Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 10-04-08, 11:40
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
πιστευω πως δεν εχεις παρει σοβαρα το θεμα και για καποιο λογο εχεις συμβιβαστει με την ολη κατασταση.
το να μην σε ενοχλει η υπαρξη της μικρης πιστεψε με πως αυτο δεν κανει την ιδια να αισθανεται καλυτερα...το σιγουρο ειναι πως η μικρη δεν ζηταει παρεα αλλα κατι αλλο.
μην επαναπαυεσαι το να μην της δινεις σημασια στην υπαρξη της δεν ειναι λυση.
Δεν είπα ποτέ ότι έχω επαναπαυθεί. Η μικρή ζητάει μία οικογένεια. Την οικογένεια που την εγκατέλειψε σύμφωνα με τα δικά της πιστεύω. Την απάντηση σχετικά με το τί θέλει την έχω δώσει εδώ και μήνες. Τώρα το θέμα είναι να της δώσω να καταλάβει πως δεν είμαστε εμείς η οικογένεια της. Και αυτό προσπαθώ να κάνω. Το αν θα τα καταφέρω να "φύγει" σε έναν χρόνο ή σε δέκα είναι άλλο θέμα. Το αν θα καταφέρω να την κάνω να καταλάβει πως δεν είμαι η μητέρα της είναι ένας αγώνας που δίνω καθημερινά και δεν ξέρω που θα με βγάλει. Η ψυχραιμία μου στηρίζεται στο γεγονός ότι έχω πάρει το θέμα πολύ σοβαρά και δεν υπάρχει χώρος για υστερίες και φαντασιώσεις.

Ναι, αν ήταν στην θέση μου κάποιο άλλο άτομο μπορεί να ήταν τρομοκρατημένο, μπορεί να έφευγε από το σπίτι, μπορεί να έφερνε παπάδες για εξορκισμούς και αγιασμούς, μπορεί να κατέφευγε σε κάποιον γιατρό... Δεν είμαι έτσι όμως. Δεν λειτουργώ έτσι. Χρόνια ολόκληρα κάθομαι και παλεύω με όσες δυνάμεις έχω για να περάσω όλα τα εμπόδια. Δεν έχω βρει τίποτα έτοιμο στη ζωή μου και όταν χρειάζεται ρίχνω τον εγωισμό μου και ζητάω βοήθεια. Ορισμένοι έχουν την εντύπωση ότι ίσως να προσπαθώ να κερδίσω κάτι με αυτήν την ιστορία. Κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι είναι της φαντασίας μου. Καθένας έχει την δική του εμπειρία όμως να μοιραστεί. Καθένας έχει τα δικά του πιστεύω, την δική του ιδεολογία, την δική του νοοτροπία. Καθένας έχει την δική του σκέψη.

