Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 25-03-12, 17:45
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
ναι φιλε βασιλη,απο τη φραση "ψαξε καλυτερα".
μια φραση που υποδηλωνει οτι εσυ γνωριζεις αντικειμενικα το που να ψαξεις και μαλιστα οτι εχεις βρει κιολας!Σου το ειχα επισημανει και σε ενα αλλο νημα αλλα δεν με καταλαβες...θα πρεπει να διαχωρισεις το υποκειμενικο απο το αντικειμενικο κατι που δεν κανεις θεωροντας δεδομενη την υπαρξη του θεου.Παρεπιπτωντος και γω πιστευω στον θεο (με τον δικο μου τροπο) αλλα δεν εχω αντικειμενικη γνωση για την υπαρξη του.Υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ πιστης και γνωσης.
Για να το ειπα αυτο ναι σημαινει οτι εγω κατι ξερω.
Απο εκει και περα που ειδες οτι εγω προσπαθησα να αποδειξω οτι υπαρχει θεος? Με αυτην την φραση? Απορω...
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 25-03-12, 21:02
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

φιλε βασιλη λες:
Γιατι δεν γνωριζεις? μηπως δεν το ψαχνεις αρκετα?
η ψαχνεις και δεν μπορεις να το βρεις?


μετα λες:
Ψαξε καλυτερα τοτε

και γω σου λεω:
μια φραση που υποδηλωνει οτι εσυ γνωριζεις αντικειμενικα το που να ψαξεις και μαλιστα οτι εχεις βρει κιολας

επισης σου λεω:
.Υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ πιστης και γνωσης

ο τροπος που εκφραζεσαι φανερωνει οτι εχεις γνωση και κατ'επεκταση η γνωση προυποθετει αποδειξεις για να υφισταται.
εγινα τωρα κατανοητος?
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 25-03-12, 22:01
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Και πως θα κρίνει ο Θεός ποιοι παίρνουν διαβατήριο για Παράδεισο και ποιοι για Κόλαση;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 25-03-12, 22:44
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πως θα κρίνει ο Θεός ποιοι παίρνουν διαβατήριο για Παράδεισο και ποιοι για Κόλαση;
η παραπανω ερωτηση ειναι ατοπη.
αν ενδιαφερεσαι να παρεις θρησκευτικη απαντηση,τοτε δεν ξερουμε διοτι ο Θεος λεει στις γραφες οτι θα εκπλαγουμε με αυτους που θα εισελθουν αλλα και αυτους που θα μεινουν εκτος!

αν παλι σε ενδιαφερει μια πιο φιλοσοφικου τυπου απαντηση,τοτε θα πρεπει να ορισουμε την εννοια του παραδεισου και της κολασης διοτι ενδεχεται να μην ειναι τοπος αλλα κατασταση.

τελος,αν προσεγγιζαμε τον θεο ανθρωποκεντρικα,τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα εμεναν εξω απο τον παραδεισο ολοι οι υποκριτες που οτι κανουν το κανουν για το διαβατηριο και οχι γιατι αγαπησαν τη φυση Του.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 26-03-12, 10:00
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πως θα κρίνει ο Θεός ποιοι παίρνουν διαβατήριο για Παράδεισο και ποιοι για Κόλαση;
Νομίζω ότι είναι πνευματικό το θέμα που ρωτάς Vakryle. Δεν έχει απάντηση με την ανθρώπινη λογική. Αν ήμασταν κατασκευαστικά τέλειοι θα ξέραμε την απάντηση. Ας πούμε ότι μια μύγα είναι κατασκευασμένη έτσι και αντιλαμβάνεται τον κόσμο ανάλογα με την κατασκευή της. Λένε ότι υπάρχουν ήχοι και μυρωδιές που εμείς δεν τους ακούμε αλλά ο σκύλος τις αντιλαμβάνεται. Κάπως έτσι το δικό μας το μυαλό δεν μπορεί να αντιληφθεί το θεό. Εμένα αυτή είναι η δική μου άποψη.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 26-03-12 στις 10:04
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 26-03-12, 14:17
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
ο τροπος που εκφραζεσαι φανερωνει οτι εχεις γνωση και κατ'επεκταση η γνωση προυποθετει αποδειξεις για να υφισταται.
εγινα τωρα κατανοητος?
Φυσικα και τωρα εγινες κατανοητος.

