Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 09-02-16, 18:37
VastroLord Ο χρήστης VastroLord δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Χρονικό παράδοξο

Ίσως το πιο γνωστό από τα παράδοξα των ταξιδιών στο χρόνο είναι εκείνο στο οποίο ο ταξιδιώτης του χρόνου πηγαίνει πίσω στον χρόνο και δολοφονεί ένα από τους προγόνους του. Το πρόβλημα είναι τότε προφανές. Αν π.χ. ο παππούς του πεθάνει, προτού γεννηθεί ο ίδιος, τότε ο χρονοταξιδιώτης δεν θα έχει υπάρξει ποτέ. Όμως στην περίπτωση αυτή είναι αδύνατον να διαπράξει τη δολοφονία. Άρα αν ο παππούς ζήσει στο μέλλον θα δολοφονηθεί, άλλα αν πεθάνει, στο μέλλον δε θα δολοφονηθεί.

Η αρχή της αυτο-συνοχής του Νόβικοφ

Η αρχή της αυτο-συνοχής του Νόβικοφ λέει πως οτιδήποτε κάνει ένας χρονοταξιδιώτης στο παρελθόν πρέπει να είναι μέρος της ιστορίας, οπότε αν και ο χρονοταξιδιώτης μπορεί να έχει μία αιτιολογική επιρροή στα γεγονότα του παρελθόντος, είναι απίθανο για τον χρονοταξιδιώτη να αλλάξει την ιστορία. Οπότε, για παράδειγμα, κάθε προσπάθεια του ταξιδιώτη να σκοτώσει έναν από τους προγόνους του πριν γίνουν γονείς θα ήταν καταδικασμένη να αποτύχει για οποιονδήποτε λόγο (πιθανόν το όπλο να μην λειτουργούσε, ή ο ταξιδιώτης θα άλλαζε γνώμη), οπότε το παράδοξο του παππού θα εμποδιζόταν.

Το παράδοξο του Μπίλκερ

Αυτό το παράδοξο αναφέρεται σε κάποιον, ο οποίος ταξιδεύει στο μέλλον και μαθαίνει κάτι που πρόκειται να συμβεί, π.χ. ότι θα κερδίσει το λαχείο. Γυρνώντας πίσω στο παρόν, αποφασίζει να μην αγοράσει κανένα λαχείο για την υπόλοιπη ζωή του, επομένως καθιστά αδύνατο το μέλλον.

Απ'την αλλη υπαρχει η θεωρια των παραλληλων συμπαντων

Αυτή η θεωρία λέει ότι υπάρχουν άπειρα σύμπαντα, συλλογικά γνωστή και ως "πολυσύμπαν". Αν ένα άτομο πρόκειται να ταξιδέψει πίσω στο χρόνο, θα δημιουργήσει ένα δικό του παράλληλο σύμπαν στο παρεθλθόν. Οπότε αν σκοτώσει τον παππού του, δεν θα συνέβαινε παράδοξο διότι ο παππούς που θα σκότωνε δεν είναι ο παππούς του από το σύμπαν που ήρθε, αλλά της εκδοχής του εαυτού του από το σύμπαν που είναι τώρα...

κάθε τι μικρό πράγμα που θα κάναμε στο παρελθόν θα επηρεάζαμε άμεσα το μέλλον. Παραδείγμα πέιτε ότι κάποιο άτομο, ταξίδευε πίσω στο χρόνο και για κάποιους λόγους, σκότωνε την μητέρα του. Τι θα συνέβαινε; Το άτομο αυτό θα πέθαινε; Ή είναι κάθε χρονική περίοδος ένα άλλο παράλληλο σύμπαν; Που σημαίνει ότι τίποτα από αυτά που θα κάνουμε στο παρελθόν δεν θα αλλάξει το μέλλον από καμιά άποψη. Στο ίδιο σενάριο ότι κάποιο άτομο θα σκότωνε τη μητέρα του, τίποτα δεν θα συνέβαινε σε αυτόν, αλλά σε εκείνο το παράλληλο σύμπαν, αυτό το συγκεκριμένο άτομο δεν θα υπήρχε.
Ηθελα κι εγω να γραψω μερικες απο τις εκδοχες που μπορουν να συμβουν σε εναν χρονοταξιδιωτη αν και τεινω να μην πιστευω τοσο την εκδοχη των παραλληλων συμπαντων.Επισης σας ζηταω συγνωμη διοτι ο ογκος των πληροφοριων ηταν μεγαλος και ορισμενα κομματια τα εχω κανει copy-paste.


