Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-03-06, 16:52
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Άρα το πρόβλημά μας δεν είναι ο θρησκευτικός φανατισμός αλλά ο φανατισμός.
Ο φανατικός άθεος είναι λιγότερο επικίνδυνος από τον φανατικό Χριστιανό??
Μόνο μια διαφορά έχουν: Ο άθεος πιστεύει σε έναν θεό λιγότερο

Ο φανατισμός είναι αυτός που επιτρέπει τέτοιες μορφές εξουσίας, και ένα είναι το καλύτερο αντίδοτο στον φανατισμό, η μόρφωση...

Παράθεση:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Vagkri όχι επειδή είμαι ελληνολάτρισσα, αλλά επειδή διαφωνώ ριζικά με την άποψη ότι ο απλός λαός και όχι οι ηγέτες του φταίει για τα εκάστοτε δεινά στον κόσμο.
Όταν συμμετέχεις σε φόνο έστω και εν αγνοία σου δεν δικάζεσαι στο δικαστήριο Drymonia???
Φυσικά και φταίει!! Φταίει γιατί δεν έμαθε, γιατί δεν ρώτησε και γιατί δεν ήθελε να είναι ελεύθερος. Οι πραγματικά ελεύθεροι άνθρωποι το δείχνουν αυτό μέσα από κάθε τους κίνηση και μέσα σε κάθε καθεστώς.

Η ελευθερία θέλει αρετή και τόλμη, δεν μπορεί να την έχει ο οποισδήποτε, και όποιος δεν την έχει μπορεί να καταλήξει έτσι....(φανατικός δλδ).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-06, 18:01
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Καλέ μου Rbt3r, τι φταίει ο κοσμάκης όταν δεν έχει τη κατάλληλη μόρφωση, όπως πολύ σωστά αναφέρεις; Η ηθική είναι σχετική και διαφορετική από κουλτούρα σε κουλτούρα. Δεν υπάρχει οικουμενική ηθική. Ο φόνος που σε εμάς είναι έγκλημα, σε μια φυλή της Αφρικής σημαίνει επικείμενη πρόσκληση σε γεύμα! Η ερωτική επαφή μιας παντρεμένης με άλλον άνδρα σε έμας λέγεται μοιχεία, ενώ αλλού λέγεται ευγενική χειρονομία στον καλεσμένο μας!

Τα πράγματα μπερδεύονται ακόμη περισσότερο όταν κάποιοι πονηροί ηγέτες ονομάζουν ορισμένα εγκλήματα ιερά και με απειλή τον φόβο πείθουν τον λαό ότι πρέπει να τα διαπράξει για τη σωτηρία του. Στους πολέμους γίνονται εγκλήματα και από τις 2 πλευρές, αλλά και οι 2 πλευρές έχουν επιχειρήματα στηριζόμενα σε ηθικές αξίες, ιστορικές πηγές κτλ. Όταν ένας άνθρωπος έχει πειστεί ότι πολεμά για τη σωτηρία της πατρίδας του και ότι αν δε σφάξει θα σφαχτεί το παιδί του, τότε η ηθική, το λάθος, το έγκλημα και η τιμωρία μπερδεύονται ως έννοιες. Στη ψυχή του ανθρωπάκου αυτού επικρατεί τέτοιο χάος και τέτοια απελπισία που το μυαλό θολώνει. Ποιός φταίει περισσότερο, ο ανθρωπάκος, το πιόνι που αν δεν σκοτώσει θα σκοτωθεί, ή ο ηγέτης - όχι του τύπου του Μ. Αλεξάνδρου που πρώτος ριχνόταν στη μάχη - αλλά εκείνου που από το επιτελείο του κινεί να νήματα του αίματος;;

Και ακόμα χειρότερα γίνονται τα πράγματα στις θρησκευτικές διαμάχες. Όταν ένα ιερατείο πείθει το "ποίμνιο" [η λέξη αυτή και μόνο τα λέει όλα...] ότι η ψυχή τους θα σωθεί εαν πολεμήσουν εν ονόματι του θεού που πιστεύουν και όταν αφανίσουν τους θρησκευτικούς τους αντιπάλους που χαρακτηρίζονται "σατανάδες, αντίχριστοι, κτλ"
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 07-03-06 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-06, 18:30
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλέ μου Rbt3r, τι φταίει ο κοσμάκης όταν δεν έχει τη κατάλληλη μόρφωση, όπως πολύ σωστά αναφέρεις;
Μη παρεξηγείς τον τόνο μου δεν είμαι εκνευρισμένος .

