Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 13-05-15, 19:02
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν έχεις δίκιο. Η ταινία ήταν και είναι κορυφή. Εκτός κι αν γουστάρεις τίποτα σπλάτερ, γκόρ και τα συναφή. Εχεις κάποια να αντιπροτείνεις;
Το The Νinth Gate μου άρεσε δεδομένου ότι ξέφευγε από τα καθιερωμένα. Είχε μια καλή πλοκή.
__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 13-05-15 στις 19:10
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 13-05-15, 19:25
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Καλή αλλά κινηματογραφικά υποδεέστερη. Επειδή έχω παρακολουθήσει τις περισσότερες του Πολάνσκι, μπορώ να πω οτι αυτή ήταν από τις πιο αδύναμες (τι να πει τότε κανείς για το Μωρό της Ρόζμαρι, ή του Γειτόνους).
Αντιθέτως το μυθιστόρημα απ οτο οποίο προήλθε, "Η Λέσχη Δουμάς" του Ρεβέρτε, ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Κρίμα γιατί ο Παλάνσκι έκοψε και μια παράλληλη ιστορία που υπήρχε μέσα, και αυτή έκανε την διαφορά.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-05-15, 23:07
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε apofasismenos κάποιος που έχει προχωρήσει σε τέτοιες καταστάσεις και
γνωρίζει είναι αδύνατον (προσωπική γνώμη αυτη) να δώσει πληροφορίες γιά
οτιδήποτε σχετικό....

Αυτοί οι δρόμοι είναι ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ..

Τώρα σχετικά με τις ταινίες η κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα περισσότερο
φιλολογικό είναι και κάποιοι συγγραφείς κάνουν επίδειξη γνώσεων αμφιβόλου
ποιότητας και βέβαια παρουσιάζουν (πιθανός) ωραιοποιημένα κάποια πράγματα
και τότε γίνονται επικίνδυνες καταστάσεις για ευκολόπιστους....


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 14-05-15, 17:32
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αλλά κινηματογραφικά υποδεέστερη. Επειδή έχω παρακολουθήσει τις περισσότερες του Πολάνσκι, μπορώ να πω οτι αυτή ήταν από τις πιο αδύναμες (τι να πει τότε κανείς για το Μωρό της Ρόζμαρι, ή του Γειτόνους).
Αντιθέτως το μυθιστόρημα απ οτο οποίο προήλθε, "Η Λέσχη Δουμάς" του Ρεβέρτε, ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Κρίμα γιατί ο Παλάνσκι έκοψε και μια παράλληλη ιστορία που υπήρχε μέσα, και αυτή έκανε την διαφορά.
Kαλησπέρα σε όλους...

Είναι καθαρά θέμα γούστου η περίπτωση των ταινιών. Όλα τα είδη χρειάζονται...ακόμα και τα σπλάτερ. Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και το πως παρουσιάζεται
στο ευρύ κοινό ή το τι θέλουμε να δούμε εκείνη την ώρα που επιλέξαμε. Καλές αυτές που είπες φυσικά όπως κι άλλες. Οι γνώμες διαφέρουν.
Αντίθετα έχεις απόλυτο δίκιο για τα βιβλία. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ξεκάθαρες καταστάσεις. Τις περισσότερες φορές όταν ένα βιβλίο γίνεται ταινία
"καταντά" χειρότερη κατάσταση. Το "χρήσιμα αντικείμενα" είναι ωραίο βιβλίο αλλά όταν έγινε ταινία, ήταν αποτυχία.

Αίσχος για να πω την αλήθεια...




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε apofasismenos κάποιος που έχει προχωρήσει σε τέτοιες καταστάσεις και
γνωρίζει είναι αδύνατον (προσωπική γνώμη αυτη) να δώσει πληροφορίες γιά
οτιδήποτε σχετικό....

Αυτοί οι δρόμοι είναι ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ..

Τώρα σχετικά με τις ταινίες η κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα περισσότερο
φιλολογικό είναι και κάποιοι συγγραφείς κάνουν επίδειξη γνώσεων αμφιβόλου
ποιότητας και βέβαια παρουσιάζουν (πιθανός) ωραιοποιημένα κάποια πράγματα
και τότε γίνονται επικίνδυνες καταστάσεις για ευκολόπιστους....


