Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-04-06, 13:53
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
προσωπικά δεν είπα ότι είναι και "παραλία".. εννοείται φίλε μου ότι είναι επικίνδυνο βουνό και δε θέλει να το υποτιμήσεις κλπ κλπ..
η δυσκολία του ολύμπου κατ'εμέ είναι μόνο στο τελευταίο ανέβασμα για την κορυφή, που για πολλούς το μονοπάτι ονομάζεται ημιαναρριχητικό, δηλαδή θέλει τεχνικές που χρειάζονται και στην αναρρίχηση.
απο 'κει και πέρα, αν δεν έχουμε υψοφοβία, δεν υπάρχει πρόβλημα σε όλη τη διαδρομή του, το αντίθετο μάλιστα τα συναισθήματα που βιώνει ο πεζοπόρος είναι μοναδικά και άκρως συγκινητικά!
βέβαια, ο σωστός εξοπλισμός είναι απαραίτητος για εμάς, και ιδίως οι μπότες!! [όχι ότι παλαιότερα οι άνθρωποι τις είχαν ανάγκη, αλλά αυτοί τότε ήταν συνηθισμένοι..]
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-06, 13:58
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Έχω κατέβει διάφορα, ένα που ίσως να το γνωρίζουν οι αναγνώστες της "Πυθέας" είναι το Επτάστομο, το βάραθρο με τους παγετώνες που αναφέρετε στην αποστολή σας "Ομφαλός της Γής". Κατεβήκαμε κατακόρυφα περίπου 55μ και μετά τον παγετώνα, μέχρι το τέλος του προσβάσιμου μέρους της σπηλιάς. Τι θέλετε να μάθετε ?

Άλλο που ίσως να γνωρίζουν οι αναγνώστες της "Μυστικής Αθήνας" είναι το βάραθρο "Γερμανικό", αυτό που υποτίθεται ότι έχει χαραγμένα τα "έντελβάις". Έχει συνολικό βάθος -95μ και το μεγαλύτερο κατακόρυφο τμήμα του περίπου 45μ. Τι θέλετε να μάθετε ?

Εγώ προσωπικά αποφεύγω να γράφω περιαυτολογίες. Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα για αυτά, μπορώ να παραθέσω αντικειμενικές πληροφορίες. Όποιος θέλει να συμμετέχει σε τέτοιου είδους "αποστολές" (σημ. ο σύλλογός μας μας έχει πεί ρητά να μήν ονομάζουμε "αποστολή" τέτοιου είδους δράσεις, αποστολή θεωρείται κάτι πολύ περισσότερο, και τέτοιου είδους καταβάσεις εμείς τις λέμε "σπηλαιολογική εκδρομή για καφέ".) μπορεί να απευθυνθεί στο σύλλογο μας ή σε οποιονδήποτε άλλο σπηλαιολογικό, ορειβατικό ή πεζοπορικό κάνει τέτοιου είδους δράση στην εξοχή.

Προσωπικά δεν γράφω μυθιστορήματα και αποφεύγω να γράφω σάλτσες για "αποστολές" και "εκδρομές". Το πρώτο πράγμα που σιχαίνομαι είναι η αυτοπροβολή και η σαλτσοποίηση για ανάδειξη.

Οποιαδήποτε πληροφορία, που επιτρέπεται να δίνουμε πρός τα έξω, επικοινωνήστε μαζί μου ή ρωτήστε με online.

Εδώ είμαι...

Υ.Γ. 1 Και για να μήν νομίσετε ότι όσοι κάνουν Σπηλαιολογία ή εγώ προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου Superman, σας πληροφορώ, με όλη την ειλικρίνεια, ότι και υψοφοβία έχω νοιώσει, και κλειστοφοβία, και σε κάποιες περιπτώσεις είχα ΧΕΣΤΕΙ αό το φόβο. Απλά, με τον καιρό, συνηθίζει κανείς.

Υ.Γ. 2 Έτυχα σε σύλλογο με hadrcore σπηλαιολόγους, και αυτό κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Για να συμμετέχεις, βελτιώνεσαι πολύ.

