Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-06, 12:00
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή Υπνε που παίρνεις τα παιδιά έλα παρε και τούτο...

Ο ύπνος τρέφει τα παιδιά και ο ήλιος τα μοσχάρια…
Και καλά ο ήλιος ο οποίος μεγαλώνει το χορτάρι και τρώνε όλα τα μοσχάρια αλλά ο ύπνος;
Τρώμε το ένα τρίτο της ζωής μας να κοιμόμαστε. Γιατί χρειαζόμαστε αυτόν τον χρόνο του ύπνου; Εκτός από την βιολογική πλευρά του θέματος ότι πρέπει το σώμα να σταματήσει λίγο να σπαταλά τον χώρο και να ξεκουραστεί, τι άλλο είναι αυτό για το οποίο πρέπει να κοιμόμαστε; Το σώμα με 40 λεπτά έχει ξεκουραστεί. Το μυαλό από όσο λένε οι πανεπιστήμονες ονειρεύεται κάποια λεπτά που μοιάζουν με ώρες. Τον υπόλοιπο χρόνο τι κάνει; Δίνει απλά βασικές εντολές, εκπνοή ρε! Εισπνοή!
Και αν είναι έτσι… το πνεύμα χρειάζεται ύπνο; Γιατί τα άτομα που περνούν δύσκολες στιγμές έχουν την τάση να κοιμούνται περισσότερες ώρες; Γιατί ο θάνατος χαρακτηρίζεται αιώνιος ύπνος; Και αν με τον θάνατο το πνεύμα πηγαίνει κάπου αλλού, πηγαίνει και κατά τον ύπνο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-06, 14:54
ΑΛΚΝΗΜΗ Ο χρήστης ΑΛΚΝΗΜΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2006
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

[b][i][u]δεν Ξερω Φιλε Agaliarep To Ti Ma Χρειαζεται Ολοσ Αυτοσ Ο Υπνοσ Αλλα Ξερω Πωσ Συνηθωσ Οταν Κοιμομαστε Μπαινουμε Σε Εναν Αλλο Κοσμο Σε Μια Αλλη Πραγματικοτητα .το Αν Κανουμε Κουμαντο Εμεισ Στον Υπνο Μασ Οι Καποιοι Αλλοι Δεν Ξερουμε Ουτε Νομιζω Πωσ Θα Το Μαθουμε.....τουλαχιστον Για Τωρα.στον Υπνο Ομωσ Ζουμε Μαγικεσ Στιγμεσ Αλλεσ Χαρουμενεσ Κ Αλλεσ Λιγοτερο Χαρουμενεσ...δεν Ειναι Τυχαιο Αλλωστε Το Γεγονοσ Πωσ Αναλογα Με Το Ονειρο Που Βλεπουμε Ειμαστε Οι Χαρουμενοι Οι Δυστηχισμενοι..?????ξερω Παντωσ Πωσ Οταν Κοιμαμαι Με Πλημμυριζουν Τα Αισθηματα Που Νιωθω Για Το Εκαστοτε Ονειρο ....αυτο Μου Φτανει Εστω Κ Αν Ειναι Ασχημα Η Ομορφα Μασ Κανουν Να Νιωθουμε..κατι Βεβαια Που Λειπει Απο Αυτον Τον Κοσμο....φιλακια!



Απο beetlejuice:Αλκνημη (ή Aλκμηνη αραγε; ) προφανως εγραψες ολο το μηνυμα σου με κεφαλαια γι'αυτο και παρουσιαστηκε ετσι!Στο επομενο μηνυμα σου διορθωσε το! Καλη συνεχεια!
__________________
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 28-06-06 στις 15:20
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-06, 15:37
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

hey agaliarep
Φίλε μου καλέ
Καλέ μου φίλε γεια σου.

Σε παραπέμπω στο μύθο της αρπαγής της Περσεφόνης από τον Πλούτωνα η Άδη η Αιδης (Αιδονέα) και μέχρι το σημείο της αρπαγής της Κόρης .(δε χρειάζεται να πας παρά κάτω).

