Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #531  
Παλιά 07-12-12, 18:04
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω μιας και τα 2 αυτά είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.Βέβαια σηκώνει συζήτηση το θέμα.
Δεν είπα οτι είναι ίδια. Δεν είναι ίδια.
Παράθεση:
λλα στο τέλος θα καταλήξουμε στο πως δέχεται ο καθένας οτι βλέπει.Θέμα οπτικής γωνιάς.
Είναι θέμα εμπειρίας θα έλεγα.
Απάντηση με παράθεση
  #532  
Παλιά 07-12-12, 18:16
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί βέβαια έτσι να έχει κάποιες εμπειρίες, αλλά το θέμα είναι να αναπτύσσεται η συνειδητότητα μέσα στη μέρα. Όταν είμαστε ξύπνιοι. Η αφύπνιση (ή επανάσταση) της συνείδησης, όπως τη λένε κάποιοι (Krishnarmuti, Osho, etc etc) είναι το να είμαστε ξύπνιοι μέσα στη μέρα.
και πως μπορει να το επιτύχει αυτό κάποιος?Γιατί για τα όνειρα και πως να είναι συνειδητός κάποιος έχω διαβάσει σχετικά για τεχνικές κτλ όμως για όταν είμαστε ξύπνιοι;
Απάντηση με παράθεση
  #533  
Παλιά 07-12-12, 18:38
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dark angel Εμφάνιση μηνυμάτων
και πως μπορει να το επιτύχει αυτό κάποιος?Γιατί για τα όνειρα και πως να είναι συνειδητός κάποιος έχω διαβάσει σχετικά για τεχνικές κτλ όμως για όταν είμαστε ξύπνιοι;
Ο διαλογισμός είναι μια καλή μέθοδος. Το πρόβλημα με αυτή τη κατάσταση είναι οτι δεν υπάρχει συγκεκριμένη μέθοδος, δηλ. δεν είναι κάτι του τύπου "βήμα 1, βήμα 2, βήμα 3" αλλιώς θα σου έλεγα κάνε αυτό και αυτό, και είσαι έτοιμη.
Το ζήτημα της συνειδητότητας είναι τόσο απλό, που καταντά περίπλοκο. Δεν έχει συγκεκριμένη μέθοδο, δεν έχει κανόνες. Απλά πρέπει να είσαι συνειδητός.

Σε παροτρύνω να διαβάσεις το "οrange book" (πορτοκαλι βιβλίο) του Osho για να καταλάβεις λίγο το ζήτημα της συνειδητότητας, του διαλογισμού, και του να είσαι συνειδητός. (υπάρχει σε pdf στο διαδικτυο, στα αγγλικά)
Μπορείς επίσης να διαβάσεις κάποια έργα ή να δεις κάποια βίντεο του Krishnarmuti.
Και τέλος ίσως μπορώ να σου στείλω εγώ κάποια πράγματα μέσω ιμέιλ.
Απάντηση με παράθεση
  #534  
Παλιά 08-12-12, 00:13
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Το είδα
Απάντηση με παράθεση
  #535  
Παλιά 08-12-12, 20:43
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ένα στάδιο πριν την αστρική προβολή. Είναι θέμα συνειδητότητας, αν είσαι συνειδητός σε έναν βαθμό, θα έχεις συνειδητά ονειρέματα. Αλλά αν είσαι πολύ συνειδητός (δηλαδή και μέσα στη μέρα) δεν θα έχεις καν όνειρα, θα έχεις μόνο εμπειρίες.
Η συνειδητοτητα για την οποια μιλας σχετιζεται με τα ''Εγω''?(ζηλεια,υπερηφανεια κτλ...) Ή ειναι απλα η συγκεντρωση στην παρουσα στιγμη?Δυσκολευομαι να καταλαβω...Επισης ειχα διαβασει οτι το αστρικο σωμα εμεις οι ''κοινοι θνητοι'' δεν το εχουμε.Αλλά αποκτάται κατα την πνευματική εξέλιξη...οπότε τι είδους αστρική προβολή μπορει να γινει χωρις αστρικο σωμα?....

Παντως μολις θυμηθηκα που καποτε παλια μια μερα πηρα την αποφαση να κανω ο,τι μπορω να ειμαι απολυτα συγκεντρωμενη σε ο,τι γινεται, και να μην ονειροπολω.(εχω πολυ τη συνηθεια να ονειροπολω κατα την ημερα).Και πραγματι θυμαμαι ειχε βοηθησει παρα πολυ....Ειναι αραγε μεγαλο εμποδιο το οτι φτιαχνω ιστοριες με το μυαλο μου κατα την ημερα?