Υ.Γ. 3 Δεν το ανέφερα πουθενά ακόμα, αλλά σιχαίνομαι επίσεις και τη νοοτροπία μερικών να λένε "κατέκτησα το τάδε". Τι κατέκτησες βρε παπάρα ? Το 'Εβερεστ ? Το Έβερεστ ήταν εκεί, είναι και θα είναι για πολύ ακόμα, όταν θα έχεις γίνει σκόνη...
Έλα *χλούπ* να κάνει το Έβερεστ, πάει, σε "έφαγε", όπως μπορέι να "φάει" αι δεκάδες άλλους...
Δε πά να΄σαι ο πρωταθλητής κόσμου, άμα αποφασίσει το βουνό να κάνει *χλούπ*... πάει... ήσουν.
Αυτό ισχύει για το Έβερεστ, τον Όλυμπο, το κάθε βουνό, φαράγγι, σπηλιά ή ότι άλλο ξεχνάω τώρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CaveMan : 14-04-06 στις 14:11
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-06, 14:19
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

αύριο (15.04.06) είναι το μνημόσυνο μιας φίλης και συναδέλφου σπηλαιολόγου, που σκοτώθηκε σε ορειβατικό ατύχημα αρχές μαρτίου.

λίγες εβδομάδες πρίν, σκοτώθηκε στην κρήτη άλλος συνάδελφος σε ανάλογο ορειβατικό ατύχημα.

δεν θέλω να χαλάσω τη ροή του θέματός σας...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-06, 15:04
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Τώρα ρε παλικάρι μου τι να σου πω; Νομίζω ότι κάθε καλή προσπάθεια για συνεννόηση πήγε χαμένη.

Αν βλέπεις σάλτσες και περιαυτολογίες την ιστορική παρουσίαση ενός τόπου παράλληλα με την παράθεση φωτογραφικού υλικού και την παρουσίαση ενός οδοιπορικού τότε τι να πω.. να χαίρεσαι τις εμπειρίες σου και να συνεχίσεις να τις κρατάς αποκλειστικά για εσένα. Δεν ξέρω τι κόλλημα έχεις, αλλά συνεχίζεις να μειώνεις τις προσπάθειες άλλων, ενώ πραγματικά από εσένα προσωπικά δεν έχω δει παρά μόνο κριτική και έργα μηδέν.. εκτός και αν πιστεύεις ότι έργο είναι να συμμετέχεις σε έναν σπηλαιολογικό σύλλογο.
(μην αρχίσεις να μου λες ότι δεν ξέρεις ποιος είμαι και τι έχω κάνει, γιατί έργο δεν είναι τι έχεις κάνει αλλά τι έχεις παρουσιάσει ώστε να βοηθήσεις τους υπολοίπους. Οπότε, στην κοινότητα δεν είσαι παρά ένα μηδενικό ως προς το έργο σου και ένα μεγάλο 10 ως προς την κριτική σου.
Ο καθένας μας θα κριθεί από τις πράξεις του και όχι από τα λόγια του).

Τέσπα, αρκετά ξέφυγε το θέμα. Αν δεν σου αρέσουν οι προσπάθειες μας απλά ασχολήσου με κάτι άλλο, εκτός και αν έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο να χάνεις με τις ώρες στο διαδίκτυο. Αυτή είναι η κοινότητα, αν σου αρέσει έχει καλώς, αν όχι κάνε κάτι να την αλλάξεις.. αλλά όχι με λόγια, με πράξεις και συμμετοχή(βρες εσύ τι και πως, πάντα είμαστε ανοικτοί σε προτάσεις).
Τέλος, θα σε παρακαλέσω να σεβαστείς το παρόν τόπικ που είναι για σχολιασμό της εν λόγω αποστολής. Το ξέρω, δεν μπορείς να εκτιμήσεις τα κείμενα και τις φωτογραφίες γιατί τις θεωρείς περιαυτολογίες, όμως τουλάχιστον σεβάσου όλα τα υπόλοιπα μέλη που δεν τα θεωρούν ανούσια.

Πριν κλείσω, θα ήθελα να σου πω ότι πραγματικά πέφτεις πολύ χαμηλά χρησιμοποιώντας το θάνατο δύο φίλων σου και σπηλαιολόγων για να προκαλέσεις το συναίσθημα των αναγνωστών μίας τόσο ανούσιας συζήτησης. Τι προσπαθείς ρε Caveman; Να δημιουργήσεις ενοχές; Χρησιμοποιείς κάτι τόσο ουσιαστικό, όπως ο θάνατος δύο ανθρώπων, για προσωπικούς σου στόχους; Έλεος, ειλικρινά έλεος.

