Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #591  
Παλιά 19-03-13, 13:55
Το avatar του χρήστη ecco
ecco Ο χρήστης ecco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2012
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

δεν καταφερα καν να μπω σε υπνοπαραλυση.ημουν τοσο ενεργητικος που δεν καταφερα να μεινω ακινητος.ομως σε καποια στιγμη ενιωσα οτι παραλυει το σωμα μου.πολυ αργα και σταθερα.εμεινα εκει κανα δεκαλεπτο μεχρι που δεν αντεξατκαι τα παρατησα.


πολυ ενδιαφερον αυτα που λες για το υποσυνειδητο και το αστρικο και εχω σκεφτει να παρατησω γενικα ασχημες εικονες απο ταινιες,games κτλπ ομως δεν μπορουσα να αντισταθω και ηθελα να δω την ταινια.

ο διαλογισμος ειναι κατι που θελω να αρχισω καποια στιγμη.εχει τοσες εφαρμογες.

οτι και να δω η φανταστω στην υπνοπαραλυση δεν μπορει να μου προκαλεσει ζημια.στο αστρικο πεδιο ισχυει το ιδιο;
Απάντηση με παράθεση
  #592  
Παλιά 19-03-13, 14:04
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ecco Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν καταφερα καν να μπω σε υπνοπαραλυση.ημουν τοσο ενεργητικος που δεν καταφερα να μεινω ακινητος.ομως σε καποια στιγμη ενιωσα οτι παραλυει το σωμα μου.πολυ αργα και σταθερα.εμεινα εκει κανα δεκαλεπτο μεχρι που δεν αντεξατκαι τα παρατησα.


πολυ ενδιαφερον αυτα που λες για το υποσυνειδητο και το αστρικο και εχω σκεφτει να παρατησω γενικα ασχημες εικονες απο ταινιες,games κτλπ ομως δεν μπορουσα να αντισταθω και ηθελα να δω την ταινια.

ο διαλογισμος ειναι κατι που θελω να αρχισω καποια στιγμη.εχει τοσες εφαρμογες.