Ευχαριστώ.
Ναι...παλαιότερα όμως (διακρίνοντας από πολλά ποστ), έπεφταν κάποιες (αρκετές, έστω και ουδέτερες) πληροφορίες. Τώρα τίποτα...όπως βλέπεις κι εσύ
δεν γίνεται ούτε καν τυπικός σχολιασμός. Ένα παράδειγμα από δεκάδες που θα μπορούσα να παραθέσω (και το έχω κάνει) είναι το ερώτημα του πως γίνεται
να διαβάζω σε διάφορα φόρουμ από ανθρώπους που ασχολούνται με την μαγεία, ότι ενώ καλούν δαιμόνια (του κακού), ζητούν βοήθεια από αγγέλους
(του καλού) για την ολοκλήρωση της προσπάθειας. Δεν κολλάει αυτό όπως και να το κάνουμε. Αναφέρομαι πάντα σε ότι έχουμε διδαχθεί αλλά όχι υπό το φως
των αποδείξεων. Μειονέκτημα αυτό. Αναιρώντας λοιπόν αυτά...να το δεχτώ. Ας το εξηγήσουν όμως. Συνεπώς ένας που δεν ξέρει, θα συνεχίσει να έχει
αυτές τις απορίες στο πίσω μέρος του μυαλού του συνεχίζοντας τα της ζωής και σε καμία περίπτωση δεν θα βλέπει με "καλό μάτι" την όλη κατάσταση.
Για να μην πω για την εμμονή ορισμένων που μανιωδώς προσπαθούσαν να πείσουν στα ποστ τους στο θέμα (όλων) των επικλήσεων
ότι ήταν-είναι με τον Ιησού, μπλα, μπλα, μπλα. Εντάξει παιδιά, ακόμα και τώρα μην ζορίζεστε. Δεν νοιάζει πολλούς ούτε αυτό
(σάμπως είμαστε μπροστά να ξέρουμε τι κάνετε; ) αλλά ούτε κι εκείνη η υπερτεράστια ανιδιοτέλεια που διαμοιράζεται στο σύμπαν.

Οι δρόμοι όσων ασχολούνται αγαπητέ AVATARGR-1, πιστεύω πως δεν ήταν-είναι-θα είναι ποτέ μοναχικοί. Μοναχικές ίσως οι αποφάσεις όπως και κάποιες
κινήσεις τους. Διότι όλοι και κάποιοι θα τους χαράξουν τον δρόμο συν το "σπρωξιματάκι". Θα είναι οι μεσάζοντές τους και γιατί όχι; θα τους τραβούν
και το "αυτάκι" αν περνούν το μέτρο. Έτσι όμως εξαρτάσαι. Ίσως γι'αυτό πλέον δεν υπάρχει η δραστηριότητα που υπήρχε...ίσως...
χωρίς φυσικά να ξεχνάμε και την ορατή ζωή που δεν είναι όπως παλιά για να κυλούν στον ίδιο ρυθμό τα "χόμπυ" των ανθρώπων.

Ξέρω κάποιον που συμβαίνουν περίεργα πράγματα στην ζωή του, τόσο περίεργα που προξενεί "αλλοιώσεις". Του το έχω επισημάνει αλλά αυτός το αποδίδει
στην τύχη του...μόνο που για κακή του τύχη, γνωρίζω πως αυτό ξεπερνά την τύχη. Δεν το πάω κάπου συγκεκριμένα. Έχω την δική μου ματιά.
Δεν θέλει να πει παραπάνω και συνεχίζει να τραβά τον δρόμο του όντας περήφανος ότι δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα κι από κανέναν...κι έτσι κι αλλιώς
κι αλλιώτικα...(ω τι μοναχικός, τι περήφανος) ενώ από την άλλη είναι γνωστό ότι ασχολείται με πολλά και με μόνο σκοπό το κέρδος. Σε κάθε μορφή του.
Γούστο του αλλά το'χει παρακάνει. Όταν τον πρωτογνώρισα χάρηκα διότι πίστεψα ότι βρήκα κι άλλον από αυτούς που μάχονται τίμια.
Όχι ότι δεν χρειάζεται κι η ομαδικότητα. Αλλά δεν...
Έκανε την επιλογή του λοιπόν. Για'μένα ξεπουλήθηκε και δεν εννοώ απαραίτητα τον διάβολο. Ίσως κάποια στιγμή μιλήσει. Αλλά τότε θα πρέπει να "καθαρίσει"
μόνος του αφού έτσι διαμηνύει. Οι άνθρωποι πολλές φορές τιμωρούν ο ένας τον άλλον (το λιγότερο) με την εσκεμμένη αδιαφορία.
Δν έχουμε καιρό να περιμένουμε άγνωστες δυνάμεις. Στον δικό μου κόσμο τις αμφισβητούμε μέχρι νεωτέρας.

