Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Νιώθωτε ότι είστε πρόβατα;
καθόλου 34 28,33%
λίγο 38 31,67%
αρκετά 16 13,33%
Πολύ 9 7,50%
super sheep 23 19,17%
Ψήφισαν: 120. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 16-10-08, 14:46
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή Η φάρμα των ζώων...

Ας δούμε τώρα σύντροφοι ποια είναι ακριβώς η ζωή που κάνουμε. Ας την αντιμετωπίσουμε με ειλικρίνεια: Η ζωή μας είναι σύντομη, δυστυχισμένη και κουραστική. Γεννιόμαστε, μας δίνουν τόσο φαΐ όσο μας χρειάζεται για να σταθούμε στα πόδια μας, μας εξαντλούν στη δουλειά και όταν παύουμε να είμαστε χρήσιμοι, μας σφάζουν με τον χειρότερο τρόπο. Κανένα ζώο δεν γεύτηκε χαρά μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής του. Κανένα ζώο δεν είναι ελεύθερο. Η ζωή ενός ζώου είναι κακομοιριά και σκλαβιά αυτή είναι η αλήθεια.

Αλλά μήπως φταίει για αυτό η φύση; Μήπως αυτά συμβαίνουν επειδή η γη μας είναι τόσο φτωχή, που δεν μπορεί να προσφέρει υποφερτή ζωή; Όχι σύντροφοι, χίλιες φορές όχι! Το έδαφος της Αγγλίας είναι γόνιμο, το κλίμα γλυκό, μπορεί να προσφέρει άφθονη τροφή σε άπειρα μεγαλύτερο αριθμό ζώων από αυτό που υπάρχει. Αυτό το αγρόκτημα θα μπορούσε να θρέψει 12 άλογα, 20 αγελάδες, εκατοντάδες πρόβατα και όλα να ζουν άνετα και με αξιοπρέπεια. Γιατί συνεχίζουμε να ζούμε σε αυτή την φρικτή κατάσταση; Διότι σχεδόν όλη την παραγωγή του μόχθου μας την κλέβουν τα ανθρώπινα όντα. Εκεί σύντροφοι, βρίσκεται η απάντηση σ’ όλα μας τα προβλήματα. Όλα συνοψίζονται σε μια μοναδική λέξη: Ανθρωπος. Ο άνθρωπος είναι ο μονος πραγματικός εχθρός μας. Βγάλτε τον άνθρωπο από τη μέση και η ριζική αιτία του λιμού και του μόχθου εξαφανίζεται για πάντα.

Ο άνθρωπος είναι το μόνο ον στον κόσμο που παίρνει χωρίς να δίνει. Δεν δίνει γάλα, δεν γεννάει αυγά, είναι πολύ αδύνατος για να σύρει το αλέτρι, δεν είναι αρκετά γρήγορος για να πιάσει λαγούς. Παρόλα αυτά, είναι ο αφέντης όλων των ζώων. Τα βάζει στην δουλειά, τους δίνει για αντάλλαγμα τόσο φαΐ όσο χρειάζεται για να μην πεθάνουν της πείνας και τα υπόλοιπα τα κρατάει για τον εαυτό του. Εμείς οργώνουμε την γη, εμείς τη λιπαίνουμε και εν τούτοις δεν έχουμε ο καθένας μας παρά μόνο το γυμνό μας τομάρι…
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 17-10-08, 12:42
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή Η Φάρμα Των Ζώων...

Ο Βενιαμλιν αισθάνθηκε κάποιον να τον ακουμπάει στον ώμο. Κοίταξε πίσω του. Ήταν η Κλόβερ. Τα γέρικα μάτια της ήταν θολά. Χωρίς να πει λέξη, τον τράβηξε απαλά και τον οδήγησε στην άκρη της σιταποθήκης όπου ήταν γραμμένες οι Εφτά Εντολές… Για ένα λεπτό στάθηκαν και κοίταζαν τον τοίχο με τα γράμματα.

“Τα μάτια μου έχουν αδυνατίσει” είπε στο τέλος η Κλόβερ. “Ακόμα και όταν ήμουν μέα, δεν μπορούσα να διαβάσω τι έγραφε εκεί. Αλλά μου φαίνεται ότι ο τοίχος είναι διαφορετικός. Δεν μου λες Βένιαμιν, είναι οι Εφτά Εντολές όπως ήταν πάντοτε?