Όσα είπα προηγουμένως δεν ήταν για εσένα προσωπικά. Δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις αγανάκτησης παρά μόνο όταν το θεωρώ αναγκαίο ή όταν έχω φτάσει σε σημείο να μετανιώνω για κάτι. Δίνω πάντα στον άλλον την ευκαιρία να ακουστεί, ακόμα και όταν αυτό που θα πει είναι κάθετα ενάντιο στα πιστεύω μου. Μετά του απαντάω.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 10-04-08, 14:31
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Αγαπητή Freya θέλω να ξέρεις πως ότι σου έγραψα δεν έχει να κάνει με τίποτα απ αυτά που μου καταλόγισες, ούτε συμφέρον ούτε εμπορευματοποίηση ούτε κάποια προσωπική επιδίωξη. και αυτό διότι θα μπορούσα κάλλιστα να μην σου γράψω τίποτα βγάζοντας ένα απλό συμπέρασμα για σένα το οποίο και θα ήταν πολύ επιπόλαιο. Προσπάθησα να σε συμβουλεύσω αναφορικά με τη δική μου οπτική γωνία. Πρέπει όμως να γίνεις κάπως πιο διακριτική στο πως μιλάς και στο πως εκφράζεσαι σε άτομα που δεν γνωρίζεις. εγώ πράγματι είμαι ένα υποκείμενο και μου το έχουν πει πολλοί όμως δεν με πειράζει αυτό διότι μέχρι την τελευταία μου αναπνοή θα προσπαθώ να διορθώνομαι.
Μην ομως κρίνεις τον Χριστό μέσα απο τις κινήσεις κανενός διότι όπως δεν μπορώ να κρίνω την μητέρα σου ούτε τον πατέρα σου μέσα απο σένα ετσι συμβαίνει κι εδω. Τον Χριστό τον κρίνουμε μέσα από τα έργα του και τη διδασκαλία του που αμφιβάλω αν την γνωρίζεις και αν ποτέ τις έδωσες σημασία. Και αυτό διότι τον καταδίκασες μέσα απο τις πράξεις του θειου σου. όταν η δική μου αναζήτηση ξεκίνησε ήμουν και εγώ αρνητικός σε όλα αυτά όμως αυτό που με έκανε να σκεφτώ καλά ήταν οτι ο Χριστός πέθανε γι αυτό που δίδασκε, έτσι έντυσε με το αίμα του την αλήθεια της διδασκαλίας του. θα μου πεις οτι και ο Σωκράτης θυσιάστηκε γι αυτό που δίδασκε όμως πέθανε με την φράση ότι « εν οιδα οτι ουδεν οιδα» και όχι με τη φράση «εγώ είμαι η αλήθεια και η ζωή»
θα έρθω όμως στο θέμα, και σου λέω οτι είτε το θες είτε οχι αυτό που ζεις έχει τρεις εξηγήσεις (και μάθε ν ακούς τους άλλους και μην κρίνεις επιπόλαια. μην αγάπας αυτούς που χαϊδεύουν τ αυτιά σου αλλά αυτούς που σ ελέγχουν γιατί αυτοί σε κάνουν καλύτερη): 1.οτι όλα αυτά είναι αποκύημα της φαντασίας σου με κάποια σκοπιμότητα(δεν θέλω να το πιστεύω αυτο)
2. ότι η εμμονή που έχεις με τη μεταφυσική(dvd, διαβασμα, παράξενες εμπειρίες) σου δημιούργησε πρόβλημα ψυχικό(αυτό δεν έχει να κάνει με την έφυα σου, σου θυμίζω τον μεγάλο μαθηματικό Γκας)
3. πρόκειται για δαιμονική πλεκτάνη
όπως και να έχει πάντως έχεις μπλέξει όποια και απο τις τρεις περιπτώσεις και αν συμβαίνει διότι στην πρώτη περίπτωση θα έρθει καιρός που θα εξευτελιστείς, στη δεύτερη περίπτωση καταλαβαίνεις μονή σου, στην τρίτη περίπτωση επίσης καταλαβαίνεις μόνη σου.
δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση οτι πρόκειται για έναν "φυσιολογικό" εγκλωβισμό ψυχής. ο Κτίστης του κόσμου δεν εγκλωβίζει ψυχές πουθενά και πολύ περισσότερο ψυχές μικρών αγγέλων. οι ψυχές δεν έχουν εμπάθεια για τίποτα αλλά όταν αφήνουν το σώμα φεύγουν χωρίς να κοιτάξουν πίσω. μην επιμένετε θέλοντας να μας πείσετε ότι η κόλαση αυτού του κόσμου επεκτείνεται και "μετά". Μετά υπάρχει χαρά αιώνια, μετά υπάρχει φως, μετά αγάπη ατελείωτη και εσωτερική πληρότητα. Μάλλον (χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κανέναν) κάποιοι θέλουν να μας πουν οτι είστε δικοί μας και εδω και "εκει". αλλοίμονο άνθρωπε μικρέ και επιπόλαιε η αλήθεια σου αποκαλύφθηκε απλή και όμορφη όπως είναι και συ την αποστρέφεσαι και περιπλέκεις το μυαλό σου με θεωρίες του σκότους.
Αγαπητή μου freya, σε καμία περίπτωση δεν εχω εμπάθεια μαζί σου. Δεν διδάχτηκα τίποτα παραπάνω στην ιερατική σχολή που πήγα απο το λύκειο που πήγες εσυ με την έννοια ότι περί ενος λυκείου πρόκειται και μάλιστα ενος λυκείου που εχει πιο πολους άθεους απο πιστούς. Την αλήθεια την έψαχνα και την ζητούσε η ψυχή μου πάντα. εγώ κατέληξα εδω και κρίνω τα πράγματα απο εδω, δεν έκρινα εσένα για τίποτα σου τόνισα οτι είμαι απλός ΠΡΑΤΗΡΗΤΗΣ.
ΚΛΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΝΑ ΒΡΕΙς ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΛΥΣΗ Σ ΑΥΤΟ. ΔΙΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 10-04-08, 15:47
Το avatar του χρήστη merum
merum Ο χρήστης merum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Aiberdeen
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
θα έρθω όμως στο θέμα, και σου λέω οτι είτε το θες είτε οχι αυτό που ζεις έχει τρεις εξηγήσεις και μάθε ν ακούς τους άλλους και μην κρίνεις επιπόλαια...

1.οτι όλα αυτά είναι αποκύημα της φαντασίας σου με κάποια σκοπιμότητα(δεν θέλω να το πιστεύω αυτο)
2. ότι η εμμονή που έχεις με τη μεταφυσική(dvd, διαβασμα, παράξενες εμπειρίες) σου δημιούργησε πρόβλημα ψυχικό(αυτό δεν έχει να κάνει με την έφυα σου, σου θυμίζω τον μεγάλο μαθηματικό Γκας)
3. πρόκειται για δαιμονική πλεκτάνη
όπως και να έχει πάντως έχεις μπλέξει όποια και απο τις τρεις περιπτώσεις και αν συμβαίνει διότι στην πρώτη περίπτωση θα έρθει καιρός που θα εξευτελιστείς, στη δεύτερη περίπτωση καταλαβαίνεις μονή σου, στην τρίτη περίπτωση επίσης καταλαβαίνεις μόνη σου...
δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση οτι πρόκειται για έναν "φυσιολογικό" εγκλωβισμό ψυχής. ο Κτίστης του κόσμου δεν εγκλωβίζει ψυχές πουθενά και πολύ περισσότερο ψυχές μικρών αγγέλων. οι ψυχές δεν έχουν εμπάθεια για τίποτα αλλά όταν αφήνουν το σώμα φεύγουν χωρίς να κοιτάξουν πίσω...

ΚΛΕΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΝΑ ΒΡΕΙς ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΛΥΣΗ Σ ΑΥΤΟ. ΔΙΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!
f. nikolaos,

Ειμαι της αποψης πως το φαινομενο αυτο δεν μπορει να εχει τρεις εξηγησεις. Ειναι σα να αμφισβητουμε τη λογικη ικανοτητα ή το ψυχικο σθενος της φιλης που κατεθεσε την εμπειρια της. Θα μπορουσε να συμβαινει πραγματικα οτιδηποτε. Και δυστυχως (ή ευτυχως) ο ανθρωπος με τις δυνατοτητες που εχει, δεν μπορει να κατανοησει τα παντα. Αυτη ειναι και η καταρα και ομορφια του ειδους μας. Συμβαινουν πραγματα γυρω μας, που δεν μπορουμε παντα να εξηγησουμε ή να ενταξουμε καπου.
Εκει καπου, υπο προϋποθεσεις, αρχιζει η μεταφυσικη.

Ειμαι και εγω της αποψης πως οτιδηποτε απτεται του ''ανεξηγητου'' πρεπει πρωτα να το ερευνουμε λογικα. Η λογικη ειναι το ισχυροτερο οπλο μας.
Στο συγκεκριμενο φορουμ εχουν κατατεθει εμπειριες, καποιες απο τις οποιες μπορουν να εξηγηθουν λογικα, ή με τους νομους της φυσης εαν θελετε, και καποιες που δεν ειναι ευκολο να τις προσεγγισουμε ετσι.
Προτιμω να λεω πως ''δε γνωριζω τι συμβαινει'' και οχι να αποδιδω ενα παραξενο φαινομενο σε συγκεκριμενες τρεις ή περισσοτερες καταστασεις.
Δεν ξερουμε ποιοι ειναι οι ανθρωποι που μας περιγραφουν τις εμπειριες τους. Ξερουμε μονο, πως ειναι ανθρωποι διαφορετικοι απο εμας, που τα ματια τους ειδαν κατι, που τα δικα μας ματια πιθανον να ερμηνευαν αλλιως.

Η ενασχοληση με το μεταφυσικο, δεν σημαινει απαραιτητα εμμονη με αυτο. Η μελετη οποιασδηποτε επιστημης, οποιουδηποτε φαινομενου, και ο γονιμος προβληματισμος μας για ο,τι συμβαινει γυρω μας, δειχνει πως ο ανθρωπος ειναι περιεργος και φιλομαθης, απο τη φυση του. Η εμμονη ειναι αλλο πραγμα, και οντως δεν αφηνει το μυαλο να ξεδιπλωσει/αξιοποιησει τις δυνατοτητες του.

Φιλικα,
Μέρουμ
__________________
...in your life you may choose desolation
and the shadows you build with your hands.
If you turn to the light that is burning in the night
then your journeyman's day has begun...