οτι και να δω η φανταστω στην υπνοπαραλυση δεν μπορει να μου προκαλεσει ζημια.στο αστρικο πεδιο ισχυει το ιδιο;
Ότι ζημιά μπορείς να πάθεις και όταν κυκλοφορείς στον δρόμο, και δεν έχεις ιδέα τι συμβαίνει την ίδια στιγμή στο αστρικό.. Γιατί το αστρικό σώμα δεν το έχεις μόνο όταν κοιμάσαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 19-03-13 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #593  
Παλιά 19-03-13, 18:33
Το avatar του χρήστη ecco
ecco Ο χρήστης ecco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2012
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι ζημιά μπορείς να πάθεις και όταν κυκλοφορείς στον δρόμο, και δεν έχεις ιδέα τι συμβαίνει την ίδια στιγμή στο αστρικό.. Γιατί το αστρικό σώμα δεν το έχεις μόνο όταν κοιμάσαι
μάλιστα. θα το έχω υπόψιν.εχω πολυ διαβασμα μπροστα μου.και αλλα διαφορα γιατι οπως ξερουμε το διαβασμα δεν ειναι αρκετο.
Απάντηση με παράθεση
  #594  
Παλιά 30-03-13, 20:07
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Συνήθιζα πάντοτε να βλέπω την αστρική προβολή σαν ένα ακόμη συνηθισμένο όνειρο,που δεν έχει καμία σχέση με το παραφυσικό.Υπάρχουν σίγουρα πάρα πολλοί άνθρωποι που πιστεύουν έντονα το ακριβώς ανάποδο,ότι η αστρική προβολή είναι ένα χάρισμα που σου επιτρέπει να μεταφερθείς στο λεγόμενο αστρικό πεδίο και να επικοινωνήσεις με τα πνεύματα αυτής της διάστασης,ενώ υπήρξαν και άνθρωποι που αφιέρωσαν την ζωή τους στα όνειρα αυτά και μάλιστα ισχυρίζονταν πως μπόρεσαν να φτάσουν σε σημείο επικοινωνίας με τον Θεό ή με αγγέλους!
Σύμφωνα με την κοινή παραδοχή,όταν ένα άτομο έχει αστρική προβολή,τότε η ψυχή του διαχωρίζεται "προσωρινά" απο το σώμα του και μεταφέρεται ελεύθερη προς το αστρικό πεδίο.Και μαζί με αυτήν,μεταφερόμαστε ουσιαστικά και εμείς και έτσι ό,τι βλέπουμε εμείς στο συνηδειτό μας όνειρο,είναι ουσιαστικά τα βιώματα της ψυχής σε αυτήν την άγνωστη διάσταση.Μάλιστα,με την έναρξη της αστρικής προβολής το άτομο βλέπει στο όνειρο του να βρίσκεται έξω απο το σώμα του και όσο και αν προσπαθεί να μπει μέσα σε αυτό είναι σαν κάτι να το εμποδίζει...
Μπορεί η αστρική προβολή να έχει πολλούς οπαδούς στην σημερινή μας εποχή αλλά το θέμα αυτό έχει δύο πολύ "ευαίσθητα" σημεία που μπορούν να ακυρώσουν πάρα πολύ εύκολα την αυθεντικότητα του!! Καταρχάς το βρίσκω αδιανόητο η ψυχή μας να φεύγει έτσι εύκολα απο το σώμα μας!!Η μοναδική περίπτωση που θα φύγει η ψυχή απο το σώμα κάποιου,είναι όταν πεθάνει αυτό το άτομο...Ο αποχωρισμός της ψυχής απο το υλικό μας σώμα σηματοδοτεί τον θάνατο για εμάς!!Πως γίνεται λοιπόν,εφόσον στην αστρική προβολή η ψυχή φεύγει απο το σώμα,το άτομο να μην πεθαίνει;Αφού η μοναδική αιτία ζωής του σώματος(φιλοσοφικά)είναι η ψυχή...
Θα μου πείτε,υπάρχει ακόμη ένας ελαφρός δεσμός μεταξύ ψυχής και σώματος!Βέβαια εγώ θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να υπάρχει δεσμός μεταξύ ψυχής και σώματος-πως βγήκε τέλος πάντων αυτό το συμπέρασμα-...Η ψυχή(σύμφωνα με την ιδεολογία μου)είναι απλώς η αιτία της ζωής που το μόνο που κάνει είναι να μεταφέρεται απο σώμα σε σώμα!Εάν μια ψυχή βγει απο ένα σώμα,τότε μετά είναι αδύνατον να επιστρέψει(διαφορετικά οι νεκροί θα ανασταίνονταν)
Ας περάσουμε και στο δεύτερο σημείο-λακούβα της υπόθεσης!Σύμφωνα με αυτό,το άτομο μεταφέρεται στο αστρικό πεδίο μέσω της ψυχής του,έχοντας μάλιστα επίγνωση ότι βλέπει όνειρο!Θα πρέπει να σημειώσω ότι για εμένα η ψυχή είναι κάτι χωρίς συνήδειση!Δεν σκεφτόμαστε λόγο της ψυχής,δεν νιώθουμε συναισθήματα λόγο της ψυχής ,δεν έχουμε τον χαρακτήρα που έχουμε λόγο της ψυχής!!Όλα αυτά τα καθορίζει ο εγκέφαλος μας(και ίσως και τα γονίδια μας),η ψυχή το μόνο που κάνει είναι να προσφέρνει ζωή και τίποτα παραπάνω!!Η ψυχή δεν έχει ουδεμία σχέση με το μυαλό και τα γονίδια του καθενός!Συνεπώς,ακόμη και ΕΑΝ γινόταν η ψυχή να αποχωριστεί προσωρινά το σώμα μας,εμείς δεν θα έπρεπε να ζούμε ό,τι ζει η ψυχή αλλά ίσα ίσα θα βρισκόμασταν σε λήθη(χωρίς την ψυχή)!!Η μνήμη μας και η συνήδειση μας δεν πρέπει να συγχέεται με την ψυχή...
Εκτός αυτών,το υλικό μας σώμα συγκρατεί την ψυχή μέσα του(ή η ψυχή συγκρατήται μέσα σε αυτό),χαρακτηρίζοντας το την λεγόμενη <<φυλακή>> της ψυχής,το αντικείμενο δηλαδή που απομονώνει την ψυχή και την περιορίζει στο ελάχιστο!!Ο λόγος είναι ώστε η ψυχή να μην μπορεί να το "σκάει" απο μόνη της και να νεκρώνει ο οργανισμός που διατηρούσε ζωντανό...Άρα το βρίσκω και πάλι αδύνατο η ψυχή να μπόρεσε να το "σκάσει" απο το σώμα κάποιου και να μεταφέρθηκε σε κάποια άλλη διάσταση...