Ελπίζω να σεβαστείς την υπόλοιπη κοινότητα και να αφήσεις το τόπικ να εξελιχθεί στον αρχικό του σκοπό. Ακούστηκε η άποψη σου, όπως και των υπολοίπων, ας το αφήσουμε εδώ.

Υ.Γ.: Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα καλό λεξικό, μιας και η ζωή δεν είναι μόνο εκδρομές και καταβάσεις αλλά πολλές φορές και ένα καλό βιβλίο με γνώσεις. Τρέξε στο λήμα "Μυθιστόρημα" και θα δεις ότι δεν είναι η καταγραφή ενός οδοιπορικού και η παράθεση ιστορικών στοιχείων και φωτογραφιών του τόπου. Έτσι, για να ξεκινήσουμε να χρησιμοποιούμε και την ίδια γλώσσα.
Υ.Γ.2: Ρώτα κανέναν φιλόλογο την ουσία της χρήσης της μεταφοράς στον λόγο. "Κατέκτησα" μία κορυφή δεν σημαίνει ότι πλέον βρίσκεται στην κατοχή μου, αλλά το ότι έφτασα σε ένα καθαρά προσωπικό κατόρθωμα. Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις μία τόσο απλή μεταφορά, τότε πραγματικά η επικοινωνία σου με τον υπόλοιπο κόσμο πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολη.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-06, 15:10
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν το ανέφερα πουθενά ακόμα, αλλά σιχαίνομαι επίσεις και τη νοοτροπία μερικών να λένε "κατέκτησα το τάδε". Τι κατέκτησες βρε παπάρα ? Το 'Εβερεστ ? Το Έβερεστ ήταν εκεί, είναι και θα είναι για πολύ ακόμα, όταν θα έχεις γίνει σκόνη...
Έλα *χλούπ* να κάνει το Έβερεστ, πάει, σε "έφαγε", όπως μπορέι να "φάει" αι δεκάδες άλλους...
Δε πά να΄σαι ο πρωταθλητής κόσμου, άμα αποφασίσει το βουνό να κάνει *χλούπ*... πάει... ήσουν.
Αυτό ισχύει για το Έβερεστ, τον Όλυμπο, το κάθε βουνό, φαράγγι, σπηλιά ή ότι άλλο ξεχνάω τώρα.
Αγαπητέ Caveman έχεις απόλυτο δίκαιο! Κι εγώ όταν είπα για τη δυσκολία του Μύτηκα, εννοούσα το σκαρφάλωμα, αλλά και βέβαια η ορειβασία κρύβει τεράστιους κινδύνους - και ιδίως όταν δεν το περιμένεις - και συχνά σε δεινούς ορειβάτες. Καταλαβαίνω την οργή σου, καθώς έχασες δικό σου άνθρωπο, αλλά και εγώ έτσι νιώθω.
Το βουνό θέλει να το σέβεσαι και να μη θεωρείς ποτέ ότι είσαι δυνατότερος από αυτό! Αυτό εγώ το κατάλαβα καλά στον Ολυμπο. Όταν ανέβηκα κορυφή ένιωσα τέτοιο δέος και τόση τρομάρα όση λίγες φορές στη ζωή μου έχω νιώσει! Για όση ώρα διήρκεσε η ανάβαση του τελευταίου κομματιού - και η κατάβαση - δεν σκεφτόμουν τίποτα άλλο από το πού θα βάλω το πόδι μου και το χέρι μου [...φοβερή άσκηση αυτοσυγκέντρωσης!] .. μιλούσα με το βουνό!
Δεν θα ξεχάσω να προβάλλεται το στεφάνι - κοκκινο-πορτοκαλί καθώς είχε ξεκινήσει η δύση] και να σταματάω να το κοιτάζω σα χαμένη.. και μετά να σκύβω το κεφάλι για να συνεχίσω χωρίς να το ξανασηκώσω μέχρι τη κορυφή.

Το ίδιο ένιωσε και ένας πολύ καλός μου φίλος Γερμανός που έχει ανέβει σε αρκετά δύσκολα βουνά σε όλο τον κόσμο.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-04-06, 13:05
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
Αγαπητέ Caveman έχεις απόλυτο δίκαιο! Κι εγώ όταν είπα για τη δυσκολία του Μύτηκα, εννοούσα το σκαρφάλωμα, αλλά και βέβαια η ορειβασία κρύβει τεράστιους κινδύνους - και ιδίως όταν δεν το περιμένεις - και συχνά σε δεινούς ορειβάτες. Καταλαβαίνω την οργή σου, καθώς έχασες δικό σου άνθρωπο, αλλά και εγώ έτσι νιώθω.
Ας αφήσουμε τα προσωπικά μου απ' έξω. Αρκετά μας έχει προβληματίσει η ασφάλεια στο βουνό ή στις σπηλιές, και παρόλα τα μέτρα, όλο και κάτι πάει στραβά.

