Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-08-07, 03:34
Shadow_of_the_Shadow Ο χρήστης Shadow_of_the_Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Δεν νομίζω πως κόμικ όπως ο Αστερίξ και κινούμενα σχέδια όπως τα Στρουμφ, μπορούν να λειτουργήσουν ως υλικό για την καλλιέργεια συνομοσιολογιών. Το ειρωνικό ύφος που γράφτηκαν τα παραπάνω με καλύπτει φυσικά αλλά να θυμόμαστε πως οι κομίστες και οι καρτουνίστες δεν ήτανε ποτέ άνθρωποι που η κοινωνία μπορούσε να τους αποδεχτεί. Στην Γαλλία-Βέλγιο πια είναι καταξιωμμένοι καλλιτέχνες αν και στις ΗΠΑ ακόμα σε κοιτάνε με μισό μάτι - και καλά κάνουν κατά την γνώμη μου γιατί όλο κάτι μπούρδες επιστ. φαντασίας σε στυλ τόλμης και γοητείας σχεδιάζουν.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κατά κύριο λόγο για να ασχοληθείς με κόμικ εκείνες κυρίως τις δεκαετίες που έδρασαν και μεγαλούργησαν δημιουργοί σαν τον Goscinny, Giraud, Morris, Herge κ.ά. ένιωσες και δρούσες πιο ελεύθερα από την κοινή μάζα, γι' αυτό οι κοινωνικές συνθέσεις που βγαίνανε από τα πενάκια των δημιουργών μεταφράζονται από πικρόχολους σε αριστερές ή αναρχικές, αλλά είναι πέρα από κατηγοριοποιήσεις.

Έτσι μια παρένθεση για να μην ξεράσω με ότι ανοησία μπορεί να σκεφτεί κανείς και δεν την κρατάει για τον εαυτό του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.