Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ένα τέτοιο φανταστικό αφήγημα θα πρέπει να κυκλοφορήσει στο ευρύτερο κοινό ;
ΝΑΙ 2 66,67%
ΟΧΙ 1 33,33%
Ψήφισαν: 3. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-08, 17:29
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΦΗΓΗΜΑΤΟΣ:''ΙΩΚΗ''



ΙΩΚΗ












Πριν από λίγο καιρό ένας φίλος μου από τα παλιά,ο συγγραφέας Νίκος Αργυρίου ,μου έκανε μια επίσκεψη στο σπίτι μου,δίνοντάς μου για να μελετήσω ένα προσχέδιο βιβλίο,που επεξεργαζόταν εκείνη την εποχή.
Όταν άρχισα να διαβάζω το κείμενα έμεινα άναυδος για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Θα ήθελα όμως να σας παραθέσω ένα μικρό απόσπασμα από την αρχή του έργου :
[[SIZE=3]I]''ΤΟΥ ΑΦΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΙΤΛ..[/SIZE].Ήταν ένα ανοιξιάτικο δειλινό του έτους 2008, όταν ο Ιάσων Χαραυγής κι εγώ υπήρξαμε μάρτυρες μιας φοβερής επιβεβαίωσης …
Όλα έμοιαζαν να σιωπούν σα να περίμεναν κάποιον. Η ηρεμία του σκιόφωτου δειλινού γλιστρούσε στους απόκρημνους βράχους, γυρεύοντας να γλυκοκοιμήσει τις κορυφές των βουνών της Κρήτης .
Το υπερφυσικό φως και τα χρώματα μεταμορφώνονταν δημιουργώντας αμέτρητα ορατά σημεία λευκού φωτός που αιωρούνταν μέσα στο οπτικό πεδίο.
Ξάφνου εξασθένησαν απότομα αφήνοντας μια μυστηριώδη γυναικεία παρουσία στο χώρο.
Το πρόσωπο της είχε μια μεγαλοπρεπή έκφραση που θύμιζε μακρινές αναμνήσεις χαμένων Ατλαντίδων. Φορούσε μια πορτοκαλί ακατανόητη στολή μ’ ένα μπλέ ανθέμιο σύμβολο ζωγραφισμένο πάνω της. Στα χέρια της βαστούσε ένα παράξενο κουτί με γνωστό υλικό,όπου υπήρχαν ανάγλυφα ιερογλυφικά. πάνω του,ορισμένα από αυτά κατά ένα περίεργο τρόπο έμοιαζαν με εκείνα που ήταν χαραγμένα στο δίσκο της Φαιστού.
Καθώς την κοιτούσα να πλησιάζει να μιλάει και να παραδίδει το περίεργο κουτί στον καπετάν-Χαραυγή, ένιωσα πως κάτι μυστήριο ετελείτο μέσα μου.
Η ίδια μόλις είχε τηλεμεταφερθεί από κάποιο μακρινό χώρο, μέσου του υπερδιαστασιακού τούνελ.
Αισθανόμουν σα να πλανιόταν κάτι στον αέρα που παρατηρούσε τα πάντα γύρω μου.
Τα είχα κάπως χαμένα. Γρήγορα όμως συνήλθα. Δεν ήταν δα και η πρώτη φορά που συναντούσα εκπλήξεις! ...''[/I](ΝΙΚ.ΑΛ.ΑΡΓΥΡΙΟΥ/ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ :''ΙΩΚΗ'')

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ : 21-08-08 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-08, 19:16
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΙΣΑΙΟΣ


