Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-12, 05:34
Το avatar του χρήστη Ακροβάτης
Ακροβάτης Ο χρήστης Ακροβάτης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2012
Μηνύματα: 6
Post Αναρχικός Θεός

Παράθεση απόσπασμα από Άγονη Γη & Κεφάλαιο 4 η Εξέγερση της ύπαρξης-Ο Μονόλογος του τρελού (ηλικιακή ομάδα 18+)
Ένα απόσπασμα από μία δουλειά μου υπό κατασκευή η μετάφραση δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα οπότε συγχωρήστε οποιαδήποτε ορθογραφικά λάθη.
Κάθε κρητική ευπρόσδεκτη


Θύματα δεν είμαστε όλοι μας; Θύματα των ίδιων επιλογών και πράξεων όπου καθοδηγούμενοι από ένστικτο και όχι από λογική προσθέτουμε ατέλειες και λάθη στις ζωές μας.Ίσως τώρα να μιλάω πιο λογικά απο ποτέ δεν το συνηθίζω όμως ένα απο τα μεγαλύτερα ελαττώματα μου είναι να μετατρέπω κάτι ευκολονόητο σε όσο πιο δυσνόητο γίνεται.
Πριν απο πολλά χρόνια σε μια στιγμή που φαίνεται να πάγωσε ο χρόνος ίσως σε κάποιο πάρκο , σκέφτηκα ότι ίσως έχω την ανάγκη να πιστέψω κάτι προκειμένου να στηρίξω τις ελπίδες μου πάνω του.Οι σκέψεις μου έμοιαζαν τόσο περίεργες και αλλόκοτες , μην με παρεξηγείς δεν ενοώ ότι πλέον δεν είναι , αλλά πλέον μετά απο τόσα χρόνια η σχέση με το μυαλό, το υποσυνείδητο και τις σκέψεις μου έχει μεταφραστεί σαν ένα πολύ άρρωστο ελεγχόμενο ερωτικό παιχνίδι που αν και προβλέψιμο συνεχίζει να με εξιτάρει .

"ίσως όπως μου είπε μία απο τις πιο αξιόλογες γυναίκες που γνώρισα να είμαι ένα αναγκαίο κακό"

Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι τα πρότυπα καλού και κακού διαφέρουν εξαρτόμενα απο την προσωπική προοπτική που θα τα αντιμετοπίσουμε και απο τα όρια που έχει θέση η σημερινή κοινωνία και ο κόσμος γύρω τους.

Εμείς οι "μάρτυρες" πρέπει να αποφασίσουμε αν θα μας ξεχάσουν η άν θα μας χλεαύσουν μα όπως είπαν πολλοί πριν απο μας , δεν πρέπει να περιμένουμε να μας κατανοήσουν και να καταλάβουν.


Ο πόλεμος είναι μια εφεύρεση πιο καταρτισμένων ατόμων πάνω στον τομέα της σκέψης όπως και η εξέγερση , μα κράτος παρακράτος εξεγερμένοι ή πολεμόχαροι σαδιστές και μη όλοι είμαστε τύρρανοι , τύρρανοι σφυριλατιμένοι πάνω στης ιδέες περι εξουσίας και ελευθερίας που έχει ο καθέ και ένας απο μας.
Είμαστε όλοι ιδιέτερες περιπτώσεις ατόμων , τυπικά είμαστε άνθρωποι μα η αλήθεια είναι ότι σαν άνθρωποι θα έπρεπε να είχαμε ελευθερία , όποτε δεν είμαστε άνθρωποι είμαστε τέρατα και θηρία των πόλεων θανατοφάγοι που περιμένουμε στις γωνίες μας μέχρι να δούμε κάποιον να πέφτει για να τους ορμίξουμε , πολλές φορές στρεφόμαστε στον θεό αναζητώντας το αδύνατο.
Όμως δεν είναι αρκετό να στραφούμε στον θεό αν εκείνος δεν στραφεί σε μας....
Πλέον σε μια πολιτικοποιημένη κοινωνία ο δρόμος της εξέγερσης φαίνεται μονόδρομος ,άμυαλα άτομα που πολεμάνε για ιδεολογίες που ούτε η ίδιοι γνωρίζουν , μισθωμένοι από την γέννα μα ξεχασμένοι από τον κόσμο.
Στην ζωή μου προτιμάω να με μισούν για αυτό που είμαι παρά να με σέβοντε και να με αγαπάνε για κάτι που δεν είμαι .