I.M.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 10-04-08, 19:45
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μην ομως κρίνεις τον Χριστό μέσα απο τις κινήσεις κανενός διότι όπως δεν μπορώ να κρίνω την μητέρα σου ούτε τον πατέρα σου μέσα απο σένα ετσι συμβαίνει κι εδω. Τον Χριστό τον κρίνουμε μέσα από τα έργα του και τη διδασκαλία του που αμφιβάλω αν την γνωρίζεις και αν ποτέ τις έδωσες σημασία. Και αυτό διότι τον καταδίκασες μέσα απο τις πράξεις του θειου σου.
Αυτό που καταδίκασα είναι η πορεία των ιερέων και δεν έκρινα τον Χριστό. Το αντίθετο μάλιστα. Έκανα λόγο για την ιερατική σχολή και όχι για τις διδασκαλίες του ή τα έργα του. Οι αμφιβολίες σας είναι αβάσιμες καθώς δεν με γνωρίζετε προσωπικά και ούτε προσπαθήσατε να μάθετε τα πιστεύω μου, τα διαβάσματα μου, τα ακούσματα μου, εμένα.
Παράθεση:
θα έρθω όμως στο θέμα, και σου λέω οτι είτε το θες είτε οχι αυτό που ζεις έχει τρεις εξηγήσεις (και μάθε ν ακούς τους άλλους και μην κρίνεις επιπόλαια. μην αγάπας αυτούς που χαϊδεύουν τ αυτιά σου αλλά αυτούς που σ ελέγχουν γιατί αυτοί σε κάνουν καλύτερη): 1.οτι όλα αυτά είναι αποκύημα της φαντασίας σου με κάποια σκοπιμότητα(δεν θέλω να το πιστεύω αυτο)
2. ότι η εμμονή που έχεις με τη μεταφυσική(dvd, διαβασμα, παράξενες εμπειρίες) σου δημιούργησε πρόβλημα ψυχικό(αυτό δεν έχει να κάνει με την έφυα σου, σου θυμίζω τον μεγάλο μαθηματικό Γκας)
3. πρόκειται για δαιμονική πλεκτάνη
όπως και να έχει πάντως έχεις μπλέξει όποια και απο τις τρεις περιπτώσεις και αν συμβαίνει διότι στην πρώτη περίπτωση θα έρθει καιρός που θα εξευτελιστείς, στη δεύτερη περίπτωση καταλαβαίνεις μονή σου, στην τρίτη περίπτωση επίσης καταλαβαίνεις μόνη σου.
1. Αν είχα κάποιου είδους σκοπιμότητα θα είχε εμφανιστεί ήδη, δεν νομίζετε; Θα είχα περισσότερους φίλους, θα ήμουν διάσημη, θα είχα ζητήσει χρήματα για το βίντεο και τόσα πολλά άλλα που εμπίπτουν στην κατηγορία της σκοπιμότητας.
2. Εμμονή με την μεταφυσική; Αν θεωρείται εμμονή το να διαβάζω ένα βιβλίο πριν κοιμηθώ (από το Ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον μέχρι τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών), αν θεωρείται εμμονή το να βλέπω ταινίες (το ομολογώ, κυρίως αισθηματικές κομεντί) για διασκέδαση, αν είναι εμμονή το να έχω παράξενες εμπειρίες (δεν περνάω τον χρόνο μου με το να μπλέκομαι σε παράξενες περιπέτειες) τότε εξίσου εμμονή θα μπορεί να θεωρηθεί το ό,τι ακούω κλασσική μουσική, το ό,τι νηστεύω, το ό,τι κάνω μπάνιο τον Σωκράτη μία φορά τον μήνα... Πιστεύω πως σας κάλυψα. Επίσης να σας ενημερώσω ότι εδώ και 6 μήνες περίπου, ακριβώς επειδή είμαι απομονωμένη σαν χαρακτήρας, επισκέπτομαι τακτικά έναν ψυχολόγο. Απλά επειδή μπορώ να μιλάω σε κάποιον που είναι έξω από διάφορες καταστάσεις και αυτό με διευκολύνει εμένα προσωπικά να αναλύσω με μεγαλύτερη ευκολία πράγματα τα οποία με απασχολούν και να δω έστω και στιγμιαία τα πράγματα από μία διαφορετική οπτική γωνία. Η εκτίμηση εκείνου, θέλησα να βγάλω ένα χαρτί για την δουλειά και έπρεπε να περάσω από ψυχολογική εκτίμηση πρώτα, ήταν και παραμένει πως δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας, είμαι απόλυτα σοβαρή με το περιβάλλον μου και υπεραναλυτική. Αν αυτό με καθιστά ψυχικά άρρωστη τότε υποθέτω πως το ίδιο συμβαίνει με εκατοντάδες άλλους ανθρώπους γύρω μας.
3. Σας έχω απαντήσει ήδη στο θέμα "δαιμονική πλεκτάνη". Τα βήματα που μου είπατε να ακολουθήσω τα έχω ακολουθήσει ήδη. Ήταν τα πρώτα βήματα που έκανα όταν είδα ότι κάτι δεν πάει καλά μέσα στο σπίτι (σας είπα, με κρίνατε εσείς χωρίς να με ξέρετε). Δεν υπήρξε καμία απολύτως διαφορά. Και μην φαντάζεστε πως το σπίτι μου είναι εντελώς στεγνό από χριστιανικά ήθη και έθιμα. Γίνεται αγιασμός, υπάρχουν εικόνες, κάνουμε τον σταυρό μας και πηγαίνουμε και στην εκκλησία. Το ότι δεν αφήνω το ραδιόφωνο να παίζει την Κυριακάτικη λειτουργία νομίζω πως είναι εντελώς αδιάφορο).
Παράθεση:
εγώ κατέληξα εδω και κρίνω τα πράγματα απο εδω, δεν έκρινα εσένα για τίποτα σου τόνισα οτι είμαι απλός ΠΡΑΤΗΡΗΤΗΣ.
Ο απλός παρατηρητής παρατηρεί. Δεν εφορμά προειδοποιώντας για δαίμονες και κατάληψη της αιώνιας ψυχής. Πέρα από αυτό θα έπρεπε εσείς ο ίδιος να γνωρίζετε καλύτερα από τον καθένα σχετικά με το τί υπάρχει μετά από εδώ... Αν δεν με απατούν οι γνώσεις μου, υπάρχει ένα ενδιάμεσο στάδιο προτού επέλθει η χαρά, το φώς, η ελευθερία. Επίσης αν δεν κάνω λάθος αυτό το ενδιάμεσο στάδιο θα πάψει να υπάρχει με την Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου (κάτι που ακόμα δεν έχει πραγματοποιηθεί).

Δεν είμαι ευφυής. Απλά είμαι άνθρωπος που ψάχνει, διαβάζει, ακούει, ερνηνεύει.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 10-04-08, 19:51
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Αν η λογικη του ανθρωπου μπορουσε να ερυνησει τα παντα τοτε ολα θα ειχαν ερμηνευθει. η λογικη ειναι ενας κωδικας συνειδησης η οποια δεν δυστυχως δεν μπορει να μεταφρασει τα παντα. θα μου φενοταν παραξενο και παραλληλα απογοητευτικο να μπορει να το κανει αλλωστε. αν λοιπον η λογικη ειναι μια απο τις εσθησεις μας τοτε να εισαι σιγουρη πως ειναι αδυνατον να μεταφρασει ερεθησματα εκτος της εμπειριας της. π.χ ειναι αδυνατον με τα ματια να μυρισεις.

