Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-05-07, 12:05
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Και μαυτό τον τρόπο τι προσπαθείς να αποδείξεις στον lifo? ότι η θρησκεία σου υπερέχει η ότι είναι το ίδιο καλή με τον βουδισμό? Άλλο σε ρώτησα όμως. Τι σχέση έχουν τα μαγια με το χριστό?? Το να γίνεσαι αόρατος φερειπείν. Αν του έδωσε ο θεός αυτή τι μαγική δυνατότητα γιατί του την έδωσε? σε τι βοηθάει το έργο του θεού?
Αυτό που θέλω να πω είναι πολύ απλά ότι όλα αυτά τα μαγικά τα ταχυδακτυλουργικά γίνονται για να προσηλυτίσουν και δεν έχουν σχέση με θεούς και πετραχήλια.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-05-07, 15:04
talws Ο χρήστης talws δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2007
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παιδια θα ηθελα να θεσω μια απλη ερωτηση οσον αφορα τον Σατανα και τον Παγανισμο που ανεφερθηκε.Σε ολη αυτη την ιστορια εαν εξεραισεις τα ποινικα αδικηματα που ισως τελουνται στις τελετες σατανισμου.Εαν δηλαδη απλα καποιος λατρευει τον Σατανα κανοντας θησια ενα κοτοπουλο ας πουμε...Γιατι απαγορευεται να ασκει τα θρησκευτικα του δικαιωματα?

Θα ηθελα να κανω μια γενικοτερη τοποθετηση για τα δυνατα σημεια του Χριστιανισμου.Θα ηθελα λοιπον να πω πως σημερα δεν υπαρχουν δυνατα σημεια σε καμια θρησκεια.Τα δυνατα σημεια που ανεφεραν ολοι οι συνομιλητες ειχαν βαση καποια χρονια πριν....Αρκετα χρονια πριν θα τολμουσα να πω.Σημερα ο κοσμος εχει αλλες αναγκες απο αυτες που ειχε παλαιοτερα και πολλες απο αυτες δεν τις καλυπτει καμια θρησκεια.Εαν καταφερουμε καποια στιγμη να απαντησουμε και τα τελευται ερωτημα που πανω σε αυτα πλεον στηριζονται ολες οι θρησκειες δηλαδη το απο που και ποτε δημιουργηθηκαμε και το τι γινεται μετα τον θανατο μας τοτε δεν πιστευω να υπαρχει λογος υπαρξης οποιασδηποτε θρησκειας.

Και θα ηθελα να πω και κατι για τα μοναστηρια που αναφερθηκε.Εχω εναν αδερφικο φιλο ο οποιος πριν απο αρκετα χρονια εισηχθει σε μια ιεαρατικη σχολη.Το παιδι πριν απο αυτο ειχε μια τελειως διαφορετικη συμπεριφορα απο οτι μετα.Δεχθηκε και δεχθηκαν γενικοτερα ολα τα παιδια που ηταν μεσα τετοια πλυση εγκεφαλου που και το Χριστο φανταρο θα μπορουσαν να δουν.Μου ελεγε χαρακτηριστικα πως ο παλαιοτερος μοναχος και διδασκαλος της σχολης καθε βραδυ τον ακουγαν να παλευει στο δωματιο του με τον Σατανα.Πως αιωρουνταν αρκετες φορες οπως ελεγε και διαφορα αλλα περιεργα πραγματα τα οποια δεν τα εβλεπαν αλλοι περαν απο αυτους.Ας ειμαστε λιγο επιφυλακτικοι με ολα αυτα γιατι πολυ κουφα μου ακουγονται.

Και επειδη επιασα τον Σατανα στο στομα μου θα ηθελα να κανω και αλλη μια ερωτηση.Μπορει ενας μουσουλμανος να δαιμονιστει?και αν ναι τοτε που παει?Στον Χριστοδουλο?