Παράθεση:
δηλαδή εφόσον αναπτύξεις σε πολύ μεγάλο βαθμό την συνειδητότητα σου στα όνειρα τότε είναι πιο πιθανό να επιτευχθεί αστρική προβολή; Εγω έχω καταφέρει να φτάσω στο σημείο να αλλάζω το ονειρικό περιβάλλον όμως δεν έχω καταφέρει να κάνω αστρική προβολή... (Όμως την αλλαγή αυτη καταφερα να την διατηρίσω για ελάχιστο χρόνο.) Αν δουλέψω πάνω σε αυτό και το αναπτύξω κι αλλό ειναι πιο πιθανο να επιτύχω α.π?
συγγνώμη για την παρέμβαση στη συζήτηση σας αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτό που είπες
Dark Angel ακολουθησες καποια τεχνικη για να καταφερεις να αλλαξεις το περιβαλλον?Και τι ακριβως εννοεις οτι αλλαξες το περιβαλλον του ονειρου, αν επιτρεπεται?.....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #536  
Παλιά 08-12-12, 23:56
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Η συνειδητοτητα για την οποια μιλας σχετιζεται με τα ''Εγω''?(ζηλεια,υπερηφανεια κτλ...)
Ναι, αλλά αυτό είναι ένα ξεχωριστό ζήτημα, πολύ βαθύ βέβαια. Πολύ ευχαρίστως να το κουβεντιάσουμε σε κάποιο αλλο θέμα
Παράθεση:
Ή ειναι απλα η συγκεντρωση στην παρουσα στιγμη?
Όταν μπορείς να είσαι στη στιγμή, να είσαι συνειδητός, τότε μπορείς να παρατηρείς τις ψυχολογικές κινήσεις, τις κινήσεις του εγώ, ας το πούμε έτσι. Επομένως το εγώ δεν εκφράζεται, γιατί πέφτει πάνω του το φως της συνείδησης. Σαν αποτέλεσμα, το εγώ ατροφεί.
Με το να είναι κάποιος στη στιγμή, στο εδώ και το τώρα, συνειδητός, μέσα στη μέρα, μπορεί να πετύχει Αστρική Προβολή. Αυτό είναι ανεξάρτητο με το οτι έχει εγώ. (όλοι έχουμε εγώ)

Παράθεση:
Δυσκολευομαι να καταλαβω...Επισης ειχα διαβασει οτι το αστρικο σωμα εμεις οι ''κοινοι θνητοι'' δεν το εχουμε.Αλλά αποκτάται κατα την πνευματική εξέλιξη...οπότε τι είδους αστρική προβολή μπορει να γινει χωρις αστρικο σωμα?....
Θέλω να πιστεύω οτι οι περισσότεροι μας έχουμε ένα, έστω ατροφικό, αστρικό σώμα.
Εντούτοις πρέπει να ξεκαθαρίσουμε το εξής. Υπάρχει ηλιακό αστρικό σώμα και σεληνιακό αστρικό σώμα. Εμείς, έχουμε το σεληνιακό, και αυτό είναι ατροφικό. Ή τουλάχιστον, θέλω να πιστεύω οτι το έχουμε.
Όταν ορισμένοι λένε οτι δεν έχουμε αστρικό σώμα, εννοούν το ηλιακό αστρικό σώμα και επίσης ορισμένοι εννοούν οτι απλά το σεληνιακό μας σώμα, είναι ατροφικό. Οπότε πρέπει να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο αυτά.
Η άποψη μου είναι, ότι όποιος δεν μπορεί να πετύχει κάποιου είδους εμπειρία σχετική με την Α.Π. είναι επειδή δεν καλλιεργεί συνειδητότητα. Κοιμάται μέσα στη μέρα.
Παράθεση:
Ειναι αραγε μεγαλο εμποδιο το οτι φτιαχνω ιστοριες με το μυαλο μου κατα την ημερα?
Δυστυχώς το κάνω και εγώ και δυστυχώς είναι εμπόδιο...
Παράθεση:
Dark Angel ακολουθησες καποια τεχνικη για να καταφερεις να αλλαξεις το περιβαλλον?
Θα έλεγα, αν και η ερώτηση δεν απευθύνεται σε εμένα, οτι αυτό γίνεται κατα βούληση.
Απάντηση με παράθεση
  #537  
Παλιά 09-12-12, 17:49
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όταν μπορείς να είσαι στη στιγμή, να είσαι συνειδητός, τότε μπορείς να παρατηρείς τις ψυχολογικές κινήσεις, τις κινήσεις του εγώ, ας το πούμε έτσι. Επομένως το εγώ δεν εκφράζεται, γιατί πέφτει πάνω του το φως της συνείδησης. Σαν αποτέλεσμα, το εγώ ατροφεί.
Με το να είναι κάποιος στη στιγμή, στο εδώ και το τώρα, συνειδητός, μέσα στη μέρα, μπορεί να πετύχει Αστρική Προβολή. Αυτό είναι ανεξάρτητο με το οτι έχει εγώ. (όλοι έχουμε εγώ)
Tωρα εχω καποιες ελπιδες....Θα μπορουσαμε να πουμε οτι οσοι εστω μεσα στο ονειρο καταλαβαινουν οτι προκειται για ονειρο, εχουν λιγο μεγαλυτερη συνειδητοτητα απο οσους δεν το κανουν?
Παράθεση:
Θέλω να πιστεύω οτι οι περισσότεροι μας έχουμε ένα, έστω ατροφικό, αστρικό σώμα.
Εντούτοις πρέπει να ξεκαθαρίσουμε το εξής. Υπάρχει ηλιακό αστρικό σώμα και σεληνιακό αστρικό σώμα. Εμείς, έχουμε το σεληνιακό, και αυτό είναι ατροφικό. Ή τουλάχιστον, θέλω να πιστεύω οτι το έχουμε.
Όταν ορισμένοι λένε οτι δεν έχουμε αστρικό σώμα, εννοούν το ηλιακό αστρικό σώμα και επίσης ορισμένοι εννοούν οτι απλά το σεληνιακό μας σώμα, είναι ατροφικό. Οπότε πρέπει να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο αυτά.
Η άποψη μου είναι, ότι όποιος δεν μπορεί να πετύχει κάποιου είδους εμπειρία σχετική με την Α.Π. είναι επειδή δεν καλλιεργεί συνειδητότητα. Κοιμάται μέσα στη μέρα.
Δηλαδη παρόλο που δεν εχω αστρικο σωμα, με καταλληλη προσπαθεια(συνειδητοτητα στη μερα) θα μπορουσα να κατορθωσω στο ονειρο μου να δω το δωματιο μου ακριβως οπως ειναι στην πραγματικοτητα?(αστρικη προβολη).....Ειχα την εντυπωση οτι οσο εχουμε παθη κατι τετοιο θα παραμενει αδυνατο.

