατί πολύ απλά δεν έχω συνηθίσει να απευθύνομαι σε ντουβάρια, αλλά σε ανθρώπους με νου και κρίση ώστε να προκύπτει ένας διάλογος μέσα σε λογικά πλαίσια και όχι στα πλαίσια της ανωριμότητας και της ηλιθιότητας!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Πήρα την απόφαση να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου, αρκετά δυσάρεστη, για να το θέσω κομψά. Δεν το έκανα για κανένα άλλο λόγο, παρά για να ευαισθητοποιήσω όσο είναι δυνατόν όλους μας, να δείχνουμε μεγαλύτερη κατανόηση και να σεβόμαστε ορισμένα πράγματα. Με την τροπή που πήρε ξανά η κουβέντα, δυστυχώς, μετανιώνω που μοιράστηκα αυτό δημόσια. Ξέρετε πόσοι είχαν βρεθεί στη θέση μου και πόσοι βρίσκονται καθημερινά, όσο εσείς τσακώνεστε για τα γνωστά θέματα;
Κι εγώ μετανιώνω γιατί άνθρωποι σαν τον Kiklona εμποδίζουν και κατακρίνουν την εκδήλωση συναισθημάτων και προσωπικών εμπειριών μιας και είχα και εγώ πολλές προσωπικές εμπειρίες να παραθέσω, όπως και παραδείγματα. Βλέπεις το κύρηγμα έχει προτεραιτότητα... έπειτα από αυτό βλέπουμε αν θα ασχοληθούμε ξανά με το θέμα μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
(1)Mika ένα έχω να σου πω, πως δεν έχω ξανασυναντήσει άτομο στη ζωή μου να έχει τέτοιο πρόβλημα κατανοήσης ενός γραπτού κειμένου.

Η αγάπη είναι θεός και οχι χριστός. Δεν το θέτω χριστιανικά.
Τι είναι ο θεός για τους ανθρώπους; Ο οποισδήποτε θεός είτε λέγεται βούδας, είτε λέγεται αλλάχ, είτε λέγεται χριστός, είναι μια υπέρτατη δύναμη που διέπει τον κόσμο, τον έχει δημιουργήσει, που τον κατευθύνει πάντα προς το καλό, που πονάει όταν "στραβώσει" κάτι. Ολα αυτά τα χαρακτηριστικά του θείου, τα έχει και η αγάπη, υπό αυτή την έννοια, η αγάπη είναι ένας θεός, και όταν αγαπάς πραγματικά μέσα σου ζει ένας μικρός ή μεγάλος θεός.


(2)Τώρα αν δεν έχεις εσύ αισθανθεί αγάπη για κανέναν και δεν συμμερίζεσαι την άποψη μου είναι άλλο θέμα.

(3)Ε κάτι τέτοιοι σαν και σένα υπήρχαν στην τουρκοκρατία και είχαμε τον Πήλιο Γούση και τους Κωλέτηδες.

(4)Οσο για το οτι εσύ πιστεύεις σίγουρα σε κάτι ανώτερο από μένα και το λες με σιγουριά δεν θα σου απαντήσω θα σε αφήσω να βυθίζεσαι στο τίποτα και τις παραλλαγές του.

(5)Και για να έχουμε καλό ρώτημα γιατί θα πρέπει τα λεγόμενα τα δικά μου να είναι κήρυγμα και ανοησίες και οι δικές σου αθειστικές κορώνες να μην χαρακτηρίζονται κήρυγμα και λόγια ανθρώπων βεβλαμμένων τον νουν;
(1)Ούτε εγώ έχω συναντήσει ένα τόσο άβουλο και χειραγωγημένο ον!

(2)Αυτό δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις αλλά δεν έχεις και κανένα δικαίωμα να κρίνεις τα συναισθήματά μου. Τις απόψεις μου ναι, αλλά ως εκεί. Κατηγόρησα ή ειρωνεύτηκα συναισθήματα δικά σου;;; Όχι! Απλά αντιτίθεμαι στις απόψεις σου! Σεβάσου λοιπόν τη διαφορετικότητα των άλλων και μην θες όλοι να ακολουθούν το "ιδανικό" δικό σου μονοπάτι!

(3)Χαίρομαι που μοιάζουμε λοιπόν εν μέρει , γιατί κι εσύ δεν είσαι καλύτερος! Διότι όπως προείπα κάτι τέτοιοι σαν εσένα χάνουν το νόημα της ζωής και γίνονται έρμαια κάποιων που δεν θέλω φυσικά να χαρακτηρίσω. Και με τη σειρά τους δημιουργούν ό,τι δημιουργείς και εσύ σε κάποιους εδώ μέσα και όχι μόνο εδώ!

(4)Σιγά μην μας πεις ότι είσαι και Θεός! Να σε προσκυνήσουμε κιόλας!...

(5)Αν όσοι άνθρωποι μαθαίνουν να έχουν δική τους βούληση, αν όσοι άνθρωποι μαθαίνουν μέσα από αυτά που βιώνουν, αν όσοι πιστεύουν στον ευατό τους πάνω από όλα και δεν αφήνονται στην χειραγώγηση και στα πιστεύω που άλλοι δημιουργούν για εκείνους είναι για εσένα άνθρωποι "βεβλαμμένοι τον νουν" τότε μπράβο σου αγόρι μου! Είσαι άξιος της μοίρας σου λοιπόν και λυπάμαι για το νου που (θέλω να πιστεύω ότι έστω) διαθέτεις, μιας και από συναισθήματα είσαι άδειος!
Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι σε ένα δρόμο που άλλοι χάραξαν για εσένα και πάνω στον οποίο έμαθες να κινείσαι χωρίς να παρεκλίνεις στιγμή!


xontro_mpizeli: Στο θέμα μας παρακαλώ!!!
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 25-02-07 στις 04:02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.