Αν και είναι δύσκολο να βρεις πόσες ήταν οι νύμφες με τις οποίες μάζευε λουλούδια η Περσεφόνη σου έχω εμπιστοσύνη και νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να βρεις μια κάποια άκρη έστω και με μόνο μέσον τη φαντασία σου.
Για να σε μπερδέψω ακόμη περισσότερο ώστε να αποτυπωθεί στο μυαλό σου η απάντηση που ψάχνεις διαίρεσε το άθροισμα των ωρών μιας ημέρας δια της πέτρας που αναφέρει ο Χέντρικας και ότι βρεις διαίρεσε το δια του 12 όσοι και οι μήνες και θα φτάσεις σε έναν αριθμό που ίσως σηματοδοτεί το πόσες ώρες βρίσκεσαι καθημερινά εκτός εαυτού .

..
.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-06, 12:05
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
hey agaliarep
Φίλε μου καλέ
Καλέ μου φίλε γεια σου.

Σε παραπέμπω στο μύθο της αρπαγής της Περσεφόνης από τον Πλούτωνα η Άδη η Αιδης (Αιδονέα) και μέχρι το σημείο της αρπαγής της Κόρης .(δε χρειάζεται να πας παρά κάτω).

Αν και είναι δύσκολο να βρεις πόσες ήταν οι νύμφες με τις οποίες μάζευε λουλούδια η Περσεφόνη σου έχω εμπιστοσύνη και νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να βρεις μια κάποια άκρη έστω και με μόνο μέσον τη φαντασία σου.
Για να σε μπερδέψω ακόμη περισσότερο ώστε να αποτυπωθεί στο μυαλό σου η απάντηση που ψάχνεις διαίρεσε το άθροισμα των ωρών μιας ημέρας δια της πέτρας που αναφέρει ο Χέντρικας και ότι βρεις διαίρεσε το δια του 12 όσοι και οι μήνες και θα φτάσεις σε έναν αριθμό που ίσως σηματοδοτεί το πόσες ώρες βρίσκεσαι καθημερινά εκτός εαυτού .

..
.
100 οι μίσχοι του νάρκισου (φυτό του Θανάτου) και 100 οι ώρες...
Επειδή διάβασα και παρακάτω διαπίστωσα ότι η Περσεφώνη στον αρχικό μύθο έμενε το ένα τρίτο του χρόνου στον Άδη και όχι όπως επικράτησε μετά, τον μισό χρόνο. Δηλ όσο ακριβώς οι ώρες που βρίσκομαι καθημερινά εκτός εαυτού, πάντα με την βοήθεια του Χέντρικα... Πολύ ενδιαφέρον...
άλλωστε μετά που ο Άδης έγινε Πλούτωνας ισοδυναμεί με γενικη έκφραση, πολύπλοκη κι όχι ακριβολογημένη, των κρυφών των δυνάμεων που εποπτεύουνε το θάνατο και την αναγέννηση, που καταστρέφουν κι ανασυνθέτουν αδιάκοπα τους ρευστούς συνδιασμούς της αιώνιας ουσίας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-06, 12:21
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

..και φυσικά η παρομοίωση του θανάτου με ύπνο, συνδέει και τον θάνατο με τον μύθο της Περσεφόνης, δηλαδή της παραμονής της κάτω και της επιστροφής. ..μέχρι τί; πότε άραγε σταματά αυτός ο κύκλος; Ο μύθος της Περσεφόνης σταματά στην αέναη κυκλική της κίνηση ή συνεχίζεται σε αυτόν ή κάποιον άλλο μύθο;

Και τέλος, τί σχέση έχει ο Ποσειδώνας με τον κάτω κόσμο; Γιατί το νεκρομαντείο του Ταιναρου είναι αφιερωμένο στον Ποσειδώνα;

Περσεφόνη
Πλούτωνας
Ποσειδώνας
..πολλά π..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-06, 12:38
fany_p Ο χρήστης fany_p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Πέλλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

