Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-11-11, 11:10
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Που κολλάει η σύγκριση των δέντρων που φύτρωσαν στο εσωτερικό ενός ερειπίου (δεν στα είπα αλλά το δέντρο πάνω από το πρώτο δεξιά παράθυρο είναι phοtoshop προφανώς) με 17 δέντρα που στέκονται σε μια λεπτή σκεπούλα? Τι είδους δέντρα είναι αυτά που παρέθεσε ο rados (έπαιζες στον ολυμπιακό?) παρακάτω? Μήπως δεν φύτρωσαν στη σκεπή αλλά απλώς φύτρωσαν περιμετρικά και αγκαλιάζουν τα κτίσματα παρακάτω? Τα κτίσματα αυτά πως είναι χτισμένα, με πετρα, με ξύλο, με τι?Τι άσχετα κάθεστε και κάνετε upload? Ήμαρτον, τι κόμπλεξ είναι αυτό πια..?
Εμένα στην φωτό του συνοδινού, μου μοιάζουν να φύτρωσαν πάνω και όχι στο εσωτερικό. Αλλά δεν βλέπω που είναι η φωτοσοπιά, αν θες μου το επισημαίνεις.
Άσχετο, αλλά δεν έπαιζα στον Ολυμπιακό.

Τα δένδρα στις φωτό που έβαλα, είναι banyan και βρίσκονται στο θρησκευτικό και εκπαιδευτικό κέντρο Rajavihara που σήμερα ονομάζεται ta Prohm και βρίσκεται στο Angkor, Siem Reap Province, Cambodia.
Μερικά φύτρωσαν περιμετρικά, άλλα όπως μπορείς να δεις μερικά και πάνω στα κτίσματα. Αν ψάξεις υπάρχουν εκατοντάδες σελίδες σχετικά.
Δεν έχω πάει εκεί για να ξέρω πως χτίστηκαν, υποθέτω ότι θα έχουν κτιστεί με πέτρα και ξύλινες δοκούς για την στήριξη της οροφής, μια και έχουν τα χρονάκια τους, δύσκολο θα ήταν να ρίξουν μπετά με μπετόβεργες. Χτίστηκε τον 12 με 13 αιώνα, οπότε τα δένδρα είχαν αρκετό καιρό να γίνουν τα σημερινά "τέρατα". Παρόλα αυτά "σεβάστηκαν" αρκετά τα κτίρια, αν και η περιοχή εγκαταλείφτηκε για αιώνες.
Banyan είναι το δένδρο που λέγεται ότι άραξε ο Βούδας για να διαλογιστεί, συγκρούστηκε με τον Μάρα και έφτασε την φώτιση. Άρα είναι ένα πολύ ιερό δένδρο για τους βουδιστές. Ιερά δένδρα σε βουδιστικό μοναστήρι - ναό, λοιπόν...

Οι αναρτήσεις είναι κάπως άσχετες με το θέμα των "συμπτώσεων" του νήματος όντως, με το θέμα του φημολογούμενο θαύματος όχι.
Από την άλλη χωρίς την ιδιαιτερότητα ή θαύμα, της εκκλησίας, δεν θα ήταν ονομαστή, οπότε η κυρία δεν θα έκανε 70 χιλιόμετρα για να προσκυνήσει.
Ζητώ συγνώμη για την επέκταση, αλλά στα ποστ μου, φροντίζω να επιστρέφω στο κυρίως θέμα.
-----------------