Φιλικα...
__________________
Πως θα βρω την αληθεια τη στιγμη που δεν ξερω αν ζω σενα ψεμα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-05-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Και μαυτό τον τρόπο τι προσπαθείς να αποδείξεις στον lifo? ότι η θρησκεία σου υπερέχει η ότι είναι το ίδιο καλή με τον βουδισμό? Άλλο σε ρώτησα όμως. Τι σχέση έχουν τα μαγια με το χριστό?? Το να γίνεσαι αόρατος φερειπείν. Αν του έδωσε ο θεός αυτή τι μαγική δυνατότητα γιατί του την έδωσε? σε τι βοηθάει το έργο του θεού?
Αυτό που θέλω να πω είναι πολύ απλά ότι όλα αυτά τα μαγικά τα ταχυδακτυλουργικά γίνονται για να προσηλυτίσουν και δεν έχουν σχέση με θεούς και πετραχήλια.
Μπορεις να διαβασεις προηγουμενα μου post για να δεις την γνωμη μου περι θρησκειας. Αυτα που μπορουν να δουν και να κανουν οι Μοναχοι στα μοναστηρια ολου του κοσμου δεν ειναι θεμα επιδειξης. Στο κατω κατω σε ποιον εχουν να επιδειχτουν? . Αυτα που βιωνουν ειναι καθαρα καταστασεις απολυτα φυσιολογικες για αυτους λογω του πνευματικου τους επιπεδου. Μιλουμε για ανθρωπους Αγιους, που εχουν χασει καθε επαφη με οποιαδηποτε κατωτερη ανθρωπινη αδυναμια, και για καταστασεις που δεν ειμαστε σε θεση να τις συλλαβουμε με τις γνωστικες μας ικανοτητες.Δεν μπορεις να το καταλαβεις και ουτε εγω μπορω και αυτο το σεβομαι και το καταλαμβαινω. Δεν μπορω να το καταλαβω επειδη απλα ειμαι ανθρωπος και σαν ανθρωπος εχω και τις καλες μου και τις κακες μου. Αν ρωτησεις πληθος χριστιανων, μπορεις να αντιληφθεις οτι αυτοι οι ανθρωποι εχουν φτασει εκει ψηλα ακριβως για το λογο οτι υπαρχει αγαπη μεσα τους χωρις ορια, και μια ενεργεια και αυτοπεποιθηση να βοηθησουν που δεν την συναντας αλλου. Ετσι δεν μιλαμε πλεον ουτε για θρησκεια, ουτε για ταμπελες, ουτε για μαγειες. Μιλαμε καθαρα για μια υπερβαση πανω απο ολα αυτα.Μιλαμε για μια καθαρη κοντρα με την ιδια σου την φυση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 24-05-07 στις 15:21
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-05-07, 16:40
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Αγαπητέ γιώργο. Αν κάποιος φτάνει κοντά στη θέωση μπορεί να κάνει τα πάντα. Και τί νομίζεις πως η θρησκεία σου όποως και ο βουδισμός, ο ισλμισμός δεν έχει μαγεία; Κάνεις τεράστιο λάθος! Αλλά ας ξαναγυρίσουμε. Θεοτητα σημαίνει τα πάντα! Να μπορέσουν να μας αποδείξουν πως είναι κάτι. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Συγγνώμη. Είσαι 8 χρονών. Πες παράδειγμα. Και κάνεις την προσευχή σου τί καταλαβαίνεις. Ή ακόμα και τώρα γυρνάει ο παπάς το λιβάνι και όλοι σταυροκοπιούνται. Και κάτι τελετυταίο για την μαγεία. Με τα τελετουργικά ένας μάγος επιδιώκει το να έρθει σε επαφή με την απόλυτη θεότητα. Για αυτό, μην νομίζεις πως ο χριστιανισμός έχει και τα πιο ατράνταχτα επειχηρήματα για να σταθεί.
Αγαπητέ talws.Tο να αφερείς την ζωή μιας κότας για θρησκευτικούς λόγους διώκεται διότι αφερείς την ζωή για ασήμαντους λόγους κατά τους παπάδες πάντα είναι άδικο. Να σφάζεται κάποιος για το κακό είναι πάντα καταδικαστέο από την εκκλησία. Γιατί ο σατανάς είναι υποτίθεται ο κακός. Να σου πως πως δεν έχει (το ΄χω μάλλον ξαναπει)μόνο ο χριστιανισμός δαίμονες. Η κάθε θρησκεία τους διώχνει διαφορετικά. Στους μουσουλμάνους από ότι ξέρω είναι τα λεγόμενα τζίνι. Δαίμονες της ερήμου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 24-05-07 στις 16:41
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-05-07, 18:05
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε talws,καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο Σατανάς και άλλο Παγανισμός.Οι παγανιστές δεν δέχονται το Σατάν...Αυτός είναι ξενόφερτος...