γιατί ορισμένες φορές καποια όνειρα προμηνύουν το κακό ή το καλό που θα μας τύχει. προσωπική μου εμπειρία πριν από ενα χρόνο. κακό όνειρο κακό αποτέλεσμα... ορισμένες φορές πρέπει να κοιμηθείς επειδή νυστάζεις και τελικά φοβάσαι μην κλείσεις τα μάτια και δεις κάτι κακό. προκατάληψη ή όντως συμβαίνει;
__________________
ΑΥΤΗ ΕΙΜΑΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-06, 14:28
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fany_p
γιατί ορισμένες φορές καποια όνειρα προμηνύουν το κακό ή το καλό που θα μας τύχει. προσωπική μου εμπειρία πριν από ενα χρόνο. κακό όνειρο κακό αποτέλεσμα... ορισμένες φορές πρέπει να κοιμηθείς επειδή νυστάζεις και τελικά φοβάσαι μην κλείσεις τα μάτια και δεις κάτι κακό. προκατάληψη ή όντως συμβαίνει;
Aγαπητή fany_p καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Τα όνειρα πολλές φορές είναι απλά σενάρια που φτιάχνει το μυαλό μας κατά την διάρκεια του ύπνου, όμως ... αρκετές φορές περιέχουν μηνύματα η προειδοποιήσεις! (έχω προσωπική εμπειρία).
Το πρώτο σκέλος της απαντησης μου δεν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση, το δεύτερο όμως είναι πολύ καλό θέμα προβληματισμού!
Τι είναι αυτό που προσπαθεί να μας δώσει το μήνυμα η την προειδοποίηση;
Γιατί το κάνει αυτό;
Αυτό βέβαια μόνο άν κάποιος πιστεύει σε κάποιο είδος παράλληλης διάστασης και ζωής.
Οι άνθρωποι που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία συνήθως μιλούν περί αγγέλων η δαιμόνων.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-06, 15:19
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Ο ύπνος τρέφει τα παιδιά και ο ήλιος τα μοσχάρια…
Και καλά ο ήλιος ο οποίος μεγαλώνει το χορτάρι και τρώνε όλα τα μοσχάρια αλλά ο ύπνος;
Τρώμε το ένα τρίτο της ζωής μας να κοιμόμαστε. Γιατί χρειαζόμαστε αυτόν τον χρόνο του ύπνου; Εκτός από την βιολογική πλευρά του θέματος ότι πρέπει το σώμα να σταματήσει λίγο να σπαταλά τον χώρο και να ξεκουραστεί, τι άλλο είναι αυτό για το οποίο πρέπει να κοιμόμαστε; Το σώμα με 40 λεπτά έχει ξεκουραστεί. Το μυαλό από όσο λένε οι πανεπιστήμονες ονειρεύεται κάποια λεπτά που μοιάζουν με ώρες. Τον υπόλοιπο χρόνο τι κάνει; Δίνει απλά βασικές εντολές, εκπνοή ρε! Εισπνοή!
Και αν είναι έτσι… το πνεύμα χρειάζεται ύπνο; Γιατί τα άτομα που περνούν δύσκολες στιγμές έχουν την τάση να κοιμούνται περισσότερες ώρες; Γιατί ο θάνατος χαρακτηρίζεται αιώνιος ύπνος; Και αν με τον θάνατο το πνεύμα πηγαίνει κάπου αλλού, πηγαίνει και κατά τον ύπνο;
Λες '' ΤΡΩΜΕ'' το ενα τριτο στη ζωης μας για να κοιμομαστε.
Γιατι τρωμε και οχι σπαταλαμε;;
Το να τρεφεσαι δεν ειναι σπαταλη.( ; )
Παιρνεις ενεργεια απο την τροφη παντως αυτο ειναι σιγουρο.
Την οποια ενεργεια καπου πρεπει να την σπαταλησεις αλλιως.... χοντραινεις!!!!
Εδω παλι μπορει να αναλυθει και η εκφραση τα ''παχη μου τα καλλη μου'' ως μια διαφορετικη θεωρια κοσμοθεασης.