Δυστυχώς κανένας ποτέ δεν είναι άμερος ευθυνών για ό,τι του συμβαίνει...
Φταίνε!! Ακούγετε πολύ σκληρό αλλά είναι αλήθεια. Σε όλους τους ανθρώπους έχει δωθεί η ικανότητα να ξεχωρίζουν και οι περισσότεροι δόξα τω θεώ μπορούν. Για τους λίγους που είναι πραγματικά ηλίθιοι μπορώ να το δεχτώ το επιχείρημά σου αλλά αποτελούν μια απίστευτη μειοψηφία...

Άρα λοιπόν οι υπόλοιποι γιατί ακολουθούν??
1) Από φόβο: η νούμερο ένα αιτία και δυστυχώς η πιο κατακριτέα
2) Από φανατισμό: Τόσα ξέρουν, τόσα κάνουν...
3) Από σκοπιμότητα: Τουλάχιστον αυτό γίνεται υπολογισμένα και με σώας τας φρένας, χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν και καμία πράξη.
4) Από άγνοια: Ισχύει ότι για τον φανατισμό, οι περιπτώσεις 2 και 4 εναλλάσονται μεταξύ τους.

Τελευταίο άφησα αυτό για συγκεκριμένους λόγους:
Παράθεση:
Όταν ένας άνθρωπος έχει πειστεί ότι πολεμά για τη σωτηρία της πατρίδας του και ότι αν δε σφάξει θα σφαχτεί το παιδί του, τότε η ηθική, το λάθος, το έγκλημα και η τιμωρία μπερδεύονται ως έννοιες.
Άλλο αυτό και άλλο να καίς ναούς και να σφάζεις αλλόθρησκους. Ο πολεμιστής που πολεμάει για την πατρίδα κάνει το χρέος του απέναντι στους δικούς του οι οποίοι κινδυνεύουν. Ο θρησκευτικά φανατισμένος (ακόμα και ο μούφα-αναρχικός που τα σπάει σε πορείες και το αντίστοιχο "βλήμα" που κάνει φασαρίες στα γήπεδα) είναι διαφορετική περίπτωση: Το κάνουν γιατί ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ (εννοείται ότι πρέπει να τα σουβλίζουν ζωντανά αυτά τα "φρούτα" κατά προτίμηση σε δημόσια θέα για παραδειγματισμό)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-06, 21:44
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Μη παρεξηγείς τον τόνο μου δεν είμαι εκνευρισμένος .

Δυστυχώς κανένας ποτέ δεν είναι άμερος ευθυνών για ό,τι του συμβαίνει...
Φταίνε!! Ακούγετε πολύ σκληρό αλλά είναι αλήθεια. Σε όλους τους ανθρώπους έχει δωθεί η ικανότητα να ξεχωρίζουν και οι περισσότεροι δόξα τω θεώ μπορούν. Για τους λίγους που είναι πραγματικά ηλίθιοι μπορώ να το δεχτώ το επιχείρημά σου αλλά αποτελούν μια απίστευτη μειοψηφία...
θυμήσου τους γιαπωνέζους καμικάζι και πές μου ότι έφταιγαν αυτοί και όχι η πλύση εγκεφάλου που τους έκαναν απο τότε που γεννήθηκαν.
θυμήσου το κακό που έγινε στην αμερική με τα αεροπλάνα
η ακόμα καλύτερα θυμήσου τους γενίτσαρους .....

