Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-03-08, 16:10
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τουλάχιστον αυτό θα διδάσκουν και σε όσους θέλουν να πάρουν κάποιο βαθμό για θεραπευτή με ανθοϊάματα...
και ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι αγαπητη μου Anti.
εχω ειδικευτει πανω στα ανθοιαματα του Μπαχ στη Θεσ/κη και πιστεψε με εχει πολυ μεγαλη διαφορα το τι διδαχτηκα στο σεμιναριο απο το τι διαβαζα τοσο καιρο σε βιβλια και στο internet για τα ανθοιαματα.

Παράθεση:
Αγαπητέ φίλε τπαρέθεσα την πηγή γιατί απλώς μου είπατε ότι δεν είναι 4 αλλά 7 και μου φάνηκε παράξενο γιατί παντού λέει ότι 4 σταγόνες πρέπει να πάρεις.
οι σταγονες που δινουμε ειναι 7 και το προτιμουμε αυτο για να ειμαστε σιγουροι οτι το ατομο θα δεχτει 100% τη δονηση απο το ανθοιαμα.

Παράθεση:
Ακόμα και πάνω στο μπουκαλάκι της βάσης λέει "Single remedy use: 2 drops in water and sip at intervals or add to 30ml mixing bottle containing still spring water. Take 4 drops a minimum of 4 times a day. Multiple remedy use: Add 2 drops of each remendy ( max 7 remendies) to a mixing bottle and use as abive. Keep all medicines out of reach of children"
οκ, απλα οπως εγραψα και παραπανω, οταν μαθαινεις να δουλευεις με μια μεθοδο θεραπειας και εχοντας την καταλληλη εμπειρια βλεπεις οτι τα πραγματα αλλιως δειχνουν και αλλιως ειναι...

Παράθεση:
και ειλικρινά πρώτη φορά ακούω ότι το κανονικό είναι 7 σταγόνες...
Που το έχετε διαβάσει ή ακούσει;
δεν το εχω διαβασει ουτε ακουσει καπου...ειναι εμπειρια χρονων που μας διδαξαν σε σεμιναρια...
μην πιστευετε σε τετοια θεματα οτι ακουγεται και γραφετε...δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Παράθεση:
και να συμπληρώσω πως στην Θεσσαλονίκη η ελάχιστη τιμή για μία μείξη είναι 8 ευρώ και η βάση φτάνει στα 16. το rescue remendy πωλείται στα 21 ευρώ
Αχ! και εδω δεν πιστευω οτι εχεις ψαξει παρα πολυ για να συγκρινεις τιμες μερικα φαρμακεια ειναι οντως ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ...
δεν θα αναφερω εδω φαρμακεια που εχουν εμπειρια πανω στα ανθοιαματα και ΔΕΝ κοροιδευουν τον κοσμακι..γιατι δεν θελω να διαφημισω κανεναν...
απλα ψαξτε με πιο πολυ προσοχη.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-03-08, 16:33
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Αγαπητή φίλη σέβομαι το τι σου δίδαξαν κ το τι σου έδειξε η χρόνια εμπειρία σου.
Αλλά θα κρατήσω τις 4 σταγόνες που γράφει στην επίσημη σελίδα του Dr Bach και που αναγράφεται πάνω στα μπουκαλάκια...
Θα μπορούσα να συμφωνήσω πως ναι σε μερικούς ανθρώπους ίσως χρειαστεί να πάρουν περισσότερες από 4 σταγόνες...
Όμως συγνώμη δεν μπορώ να δεχτώ ότι το κανονικό είναι 7 σταγόνες, το σέβομαι αλλά δεν το δέχομαι...
Σίγουρα έχεις εμπειρία δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αλλά όσα άτομα ξέρω (και δεν αναφέρομαι 2-3 ) με 4 σταγόνες είναι μια χαρά και έχουν αποτελέσματα...
και βέβαια για να γίνει σωστή θεραπεία θα πρέπει κάποιος άνθρωπος να είναι ανοιχτός, αν κάποιος δεν πιστεύει πως θα θεραπευτεί τότε θα πρέπει να παίρνει τα ανθοϊάματα περισσότερο καιρό και σε μεγαλύτερη δόση...

