Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-07, 00:29
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή Το μοναστήρι του διαβόλου

«Αυτό είναι το σπίτι του Διαβόλου! Μην πάτε εκεί, κινδυνεύετε! Δεν είναι πλέον μοναστήρι, είναι τόπος λατρείας του Σατανά»!

Οσο απίστευτο κι αν ακούγεται, αυτή ήταν η μοναδική απάντηση που δινουν οι κάτοικοι της Αργολίδας, όταν ρωταει κανείς πως να φτάσει στο μοναστήρι του Αγίου Δημητρίου.


Επιβλητικό το τοπίο όπου βρίσκεται το μοναστήρι του Αγίου Δημητρίου. Τα βράχια και ο γκρεμός δεξιά κόβουν την ανάσα.


Ο τρόμος είναι έντονος στα μάτια τους, που μάλιστα αρκετοί ειναι εκείνοι που στην προσπάθειά να προστατέψουν τον κόσμο από το «κακό» αρνιούνται ακόμα και να δείξουν τον δρόμο, καθώς όλες οι πινακίδες που υπήρχαν ως διά μαγείας έχουν ξηλωθεί. Στις επίμονες προσπάθειές να μάθει κανεις τι ήταν αυτό που είχε σκορπίσει τον φόβο στους ανθρώπους μόνον ένας ηλικιωμένος, ο κ. Γιώργος, δέχεται να εξιστορήσει τα όσα φοβερά είχαν συμβεί σε αυτόν τον τόπο πριν από περίπου δύο χρόνια.

«Σε αυτό το μοναστήρι πριν αρκετά χρόνια ζούσαν πέντε μοναχοί. Ομως ξαφνικά, ο ένας μετά τον άλλον άρχισαν να πεθαίνουν από καρδιακή ανακοπή και μάλιστα θάφτηκαν εκεί. Τον Ιούνιο του 2005, αν θυμάμαι καλά, μια παρέα που πήγε εκεί για να προσκυνήσει είδε ένα φρικιαστικό θέαμα. Τα οστά των μοναχών είχαν ξεθαφτεί, είχαν τοποθετηθεί σε ένα σημείο και ήταν καμένα. Πάνω στον βράχο ήταν σχηματισμένο το σύμβολο του Διαβόλου, μία πεντάλφα, ενώ όλες οι αγιογραφίες που υπήρχαν στους τοίχους είχαν μαυρίσει λες και κάποιος είχε βάλει φωτιά. Ποτέ όμως δεν έχει ξεσπάσει φωτιά στο μοναστήρι και αυτό είναι το περίεργο.


2) Μαυρισμένοι τοίχοι, χωρίς όμως ποτέ να έχει ξεσπάσει φωτιά

Στα σημεία που δεν υπήρχαν σύμβολα του Διαβόλου κάποιοι είχαν γράψει με μαύρη μπογιά UCK (Απελευθερωτικός Στρατός Κοσόβου), κάτι που έκανε αρκετούς να πιστεύουν ότι και Ουτσεκάδες επισκέπτονται τον χώρο».


Τα αρχικά του UCK.

Μάλιστα, σύμφωνα με τον ίδιο, «τότε είχαμε όλοι ανατριχιάσει. Γνωρίζαμε για σατανιστικές τελετές που γίνονται στον τόπο μας, αλλά κάτι τέτοιο δεν το είχαμε φανταστεί ποτέ. Ωστόσο, η Εκκλησία που είχε ενημερωθεί φρόντισε να καθαρίσει το μοναστήρι από όλα τα σατανιστικά σύμβολα, αλλά έκτοτε κανείς δεν τολμά να το επισκεφτεί, καθώς όποιος προσπαθήσει και φτάσει μέχρις εκεί νιώθει στο πετσί του ότι κάτι το διαβολικό συμβαίνει. Πολλοί πιστεύουν ότι στο μοναστήρι έχει ανοίξει μια πύλη του κακού, μέσω της οποίας επικοινωνεί ο Σατανάς με τον κόσμο μας».
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-07, 00:30
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Οι φωνές του βουνού

Επειτα από αρκετή ώρα κουβέντας με τον ηλικιωμένο, αποφασίσαμε να ανέβουμε στο βουνό για να δούμε από κοντά το «περίεργο» μοναστήρι. Ο ίδιος δέχτηκε να έρθει μαζί μας μέχρι την αρχή του χωματόδρομου που οδηγεί στον Αγιο Δημήτριο. «Από εδώ είναι περίπου δύο ώρες με το αυτοκίνητο, αλλά προσέξτε γιατί ο δρόμος είναι πολύ επικίνδυνος» μας συνέστησε και λίγο πριν φύγει μας συμβούλεψε: «Αν ακούσετε φωνές να βγαίνουν μέσα από το βουνό, να φύγετε γρήγορα».

