Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-10, 18:37
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή Γέροντας Ιωσήφ Βατοπεδινος

Ένα βιντεακι στο youtube μου τράβηξε την προσοχή.. Ο γέροντας αυτός πέθανε 2 μήνες περίπου πριν αναλάβει το ΠΑΣΟΚ και ότι επακολούθησε μετά..
Τα σχόλια δικά σας..

Μοιάζουν τα λεγόμενα του με αυτά του Παισιου. Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, εμείς ήμαστε η γενιά που θα βιώσει το μακελειό και περίπου τα 2/3 τις περιόδου που θα υπάρχει πλούτος και ειρήνη.. Τα παιδιά μας τα χειρότερα.

http://www.youtube.com/watch?v=s22R1...ayer_embedded#!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 26-09-10 στις 18:39
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-10, 00:29
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μοιάζουν τα λεγόμενα του με αυτά του Παισιου.
Υπάρχουν και σημεία που ο Παίσιος και ο Ιωσήφ διαφωνούν...
Κατα τον Παίσιο: "Τ
ην πόλη θα μας την δώσουν οι Ρώσοι (το ξανθό γένος) σε πόλεμό τους με την Τουρκία..."
Ο Ιωσήφ δεν φαίνεται να συμμερίζεται αυτήν την άποψη.
Κατα τον ίδιο (από όσο μπόρεσα να βγάλω νόημα): Οι Ρώσοι, θα θελήσουν να κρατήσουν την Πόλη για πάρτυ τους
Μετά θα εμφανιστούν οι αμερικανοευρωπαίοι, θα γίνει αναμπουμπούλα -και κει στην αναμπουμπούλα επάνω- εμείς θα πάμε σαν καλοί κύριοι στην πόλη...

Το κακό με τους καλόγερους είναι, ότι όλα όσα οι ίδιοι νομίζουν και ονειρεύονται, έχουν την εντύπωση ότι έρχονται κατευθείαν από τον Θεό τους. Ότι ο Θεός τους δηλαδή, έχει καταστρώσει κάποιο μεγάλο σχέδιο μαζί τους. Η βαθύτερη επιθυμία τους, να γίνουν Θεοί.
Ταυτίζονται δε, τόσο πολύ με τον Θεό τους, που στο τέλος κάποιοι από αυτούς, φτάνουν στο σημείο να μιλούν εκ μέρους του Θεού τους.
Από ένα σημείο και μετά, δεν μπορούν πια να ξεχωρίσουν τον εαυτό τους από τον Θεό τους (Παίσιος, Ιωσήφ) και γίνονται Θεοί.
Έτσι, το δικό τους θέλημα -ότι οι ίδιοι έχουν ονειρευτεί ότι θα κάνανε αν ήταν Θεοί- το μεταφέρουν και ως θέλημα του Θεού τους.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συνοδινός : 28-09-10 στις 00:47
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-10, 01:11
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Έχει το ίδιο αποτέλεσμα όμως..! Λες τώρα οι ρώσοι και όποιοι ρώσοι να κατακτήσουν κάτι και να το κάνουν δώρο στα καλά καθούμενα?

Όσο για το άλλο, εγώ δεν την είδα έτσι βλέποντας το η διαβάζοντας το!!? Προβλέψεις είναι από απλούς ανθρώπους? Μην βάζεις στο ίδιο καζάνι τους άπαντες και πιστεύω ότι έχουμε ανάγκη από μερικούς έστω καλούς παπάδες. Όσο για το έντονο μεταφυσικό στοιχείο ότι θα εμφανίζονται πλέον οι άγγελοι μπροστά μας, κτλ.. Επειδή ζω στην Μυτιλήνη και έχουμε εδώ τον Μανταμαδο, Αρχάγγελο Μιχαήλ και Γαβριήλ.. χμμ το πιστεύω? Για πολλούς και προσωπικούς λόγους.

Και αν το πάμε παραπέρα, συμπίπτει και με την αναβάθμιση γενικότερα της γης και πνεύματος.. αλλάζουμε κύκλο.. Αναβάθμιση για εμένα δεν σημαίνει αποκλειστικά επιστήμη, είναι και συνείδηση..
Συνείδηση δεν σημαίνει αθεϊσμός και υλισμός!.. (Αυτά πάνε αγκαζέ..) Αλλά το πνεύμα.. Για κάποιον μπορεί αυτό να συνεπάγει στο βούδα.. στον Δία.. στον ΡΑ.. κτλ κτλ.. δεν έχει δα και τόσο μεγάλη σημασία να κυνηγά ο ένας τον άλλο που πιστεύει η την τον αντιπροσωπεύει.. αρκεί να είναι σωστός άνθρωπος.. όπως είπε ο Πλάτων.. Σημασία έχει να βρεις το φως μέσα από αυτό που κανείς.. lolez..