Κάθε βράδυ νιώθω να πεθαίνω και κάθε πρωί να αναγεννιέμαι απο τις στάχτες τις προηγούμενης μέρας , μα είναι στάχτες και καπνοί αυτά που με γεμίζουν και όχι ζωή , είμαι άδειος από ζωή .Και κοιτώντας τον κόσμο μόνο τότε μπορώ να δω το πραγματικό του πρόσωπο και να αφουγκραστώ τα συναισθήματα που προσφέρει σε έναν άνθρωπο σαν και μ’ενα.
Συγχώρα με, σε πρόσβαλα τόσες στιγμές μέχρι τώρα σου μίλησα με σκληρά λόγια και σου κανα την χαρά σου λύπη, μα ο κόσμος που γέννησε εσένα και εμένα σαν αδέρφια μας διαχώρησε , σε σ’ενα έδειξε ένα άλλο πρόσωπο πιο ελπιδοφόρο πιο χαρούμενο , και σε μένα έδειξε όμορφα πράγματα μα οι μαύρες στιγμές υπερισχύουν .
Πάντα αναρωτιέμε αν αυτά που λέω βγάζουν νόημα , μα πάντα αμφιβάλω αν θα τα διαβάσσει κάποιος, για να αναρωτηθεί ο ίδιος.
Οι σημερινές ιδέες του κόσμου περί δημοκρατίας, θρησκείας και ελευθερίας θέρησαν το μυαλό μου και σώμα μου μα πάνω απ’όλα κατέστρεψαν την ψυχή μου τόσο βίαια που το μόνο κομμάτι που έχει επιβιώσει και σου μιλάαει αυτήν την στιγμή δεν γνωρίζω γι πόσο ακόμα μπορώ να το κρατήσω ζωντανό.

Πέθανα πριν χρόνια , όταν σταμάτησα να νιώθω συναισθήματα , πλεον δεν γνωρίζω ποιος είμαι ίσως να μαι ένας κάποιος προδώτης ίσως να μαι κάποιος που θέλει ναι πιστεύει ότι είναι ελεύθερος ίσως να μαι ένας ρέμπελος ,κουράστηκα , δεν έχει νόημα να σου πω τι πιστεύω ,αποφάσισε εσύ ποιος ειμαί.
Τα όνειρα μου τα γεμίζουν τράγοι ,σκοτάδι, δαίμονες, βιβλία και τάφοι , σε πολλά απο αυτά έχω κάποιο «όπλο» κάποια ελπίδα , σε άλλα είμαι ανίκανος ακόμα και σταθώ στα πόδια μου σε ένα απο αυτά είμουν βάρδος και το τραγούδι ήταν η δυναμή μου , φλάουτα και γκαιντες συνόδεψαν την φωνή μου όταν άνοιξα το στόμα μου,αλλα δεν ήταν αρκετό ... απέτυχα στον σκοπό μου ....Σε κάποια απο αυτά κρατώ την γνώση ξέρω την τέχνη μα θέλω να την ξεχάσω γιατι αμα την φέρω μαζί μου πίσω σε αυτον τον κόσμο θα πόνεσουν όλοι.....άνθρωποι που μασάνε σάρκες και σκιές που τζογάρουν για την ψυχή μου αυτά είναι τα όνειρα μου...
Με σκότωσα με τόσους τρόπους στο μυαλό μου και τόσες φορές που πλέον έχασα τον λογαριασμό.Και κάπως έτσι βίωσα τον θρίαμβο , τον θρίαμβο της ύπαρξης και της υποκουλτούρας που ορίστηκε απο αυτούς ......