Άρα λοιπόν τι μένει να υποθέσουμε;Ότι πολύ απλά η αστρική προβολή δεν είναι τίποτε παραπάνω απο ένα απλό,συνηθισμένο συνηδειτό όνειρο!Ο ονειρευόμενος βλέπει απλά το σώμα του μπροστά του και έτσι αρχίζει να νομίζει πως η ψυχή του βγήκε έξω απο αυτό!Συνήθως όμως ένα άτομο μπορεί να το δει αυτό,λόγο της σημερινής ιδέας που έχουμε σήμερα για την αστρική προβολή,δηλαδή αν στο υποσυνήδειτο του είναι καταγραμμένη η εικόνα της αστρικής προβολής(όπως την άκουσε),τότε είναι λογικό να την δει και στα όνειρα του...Διότι τα όνειρα είναι απλές επεξεργασίες του εγκεφάλου μας,ότι έχει καταγραμένο στο συνηδειτό και-κυρίως- το υποσυνήδειτο του...Η εικόνα που έχουμε για το άτομο που προσπαθεί να ξαναμπεί μέσα στο σώμα του είναι επίσης κλασσική!Μην μου πείτε ότι ποτέ ως τώρα δεν έχετε προσπαθήσει να ξυπνήσετε απο ένα συνηδειτό όνειρο αλλά δεν τα καταφέρνατε;Οι περισσότερες προσπάθειες μας να βγούμε απο ένα συνηδειτό όνειρο αποτυγχάνουν και έτσι εξηγήται που ενώ τα άτομα προσπαθούν να μπουν στο σώμα τους,δεν τα καταφέρνουν...
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #595  
Παλιά 30-03-13, 23:06
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Φίλε Μάτριξ
Να τα πάρουμε με τη σειρά
Παράθεση:
Συνήθιζα πάντοτε να βλέπω την αστρική προβολή σαν ένα ακόμη συνηθισμένο όνειρο,που δεν έχει καμία σχέση με το παραφυσικό
Άλλο πράγμα το όνειρο, άλλο πράγμα το συνειδητό ονείρεμα, άλλο πράγμα η -συνειδητή- αστρική προβολή. Τρία διαφορετικά πράγματα.
Παράθεση:
νώ υπήρξαν και άνθρωποι που αφιέρωσαν την ζωή τους στα όνειρα αυτά και μάλιστα ισχυρίζονταν πως μπόρεσαν να φτάσουν σε σημείο επικοινωνίας με τον Θεό ή με αγγέλους!
Καλά το τι ισχύριζεται ο καθένας και το κατα πόσο μιλάει με "αγγέλους" (ή και δαίμονες for that matter).. είναι άλλου παπά ευαγγέλιο
Παράθεση:
Μάλιστα,με την έναρξη της αστρικής προβολής το άτομο βλέπει στο όνειρο του να βρίσκεται έξω απο το σώμα του και όσο και αν προσπαθεί να μπει μέσα σε αυτό είναι σαν κάτι να το εμποδίζει...
Το αντίθετο. Δεν έχω ακούσει κανέναν να μου πει οτι δεν μπορούσε να μπει στο σώμα, έχω ακούσει πολλούς να λένε οτι ενώ ήθελαν να συνεχίσει η εμπειρία τους, ξαφνικά για εκείνο ή τον άλλο λόγο επέστρεψαν στο φυσικό τους σώμα.
Παράθεση:
Σύμφωνα με την κοινή παραδοχή,όταν ένα άτομο έχει αστρική προβολή,τότε η ψυχή του διαχωρίζεται "προσωρινά" απο το σώμα του και μεταφέρεται ελεύθερη προς το αστρικό πεδίο.
Λάθος. Αυτό είναι η απλουστευτική εξήγηση που δίνεται για τους άσχετους με το φαινόμενο. Αυτό το οποίο "διαχωρίζεται" είναι το αστρικό σώμα, όχι η ψυχή... και είναι ένα απ' τα πολλά σώματα που έχουμε, ούτε καν ένα και μοναδικό.
(Επίσης για να μιλήσουμε για ψυχή θα πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε με την λέξη)
Παράθεση:
Ο αποχωρισμός της ψυχής απο το υλικό μας σώμα σηματοδοτεί τον θάνατο για εμάς!!
Ο αποχωρισμός του φυσικού και αιθερικού σώματος απο τα υπόλοιπα συν την ψυχή (αυτό δηλ. που αποκαλείται "ψυχή" απ' τους χριστιανούς) σηματοδοτεί το τέλος της ζωής στον φυσικό κόσμο 9εν ολίγοις).
Παράθεση:
Η ψυχή(σύμφωνα με την ιδεολογία μου)είναι απλώς η αιτία της ζωής που το μόνο που κάνει είναι να μεταφέρεται απο σώμα σε σώμα!
Αυτό προσωπικά -με εσωτεριστική ορολογία- το αποκαλώ ουσία, όχι ψυχή, η οποία θεωρώ οτι είναι σαν μετεξέλιξη της ουσίας, αλλά όχι η ουσία.
Παράθεση:
Εκτός αυτών,το υλικό μας σώμα συγκρατεί την ψυχή μέσα του(ή η ψυχή συγκρατήται μέσα σε αυτό),χαρακτηρίζοντας το την λεγόμενη <<φυλακή>> της ψυχής,το αντικείμενο δηλαδή που απομονώνει την ψυχή και την περιορίζει στο ελάχιστο!!Ο λόγος είναι ώστε η ψυχή να μην μπορεί να το "σκάει" απο μόνη της και να νεκρώνει ο οργανισμός που διατηρούσε ζωντανό...Άρα το βρίσκω και πάλι αδύνατο η ψυχή να μπόρεσε να το "σκάσει" απο το σώμα κάποιου και να μεταφέρθηκε σε κάποια άλλη διάσταση...
Η αντίληψη είναι που το σκάει. Όλα αυτά που περιγράφεις, ανήκουν στην Σωκρατική (και χριστιανική) αντίληψη. Αυτό δηλ. που αναφέρεις αναφέρεται αναλυτικά στο "ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΦΑΙΔΩΝ" στη τελευταία κουβέντα του Σωκράτη. Όμως πρέπει να καταλάβουμε οτι και οι χριστιανοί και ο Σωκράτης αντιμετώπιζαν με μια απλουστευτική οπτική το ζήτημα με την έννοια οτι δεν είχανε την ορολογία και τις γνώσεις που έχουμε σήμερα για να δώσουνε συγκεκριμένα ονόματα στις εμπειρίες τους και να ειναι ακριβολόγοι (ή δεν τους ενδιέφερε). Χρησιμοποιούσαν το λεξιλόγιο και τις κοινές λέξεις που ήταν γνωστές και της εποχής τους για να αναφερθούν σε φαινόμενα για τα οποία υπάρχει συγκεκριμένο λεξιλόγιο για όποιον τα γνωρίζει σήμερα.