Που ισως δυναται να απαντησει στο τι χρειαζομαστε ολη αυτην την τροφη.Ολον αυτον το υπνο.
Για ποιον λογο χρειαζομαστε την υλικη τροφη;;
ΝΑ την κανουμε τι;;
Προφανως οχι απλως για να ειμαστε εν ζωη.Απλως να επιβιωνουμε δλδ.
Εδω παλι μπορει να αναλυθει και το τι εστι επιβιωση, εισποη-εκπνοη;; and that s it?
Οποτε μηπως και γι αυτο κοιμαστε παρα πανω απο αυτο το 40λεπτο που χρειαζεται το σωμα για να ξεκουραστει;;
Εδω παλι δυναται να συζητηθει το τι εστι κουραση.
Τα μοσχαρια τι χρειαζονται τοσο χορταρι;;
Τι το κανουνε;;
Το μεταβολιζουν ασφαλως.
Και αναπτυσονται μεχρι να φτασουνε..... που;;;;
μεχρι να φτασουνε το επιπεδο που εχει τεθει ως ''προδιαγραφη'' για το ειδος τους μηπως;;
Αλλα και μετα συνεχιζουνε να τρωνε.Για να συντηρησουνε αυτο το επιπεδο που εχουν φτασει εικαζω.
Τι ειναι ομως αυτο που διαχωριζει τα μοσχαρια απο τους ανθρωπους;;
Ο λογος ;; (και με κεφαλαιο το Λ για οποιον θελει)
Τι λειπει απο τα παιδια;;
Και γι αυτο ισως δυναται να χαρακτηρισθει σωστη η παρομοιωση τους (εμμεσα) με μοσχαρια;;
Ο λογος τους λειπει και ο Λογος.
Τον λογο (=ομιλια) δεν νομιζω να τον λαμβανουν απο τον υπνο αλλα εν αρχη απο τους γονεις τους και μετα απο ειδικευμενο προσωπικο(δασκαλοι), και το να παρουμε ενα παιδι και το να του παρεχουμε οτι χρειαζεται εκτος απο την μαθηση της ομιλιας ειναι νομιζω ακαρδο αν οχι ποινικα τιμωρησιμο, μονο και μονο για να αποδειξουμε και αποδεχτουμε οτι μορει να μαθει μονο του να μιλαει (να εχει λογο δλδ), οποτε το δεχομαι προσωπικα ως αληθες.
Ασε που τα μοσχαρια μπορει να πει κανεις οτι δεν εχουν ομιλια (ανθρωπινη) γιατι επικοινωνια εχουνε (για τους ανθρωπους δεν ξερω κατα ποσο την διαθετουν παντως)οποτε ισως με τον υπνο να λαμβανουνε αυτον τον Λογο που ειναι με κεφαλαιο.
Τωρα το πως γινεται αντιληπτη η διαφορα (του λογου με μικρο και κεφαλαιο Λ) σε κατασταση μη γραπτης ομιλιας δυσκολο να πω.
ισως με την αποδωση σε Αυτον καποιου αλλου ονοματος.
Μηπως ψυχη;;Μηπως πνευμα;;
βεβαια εδω παλι και ξανα, δυναται να αναλυθει και συζητηθει τι ειναι αυτα τα παραπανω (Λογος, Ψυχη,Πνευμα) απο την μια και απο την αλλη αν υπαρχουν κιολας.και αν υπαρχουν με ποια υποσταση.
Μεχρι τοτε (να αναλυθουν και συζητηθουν τα παραπανω) αυτο που λειπει απο τα παιδια ειναι ο Λογος.
Ασφαλως οχι εν πληρη απουσια, γιατι κατι που δεν υπαρχει δεν δυναται και δεν χρειαζεται να τραφει.
Υπαρχει αλλα χρειαζεται τροφη για να δυναμωσει και να μεγαλωσει.
Μεχρι... ;;;;;
μεχρι να παψει να ειναι παιδι;;
Και να μεγαλωσει και να λαμβανει αυτην την τροφη με αλλον τροπο;;
ποιος μπορει να ειναι ο αλλος αυτος τροπος;;
ποτε παυει να ειναι παιδι καποιος;;
Αν πω εγω σε καποια ''τι παιδι εισαι εσυ'' ειμαι παιδοφιλος;;
Ο Ελληνας που ειναι ''αιωνιως παις'' θεωρειται τιμιτικο ή υποτιμιτικο;;
Ειναι;;(παις)

