Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 18-06-07, 00:36
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Το δικο μου το κεφαλι δεν θα το ανοιξουνε γιατι δεν παω στις διαδηλωσεις με κρανος ουτε πεταω μολοτωφ.Οι γνωστοι αγνωστοι δεν ειναι 15...Ασε που 15 χρονων τι το θελεις το κρανος? Για το ποδηλατο?Μην υποτιμας την νοημοσυνη μας..Αν εβλεπα καποιον να εσπαγε το κασταστημα μου δεν θα περιμενα τα ματ για να το ξυλοκοπησουν θα το εκανα μονος μου
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 18-06-07, 08:09
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Πριν καιρό είχα πει ότι όλη η αστυνομία είναι υπεύθυνη για αυτή την κατάσταση. Πριν καιρό είχα μιλήσει για βία στην αστυνομία, από αστυνομικούς σε μετανάστες, από αστυνομικούς σε τμήματα κατά την προσαγωγή.
Τότε κάποιοι απορούσαν:

Παράθεση:
Εγώ απορώ για ποιο λόγο έβαλε ο agaliarep αυτό το θέμα.Δεν κατάλαβα που ήθελε να καταλήξει.Λες και ζούμε και σε άλλη χώρα.Αμφισβητώ ξεκάθαρα και απόλυτα την "λίστα της ντροπής".Διότι αν υπήρχαν 49 περιπτώσεις κακοποίησης ατόμων από τις αστυνομικές αρχές, είναι δυνατόν να υπήρχαν μόνο 2 περιπτώσεις ...ιθαγενών και 47 (λαθρο-)μεταναστών και μειονοτήτων ομάδων μέσα σε μια 8ετία (1999-2006);;;;
Και έλεγαν:

Παράθεση:
Βασανιστήρια; Από που και ως που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα από την "λίστα της ντροπής";Υπάρχουν πουθενά οι λεπτομέρειες των συμβάντων;
Παράθεση:
πόσα αρπάζουν οι μη-κυβερνητικές οργανώσεις από τα κοινοτικά κονδύλια, και με στοιχεία και όχι στον αέρα.Τώρα από κει και πέρα, συνέχισε τον ακατάσχετο μονόλογο σου πίσω από μία οθόνη. Όσοι έχουν μάτια και διαβάζουν, βλέπουν ποιος υπεκφεύγει,προσβάλει ,εμπαίζει και μετά ...δήθεν απαξιεί.
Ακόμα και εσύ Valtoxionokota, έλεγες:

Παράθεση:
Εντουτοις καποια στοιχεια που παρουσιαζονται ισως ειναι τραβηγμενα (φαλαγγα?..). Δεν αμφισβητω τα στοιχεια απλα ορισμενα μου φενονται καπως τραβηγμενα.
Αλλά τελικά η ίδια η πραγματικότητα ήρθς να δείξει ένα μέρος από όλα αυτά. Και λέω ένα μέρος, γιατί πραγματικά μόνο αυτό είναι. Ένα μέρος από όλα όσα γίνονται κάθε λίγο σε όλα τα αστυνομικά τμήματα. Και το έχω δει το έχω ακούσει, το έχω διαπιστώσει.

Βγήκαν και είπαν οι πολιτικάντηδες ότι αυτοί που τα ανέχτηκαν θα δεχτούν τις ίδιες ποινές με αυτούς που το έκαναν. Γιατί; Γιατί είναι το ίδιο το να το καλύπτεις με το να το κάνεις. Είχα πει κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά που έχω γράψει ότι κατηγορώ την αστυνομία στο σύνολο της, όχι γιατί χτυπάει κάποιους, όχι γιατί ασκεί βία, είναι λίγοι αυτοί, αλλά γιατί πολύ απλά, ξέρει και δεν κάνει τίποτα. Πολύ απλά αφήνει άτομα σαν αυτά να είναι μέσα στις τάξεις της.