Υστερα από περίπου δυόμισι ώρες οδήγησης μέσα στο βουνό, φτάσαμε στον προορισμό μας και από την πρώτη στιγμή καταλάβαμε όλα όσα μας είχε αναφέρει ο κ. Γιώργος.

Το μοναστήρι και ολόκληρος ο τόπος γενικότερα, από την πρώτη στιγμή που κάποιος πατήσει το πόδι του, τον γεμίζει με κάθε είδους αρνητική σκέψη. Χειρότερη από όλα ήταν η αίσθηση πως κάτι ιδιαιτέρως κακό συνέβαινε εκεί, κάτι για το οποίο δεν υπήρχε κανένα απολύτως χειροπιαστό στοιχείο, εκτός από εκείνη την αίσθηση του τρόμου που καραδοκεί του κακού που λες και από τη γωνία κρυφοκοιτάζει σαν το αρπακτικό που παρακολουθεί και μελετάει το θύμα του λίγο πριν το κατασπαράξει.

Το μοναστήρι είναι κυριολεκτικά χτισμένο μέσα στον βράχο, ενώ ο γκρεμός που βρίσκεται μπροστά του σε συνδυασμό με την άγρια ομορφιά του τόπου κόβουν την ανάσα. Τρομακτική είναι η κατάσταση και στους εσωτερικούς χώρους, όπου το μαύρο χρώμα κυριαρχεί παντού. Μαύροι τοίχοι, αγιογραφίες, παράξενοι μικροί λαβύρινθοι, στοές, τούνελ και περίεργοι ήχοι που ακούγονται σαν να βγαίνουν μέσα από τους βράχους παγώνουν το αίμα.

Οι νυχτερίδες είναι το μοναδικό σημάδι ζωής σε αυτόν τον τόπο. Εχουν κάνει τις φωλιές τους σε κάθε γωνιά του μοναστηριού και όποιος τολμήσει να μπει στο «σπίτι» τους δέχεται σφοδρή επίθεση.



Οι αγιογραφίες εξαφανίζονται.


Η Εκκλησία φρόντισε να καθαρίσει το μοναστήρι από όλα τα σατανιστικά σύμβολα

Ασβεστωμένοι τοίχοι στο εσωτερικό της μονής. Οι πεντάλφες σβήστηκαν
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-07, 00:32
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Η μορφή του Διαβόλου και της Παναγίας

Αυτό που προκαλεί δέος είναι δύο περίεργες μορφές που εμφανίζονται στους βράχους, ακριβώς πάνω από το μοναστήρι του Αγίου Δημητρίου. Σύμφωνα με τους κατοίκους, «η μία είναι ο Διάβολος που φαίνεται ξεκάθαρα, ενώ ακριβώς απέναντι βρίσκεται η μορφή της Παναγίας».


Οπως αναφέρουν οι ίδιοι, «τη μορφή του Διαβόλου την παρατηρήσαμε αμέσως μετά το περιστατικό με τα καμένα οστά των μοναχών. Είναι λες και εμφανίστηκε ξανά, λες και κάποιος τη σκάλισε πάνω στον βράχο. Κανείς όμως δεν μπορεί να έχει κάνει κάτι τέτοιο, είναι αδύνατον».

Οπως μας εξήγησε ένας ιερέας, αυτό το μοναστήρι κρύβει μια περίεργη δύναμη. «Πιστεύουμε ότι γίνεται μια συνεχής μάχη μεταξύ κακού και καλού» λένε και προσθέτουν: «Φαίνεται πως το κακό έχει υπερισχύσει, γι’ αυτό και η μορφή του Σατανά είναι πιο έντονη από αυτήν της Παναγίας, που φαίνεται λυπημένη. Και αυτό γιατί λάτρεις του Σατανά εξακολουθούν και κάνουν τελετές και προσφορές, ενώ ουδείς από τους χριστιανούς έχει πατήσει ξανά εκεί. Οι λάτρεις του Σατανά επικοινωνούν μαζί του και πιστεύουν ότι σύντομα το κακό θα απλωθεί παντού και το σκοτάδι θα μας σκεπάσει όλους».


