Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 03-10-12, 20:57
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexism Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πριν χρονια ειχα παραγγελει 50 πενταλφες απο το print24 και τις εβαλα στο δωματιο μου
μαζι με αφισες απο Venom και διαφορους αλλους, φυσικα οι γονεις μου τρελαθηκανε οταν τα ειδανε
ολα αυτα αλλα τα κρατησα για πολυ καιρο στο δωματιο μου, δεν ξερω αν μου εκανε καλο η κακο
αυτο το πραγμα αλλα το δωματιο μου ηταν μαυρο.. δεν πιστευω οτι ηταν κατι κακο, ουτε πως εγινα κακο ατομο μετα απο αυτο.

Πιστευω οτι ειναι αισθετικο θεμα..
Κι εγώ έχω πάει σε Mayhem, Immortal, Thy Antichrist, CoF, Dimmu, Vampiria και δε συμμαζεύεται...

Το θέμα είναι ότι εσύ μπορεί να είχες 50 5άλφες στο μαύρο σου δωμάτιο;
Ένιωσες σατανιστής, ή υπέθεσες ότι αυτή σου η συμπεριφορά σε κάνει αντιχριστιανο η σατανιστη;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 04-10-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένιωσες σατανιστής, ή υπέθεσες ότι αυτή σου η συμπεριφορά σε κάνει αντιχριστιανο η σατανιστη;
ΣΆ αυτές τις περιπτώσεις απλώς ταυτίζεσαι με όλα αυτά. Δηλώνεις ευθαρσώς την προτίμησή σου και το γούστο σου, με όποιο κόστος και συνέπειες. Θεωρώ αφελείς τους κατόχους εξαρτημάτων και λοιπών εξοπλισμών, αν και μόνο αν, πιστεύουν πως με αυτόν τον τρόπο είναι ίδιοι με τα ινδάλματά τους και τις ιδεολογίες αυτών.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 03-07-13, 14:27
Doomsayer Ο χρήστης Doomsayer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2013
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και συγκεκριμένα έγινα επειδή με κέντρισε ο τίτλος αυτού του thread μεταξύ άλλων.

On topic τώρα:Τα όσα θα πω είναι βάση δικής μου έρευνας και οι προσωπικές μου απόψεις σχετικά με τον metal χώρο.Κατ'αρχήν όταν μιλάμε για metal εννοούμε για μία μουσική που στιχουργικά και τεχνικά δεν έχει να κάνει με Αφροαμερικάνους,χίπηδες,ή gospel όπως έχουν την εντύπωση οι περισσότεροι.Η προέλευση του Metal και αν μη τι άλλο σαν concept βασίζεται στις πολυθεϊστικές θρησκείες της Ευρώπης στην folk της ίδιας γεωγραφικής περιοχής και στην προσπάθεια του ανθρώπου να προσεγγίσει το θεϊκό (μαγεία).Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω ότι με τον όρο metal δεν εννοώ σχήματα ή πουλημένους όπως metallica,maiden και κάτι τέτοια που ακούνε τα πιτσιρίκια και κάτι ξέμπαρκοι με τη σκηνή που απλά θέλουν να πιούν μπύρες ή να γίνουν.Ο σοβαρός metal κόσμος όπως και τα παρεμφερή μουσικά ρεύματα (gothic,pagan folk,κάποια ροκ σχήματα κτλ) αποτελείται από αμιγώς θρησκόληπτα άτομα που χρησιμοποιούν την μουσική ως ένα κανάλι μέσα από το οποίο μεταδίδουν τα πιστεύω τους και όχι από ανθρώπους που απλά παίζουν μουσική για διασκέδαση ή για να βγάλουν λεφτά.Χαρακτηριστικά παραδείγματα τέτοιων ανθρώπων είναι ο Varg Vikerness,ο Thomas Karlsson γνωστός για το Dragon Rouge που έχει ιδρύσει με κάποιους άλλους,ο Glen Benton,Lisa Gerrand,ο Jon Nödtveidt και άλλοι.Όπως είχε πει και ο Varg Vikerness "το metal είναι ο τέλειος τρόπος για να στρατολογίσεις νεολαία",πράγμα που κατά την δική μου άποψη ισχύει.Τέλος,για τους ανίδεους και για αυτούς που δεν πιστεύουν σε θεούς και δαίμονες έχω να πω τα εξής:Το metal δεν είναι απλά μουσική,δεν είναι συναυλίες και "περνάμε καλά με την παρέα".Είναι ένα ΠΙΣΤΕΥΩ που θα εξακολουθεί να ζει και να εμπνέει γενιές και ανθρώπους που την ψάχνουν αλλιώς πέρα από μουσική και έχουν πνευματικές αναζητήσεις και ανησυχίες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.