Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-05-08, 08:34
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Γελάω, λόγω του ότι πριν από λίγο καιρό, ο ιερέας της περιοχής μου με είχε καλέσει να παρακολουθήσω κάποια πράγματα που έλεγε σε κάποια νεαρά παιδιά. Ε, είπα να πάω από περιέργεια. Όταν πήγα, για να αποδείξει την δύναμη του Θεού, μας διάβασε αυτό. ΑΝ ποτέ είχε συμβεί, θα χε γίνει ΤΕΤΟΙΟΣ ντόρος. Μόνο που, να μωρέ καλύφθηκε. Πλην αυτού υπάρχουν κάποια άλλα μικρά κενά. Είναι δυνατόν, η παναγία να είναι και νοσοκόμα;;; Αν ο θεός γιατρεύει με ράμματα, τότες η ιατροι έχουνε μπει στον ίσιο δρόμο.

Μπαίνετε στο forum, αμολάτε και μια πηγή αναξιόπιστη και θέλετε να επιχειρηματολογήσετε. Όταν βρείτε καμμία άλλη πηγή βάλτε την και αυτήν να δούμε και μεις να καταλάβουμε το Μέγα Θαύμα...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-08, 14:27
vagoskid3 Ο χρήστης vagoskid3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Μάλιστα... δηλαδή αυτό τώρα τι είναι; Η απόδειξη της αληθοφάνειας του θαύματος;

Το έχω αναφέρει και αλλού αλλά θα το θυμίσω πάλι: η πίστη στα θαύματα αποτελεί ύψιστη ύβρη έναντι της ανθρώπινης διανόησης και της πνευματικής εξελιξιμότητας.

Πραγματικά η φιλοσοφική προσέγγιση στο θέμα των θαυμάτων είναι απύθμενη. Για άλλη μια φορά καλούμαστε να προδόσουμε τη διανόησή μας και να δώσουμε ζωή στην πνευματική οκνηρία προς αναζήτηση της αλήθειας. Φαίνεται πως δεν μαθαίνουμε ποτέ από τα λάθη μας... ίσως γιατί τα έχουμε ανάγκη
ρε συ δεν ειπα οτι αυτο ειναι αποδειξη!!!απλα ειναι μια επιπλεον πληροφορια!!
και γι αυτο ποσταρα το θεμα για να λεει ο καθενας την γνωμη του!!κανεις δεν προσπαθει να πεισει κανεναν και για τιποτα εδω μεσα νομιζω!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-08, 15:07
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Δεν αμφιβάλλω για το καλοπροαίρετο της πράξης σου. Το θέμα είναι πως όσοι είναι διατεθημένοι να πιστέψουν στα θαύματα, πρέπει σιγά-σιγά να προσθέσουν και λίγο ορθολογισμό. Είναι άδικο για τη νοημοσύνη μας να ασχολούμαστε με έναν θεό που έχει ανάγκη τα θαύματα για να μας αποδείξει πως υπάρχει, που προτιμά την αποκάλυψή του από την ανακάλυψη, το φόβο έναντι της συμπόρευσης, το φαντασιακό έναντι του ορθολογικού...

Μέσω των θαυμάτων, το χάσμα της επικοινωνίας μεταξύ θεού και ανθρώπων ολοένα μεγαλώνει
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-08, 03:52
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Το θέμα είναι πως όσοι είναι διατεθημένοι να πιστέψουν στα θαύματα, πρέπει σιγά-σιγά να προσθέσουν και λίγο ορθολογισμό. Είναι άδικο για τη νοημοσύνη μας να ασχολούμαστε με έναν θεό που έχει ανάγκη τα θαύματα για να μας αποδείξει πως υπάρχει, που προτιμά την αποκάλυψή του από την ανακάλυψη, το φόβο έναντι της συμπόρευσης, το φαντασιακό έναντι του ορθολογικού...