τωρα εγω δεν επιμενω σε τιποτα. ουτε θελω να πεισω κανεναν αλλωστε συνταξηδιωτες της αναζητησης ειμαστε, αλλο το οτι αναζηταμε σε διαφορετικους χωρους. συγγνωμη για τα λαθη!
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 10-04-08, 20:46
Το avatar του χρήστη merum
merum Ο χρήστης merum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Aiberdeen
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
Αν η λογικη του ανθρωπου μπορουσε να ερυνησει τα παντα τοτε ολα θα ειχαν ερμηνευθει. η λογικη ειναι ενας κωδικας συνειδησης η οποια δεν δυστυχως δεν μπορει να μεταφρασει τα παντα. θα μου φενοταν παραξενο και παραλληλα απογοητευτικο να μπορει να το κανει αλλωστε. αν λοιπον η λογικη ειναι μια απο τις εσθησεις μας τοτε να εισαι σιγουρη πως ειναι αδυνατον να μεταφρασει ερεθησματα εκτος της εμπειριας της. π.χ ειναι αδυνατον με τα ματια να μυρισεις.
Μα ακριβως, κι εγω αυτο υποστηριζω, πως ειναι δυσκολο να εξηγουμε τα παντα με τη βοηθεια της λογικης. Οι καταστασεις που δεν μπορουν να προσεγγιστουν με συμβατικους κανονες, πως εξηγουνται?---------[Μια συμπληρωση πανω σε αυτο]-----Γιατι σπευδουμε να τα συνδεσουμε με καταστασεις που σχετιζονται με ψυχικη ασταθεια, ή ''δαιμονες''??
Καποιοι μπορουν πιθανως να αντιληφθουν τον κοσμο με τη βοηθεια του ενστικτου τους.
Σε καπως πιο ελευθερα πλαισια, επιτρεψτε μου να διαφωνησω με το ''ειναι αδυνατον να μυρισεις με τα ματια''
Οπως ειναι δυνατον να αισθανθεις ''με την καρδια'', ετσι κι η παλαμη σου ''αισθανθεται χαρα'' στο αγγιγμα ενος απαλου υφασματος, τα ματια σου νιωθουν τη ζεστη των ακτινων του ηλιου και, μπορεις να μυρισεις στο νερο που τρεχει τη φρεσκαδα του.
__________________
...in your life you may choose desolation
and the shadows you build with your hands.
If you turn to the light that is burning in the night
then your journeyman's day has begun...

I.M.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη merum : 10-04-08 στις 20:56
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 10-04-08, 21:44
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από merum
Μα ακριβως, κι εγω αυτο υποστηριζω, πως ειναι δυσκολο να εξηγουμε τα παντα με τη βοηθεια της λογικης. Οι καταστασεις που δεν μπορουν να προσεγγιστουν με συμβατικους κανονες, πως εξηγουνται?---------[Μια συμπληρωση πανω σε αυτο]-----Γιατι σπευδουμε να τα συνδεσουμε με καταστασεις που σχετιζονται με ψυχικη ασταθεια, ή ''δαιμονες''??
Καποιοι μπορουν πιθανως να αντιληφθουν τον κοσμο με τη βοηθεια του ενστικτου τους.
Σε καπως πιο ελευθερα πλαισια, επιτρεψτε μου να διαφωνησω με το ''ειναι αδυνατον να μυρισεις με τα ματια''
Οπως ειναι δυνατον να αισθανθεις ''με την καρδια'', ετσι κι η παλαμη σου ''αισθανθεται χαρα'' στο αγγιγμα ενος απαλου υφασματος, τα ματια σου νιωθουν τη ζεστη των ακτινων του ηλιου και, μπορεις να μυρισεις στο νερο που τρεχει τη φρεσκαδα του.
μου φαινεται οτι γενικα δεν εχετε καταλαβει κατι, και συγγνωμη εκ των πρωτερων που το θετω ετσι. τι σας εχει πεισει οτι οι δαιμονες ειναι παραμυθεια, τι σας εχει πεισει οτι αυτοι ανοικουν σε κατι εξωπραγματικο. επισης να ξερεται κατι που οι αγιοι και πατερες μας εχουν προειδοποιησει, οτι δηλαδη αυτοι περνουν ακομα και μορφη αγγελου ωστε να παραπλανησουν(http://www.ierosolymitissa.org/oode.htm[/URL]).
η υπαρξη τους ειναι τοσο απτη που δεν μπορω να καταλαβω προς τη η δυσπιστια. προσωπικα εχω δει δαιμονισμενο να θεραπευεται με τα δικα μου ματια. ομως για να μην αλλαξω θεμα απλα σας λεω οτι ο ενδιαμεσος χωρος που λεει πολυ σωστα η φιλη μου η freya,δεν υπαρχουν ελευθερες ψυχες και αυτο διοτι οταν αποκοπτεται η ψυχη απο το σωμα πριν περασει την αντιπερα οχθη δοκιμαζεται απο τους δαιμονες που κατοικουν και κοινουνται σ αυτον το χωρο.η freya το ξερει αυτο. ως εκ τουτου η ψυχη ενος μικρου αγγελου δεν υπαρχει περιπτωση να εγκλωβιστει στον χωρο αυτο. μια ελευθερη ψυχη δεν μπορει να υπαρξει σ αυτον το χωρο διοτι της επιτιθενται οι δαιμονες.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 11-04-08, 00:09
Το avatar του χρήστη merum
merum Ο χρήστης merum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Aiberdeen
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
μου φαινεται οτι γενικα δεν εχετε καταλαβει κατι, και συγγνωμη εκ των πρωτερων που το θετω ετσι. τι σας εχει πεισει οτι οι δαιμονες ειναι παραμυθεια, τι σας εχει πεισει οτι αυτοι ανοικουν σε κατι εξωπραγματικο. επισης να ξερεται κατι που οι αγιοι και πατερες μας εχουν προειδοποιησει, οτι δηλαδη αυτοι περνουν ακομα και μορφη αγγελου ωστε να παραπλανησουν(http://www.ierosolymitissa.org/oode.htm[/URL]).
η υπαρξη τους ειναι τοσο απτη που δεν μπορω να καταλαβω προς τη η δυσπιστια. προσωπικα εχω δει δαιμονισμενο να θεραπευεται με τα δικα μου ματια. ομως για να μην αλλαξω θεμα απλα σας λεω οτι ο ενδιαμεσος χωρος που λεει πολυ σωστα η φιλη μου η freya,δεν υπαρχουν ελευθερες ψυχες και αυτο διοτι οταν αποκοπτεται η ψυχη απο το σωμα πριν περασει την αντιπερα οχθη δοκιμαζεται απο τους δαιμονες που κατοικουν και κοινουνται σ αυτον το χωρο.η freya το ξερει αυτο. ως εκ τουτου η ψυχη ενος μικρου αγγελου δεν υπαρχει περιπτωση να εγκλωβιστει στον χωρο αυτο. μια ελευθερη ψυχη δεν μπορει να υπαρξει σ αυτον το χωρο διοτι της επιτιθενται οι δαιμονες.