Βρήκα αυτή την είδηση, που αφορά τον Μύτικα, και μάλιστα κατακαλόκαιρο...

http://news.pathfinder.gr/greece/news/80499.html


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
Το βουνό θέλει να το σέβεσαι και να μη θεωρείς ποτέ ότι είσαι δυνατότερος από αυτό! Αυτό εγώ το κατάλαβα καλά στον Ολυμπο. Όταν ανέβηκα κορυφή ένιωσα τέτοιο δέος και τόση τρομάρα όση λίγες φορές στη ζωή μου έχω νιώσει!
Αυτό ακριβώς είπα πιο πάνω. Θέλει σε-βα-σμό. Το στύλ "πάω έτσι για την πλάκα μου" θα το πληρώσουν μια μέρα, άσχετα από ποιό χώρο προέρχονται. Η αλαζονεία και η επιπολαιότητα σκοτώνουν !

...

Τα βουνά είναι εδώ και έχουν λάμψη από μόνα τους. Δεν ισχύει όμως το ίδιο και για όλους τους ανθρώπους.

Και σχετικά με την ανάβαση των δύο του Μεταφυσικού.

Αυτή η "αποστολή" είχε γίνει πέρισυ και ανέβηκε πέρισυ σαν νέο και υπήρξαν αρκετοί που είπαν "μπράβο" (είχα πεί και εγώ, αλλά άλλαξα γνώμη όταν είδα πώς το "πουλάνε" το θέμα).

Πώς και ξαναέγινε "επικαιρότητα" αυτό το θέμα ? Δεν είχε προκαλέσει αρκετή προσοχή τότε που πρωτοανέβηκε και ήθελε "ξαναζέσταμα" ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-04-06, 14:21
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Τι πουλάμε ρε Caveman δηλαδή; Έχουμε βγάλει και χρήματα μήπως και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι;
Λοιπόν, αρκετά χάσαμε το χρόνο μας νομίζω.. ακούστηκε η άποψη σου και καλό θα είναι να μείνει εκεί. Θα σε παρακαλέσω για ακόμα μία φορά να μην μονοπωλήσεις το συγκεκριμένο thread, μίλησες και ακούστηκες.. καλό είναι να αφήσεις και τους υπόλοιπους να μιλήσουν.

Τώρα, ως προς την επαναδημοσίευση της αποστολής, έγινε για δύο λόγους:
1. Με το ανέβασμα του νέου site της Πυθέας το εμπλουτίσαμε με νέες αποστολές που περίμεναν μήνες τώρα να ανέβουν λόγω της αναδιαμόρφωσης της σελίδας. Αυτό είναι, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις καλώς.. προσωπικά δεν με αφορά.
2. Η αποστολή που ανέβηκε στο site της Πυθέας έχει εμπλουτιστεί στο έπακρο με ιστορικά και μυθολογικά στοιχεία. Πιθανόν δεν μπήκες στον κόπο να την διαβάσεις, όπως άλλωστε ανέφερες και παραπάνω, επομένως η κριτική σου είναι το λιγότερο άκαιρη και κενή.
Αν ήθελες πραγματικά να ασκήσεις κριτική ουσιαστική και με σκοπό τη βελτίωση, θα έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τα κείμενα και να δεις τους οφθαλμοφανείς διαχωρισμούς που κάνουμε στις δύο αυτές δημοσιεύσεις.
Πριν ένα χρόνο περίπου το παρουσιάσμε ως άρθρο επικαιρότητας γιατί όντως ήταν επικαιρότητα. Αν ανατρέξεις στο κείμενο θα δεις απλά ένα οδοιπορικό και φωτογραφίες, τίποτα περισσότερο.
Τώρα, παρουσιάζουμε μία αποστολή της Πυθέας στο νέο της site, όπως προσωπικά θέλω να είναι όλες οι αποστολές που θα δημοσιεύουμε. Εκτός δηλαδή από το οδοιπορικό και τις φωτογραφίες που παραθέσαμε παλαιότερα, παρουσιάζουμε πλέον και μία ιστορική και μυθολογική αναδρομή στον τόπο. Έτσι, προσωπικά πιστεύω ότι δημοσιεύσαμε ένα ολοκληρωμένο κείμενο για το οδοιπορικό μας στον τόπο(ιστορία- εμπειρίες- μύθοι- φωτογραφίες).