Ίσως ο σατανισμός να είναι θρησκεία και κάθε πιστός έχει δικαίωμα να ασκεί ελεύθερα τα θρησκευτικά του καθήκοντα χωρίς όμως να βλάπτει κάποιον...Απλά,λόγω περιστατικών με ανθρωποθυσίες όλοι βλέπουν καχύποπτα τους σατανιστές...Όσο για αυτό με τα κοτόπουλα είναι καθαρά κοινωνικό θεμα,λόγω του ότι η κοινωνία είναι χριστιανική και μέθοδοι σαν τις παραπάνω δεν είναι αποδεκτές...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-05-07, 12:41
Το avatar του χρήστη ipatia
ipatia Ο χρήστης ipatia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Τα τρία δυνατά σημεία του Χριστιανισμού;

Χμ. Ενδιαφέρον. Κάτσε να σκεφτώ:

1. "Πίστευε και μη ερεύνα".

Το καλύτερο πιστεύω από όλα. Γιατί; Πολύ απλά: Δεν ερευνάς = Δεν μαθαίνεις = Δεν κάνεις επιλογές = Ζεις στον κόσμο σου (Ωραία που είναι να πετάς στα σύννεφα)

2. Πάντα κάποιος άλλος (βλέπε Χριστός) θα πληρώνει για τις αμαρτίες σου.

Σκεφτείτε να μην πληρώναμε εφορία, ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λ.π. και να βρισκόταν κάποιος να πληρώνει όλα τα παραπάνω για εμάς; Φοβερό ε; ¶λλος πίνει, άλλος πληρώνει. Τρως, πίνεις, ψωνίζεις και κάποιος άλλος πληρώνει για εσένα. Με λίγα λόγια πάλι ζείς στον κόσμο σου

3. Αν σε χτυπήσουν στο ένα μάγουλο εσύ δεν αμύνεσαι αλλά γυρίζεις και το άλλο.

Αυτό κι αν είναι φοβερό. Τρως ξύλο και λες και ευχαριστώ. Με λίγα λόγια έρχεται κάποιος και σε χτυπάει. Εσύ γυρίζεις και το άλλο μάγουλο και σε ξαναχτυπάει. Αφού σε ξαναχτυπάει ξαναγυρνάς το άλλο μάγουλο και πάέι λέγοντας. Συμπερασματικά κάποιος σε σακατέυει στο ξύλο και εσύ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-05-07, 14:21
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ipatia
Τα τρία δυνατά σημεία του Χριστιανισμού;

Χμ. Ενδιαφέρον. Κάτσε να σκεφτώ:

1. "Πίστευε και μη ερεύνα".

Το καλύτερο πιστεύω από όλα. Γιατί; Πολύ απλά: Δεν ερευνάς = Δεν μαθαίνεις = Δεν κάνεις επιλογές = Ζεις στον κόσμο σου (Ωραία που είναι να πετάς στα σύννεφα)

2. Πάντα κάποιος άλλος (βλέπε Χριστός) θα πληρώνει για τις αμαρτίες σου.