Λες ο Ιωσήφ και Παισιος να έβαλαν το πασοκ και να μας πάει τρέχοντας στο ΔΝΤ.. βρε τους άτιμους.. λολ.. Μπορεί να ήταν και σύμβουλοι τις Goldman sucks.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 28-09-10 στις 01:35
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-10, 09:10
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Ερευνητές βρήκαν με μαθηματικό τρόπο, ότι το σωματίδιο της σκέψης έχει μέγεθος 10 στην -60. Αυτό σημαίνει ότι είναι το πιο μικρό σωματίδιο. Επειδή είναι τόσο μικρό, επίσης σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αντιστάσεις, τριβή προς αυτό. Αυτό πάλι σημαίνει ότι όταν ο άνθρωπος έχει στο μυαλό του ένα μήλο, η εικόνα το μήλου, η σκεπτομορφή του, εγγράφετε στο χώρο και μένει εκεί σχεδόν για πάντα.

Ο εγκέφαλος λειτουργεί καλύτερα όταν έχει εικόνα, για αυτό δημιουργεί εικόνα. Ο άνθρωπος όταν θέλει κάτι πολύ, όταν τον απασχολεί κάτι πολύ, το σκέπτεται συνεχώς, το σκέπτεται με λεπτομέρειες, κάνει εικόνες, σκεπτομορφές, αυτές μένουν και όσο περισσότερο τις σκέπτεται, τις τροφοδοτεί. Έτσι ‘προγραμματίζει’ ένα γεγονός.

Ο εγκέφαλος ως πομπός, στέλνει και δέχεται σκέψεις. Οι Νόμοι του Σύμπαντος είναι συχνότητες, βρίσκεται παντού στο χώρο, υπάρχουν ως πληροφορίες. Όταν ο άνθρωπος δεν σκέπτεται, κάνει μη σκέψη, αφήνει ανοιχτό τον εγκέφαλό του, και μπορεί να δεχτεί μία συγκεκριμένη πληροφορία, ένα κομμάτι από την Συμπαντική Αλήθεια. Παίρνει φώτιση. Ο φωτισμένος μπορεί να μεταφέρει την πληροφορία, δεν μπορεί να την αιτιολογήσει, να την ερμηνεύσει, για αυτό, χρειάζεται να σκεφτεί λογικά.

Στη φύση υπάρχει ο Νόμος της οικονομίας. Το να υπάρχει στο χώρο καταγεγραμμένο το Μέλλον, είναι αντιοικονομικό. Έτσι κανείς δεν μπορεί να δεχτεί φώτιση για το Μέλλον, ας πούμε ότι το Μέλλον δεν το γνωρίζει ούτε ο θεός. Κανείς, λοιπόν, δεν μπορεί να προφητεύσει, να δει, το μέλλον, αλλά μπορεί να το προγραμματίσει. Αν κάποιος σκέφτηκε κάτι πριν 1000-2000 χρόνια, αυτός ο προγραμματισμός υπάρχει στο χώρο. Όσο περισσότεροι το σκεφτόμαστε, το τροφοδοτούμε και αυξάνονται οι πιθανότητες να συμβεί.

Καλύτερη ανάλυση για αυτά τα θέματα και άλλα πολλά, στο 25ος ΑΙΩΝ.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ : 06-10-10 στις 09:10
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Η φώτιση είναι πιο ευρεία έννοια από την αντικατάσταση της κενότητας του νου με μία πληροφορία από "έξωθεν". Όσο για τα υπόλοιπα που περιγράφεις, θεωρώ πως τα παρέχεις ως ακόμα μία εκδοχή δημιουργίας ενός εγρηγορότος...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-10, 11:15
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ερευνητές βρήκαν με μαθηματικό τρόπο, ότι το σωματίδιο της σκέψης έχει μέγεθος 10 στην -60.
Από που έχεις αυτή την πληροφορία..;
Ομολογώ ότι για το σωματίδιο της σκέψης πρώτη φορά ακούω.
Έψαξα στο google για το νούμερο που δίνεις 10 στην -60 και βρήκα άλλους δυο που δίνουν όμως διαφορετικά νούμερα.
Έτσι τώρα έχουμε τρία νούμερα...
Ο ένας δίνει 10 στην -42
Ο άλλος δίνει 10 στην -43
Κι εσύ δίνεις 10 στην -60
Μου έκανε εντύπωση ότι και οι τρεις λέγονται Κλειδοκράτωρ.
Εγώ ήξερα μόνο για το μικρότερο σωματίδιο (ύλης) με μέγεθος 10 στην -18.
Το μήκος πλανκ δε, υπολογίζεται στα 10 στην -33 εκ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-10, 11:06
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Από που έχεις αυτή την πληροφορία..;
Ομολογώ ότι για το σωματίδιο της σκέψης πρώτη φορά ακούω.
Έψαξα στο google για το νούμερο που δίνεις 10 στην -60 και βρήκα άλλους δυο που δίνουν όμως διαφορετικά νούμερα.
Έτσι τώρα έχουμε τρία νούμερα...
Ο ένας δίνει 10 στην -42
Ο άλλος δίνει 10 στην -43
Κι εσύ δίνεις 10 στην -60
Μου έκανε εντύπωση ότι και οι τρεις λέγονται Κλειδοκράτωρ.
Εγώ ήξερα μόνο για το μικρότερο σωματίδιο (ύλης) με μέγεθος 10 στην -18.
Το μήκος πλανκ δε, υπολογίζεται στα 10 στην -33 εκ.
Σχετικά με το όνομα, μάλλον θα είμαι το ίδιο πρόσωπο.