Ως προς το ζήτημα της ψυχής ή αυτού που αποκαλώ εγώ ουσία, είναι δύσκολο να πούμε αν μένει ή φεύγει. Γιατί η λογική "φεύγω - μένω" είναι μια λογική που βασίζεται στον χώρο. Δηλ. οτι ένα πράγμα φεύγει απο το μέρος Α και πάει στο μέρος Β. Έλα όμως που για την ψυχή (ουσία) δεν υφίσταται χώρος! (τουλάχιστον όπως τον εννοούμε)
Επομένως είναι πιο ασφαλές και πιο ακριβές να πούμε, οτι αυτό που μεταφέρεται, είναι η ικανότητα της αντίληψης. Δηλ. αντί εσύ να αντιλαμβάνεσαι τον χωρο-χρόνο Α, σε μια αστρική προβολή αντιλαμβάνεσαι τον χωρο-χρόνο Β. Δηλαδή αντί να παίρνεις πληροφορίες Α, παίρνεις πληροφορίες Β. Ή έχεις αντίληψη (παίρνεις πληροφορίες-ερεθίσματα) και από το Α και από το Β.
Σε άλλη μορφή αντίληψης, μπορεί να παίρνεις πληροφορίες και απ' το Α και το Β και απ' το Δ (όποιο και να 'ναι αυτό).
Επομένως όλα αυτά είναι δύσκολο να τα ορίσουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 30-03-13 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #596  
Παλιά 31-03-13, 00:17
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Μάτριξ
Να τα πάρουμε με τη σειρά
Άλλο πράγμα το όνειρο, άλλο πράγμα το συνειδητό ονείρεμα, άλλο πράγμα η -συνειδητή- αστρική προβολή. Τρία διαφορετικά πράγματα.