Έπιασα την φυσαρμόνικα στα χέρια μου μα πλέον είχα ξεχάσει πως να παίζω είχα ξεχάσει πως να ζω , οι σκέψεις μου πλέον μου μιλούσαν ....Δεν είσαι τρελός μου λέγαν.....
Μα γιατί ποτέ μου δεν τις πίστεψα;

Μέρα παρά μερα σπάω σε κομμάτια , σε κομμάτια που μυρίζουν τσιγάρο αλκοόλ και ναρκωτικά
Έχω δεχτεί την θέση μου ανάμεσα στον κόσμο των γελοίων , να ζω ανάμεα στα σκουπίδια και στις φωτιές, πολλές φορές προσπάθησα να ξεφύγω , να γεφτώ λίγο απο το όνειρο μα πάντα ήταν κάποιος εκεί να μου κόψει τα φτερά να σταματήσει τον σκοπό που σφυρούσα και να με ρίξει πίσω στην πικρή πραγματικότητα.
Μα τώρα περισσότερο απο ποτέ καταλαβαίνω ότι χτύπησα πάτο , και τώρα την στιγμή που οι εφιάλτες μου πέρνουν ζωή κατανοώ και θυμάμαι ότι εξεγέρθηκα ότι είμαι ανάμεσα στους χαμένους ότι είμαι αδιάφορος και έτσι δεν γνωρίζω φόβο,πανικό,λύπη ,αγάπη και χαρά πλέον.
Είμαι ελεύθερος ....
Μα άμα σκεφτώ το τι θυσίασα για αυτήν την ελευθερία θα χάσω και το μοναδικό κομμάτι του εαυτού μου που τρέφεται από τις σκέψεις μου.
Θυσίασα την ζωή μου, τα λογικά μου, τα συναισθήματα μου........
Τόλμησε να με ρωτήσεις αν άξιζε,μα ούτε εγώ δεν τολμώ να ρωτήσω τον εαυτό μου......
Οι ίδιοι δαίμονες που με κοιμήζουν κάθε βράδυ είναι οι ίδιοι που με ξυπνάν κάθε πρωί.
Καθε επιλογή μου χειρότερη απ την προηγούμενη.

"Και κάπου εδώ στέκομαι και σου χαμογελώ με τις άκρες των χειλιών μου"
Μη με μισήσεις μέχρι να σου διηγηθώ τους κόσμους που γνώρισα και τα μέροι που επισκέφτηκα .... Μετά σκότωσε με .... γιατί μετά η ζωή θα έχει στερέψει μέσα μου..Εσύ είσαι ο μοναδικός λόγος που ζω....
Και μοιράσου την οργή μου γεύσου την άσε κάθε πόρο του σώματος σου να ματώσει και μέσα απο τους καπνούς και πριν την ανατολή του ήλιου η ζωή θα σε καρφώσει στο στήθος και εγώ θα είμαι εκεί μαζί σου να σου κρατήσω το κεφάλι και να σου φιλήσω το μέτωπο καθώς ξεψυχάς στην αγκαλιά μου γεμάτος από το δηλητήριο αυτού του κόσμου και σου δίνω τον λόγο μου αργά η γρήγορα θα με μαζί σου ανάμεσα στα αστέρια