Παράθεση:
Θα έλεγα, αν και η ερώτηση δεν απευθύνεται σε εμένα, οτι αυτό γίνεται κατα βούληση.
Μαλιστα...δηλαδη μου λειπει συνειδητοτητα,αφου παρολο που θελω δεν μπορω....Τι άποψη εχεις για τις Πυλες που μιλουσε ο Καστανεντα?Αξιζει να ακολουθησει κανεις τις πρακτικες στο βιβλιο η Tεχνη των Ονείρων ή ειναι ολα της φαντασιας?.....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 09-12-12 στις 17:50
Απάντηση με παράθεση
  #538  
Παλιά 09-12-12, 20:33
nkwolf92 Ο χρήστης nkwolf92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2012
Μηνύματα: 1
Post

Καλησπέρα,

προσπαθώ τον τελευταίο χρόνο και εγώ να προβληθώ συνειδητά
αλλά δίχως αποτέλεσμα...
Πρόσφατα όμως καθώς κοιμόμουν, νωρίς το πρωί, άνοιξα τα μάτια μου
χωρίς κάτι να με ξυπνήσει, αλλά βρισκόμουν σε μία κατάσταση όπου
το σώμα σου είναι πολύ βαρύ και δεν μπορείς να κουνήσεις τίποτα, σχεδόν
παράλυση. Εκείνη τη στιγμή σκέφτομαι "Ωραία, αστρική προβολή τώρα!".
(Είχα δοκιμάσει να κουνήσω τα χέρια μου, αλλά καμία ανταπόκριση)
Σε μια στιγμή μετά από έντονη προσπάθεια σβήνουν όλα γύρω μου, και ξανανοίγω τα μάτια... και βλέπω τον εαυτό μου ξαπλωμένο σε τρίτο πρόσωπο.
Εκείνη τη στιγμή χάρηκα και σκέφτηκα:"Ωραία, να κρατήσω αυτήν την κατάσταση όσο μπορώ" αλλά σε κάποια στιγμή γυρνάω πάλι πίσω σε πρώτο πρόσωπο... Και πάλι από την αρχή, κάπως σαν deja vu, σκέφτομαι να ξανακάνω το ίδιο πράγμα... Τα καταφέρνω αλλά αυτό που συνέβη είναι πολύ παράξενο από όσα έχω διαβάσει τα τελευταία 4 χρόνια έρευνας. Βρίσκομαι ξαφνικά δίπλα από το φυσικό μου σώμα και όχι από πάνω του(όπως πριν). Κοιτάω σε μια στιγμή πάνω από το σώμα μου και αντικρύζω ένα άλλο (αστρικό σώμα να το πω?). Όσο το παρατηρούσα κατάλαβα πως ήταν ίδιο με εμένα (χαρακτηριστικά προσώπου) με την διαφορά ότι ήταν πιο γερασμενό (λιπαρό πρόσωπο με ελαφρές ρυτίδες, γύρω στα 30 ας πούμε). Άλλο ένα πράγμα που πρόσεξα ήταν πως η όραση μου ήταν συνδεμένη μαζί του, εννοώ πως ενώ το αντίκρυζα, έβλεπα ταυτόχρονα το τι έβλεπε και αυτό(το φυσικό μου σώμα να κοιμάται). Δεν υπήρξε καμία επικοινωνία, απλά το κοιτούσα και σε μία στιγμή το πρόσεξα στα μάτια, σαν να είχε ένα βλέμμα νοσταλγικό. Το σώμα του ήταν ένα λευκό προς θαλασσί κύμα ενέργειας με μόνο το πρόσωπό του να έχει διακριτά χαρακτηριστικά. Κατά την διάρκεια και των 2 γεγονότων, δεν είχα έλεγχο των κινήσεων μου αλλά μπορώ να πω πως είχα συνείδηση.