Αν θες ακόμα, μια και αναφέρεσαι και σε μένα, μου επισημαίνεις το κόμπλεξ μου, που διέκρυνες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 14-11-11 στις 11:23
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-11-11, 12:17
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
(δεν στα είπα αλλά το δέντρο πάνω από το πρώτο δεξιά παράθυρο είναι phοtoshop προφανώς)
Ακριβώς. Ο φωτογράφος είχε εσένα υπόψη του όταν τραβούσε την φωτογραφία. Κάποιον άλλο λόγο, εγώ δεν βλέπω.
Παράθεση:
Οι υπόλοιπες φώτο που παρέθεσες είναι εξίσου πολύ καλές, από την ανάποδη βέβαια, μιας και δεν αποδεικνύουν τίποτα.
Μα εδώ όλοι ξέρουμε ότι για σένα το θαύματα με τα δέντρα, μόνο, στις Ελληνικές εκκλησίες είναι μοναδικά.
Παράθεση:
Εαν αξίζει λοιπόν να ασχοληθούμε με κάτι, αυτή είναι η 2η φωτο, από το εκκλησάκι και πάλι, τυχαίο?
Ε, όχι βέβαια. Θαύμα είναι κι αυτό.
Παράθεση:
Που κολλάει η σύγκριση... με 17 δέντρα που στέκονται σε μια λεπτή σκεπούλα?
Λεπτή, η σκεπούλα της εκκλησίας;
Για πάρε το μέτρο και δες πόσο είναι 70 εκατοστά...
Οι χοντρές σκεπούλες δηλαδή, πόσο πάχος έχουν;
Το εκκλησάκι είναι μια στοίβα με πέτρες. Το εσωτερικό του θυμίζει έντονα σπηλιά. Και με το ζόρι χωρούν πέντε άτομα.
Παράθεση:
Που κολλάει η σύγκριση των δέντρων που φύτρωσαν στο εσωτερικό ενός ερειπίου...
Και πως σταματούν στο τέταρτο όροφο; Ύπτανται; Αυτό κι αν θα ήταν θαύμα.
Παράθεση:
Οι υπόλοιπες δεν αποδεικνύουν τίποτα
Στη μία φωτογραφία λες, ότι τα δέντρα είναι περιμετρικά του κτιρίου και δεν πιάνεται για θαύμα.
Στην άλλη φωτογραφία μας, ότι τα δέντρα είναι στο εσωτερικό του κτιρίου και δεν πιάνεται για θαύμα
Στην άλλη φωτογραφία μας λες, ότι βλέπεις μόνο λειχήνες και δεν πιάνεται για θαύμα.
Και μόνο όπου βλέπεις ελληνική εκκλησία παραδέχεσαι το θαύμα.



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συνοδινός : 14-11-11 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-11-11, 15:20
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη μία φωτογραφία λες, ότι τα δέντρα είναι περιμετρικά του κτιρίου και δεν πιάνεται για θαύμα.
Στην άλλη φωτογραφία μας, ότι τα δέντρα είναι στο εσωτερικό του κτιρίου και δεν πιάνεται για θαύμα
Στην άλλη φωτογραφία μας λες, ότι βλέπεις μόνο λειχήνες και δεν πιάνεται για θαύμα.
Και μόνο όπου βλέπεις ελληνική εκκλησία παραδέχεσαι το θαύμα.
Μα συγγνώμη, όταν κάνετε αρχαιοελληνικές τελετές τι καπνίζετε?? Περιμετρικά τι νόημα έχει? Από το εσωτερικό του ερειπίου τι το τρομερό υπάρχει? Έχειστο χωριό μου άπειρα τέτοια. Το ότι είναι απείρως πιο θαυμαστό το τελευταίο, ναι.. αν και δεν είμαι μηχανικός! αλλά θαύμα.. ξέρω γω μπορεί κιόλας, θα δείξει. Πάντως και η τελευταία φωτο είναι στο ίδιο μήκος κύματος, μόνο ο αριθμός των λειχήνων αλλάζει. Με τα υπόλοιπα που λες δεν μπορώ να ασχοληθώ παρά μόνο να γελάσω..

ΥΓ τελικά θα μας πεις πως σε βάπτισε η μανούλα σου? για να στείλουμε μήνυμα στη γιορτή σου το λέω χριστιανέ μου..