Αν το πνευμα χρειαζεται υπνο;;
Ασφαλως και ναι.
Αφου χρειαζεται το σωμα αυτο γιατι να μην χρειαζεται.;;
Οποτε στο 40λεπτο που χρειαζεται το σωμα για να ξεκουραστει (και εφοσον εχουμε καθορισει τι σημαινει κουραση και επομενως να μπορουμε να βρουμε και τον ορισμο της ξεκουρασης) προσθετουμε και το ;; χρονου που χρειαζεται και το πνευμα να ξεκουραστει.
Ποσο ειναι αυτος ο συνολικος χρονος υπνου που χρειαζομαστε εξαρταται απο τους ορισμους.
και οι ορισμοι εξαρτωνται απο τις καταστασεις.
Του ανθρωπου και Ανθρωπου.
Γιατι τα ατομα που περνανε δυσκολες στιγμες εχουν την ταση να κοιμουνται περισσοτερες ωρες;;
Δυσκολες πνευματικες στιγμες προφανως.
Αν περνας δυσκολες ''σωματικες'' στιγμες δεν χρειαζεται περισσοτερη ωρα (περα του 40λεπτου ισως) για να ξεκουραστεις σωματικα;;
Αν ναι, γιατι να μην συμβαινει και το ιδιο με το πνευμα;;
Απο την αλλη εχουμε και την λεγομενη ''υπερενταση'' που ενω ειμαστε κουρασμενοι αδυνατουμε να πεσουμε να κοιμηθουμε ή εστω να μεινουμε ακινητοι ωστε να ξεκουραστουμε.
Οποτε δεν ειναι απολυτο περι των περισσοτερων ωρων υπνου σε δυσκολες στιγμες.Εξαρταται απο τις καταστασεις και παλι.
Ο θανατος χαρακτηριζεται αιωνιος υπνος γιατι ο υπνος χαρακτηριζεται μικρος θανατος.
Και ισχυει αυτο και οχι το αντιθετο, γιατι για τον υπνο εχουμε μαρτυριες ενω απο τον θανατο οχι.
Οποτε απο το γνωστο χαρακτηριζουμε το αγνωστο και οχι απο το αγνωστο το γνωστο.
τωρα αν ισχυει ή οχι αυτος ο χαρακτηρισμος οταν πεθανω θα σας πω (σιγα που)
Το ιδιο ισχυει και με το πνευμα που παει καπου αλλου μετα θανατον.
Ο θανατος (το τι συμβαινει σε αυτην την κατασταση) ειναι μη παρατηρουμενο φαινομενο.
Ο υπνος ομως ειναι.Και εξαρταται αποκλειστικα απο τον παρατηρητη και το επιπεδο λογου και Λογου που αυτος διαθετει.
και απο τον υπνο που καποιοι παρατηρουσαν διαπιστωσαν οτι το πνευμα (εννοειται οτι αυτοι οι καποιοι ''πιστευαν'' στην υπαρξη αυτου του πνευματος) παει καπου αλλου, (προφανως καπου αλλου απο εκει που βρισκοταν το σωμα) οποτε απο αυτο το γνωστο χαρακτηρισαν το αγνωστο.Τον θανατο.
και ειπαν, οπως στον μικρο θανατο ετσι και θα συμβαινει και με τον αιωνιο υπνο.
το θεμα του θανατου και το τι συμβαινει εκει ειναι αντικειμενο της θρησκεια, η οποια και μας λεει οτι παει καπου αλλου και τι ειναι αυτο το αλλου.
Το θεμα του υπνου ειναι αντικειμενο καποιου;;
Αν οχι, αν οχι στο βαθμο τουλαχιστον που ειναι ο θανατος, γιατι οχι;;
πρεπει να αποτελει αντικειμενο εμπεριστατωμενης μελετης;;
και θρησκειες που μας λενε οτι υπαρχει αυτο το αλλου υπαρχουν εδω και παρα παρα πολλα χρονια.
Και εμεις καθομαστε και προσπαθουμε να βρουμε εαν το πνευμα παει καπου αλλου κατα την διαρκεια του υπνου!!!!!
Ασφαλως αφου πολεμαμε τις θρησκειες (γενικα) και οχι να κατσουμε να κερδισουμε απο αυτες.
Και θα κερδισουμε αν τις ''μελετησουμε'' ωσαν ανθρωποι και οχι σαν μοσχαρια ανευ Λογου και λογου, που τρωνε το χορταρι τους απλως επειδη ετσι ειναι ''προγραμματισμενα'' να κανουνε.
Γιατι μεχρι να βρεθουν καποιοι που θα μελετησουν τον υπνο σε βαθμο που η θρησκεια εχει μελετησει τον θανατο, θα εχουμε μονο την μελετη του θανατου.
Η οποια ομως απο τι ξεκινησε;;
Απο ποιο παρατηρισιμο μεγεθος βρηκε τους χαρακτηρισμους για να ντυσει την κοσμοθεαση της;; (την οποια η καθεμια)
Οποτε μελεταμε τις θρησκειες;;
και αυτο γινεται, αλλα τοτε αυτο που θα κανουμε δεν θα ειναι να μελεταμε τις παρατηρησεις καποιου αλλου πολλα χρονια πριν πανω σε κατι που συμβαινει και σε εμας;Πανω σε κατι που μπορουμε να παρατηρησουμε και μονοι μας;;
Επιστημονας μπορει να γινει ο οποιοσδηποτε;;(Ασχετο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-06, 15:45
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή διάβασα και παρακάτω διαπίστωσα ότι η Περσεφώνη στον αρχικό μύθο έμενε το ένα τρίτο του χρόνου στον Άδη και όχι όπως επικράτησε μετά, τον μισό χρόνο.
φίλε μου καλέ
καλέ μου φίλε