Δεν θα βρεις στοιχεία, επειδή δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα. Είναι αποτελέσματα ερευνών σε πανεπιστήμια της Αμερικής, Αγγλίας και Πεκίνου. Η πληροφορία δόθηκε από κάποιον φυσικομαθηματικό αλλά δεν μπορώ να πω όνομα επειδή ήταν σε προσωπικό επίπεδο. Το -60 είναι τα πιο πρόσφατα αποτελέσματα, πριν 3-4 μήνες. Δεν ξέρω, αν σε ενδιαφέρουν τα ονόματα των πανεπιστημίων να τα μάθω τη Δευτέρα και να σου τα πω.

Αν φανταστείς δύο σωματίδια των -18, κολλημένα, ανάμεσά τους περνούν, ας πούμε τα σωματίδια των -42 σαν να βρίσκονταν τα -18 το ένα στη γη και το άλλο στην σελήνη. Ενώ από μία σειρά σωματιδίων την σκέψης, δηλαδή μία συχνότητα, δεν περνά τίποτα. Πως σου φαίνεται αυτό;

Έχεις ακούσει για την συχνότητα σκέψης που μετακινεί πέτρες;

Σου φαίνονται λογικά;

Ίσως εξηγηθούν πολλά από τα μεταφυσικά ή τα υπερφυσικά μέσω της σκέψης.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-10, 15:58
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν φανταστείς δύο σωματίδια των -18, κολλημένα, ανάμεσά τους περνούν, ας πούμε τα σωματίδια των -42 σαν να βρίσκονταν τα -18 το ένα στη γη και το άλλο στην σελήνη. Ενώ από μία σειρά σωματιδίων την σκέψης, δηλαδή μία συχνότητα, δεν περνά τίποτα. Πως σου φαίνεται αυτό;
Έχω μείνει άγαλμα..!
Και για σκέψου, ότι το σωματίδιο της σκέψης, το σκεπτόνιο -και θα μου επιτρέψεις να έχω την χαρά να γίνω εγώ ο νονός του σωματιδίου αφού δεν έχει όνομα- είναι πιο μικρό και από το μήκος του Πλανκ.
Πιο μικρό και απο το έσχατο όριο του κόσμου μας. Πιο μικρό και από την πρώτη στιγμή δημιουργίας του κόσμου. Αφού το μήκος πλανκ έχει μέγεθος 10 στην -35, ενώ το σκεπτόνιο 10 στην -60.
Φοβερό..!
Βρίσκεται δε, πιο μακριά και από το τοίχος του Πλανκ.
Σχεδόν πάνω σ΄αυτό. Πίσω από τις απαρχές του σύμπαντος. Εκεί που ο κόσμος μας δεν έχει πια νόημα. Για σκέψου, τα σκεπτόνιά σου, απέχουν από εσένα πάνω από 13 δισεκατομμύρια χρόνια.
Δεν είναι συγκλονιστικό..;
Ας πούμε ότι ταξιδεύουν με την υπέρτατη ταχύτητα. Την ταχύτητα του φωτός.
Δηλαδή, τα σκεπτόνιά σου δεν έχουν φτάσει ακόμη σε σένα. Βρίσκονται καθοδόν. Θα φτάσουν στον κόσμο μας μετά από μερικά δισεκατομμύρια χρόνια.
Εκπληκτικό..!
Βέβαια, αφού τα σκεπτόνια βρίσκονται στο μήκος του πλανκ, λίγο πιο πίσω βρίσκονται και τα σωματίδια της μνήμης. Θα μου επιτρέψεις να τα βαφτίσω κι αυτά εγώ. Τα ονομάζω "μνημόνια". Αφού χωρίς μνημόνια, δεν έχουμε σκεπτόνια. Άρα υπάρχουν κι αυτά.
Σκέψου, (αλλά με τι να σκεφτείς..) ότι οι πληροφορίες σου δεν έχουν φτάσει καν στα μνημόνιά σου. Οι πληροφορίες σου θα φτάσουν μετά από δεκαπέντε δισεκατομμύρια χρόνια στα μνημόνιά σου. Και αμέσως μετά, τα σκεπτόνια, αφού επεξεργαστούν τα μνημόνια, θα κάνουν το μεγάλο ταξίδι για τον κεφάλι σου. Άλλα δεκαπέντε δισεκατομμύρια χρόνια.
Πως σου φαίνεται αυτό..;
Παράθεση:
Δεν θα βρεις στοιχεία, επειδή δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα.
Ρε ποιόν δουλεύεις..; Εμας ή τον εαυτό σου..;
Στις 24-12-2008 (πριν δυο χρόνια) έλεγες:
"Κάποιοι ερευνητές είπαν ότι το σωματίδιο της σκέψης είναι 10 στην -43..."
Δυο χρόνια μετά δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα τίποτα..;