Στην αρχη ομως μου εγραψες αυτο:
Παράθεση:
Παρτο χαμπαρι πως δεν μπορεις να αποδειξεις την υπαρξη Του θεου-οχι μονο στους αλλους-αλλα ακομη και στον ιδιο σου τον εαυτο.
τωρα μου εγραψες αυτο:
Παράθεση:
ο τροπος που εκφραζεσαι φανερωνει οτι εχεις γνωση και κατ'επεκταση η γνωση προυποθετει αποδειξεις για να υφισταται.
εγινα τωρα κατανοητος?
Το θεμα ειναι ομως οτι εγω δεν προσπαθησα να αποδειξω οτι υπαρχει θεος.
Αλλο το τι προυποθετει κι αλλο το τι προσπαθησα εγω.
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 26-03-12, 21:33
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Ναι, ήταν λίγο λιτή η ερώτησή μου. Δεν θέλω να μάθω εγώ για 'μένα το πως θα κρίνει ο Θεός τα όντα του (γιατί δεν με πολυενδιαφέρει, μιας και επί του παρόντως δεν ανήκω σ' αυτούς τους κύκλους) θέλω να μάθω από εγκυκλοπαιδικής πλευράς την άποψη όσων πιστεύουν σ' αυτό το γεγονός. Αν και θα δημιουργηθούν σχέσεις με το topic περί του τι είναι Παράδεισος.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 08-07-14, 17:46
Το avatar του χρήστη Μπαμπης76
Μπαμπης76 Ο χρήστης Μπαμπης76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2014
Περιοχή: Nordragota/Faroe Islands
Μηνύματα: 913
Προεπιλογή

Η Δευτερα Παρουσια θα γινει με τροπο που θα δουν Ολοι,θα ακουσουν Ολοι και εκεινη την μερα που θα γινει θα υπαρχουν 4 ειδων ανθρωποι. οι καλοι νεκροι,οι καλοι που ειναι ζωντανοι και οι κακοι νεκροι και οι κακοι που ειναι ζωντανοι,πρωτοι θα αναστηθουν οι καλοι και μαζι με τους ζωντανους καλους θα αναληφθουν στον ουρανο μαζι με τους Αγγελους σε συναντηση με τον Χριστο. οι κακοι που θα ειναι ζωντανοι θα πεθανουν αμεσως καθως και οι κακοι νεκροι που θα αναστηθουν για να δουν τον Χριστο.Προσοχη παιδια ο Χριστος δεν θα πατησει ποδι εκεινη την μερα ,θα ναι απλα στα συννεφα.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 18-08-14, 12:45
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μπαμπης76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Δευτερα Παρουσια θα γινει με τροπο που θα δουν Ολοι,θα ακουσουν Ολοι και εκεινη την μερα που θα γινει θα υπαρχουν 4 ειδων ανθρωποι. οι καλοι νεκροι,οι καλοι που ειναι ζωντανοι και οι κακοι νεκροι και οι κακοι που ειναι ζωντανοι,πρωτοι θα αναστηθουν οι καλοι και μαζι με τους ζωντανους καλους θα αναληφθουν στον ουρανο μαζι με τους Αγγελους σε συναντηση με τον Χριστο. οι κακοι που θα ειναι ζωντανοι θα πεθανουν αμεσως καθως και οι κακοι νεκροι που θα αναστηθουν για να δουν τον Χριστο.Προσοχη παιδια ο Χριστος δεν θα πατησει ποδι εκεινη την μερα ,θα ναι απλα στα συννεφα.
Κι αν δηλαδή "πατήσει πόδι" τι αλλάζει; Έχει κανένα ενδιαφέρον για 4 "είδη" (κατηγορίες μάλλον) που περιγράφεις; Όχι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.