Πάντως νομίζω ότι θα ήταν καλό να αναφέρεις κάποια φαρμακεία και όχι για διαφήμιση αλλά για βοήθεια σε μερικούς ανθρώπους.
Που ίσως δεν τολμάν να σου στείλουν π.μ. ή ίσως δεν είναι μέλη στο φόρουμ για να ρωτήσουν...
Επίσης μια ερώτηση, που γίνονται σεμiνάρια για ανθοϊάματα στην θεσσαλονίκη; και είναι αναγνωρίσμένα από το bach center?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-03-08, 16:49
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητή φίλη σέβομαι το τι σου δίδαξαν κ το τι σου έδειξε η χρόνια εμπειρία σου.
Αλλά θα κρατήσω τις 4 σταγόνες που γράφει στην επίσημη σελίδα του Dr Bach και που αναγράφεται πάνω στα μπουκαλάκια...
Θα μπορούσα να συμφωνήσω πως ναι σε μερικούς ανθρώπους ίσως χρειαστεί να πάρουν περισσότερες από 4 σταγόνες...
Όμως συγνώμη δεν μπορώ να δεχτώ ότι το κανονικό είναι 7 σταγόνες, το σέβομαι αλλά δεν το δέχομαι...
Σίγουρα έχεις εμπειρία δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αλλά όσα άτομα ξέρω (και δεν αναφέρομαι 2-3 ) με 4 σταγόνες είναι μια χαρά και έχουν αποτελέσματα...
και βέβαια για να γίνει σωστή θεραπεία θα πρέπει κάποιος άνθρωπος να είναι ανοιχτός, αν κάποιος δεν πιστεύει πως θα θεραπευτεί τότε θα πρέπει να παίρνει τα ανθοϊάματα περισσότερο καιρό και σε μεγαλύτερη δόση...
οκ! κρατησε τις 4 σταγονες, γιατι μεγαλυτερη σημασια εχει που εισαι "ανοιχτη" απεναντι στην ανθοθεραπεια...δεν θα τα χαλασουμε στις σταγονες...

Παράθεση:
Πάντως νομίζω ότι θα ήταν καλό να αναφέρεις κάποια φαρμακεία και όχι για διαφήμιση αλλά για βοήθεια σε μερικούς ανθρώπους.
Που ίσως δεν τολμάν να σου στείλουν π.μ. ή ίσως δεν είναι μέλη στο φόρουμ για να ρωτήσουν...
για το παραπανω θα σου στειλω π.μ. και οποιος απο Θεσ/κη θελει να μαθει για το που μπορει να βρει φαρμακεια που να "δουλευουν" με ανθοιαματα μπορει να μου στειλει π.μ. οποιος δεν ειναι μελος ας γινει και να μου στειλει π.μ.

Παράθεση:
Επίσης μια ερώτηση, που γίνονται σεμiνάρια για ανθοϊάματα στην θεσσαλονίκη; και είναι αναγνωρίσμένα από το bach center?
τα σεμιναρια μας τα κανει ειδικευμενος γιατρος (της κλασσικης ιατρικης) που τα τελευταια 20 χρονια αχολειται με την ομοιοπαθητικη και ανθοιαματα.
ο ανθρωπος που μας κανει τα σεμιναρια ανθοιαματων του Μπαχ ειναι ενας απο τους "υπευθυνους" για την ανακαλυψη και δημιουργια των ελληνικων ανθοιαματων...
Αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-03-08, 17:03
Το avatar του χρήστη esthir
esthir Ο χρήστης esthir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2007
Περιοχή: ΙΟΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή καλησπερα

παρακολουθώ την συζήτηση σας και αποφάσισα να γράψω και εγώ την δική μου εμπειρία μου πάνω στα ανθοιαματα...

παίρνω ανθοιαματα εδώ και 6 μήνες περίπου...

όσα και αν είχα κάνει για να διώξω τα άσχημα συναισθήματα που είχα στην ψυχή μου, κρυμμένα τόσο καιρό όσα βιβλία και αν δίαβασα με όσους ανθρώπους και αν μίλησα τίποτα δεν μπόρεσε να με βοηθήσει...

όταν άρχισα λοιπόν τη θεραπεία με τα ανθοιαματα καθαρά απο τύχη όλα αυτά πλέον ανήκουν στον παρελθόν...

νιώθω ότι έχω ξαναγεννηθεί, νιώθω πιο καθαρή...

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι, καλό θα ήταν να επιστευόμαστε και να ακούμε τα άτομα που έχουν ασχοληθεί πάνω σε κάποια θέματα, άτομα που έχουν δώσει την ψυχή τους....

και τέλος ας έχουμε ανοιχτό μυαλό και ας αφήσουμε τους εαυτούς μας να δεχτούν καινούρια πράγματα γιανα γίνουμε και εμείς καλύτεροι.....
__________________
Δεν έδωσα σε άλλον τα κλειδιά ούτε του σπιτιού μου ούτε της καρδιάς μου.
Αρνήθηκες να τα πάρεις φοβήθηκες μήπως σου ξεκλειδώσω τη δική σου καρδιά.