Περί ταινιών, βιβλίων κτλ ένα έχω να πω...τι να κάνουν κι αυτοί; έτσι είναι το εμπόριο (τουλάχιστον τις περισσότερες φορές).

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 14-05-15 στις 18:11
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 15-05-15, 05:51
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Η περιέργεια πολλές φορές μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο σε δρόμους που αλλιώς φανταζόταν , αλλιώςέβλεπε στις ταινίες και όταν προσπάθησε πολύ να φτάσει " το αντικείμενο του πόθου του" απλώς έπαθε σοκ και δέος( κυριολεκτικά σοκ και δέος) στο σημείο αυτό θα συμφωνήσω με τα προγραφόμενα του ΑVATARGR. Δεν βγαίνει κανείς -από όσους έχουν ζήσει εμπειρίες τέτοιου είδους - να τις κοινοποιήσει. Πολλές φορές δεν χρειάζεται να ψάξει πολύ να βρει αυτόν που θέλει για να συμφωνήσει κάτι. Είναι τόσο μεγάλη η επιθυμία του που έχει διαποτίσει τη ζωή του , που όλα κυλούν μόνα τους. Όσον αφορά δε την χρήση μεσαζόντων δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη- το αντίθετο μάλιστα. Ενίοτε δε κάποιοι θεωρούν πως μπορούν να αντιμετωπίσουν οποιαδήποτε έκφανση του κακού, που οι ίδιοι κάλεσαν - αλλά έπαθαν το σοκ που προανέφερα , με το "καρυοφίλι" . Αξίζει τον κόπο να ψάξεις λίγο apofasismene , ακόμα και αν σου πάρει καιρό για να βρεις αναφορές , μιας και ενδιαφέρεσαι.και όταν λέω να ψάξεις δεν εννοώ μόνο στο διαδίκτυο όπου πίςω από την ανωνυμία ο καθένας μπορεί να πει ό,τι επιθυμεί. Ψάξε, διάβασε , άκουσε προ πάντων με απόλυτη προσοχή , όσους έχουν κάτι να δείξουν και αν το κουράγιο σου βαστήξει πήγαινε και παρα πέρα..
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 15-05-15, 16:48
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα Viper...θα μιλήσω πάλι υπό την προυπόθεση ότι υπάρχουν όλα αυτά.

Πάρα πολλοί άνθρωποι πιστεύουν στον Ιησού κτλ οπότε κι αποδέχονται τον διάβολο ως κάτι υπαρκτό. Με βάζει σε σκέψεις λοιπόν όλος αυτός ο κόσμος
αλλά χωρίς αποδείξεις δεν "κατεβάζω" τίποτα. Δεν αναιρώ τίποτα από όλα αυτά όπως έχω (ξανα)πεί αλλά τα αμφισβητώ.
Δεν τα αμφισβητώ για να κάνω τον έξυπνο αλλά επειδή έχω αναπτύξει αυτό το σκεπτικό. Είμαι υπέρ των αποδείξεων. Ειδικά τα τελευταία χρόνια
τα καινούργια ή τα παλιά που εμφανίζονται ως καινούργια τρέχουν με γεωμετρικούς ρυθμούς. Ε...κάπου δεν λέει το σενάριο ως "αμάσητο".

Φαντάζομαι ότι όλος αυτός ο ντόρος με τις άγνωστες δυνάμεις καλού και κακού, θα εμπεριέχει (τουλάχιστον) κάποιες αλήθειες.
Το θέμα όμως, είναι από τη φύση του περίεργο. Δεν μπορούμε σε τέτοιο θέμα να γνωρίζουμε πότε κάποιος λέει αλήθεια και πότε απλά ερευνά
ή λέει μπούρδες για να ψαρώνει τον κόσμο. Το θέμα δηλαδή..."περιστρέφεται". Επαναλαμβάνω ότι μπαίνοντας σε αυτό το "καλούπι" δεν θα βγει τίποτα.
Μάλλον όμως δυσκολευόμαστε να συννενοηθούμε (γενικότερα). Έκανα συγκεκριμένες ερωτήσεις στις οποίες όποιος/α θέλει απαντά.
Ας μην λέμε άλλα ή μάλλον ας λέμε άλλα αλλά ας μην στεκόμαστε σ'αυτά. Έκανα ερωτήσεις που σίγουρα μπορούν να απαντηθούν, καθώς δεν απαιτούν
κοινοποίηση τεχνικών και τακτικών. Τι δουλειά έχουν οι ταινίες στην περίπτωση αυτή; όπως και...πότε ζήτησα να κοινοποιηθούν (χονδρά) πράγματα;
νομίζω ότι υπήρξα πολύ σαφής σε ότι έγραψα. Όσον αφορά το ψάξιμο, γνωστοποιώ από τώρα ότι δεν πρόκειται να γίνει. Και δεν πρόκειται να γίνει ψάξιμο
(ούτε συμφωνία από'μένα θα γίνει, δεν ξέρω για τον άλλο κόσμο) για έναν και μόνο λόγο. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ένα σενάριο περί συμφωνίας
με τον διάβολο και το άτομο που προχωρά σε αυτή να "αγωνίζεται" να τα καταφέρει.