Έχω σκεφτεί δύο ενδεχόμενα:

Πρώτον, να χώρισα την συνείδηση μου στα δύο (πράγμα που δεν γίνεται απ' όσα έχω ακούσει και διαβάσει)
Δεύτερον, το αστρικό σώμα που με κοιτούσε, να είναι το αστρικό σώμα του μελλοντικού μου εαυτού, καθώς:
-ταιριάζει η ηλικία
-από όσα έχω διαβάσει, γνωρίζω πως το αστρικό σώμα, πέρα του ότι μπορεί να ταξιδέψει σε οποιοδήποτε μέρος και χρόνο αποφασίσουμε.

Αυτά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkwolf92 : 09-12-12 στις 20:33
Απάντηση με παράθεση
  #539  
Παλιά 11-12-12, 11:15
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Δηλαδη παρόλο που δεν εχω αστρικο σωμα, με καταλληλη προσπαθεια(συνειδητοτητα στη μερα) θα μπορουσα να κατορθωσω στο ονειρο μου να δω το δωματιο μου ακριβως οπως ειναι στην πραγματικοτητα?(αστρικη προβολη).....
Θεωρώ οτι ο καθένας έχει ένα υποτυπώδες αστρικό σώμα. Ναι.
Παράθεση:
Ειχα την εντυπωση οτι οσο εχουμε παθη κατι τετοιο θα παραμενει αδυνατο.
Αν ήταν έτσι κανείς δεν θα μπορούσε να κάνει.
Εντούτοις άτομα χαμηλής δόνησης, ιδιοτελή κλπ, μάλλον καλύτερα να μείνουν μακρια απο τέτοιες πρακτικές.
Παράθεση:
Μαλιστα...δηλαδη μου λειπει συνειδητοτητα,αφου παρολο που θελω δεν μπορω....
Πιστεύω οτι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα.
Παράθεση:
Τι άποψη εχεις για τις Πυλες που μιλουσε ο Καστανεντα?Αξιζει να ακολουθησει κανεις τις πρακτικες στο βιβλιο η Tεχνη των Ονείρων ή ειναι ολα της φαντασιας?.....
Δεν έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο, αν πρόκειται για τεχνικές που χρειάζονται πολύ φαντασία ή/και σχετίζονται με την αυθυποβολή μέσω της φαντασίας, εμένα προσωπικά δε με έχουν βοηθήσει. Για κάποιον άλλο ίσως να είναι χρήσιμες. Τεχνικές που δεν έχουν να κάνουν με τη φαντασία και την αυθυποβολή, είναι μάλλον πιο αποτελεσματικές.

Θα συνιστούσα πάντως σε οποιονδήποτε θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την Α.Π. να κάνει μια έρευνα πρώτα σχετικά με τα πάντα σχετικά με αυτή (υπάρχουν πολλά βιβλία σχετικά με το θέμα). Γιατί αν θέλεις να είσαι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο πρέπει να ασχοληθείς με ένα μεγάλο εύρος θεμάτων εσωτερικών-μεταφυσικών.
Απάντηση με παράθεση
  #540  
Παλιά 11-12-12, 11:17
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkwolf92
Πρώτον, να χώρισα την συνείδηση μου στα δύο (πράγμα που δεν γίνεται απ' όσα έχω ακούσει και διαβάσει)
Δεν το έχω κάνει, αλλά με βάση όσα εγώ έχω ακούσει και διαβάσει, γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.