@rados
δεν πήγαινε σε εσένα.. όλα cool..
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-11-11, 17:06
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα συγγνώμη, όταν κάνετε αρχαιοελληνικές τελετές τι καπνίζετε?? Περιμετρικά τι νόημα έχει? Από το εσωτερικό του ερειπίου τι το τρομερό υπάρχει? Έχειστο χωριό μου άπειρα τέτοια. Το ότι είναι απείρως πιο θαυμαστό το τελευταίο, ναι.. αν και δεν είμαι μηχανικός! αλλά θαύμα.. ξέρω γω μπορεί κιόλας, θα δείξει. Πάντως και η τελευταία φωτο είναι στο ίδιο μήκος κύματος, μόνο ο αριθμός των λειχήνων αλλάζει. Με τα υπόλοιπα που λες δεν μπορώ να ασχοληθώ παρά μόνο να γελάσω..
Είτε μιλάει κάποιος σε σένα, είτε σε ντουβάρι, το ίδιο πράγμα είναι.
Τις αφηρημένες και ανόητες ερωτήσεις σου, μαζί με τις ανόητες εξυπνάδες παιδικής νοημοσύνης -ότι δήθεν ξέρεις και τι θες να πεις- μόνο σε αυτούς που δεν σε ξέρουν.

Παράθεση:
τελικά θα μας πεις πως σε βάπτισε η μανούλα σου? για να στείλουμε μήνυμα στη γιορτή σου το λέω χριστιανέ μου..
Άσε, θα σου στείλω εγώ μία κάρτα όταν γιορτάζεις εσύ, του Αγίου Μπέρνι Ρίκο.
Αλήθεια, πως σε φωνάζει η μανούλα σου; Μπέρνι ή Ρίκο;
Εγώ θα σε φωνάζω Ρίκο..!
Χαιρετίσματα στην μανούλα σου. Αλήθεια όμως, γιατί θέλεις να συζητήσουμε για την μανούλα σου; Εγώ δεν καμία όρεξη να συζητάω για την μανούλα σου, αισχρέ παπατζή.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-11-11, 12:41
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Είτε μιλάει κάποιος σε σένα, είτε σε ντουβάρι, το ίδιο πράγμα είναι.
Τις αφηρημένες και ανόητες ερωτήσεις σου, μαζί με τις ανόητες εξυπνάδες παιδικής νοημοσύνης -ότι δήθεν ξέρεις και τι θες να πεις- μόνο σε αυτούς που δεν σε ξέρουν.
Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι... χρησιμοποιώ παιδική νοημοσύνη απέναντί σου και είναι πολύ λογικό.. ούτε έτσι καταφέρνεις να απαντήσεις.. δεν θα σε μπορούσα να σε αντιμετωπίσω διαφορετικά γιατι θα σε ξεφτύλιζα και το να μειώνεις κάποιον απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum. Άσε που σε λυπάμαι κιόλας και δεν θέλω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία. Και καμιά φορά, εφόσον μπορείς βεβαίως βεβαίως, να απαντάς επί της ουσίας και σε καμιά ερώτηση. Δεν χρειάζεται να ξεφτυλίζεσαι με τέτοιου είδους απαντήσεις. Καλό βράδυ από εμένα, αποχωρώ από τη συζήτηση ηττημένος μιας και κανείς σοβαρός και λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με την βλακεία.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε, θα σου στείλω εγώ μία κάρτα όταν γιορτάζεις εσύ, του Αγίου Μπέρνι Ρίκο.
Αλήθεια, πως σε φωνάζει η μανούλα σου; Μπέρνι ή Ρίκο;
Εγώ θα σε φωνάζω Ρίκο..!
Χαιρετίσματα στην μανούλα σου. Αλήθεια όμως, γιατί θέλεις να συζητήσουμε για την μανούλα σου; Εγώ δεν καμία όρεξη να συζητάω για την μανούλα σου, αισχρέ παπατζή.
Δείτε τα προσωπικά σας μηνύματα κύριοι συναδινοί.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-11-11, 13:48
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι... χρησιμοποιώ παιδική νοημοσύνη απέναντί σου και είναι πολύ λογικό.. ούτε έτσι καταφέρνεις να απαντήσεις.. δεν θα σε μπορούσα να σε αντιμετωπίσω διαφορετικά γιατι θα σε ξεφτύλιζα και το να μειώνεις κάποιον απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum. Άσε που σε λυπάμαι κιόλας και δεν θέλω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία. Και καμιά φορά, εφόσον μπορείς βεβαίως βεβαίως, να απαντάς επί της ουσίας και σε καμιά ερώτηση. Δεν χρειάζεται να ξεφτυλίζεσαι με τέτοιου είδους απαντήσεις. Καλό βράδυ από εμένα, αποχωρώ από τη συζήτηση ηττημένος μιας και κανείς σοβαρός και λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με την βλακεία.
Όλοι οι ανόητοι τα ίδια λέτε.
Σου προτείνω, να μην συνεχίσεις να μου στέλνεις ανόητα -πλην όμως- χυδαία προσωπικά μηνύματα για την μανούλα σου. Να βρεις κάποιον άλλον να συζητάτε για την μανούλα σου.

