Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η κοινότητα του Μεταφυσικού > Άλλες ομάδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-13, 15:47
Mandalena Ο χρήστης Mandalena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-06-2013
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Ερευνητική ομάδα για την Πεντέλη

Γεια σας. Αναζητώ άτομα για τη δημιουργία μιας ομάδας που θα ασχοληθεί με το σπήλαιο της Πεντέλης και γενικότερα με ολόκληρη την περιοχή αυτή κι όχι μόνο τη γνωστή σπηλιά. Θα ήθελα άτομα που προσεγγίζουν τα διάφορα θέματα με υγιή σκεπτικισμό δηλαδή χωρίς απόλυτες απόψεις προς τη μία ή την άλλη πλευρά αλλά με διάθεση για έρευνα και εύρεση χειροπιαστών αποδείξεων πριν καταλήξουμε σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.
Άτομα που έχουν ασχοληθεί με το ζήτημα, άτομα με επιστημονικές γνώσεις π.χ. φυσικοί θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα.
Είμαι 24 ετών από Αθήνα. Με το ζήτημα έχω ασχοληθεί προς το παρόν από τη βιβλιογραφία και επισκέπτομαι το μέρος συχνά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-13, 02:34
spyros34 Ο χρήστης spyros34 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2013
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

tha mou arese na entaxthw stin omada sou..den eimai kanenas idikos,mou aresei omos na psaxnw,na ereunw genika auta ta themata..an tha mporousa na vohthisw tha hmoun poly xaroumenos..euxaristw !


Συντονιστική παρέμβαση: Τα επόμενα μηνύματά σου στα ελληνικά παρακαλώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-06-13 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-13, 12:38
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Mandalena,
συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια της δημιουργιας μιας τετοιας ομαδας και ειδικα για το ζητουμενο που ειναι ο υγειης σκεπτικισμος!

Οσον αφορα τη σπηλια,καλο θα ηταν να ενταχθει στην ομαδα σας καποιος που εχει εμπειρια αλλα και γνωσεις τοσο στους κινδυνους που κρυβει μια σπηλια,οσο και στον εξοπλισμο ασφαλειας που απαιτειται.Θελετε απαραιτητα κρανη,σχοινια,σφυριχτρες,φακους και ποσα αλλα για τα οποια δεν εχω γνωση.Προσοχη λοιπον!!

Τελος,για το φαινομενο -οφθαλμαπατη(?),οπου η κατηφορα φαινεται ανηφορα,προτεινω τα εξης:

1.Το ιδανικοτερο ειναι μια τοπογραφικη μελετη,οπου ο μηχανικος θα παρει υψομετρικα σημεια τοσο απο τον δρομο οσο και απο το πρανες.Ειναι πολυ πιθανο το πρανες να εχει αναποδη κλιση και να ξεγελαει το ματι.

2.Αν δεν υπαρχει φιλος τοπογραφος (γιατι το κοστος μιας μετρησης δεν ειναι αμελητεο),τοτε μπορειτε να δοκιμασετε να μετρησετε την κλιση με ενα μεγαλο αλφαδολαστιχο.Ο οποισδηποτε που εχει ασχοληθει με οικοδομες μπορει να σας βοηθησει.

ΥΓ.Περιμενουμε αναρτηση των αποτελεσματων-συμπερασματων στο φορουμ μας.

καλη συνεχεια!
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-13, 09:16
dimitris_ixwr Ο χρήστης dimitris_ixwr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2013
Μηνύματα: 1
Cool ερευνητικη ομαδα

Γεια σας. Ασχολουμαι πολλα χρονια με το θεμα του μεταφυσικου.Η αναζητηση μου περι μυστικων βουνων και τοπων δυναμης περιοριστικε κυριως στην παρνηθα. Θα ηθελα πολυ να συμμετεχω στην ομαδα και να βοηθησω οσο μπορω. Περιμενω απαντηση εδω ή στο μειλ μου. Ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.