Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #631  
Παλιά 13-05-13, 15:25
vezyro Ο χρήστης vezyro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2013
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ώρες μπορεί να ήταν συμβολικές και να αφορούσαν το σημείο στο οποίο βρίσκεσαι στο εσωτερικό σου έργο ή κάτι άλλο εσωτερικής φύσης (μπορεί και όχι).
Ποια είναι η επαφή σου με τον εσωτερισμό, τον μυστικισμό και τα τοιάυτα;
Με εσωτερισμο δεν εχω ασχοληθει ποτε. Με μυστικισμο ειμαι κατα καιρους μονο σε διαβασματα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω διαβασα μια αρχη εξωσωματικής εμπειριας, που μετατρέπεται σε όνειρο(η έξοδος απο το σπίτι), και το επεισόδιο με την ώρα είναι το πρώτο συνειδησιακό παράδοξο, που δεν είναι αρκετό να αφυπνίσει μεν, αλλα οδηγεί στην αφύπνιση και το τέλος του ονείρου.

Μια κανονική καθημερινή βόλτα σε ένα κλαμπ, με πορτιέρηδες και face control, θαμώνες αγνώστους, διανθισμένα με ονειρικά στοιχεία (φωτα, περίεργα μεγέθη, ), ανακατεμένο με προσωπικες αποψεις και ιδεες (νεκροταφεία, καλοί-κακοί) , και επιροές απο επιστημονική φαντασία(μηχάνημα αστρικό). Ένα πολύ δυνατό όνειρο.

Υπήρχε ερεθισμός ή ακόμα και στύση στο φυσικό σώμα , στο τέλος της εμπειρίας?

--------------------------------------
Πολυ ενδιαφερουσα η αποψη σου φιλε μου.
Το μονο που ειχα μετα το τελος της εμπειριας ηταν μια απιστευτη ευτηχια για ολο αυτο που εζησα. Μια ανατριχίλα η οποια εκανε αρκετη ωρα να περασει λογο της απιστευτης εμπειριας που εζησα. Ολη την ημερα μετα ελεγα στον εαυτο μου οτι πρεπει να ξαναπαω σε αυτο το μερος να το εξερευνησω κι αλλο.
Δυνατο ονειρο ομως με συνηδειση ολων των αισθησεων ??? Και η γνωση για τα γεγονοτα που συμβαινουν σε πραγματικη μορφη..Θελω να πω οτι δεν ηταν σαν ονειρο η εμπειρια,ουτε σαν συνηδειτο ονειρο αλλα σαν την πραγματικη ζωη που ζουμε τωρα.

Επισης να αναφερω οτι τελευταια εχω εξωσωματικες εμπειριες σχετικα ευκολα σε σχεση με το παρελθον και αρκετες απο αυτες της καταλαβαινα οταν ανοιγα τα ματια στο κρεββατι μου ! Αν καποιος με ρωταγε την ωρα που ημουν στο αστρικο πεδιο ( υπηρχαν φορες που ημουν εκτος σωματος χωρις να εχω γνωση οτι ειναι αστρικη προβολη, αλλα ειχα την σιγουρια 100% οτι ημουν στην πραγματικη ζωη και ημουν ξυπνιος με ολες της αισθησεις μου) θα του απαντουσα οτι ειμαι στο φυσικο και πραγματικο πεδιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vezyro : 13-05-13 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #632  
Παλιά 13-05-13, 16:21
Arga_Star-clad Ο χρήστης Arga_Star-clad δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού --
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 132
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μέσα στον κοσμο και στον συνωστισμό χτυπάει το ρολοι ενος κύριου(ο οποιος ειχε γνώση οτι ηταν στον αστροκοσμο) και λεει οτι η ωρα ειναι 11 και 30 γι αυτον και πρεπει αναγκαστικά να φύγει γιατι πρέπει να παει για δουλειά. Κοιτάζω το δικό μου ρολόι (που στην πραγματικότητα δεν εχω ) και βλεπω οτι η ωρα ειναι 7και 50 πμ!!
Όντως φαίνεται ως ένα πολύ ισχυρό όνειρο, του οποίου η αποκρυπτογράφηση (για σένα προσωπικά) θα είχε ενδιαφέρον.