ΙΩΚΗ












Πριν από λίγο καιρό ένας φίλος μου από τα παλιά,ο συγγραφέας Νίκος Αργυρίου ,μου έκανε μια επίσκεψη στο σπίτι μου,δίνοντάς μου για να μελετήσω ένα προσχέδιο βιβλίο,που επεξεργαζόταν εκείνη την εποχή.
Όταν άρχισα να διαβάζω το κείμενα έμεινα άναυδος για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Θα ήθελα όμως να σας παραθέσω ένα μικρό απόσπασμα από την αρχή του έργου :
[[SIZE=3]I]''ΤΟΥ ΑΦΗΓΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΙΤΛ..[/SIZE].Ήταν ένα ανοιξιάτικο δειλινό του έτους 2008, όταν ο Ιάσων Χαραυγής κι εγώ υπήρξαμε μάρτυρες μιας φοβερής επιβεβαίωσης …
Όλα έμοιαζαν να σιωπούν σα να περίμεναν κάποιον. Η ηρεμία του σκιόφωτου δειλινού γλιστρούσε στους απόκρημνους βράχους, γυρεύοντας να γλυκοκοιμήσει τις κορυφές των βουνών της Κρήτης .
Το υπερφυσικό φως και τα χρώματα μεταμορφώνονταν δημιουργώντας αμέτρητα ορατά σημεία λευκού φωτός που αιωρούνταν μέσα στο οπτικό πεδίο.
Ξάφνου εξασθένησαν απότομα αφήνοντας μια μυστηριώδη γυναικεία παρουσία στο χώρο.
Το πρόσωπο της είχε μια μεγαλοπρεπή έκφραση που θύμιζε μακρινές αναμνήσεις χαμένων Ατλαντίδων. Φορούσε μια πορτοκαλί ακατανόητη στολή μ’ ένα μπλέ ανθέμιο σύμβολο ζωγραφισμένο πάνω της. Στα χέρια της βαστούσε ένα παράξενο κουτί με γνωστό υλικό,όπου υπήρχαν ανάγλυφα ιερογλυφικά. πάνω του,ορισμένα από αυτά κατά ένα περίεργο τρόπο έμοιαζαν με εκείνα που ήταν χαραγμένα στο δίσκο της Φαιστού.
Καθώς την κοιτούσα να πλησιάζει να μιλάει και να παραδίδει το περίεργο κουτί στον καπετάν-Χαραυγή, ένιωσα πως κάτι μυστήριο ετελείτο μέσα μου.
Η ίδια μόλις είχε τηλεμεταφερθεί από κάποιο μακρινό χώρο, μέσου του υπερδιαστασιακού τούνελ.
Αισθανόμουν σα να πλανιόταν κάτι στον αέρα που παρατηρούσε τα πάντα γύρω μου.
Τα είχα κάπως χαμένα. Γρήγορα όμως συνήλθα. Δεν ήταν δα και η πρώτη φορά που συναντούσα εκπλήξεις! ...''[/I](ΝΙΚ.ΑΛ.ΑΡΓΥΡΙΟΥ/ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ :''ΙΩΚΗ'')




Στην πλοκή αυτού του βιβλίου διέπουν διάφορα επίμαχα γεγονότα, όπως λ.χ:
αρχαιοκαπηλία,σατανικές αδερφότητες,εθνοκαπηλία,επικίνδυνα πειράματα κατά της ανθρωπότητας...
Τα γεγονότα αυτά ενώνονται μεταξύ τους δημιουργώντας έναν επερχόμενο κίνδυνο για την ανθρωπότητα...Παρελθόν,παρόν,και μέλλον γίνονται ένα.
Οι ήρωες του έργου έρχονται μοιραία να παίξουν καθοριστικό ρόλο στην σωτηρία του πλανήτη, διαγράφοντας μια περιπετειώδη ιστορία αποκαλύψεων που αφορούν την κρυφή ιστορία του ανθρώπου...
Τελικά , ίσως όλους μας να μας συνδέει κάτι πολύ σημαντικό... Αυτό ακριβώς που προσπαθεί να κρύψει το σκοτεινό ιερατείο , και δεν είναι άλλο από τις ρίζες μας.
Πρόκειται για μια μάχη ιδεών που κρατά αιώνες τώρα...

Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΠΑΥΛΟΣ
WWW.PAVLOSBOOKS.GR
(210 5241046)
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ : 16-12-08 στις 19:22
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.