βλέπεις αγαπητέ Rbt3r ότι το μόνο κοινό που έχουν αυτοί οι κατά τα άλλα φυσιολογικοί άνθρωποι είναι η πλυση εγκεφάλου από την θρησκεία τους;;;
άκουσες για έναν που σπούδαζε στην αμερική και ήταν ανακατεμένος με την επιθεση στους ουρανοξύστες ;; αμόρφωτος;;; δεν νομίζω,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Το κάνουν γιατί ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ (εννοείται ότι πρέπει να τα σουβλίζουν ζωντανά αυτά τα "φρούτα" κατά προτίμηση σε δημόσια θέα για παραδειγματισμό)
συμφωνώ εν μέρει (όχι σούβλισμα) μαζί σου,μόνο που μαζί τους θα έπρεπε να τιμωρήσουν τους γονείς τους ,τους δασκάλους τους ,αυτούς που συντηρούν την κατάσταση αυτή και γενικά όλους αυτούς που παραμέλησαν την αγωγή και διαπεδαγώγηση αυτών των ανθρώπων.
Βλέπεις αγαπητέ μπορεί να έχεις ένα ντόπερμαν και να είναι φιλικο και κοινωνικο η μπορεί να έχεις ένα ντόπερμαν και να είναι φονιάς...... και πίστεψε με ότι δεν εχει να κάνει με την εξυπνάδα αλλά με το πως σε "σπουδάζουν".
Ετυχε να έχω σχέσεις με ανθρώπους "της εκκλησίας" κάθε κυριακή στην εκκλησία ,νηστίες,εξομολογήσεις, και όλα αυτά που βλεπουμε και λέμε "τι καλός άνθρωπος" μόνο που δυστυχώς όλα αυτά είναι για να τα βλέπουμε και όχι η αλήθεια (δεν θέλω να αρχίσω με περιστατικά γιατί θα πειράξω άλλους που πιστέυουν στα αλήθεια)
Δεν κατηγορώ τον χριστιανισμό μόνο αλλά όλες τις θρησκείες.Δεν κατηγορώ τους πιστούς αλλα τις θρησκείες.Μιλώ για τον χριστιανισμό γιατί μόνο αυτή την θρησκεία γνώρισα αλλά η ιστορία μας δείχνει ότι και οι άλλες θρησκείες είναι το ίδιο πραγμα με άλλο πρόσωπο.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-06, 08:21
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Η θέση σου απέναντι στην θρησκεία δεν έχει να κάνει τόσο με την παιδεία σου αλλά με την ψυχοσύνθεσή σου ως άτομο.
Και στο μεσαίωνα υπήρχαν άτομα τα οποία σνόμπαραν τον χριστιανισμό και το έκαναν αυτό πριν αποκτήσουν παιδεία και γίνουν γνωστοί. Αυτοί πως ξέφυγαν???

Παράθεση:
θυμήσου τους γιαπωνέζους καμικάζι και πές μου ότι έφταιγαν αυτοί και όχι η πλύση εγκεφάλου που τους έκαναν απο τότε που γεννήθηκαν.θυμήσου το κακό που έγινε στην αμερική με τα αεροπλάνα
η ακόμα καλύτερα θυμήσου τους γενίτσαρους .....
Καί οι 3 περιπτώσεις που αναφέρεις είναι άστοχες (δυστυχώς) και θα σου εξηγήσω τον λόγο...

α) Οι καμικάζι: το θεωρούσαν τιμή τους να πεθάνουν στον πόλεμο για την πατρίδα γιατί οι περισσότεροι θεωρούσαν τον εαυτό τους συνεχιστή των σαμουράι. Άλλωστε στην Ιαπωνική κοινωνία ο τιμημένος θάνατος αξίζει περισσότερο από μια ατιμωτική ζωή. Καμία σχέση με την θρησκεία τους που είναι σινταοϊστική και είναι τελείως "χύμα", δεν δίνει δηλαδή καμία έμφαση στους θεούς (ένας απο αυτούς τους χιλιάδες καλό είναι να σε προστατεύει, αλλά σε προστατεύουν και οι προγόνοι σου )
Τελείως άστοχο παράδειγμα δηλαδή...

β) Η ιστορία με τα αεροπλάνα έχει την αντιστοιχία της στο παραπάνω μου παράδειγμα. Δεν πιστεύω ότι είναι καθαρά θρησκευτική κίνηση η αυτοκτονία με τέτοιο τρόπο. Είναι μια μορφή πάλης και έτσι δεν μπορεί να διαχωριστεί το θρησκευτικό περιεχόμενό της και να εξεταστεί από μόνο του.

γ) Οι Γενίτσαροι απολάμβαναν τρομερά προνόμια σε πληροφορώ και τους βόλευε η κατάστασή τους. Δεν ακολουθούσαν μόνο για θρησκευτικούς λόγους. Προφανώς δεν έχεις υπόψιν σου ότι μια φορά οι γενίτσαροι επαναστάτησαν ενάντια στον σουλτάνο και ο σουλτάνος συμμορφώθηκε προς τις υποδείξεις τους. Άρα κακώς θεωρούνται οι γενίτσαροι πιόνια των σουλτάνων. Ήταν πολύ πιο ελεύθεροι και πολύ πιο ισχυροί πολιτικά από ότι φαντάζεσαι. Και δεν ευσταθούν αυτά που λές. Ο σουλτάνος είναι αντιπρόσωπος του Αλλάχ στη γή, πώς επαναστατούν οι θρησκευτικά φανατισμένοι γενίτσαροι ενάντια στην εξουσία του θεού???

