Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-08, 17:02
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Thumbs down SUPERNATURAL. Σειρά στο STAR

Είδα τις προάλλες, λίγο πριν πάω για ύπνο, ένα διαφημιστικό στο STAR για μια σειρά ονόματι SUPERNATURAL. Λίγο-πολύ έδειχνε σκηνές με γρήγορο μοντάζ, gothic γραφικά (έναρξης), αναφορά για στοιχειώματα κλπ και είπα να ξενυχτήσω λίγο ακόμη μπας κι αξίζει. Τζάμπα το ξενύχτι…


ΤΟ ΣΤΟΡΥ


Πριν 22 χρόνια μια οικογένεια (μπαμπάς, μαμά, γιος Νο1 4 χρόνων και γιος Νο2 λίγων μηνών) πέσανε να κοιμηθούν. Μέσα στη νύχτα η μάνα άκουσε κλάματα από την κούνια και σηκώθηκε να πάει στο δωμάτιο του μωρού. Εκεί κάτι είδε και ούρλιαξε. Όταν σηκώθηκε κι ο πατέρας να δει τι έγινε, όλα ήταν ΟΚ… αρχικά. Στιγμές αργότερα βρήκε τη μάνα κολλημένη στο ταβάνι (ναι στο ταβάνι) να αιμορραγεί και μετά από λίγο να αναφλέγεται. Μαζί της κάηκε κι όλο το σπίτι.


PRESENT DAY (tromara tous!)

Τα παιδιά (ύστερα από εκπαίδευση από τον πατέρα) εξελίχθηκαν σε ένα κράμα ερευνητών – μαχητών καρατέκα – εξορκιστών – παντογνωστών σε θέματα μεταφυσικού. Στόχος τους (μαζί με τον πατέρα) να βρουν τι σκότωσε τη μάνα τους και να το εξολοθρεύσουν. (Σας θυμίζει κάτι αυτή η μανία καταδίωξης λόγω απώλειας αγαπημένου προσώπου? Spooky… )

Μόνο που (όπως μας πληροφορούν με καμάρι) μόνο αυτοί ξέρουν την αλήθεια και στην πορεία τους, σκοτώνουν κι όποιο δαιμόνιο βρεθεί στο διάβα τους (γιατί κυκλοφορούν και κατά χιλιάδες εκεί έξω) και έτσι σώζουν την ανθρωπότητα.


---------------------------


Προβλέψιμη και πρόχειρη σειρά όσο δεν πάει. Οι αντίστοιχες ελληνικές προσπάθειες κλάσεις ανώτερες... Τόσο φτιαχτή που σε έναν διάλογο 1 λεπτού έχουμε μάθει όλα όσα έγιναν (ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ) μέσα στα 22 χρόνια. Μιλάμε οι πληροφορίες έπεφταν βροχή…

Προφανώς, οι δημιουργοί δεν ήταν σίγουροι τι θέλανε να γυρίσουν, έτσι κατέληξαν σε ένα μείγμα X-Files με λίγο από σχέσεις νεαρόκοσμου του Beverly Hills, πασπαλισμένο με κρύες ατάκες έτσι για να γελάσουμε και λίγο. Επιπλέον οι 2 ηθοποιοί που κρατούν τους πρωταγωνιστικούς ρόλους (οι 2 γιοι) ούτε για να πουλούν μιξεράκια σε τηλεμάρκετινγκ δεν κάνουν.

Υποκριτική μηδέν και με ένα άδειο βλέμμα του βοδιού στα μάτια (ειδικά ο μεγάλος). Το μόνο που προσπαθούν είναι να μένουν cool και να λένε έξυπνες ατάκες ύστερα από κάθε μάχη! Είναι πολύ μάγκες και αντιμετωπίζουν τις υποθέσεις τους με την άνεση τηλεφωνικής παραγγελίας πίτσας. Ίσως η τελευταία τους ελπίδα για τηλεθέαση ήταν να πουλήσουν sex appeal στα κοριτσάκια. Ποιος ξέρει…

Κι επιπλέον είχαν το θράσος να αναφέρουν τα X-Files με ειρωνικά υπονοούμενα για την αληθοφάνεια τους!

Βλάσφημοι!


Υ.Γ.: Σας παρακαλώ μην σπαταλάτε τον ύπνο σας για βλακείες!!
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-08, 18:17
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Προσωπικά έχω δει και τους 3 κύκλους του Supernatural μιας και δεν είμαι από αυτούς που περιμένουν τα Ελληνικά κανάλια. Μπορεί φυσικά να μην είναι στα standard σας, αλλά προσωπικά εμένα μΆ άρεσε.. Βεβαία από πλευράς αληθοφάνειας δεν είναι και το καλύτερο.. αλλά είναι ότι πρέπει για ένα ''μαγικό'' απόγευμα..
Έξαλλου δεν είναι κακό να είσαι cool, άμα χεζεσαι ( sorry ) όταν βλέπεις έναν δαίμονα.. τότε.. κλαυτά Χαράλαμπε.. Τα πάντα είναι το Prestige, δίχως αυτό.. πφφ.. μαμακιες..