1946
__________________
Η ζωή δεν είναι εύκολη για αυτούς που ονειρεύονται...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Aκροβάτη πολλοί νιώθουν έτσι όπως περιγράφεις στο απόσπασμα, ειδικά τις μεγαλουπόλεις μια και η ζωή έχει γίνει πολύ απρόσωπη και οι άνθρωποι καλούνται να ενσαρκώσουν τόσους ρόλους που ειλικρινά δεν αντέχουν και σπάνε. Δεν ξέρω αν έτσι νιώθεις εσύ προσωπικά, που μάλλον είναι πολύ πιθανό αλλά να σου πω κάτι? Δεν αξίζει να δίνεις βάση σε αυτα που σου λένε οι άλλοι γιατί δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο ούτε έχουμε όλη την ίδια γνώση για την ζωή. Οι περισσότεροι άνθρωποι σκέφτονται εντελώς υλιστικά και αυτό γαιτι έτσι μας έχουν μεγαλώσει. Όλα απο την αρχή, οικογένεια, σχολείο, κοινωνία αυτό μας μαθαίνει. Και είναι λογικό να φαίνεται περίεργος στα μάτια των πολλών αυτός που ονειρεύεται κάτι διαφορετικό.
Υπάρχουν και άλλοι όμως που σκέφτονται και σκεφτόμαστε έτσι ευτυχώς. Θα σύστηνα σε οποιονδήποτε ανήκει σε αυτη την κατηγορία να κάνει σεμινάρια πανω στην γνώση, τον διαλογισμό και τον πνευματισμό που ούτως ή αλλως γίνονται σε πολλά μέρη και είναι δωρεαν.
Είναι πολύ άσχημο να έχει σκοτώσει κάποιος τον εαυτό του, τα συναισθήματα του γιατί η ουσία και το νόημα της ζωής κατ'εμέ ειναι η αγάπη. Μόνο αυτό μπορεί να μας γεμίσει..αλλιώς ποιο το νόημα να ζούμε στην τελική αν δεν μπορούμε να νιώσουμε τπτ? Μια ζωή δυστυχισμένη είναι χειρότερη απο την ανυπαρξία..
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-12, 17:17
Inspired Hand Ο χρήστης Inspired Hand δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2010
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Του τρελού!..Χμμ..Τρελός είναι εκείνος που έχει χάσει τα πάντα πέρα από τα λογικά του όπως είπε και ο μπρυγκέρ!..
Πεσσιμιστικό φαντάζει το κείμενο αλλά είναι το ''αναγκαίο κακό'' για τον όποιο σκεπτόμενο να καταλήξει εκεί μιας και η πραγματικότητα μπορεί να σε οδηγήσει στην κατάθλιψη..
Γράφεις όμορφα..Είναι όμως στη γραφή σου μπλεγμένο το λογικό και το μη..Δεν το θεωρώ άσχημο!

Απαντήσεις ξέρω πως δεν ψάχνεις μα δε μπορώ να κρατηθώ!
Στο αν άξιζε λοιπόν και αν αξίζει..Όχι!..Γιατί ούτε την απόλυτη ελυθερία μπορούμε να κερδίσουμε όντας δέσμιοι του μυαλού μας,μα ούτε και να πουλήσουμε την ''ψυχή'' μας..Μισά αισθήματα μισός άνθρωπος..

Και όπως είπε και ο Άσιμος για το ευχάριστο κλείσιμο της υπόθεσης ''για κανένα π..στη δε θυσιάζομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-12, 23:42
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Inspired Hand
Στο αν άξιζε λοιπόν και αν αξίζει..Όχι!..Γιατί ούτε την απόλυτη ελευθερία μπορούμε να κερδίσουμε όντας δέσμιοι του μυαλού μας,μα ούτε και να πουλήσουμε την ''ψυχή'' μας..Μισά αισθήματα μισός άνθρωπος..
Δεν ξέρω αν σε αυτή την κατάσταση ο άνθρωπος που περιγράφει ο Ακροβάτης νιώθει δέσμιος του μυαλού του ή απλά έχει ζήσει καταστάσεις που τον κάνουν να ξεχωρίζει απο την μάζα και κατα συνέπεια να μην μπορεί να ενσωματωθεί μέσα σε αυτην ξανά.
Τώρα όσο για το αν άξιζε...κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις, (έτσι δεν είναι σε όλα?) τι είναι πιο σημαντικό είναι σχετικό για τον καθένα μας..
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-12, 13:27
Inspired Hand Ο χρήστης Inspired Hand δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2010
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

''Θύματα δεν είμαστε όλοι μας; Θύματα των ίδιων επιλογών και πράξεων όπου καθοδηγούμενοι από ένστικτο και όχι από λογική προσθέτουμε ατέλειες και λάθη στις ζωές μας.''

Σε αυτή τη φράση στηρίχθηκα Cathy και εβγαλα αυτό το συμπέρασμα!..
Όσο για τις επιλογές,μα και φυσικά είναι υποκειμενικές (τι δεν είναι άλλωστε!),απλα παρεθεσα την άποψή μου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-12, 15:43
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Inspired Hand καλά έκανες και παρέθεσες την άποψη σου, το ίδιο έκανα και εγω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω περισσότερο δίκιο απο σένα. Εξάλλου όπως ανέφερα ήδη, ο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.