Επιτρέψτε μου να σας το παρουσιάσω με την δική μου ματιά. Την ματιά ενός εντελώς ανίδεου στο θέμα.

Πολύ πιο φυσιολογικό θα μου φαινόταν να γινόταν η συμφωνία (κι όλα αυτά περί επικλήσεων) χωρίς να προσπαθούν τα άτομα που το αποφασίζουν.
Απλώς να το επέλεγαν. Δεν έχει νόημα το να "προσπαθεί" κάποιος για να "χαντακώσει" την ψυχή του. Σκεφτείτε το.
Αν αδειάσετε εντελώς το μυαλό σας (το οποίο πολλών εκτιμώ λόγω του επιπέδου τους) θα νιώσετε (δεν είμαι απόλυτος) ότι η συμφωνία αρχίζει
να γίνεται (αυτόματα) όταν αρχίζει κάποιος να ψάχνει τι πρέπει να κάνει για την συμφωνία. Μετά μένει η υπογραφή η οποία είναι νομίζω τυπική
διότι με το ψάξιμο που έκανε, ήδη όλα (του) έχουν αλλάξει. Το ανθρώπινο ον δεν έχει την δυνατότητα να (ξε)δεί αυτά που νιώθει, νιώσει
βλέπει ,θα δει κτλ.
Το διάστημα που ψάχνει, διαμορφώνει την συμφωνία και στην ουσία συμβαίνει η συμφωνία. Νομίζω ότι αυτό είναι η παγίδα.
Ο διάβολος ποντάρει στο ότι η διαδικασία ψαξίματος θα επιφέρει αλλαγές στο άτομο που την παζαρεύει. Το άτομο οφείλει να μείνει ακλόνητο
σε ότι συμβαίνει, μπορεί να αντιδράσει, να τρομάξει, να δοθεί, να παραδοθεί κτλ αλλά οφείλει να μην πιστέψει το γεγονός.
Πιστεύω ότι η πίστη του ατόμου και η θέληση να τα καταφέρει, τον οδηγεί στο αποτέλεσμα της συμφωνίας.
Θα μπορούσα να πω ότι η συμφωνία με τον διάβολο, είναι η συμφωνία με την κακή πλευρά του εαυτού μας κι η ανάδειξή της.
Δηλαδή συμφωνούμε να ελευθερώσουμε αυτά που κρύβουμε μέσα μας με τον διάβολο ως παρατηρητή-διεκπεραιωτή.
Αυτό μου φαίνεται κάπως πιο λογικό καθώς το περιβάλλον της διαδικασίας τροποποιεί το άτομο της συμφωνίας με πολλές βιοχημικές αντιδράσεις
που τελικά φανερώνουν και εξυψώνουν την κακή του πλευρά. Αν το δούμε κι αλλιώς...αν δεν υπήρχε αυτό το περιβάλλον κι οι αναγκαίες συνθήκες
της επίκλησης (ή των επικλήσεων), τότε το άτομο δεν θα ένιωθε ποτέ έτσι. Μάλιστα θα βαριόταν κιόλας να (απλά) επιλέξει. Ανθρώπινα μυστήρια.
Συμπερασματικά λοιπον έχω καταλήξει (ως ανεπίδεκτος μαθήσεως), ότι η συμφωνία είναι το ίδιο το ψάξιμο προς την συμφωνία.

Υ.Γ Μιας που είπαμε για ταινίες και βιβλία...αυτό θα γινόταν καλό βιβλίο και καλή ταινία, δεν νομίζεις;
__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 15-05-15 στις 17:06
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 15-05-15, 20:58
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε apofasismenos ζητάς αποδείξεις έχεις την εντύπωση πως θα υπάρξει
κάποιος που να σου παρουσιάσει αποδείξεις βιωματικών εμπειριών ????
ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΎΤΟΣ....