Εξήγισε μου γιατί είναι διαφορετικά αυτά τα τρία πράγματα;Δηλαδή ποιά η διαφορά στο συνηδειτό ονείρεμα απο το ασυνείδητο;Απλά δεν θυμόμαστε ότι κοιμόμαστε...Κατά τα άλλα το όνειρο δημιουργήται απο τον εγκέφαλο μας!Και τι θα πει συνηδειτή αστρική προβολή;Ποιός μπορεί να μας επιβεβαιώσει ότι η αστρική προβολή δεν είναι απλώς ένα ακόμη συνηδειτό ονείρεμα που απλά του δώσαμε διαστάσεις;...
Το όνειρο είναι όνειρο!Δεν έχει σημασία αν είναι όμορφο ή άσχημο,αν είναι συνηδειτό ή ασυνήδειτο,αν βλέπεις να πετάς ή να κάνεις μπάντζι-τζάμπινγκ,το όνειρο δημιουργήται-ορίζεται απο τον εγκέφαλο!!Και ο εγκέφαλος δεν έχει καμία σχέση με αστρικά πεδία και ταξίδια αναψυχής...

Καλά το τι ισχύριζεται ο καθένας και το κατα πόσο μιλάει με "αγγέλους" (ή και δαίμονες for that matter).. είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Αυτό δεν το είπα σαν επιχείρημα υπερ της ιδέας μου!Απλά μου ήρθε στο μυαλό την ώρα που έγραφα και είπα να το πω και αυτό πληροφοριακά...

Το αντίθετο. Δεν έχω ακούσει κανέναν να μου πει οτι δεν μπορούσε να μπει στο σώμα, έχω ακούσει πολλούς να λένε οτι ενώ ήθελαν να συνεχίσει η εμπειρία τους, ξαφνικά για εκείνο ή τον άλλο λόγο επέστρεψαν στο φυσικό τους σώμα.

Όπως και να'χει δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στο θέμα μας,ως επι των πλείστων!Εξακολουθώ να το βλέπω σαν προσπάθεια του ατόμου να ξυπνήσει απο το όνειρο του!Αυτή είναι η ουσία του θέματος!!Τώρα αν ξυπνάει ή όχι φαντάζομαι εξαρτάται(εγώ πάντως έχω ακούσει πως συνήθως δεν ξυπνάνε,οπότε δεν θα φέρω άποψη επάνω σε αυτό)...

Λάθος. Αυτό είναι η απλουστευτική εξήγηση που δίνεται για τους άσχετους με το φαινόμενο. Αυτό το οποίο "διαχωρίζεται" είναι το αστρικό σώμα, όχι η ψυχή... και είναι ένα απ' τα πολλά σώματα που έχουμε, ούτε καν ένα και μοναδικό.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά τώρα βρίσκω ακόμη πιο ανόητο το όλο θέμα!Τι πάει να πει <<αστρικό σώμα>>;Ποιός το όρισε αυτό;Δηλαδή είναι σώμα που φτιάχνεται στα άστρα(δεν το λέω με διάθεση ειρωνίας,για να μην υπάρχουν παρεξηγίσεις);Και τι σχέση έχει αυτό με το υλικό μας σώμα;Πως στην ευχή διαχωρίζεται απο αυτό;Ποιός μου αποδυκνείει εμένα ότι υπάρχει όντως αυτό το σώμα(όχι να το φέρεις και να μου το δείξεις,απλά με επιχειρήματα)και ποιά είναι τα πολυάριθμα άλλα σώματα που συνδέονται με εμάς;Εμείς γιατί δεν έχουμε σχέση με αυτά;Περιμένω αλήθεια απαντήσεις...

