Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-17, 00:53
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Τα πρώτα προβλήματα στο ταξίδι του Διαλογισμού.

Γεια σας παιδια.. Τους τελευταίους νομίζω 6-7 μηνες ξεκίνησα να κανω διαλογισμό. Μπορώ να πω πως όντως θέλει υπομονή και "εξάσκηση". Έχω αντιμετωπίσει όμως μερικά προβλήματα τα οποία παρόλο τον καιρό που πέρασε δεν μπορώ να τα λύσω και η αλήθεια είναι πως με κρατάνε πίσω από το "ταξίδι". 1 και μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα ματια μου. Οταν παω να κανω διαλογισμο κλεινω τα ματια μου αλλα αυτα δεν ειναι χαλαρα. Πολλες φορες τα νοιωθω πιεσμενα και οσο κι αν προσπαθω να τα χαλαρωσω ξαναγινονται σφιχτά. Επίσης διαρκως κουνιουνται και εχουν την τάση ή να κοιτάνε προς τα κάτω ή να ενώνονται σαν να κοιτάνε την μυτη μου. Με ενοχλεί γιατι απο οσο ξερω πρεπει να κοιτανε ευθεία ή να ενώνονται μετάξι του προς τα πανω. 2. Η σταση του σωματος. Συνήθιζα να καθομαι οκλαδόν αλλα μετα απο καιρο αρχιζε να με ποναει η πλατη μου παρολο που δεν καθομουν με υπερβολικα ίσια την πλατη μου. Οταν ακουμπαω καπου την πλατη μου χαλαρωνω τοσο πολυ που κοντεύει να με παρει ο υπνος χαχ... οποτε άκυρο. Αυτο που κανω τωρα το οποιο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, ξαπλωνω στο κρεβατι κανονικα, χωρις μαξιλάρι, με ανοιχτα ελαφρώς τα χερια και τα ποδια. Απο οσο ξερω καθε σταση ειναι δεκτή εφόσον η σπονδυλική στήλη ειναι ίσια. Θα εκτιμούσα πολυ να με βοηθήσετε και να μου δώσετε οσες πληροφοριες θεωρείται σημαντικές για τον διαλογισμο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-17, 00:30
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια.. Τους τελευταίους νομίζω 6-7 μηνες ξεκίνησα να κανω διαλογισμό. Μπορώ να πω πως όντως θέλει υπομονή και "εξάσκηση". Έχω αντιμετωπίσει όμως μερικά προβλήματα τα οποία παρόλο τον καιρό που πέρασε δεν μπορώ να τα λύσω και η αλήθεια είναι πως με κρατάνε πίσω από το "ταξίδι". 1 και μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα ματια μου. Οταν παω να κανω διαλογισμο κλεινω τα ματια μου αλλα αυτα δεν ειναι χαλαρα. Πολλες φορες τα νοιωθω πιεσμενα και οσο κι αν προσπαθω να τα χαλαρωσω ξαναγινονται σφιχτά. Επίσης διαρκως κουνιουνται και εχουν την τάση ή να κοιτάνε προς τα κάτω ή να ενώνονται σαν να κοιτάνε την μυτη μου. Με ενοχλεί γιατι απο οσο ξερω πρεπει να κοιτανε ευθεία ή να ενώνονται μετάξι του προς τα πανω. 2. Η σταση του σωματος. Συνήθιζα να καθομαι οκλαδόν αλλα μετα απο καιρο αρχιζε να με ποναει η πλατη μου παρολο που δεν καθομουν με υπερβολικα ίσια την πλατη μου. Οταν ακουμπαω καπου την πλατη μου χαλαρωνω τοσο πολυ που κοντεύει να με παρει ο υπνος χαχ... οποτε άκυρο. Αυτο που κανω τωρα το οποιο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, ξαπλωνω στο κρεβατι κανονικα, χωρις μαξιλάρι, με ανοιχτα ελαφρώς τα χερια και τα ποδια. Απο οσο ξερω καθε σταση ειναι δεκτή εφόσον η σπονδυλική στήλη ειναι ίσια. Θα εκτιμούσα πολυ να με βοηθήσετε και να μου δώσετε οσες πληροφοριες θεωρείται σημαντικές για τον διαλογισμο!
Το πιο σημαντικό στο διαλογισμό είναι να αποστασιοποιηθείς από τις σκέψεις/συναισθήματα/εικόνες που δημιουργεί (αυτόματα) το μυαλό σου, να αποκτήσεις συνείδηση αυτών έτσι ώστε να βιώσεις μια ανώτερη συνειδησιακή και υπαρξιακή κατάσταση.
Επιπλέον μην προσπαθείς να τα διώξεις αυτά που ανέφερα(σκέψεις,συναισθήματα κλπ) άλλα να τα παρατηρείς και θα εξαφανίζονται από μόνα τους.
1)Προσπάθησε να κάνεις τα μάτια σου να γυρίσουν σε κύκλος, να επικεντρωθείς στα μάτια σου και να κοιτάξεις γύρω-γύρω κυκλικά έτσι ώστε να γίνει αυτό που ανέφερα ξεκουραστούν.
2) Σωστά αν έχεις ίσια την σπονδυλική στήλη, προκειμένου να ρέει σωστά η ενέργεια( αν και είναι δευτερεύον αυτό κατά την γνώμη μου) , όλες οι στάσεις είναι αποδεκτές.
Αν θες προσπάθησε να εστιάζεις μέσα στον εαυτό σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 03-08-17 στις 00:53
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-19, 15:20
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Αυτά που αναφέρει ο αρχικός αποστολέας είναι φυσιολογικά και συμβαίνουν σε όλους που προσπαθούν να διαλογιστούν.
Υπάρχει κάπου και ένας σχετικός πίνακας που δείχνει τα εμπόδια που εμφανίζονται σε κάθε στάδιο και πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να χρειαστεί για να περάσει κάποιος απο αυτό το στάδιο.
Κάποια είναι εύκολα, άλλα μπορεί να θέλουν χρόνια και πολλή προσπάθεια ώστε κάποιος να έχει απογοητευθεί εντωμεταξύ και να σταματήσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.