Το στοιχείο των διαφορετικών ωρών μ' αρέσει ιδιαίτερα, καθώς το έχω συναντήσει και αλλού, σε παρόμοιες περιπτώσεις όπου ο ''μάρτυρας'' έχει εισαχθεί σε μία ''άλλη πραγματικότητα''...

Συνήθως υπάρχει ακριβώς το στοιχείο αυτής της διαφορετικότητας της ώρας, όπου κατά μία ερμηνεία οδηγεί στο στοιχείο της ''σχετικότητας'', της σχετικότητας με την οποία αντιλαμβάνεται κανείς την πραγματικότητα, καθώς και της.. διάρρηξης των μέχρι πρότινος γνωστών ορίων και δεδομένων...

Στην δική σου περίπτωση, μιας και γίνεται σύγκριση ανάμεσα στην δική σου ώρα κι ενός άλλου, σαν εσένα, που ήταν εκεί, θα μπορούσε ακριβώς να θεωρηθεί μία ένδειξη ''προσωπικού ωραρίου'' - ήσασταν όλοι εκεί αλλά ο καθένας είχε την δική του ώρα, τον δικό του χρόνο, και άρα το δικό του έργο/διαδρομή να ακολουθήσει...

Α nice clue, όπως και να ΄χει...
__________________
argastaras.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #633  
Παλιά 13-05-13, 20:21
stelios79 Ο χρήστης stelios79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2010
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλο θα είναι να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα η α) συνειδητή εξωσωματωση ειναι αδερφάκι με την β) επι-μεταθανάτια εμπειρία, μόνο που στο β προηγείται βιαίως ο αποχωρισμός της συνείδησης (το εγω) από τον σαρκικό φορέα ενώ στο α) συνήθως ο υλικός φορέας είναι σε βαθύ ύπνο και το "εγώ" κυριολεκτικά ξυπνάει "εκτός", βαφτίζοντας αυτές τις καταστάσεις συλλήβδην "όνειρα" ειναι άτοπο. εξάλλου και τα λεγόμενα συνειδητά όνειρα κατά βάση είναι αστρικές προβολές μόνο που δεν υπάρχει ανάμνηση εξόδου απο το σώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #634  
Παλιά 13-05-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Εσύ φίλε stelios79 μπορείς να ερμηνεύσεις την θολούρα στην όραση κατα το "ξύπνημα" στο αστρικό;
Απάντηση με παράθεση
  #635  
Παλιά 13-05-13, 23:26
vezyro Ο χρήστης vezyro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2013
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ φίλε stelios79 μπορείς να ερμηνεύσεις την θολούρα στην όραση κατα το "ξύπνημα" στο αστρικό;
Εγω παντος σε ολες της εμπειριες που ειχα μονο μια φορα ειχα την θολουρα και αυτο γιατι ισως επειδη φοβομουν να δω τον εαυτο μου να κοιμαται....Σε ολες της αλλες φορες ηταν ολα πεντακαθαρα απο την αρχη...

Αν εχει γνωση ο Στελιος ας απαντησεις γιατι και εγω εχω την απορια.
Απάντηση με παράθεση
  #636  
Παλιά 14-05-13, 01:10
stelios79 Ο χρήστης stelios79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2010
Μηνύματα: 31
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ φίλε stelios79 μπορείς να ερμηνεύσεις την θολούρα στην όραση κατα το "ξύπνημα" στο αστρικό;
γενικα οταν ειναι κανεις κοντα στο σαρκινο φορεα του μπορει να βιωσει : θωλουρα,τυφλωση,το βουητο σε πολυ υψηλα επιπεδα αλλα και μαγνητικο τράβηγμα προς το σώμα που καταλυγει στην γνωστη σε ολους μας αισθηση "πεσιματος" απο ψηλα, πιθανοτατα αυτα ειναι φαινομενα μαγνητικης φυσεως. Και μια συμβουλη καλο θα ειναι οταν ξυπναμε το πρωι να καταγραφουμε σε καποιο κινητο η μαγνητοφωνο αμεσως την εμπειρια, υπαρχει πολυ λεπτομερεια την οποια αργοτερα ξεχναμε γρηγορα
Απάντηση με παράθεση
  #637  
Παλιά 14-05-13, 18:25
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

@gabriel

Παράθεση:
την θολούρα στην όραση κατα το "ξύπνημα" στο αστρικό;
Τι ακριβως εννοείς , περίγραψέ το, π.χ. σαν να βλεπεις μεσα απο μπουκάλι, κάτι άλλο΄; Η έλλειψη συγκεκριμένης ορολογίας και ορισμών είναι ένα πρόβλημα.