Εάν είχε βγει αυτός ο τυπάκος που έκλεψε και είχε κάνει καταγγελία, κανείς δεν θα έδινε σημασία, κανείς δεν θα μιλούσε και όλοι θα έλεγαν «θα πιστέψουμε αυτόν τον κλέφτη;» Τώρα όμως δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς κανείς δεν μπορεί να τον αμφισβητήσει παρόλο που δεν βγήκε όπως πολλοί άλλοι να κάνουν καταγγελία. Γιατί εάν δεν υπήρχε το βίντεο θα πήγαινε η υπόθεση στο δικαστήριο και φυσικά θα ήταν ο λόγος ενός κλέφτη απέναντι στο λόγο ενός αστυνομικού.
Εχει γίνει πολλές φορές και ξέρω ότι θα ξαναγίνει, μπορεί να είναι αλλοδαπός, μπορεί να είναι ROM (αρέσει δεν αρέσει η λέξη αυτή) μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε. Η ισότητα των ανθρώπων τελειώνει στα χαρτιά του Συντάγματος, η πραγματικότητα είναι πολύ σκληρή και αυτό το βίντεο δεν είναι παρά ένα μικρό δείγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 18-06-07, 08:12
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Το βίντεο αυτό είναι αφιερωμένο στον Αναστάσιο που απορούσε για τον λόγο που άνοιξα το θέμα και αμφισβητούσε τα στοιχεία όπως έλεγε.
Παράθεση:
Λες και ζούμε και σε άλλη χώρα.
Ναι, όντως, αυτό να λέγεται …
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 18-06-07, 10:28
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παιδιά μόλις είδα το video στο youtube. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω αυτό που είδα, πόσο μάλλον αυτό που ένιωσα..........
Αναρωτήθηκα γιατί αυτά τα παιδιά δέχθηκαν να ψιλοκοπούν το ένα το άλλο και δεν προτίμησαν να φάνε ξύλο από τον άθλιο τύπο που θέλει να λέγεται αστυνομικός και κάνει την "ανάκριση". Είναι τραγικό που φτάνω να σκέφτομαι πως είναι καλύτερα να αφήσεις τον ηλίθιο να σε σαπίσει παρά να τον αφήσεις να σε ταπεινώσει έτσι. Βέβαια δε σκέφτηκα πως αν είχε γίνει αυτό πιθανόν να μην κυκλοφορούσε το βίντεο για να προκαλέσει τα "γέλια" από την "πλάκα" που έκαναν αυτά τα κατακάθια της κοινωνίας. Ωραία πλάκα παλικάρια μου. Να σας χαίρεται η μανούλα σας, πρέπει να είναι πολύ περήφανη...

Ντροπή.... Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο....
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 18-06-07, 11:24
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Πάντως παιδιά,εγώ θα προσπαθήσω να παραμερίσω για λίγο τα συναισθήματα μου από τις εικόνες που είδα και να μπω στην ουσία του θέματος.Και δηλώνω με απόλυτη ειλικρίνια πως αν δεν έβλεπα το βίντεο αλλά απλά μου μετέφερε κάποιος την είδηση,δεν θα μου προκαλούσε καμία απολύτως έκπληξη.Αυτές τις καταστάσεις τις αγννούν μόνο όσοι ζουν στον κόσμο τους,το ότι βγήκε το βίντεο στην δημοσιότητα θα αποδειχτεί θετικό στην περίπτωση που θα τιμωρηθούν οι δράστες,όμως στην ουσία δεν λείνει τίποτα.Γιατί οι δράστες θα τιμωρηθούν απλά και μόνο επειδή το βίντεο βγήκε στη δημοσιότητα και δεν αφήνει άλλα περιθόρια στους πολιτικούς,ενώ πιθανόν να το βλέπουν και σαν μια καλή ευκαιρία να το παίξουν δημοκράτες και ανθρωπιστές.Οποία υποκρισία!

Στην ουσία δεν θα αλλάξει τίποτα όμως,αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχει ιδρώσει το αυτί κανενός μπάτσου και κανενός πολιτικού,απλά οι μπάτσοι πλέον θα είναι πιο προσεκτικοί ώστε να μην ξαναδιαρεύσουν τα κατορθώματα τους και τιμωρηθούν.Νομίζει δηλαδή κανείς ότι τυχαία έχουν βρεθεί αυτοί οι άνθρωποι σε αυτά τα πόστα;Έχετε υπ'όψην σας πώς γίνετε η αστυνομική εκπαίδευση;Αν βρείτε κάποιον που να έχει παρατήσει την αστυνομία,παρά την προοπτική των καλών λεφτών,αυτός μπορεί να σας ανοίξει τα μάτια.

Εν το μεταξύ γι'αυτό που παραθέτει ο αγκάλιαρεπ που είπε κάποιος ότι προκαλεί ερωτηματικά ότι αυτή η έκθεση αναφέρει 47 περιπτώσεις κακοποίησης μεταναστών και μόλις 2 ελλήνων.Έχει δίκιο αυτό το παιδί.Το συγκεκριμένο στοιχείο είναι 100% ΨΕΥΔΕΣ.Κακοποιήσεις Ελλήνων,κατά κύριο λόγο τοξικομανών γίνετε καθημερινά και το αναφέρω έχοντας γνώση αυτό.Και αυτό γιατί οι καλοί κύριοι μπάτσοι τα έχουν τακίμια με τη μαφία(ελληνική και ξένη),γι'αυτό και βγάζουν το άχτι τους στους τοξικομανείς και στα βαποράκια,και έτσι βγάζουν και καμιά προαγωγή.