Παράθεση:
Το -60 είναι τα πιο πρόσφατα αποτελέσματα, πριν 3-4 μήνες.
Στις 29-06-2010 (πριν τρεις μήνες δηλαδή) έλεγες:
"Το μικρότερο σωματίδιο πρέπει να είναι αυτό της σκέψης. Θυμάμαι τον αριθμό 10 στην -42..."
Κάτι δεν πάει καλά με σένα...

Παράθεση:
Η πληροφορία δόθηκε από κάποιον φυσικομαθηματικό αλλά δεν μπορώ να πω όνομα επειδή ήταν σε προσωπικό επίπεδο.
Α, έτσι..! Για μεγάλο ντριμπλαδόρο σε κόβω.

Παράθεση:
Έχεις ακούσει για την συχνότητα σκέψης που μετακινεί πέτρες;
Πως... Έχω ακούσει.

Παράθεση:
Σου φαίνονται λογικά;
Ασφαλώς όχι.
Έχω την εντύπωση ότι ζεις σε έναν φανταστικό κόσμο. Νομίζεις ότι οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς (βάση της θεωρία σου) αυτό θα γίνει πραγματικότητα. Ότι η σκέψη σου επιδρά στην ύλη, δηλαδή.
Έτσι, η Ονειρούπολη έχει γίνει μια πραγματικότητα για σένα. Αλλά βεβαίως όχι για μας.



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συνοδινός : 10-10-10 στις 16:00
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-10, 18:05
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Συγγνώμη κλειδοκρατωρ που θα απορρίψω το σωματίδιο της σκέψης.

Από την άλλη όχθη υπάρχουν αμέτρητοι επιστήμονες και πειράματα, που δουλεύουν πάνω στην θεωρία ότι η μνήμη βρίσκετε εξωτερικά του σώματος μας (η αύρα, ενεργεία, όπως θες πέστω..). Αυτό αν το ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις 1000δες πειράματα σε εξέλιξη και στοιχεία. Καθώς και ντοκιμαντέρ στο discovery, etc.

Το σωματίδιο της σκέψης πως και δεν έχει ΚΑΜΙΑ αναφορά, όμως γίνονται πειράματα και ασχολούνται επιστήμονες και χωρίς στοιχεία? Ίσως αν αποδειχτεί η θεωρεία που ανέφερα εγώ παραπάνω, βρεθεί και ένα στοιχείο (σωματίδιο) που στέλνει σήμα στον εγκέφαλο.. λολ.. δικια μου θεωρία αυτή.. ΧΑΧΑΧΑ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 10-10-10 στις 18:09
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-10-10, 10:10
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Συνοδινέ,

Κάπου ανέφερα -43 και κάπου -42. Ούτε τώρα θυμάμαι ποιο ήταν τότε το σωστό, επειδή δεν έχει διαφορά για μένα το ένα από το άλλο. Σχετικά με το -60. Ο καθηγητής είχε την πληροφορία πριν 3-4 μήνες, αλλά σε μένα έφτασε η πληροφορία πριν 2-3 εβδομάδες. Όμως και αυτό ίσως να μην έχει σημασία επειδή αύριο μπορεί να διαπιστώσουν ότι είναι ακόμη πιο μικρό. Όσο για το αν μπορεί να είναι μικρότερο από το μήκος του Πλάνκ, υπάρχουν θεωρίες όπως η έρευνα του Γκαμπριέλ Βενετσιάνο του CERN για την… προ-Big Bang εποχή, (συμφωνώ και αναφέρομαι σε αυτήν την εποχή στο 25).

Καταλαβαίνω ότι δεν θα ξανα επικοινωνούμε εσύ και εγώ. Εσύ επειδή έχεις αντιληφθεί την απουσία του μυαλού μου, και εγώ επειδή έχω αντιληφθεί τον χαρακτήρα σου.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.