αν ψάξεις λίγο πιο βαθειά θα δείς οτι οι νύμφες που συνόδευαν την Κόρη ήταν 23 ! Τα περί 1/3 πάνω και τα 2/3 κάτω είναι για τις μάζες και τα μωρά για να τρώνε τη φρουτοκρεμά τους ....
αν συνδιάσεις και τα Πολλά <<Π>> που αναφέρει η Δρυμονία τότε θα καταλάβεις οτι έχουμε να κάνουμε με ώρες και όχι με μήνες

συνέχισε την εξίσωση που χωρίς αντάλαγμα σου /σας έδωσα (παρόλο το σταύρωμα που προσπαθούν κάποιοι να υποστώ) και θα καταλήξεις σε κάποιον αριθμό που θα σου θυμίσει κάποιον αναμενόμενο Κύριο .

Αυτός ο αριθμός τέλος σηματοδοτεί πόση ώρα καθημερινά είσε εκτός σώματος

(αν υπάρχει κάποιος που έχει αντίρρηση το ξανασυζητάμε )

__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-06, 16:35
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Ο Επιμενιδης (σοφος του 7ου αιωνα) παντως κοιμηθηκε σε καποιο αντρο σε καποιο βουνο της Κρητης για 57 ολοκληρα χρονια!!
Κατα τα γραφομενα μαλιστα τα αποτελεσματα αυτης της..ναρκης ηταν τα καλυτερα στη περιπτωση του αρχαιου Κρητικου… Και να φανταστει κανεις οτι οργανα τεχνητης συντηρησης ζωης ακομη δεν ειχαν εφευρεθει εκεινη την εποχη

Παρεμπιπτοντως και χωρις να ειμαι σιγουρος αν και πως μπορει να βοηθησει την του παροντος κουβεντα ο Πλουτωνας ταυτιζεται με τον Διονυσο συμφωνα με καποιους αρχαιους συγγραφεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.