Και επαναλαμβάνω: Δεν υπάρχουν άνθρωποι χωρίς ευθύνη, αυτά είναι παραμύθια!!! Με την ανοχή ή τον φόβο ή με την συγκατάθεση όλων γίνονται τα έκτροπα πάντα. Ελάχιστοι άνθρωποι μπορούν να εξαιρεθούν και αυτοί είναι οι αυτιστικοί και οι πραγματικά νοητικά καθυστερημένοι. Πόσους τέτοιους ξέρετε??? Μπορεί και 1 στους 5000. Ε, αυτό είναι και το πραγματικό τους ποσοστό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 08-03-06 στις 08:24
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-06, 09:38
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Πάλι το θέμα ξεφεύγει ως προς την αιώνια διαμάχη Αρχαίας Ελλάδας και Χριστιανισμού και πραγματικά δε βλέπω το λόγο.
Όπως κατάλαβα την αρχική τοποθέτηση του agaliarep , το ζήτημα το έθεσε σε περισσότερο φιλοσοφική βάση ως προς τις ευθύνες των ανθρώπων τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο. Σαφώς και οι μεν και οι δε έκαναν έκτροπα, κάποιοι τους φανάτισαν και τους πιάσαν κοροΐδα και έγινε ό, τι η ιστορία έχει καταγράψει.

Αυτό όμως είναι το θέμα;

Μήπως η ουσία είναι πως και απ’ το Αρχαιοελληνικό πνεύμα μας κληροδοτήθηκαν υψηλές αξίες και ιδανικά αλλά και ο Χριστιανισμός σα «διδαχή» έκανε το ίδιο; Μη βιαστείτε να βγάλετε γρήγορα συμπεράσματα..
Το «παν μέτρον άριστον» έγινε «εγκράτεια». Και μένω μονάχα στο φιλοσοφικό του πράγματος…

Άραγε μήπως κάποιοι άνθρωποι δε νιώσανε την πνευματική πληρότητα μέσα από την αρχαιοελληνική φιλοσοφία και κάποιοι άλλοι συνεχίζουν ακόμη να τη νιώθουν ,μέσα όμως τώρα από τα διδάγματα της Χριστιανικής (ή οποιασδήποτε άλλης )θρησκείας;

Ο παράγοντας άνθρωπος δεν είναι άμοιρος ευθηνών…
Οι ηγέτες που τον οδήγησαν σε ακραίες καταστάσεις δεν ήρθαν από την «neverland»!!! Κάποιοι τους επέλεξαν και τους δώσανε τη δύναμη να κάνουν ό, τι κάναν.

Τείνω να συμφωνήσω με agaliarep και r-b-t3r.

Ευθύνες είχαν και έχουν όλοι… Ο βοσκός ,το κοπάδι, όλοι…
Τα υπόλοιπα είναι επιμέρους ζητήματα τα οποία αφορούν περισσότερο τον ιστορικό του παρελθόντος ή του μέλλοντος.
Σφαγές και έκτροπα υπήρχαν απ’ την στιγμή που δημιουργήθηκαν οι πρώτες οργανωμένες ανθρώπινες κοινωνίες.
Ας μη κοιτάμε το δέντρο μονάχα, κάπου παραπέρα υπάρχει και ένα δάσος..
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-06, 10:06
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μήπως η ουσία είναι πως και απ’ το Αρχαιοελληνικό πνεύμα μας κληροδοτήθηκαν υψηλές αξίες και ιδανικά αλλά και ο Χριστιανισμός σα «διδαχή» έκανε το ίδιο; Μη βιαστείτε να βγάλετε γρήγορα συμπεράσματα..
Σωστός...
Παράθεση:
Οι ηγέτες που τον οδήγησαν σε ακραίες καταστάσεις δεν ήρθαν από την «neverland»!!! Κάποιοι τους επέλεξαν και τους δώσανε τη δύναμη να κάνουν ό, τι κάναν.
Πάλι συμφωνούμε. Ο Χίτλερ για παράδειγμα ήταν βαλτός από κύκλους που εκφράζαν την βιομηχανία της γερμανίας. Αυτοί διείδαν στον Χίτλερ την ικανότητα να συσπειρώνει κόσμο και να φανατίζει και τον χρησιμοποίησαν για να αναστήσουν την οικονομία της Γερμανίας (που είχε πέσει σε φοβερή ύφεση μετά τον Α παγκόσμιο). Ο λαός είδε τον Χίτλερ ως ευκαιρία για να ξεφύγει απ' την φτώχεια του. Τα αποτελέσματα τα ξέρετε.
Παράθεση:
Άραγε μήπως κάποιοι άνθρωποι δε νιώσανε την πνευματική πληρότητα μέσα από την αρχαιοελληνική φιλοσοφία και κάποιοι άλλοι συνεχίζουν ακόμη να τη νιώθουν ,μέσα όμως τώρα από τα διδάγματα της Χριστιανικής (ή οποιασδήποτε άλλης )θρησκείας;
Και όσοι δεν νιώθουν καλυμένοι, συνεχίζουν και ψάχνονται.