(Επίσης για να μιλήσουμε για ψυχή θα πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε με την λέξη)

Δεν μπορώ να σου το ορίσω,είναι κάτι πάρα πολύ αόριστο,είναι έννοια του τύπου "όπως την αντιλαμβάνεται κανείς"...Εγώ την αντιλαμβάνομαι απλώς ως την αιτία που έχουμε ζωή,τίποτε λιγότερο ή περισσότερο!Αλλά έχω ήδη προαναφερθεί για το τι πιστεύω για την έννοια ψυχή στο προηγούμενο ποστ μου,αρκετές φορές...

Ο αποχωρισμός του φυσικού και αιθερικού σώματος απο τα υπόλοιπα συν την ψυχή (αυτό δηλ. που αποκαλείται "ψυχή" απ' τους χριστιανούς) σηματοδοτεί το τέλος της ζωής στον φυσικό κόσμο 9εν ολίγοις).
Αυτό προσωπικά -με εσωτεριστική ορολογία- το αποκαλώ ουσία, όχι ψυχή, η οποία θεωρώ οτι είναι σαν μετεξέλιξη της ουσίας, αλλά όχι η ουσία.


Εξήγισε μου,γιατί ο θάνατος πρέπει να είναι τόσο περίπλοκος;
Λες ότι το φυσικό μας σώμα πεθαίνει επειδή,όχι απλώς αποχωρίζεται την ψυχή του,αλλά και όλα τα υπόλοιπα "υποτιθέμενα" σώματα με τα οποία συνδέεται...
Και διερωτόμαι εγώ,τα άλλα σώματα γιατί πιστεύεις ότι είναι τόσο σημαντικά για το δικό μας;Εγώ σου εξήγισα ότι η ψυχή μας παρέχει την ζωή και δίχως αυτήν το σώμα νεκρώνει,άρα λοιπόν εξηγήται που μόλις χάνουμε την ψυχή,πεθαίνουμε.Γιατί όμως αν χάσουμε το αστρικό μας σώμα πεθαίνουμε;Τι το σπουδαίο δηλαδή μας παρέχει;Και δεν κατάλαβα γιατί ονομάζεται "αστρικό σώμα"!!
Αυτό για την "ουσία" είναι ένα πολύ μακροσκελές θέμα που δεν προλαβαίνω τώρα να συζητήσω!Πάντως η ιδέα της ουσίας προήλθε απο τον Πλάτωνα,ο οποίος ισχυρίζονταν ότι όλα τα σώματα δομούνται απο τα 5 στοιχεία(όπως νόμιζε) της φύσεως(φωτιά,νερό,γη,αέρας και πεμπτουσία ή αιθέρας)...Πράγμα που για την επιστήμη είναι λάθος εδώ και αιώνες!Άρα και η ιδέα που είχε ο Πλάτωνας για την πεμπτουσία είναι και αυτή λάθος...Αποδεδειγμένα και όχι με φρούδες υποθέσεις!!

Η αντίληψη είναι που το σκάει. Όλα αυτά που περιγράφεις, ανήκουν στην Σωκρατική (και χριστιανική) αντίληψη. Αυτό δηλ. που αναφέρεις αναφέρεται αναλυτικά στο "ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΦΑΙΔΩΝ" στη τελευταία κουβέντα του Σωκράτη. Όμως πρέπει να καταλάβουμε οτι και οι χριστιανοί και ο Σωκράτης αντιμετώπιζαν με μια απλουστευτική οπτική το ζήτημα με την έννοια οτι δεν είχανε την ορολογία και τις γνώσεις που έχουμε σήμερα για να δώσουνε συγκεκριμένα ονόματα στις εμπειρίες τους και να ειναι ακριβολόγοι (ή δεν τους ενδιέφερε). Χρησιμοποιούσαν το λεξιλόγιο και τις κοινές λέξεις που ήταν γνωστές και της εποχής τους για να αναφερθούν σε φαινόμενα για τα οποία υπάρχει συγκεκριμένο λεξιλόγιο για όποιον τα γνωρίζει σήμερα.