Για πρώτη φορά ο Βενιαμίν δέχτηκε να παραβεί τις αρχές του και διάβασε δυνατά τι έβλεπε γραμμένο στον τοίχο.
Δεν υπήρχε τίποτα τώρα, εκτός από μία και μοναδική Εντολή. Έλεγε:

ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ
ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ
ΠΙΟ ΙΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ

Κατόπιν αυτοί, δεν φάνηκε παράξενο το γεγονός ότι την άλλη μέρα τα γουρούνια που επέβλεπαν την εργασία στο κτήμα κρατούσαν ένα μαστίγιο στο μπροστινό τους πόδι, δεν φάνηκε παράξενο ότι τα γουρούνια αγόρασαν ραδιόφωνο, ότι έβαλαν τηλέφωνο και ότι γράφτηκαν συνδρομητές στον Τζων Μπουλλ και στην Ντέιλι Μίρρορ. Δεν φάνηκε παράξενο, όταν ο Ναπολέων εμφανίστηκε με πίπα στο στόμα…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 17-10-08 στις 12:44
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 06-11-08, 14:01
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Εν τω μεταξυ, γιατι προβατα κι οχι αγελαδες?
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 13-11-08, 11:37
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το μαντρί είναι μεγάλο και τους χωράει όλους… Και κάποια στιγμή για μια μονάχα στιγμή τα πρόβατα αντιλαμβάνονται ότι εκεί που υπήρχαν κάποτε οι εντολές, εκει που υπήρχαν κάποτε οι προσδοκίες και τα όνειρα τους, τώρα υπάρχει μόνο μια εντολή, όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά κάποια ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα… στέκονται για λίγο, το σκέφτονται και μη μπορώντας να βγάλουν άκρη, μη μπορώντα να θυμηθούν για πιο λόγω έγιναν όλα αυτά και πως κατέληξαν συνεχίζουν να βόσκουν ατάραχα ότι τους σερβίρουν…
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 15-12-08, 01:03
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το μαντρί είναι μεγάλο και χωράει πολύ κόσμο, πολλά πρόβατα. Όλα λειτουργούν ρολόι στο μαντρί, όλα είναι όπως πρέπει και εάν κάποια στιγμή εμφανιστεί ένα μαύρο πρόβατο τότε το σύστημα φροντίζει να το απομακρύνει.

Το σύστημα του μαντριού περιλαμβάνει το μαντρόσκυλο, τα συρματοπλέγματα, τις κάμερες, την παρακολούθηση, τους ρουφιάνους, τους περιοριστικούς κανόνες, νόμους, διατάγματα, τις προεδρικές αποφάσεις και όλα αυτά στο όνομα της δημοκρατίας, της ελευθερίας, της ανεξαρτησίας, του πολίτη, του λόγου, του πνεύματος. Μέτρα και μονάδες καταστολής, με στολές ή χωρίς, με κράνη ή χωρίς, με γκλοπ ή χωρίς, με σφαίρες ή χωρίς. Τα μαύρα πρόβατα, πρέπει και πάντα απομακρύνονται, πυροβολούνται και η οργή γίνεται συνήθεια και η συνήθεια τρόπος ζωής και όλα βαίνουν καλώς. Βαίνουν καλώς μέχρι το επόμενο μαύρο πρόβατο που το μαντρί και η κοινωνία θα χρειαστεί να αποβάλει, να ξεράσει μέσα από το σύστημα με τον φόβο μην μολύνει με την αρρώστια της σκέψης ή ακόμα χειρότερα με την αρρώστια της ελεύθερης σκέψης.

Ο πολίτης-πρόβατο πρέπει να νομίζει ότι σκέφτεται, να νομίζει ότι είναι ελεύθερος, να νομίζει ότι όλα όσα γίνονται είναι για την προστασία του και για το καλό του. Μα η αλήθεια είναι ότι ουσιαστικά είναι αποβλακωμένος μπροστά από την τηλεόραση του, μπροστά από τον υπολογιστή του, πιστεύοντας ότι με τα ωραία λόγια που γράφει υπερασπίζεται την ελευθερία της σκέψεις, αλλά και της ζωής του αλλά στις περιπτώσεις που κάποιον αδικούν, που αδικούν τον ίδιο, που αδικούν την ίδια την ζωή και την ελευθερία, απλά κάθεται απαθέστατος χωρίς να κάνει τίποτα. Δεν κάνει τίποτα σε τίποτα για όλα αυτά τα μικρά που βλέπει να γίνονται γύρω του και ενώ μπορεί να πάρει θέση, ενώ μπορεί να εκφέρει άποψη, δεν κάνει τίποτα αλλά απαθέστατα συνεχίζει να κάνει αυτό που έκανε και πριν… Τίποτα. Και μετά μια μέρα κάποιο πρόβατο, καθοδηγούμενο ή απλά περνώντας από εκεί προσπαθώντας να βοσκίσει στο διπλανό χωράφι πυροβολείται. Τότε όλοι σοκάρονται και αναρωτιούνται πως φτάσαμε ως εδώ? Αποποιούνται τις ευθύνες της απάθειας τους, αποποιούνται τις ευθύνες ότι τόσα χρόνια δεν έκαναν τίποτα από το πιο μεγάλο ως το πιο μικρό. Κάθονται σοκαρισμένοι απέναντι από τα γεγονότα λες και δεν αφορούν αυτούς τους ίδιους. Λες και η απάθεια τους δεν βοήθησε καθόλου σε αυτή την κατάσταση. Και όλα αυτά βέβαια μέχρι να κοπάσει η όποια υπόθεση και όλα να κυλήσουν στους κανονικούς πραγματικούς τους ρυθμούς.