ΥΓ
Εχω ενα βιβλιο κβαντομηχανικης που περιεχει 2-3 ακομα ενδιαφερουσες εκδοχες.Μολις βρω χρονο θα σας τις παραθέσω και αυτες.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 10-02-16, 09:34
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VastroLord Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Απ'την αλλη υπαρχει η θεωρια των παραλληλων συμπαντων

Αυτή η θεωρία λέει ότι υπάρχουν άπειρα σύμπαντα, συλλογικά γνωστή και ως "πολυσύμπαν". Αν ένα άτομο πρόκειται να ταξιδέψει πίσω στο χρόνο, θα δημιουργήσει ένα δικό του παράλληλο σύμπαν στο παρεθλθόν. Οπότε αν σκοτώσει τον παππού του, δεν θα συνέβαινε παράδοξο διότι ο παππούς που θα σκότωνε δεν είναι ο παππούς του από το σύμπαν που ήρθε, αλλά της εκδοχής του εαυτού του από το σύμπαν που είναι τώρα......
Αυτό είναι το πιθανότερο
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-02-16, 12:34
VastroLord Ο χρήστης VastroLord δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

φιλε Pholarchos

Θα ηθελα να μου αιτιολογησεις το λογο που πιστευεις στην θεωρια αυτη, βλεπεις
δεν το αποκλειω ν υσχιει, αλλα καθε μια απο απο τις θεωριες που προανεφερα εχουν ακριβος τις ιδιες πιθανοτητες μεταξυ τους να υσχιουν.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 10-02-16, 14:07
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VastroLord Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε Pholarchos

Θα ηθελα να μου αιτιολογησεις το λογο που πιστευεις στην θεωρια αυτη, βλεπεις
δεν το αποκλειω ν υσχιει, αλλα καθε μια απο απο τις θεωριες που προανεφερα εχουν ακριβος τις ιδιες πιθανοτητες μεταξυ τους να υσχιουν.
Πολλά μπορούμε να πούμε αλλά θα είναι πλεονασμός.

Αν πρόσεξες εκδοχές οι τρεις αλληλοαποκλείονται (λόγο της 2ης που μπορεί να ισχύει παράλλημα με την 4η)

1. Χρονικό παράδοξο
Αποκλείεται ως αντιφατικό

2. Η αρχή της αυτο-συνοχής του Νόβικοφ
Δεν απαγορεύει την 4η ούτε απαγορεύεται από αυτή αλλά από μόνη της δεν είναι ΄πλήρης - εκτός κι αν αποκλείεται ολοκληρωτικά το ταξίδι στο παρελθόν

3. Το παράδοξο του Μπίλκερ
Αυτοαναιρούμενη

άρα τι μας μένει;
4. η θεωρια των παραλληλων συμπαντων
(και δεν απαγορεύει την 2η ούτε απαγορεύεται από αυτή, αλλά η 2η δεν είναι πλήρης περιγραφή αλλά μερική, άρα η 4η εκδοχή, χωρίς παράδοξα και αυτοαναιρέσεις αλλά με πληρώτητα είναι η πιθανότερη - χωρίς να πάμε σε άλλα, ας μείνουμε στις πιθανότητες)
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-02-16, 01:05
VastroLord Ο χρήστης VastroLord δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