"Ελπίζω κάποτε ν' ακουστώ μέσα στο φαλημέντο του κόσμου..."
Νικόλας Άσιμος

Εσθήρ, ποια βιβλική σκορπάς περνώντας μέθη;
Νίκος Καββαδίας (Εφτά Νάνοι)


Όσες κι αν χτίζουν φυλακές
κι αν ο κλοιός στενεύει
ο νους μας είναι αληταριό
που όλο θα δραπετεύει


Ω, σαν αερικό θα ζήσω...
Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-03-08, 17:07
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
γιατι μεγαλυτερη σημασια εχει που εισαι "ανοιχτη" απεναντι στην ανθοθεραπεια...δεν θα τα χαλασουμε στις σταγονες...
ναι συμφωνώ απόλυτα

Φιλικά
Άντη
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-03-08, 21:20
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης πολλές φορές η θεραπεία μπορεί να οφείλεται στο φαινόμενο placebo και όχι στα ανθοϊάματα...
πολυ σωστο αυτο που γραφεις anti!

αλλα συνηθως το φαινομενο placebo το βλεπουμε σε καταστασεις που θελουμε να ανακαλυψουμε ενα καινουριο ανθοιαμα.

παραδειγμα εστω οτι θελουμε να δουμε το ανθος του δεντρου πλατανος (υπαρχει βεβαια στα ελληνικα ανθοιαματα αυτο) αν φτιαχτει τι αποτελεσματα θα εχουμε στο ατομο.
μαζευομαστε λοιπον π.χ. 10 ατομα απο τα οποια ο θεραπευτης θα δωσει στα 7 ας πουμε να πιουν το ανθοιαμα διαλυμενο σε μισο ποτηρακι νερο και στα υπολοιπα 3 ατομα θα δωσει απλα το νερο να πιουν.
τα ατομα για 30' περιπου θα απομακρυνθουν (ο καθενας μονος του) και επιστρεφοντας θα διηγηθουν τα συναισθηματα τους καλυτερα το τι βιωσαν οποτε και καταλαβαινουμε τι επιδραση εχει το συγκεκριμενο ανθοιαμα.

για το παραπανω ανθοιαμα (πλατανος) πριν περιπου 2 χρονια που το κανανε, μια απο τις κοπελες οπου ειχε παρει placebo επεστρεψε (μετα απο 30') κρατωντας στα χερια της ενα φυλλο απο πλατανο. αυτο ηταν αδυνατο να συμβει αφου η κοπελα δεν ηξερα τι ανθοιαμα κανανε τοτε και εκτος απο αυτο ειχε πιει σκετο νερο.
δυο πραγματα μπορει να εχουν συμβει ή ηταν τοσο δυνατη η δονηση αυτου του ανθοιαματος οπου την πηρε χωρις καν να το πιει ή μονη της διαισθητικα ας το πουμε ανακαλυψε το ανθοιαμα.
τυχαιο δεν υπαρχει περιπτωση να ηταν.

ετσι συνηθως χρησ/ουν το φαινομενο placebo για την ανακαλυψη δηλαδη καινουριων ανθοιαματων και οχι τοσο για να αποδειξουν την αυτο-ιαση.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-03-08, 21:42
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs up

rescue remedy rocks !!!!



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-03-08, 21:46
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
rescue remedy rocks !!!!
αντε βρε Lux περιμενω τοσες ημερες για να σε δω να γραφεις για το rescue

ναι το rescue ειναι ολα τα λεφτα!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-04-08, 20:23
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
αντε βρε Lux περιμενω τοσες ημερες για να σε δω να γραφεις για το rescue

ναι το rescue ειναι ολα τα λεφτα!
Βρε Ελπινικη
εγω μονο τα πινω που και που....
η γυναικα μου τα μιξαρει και ξερει περισσοτερα
παντως επειδη εχει τυχει μπροστα στα ματια μου δηλωνω πως το ρεσκιου ρεμεντυ ανασταινει και σχεδον νεκρους (σοκαρισμενους η λιποθυμισμενους δλδ ) αν και τελαυταια νομιζω πως δεν ειναι οπως τα παλια χρονια
πεφτει πολυ αραιωμα μαλλον για εμπορικους λογους ...

υγ. διαθετουμε και το σχετικο βιβλιο του δρ Μπαχ

@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 01-04-08 στις 20:30
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-04-08, 01:43
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Αν καποιοι φτιαχνουν δικα τους ανθοιαματα, θα προτεινα να δοκιμασουν και βασιλικο.
(Με εκθεση στον ηλιο το εκανα).

Αν και ο Dr Bach ανεφερε για "αγρια" φυτα, ο βασιλικος ειχε αρκετα σημαντικα αποτελεσματα:
(αποψεις δικες μου και οσων δοκιμασαν)
Καλυτερη συγκεντρωση και εστιαση της σκεψης μαζι με καλυτερο ελεγχο της μνημης.
Με βοηθησε αρκετα στην εργασια μου (τελειως εγκεφαλικη δουλεια) και (πιστευω οτι) μου εδωσε καλυτερη διαχειριση του χρονου που αφιερωνω σ'αυτο που κανω.

Ειδικα οταν το πηρε συγγενικο προσωπο που ειχε "προβλημα" με θεματα μνημης, ειδε αρκετη βελτιωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.