Βέβαια ούτε υπάρχει κάποιο συμβόλαιο που το υπογράφει κανένας απλά ακολουθείς
δρόμο αυτόν που θέλεις...
Ούτε κανένας θα σου παρουσιάσει καμιά τεχνική...

Για τον δρόμο και τις τεχνικές που θα ακολουθήσει κάποιος τους δημιουργεί
αυτός (ο αναζητητής) απο τις αναζητήσεις του και τα διαβάσματα που έχει κάνει...
Αυτοί οι δρόμοι αυτοί είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΙΑ.....

Μην ζητάς λοιπόν να σου αποδείξουν δρόμους τεχνικές και διάφορα άλλα..
Αυτοί οι δρόμοι (οι όποιοι δρόμοι) κάποιοι έχουν αγωνιστεί για αυτούς και δεν
τους χαρίζουν σε κανέναν ούτε θα του δώσουν βορά για τον κάθε ένα...
Βέβαια όπως όλοι οι δρόμοι (σχετικοί με τις αναζητήσεις εμπεριέχουν κινδύνους)
και πρέπει να αντιμετωπισθούν......

Βέβαια αναφέρεις κάτι...
"ότι η συμφωνία είναι το ίδιο το ψάξιμο προς την συμφωνία"
Όταν ψάχνεις όπως ο κάθε ένας από εμάς δεν νομίζω πως υπάρχει συμφωνία
αλλά υπάρχουν αποφάσεις....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 15-05-15, 22:20
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Εγω πιστεύω πως αν ψάχνεις κάτι με μεγάλη επιμονή, ακόμα κι αν δεν καταφέρεις να το βρείς εσύ, θα σε βρει αυτό.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 16-05-15, 14:35
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε apofasismenos ζητάς αποδείξεις έχεις την εντύπωση πως θα υπάρξει
κάποιος που να σου παρουσιάσει αποδείξεις βιωματικών εμπειριών ????
ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΎΤΟΣ....

Βέβαια ούτε υπάρχει κάποιο συμβόλαιο που το υπογράφει κανένας απλά ακολουθείς
δρόμο αυτόν που θέλεις...
Ούτε κανένας θα σου παρουσιάσει καμιά τεχνική...

Για τον δρόμο και τις τεχνικές που θα ακολουθήσει κάποιος τους δημιουργεί
αυτός (ο αναζητητής) απο τις αναζητήσεις του και τα διαβάσματα που έχει κάνει...
Αυτοί οι δρόμοι αυτοί είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΙΑ.....

Μην ζητάς λοιπόν να σου αποδείξουν δρόμους τεχνικές και διάφορα άλλα..
Αυτοί οι δρόμοι (οι όποιοι δρόμοι) κάποιοι έχουν αγωνιστεί για αυτούς και δεν
τους χαρίζουν σε κανέναν ούτε θα του δώσουν βορά για τον κάθε ένα...
Βέβαια όπως όλοι οι δρόμοι (σχετικοί με τις αναζητήσεις εμπεριέχουν κινδύνους)
και πρέπει να αντιμετωπισθούν......

Βέβαια αναφέρεις κάτι...
"ότι η συμφωνία είναι το ίδιο το ψάξιμο προς την συμφωνία"
Όταν ψάχνεις όπως ο κάθε ένας από εμάς δεν νομίζω πως υπάρχει συμφωνία
αλλά υπάρχουν αποφάσεις....

Ευχαριστώ.
Καλησπέρα...

Τελικά όντως δεν μπορούμε να συννενοηθούμε.

Αγαπητέ AVATARGR-1, σε ποιο σημείο είδες να ζητώ βιωματικές εμπειρίες όπως το εννοείς; ίσα ίσα που ανέλυσα τι εννοώ. Όσο αφορά τις τεχνικές
(τις οποίες έκανες και bold) πόσες φορές έχω πει ότι δεν με με νοιάζει και δεν ζήτησα κάτι τέτοιο; άσε που ακριβώς από πάνω το ξαναγράφω.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι παριστάνεις. Επιμένεις στο ίδιο μοτίβο. Μα έτσι κι αλλιώς...ακόμα και να έγραφε κανείς χαρτί και καλαμάρι τα πάντα που έκανε
νομίζεις ότι υπήρχε περίπτωση να τον ακολουθήσουν όσοι διαβάζουν...στα "κουτουρού"; εγώ προσωπικά ούτε θα έδινα σημασία σε κάτι τέτοιο.
Εξάλλου έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου, ανέλυσα τι πιστεύω και πως βλέπω την όλη κατάσταση. Αν δεν διακρίνεις την αρνητική μου θέση
στο θέμα της μαγείας, δεν φταίω εγώ. Ούτε νομίζω να την "έπεσα" σε κανέναν που πειραματίζεται με όλα αυτά. Θα μπορούσα αν ήθελα.