Εγώ προσωπικά συμμερίζομαι τη θέση των αστυνομικών που γνωρίζουν αλλά ανέχονται αυτές τις καταστάσεις,γιατί η θέση τους είναι πολύ δύσκολη.Δεν τους συμμερίζομαι φυσικά αν κάνουν τα στραβά μάτια για να μην χάσουν τη δουλειά τους,αυτό είναι απεριόριστα ανήθικο,αλλά αν κινδυνεύει η ζωή τους σε περίπτωση που καταγγείλουν αυτά τα φαινόμενα,τότε τους δικαιολογώ.Η ουσία είναι κάποια στιγμή να τιμωρηθούν αυτοί που δημιουργούν αυτά τα φαινόμενα,που αυτοί είναι η αιτία της συγκεκριμένης νοοτροπίας των μπάτσων,γιατί αυτό εξυπηρετεί τα συμφέροντα τους.Εγώ προσωπικά τους ξέρω πολύ καλά αυτούς τους αξιότιμους κύριους...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 18-06-07 στις 11:25
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 18-06-07, 15:43
eri Ο χρήστης eri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Το ειδα κι έγω πριν από λίγο. Αποτροπιαστικό το λιγότερο που θα μπορούσα να πω. Και πέραν των λογικών χαρακτηρισμών (τους οποίους δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναφέρω) από το μυαλό μου, πέρασαν επίσης και τα εξής :
1. αυτοί οι άνθρωποι είναι άρρωστοι, χρήζουν ψυχιατρικής αγωγής,
2. αυτά τα ψυχικά διαταραγμένα άτομα οπλοφορούν,
3. αν μου επιτεθουν επείδη έτσι τους υπαγόρευσε το διαταραγμένο τους μυαλό, δεν έχω δικαίωμα να αμυνθώ, όπως θα είχα αν μου επιτεθόταν ο οποιοσδήποτε άλλος.
Όλα αυτά με έκαναν να νιώσω πολύ περισσότερη ανασφάλεια από την σκέψη ενός τσαντάκια.

Δεν θέλω να πω μ’ αυτό, ότι με ξαφνιάζει η ίδια η περίπτωση της άκησης βίας από την αστυνομία. Κάθε άλλο. Δεν με σοκάρισε τόσο, ούτε και η πρόθεσή τους να εξευτελίσουν, να ταπεινώσουν. Γνωστό κι αυτό. Αυτό που με σοκάρισε ήταν η νοσηρότητα του να δημιουργούν ένα σκηνικό και το βιντεοσκοπούν για να καυχηθούν για το «κατόρθωμά» τους. Δείχνει πλήρη απώλεια της επαφής με τις γενικά αποδεκτές απόψεις του τι είναι αποδεκτό και τι όχι. Από εφήβους κατά την διάρκεια της 5ημέρης, το καταλαβαίνω (μ... της ηλικίας) ... Άλλα στην περίπτωση ενήλικα, που η πολιτεία τον κρίνει και αρκετά υπευθυνο για να του εμπιστευτεί όπλο... νόμιζα ότι κάποιος μπορεί να χάσει σε αυτό τον βαθμό την επαφή με την πραγματικότητα μόνο σε απομονωμένες καταστάσεις, τύπου Αμπού Γκράιμπ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eri : 18-06-07 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 18-06-07, 16:48
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Φιλε αγκαλιερπ αυτο το εγραψα γιατι απλως καποια στοιχεια μου φανηκαν τραβηγμενα. Δεν τα αμφισβητω και ουτε θα το κανω.

Εδω πρεπει να παραδεχτω κατι. Ισως δεν θελω να πιστεψω οτι τετοια πραγματα γινονται και σημερα.Ειναι πραγματικα πολυ θλιβερο να γινοντια τετοια πραγματα οταν θελουμε να λεγομαστε πολιτισμενοι. Δυστηχως ομως γινονται σε ολες τις χωρες του κοσμου δεν γινεται μονο στην Ελλαδα.Οφειλουμε οταν βλεπουμε η ακουμε τετοια περιστατικα να μην δινουμε το παραμικρο ελαφρυντικο.

Εδω πρεπει να τονισω ομως οτι εχει διαφορα να βασανιζεις καποιους ανθρωπους σε ενα αστυνομικο τμημα οπως στο βιντεο και αλλο τα ματ να βαρανε καποιους διαδηλωτες-αναρχικους. Υπαρχει αλλωστε νομος για οσους δεν το ξερουν οτι η συσπειρωση ατομων που δημιουργουν ενα πληθος με διαθεσεις οπως υβριστικα συνθηματα, σπασιμο καταστηματων μολοτωφ ειναι παρανομη και η αστυνομια οφειλει να το διαλυσει.Ελπιζω να εγινα κατανοητος
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 18-06-07, 18:24
sumotori Ο χρήστης sumotori δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Εσύ VALTOXIONOKOTA ζεις σε ένα πολύ ωραίο πλανήτη και πολύ θα ήθελα να σε επισκεφτώ εκεί

Δεν έχεις ιδέα τι άλλο παίζεται μέσα στα κρατητήρια ?
Σε πληροφορώ πως ό,τι είδες στο επίμαχο βίντεο είναι πολύ λάιτ !