Ευχαριστω για την απαντηση f. nikolaos,

Δεν ειμαι πεπεισμενη για τιποτα, πιθανον και να υπαρχουν δαιμονες. Απλως τεινω να πιστευω πως η εννοια τους ειναι περισσοτερο αλληγορικη παρα χειροπιαστη. Πως συμβολιζουν ανθρωπινες αδυναμιες, κινδυνους και διαφορες δυσκολιες και δυστυχιες. Οχι πως μπορουν να παιξουν ρολο στη ζωη ή να επηρεασουν τον ψυχισμο μας.
Βεβαια και η Freya ξερει καλυτερα απο τον καθε ενα απο εμας τι συμβαινει, σε συναρτηση με αυτη την οντοτητα. Εμεις απλως διαβαζουμε και δινουμε τις δικες μας ερμηνειες.
Το τελευταιο κομματι αυτης σας της δημοσιευσης, δυσκολευομαι να το καταλαβω. Ισως γιατι η οπτικη γωνια μας ειναι διαφορετικη. Δεν υπαρχει αλλωστε μια αληθεια που να μπορει καποιος να κανει καταληπτη σε αλλον, οπως ελεγαν οι προγονοι μας.
__________________
...in your life you may choose desolation
and the shadows you build with your hands.
If you turn to the light that is burning in the night
then your journeyman's day has begun...