Αλλά όσο και να κοροϊδεύουν την μούρη τους και τον εαυτό τους ξέρουν μέσα τους ότι έχουν και οι ίδιοι ευθύνες, γιατί λιγοψύχησαν, γιατί αδιαφόρησαν, γιατί βαρέθηκαν, γιατί δεν έκαναν τίποτα σε όλο αυτό τον καταιγισμό γεγονότων βίας, ανομίας, περιορισμών και παρακολουθήσεων. Δεν έκαναν τίποτα σε όλα αυτά τα μικρά και τα μεγάλα, που τελικά μπορεί να μην αλλάζουν τον κόσμο, αλλά χτίζουν χαρακτήρες. Και έτσι όταν κανείς δεν αντιδρά σε όλα τα μικρα που βλέπει δίπλα, του καθημερινά, απλά γίνεται όλο και λίγο παραπάνω πρόβατο, μην μπορώντας να αντιμετωπίσει τα πιο μεγάλα.

Και έτσι δεν αναλαμβάνει ποτέ τις ευθύνες του γιατί ξέρει ότι και ο ίδος φταίει και εάν πρέπει να ρίξει και να αποδώσει τις ευθύνες που του αναλογούν θα πρέπει να γυρίσει πολύ πίσω στην ζωή του, τότε που τα μικρά και καθημερινά τον άφηναν αδιάφορο. Χτες μου είπε κάποιος βαρέθηκα, αλλά περίμενα και άλλα είδα. Και όμως δεν έκανε τίποτα για να αλλάξει κάτι. Δεν έκανε τίποτα για να αλλάξει το οτιδήποτε. Μπορεί να μην άλλαζε, όντως, θα ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει κάτι. Αλλά αυτή η αντιμετώπιση θα τον ακολουθεί σε όλη τη ζωή. Δεν μπορώ να αλλάξω κάτι, είμαι πρόβατο, το ξέρω… Είσαι πρόβατο και πάντα θα είσαι, γιατί σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι. Δεν έχει σημασία εάν μπορείς ή εάν θα κατάφερνες κάποτε να γίνεις λύκος, αλλά πέταξες την ευκαιρία, όπως την πετάς εδώ και χρόνια. Όπως θα την πετάς και τα επόμενα χρόνια. Και εάν μια στο εκατομμύριο υπήρχε η ελπίδα να αλλάξεις και να γινόσουν κάτι άλλο από πρόβατο, απλά την έθαψες και αυτή μαζί με τον εαυτό σου.