Ειλικρινά, δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν μπορείς να καταλάβεις τα αυτονόητα, από την άλλη όμως δεν θέλω να πιστέψω ότι έχεις κακόβουλους σκοπούς με την κριτική σου.
Τι να πω, αρκετά νομίζω χάθηκε χρόνος σε μία ανούσια αντιπαράθεση που γεννήθηκε από μία στείρα κριτική από μέρους σου(δεν έχεις καν προσέξει τα αυτονότητα, δεν έχει καν μπει στον κόπο να διαβάσεις τα όσα κριτικάρεις, έλεος).
Θα σου ζητήσω για τελευταία φορά να σεβαστείς τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ και να μην μονοπωλείς συζητήσεις(αν έχεις κάποια νέα παρατήρηση ευπρόσδεκτη, όμως μην επιμένεις στην κριτική για την οποία ήδη πήρες απαντήσεις).

Καλή συνέχεια..
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 18-04-06 στις 14:24
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-04-06, 14:46
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Και κάτι τελευταίο, το link που δίνεις δεν αφορά τον Μύτηκα όπως λανθασμένα αναφέρεις, αλλά τον "μικρό Μύτηκα", μία άλλη κορυφή που αν και σε μικρότερο ύψος είναι πολύ δυσκολότερο να την προσεγγίσεις.
Δυστυχώς, δεν μπαίνεις καν στον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά τα link που παραθέτεις ως "αποδείξεις", πόσο μάλλον να διαβάσεις και να ενημερωθείς για το αντικείμενο το οποίο κριτικάρεις.

Τέσπα, συμφωνώ απόλυτα ότι αν πας με αυτές τις γνώσεις στον Όλυμπο θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα. Πάνω απ' όλα χρειάζεται σωστή ενημέρωση, την οποία έως αυτή τη στιγμή δεν έχεις λάβει και γι' αυτό προβάλεις τις προσωπικές σου φοβίες στη εν λόγω συζήτηση.
Δέξου ότι κάποια άτομα ξέρουν περισσότερα στο εν λόγω θέμα από ότι εσύ, δεν νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο μήτε υποτιμητικό.

Αν μπεις στην διαδικασία να απαντήσεις στο ίδιο μοτίβο, θα σε παρακαλέσω να μην επικεντρωθείς μόνο σε αυτό το post, αλλά και στο αμέσως προηγούμενο.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-04-06, 21:55
t4ng0 Ο χρήστης t4ng0 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-11-2005
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

όλυμπος....

το βουνό των θεών....το βουνό των ονείρων μου...

από μικρός φανταζόμουν τον εαυτό μου στην κορυφή να κοιτάει την ελλάδα από το ψηλότερό της σημείο και νόμιζα πως θα μπορέσω να δώ μέχρι την κρήτη...

η πραγματοποίηση του ονείρου μου ξεκίνησε την παρασκευή του τριημέρου της 28ης οκτωβρίου 2005. μία ηλιόλουστη ημέρα με που μας άφησε πολλές υποσχέσεις...
φτάσαμε με το αμάξι αργά στα πριόνια και ξεκινήσαμε προς το καταφύγιο αργά... μας έπιασε η νύχτα και ακόμη περπατούσαμε με γνώμονα το προβολέα του καταφύγιου και οδηγό μας το πολύ καλά μαρκαρισμένο και πολυπερπατημένο μονοπάτι.
στήσιμο σκηνών ... σουπίτσα... και ύπνος...
η επόμενη μέρα.... μας βρήκε με βροχή και πολύ μα πολύ ομίχλη... ξεκινήσαμε προς την κορυφή ευελπιστώντας πως θα υπερβούμε την ομίχλη αλλά δυστυχώς τα νέα δεν ήταν καλά... φτάσαμε λοιπόν στη διασταύρωση με τα ζωνάρια...και πήραμε με πολύ βαριά καρδιά απόφαση να μην επιχειρήσουμε για κορυφή μιας και οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές.... διασχίσαμε λοιπόν τα ζωνάρια φτάσαμε στο καταφύγιο του σεο όπου και διανυκτερεύσαμε στον προθάλαμο (ήταν κλειστό το καταφύγιο) μιας και έξω είχε γύρο στα 7-8 μποφόρ και θερμοκρασία -8 C. η επόμενη μέρα μας επιφύλαξε μια έκπληξη το πρωί... λιακαδα...(που δεν κράτησε πολύ) και ένα από τα πιο όμορφα τοπία που έχω δει στην ζωή μου...ο θρονοσ του δια....
συνεχίσαμε βα διασχίσαμε το οροπέδιο των μουσών και μετά από πεζοπορία 8 ωρών καταφέραμε μέσα σε χιονοθύελλα ...έπειτα ομίχλη ...και στο τέλος λιακάδα (πάλι) να φτάσουμε στη διασταύρωση όπου είχαμε αφήσει το δεύτερο αμάξι...