I.M.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 11-04-08, 12:25
Το avatar του χρήστη Kratos
Kratos Ο χρήστης Kratos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Λοιπόν καταρχήν καλησπέρα σε όλο καλό αλλά και κακό κόσμο εδω πέρα. Η αλήθεια είναι οτι είχα καιρό να κάνω μια βόλτα μεσα στο forum και όπως φαίνεται έχασα πολλά επεισόδια. ας τα παρουμε λοιπόν με τη σειρά. Επειδή εχω την τύχη αλλα και την τιμή να είμαι μέσα στον μικρο αλλα πολυ φιλικό κύκλο της freya, είχα και εγώ κατα καιρούς τις εμπειρίες μου με αυτο το κοριτσάκι. Καταρχήν θέλω να το δηλώσω οτι ναι μεν είμαι χριστιανός ορθόδοξος αλλά όχι απο επιλογή μου όπως βέβαια σε πάρα πολυ κόσμο. Απλά γενηθήκαμε και ο κόσμος που μας περιβάλλει μας επέβαλε θα έλεγα το χριστιανισμό και εμείς απλα τον αποδεχτήκαμε. Φυσικά πότε δεν εψαξα για κάτι παραπέρα αφου πως να το κάνουμε εγώ δεν ήμουν ποτέ παιδί του κατηχητικου και γενικά της εκκλησίας. ποτέ ομως ως τώρα δεν έβρισα ουτε τα Θεία ούτε προσέβαλλα τον τριαδικό Θεο μας. τη μεγάλη βδομάδα θα νηστέψω κι ας ειμαι πετσί και κόκαλο και το μεγάλο Σάββατ θα κοινωνήσω, θα σηκώσω Επιτάφειο και θα ανάψω το κεράκι μου αλλα ως εκεί. Ποτέ δε φίλησα χέρι παπα γιατί πολυ απλά f. nikolaos δεν ξέρω τι έπιανε πριν απο λίγο. Η αλήθεια είναι οτι οι παπάδες πλεον εχουν ξεφυγει τελείως καπου στο δρόμο έχασαν ολα τους τα πιστευω και τελικά ο μόνος λογος που κάποιος θα ήθελε να γινει παπάς ειναι γιατι η ολη υπόθεση έχει πολυ χρήμα (η αλήθεια να λεγεται το περισσοτερο χρημα στην Ελλάδα έχει μαζεφτει μεσα στις εκκλησίες. για αυτό και θεωρώ πλέον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ένα παπα να μου μιλήσει και να μου εξηγήσει για τα διάφορα <<περίεργα>> φαινόμενα που παρατηρούμε στη ζωή μας. δε λέω f. nikolaos εσύ μπορεί να είσαι καλος και άγιος και πραγματικά να εισαι πολύ σωστός απέναντι στο ποιμνιο σου, αλλά είναι όπως και με το φαινόμενο του ρατσισμου κατά των αλβανών που επικρατεί τα τελευταία χρονια, μαζι με τα ξερά καίγονται και τα χλωρα. Και φυσικά από εκεί και πέρα κατι το οποίο το έχω δει με τα μάτια μου το εχω ακούσει με τα αυτιά μου και το εχω ΄ζησει με την ψυχή μου και την καρδιά μου (εννοώ την εμπειρία με το κοριτσάκι) και ο Θεός ο ίδιος να κατεβει και να μου πει οτι δεν είναι αλήθεια συγνώμη αλλα δε θα τον πιστέψω. με άλλα λογια για εμένα υπάρχουν παπασουζες και όχι ιερείς πλέον. ειδικά όταν έχασα το Θείο μου και η κηδεία έγινε με αρμένη παπά ο οποίος ήρθε απο την Αρμενία για να τελέσει την κηδεία και δε δέχτηκε να του πληρώσουμε ούτε τα έξοδα του και οι δικοί μας για ένα απλό μνημόσυνο έχουν ταρίφα 50ευρώ συγνώμη και πάλι αλλα είναι απλά παπασουζες και τίποτα παραπάνω. Πιο εύκολα θα περάσει καμήλα απο το κεφάλι της βελόνας παρά θα σωθούν οι παπαδες μας (όπως είπε πολύ σωστα και ο Χριστός για τους πλούσιους σε μια απο τις παραβολές του)
__________________
αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει....
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 11-04-08, 14:48
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kratos
Λοιπόν καταρχήν καλησπέρα σε όλο καλό αλλά και κακό κόσμο εδω πέρα. Η αλήθεια είναι οτι είχα καιρό να κάνω μια βόλτα μεσα στο forum και όπως φαίνεται έχασα πολλά επεισόδια. ας τα παρουμε λοιπόν με τη σειρά. Επειδή εχω την τύχη αλλα και την τιμή να είμαι μέσα στον μικρο αλλα πολυ φιλικό κύκλο της freya, είχα και εγώ κατα καιρούς τις εμπειρίες μου με αυτο το κοριτσάκι. Καταρχήν θέλω να το δηλώσω οτι ναι μεν είμαι χριστιανός ορθόδοξος αλλά όχι απο επιλογή μου όπως βέβαια σε πάρα πολυ κόσμο. Απλά γενηθήκαμε και ο κόσμος που μας περιβάλλει μας επέβαλε θα έλεγα το χριστιανισμό και εμείς απλα τον αποδεχτήκαμε. Φυσικά πότε δεν εψαξα για κάτι παραπέρα αφου πως να το κάνουμε εγώ δεν ήμουν ποτέ παιδί του κατηχητικου και γενικά της εκκλησίας. ποτέ ομως ως τώρα δεν έβρισα ουτε τα Θεία ούτε προσέβαλλα τον τριαδικό Θεο μας. τη μεγάλη βδομάδα θα νηστέψω κι ας ειμαι πετσί και κόκαλο και το μεγάλο Σάββατ θα κοινωνήσω, θα σηκώσω Επιτάφειο και θα ανάψω το κεράκι μου αλλα ως εκεί. Ποτέ δε φίλησα χέρι παπα γιατί πολυ απλά f. nikolaos δεν ξέρω τι έπιανε πριν απο λίγο. Η αλήθεια είναι οτι οι παπάδες πλεον εχουν ξεφυγει τελείως καπου στο δρόμο έχασαν ολα τους τα πιστευω και τελικά ο μόνος λογος που κάποιος θα ήθελε να γινει παπάς ειναι γιατι η ολη υπόθεση έχει πολυ χρήμα (η αλήθεια να λεγεται το περισσοτερο χρημα στην Ελλάδα έχει μαζεφτει μεσα στις εκκλησίες. για αυτό και θεωρώ πλέον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ένα παπα να μου μιλήσει και να μου εξηγήσει για τα διάφορα <<περίεργα>> φαινόμενα που παρατηρούμε στη ζωή μας. δε λέω f. nikolaos εσύ μπορεί να είσαι καλος και άγιος και πραγματικά να εισαι πολύ σωστός απέναντι στο ποιμνιο σου, αλλά είναι όπως και με το φαινόμενο του ρατσισμου κατά των αλβανών που επικρατεί τα τελευταία χρονια, μαζι με τα ξερά καίγονται και τα χλωρα. Και φυσικά από εκεί και πέρα κατι το οποίο το έχω δει με τα μάτια μου το εχω ακούσει με τα αυτιά μου και το εχω ΄ζησει με την ψυχή μου και την καρδιά μου (εννοώ την εμπειρία με το κοριτσάκι) και ο Θεός ο ίδιος να κατεβει και να μου πει οτι δεν είναι αλήθεια συγνώμη αλλα δε θα τον πιστέψω. με άλλα λογια για εμένα υπάρχουν παπασουζες και όχι ιερείς πλέον. ειδικά όταν έχασα το Θείο μου και η κηδεία έγινε με αρμένη παπά ο οποίος ήρθε απο την Αρμενία για να τελέσει την κηδεία και δε δέχτηκε να του πληρώσουμε ούτε τα έξοδα του και οι δικοί μας για ένα απλό μνημόσυνο έχουν ταρίφα 50ευρώ συγνώμη και πάλι αλλα είναι απλά παπασουζες και τίποτα παραπάνω. Πιο εύκολα θα περάσει καμήλα απο το κεφάλι της βελόνας παρά θα σωθούν οι παπαδες μας (όπως είπε πολύ σωστα και ο Χριστός για τους πλούσιους σε μια απο τις παραβολές του)
χαιρομαι φιλε μου παρα πολυ για σενα, γιατι εχεις καταλαβει την αληθεια σχετικα με τους παπαδες(ειμαι και εγω παπας και επισης και αλβανος) ομως την αληθεια του Χριστου ψαξτη καλυτερα... δεν διαφονω οτι κατι συμβαινει μαε την υποθεση της freya απλα η θεση μου ειναι σταθερη οτι προκειται περι πλανης. συγχωρεστε με ομως που θα πω λιγα λογια για τους παπαδες. πιστεψτε με και εγω οταν βλεπω καποιον αλλο παπα στον δρομο η πρωτη εσωτερικη αντιδραση ειναι αρνιτικη. πιστευω πως αυτο εχει να κανει με την ολη εικονα που δειχνουν (μαζι τουσ κι εγω). παραθετω μια προφητεια σχετικη που υπαρχει σε κωδικα του 16ου αι.:Προφητεία Αγίου Νείλου του Μυροβλήτου

