Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #18  
Παλιά 08-07-16, 00:18
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διαπαιδαγώγηση. Ένα μεγάλο μέρος του χαρακτήρα, είναι χαραγμένο από την παιδεία που έχει λάβει.

Να σου πω την αλήθεια, δεν υποστηρίζω τους μάρτυρες του Ιεχωβά. Δυστυχώς είναι και αυτοί πολύ φανατικοί. Κάποιοι είναι καλοί άνθρωποι, αλλά αν αμφισβητήσεις την πίστη τους παθαίνουν αμόκ, διότι έτσι τους έχει μάθει το ιερατείο τους.

Εγώ πιστεύω καλύτερα να αφήσεις τις υποθέσεις και να δεις την πραγματικότητα. Εγώ δεν έχω γνωρίσει μουσουλμάνο ή γύφτο, όπως λες, που να είναι καλός. Και αν κάποιος το ψιλοπαίζει καλός είναι ίσως για συμφέρον. Αυτά που πιστεύουν είναι καθαρά φασιστικά.

Δεν θα ήθελα να φτάσω στο άκρο που λέει ότι γεννιούνται βρώμικοι. Πιστεύω η παιδεία φταίει. Πάντως για να μην λέω μεγάλα λόγια, θα έπρεπε να γίνει πείραμα. Δηλαδή ένα γυφτάκι να το μεγαλώσουν ευρωπαίοι και γύφτοι να μεγαλώσουν ένα ευρωπαίο.

Να δούμε τελικά αν φταίει η παιδεία ή κάτι περισσότερο.
Κοίτα συμφωνώ ότι σε μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο η παιδεία του κάθε ανθρώπου(παιδεία σαν σύνολο βιωμάτων περισσότερο παρά την επιστημονική μόρφωση).Ωστόσο πάλι αν είναι καλός άνθρωπος ο άλλος, θα είναι καλός ότι θρησκεία και να έχει.
Επίσης και το γονιδιο σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο,πχ οι Έλληνες παρά όλα τα στραβά,τις λαμογιές,τη λογική του βολέματος κτλπ έχουμε πιο ελεύθερο πνεύμα από άλλους λαούς(γενικά οι λαοί της μεσογείου) και μπορώ να πω ότι σε κάποια πράγματα είμαστε πιο δεκτικοί,πχ μια αυστηρή θρησκεία σαν το ισλάμ δεν θα μπορούσε να επικρατήσει(κατά τη γνώμη μου πάντα)

Τέλος πειράματα τόσο μεγάλης κλίμακας θεωρώ πως δεν μπορούν ποτέ να είναι ακριβή.Ακόμα και αν οι ιδιοι γονείς μεγαλώσουν το ίδιο παιδί με την ίδια μέθοδο 100 φορές, ένα συμβάν μπορεί να αλλάξει τα πάντα και το παιδι να καταλήξει να έχει άλλο χαρακτήρα και τις 100 φορές
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.