Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-09, 23:10
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Ουώλτ Ουίτμαν

O αμερικανος ποιητης Ουώλτ Ουίτμαν γεννηθηκε στις 31 Μαιου 1819 στο Ουεστ Χιλς του Λονγκ Αιλαντ.Ανησυχος,αυτοδιδακτος,καταγομενος απο την εργατικη ταξη τελειωνει με δυσκολιες το δημοτικο και εργαζετε σαν μαραγκος,στοιχειοθετης,δημοσιογραφος,δασκαλος και νοσοκομος(κατα τον εμφυλιο πολεμο).Γραφει ποιηματα πανθειστικα και φυσιολατρικα,αγαπα την οπερα,διαβαζει βεδικους υμνους,αστρονομια,γερμανικη φιλοσοφια αλλα και Ομηρο,Σαιξπηρ,Ντικενς.
Υπερασπιζει τη δημοκρατια και την ελευθερια των Νεγρων,παρακολουθει τις πολιτικες συγκεντρωσεις του Λινκολν και συμμετεχει σε προεκλογικους αγωνες.
Τον κατηγορησαν για ανηθικοτητα και τον χαρακτιρισαν '' επικινδυνο'' λογο τις ανατρεπτικοτητας των ποιηματων του.
Ο ιδιος χαρακτηριζει,τσαπιες βαρβαρου,τους στοιχους του και απαντα στους λεπτολογους αισθηματικους: μα εγω δεν ηρθα για να κεντησω!
Στις 26 Μαρτιου του 1892 ο Ουώλτ Ουίτμαν κηδευτικε στο Καμντεν χωρις ιερεα και σταυρο,με το πληθος να τον ακολουθει σε αποσταση εξι χιλιομετρων στον ταφο,οπου αναγραφονται οι στιχοι του:

Το βαθρο μου ειναι στερεωμενο και σφηνωμενο σε γρανιτη,
Περιγελω αυτο που εσεις ονομαζετε αποσυνθεση,
Και ξερω την εκταση του χρονου.
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-09, 23:33
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απο το βιβλιο ''ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ''

Το διαστικο γερακι εφορμα πανω μου και με κατηγορει,παραπονιεται για τη φλυαρια μου και την αδρανεια μου.

Και εγω ειναι ανημερος,και εγω ειμαι αμεταφραστος,
Ξεφωνιζω τη βαρβαρικη μου υλακη πανω απο τις σκεπες του κοσμου.

Η τελευταια ουριοδρομηση της μερας με περιμενει,
Εκσφενδονιζει τη μορφη μου στα εναπομειναντα και αληθινα σαν εκεινα στις ισκιωμενες ερημιες,
Με παρασυρει στην αχνη και τη σκοτεινια.

Απερχομαι σαν τον αερα,τιναζω τα λευκα μαλλια μου στον δραπετη ηλιο,
Σκορπιζω το σωμα μου στους στροβιλους,και το παρασυρω σε δαντελωτες αιχμες βραχων.

Κληροδοτω τον εαυτο μου στο χωμα να φυτρωσω απο τη χλοη που αγαπω,
Αν με θελεις παλι,ψαξε με κατω απο τα πελματα των παπουτσιων σου.

Δυσκολα θα μαθεις ποιος ειμαι η' τι εννοω,
Αλλα για σενα θα ειμαι πλησμονη υγειας παρολα αυτα,
Και θα διυλιζω και θα διεγειρω το αιμα σου.

Αν αποτυχεις να με βρεις στην αρχη μην αποθαρρυνεσαι,
Αν με χασεις σε καποιο σημειο ψαξε σε αλλο,
Σταματω καπου και σε περιμενω.
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.