ΥΓ: Διεκρίνηση προς τον Βαγγέλη: Δεν ήθελα να φανώ εριστικός εκεί που γράφω για άστοχα παραδείγματα. Αν έχουν τέτοιο πνεύμα τα posts μου, φταίει το στυλ που γράφω. Ως συνομιλητές οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι πολύ εντάξει και δεν τους προσβάλλω, όσο και να συμφωνώ ή να διαφωνώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-06, 10:21
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Καταρχήν, νομίζω πως πρέπει να διευκρινήσουμε ότι ο χριστιανσιμός, από τη στιγμή που είναι η "επικρατούσα" (πείτε την επίσημη) θρησκεία του κράτους, είναι λογικό να δέχεται και τις περισσότερες επιθέσεις, όπως συμβαίνει, ας πούμε και με την εκάστοτε κυβέρνηση.
Από εκεί και πέρα, όμως, θεωρώ ότι ενώ σε ένα μεγάλο βαθμό καλώς δέχεται την όποια κριτική, σε ένα μεγαλύτερο βαθμό δέχεται άδικες επιθέσεις που θα μου επιτρέψετε να θεωρώ πως προέρχονται από εσφαλμένη ή μη ολοκληρωμένη γνώση των διδαχών του και από μια άτοπη σύγκρισή του με το αρχαίο ελληνικό πνεύμα. Έτσι είναι, όμως, στη σύγχρονη ελλάδα ο αχταρμάς είναι στάση ζωής πιά.
Από τη στιγμή που έγινε επίσημη θρησκεία και κάποιοι άνθρωποι θεωρούν ότι μέσα από το χριστιανισμό βρίσκουν παρηγοριά ή έναν τρόπο ζωής που τους εκφράζει, εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου, το αντίθετο μάλιστα. Σαφώς και με ενοχλεί, όμως, ο φανατισμός που υπάρχει και από τις δύο πλευρές, με τη μία να θεωρεί σατανιστές τους αρχαίους έλληνες και τη θρησκεία τους και με την άλλη να θεωρεί πως μόνο το αρχαίο πνεύμα έδωσε απαντήσεις στα πάντα. Η θέση των ελλήνων φιλοσόφων είναι καθόλα σεβαστή και υψηλότατου επιπέδου και αν κανείς θέλει να την εφαρμόζει θεωρώντας πως του κάνει καλό, τότε όλα καλά. Δε δέχομαι όμως ότι ο χριστιανισμός έφερε την λαίλαπα της καταστροφής, όπως κόπτονται μερικοί. Και κόπτονται γιατί, κατά τη γνώμη μου πάντα, παρερμηνεύουν τα πράγματα κατά το δοκούν, παραγνωρίζοντας αφένός τα καλά του στοιχεία και αφετέρου γιατί δεν μπορούν να δεχτούν ότι μερικοί άνθρωποι νιώθουν ΚΑΙ έλληνες ΚΑΙ χριστιανοί.
Λες και δεν μας φτάνουν οι τόσες διχόνοιες, πρέπει να "χωριζόμαστε" και για αυτούς τους δύο φορείς ενότητας του λαού μας.
Για να τελειώνει το θέμα (από εμένα τουλάχιστον), θεωρώ την ιστορία με τα αγάλματα που προσπάθησαν κάποιοι να πουλήσουν στο Άργος σε ξένους και την απάντηση που τους έδωσε ο Στρατηγός Μακρυγιάννης, ως ενίσχυση της άποψής μου ότι μπορούν οι έννοιες της αρχαιότητας και της νέας θρησκείας να συνδυαστούν προς όφελος του λαού.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-03-06, 11:43
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
ΥΓ: Διεκρίνηση προς τον Βαγγέλη: Δεν ήθελα να φανώ εριστικός εκεί που γράφω για άστοχα παραδείγματα. Αν έχουν τέτοιο πνεύμα τα posts μου, φταίει το στυλ που γράφω. Ως συνομιλητές οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι πολύ εντάξει και δεν τους προσβάλλω, όσο και να συμφωνώ ή να διαφωνώ.
(Αγαπητέ R-b-t3r φυσικά και δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, σε μία κουβέντα μπορεί να υπάρξουν και υψηλοί τόνοι ,εξ άλλου οι απαντήσεις σου στο forum δίδονται με ευγένεια και ολοκληρωμένες)