φιλε pholarcos θα ηθελα καποια στιγμη να φτιαξουμε ενα θεμα σχετικα με την κβαντο φυσικη-μηχανικη να συσητησουμε το θεμα σε ποιο βαθος. Δυσκολα βρησκεις ανθρωπους σαν εσενα με γνωσεις σε τοσο ιδιετερα θεματα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-02-16, 11:30
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VastroLord Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε pholarcos θα ηθελα καποια στιγμη να φτιαξουμε ενα θεμα σχετικα με την κβαντο φυσικη-μηχανικη να συσητησουμε το θεμα σε ποιο βαθος. Δυσκολα βρησκεις ανθρωπους σαν εσενα με γνωσεις σε τοσο ιδιετερα θεματα.
Αν θέλεις ξεκίνησε και από εδώ, ο Χρόνος εφάπτεται κάπως - τι έχεις στο νου;
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 13-02-16, 00:51
VastroLord Ο χρήστης VastroLord δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπερα καταρχην..Συγνωμη για την καθηστεριμενη μου απαντηση ειχα προβλημα με τον ιντερνετ σπιτι..Αν φυσικα υπαρχει ακομα ωρεξη πρωτηνω...

Ταξίδι στο χρόνο με δίοδο μαυρη τρυπα - ασπρη τρυπα.. (θεωριτικα παντα) διοτι οκ σιγουρα μας κρυβουν πραγματα που εχουν ανακαλυψει και κανουν (ισως ενας τροπο μετακινησης στον χρονο ) σιγουρα δεν ειναι αυτος.Αν σκευτεις οτι η κοντινοτερη ειναι 500-600 εκατομμυρια έτη φωτος..
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 13-02-16, 12:10
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VastroLord Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα καταρχην..Συγνωμη για την καθηστεριμενη μου απαντηση ειχα προβλημα με τον ιντερνετ σπιτι..Αν φυσικα υπαρχει ακομα ωρεξη πρωτηνω...

Ταξίδι στο χρόνο με δίοδο μαυρη τρυπα - ασπρη τρυπα.. (θεωριτικα παντα) διοτι οκ σιγουρα μας κρυβουν πραγματα που εχουν ανακαλυψει και κανουν (ισως ενας τροπο μετακινησης στον χρονο ) σιγουρα δεν ειναι αυτος.Αν σκευτεις οτι η κοντινοτερη ειναι 500-600 εκατομμυρια έτη φωτος..
Αν το βαζάκι με τη μερέντα είναι κάπου που ξέρεις, αλλά δεν το φτάνεις μπορείς να κάτσεις να κλαις κάτω από το βαζάκι, ή βγεις έξω και να αγοράσεις ένα άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 13-02-16, 14:18
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ρε συ Vastrolord, εξήγησέ μου κάτι: έχεις βάλει στόχο σε κάθε πρόταση που γράφεις να είναι οι 9/10 λέξεις ανορθόγραφες ή συμβαίνει κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ;
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-03-16, 23:59
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Σε ποιο "χρόνο*" ; Με τη χριστιανική χρονολόγηση ας πούμε ή με κάποια άλλη ; Και αν κάποιος που μπορεί να κάνει αυτό το άλμα ή ταξίδι δεν είναι χριστιανός ; Πως θα κάνει το ταξίδι ; Να υποθέσω πως έχει άλλη μέτρηση περί "χρόνου" Και αν αυτός που κάνει το άλμα δεν είναι άνθρωπος ,τι θα πει ,στο μηχάνημα ή στη σκέψη του,αν όλα αυτά βέβαια είναι εφικτά .Ή μήπως δεν είναι ταξίδι στο "χρόνο", αλλά ταξίδι ή άλμα με συντεταγμένες ;

* Ερμηνεύω την έννοια "χρόνος"ως ενέργεια και τίποτε άλλο.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.