Σκεφτείτε να μην πληρώναμε εφορία, ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λ.π. και να βρισκόταν κάποιος να πληρώνει όλα τα παραπάνω για εμάς; Φοβερό ε; ¶λλος πίνει, άλλος πληρώνει. Τρως, πίνεις, ψωνίζεις και κάποιος άλλος πληρώνει για εσένα. Με λίγα λόγια πάλι ζείς στον κόσμο σου

3. Αν σε χτυπήσουν στο ένα μάγουλο εσύ δεν αμύνεσαι αλλά γυρίζεις και το άλλο.

Αυτό κι αν είναι φοβερό. Τρως ξύλο και λες και ευχαριστώ. Με λίγα λόγια έρχεται κάποιος και σε χτυπάει. Εσύ γυρίζεις και το άλλο μάγουλο και σε ξαναχτυπάει. Αφού σε ξαναχτυπάει ξαναγυρνάς το άλλο μάγουλο και πάέι λέγοντας. Συμπερασματικά κάποιος σε σακατέυει στο ξύλο και εσύ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ.

<<Πιστευε και μη, ερευνα >>αυτο το ρημαδι το κομα βαλτο και παιρνει αλλη εννοια η προταση μη το φτιαχνεις οπως θελεις κριμα ειναι
Αμαρτια οτε δεη ?αυτο εβγαλες σαν συμπερασμα?Αυτο ειναι ανασθησια και εκμεταλευση καπου τα εχεις μπερδεψει

Οσο για το μαγουλο αν εσενα σου τυχει καποιος που δεν αντιδρασει στο χαστουκι και σου γυρισει το μαγουλο θα τον ξαναβαρεσεις η δε θα ξερεις τι να κανεις? Ειμαι περιεργος να δω τις απαντησεις σου.
Μετα μου λετε οτι δεν τα ισοπεδωνεται ολα?
__________________
¶ιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ελληνας : 26-05-07 στις 14:24
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-05-07, 15:10
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή αποριες για το 12θεο

Μπορει να μη ταιριαζει με το θεμα αλλα το βαζω για να δειξω οτι αν θελει καποιος παιρνει κατι και το κανει σημαια και φτιαχνει ολοκληρη θεωρια.

Με τΑ παρακατω δεν λεω οτι οι αρχαοι ηταν μοιχοι ,παιδεραστες, εκφυλοι και διαφορα αλλα που τους κατηγορουν οι φανατικοι χριστιανοι,σε εισαγωγικα το χριστιανοι απλως το βαζωγιατι εχω αποριες και περιμενω τα σχολια σας.

Με βάση την νομοθεσία, όσοι σφετερίζονταν χρήματα του Ιερού των Δελφών ή αναθήματα γκρεμίζονταν από έναν βράχο ,την Υάμπεια: «εάν δε τις περι των ιερών χρημάτων μνησθή κατακρημνίζεται» [Δημοσθένης, περί παραπρεσβείας, 327].

Ακόμα και ΝΗΠΙΑ θανατώνονταν για ιεροσυλία. Ένα παιδάκι, γράφει ο Αιλιανός, κατηγορήθηκε ως ιερόσυλος, επειδή παίζοντας , μάζεψε από το χώμα ένα πέταλο, που έπεσε από το χρυσό στεφάνι της ¶ρτεμης. Οι δικαστές άπλωσαν μπροστά στο νήπιο, διάφορα παιχνίδια, αστράγαλους και άλλα, τοποθέτησαν ανάμεσα στα αντικείμενα το χρυσό πέταλο και περίμεναν να δουν τι θα πρωτοαγγίξει. Ξανάπιασε το χρυσό πέταλο. Φανερό πως ήταν ιερόσυλος. Έπρεπε να εφαρμοστεί ο δελφικός νόμος που προέβλεπε θάνατο στους Ιερόσυλους. Και το παιδάκι θανατώθηκε: «και δια ταύτα απέκτειναν αυτόν ως θεοσύλην, ου δόντες συγγνώμην τη ηλικία, αλλα τιμωρησάμενοι δια την πραξιν» (Αιλιανός, «Ποικίλη Ιστορία» V,16 )