Κατά το 1900 βαδίζοντας προς τον μεσασμόν του 8ου αιώνος άρχεται ο κόσμος του καιρού εκείνου, να γίνεται αγνώριστος. Όταν πλησιάση ο καιρός της ελεύσεως του Αντιχρίστου θα σκοτισθεή η διάνοια των ανθρώπων από τα πάθη τα της σαρκός και θα πληθυνθή σφόδρα η ασέβεια και η ανομία, τότε άρχεται ο κόσμος να γίνεται αγνώριστος, αι μορφαί των ανθρώπων θα μετασχηματίζωνται και δεν θα γνωρίζωνται οι άνδρες από τας γυναίκας διά της αναισχύντου ενδυμασίας και των τριχών της κεφαλής, οι τότε άνθρωποι θα αγριέψουν και θα γίνουν ωσάν θηρία από την πλάνην του αντιχρίστου. Δεν θα υπάρχη σεβασμός εις τους γονείς και τους γεροντοτέρους , η αγάπη θα εκλείψη, οι δε ποιμένες των χριστιανών Αρχιερείς και ιερείς θα είναι άνδρες κενόδοξοι, παντελώς μη γνωρίζοντες την δεξιάν οδόν από την αριστεράν, τότε θα αλλάξουν τα ήθη και οι παραδόσεις των χριστιανών και της Εκκλησίας. Η σοφρωσύνη θα απολεσθή από τους ανθρώπους και θα βασιλεύση η ασωτία. Το ψεύδος και η φιλαργυρία θα φθάσουν εις τον μέγιστον βαθμόν, και ουαί εις τους θησαυρίζοντες αργύρια. Αι πορνείαι, μοιχείαι, αρσενοκοιτίαι, κλοπαί και φόνοι, θα πολιτεύωνται, εν τω καιρώ εκείνω, και δια την ενέργειαν της μεγίστης αμαρτίας και ασελγείας, οι άνθρωποι θέλουν στερηθή την χάριν του Αγίου Πνεύματος, όπου έλαβον εις το Άγιον Βαπτισμα, ως και την τύψιν της συνειδήσεως.

Αι Εκκλησίαι δε του Θεού θα στερηθούν ευλαβών και ευσεβών ποιμένων και αλλοίμονον τότε εις τους εν τω κόσμω ευρισκομένους χριστιανούς οι οποίοι θα στερηθούν τελείως την πίστην διότι δεν θα βλέπουν από κανέναν φώς επιγνώσεως. Τότε θα αναχωρούν από τον κόσμον εις τα ιερά Καταφύγια δια να εύρουν ψυχικήν ανακούφισιν των θλίψεων των και παντού θα ευρίσκουν εμπόδια και στενοχωρίας. Και πάντα ταύτα γενήσονται διά το ότι ο Αντίχριστος θέλει κυριεύση τα πάντα, και γενήσεται εξουσιαστής πάσης της Οικουμένης και θα ποιεί τέρατα και σημεία κατά φαντασίαν,θέλει δε δωση πονηράν σοφίαν εις τον ταλαίπωρον άνθρωπον, να εφεύρη να ομιλή ο ένας εις τον άλλον, από την μίαν άκρην της γής έως την άλλην, τότε θα πέτανται στον αέρα ως πτηνά και διασχίζοντες τον βυθόν της θαλλάσσης ως ιχθύες.

Και ταύτα πάντα ποιούντες οι δυστυχείς άνθρωποι, διαβιούντες εν ανέσει, μη γνωρίζοντες οι ταλαίπωροι ότι ταύτα εστί πλάνη του Αντιχρίστου. Και τόσον θα προοδεύση την επιστήμην κατά φαντασίαν ο πονηρός, ώστε αποπλανήσαι τους ανθρώπους και μη πιστεύειν εις την ύπαρξιν του ΤΡΙΣΥΠΟΣΤΑΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Τότε βλέπων ο Πανάγαθος Θεός την απώλειαν του ανθρωπίνου γένους, θέλει κολοβώση τας ημέρας,διά τους ολίγους σωζομένους, διότι ο διάβολος θέλει πλανείσαι ει δυνατόν και τους εκλεκτούς . Τότε αιφνιδίως θέλει έλθη η δίστομος ρομφαία και θα θανατώση τον πλάνον και τους οπαδούς αυτού.

ομως δεν πρεπει να αρνουμαστε τον Χριστο επειδη ανεχοταν τον Ιουδα, δεν πρεπει να αρνουμαστε τον Χριστο για το ιερατειο των εβραιων ου τον σταυρωσε, και τελος δεν μπορουμε να αρνουμαστε τον Χριστο διοτι κανενα λαθος δεν υπαρχει στην διδασκαλια του. επιμενω κατα 99% οτι το κοριτσακι αυτο ειναι δαιμονικο τεχνασμα. σημερα φιλοι μου εμεις οι παπαδες εχουμε γινει ιουδες με αργυρια αλλα σας εκληπαρω και πευτω στα γοντα και σας παρακαλω μην απορυπτεται εκεινον που εχυσε το αιμα του για ολους μας διοτι μονο εμεις χανουμε σε τετοια περιπτωση. συγγνωμη για τα πλλα λαθη!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.