Παράθεση:
Καλό βράδυ από εμένα
Καλό ύπνο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-11-11, 14:57
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Έτσι φαίνεται το εκκλησάκι εξωτερικά. Παραλληλόγραμμο με μια τριγωνική σκεπή.





Από μέσα όμως, είναι μια σπηλιά. Η σκεπή εξαφανίζεται και οι τοίχοι δημιουργούν έναν θολωτό τάφο, μήκους πέντε μέτρων περίπου. Ο Θόλος είναι με μεγάλη διαφορά πολύ πιο αποτελεσματικός από μια επίπεδη σκεπή, καθώς, το βάρος πέφτει πλέον στις πλαγιές των τοίχων και οι ρίζες των δέντρων δένουν μ΄αυτό.
Η ράχη της τριγωνικής σκεπής, όπως καθαρά φαίνεται από έξω, ενισχύει τον ουρανό του θολωτού τάφου.
Στη μέση υπάρχει και μια αρκετά ενισχυμένη καμάρα.
Είναι ορατές και οι εργασίες με τους σοβάδες. Πιθανών η φωτογραφία να είναι κοντά στο 1998 οπότε και έγιναν οι επισκευές.
Ο Θόλος έχει πάχος 70 εκατοστά. Περιφερειακά όμως και κατά μήκος, είναι πολύ πιο ενισχυμένος, αφού δένει με την σκεπή. Εκεί όπου βασικά βρίσκονται και οι μεγάλοι κορμοί.
Προσωπική μου γνώμη είναι, ότι το εκκλησάκι θα αποτελούσε ένα καλό καταφύγιο σε περίπτωση βομβαρδισμών.



Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-11-11, 15:16
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Και μερικές ακόμη εντυπωσιακές φωτογραφίες...








Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-11-11, 16:37
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι οι ανόητοι τα ίδια λέτε.
Σου προτείνω, να μην συνεχίσεις να μου στέλνεις ανόητα -πλην όμως- χυδαία προσωπικά μηνύματα για την μανούλα σου. Να βρεις κάποιον άλλον να συζητάτε για την μανούλα σου.

Καλό ύπνο
Είσαι και μεγάλς ψεύτης μιλάμε.. δεν είπα τίποτα για τη μανούλα σου.. το μόνο πράγμα χυδαίο αναφορικά με τη μανουλα σου είναι ο τρόπος που μιλάς..

Για τα υπόλοιπα.. συνεχίζεις χωρίς να λαμβάνεις υπόψη πως αν φυσήξει μισό μποφόρ, τα 17 δέντρα θα διαλύσουν το οτιδήποτε.. απλά δεν συμφέρει να το καταλάβεις γιατί έτσι θα διαλυθεί και ο μικρόμος στον οποίο ζεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.