Στην Σωκρατική φιλοσοφία ναι,όντως ανήκουν(και εμένα με τιμάει αυτό)
Όμως ο χριστιανισμός δεν έχει την παραμικρή σχέση εδώ πέρα!Ο Χριστός έλεγε λόγου χάρι ότι η ψυχή και το σώμα είναι ένα και για αυτό τον λόγο όταν αναστήθηκε το σώμα του υψώθηκε στους ουρανούς!Επίσης,στον χριστιανισμό η ψυχή έχει συνήδειση και για αυτόν τον λόγο οι ψυχές πηγαίνουν στον Παράδεισο,όπου περνάν την αιώνια ζωή εκεί πέρα ή στην Κόλαση,όπου περνάν τα αιώνια μαρτύρια για τις αμαρτίες τους...
Επίσης,οι ιδέες του Σωκράτη και των περισσότερων αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων(και όχι μόνο)δεν ήταν απλές σκέψεις του τύπου "κάτσε να σκεφτούμε τώρα κάτι για να περάσει η ώρα"...Ήταν άνθρωποι με ιδέες πολύ μπροστά απο την εποχή τους που πολλές φορές δημιουργούν εντύπωση ακόμη και σήμερα...Κοντολογίς,η σοφία των αρχαίων κατά την γνώμη μου είναι κάτι το(σχεδόν)απαραβίαστο και για αυτόν τον λόγο σήμερα σε όλον τον κόσμο διδασκόμαστε για αυτούς και τις ιδέες και τα έργα τους...Η σοφία του χριστιανισμού όμως είναι η συνηθισμένη που σου παρέχει πάνω-κάτω και η κάθε θρησκεία(μιάς και ο Χριστός ό,τι και αν είπε απλά το αντέγραψε απο άλλους,τα περισσότερα μάλιστα απο τους αρχαίους Έλληνες)

Ως προς το ζήτημα της ψυχής ή αυτού που αποκαλώ εγώ ουσία, είναι δύσκολο να πούμε αν μένει ή φεύγει. Γιατί η λογική "φεύγω - μένω" είναι μια λογική που βασίζεται στον χώρο. Δηλ. οτι ένα πράγμα φεύγει απο το μέρος Α και πάει στο μέρος Β. Έλα όμως που για την ψυχή (ουσία) δεν υφίσταται χώρος! (τουλάχιστον όπως τον εννοούμε)
Επομένως είναι πιο ασφαλές και πιο ακριβές να πούμε, οτι αυτό που μεταφέρεται, είναι η ικανότητα της αντίληψης. Δηλ. αντί εσύ να αντιλαμβάνεσαι τον χωρο-χρόνο Α, σε μια αστρική προβολή αντιλαμβάνεσαι τον χωρο-χρόνο Β. Δηλαδή αντί να παίρνεις πληροφορίες Α, παίρνεις πληροφορίες Β. Ή έχεις αντίληψη (παίρνεις πληροφορίες-ερεθίσματα) και από το Α και από το Β.
Σε άλλη μορφή αντίληψης, μπορεί να παίρνεις πληροφορίες και απ' το Α και το Β και απ' το Δ (όποιο και να 'ναι αυτό).
Επομένως όλα αυτά είναι δύσκολο να τα ορίσουμε.