τί μου έμαθε ο όλυμπος....;

είναι ένα βουνό με πολλές δυσκολίες
όμως προσκαλεί τον καθένα από εμάς να τις δοκιμάσει...
αν δεν τα καταφέρεις και δεν μπορείς, μην το πιέσεις...
σεβάσου την άρνηση του βουνού στην προσπάθειά σου...
και αν δεν την σεβαστείς.... τότε σίγουρα κάποιοι θα δουν το όνομα σου γραμμένο σε μία από τις πλάκες που είδα ενώ πέρναγα τραβέρσα τα ζωνάρια....

ημερομηνία......
ονόματα.....
και από κάτω έλεγε....”πέθαναν εκεί που θέλαν να πεθάνουν”

ο όλυμπος ήταν βουνό των θεών....σήμερα ο όλυμπος είναι και των θεών και των ανθρώπων...
μπράβο σε όσους τα καταφέρνουν και πατάνε στην κορυφή....αλλά μπράβο και σε όσους προσπαθούν....
είναι μια εμπειρία που κάθε έλληνας και μή θα πρέπει να δοκιμάσει κάποια στιγμή στη ζωή του....αλλά πάντα σεβασμός....

νικόλας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-07, 01:44
Το avatar του χρήστη johntitor
johntitor Ο χρήστης johntitor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2006
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Μετά από αρκετό καιρό παρακολούθησης του είπα και γω να γράψω το πρώτο μου μήνυμα στο φιλόξενο και ενδιαφέρον φόρουμ του μεταφυσικού.Είμαι μέλος σε αρκετά άλλα εδώ και χρόνια αλλά αυτό που μπορώ να πω μετά βεβαιότητας είναι ότι αυτή τη στιγμή το μεταφυσικό είναι το καλύτερο σε ότι αφορά τη δυνατότητα του να εξελιχθεί μια συζητήση από όσους θέλουν πραγματικά να συζητήσουν.Χθες ανακάλυψα και το σαιτ της Πυθέας και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από όσα συνάντησα.Διάβασα σχεδόν όλα τα άρθρα και κάνετε πραγματικά πολύ καλή δουλειά.Έχετε εισάγει ένα νέο στυλ έρευνας και αυτό το ομαδικό πνεύμα που παρατηρώ είναι ότι καλύτερο.Με μεγάλη χαρά βρήκα και τον Πάνειο να σας συντροφεύει όπως και το Νίκο Λελούδα.Dream Team μαζέψατε! Ο Όλυμπος τώρα είναι ένα εκπληκτικό βουνό. Έχω ανέβει αρκετές φορές μαζί με φίλους έμπειρους ορειβάτες.Όταν φτάνεις στην κορυφή καταλαβαίνεις γιατί το είπαν βουνό των Θεών.Σκέτη απόλαυση.Θέλω να σας παροτρύνω να συνεχίσετε έτσι και να εξελίσσεστε γιατί από ότι κατάλαβα αυτό κάνετε τα τελευταία χρόνια.Και αυτό έχει σημασία στη ζωή.Και ξέρετε και από που αλλού καταλαβαίνει κανείς ότι κάνετε καλή δουλειά;Όταν κάποιος αναγκάζει κομπλεξικούς να εκδηλώνουν τα κόμπλεξ τους σημαίνει ότι είναι στο σωστό δρόμο.Να μη το ξεχνάτε αυτό αν και μάλλον θα το ξέρετε.Υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν αφρούς κάθε φορά που αναρτάται εξόρμηση σας.Καρατσεκαρισμένο αλλά και αυτό μάλλον θα το γνωρίζετε.Συνεχίστε έτσι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.