Το παρων αρθρο δεν ειναι δικο μου,το διαβασα σε μια εφημεριδα ευρειας κυκλοφοριας και ειχα επικοινωνια με τα συγκεκριμενα ατομα που πηγαν σε αυτο το μερος.Μου ειπαν οτι νιωθανε μια περιεργη ανατριχιλα να τους διαπερνα και αισθηαμτα φοβου λες και κατι κακο τους περιμενει εκει.

Περιμενω να σχολια και αν καποιος εχει γνωση ή οτιδηποτε αλλο που να προσθεσει πανω στο θεμα, οπως αλλες πληροφοριες ..ειναι ευπροσδεκτος



Οι βράχοι σχηματίζουν τη μορφή του Σατανά (?).

Πιο δίπλα, η μορφή της θλιμένης Παναγιάς.


Πηγή: http://www.espressonews.gr/default.a...443426&catid=1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 15-11-07 στις 15:05
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-07, 10:04
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε μου schooligan πολυ ωραίο θέμα...
Εντυπωσιακές οι φωτό...

Εσύ πήγες στο ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ μέσα ????
Οι φωτό είναι δικές σου ?????

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το "UCK"....
Εκανα κάποιους συνειρμούς αλλά μετά θα ξεδιπλώσω τις σκέψεις μου κάποια
άλλη στγμή.....

Βεβαια κάποια στιγμή θα ήθελα να πηγαίναμε μαζί...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-07, 11:59
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια,

φιλε Avatar, οχι δυστιχως δεν εχω παει εγω. Οπως αναφερω το βρηκα σε αρθρο, και μιας και ειχα δικο μου ατομο που δουλευει σε αυτη την εφημεριδα με εφερε σε επαφη με τα συγκεκριμενα ατομα που πηγαν.
Απλα με αυτο το τοπικ προσπαθω να αναπτυξουμε το θεμα,εαν καποιος ξερει κατι παραπερα και λοιπα, και ισως γιατι οχι καποια στιγμη να διοργανοσουμε εκδρομη με την ομαδα Πυθεας και οσους ακομα θελουν να παμε να το επισκεφτουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-07, 12:05
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλε schooligan...

Πιστεύω πως θα είναι μια καλή ευκαιρία να το δούμε αυτό από κοντά...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-07, 12:14
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Απο μερους μου κανενα προβλημα.Εαν θελουν και αλλοι κανονιζουμε και παμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-07, 15:36
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Φίλοι μου γειά σας.. ανεξάρτητα απο το τι λένε οι ντόπιοι το μέρος όπου βρίσκεται το μοναστήρι είναι εντυπωσιακό και σας συνιστώ να πάτε ή να πάμε αν οργανωθεί μια ομαδική εκδρομή... έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον... κι εκεί κοντά υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα μέρη...
ΥΓ: φίλε Άβαταρ αν το κανονίσετε και δεν υπάρχει πρόβλημα πες μου να έλθω μαζί σας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 15-11-07 στις 15:39
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-07, 17:37
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Thumbs up

Πραγματι πολυ ενδιαφερον θεμα schooligan!!! Να πω αληθεια, μ'εχει μαγεψει καπως θα'λεγα, διαβαζοντας αυτα και βλεποντας φωτογραφιες... δυστυχως (η ευτυχως ) δε γνωριζα τιποτα γι'αυτο το μερος μεχρι σημερα, δι'αυτο δεν εχω και να πω κατι, εκτος οτι θα παρακολουθησω το θεμα και θα διαβασω τα σχολια και γνωσεις πανω σ'αυτο το μερος απο αλλους και ευχαριστως I'll support τον διαλογο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-07, 18:41
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες scooligan. Επίσης νομίζω ότι ο σύγχρονος θρύλος που αναφέρεις πρέπει να είναι άγνωστος για το χώρο, οπότε αξίζεις ένα επιπλέον μπράβο που τον ξετρύπωσες. Και φυσικά, το αν έχει όντως σχέση ο διάβολος με όλα αυτά τα παράξενα που εκεί συνέβησαν λίγη σημασία έχει, εκείνο που μετράει είναι το σύνολο των αληθινών στοιχείων που υπάρχουν και συνθέτουν αυτό το παράξενο ιστόρημα.

Τέλος, θα ήθελα και εγώ πολύ να συμμετάσχω στην αποστολή σας(εάν την πραγματοποιήσετε) αλλά το βλέπω αρκετά δύσκολο λόγω απόστασης και έλλειψης χρόνου. Οπότε και από εμένα, τις καλύτερες ευχές…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KANE : 15-11-07 στις 22:41
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.