Υ.Γ. Είναι ότι πρέπει για αυτούς που θέλουν να δουν και την ευχάριστη πλευρά, έξαλλου τα νούμερα που φέρνει είναι αρκετά

Υ.Γ.2 Υπάρχει και το Background story σε μορφή comic που μπορεί να αρέσει σε κάποιους..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-08, 12:52
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Μαζί σου... Ούτε εγώ είμαι από αυτούς που περιμένουν τα ελληνικά κανάλια. Αλλά σπαταλάω το χρόνο και τη φαιά ουσία μου για να βρω και να δω κάτι που να αξίζει.

Όσο για το αν πρέπει να δούμε την ευχάριστη πλευρά του θέματος, μια χαρά γίνεται αυτό με το CHARMED. Δεν εναντιώνομαι στο ότι έχει στοιχεία χιούμορ μια σειρά μυστηρίου και μεταφυσικής, αλλά στο ότι είναι κακογυρισμένη ως εκεί που δεν πάει... Μιλάμε κάτι από γκαρσόνα Β (Πέγκυ Καρρά) είχαν οι πρωταγωνιστές!

Και όντως... Είναι πολύ πιο κάτω από τα στάνταρ μου...

Υ.Γ.: Όσο για το comic ακούγεται ενδιαφέρον. Θα ρίξω μια ματιά μήπως βρω κάτι...
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-08, 14:49
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner
Μαζί σου... Ούτε εγώ είμαι από αυτούς που περιμένουν τα ελληνικά κανάλια. Αλλά σπαταλάω το χρόνο και τη φαιά ουσία μου για να βρω και να δω κάτι που να αξίζει.

Όσο για το αν πρέπει να δούμε την ευχάριστη πλευρά του θέματος, μια χαρά γίνεται αυτό με το CHARMED. Δεν εναντιώνομαι στο ότι έχει στοιχεία χιούμορ μια σειρά μυστηρίου και μεταφυσικής, αλλά στο ότι είναι κακογυρισμένη ως εκεί που δεν πάει... Μιλάμε κάτι από γκαρσόνα Β (Πέγκυ Καρρά) είχαν οι πρωταγωνιστές!

Και όντως... Είναι πολύ πιο κάτω από τα στάνταρ μου...

Υ.Γ.: Όσο για το comic ακούγεται ενδιαφέρον. Θα ρίξω μια ματιά μήπως βρω κάτι...

Χαχαχαχαχαχα.. ε μορε, εμενα μ'αρεσε παντως

Y.Γ. Ειναι ειναι
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-08, 12:21
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Χτες το είδα πρώτη φορά και πρέπει να πω ότι βαρέθηκα. Δεν μου κράτησε ούτε για λίγο το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω εάν θα αλλάξει τίποτα στην συνέχεια αλλά γενικά αυτό το γλυκανάλατο του ατίθασα νιάτα με μεταφυσικές απολήξεις δεν μου πάει καθόλου. Μπορεί να κάνω και λάθος. Θα ξαναπροσπαθήσω να το δω μήπως δεν ήμουν καλά χθες και θα αποφασίσω. Αλλά πρώτη εντύπωση… κακή…
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-08, 22:26
Το avatar του χρήστη TriNiTy191
TriNiTy191 Ο χρήστης TriNiTy191 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Candar!
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα...το βλέπω συνέχεια αλλά δεν ξέρω περίμενα κάτι παραπάνω...δηλαδή από το τρέιλερ νόμιζα ότι θα ήταν σε στυλ μάγισσες αλλά καμία σχέση...είναι διαφορετικό αν και δν με χαλάει απόλυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-08, 00:42
Teethis Ο χρήστης Teethis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θα συμφωνήσς με τον Bladerunner για όλα αυτά που είπε αλλα κ για τους φακούς επαφής!!!είναι χάλια:P οι καλύτεροι ήταν στο Van Helsing με τις κυρίες του Κόμη:P
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-08, 20:33
Το avatar του χρήστη blackeyes
blackeyes Ο χρήστης blackeyes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ενταξει και εγω θα συμφωνισω οτι το σεναριο δεν ειναι κατι που δεν περιμενες...κλασικο αλλα ενταξει τι περιμενουμε;συνεχεια επιτυχειες εγω το βλεπω,προσπαθω να μην το χανω οχι βεβαια τοσο γιατι με ενθουσιαζει το εργο ως εργο αλλα περισσοτερο για τους προταγωνιστες και ειδικα τον μικρο anyway το θεμα ειναι οτι μου αρεσουν οι ταινιες και τα σιριαλ μεταφυσικου περιεχομενου απο τα 5 μου χρονια....ολα τα βλεπω και δεν ξεγραφω κανενα εκτος απο αυτα τα χαζα που κυκλοφορουν με τα ψευτοτερατα ελεος.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-08, 17:54
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

ρε παιδια οταν τους βλεπω να κηνυγανε ολα αυτα τα πλασματα και να τα σκοτωνουν αδειαζοντας γεμιστηρες πανω τους.....ελεος δηλαδη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-08, 16:53
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Συμφωνω...ελεος, αλλα ειναι γεμιστηρες με αλατι!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξετρελενομαι και εγω αλλα σαν ταινια την βλεπω
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.