Και το δυστύχημα είναι ότι είναι τόσο βαθιά ριζωμένο όλο αυτό στο πετσί όλων των προβάτων που δυστυχώς τραβάνε μαζί στον πάτο και όλους τους υπόλοιπους. Η διαφορά παρόλα αυτά παραμένει ευδιάκριτη. Κάποιοι πάνε στον πάτο σαν πρόβατα βελάζοντας με κατεβασμένο το κεφάλι και κάποιοι ξέροντας ότι έκαναν ότι μπορούσαν για να αλλάξουν κάτι, έστω και εάν αυτό ήταν το πιο μικρό…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 15-12-08 στις 01:05
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 15-12-08, 09:10
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν μπορώ να αλλάξω κάτι, είμαι πρόβατο, το ξέρω…
agaliarep, πιστεύω πως το παραπάνω που γράφεις είναι αυτό που θέλουν να μας περάσουν..οτι είμαστε πρόβατα και οτι πρόβατα θα μείνουμε.
δεν νομίζω πως τα πράγματα είναι έτσι...και όχι επειδή μου ακούγεται απαισιόδοξο και προσπαθώ να το καλύψω...
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα για να εξηγήσω τι ακριβώς θέλω να γράψω εδώ.
Με τα επεισόδια που είχαμε στη χώρα μας τον τελευταίο καιρό και βλέποντας πολύ τηλεόραση διαπίστωσα πως όλα μα όλα τα κανάλια προσπαθούσαν να περάσουν το ίδιο μήνυμα...προσπάθούσαν δηλαδή να μας "μαντρώσουν" δίνοντάς μας να φάμε την ίδια τροφή. Μια απο τις τροφές ήταν το μήνυμα..."Η αστυνομία είναι άχρηστη και δολοφονεί..."
Σκεφτόμουν την επιμονή των καναλιών στο θέμα αυτό και διαπίστωνα πως όχι απλά καθοδηγούσαν τον κοσμάκι (προσπαθούσαν) αλλά ήταν αυτοί που για εμένα βοήθησαν να καεί η μισή Ελλάδα.
Μιλώντας έπειτα με φίλους και γνωστούς, διαπίστωσα πως ο κόσμος όχι απλά δεν κοιμάται και μαντρώνεται αλλά έκρινε τους ίδιους τους δημοσιογράφους και μιλούσε υπέρ της Αστυνομίας, καταδικάζοντας βέβαια τον άδικο θάνατο του Αλέξανδρου.
Για εμένα ο κόσμος δεν κοιμάται...ίσως να αργεί λίγο να δράσει αλλά ούτε "μαντρώνεται" ούτε "βελάζει" (πάντα θα υπάρχει και η εξαίρεση στον κανόνα αλλά θα μιλάμε για μικρή μερίδα ανθρώπων).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 15-12-08 στις 09:11
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 29-01-09, 17:16
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
agaliarep, πιστεύω πως το παραπάνω που γράφεις είναι αυτό που θέλουν να μας περάσουν..οτι είμαστε πρόβατα και οτι πρόβατα θα μείνουμε.
δεν νομίζω πως τα πράγματα είναι έτσι...και όχι επειδή μου ακούγεται απαισιόδοξο και προσπαθώ να το καλύψω...
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα για να εξηγήσω τι ακριβώς θέλω να γράψω εδώ.
Με τα επεισόδια που είχαμε στη χώρα μας τον τελευταίο καιρό και βλέποντας πολύ τηλεόραση διαπίστωσα πως όλα μα όλα τα κανάλια προσπαθούσαν να περάσουν το ίδιο μήνυμα...προσπάθούσαν δηλαδή να μας "μαντρώσουν" δίνοντάς μας να φάμε την ίδια τροφή. Μια απο τις τροφές ήταν το μήνυμα..."Η αστυνομία είναι άχρηστη και δολοφονεί..."
Σκεφτόμουν την επιμονή των καναλιών στο θέμα αυτό και διαπίστωνα πως όχι απλά καθοδηγούσαν τον κοσμάκι (προσπαθούσαν) αλλά ήταν αυτοί που για εμένα βοήθησαν να καεί η μισή Ελλάδα.
Μιλώντας έπειτα με φίλους και γνωστούς, διαπίστωσα πως ο κόσμος όχι απλά δεν κοιμάται και μαντρώνεται αλλά έκρινε τους ίδιους τους δημοσιογράφους και μιλούσε υπέρ της Αστυνομίας, καταδικάζοντας βέβαια τον άδικο θάνατο του Αλέξανδρου.
Για εμένα ο κόσμος δεν κοιμάται...ίσως να αργεί λίγο να δράσει αλλά ούτε "μαντρώνεται" ούτε "βελάζει" (πάντα θα υπάρχει και η εξαίρεση στον κανόνα αλλά θα μιλάμε για μικρή μερίδα ανθρώπων).
Συμφωνώ με όσα λες φίλη ELPINIKI, αλλά μην ξεχνάμε ότι με τόση προπαγάνδα όλα αυτά τα χρόνια, ιδίως από τα ΜΜΕ, πολλά μυνήματα έχουν πλέον <<σφηνωθεί>> στο κεφάλι μας, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε πια να αντιληφθούμε αν ο τρόπος που δρούμε είναι δική μας επιλογή ή αν ουσιαστικά πράττουμε αυτό που εκείνοι θέλουν. Μπορεί, δηλαδή, να μην μένουμε άπραγοι, αλλά ίσως η (συγκεκριμένη) <<αντίδρασή>> μας να είναι ακριβώς αυτό που θέλουν και το αποτέλεσμα όσων μας πλάσαραν μέχρι τώρα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο (προσωπικά το απεύχομαι), τότε έχουμε γίνει στ' αλήθεια υποχείρια των κυβερνώντων και το <<μάντρωμα>> του φίλου agaliarep δεν είναι τίποτα!!!
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 01-02-09, 14:18
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Οντος ειμαστε προβατα. Δεν χωραει καμια αμφιβολια σ'αυτο..Για να μην παμε για σφαγη, πρεπει να μαθουμε κι εμεις να δαγκωνουμε. Ο Λυκος μπορει να εξημερωθει...το αρνακι ομως μπορει να μαθει να δαγκωνει? Μπορει! Φτανει να το πιστεψει.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.