Οταν έδωσα σαν παράδειγμα τους καμικάζι και τους υπολοιπους ήθελα να δείξω ότι οι άνθρωποι μετά από την ανάλογη "παιδεία" που θα λάβουν μπορεί να θεωρουν σαν σωστο ή "τιμή" αυτο που είναι εντελώς λάθος.
Σαφέστατα και μπορεί ορισμένοι από τα "όργανα" της εκάστοτε ηγεσίας ή διοικούσης αρχής να βρούν την ευκαιρία και να χρησιμοποιήσουν τις "οδηγίες" γιά να πραγματοποιήσουν τις ανώμαλες ορέξεις τους οπότε τότε θα τους κατηγορήσουμε.
Στην συγκεκριμένη κουβέντα που έχουμε θέλω να πω ότι τα μέσα που μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι κατα τόπο και χρόνο "κυβερνήτες λαών" είναι τα εξής λίγα:θρησκεία(φόβο για το άγνωστο ,ελπίδα για μετά τον θάνατο),
πατρίδα(φόβο για την ζωή και την περιουσία)
και για τους ματαιόδοξους υπόσχεση δόξας.
Χωρίς να έχω διαβάσει ιδιαιτέρως πολύ έχω την εντύπωση ότι και στην αρχαία Ελλάδα θα υπήρχαν πολλά κακά και υλικώς και διανοητικώς αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα καθώς ξέρω ότι τα καλά που άφησαν και δίδαξαν είναι απείρως περισσότερα από τα τυχόν κακά.
Η θρησκεία του χριστιανισμου (και γενικά οι θρησκείες) είναι απλώς το μέσο εξουσιασμού και χειραγώγησης των λαών.
Γιά παράδειγμα:παρτε ένα μωρό απομονώστε το και μεγαλώστε το με πολυ λίγο φαγητό λίγο νερό καθόλου διασκέδαση και μετα απο 10 χρόνια δώστε του λιγο φαγητό και νερό παραπανω και κανα παιχνιδάκι.Μετά υποσχεθήτε του (στο παιδί πλέον) ότι μετά από πολύ καιρο άν πιστέψει και κανει ότι του λέτε θα έχει και απολάυσεις και ότι του στερήσατε στην ζωή του, τι λέτε δεν θα γίνει τυφλός "οπαδός" ;;;;
Ο χριστιανισμός (θα ήθελα ο κος Παθοκτόνος να εξηγήσει γιατι δεν είναι θρησκεία) θα μπορούσα να πω ότι δεν έχει προσφέρει τίποτα στην ανθρωπότητα παρά μιζέρια και πόνο.
Και για να το κάνω πιό εύκολο πείτε τά καλά που έχει προσφέρει από τότε που καθιερώθηκε σαν θρήσκεία.

καλό μεσημέρι
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-06, 12:43
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
Χωρίς να έχω διαβάσει ιδιαιτέρως πολύ έχω την εντύπωση ότι και στην αρχαία Ελλάδα θα υπήρχαν πολλά κακά και υλικώς και διανοητικώς αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα καθώς ξέρω ότι τα καλά που άφησαν και δίδαξαν είναι απείρως περισσότερα από τα τυχόν κακά.
Δεν έχεις άδικο σ' αυτό, αλλά γιατί να τα μηδενίζουμε όλα και να φτάνουμε έτσι στο άλλο άκρο;; Γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και με το Χριστιανισμό ή τις υπόλοιπες θρησκείες;;;
Παράθεση:
Ο χριστιανισμός θα μπορούσα να πω ότι δεν έχει προσφέρει τίποτα στην ανθρωπότητα παρά μιζέρια και πόνο.
Και για να το κάνω πιό εύκολο πείτε τά καλά που έχει προσφέρει από τότε που καθιερώθηκε σαν θρήσκεία.
Αυτό εννοώ όταν σου λέω πως φτάνεις(-ουμε) στο αντίθετο άκρο. Ο μηδενισμός δε ξέρω κατά πόσο είναι θετικό στοιχείο.
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.