Ωραία όλα αυτά όμως και πραγματικά δεν υπάρχει εδώ κάποιο σημείο που να διαφωνώ μαζί σου!Φυσικά ξέρω εκ των προτέρων ότι η ψυχή είναι κάτι που εμείς απλά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε για το τι σχέση έχει με τον χώρο ή
με τον χρόνο ή δεν εγώ τι άλλο.Για αυτό άλλωστε είπα ότι η ψυχή είναι μια εντελώς αόριστη έννοια(όπως την αντιλαμβάνεται κανείς)...Όμως και πάλι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μπορέσουμε ποτέ να αντιληφθούμε τις "αισθήσεις"(μάλλον την σχέση με τον χώρο και τον χρόνο)που έχει η ψυχή,επειδή απλούστατα άλλο ψυχή(που δεν σκέπτεται)και άλλο εγκέφαλος(που δεν έχει σχέση με την ψυχή)...Συνοπτικά,ναι το παραδέχομαι ότι η ψυχή έχει τον δικό της χώρο και τον δικό της χρόνο που λογικά διαφέρει εντελώς απο τα δικά μας δεδομένα,όμως και πάλι ποτέ και με κανένα μέσο δεν θα μπορέσουμε να συλλάβουμε τις αισθήσεις της ψυχής...Ούτε μέσα απο τα συνηδειτά όνειρα,όπως πιστεύουν πολλοί!!!
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #597  
Παλιά 31-03-13, 00:26
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Θα σου απαντήσω αύριο φίλε Μάτριξ..
Απάντηση με παράθεση
  #598  
Παλιά 31-03-13, 00:29
Το avatar του χρήστη ecco
ecco Ο χρήστης ecco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2012
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

τι ειναι η υπνοπαραλυση;τα σπαει!

καθε βραδυ που κοιμομαστε κανουμε αστρικη προβολη,το ξεχναμε και το θυμομαστε σαν ονειρο;

ειμαστε ξυπνιοι οταν κοιμομαστε;λολ
Απάντηση με παράθεση
  #599  
Παλιά 31-03-13, 01:08
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ Εμφάνιση μηνυμάτων
[/U]

Ωραία όλα αυτά όμως και πραγματικά δεν υπάρχει εδώ κάποιο σημείο που να διαφωνώ μαζί σου!Φυσικά ξέρω εκ των προτέρων ότι η ψυχή είναι κάτι που εμείς απλά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε για το τι σχέση έχει με τον χώρο ή
με τον χρόνο ή δεν εγώ τι άλλο.Για αυτό άλλωστε είπα ότι η ψυχή είναι μια εντελώς αόριστη έννοια(όπως την αντιλαμβάνεται κανείς)...Όμως και πάλι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μπορέσουμε ποτέ να αντιληφθούμε τις "αισθήσεις"(μάλλον την σχέση με τον χώρο και τον χρόνο)που έχει η ψυχή,επειδή απλούστατα άλλο ψυχή(που δεν σκέπτεται)και άλλο εγκέφαλος(που δεν έχει σχέση με την ψυχή)...Συνοπτικά,ναι το παραδέχομαι ότι η ψυχή έχει τον δικό της χώρο και τον δικό της χρόνο που λογικά διαφέρει εντελώς απο τα δικά μας δεδομένα,όμως και πάλι ποτέ και με κανένα μέσο δεν θα μπορέσουμε να συλλάβουμε τις αισθήσεις της ψυχής...Ούτε μέσα απο τα συνηδειτά όνειρα,όπως πιστεύουν πολλοί!!!
Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ , απο την στιγμή που λές οτι δέν υπάρχει τρόπος να αντιληφθούμε την υπόσταση της ψυχής , αφενός πως γνωρίζεις οτι υπάρχει και αφετέρου πως κατάφερες να προσδιορίσεις την σχέση της με τον εγκέφαλο και ποια στοιχεία σε έκαναν να παραδεχτείς οτι καταλαμβάνει τον δικό της χώρο στον δικό της χρόνο;
Απάντηση με παράθεση
  #600  
Παλιά 31-03-13, 09:44
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ecco Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ειναι η υπνοπαραλυση;τα σπαει!

καθε βραδυ που κοιμομαστε κανουμε αστρικη προβολη,το ξεχναμε και το θυμομαστε σαν ονειρο;

ειμαστε ξυπνιοι οταν κοιμομαστε;λολ

lol ναι έτσι οπως λολ τα λολ λες λολ συντροφε λολ ακριβώς λολ.τα λολ σπάει
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.