Ο Αιλιανός μας πληροφορεί επίσης πως και ο γνωστός μας Αίσωπος, ο οποίος ήταν δούλος, βρισκόταν σε μία ομάδα ανθρώπων που θανατώθηκε για ιεροσυλία με βάση τον Δελφικό νόμο «λαβόντες ουν αυτούς ως θεοσύλας απήγαγον επι την πέτραν και κατακρήμνισαν κατα τον δελφικόν νόμον» («Ποικίλη Ιστορία», ΧΙ , 5).

Αλλά και ο Πλούταρχος, μας λέει για ομάδες ανθρώπων που εκτελέστηκαν με την κατηγορία της ιεροσυλίας: «Οι δε συνθέντες τν αιτίαν επ΄αυτόν ιεροσυλίας απέκτειναν ώσαντες απο της πέτρας εκείνης ην Υάμπειαν καλούσιν » («Περί των υπό του θείου βραδέως τιμωρουμένων», 557)

Υπαρχουν παρα πολλα τετοια

Διάβαζα… και τι δεν διάβαζα. Για διώξεις φιλοσόφων που πιστευαν στο εναν και μοναδικο θεο στην Θεοκρατική Αθήνα, για την ιεροδουλεία εις Αφροδίτην,που επρεπε γυναικες να κατσουν στο ιερο και να περιμενουνε αντρες αλλιως δε φευγανε και καλα να ηταν ομορφες αν ηταν ασχημες ποσο περιμενανε,
για εκθέσεις βρεφών στο Λύκαιον Όρος,
για την καταγωγή της Αρχαίας Θρησκείας κατά τον Ηρόδοτο (μόνο Ελληνική δεν είναι, με εξαίρεση κάποιες θεότητες),
τους Ιερούς Πολέμους που ηρθαν στα χερια μας μετα απο πολλα χρονια που γινανε, τη θέση της γυναίκας στην τότε κοινωνία, τη δουλεία, και μύρια άλλα,

Όσον αφορά την αρχαιότητα των κωδίκων αυτών:
Η ιστορία του Θουκιδίδη, εξιστορεί τα γεγονότα της περιόδου 460-400 π.Χ. Δεν σώζεται το πρωτότυπο. Τα 8 διασωθέντα χειρόγραφα, είναι όλα γραμμένα μετά το 900 μ.Χ., δηλαδή 1300 χρόνια μεταγενέστερα!

Η Ποιητική του Αριστοτέλη, γράφτηκε το 343 π.Χ. Ο αρχαιότερος κώδικάς της, προέρχεται από το 1100 μ.Χ., δηλαδή είναι 1400 χρόνια μεταγενέστερος!

Ο Γαλατικός πόλεμος του Ιουλίου Καίσαρος, γράφτηκε το 50 μ.Χ. Σώζεται σε λίγους κώδικες, που όλοι γράφτηκαν μετά το 1000 μ.Χ.

Αμφισβητεί κανείς τα βιβλία αυτά; Κανείς! Ουτε τα αναφερουν αυτα τα γεγονοτα και φυσικα ουτε και εγω.

Αντιθέτως, η Κ.Δ. γράφτηκε μεταξύ του 50 – 98 μ.Χ. (ανάλογα με το κάθε βιβλίο της). Σώζεται σε 25.000 κώδικες. Οι αρχαιότεροι, (Σιναϊτικός, Αλεξανδρινός, Βατικανός), γράφτηκαν γύρω στο 250 μ.Χ., δηλαδή λιγότερο από 200 χρόνια αργότερα από το πρωτότυπο.