Με όλα αυτά θέλω να πω (κουράστηκα να το γράφω) ότι δεν υποχρεώνεται κανείς να πει κάτι αλλά όχι να παρουσιάζουμε την στάση μου
ως ανακριτική. Ας μην πει κανείς τίποτα αν δεν θέλει, όχι όμως να διαστρεβλώνονται αυτά που γράφω. Όσον αφορά την υπογραφή
νομίζω ότι έγινα αντιληπτός στο νόημα. Δεν πιστεύω ότι κατάλαβε κανείς πως έρχεται κάποιος και μοιράζει στυλό για υπογραφή.
Ότι και να λες, εγώ έθεσα κάποια πολύ απλά ερωτήματα τα οποία σίγουρα μπορούν να απαντηθούν και μάλιστα άνετα.
Το ότι δεν απαντήθηκαν, δεν σημαίνει ότι είναι πανδύσκολα.
Οι απορίες μου δε...περί λευκής-μαύρης μαγείας, μηδαμινής προστασίας από οπαδούς του ouija board σε σχέση με τους επικλητές
που κάνουν ολόκληρη "επιχείρηση" για τον στόχο τους όπως και τι γίνεται αν καλεστεί το ίδιο πνεύμα από πολλούς
ταυτόχρονα (που θα πρωτοπάει ας πούμε)...όλες μπορούν να απαντηθούν χωρίς δυσκολία.
Και πόσες άλλες ακόμα...

Αν παρατηρήσεις (όπως θα γνωρίζεις πιστεύω), παλαιότερα οι συζητήσεις γίνονταν...και μάλιστα για πολύ πιο "βαριά" θέματα.
Συνεπώς κάτι έχει αλλάξει. Καλό θα είναι να διαβάζουμε τι γράφετε από τον καθένα, διότι πολύ εύκολα μπορώ κι εγώ
να αρχίσω να λέω ότι μουγγάθηκαν ορισμένοι (τσαρλατάνοι) επειδή έπεσε αναδουλειά, κάτι το οποίο έχει γραφτεί αφειδώς
σε τόσα σάιτ. Δεν το γράφω όμως γιατί δεν οδηγεί πουθενά αυτό.
Όσον αφορά αυτό που αναφέρω...ότι η συμφωνία είναι το ίδιο το ψάξιμο προς την συμφωνία, ανέλυσα πλήρως πως το βλέπω
υπό την πλευρά της λογικής. Δεν ήρθα να κάνω τον "φτασμένο". Να προσθέσω επίσης ότι έχουν λαλήσει πολλοί και πολλές
με όλα αυτά κτλ. Δηλαδή μόνο εγώ το έχω καταλάβει αυτό; τόσοι και τόσες το γνωρίζουμε.
Αν σε κάποιους δεν αρέσει αυτή η άποψη, ας μην την δεχτούν. Δεν είμαι κάποιος εξυγιαντής.
Απλά πράγματα.




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πιστεύω πως αν ψάχνεις κάτι με μεγάλη επιμονή, ακόμα κι αν δεν καταφέρεις να το βρείς εσύ, θα σε βρει αυτό.
Βολικό...άρα αφού ψάχνω απαντήσεις από ανθρώπους που ασχολούνται, θα με βρουν και θα μου απαντήσουν;

ή θα διαβάσουμε πάλι όσα έχω πετύχει αλλού, όπως "προσοχή παιδιά μην σας βρουν σε κανένα χαντάκι", "αυτοί οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι"
και τόσα άλλα. Αν είναι έτσι...να μην μιλάμε καθόλου.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 16-05-15 στις 15:10
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 16-05-15, 14:57
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν αναφέρθηκα σε άτομα συγκεκριμένα, όσο σε... καταστάσεις. Ας το πούμε κι έτσι. Σαν τον Johnny Depp στην Ενάτη Πύλη, για να καταλάβεις...
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.