@veyro

Αφου οι αισθήσεις λειτουργούν κανονικά και στα δυό, πως διαχωρίζεις τις καταστάσεις φυσικο, αστρικό? Έχεις δεί ποιά στοιχεία έχει η πραγματικότητα μόνον και η αστρική προβολή μόνον.? Τι είναι αυτό ή αυτά που σου λένε οτι τώρα που διαβάζεις το μηνυμα είσαι στό φυσικό πεδίο κι όχι στο αστρικό?

Η ερώτηση απευθύνεται βέβαια και σε όποιον άλλο φίλο τόψαξε..



-------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #638  
Παλιά 14-05-13, 23:14
vezyro Ο χρήστης vezyro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2013
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων
@gabriel



Τι ακριβως εννοείς , περίγραψέ το, π.χ. σαν να βλεπεις μεσα απο μπουκάλι, κάτι άλλο΄; Η έλλειψη συγκεκριμένης ορολογίας και ορισμών είναι ένα πρόβλημα.

Η δικη μου θολουρα ηταν οπως η θολουρα που εχεις μεσα στο νερο στην θαλασσα,δηλαδη βλεπεις τα πραγματα αλλα θολα και αυτο σε εμενα κρατησε πολυ λιγο,μερικα βηματα απο την κρεβατοκαμαρα ηταν αρκετα..

@veyro

Αφου οι αισθήσεις λειτουργούν κανονικά και στα δυό, πως διαχωρίζεις τις καταστάσεις φυσικο, αστρικό? Έχεις δεί ποιά στοιχεία έχει η πραγματικότητα μόνον και η αστρική προβολή μόνον.? Τι είναι αυτό ή αυτά που σου λένε οτι τώρα που διαβάζεις το μηνυμα είσαι στό φυσικό πεδίο κι όχι στο αστρικό?

Η ερώτηση απευθύνεται βέβαια και σε όποιον άλλο φίλο τόψαξε..

-------------------------------------
Οι φορες που ημουν στο αστρικο χωρις να εχω γνωση και της καταλαβαινα οταν ανοιγα τα ματια μου, τουλαχιστον 3 φορες κατα τους προηγουμενους 2-3 μηνες ηταν πραγματικα αδιαχωριστο. Π.χ ημουν στο κρεβατι μου και κατι ακουσα στην αυλη μου. Σηκωθηκα να ριξω μια ματια (το παραξενο ηταν οτι ενιωθα και κοπωση απο την εργασια μου και ηθελα να κοιμηθω) ξεκλειδωσα την πορτα ειδα οτι δεν υπηρχε τιποτα στην αυλη. Ξαναπαω στο κρεβατι μου να ξανακοιμηθω και βλεπω οτι εχουν παει οι 2 γιοι που εχω,και μονολογο οτι παει,τον εχασα τον υπνο και τσαμπα σηκωθηκα. Μετα ανοιγω τα ματια μου και βλεπω οτι αυτο που εζησα ηταν αστρικη προβολη. Φυσικα ειχα το εντονο βουητο και κατα το γλιστρημα απο το σωμα μου φοβομουν μην πεσω απο το κρεβατι ,πριν απο ολη την εμπειρια, και ελεγα στον εαυτο μου να χαλαρωσει και να προσπαθησει να βγει αλλα δεν το περιμενα,το καταλαβα μετα το τελος της εμπειριας οπως ειπα. Τωρα για την ερωτηση σου ειναι οτι εχεις γνωση και συνηδειση οτι εισαι σε αστρικη προβολη. Δηλαδη τωρα ξερω οτι δεν ειμαι σε αστρικη προβολη γιατι δεν εχουν προηγηθει τα συμπτωματα,βουητο,γλιστρημα και εξοδος απο το σωμα. Αν βιωνα πρωτα αυτα και μετα εγραφα εδω θα ηξερα οτι ημουν στο αστρικο πεδιο.Μετα την εξοδο εχω την συνηδειση και την γνωση οτι ειμαι στο αστρικο πεδιο.
Υστερα απο αυτην την εμπειρια που βιωσα το σαββατο βραδι ξημερωτα κυριακης,χωρις να προσπαθω ιδιαιτερα περιμενω να ξανασυμβει η αστρικη προβολη με την ιδια επιτυχια ωστε να μπορεσω να εξερευνησω οτι αλλο μπορω.
Απάντηση με παράθεση
  #639  
Παλιά 15-05-13, 02:24
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων

