Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-05, 21:14
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Arrow Η Πύλη των 1000 χρωμάτων

------> Σχολιασμός έργου http://www.metafysiko.gr/fantasygate...tion=read&id=4

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 11-12-06 στις 10:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-05, 12:55
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Thumbs up

Κατ’ αρχάς θέλω να ξεκαθαρίσω πως ό,τι και αν διαβάσετε εκ μέρους μου – ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΟ – δεν έχει σκοπό ούτε να πουλήσει εξυπνάδα και ύφος, ούτε να επιβάλλει προσωπικές απόψεις. Πάντα θα σχολιάζω με γνώμονα τις οποιεσδήποτε απορίες, βελτιώσεις, παρατηρήσεις ή και «φωτεινά σημεία» μπορώ να επισημάνω. Απλά εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι....!

Τα έργα θα προσπαθώ να τα σχολιάσω βάσει:

1. Θεματολογίας
2. Συγγραφικού ύφους (περιγραφή γεγονότων, επαφή με τον αναγνώστη)
3. Μορφή κειμένου

...αν και στην πορεία μπορεί να θέσω και άλλες παραμέτρους.



Η Πύλη των 1000 Χρωμάτων είναι ο πρώτο έργο που διάβασα στην Fantasygate. Αν και στην αρχή εντόπισα μια υπερβολή, στην συνέχεια το ύφος έγινε πολύ πιο άμεσο και βατό για τον αναγνώστη.

Σχετικά με την θεματολογία, ο κ. Κρυφωνίδας μας μετέφερε σε ένα αλλόκοσμο περιβάλλον που οι άνθρωποι προσπαθούν να επιβιώσουν με την απειλή μια πύλης που φέρνει κάποια αήττητη εξωγήινη οντότητα στον κόσμο τους. Πρωτότυπη ιδέα και με αρκετά σκοτεινή και απαισιόδοξη υπόθεση. Μάλιστα στο σημείο που προσπάθησε να μας δείξει πως όλα πάνε να αντιστραφούν, μέσω ενός ξεχωριστού ανθρώπου που ξεπροβάλλει από το πλήθος και που προκαλεί το ον, έπαιξε ωραία με το κλισέ του «πεφωτισμένου που με άγνωστη δύναμη θα σώσει το καλό», καθώς κι ο ίδιος υποχώρησε στην δύναμη του κακού, όπως κι όλοι τελικά. Αρκετά απαισιόδοξο θέμα. Αν όμως ήθελε happy end θα έγραφε το «Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι» όχι διήγημα του φανταστικού.

Για το συγγραφικό του ύφος, νομίζω πως υπερέβαλλε εαυτόν στην αρχή. Στην προσπάθεια του να περιγράψει ένα μαγευτικό περιβάλλον και να μας μεταδόσει την εικόνα που εκείνος «έβλεπε», συμπίεσε σε λίγες αράδες πολλές μεταφορές και παραλληρισμούς, ώστε να γίνεται δυσνόητο σε ορισμένα σημεία. Ωστόσο στην συνέχεια έστρωσε και με απλό και άμεσο τρόπο μας μετέφερε την ιστορία αυτή που είχε στήσει στην φαντασία του. Ίσως εδώ να πρέπει να αναφερθεί πως καλό είναι να υπάρχει ένα συνεχιζόμενο και σταθερό αφηγηματικό ύφος, όχι μόνο για το συγκεκριμένο αλλά για κάθε έργο.

Όταν ο αναγνώστης μάθει σε ένα σταθερό ύφος συγγραφής, κατανοεί καλύτερα και βαθύτερα το νόημα, το μάτι «τρέχει» στο κείμενο. Επιπλέον οποιαδήποτε μετέπειτα δουλειά του συγγραφέα γίνεται ευκολότερα αποδεκτή, καθώς δεν χρειάζεται να μαθαίνει κάποιο νέο ύφος ο αναγνώστης. Σε αυτό το σημείο δημουργείται μια γέφυρα επικοινωνίας μεταξύ αναγνώστη-συγγραφέα, που είναι πολύ σημαντικό στοιχείο.

Τέλος, καλό θα ήταν να ξεχωρίζουν οι παράγραφοι. Πολύ μακρυνάρι για να διαβαστεί άνετα.

Μου άρεσε...!
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bladerunner : 16-06-05 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.