Να μη σου πω τι θα συνέβαινε αν επρόκειτο για γυναίκες συλληφθείσες...
__________________
sumo is the way to the top
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 19-06-07, 07:52
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Valtoxionokota, το κατάλαβα ότι απλά σου φάνηκαν τραβηγμένα, μερικές φορές απλά σκέφτομαι ότι και σε ποιόν δεν θα φαινόντουσαν τραβηγμένα. Το όλο θέμα το ξεκίνησα αρχικά για την βία που ασκούν οι αστυνομικοί, όχι κατά την διάρκεια μιας διαδήλωσης, αλλά μέσα στα αστυνομικά τμήματα, εκεί που τίποτα δεν δικαιολογεί μια τέτοια κατάσταση. Απλά όπως είναι φυσικό πέρασε και από άλλα περιστατικά και τα γεγονότα οδήγησαν την συζήτηση και στις πορείες.
Είναι χαρακτηριστικό ότι το τελευταίο καιρό η αστυνομία έχει «γράψει» και δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι από κόλπους πολιτικούς ή άλλους που απλά θέλουν να εκμεταλλευτούν μια κατάσταση και να κατηγορούν την αστυνομία. Η τακτική αυτή της αστυνομίας (μέρους της) δεν έχει να κάνει με το ποιος είναι κυβέρνηση ή αντιπολίτευση, έχει η πολιτεία όμως την ευθύνη της (την οποία ποτέ δεν παραβλέπω), αλλά αυτό το θέμα δεν είναι κομματικό, είναι πολιτικό και είναι κοινωνικό.
Αυτό που θεωρώ ποιο επικίνδυνο από όλα δεν είναι ότι κάποιοι χτυπούν κόσμο, ούτε σε διαδηλώσεις, ούτε σε αστυνομικά τμήματα. Δεν είναι ότι αυτοί έχουν στην κατοχή τους όπλο. Είναι ότι οι υπόλοιποι γνωρίζουν και δεν κάνουν τίποτα. Αυτό είναι χειρότερο για μένα.
Και αυτό λέει ένα πράγμα, ότι η αστυνομία δεν κάνει σωστά την δουλειά της.

Εδώ μέσα είναι ένα forum του μεταφυσικού. Κανονικά δεν θα έπρεπε να ασχολούμαστε με τέτοια θέματα.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε γενικά με τέτοια θέματα.
Αλλα νομίζω ότι αυτό το θέμα, είναι πολύ σοβαρό και τελικά είναι θέμα πολιτισμού, είναι μάλλον εξαρχής λάθος η κατηγορία που το άνοιξα και για πάρα πολύ καιρό όσο και εάν συμμετείχαν πολλά άτομα πίστευα ότι ίσως δεν έπρεπε να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ μέσα. Για ένα διάστημα περίμενα να κλειδωθεί, αλλά αυτό δεν έγινε. Και δεν νομίζω ότι δεν έγινε για να μην μου χαλάσουν το «χατήρι» ή δεν ξέρω και εγώ τι, αλλά γιατί πολύ απλά, αυτά που γράφτηκαν αφορούν τους πάντες. Εμάς σαν πολίτες, σαν ανθρώπους, αλλά και την ίδια την πολιτεία, τον πολιτισμό και την κουλτούρα μας.

Δυστυχώς από όσο γνωρίζω υπάρχουν και άλλα πολλά τέτοια βίντεο, που είναι χειρότερα… Δεν ξέρω εάν ισχύουν όσα έχω ακούσει για βιασμούς ιερόδουλων σε αστυνομικά τμήματα, ή εάν είναι αλήθεια ότι μερικές φορές κάνουν φάλαγγα. Μπορεί να είναι υπερβολές. Αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό, προς το παρόν. Άλλωστε ποιος μπορεί να μετρήσει τον εξευτελισμό κάποιου ανθρώπου;

Πολλές φορές δεν θέλω ούτε και εγώ να παραδεχτώ ότι γίνονται κάποια πράγματα. Δεν θέλω, αλλά δεν έχει σημασία τι θέλω και τι όχι, αλλά τι γίνεται. Και αυτό που γίνεται δείχνει ότι ουσιαστικά είμαστε (και όχι μόνο στην Ελλάδα) πολύ πιο πίσω από ότι θέλουμε να πιστεύουμε. Εάν ο πολιτισμός κάποιου κράτους φαίνεται από το κοινωνικό του πρόσωπο, νομίζω ότι έχουμε πολύ δουλειά ακόμα…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.