Με άλλα λόγια: Από απόψεως αρχαιότητας των κωδίκων της, η Κ.Δ. είναι το πιο αξιόπιστο αρχαίο βιβλίο στον κόσμο.

Μετά από την Αγία Γραφή, δεύτερο σε αξιοπιστία, από απόψεως βιβλιογραφικού ελέγχου αρχαίο βιβλίο, είναι η Ιλιάδα του Ομήρου. Σώζονται 643 κώδικες. Όλοι γραμμένοι μετά το 1200 μ.Χ. Δηλαδή η απόσταση μεταξύ συγγραφής της Ιλιάδας και αντιγραφής των σωζωμένων κωδίκων, ξεπερνάει τα 1800 χρόνια!

Με άλλα λόγια, οι Κώδικες της Κ.Δ. είναι κατά 1600 χρόνια πλησιέστεροι στην συγγραφή του πρωτοτύπου.
Και αναρωτιόμουν Γιατι με την αγια γραφη λενε οτι δεν ειναι αξιοπιστη αφου δεν γραφτηκε στην εποχη των γεγονοτων

Και ακομα το βασικο που το λεω και θα το λεω«Σε τι σόι εποχή ζούσαν τότε;Κεφαλια με τετοια μορφωση και επιπεδο πιστευαν σε αυτη τη θρησκεια ? Εκεί που είχαν την ωραιότερη γλώσσα είχαν τη χειρότερη θρησκεία;». Και όχι μόνο αυτό, ήταν και αντί-επιστημονική!

Να μιλήσω για την Ηλιοκεντρική θεωρεία του Αρίσταρχου, για την οποία κατηγορήθηκε για ασέβεια; Ή για τον Ασκληπιό και την Ιατρική του; Ή για την απαγόρευση (και 2 φορές μαλίστα) του Μαντείου των Δελφών για τη Διώρυγα της Κορίνθου [«Ισθμόν δε μη πυργούτε μηδ' ορύσσετε. Ζευς γαρ έθηκε νήσον ή κ' εβούλετο»] και γενικά με την απαγόρευση κατασκευής γεφυρών (φαντάζεστε να ίσχυε αυτή η νοοτροπία σήμερα; Για την Αστρολομία ουδέν σχόλιον (στην Αθήνα καταδικαζόταν με την ποινή του θανάτου!!) και πολλά άλλα γεγονότα που σε βγάζουν έξω από τα ρούχα σου. Είναι να απορεί κανείς τι ελευθερία σκέψεως υπήρχε τότε και πως κάποιοι σήμερα συγχέουν την Αρχαία θρησκεία με την Ελληνική Φιλοσοφία και Επιστήμη... Ευτυχώς που υπήρχαν και οι αποικίες, που ήταν πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη της σκέψεως, μακρία από θεοκρατισμούς και κατεστημένα.



Αυτοί που υποστηρίζουν την «πατρώα θρησκεία» απορρίπτουν τον Χριστιανισμό με βάση πρωτίστως την εθνο-φυλετική καταγωγή του Χριστού και των Αποστόλων (!!!!!) και δευτερευόντως για τις καταστροφές των ναών και τις διώξεις των Εθνικών που γινόντουσαν από τους πρωτο-Χριστιανούς για εκδίκηση (ούτε και εμένα μ’αρέσει που ο φανατισμένος όχλος κατακρεούργησε την Υπατία, το ίδιο και για τις διώξεις που έκαναν οι πρώτοι Αυτοκράτορες). Κάποιοι άλλοι επειδή απογοητεύτηκαν από το διαπλεκόμενο και (κατά την άποψη μου) φανατισμένο παπαδαριό (και εγώ έχω απογοητευτεί, αλλά όχι να φτάσω να απορρίψω την Ορθοδοξία εξαιτίας ενός γραφικού και φανατισμένου παπαδαριού).