@veyro

Αφου οι αισθήσεις λειτουργούν κανονικά και στα δυό, πως διαχωρίζεις τις καταστάσεις φυσικο, αστρικό? Έχεις δεί ποιά στοιχεία έχει η πραγματικότητα μόνον και η αστρική προβολή μόνον.? Τι είναι αυτό ή αυτά που σου λένε οτι τώρα που διαβάζεις το μηνυμα είσαι στό φυσικό πεδίο κι όχι στο αστρικό?
Προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν μπορείς με βεβαιότητα να ξέρεις ότι είσαι στο φυσικό πεδίο και όχι στο αστρικό. Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα αλλά υπάρχουν φορές που τίποτα δε δουλεύει και όπως λέει και ο φίλος veyro είσαι σίγουρος ότι είσαι ξύπνιος μέχρι που τελικά ξυπνάς.

Σχετικά με τη θολούρα που αναφέρθηκε παραπάνω, σε εμένα η όραση καθαρίζει αν πω "θέλω να δω καθαρά" ή κάτι αντίστοιχο. Δεν ξέρω βέβαια ποιος μηχανισμός ενεργοποιείται και γιατί δουλεύει.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #640  
Παλιά 17-05-13, 20:29
vezyro Ο χρήστης vezyro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2013
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν μπορείς με βεβαιότητα να ξέρεις ότι είσαι στο φυσικό πεδίο και όχι στο αστρικό. Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα αλλά υπάρχουν φορές που τίποτα δε δουλεύει και όπως λέει και ο φίλος veyro είσαι σίγουρος ότι είσαι ξύπνιος μέχρι που τελικά ξυπνάς.

Σχετικά με τη θολούρα που αναφέρθηκε παραπάνω, σε εμένα η όραση καθαρίζει αν πω "θέλω να δω καθαρά" ή κάτι αντίστοιχο. Δεν ξέρω βέβαια ποιος μηχανισμός ενεργοποιείται και γιατί δουλεύει.


Σημερα στον μεσημεριανο μου υπνο ξαναβγηκα !! Μολις ανοιξα την πορτα και ημουν στην αυλη του σπιτιου μου ειχα αμφιβολιες. Λεω στον ευατο μου τωρα ειμαι ξυπνιος σε αστρικη προβολη ????χαχα...Μετα λεω αν καταφερω και πεταξω ειμαι σε αστρικη προβολη. Σηκωνω τα χερια σαν τον σουπερμαν και πεταω !! Οχι πολυ ψηλα γιατι φοβαμαι λιγο και τα υψη...Κανω μια βολτα 100 μετρων απο το σπιτη μου πετωντας και παρατηρω οτι οσο απομακρυνομαι αρχιζω και χανω την αισθηση του αληθινου γεγονοντος....
Γυρναω στο σπιτι και περνω το αυτοκινητο.Κανω μερικα χιλιομετρα σε σε γνωστο δρομο και μετα απο λιγο βρισκομαι σε εναν αγνωστο ερημο δρομο.Σταματαω με το αυτοκινητο και συνεχιζω με ποδηλατο και ο δρομος εχει αρχισει και γινεται ανηφορικος σε σημειο που σκεφτομαι οτι θα μου βγει το λαδι να συνεχισω...μετα με ξυπνησε ο γιος μου για να του δωσω τα αυτοκινητακια του. Αν και ηταν λιγο ηταν παλι ωραια η εμπειρια. Μεσα σε μια εβδομαδα 2 εμπειριες !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.