Και μου δημιουργούνται οι εξής απορίες:


Απορία #1: Αλήθεια, οι απανταχού αρχαιολάτρες τα γνωρίζουν τα παραπάνω γεγονάτα ή όχι;Και αν ναι τι εχουνε να πουν?


Απορία #2: Γιατί τέτοια ακραία πολεμική εναντίον του Χριστιανισμού και της Ορθοδοξίας;


Απορία #3: Γιατί οι αρχαιολάτρες παραποιούν και μεταφράζουν όπως γουστάρουν την Παλαιά και Καινή Διαθήκη όταν ΔΕΝ ξέρουν Αρχαία Ελληνικά και τις διαφορετικές έννοιες λέξεων και ρημάτων μεταξύ Αρχαίας και Νέας Ελληνικής; [Π.χ. το «Η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα» μεταφράζεται ως «η δε γυναίκα να σέβεται και να υπολογίζει τον άνδρα της».



Απορία #4: Γιατί παπαγαλίζουν τη γνωστή λαϊκή ρήση «Πίστευε και μη, ερεύνα» χωρίς να ψάξουν αν όντως ελέχθη έτσι; Έμαθα (έπειτα από πολλά χρόνια) ότι είναι «Πίστευε τώ θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον» (Εμπεριέχεται στην Απόφαση της 3ης
Οικουμενικής Συνόδου, που έγινε στην Έφεσσο το 431 μ.Χ).

Απορία #5: Μήπως, λέω μήπως, υπάρχει περίπτωση να γίνει αναβίωση των θυσιών;


Απορία #6: Ένα από τα αστεία επιχειρήματα τους είναι ότι ο Χριστιανός δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και Έλληνας, παρά μόνο Εβραιόδουλος ή Ρωμιός. Αλήθεια, μπορούν να μου εξηγήσουν το γιατί;

Αν Μηνα συμφωνεις ανοιξε post αν εχουν εξηγηθει τα παραπανω πεστε μου που να παω να τα διαβασω

Συγνωμη για το μεγαλο μεγεθος περιμενω απαντησεις
__________________
¶ιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-05-07, 20:28
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελληνας
Συγνωμη για το μεγαλο μεγεθος
Είναι η πρώτη φορά που βλέπω να ζητάνε συγνώμη γι αυτόν τον λόγο.

Όπως και να χει ….συχωρεμένος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-05-07, 22:09
morfi Ο χρήστης morfi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2006
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Μετά το τραγικό παρόμοιο θέμα που τριγυρίζει και στοιχειώνει το φόρουμ μας, καιρός για το μεγαλύτερο θέμα όλων των εποχών:
Ποιός ο λόγος να είσαι χριστιανός? Τι κερδίζεις γενικά αν φτάσεις στο σημείο να πιστεύεις στο Χριστό.
Όποιος δώσει 3 δυνατά και ακράδαντα σημεία, κερδίζει τσικουλάτα!!
Παίρνεις δύναμη για να συνεχίσεις να προσπαθείς στη ζωή σου ότι πρόβλημα και αν προκύψει. Βλέπεις τι πέρασε ο Χριστός για πάρτι σου και τι κάνεις εσύ τώρα. Βλέπεις τι πέρασε και συνεχίζεις να προσπαθείς και εσυ.
Αυτό και μόνο (που δεν είναι το μοναδικό) φτάνει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελληνας
Απορία #2: Γιατί τέτοια ακραία πολεμική εναντίον του Χριστιανισμού και της Ορθοδοξίας;
Γιατί είναι η μοναδική αληθινή θρησκεία. Γιατί δεν τα κάνουν αυτά και αλλού ? Γιατί δεν βγάζουν βρωμιές και για τον Αλλάχ όπως κάνουν με εμάς κάθε Πάσχα ? Δεν είναι τύχαιο άλλωστε που βγαίνουν όλα τότε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfi : 26-05-07 στις 22:11
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.