Μέσω των θαυμάτων, το χάσμα της επικοινωνίας μεταξύ θεού και ανθρώπων ολοένα μεγαλώνει
Με την ιδια λογικη μπορω και γω να σου πω οτι ολοι οσοι εχουν υπερβολικο ορθολογισμο πρεπει σιγα σιγα να προσθεσουν στην ζωη τους και ενα μικρο "μεταφυσικο" παραθυρακι και λιγα περιθωρια αποδοχης κατι του μη λογικου. Συμφωνω οτι οι παπαδες ειναι αμορφωτοι, και λογω αγνοιας μπορει ολα να τα παιρνουν σαν θαυματα, με μια μωρουδιστικη,στειρα λογικη, να μην εχουν την γνωση ή την ανικανοτητα να σταθουν και να δουν την πολυπλοκοτητα ενος θεματος..ομως παλι οι μαρτυριες ειναι πολλες,και πολλες φορες απο ανθρωπους πολυ σοβαρους και μορφωμενους, καποτε και απο ανθρωπους που ανηκουν στην κατηγορια των ορθολογιστων,ανθρωπους που τα απορριπτουν τελειως,ανθρωπους που θα σκεφτονταν πολυ σοβαρα να βγουν και να εκθεσουν τον εαυτο τους αποκαλυπτοντας γεγονοτα που ξεφευγουν τελειως απο την ανθρωπινη λογικη,ανθρωποι που δεν εχουν αναγκη απο προβολη..Ειναι πολυ δυσκολο τωρα εγω να βγω ωραιος και κυριος και να αμφισβητω την προσωπικη βιωματικη εμπειρια του αλλου και αν θα το κανω χρειαζεται πολυ προσοχη..Θυμαμαι καποτε μια κουβεντα που διαβασα καπου (δεν θυμαμαι που) οτι: ειτε εχουμε ενα τεραστιο ποσοστο του πληθυσμου που πασχει απο διαφορα προβληματα ψυχωσικης φυσεως (δηλαδη με αλλα λογια, βλεπει και ακουει πραγματα που δεν υπαρχουν), ειτε βρισκομαστε μπροστα σε μια μεγαλη αληθεια που αρνουμαστε να την δουμε.Ακομα και το γεγονος οτι κανουμε αυτες τις συζητησεις σε αυτο το forum καθημερινα και αναζηταμε διαφορα ειναι σαν να και μεσα στο ιδιο το DNA μας υπαρχει ο ιδιος ο θεος, γι'αυτο και ..κοιταμε συνεχως ψηλα..
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-08, 04:09
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Με την ιδια λογικη μπορω και γω να σου πω οτι ολοι οσοι εχουν υπερβολικο ορθολογισμο πρεπει σιγα σιγα να προσθεσουν στην ζωη τους και ενα μικρο "μεταφυσικο" παραθυρακι και λιγα περιθωρια αποδοχης κατι του μη λογικου.
Φίλτατε, με ευρίσκεις απόλυτα αντίθετο: ΔΕΝ υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ το μη λογικό. Επαρκής γνώση δεν υπάρχει, ώστε να κατανοήσουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Οι Συμπαντικοί Νόμοι ΔΕΝ αλλάζουν, ούτε επιτρέπουν "εξαιρέσεις". Απλά, δεν τους γνωρίζει ο άνθρωπος.

Παράθεση:
Συμφωνω οτι οι παπαδες ειναι αμορφωτοι, και λογω αγνοιας μπορει ολα να τα παιρνουν σαν θαυματα, με μια μωρουδιστικη,στειρα λογικη, να μην εχουν την γνωση ή την ανικανοτητα να σταθουν και να δουν την πολυπλοκοτητα ενος θεματος..ομως παλι οι μαρτυριες ειναι πολλες,και πολλες φορες απο ανθρωπους πολυ σοβαρους και μορφωμενους, καποτε και απο ανθρωπους που ανηκουν στην κατηγορια των ορθολογιστων,ανθρωπους που τα απορριπτουν τελειως,ανθρωπους που θα σκεφτονταν πολυ σοβαρα να βγουν και να εκθεσουν τον εαυτο τους αποκαλυπτοντας γεγονοτα που ξεφευγουν τελειως απο την ανθρωπινη λογικη,ανθρωποι που δεν εχουν αναγκη απο προβολη..
Είπαμε, επαρκής γνώση δεν υπάρχει, παράλληλα με την εντύπωση σε ωρισμένους "μορφωμένους' ότι γνωρίζουν αρκετά ώστε να εξηγούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ενώ στην πραγματικότητα είναι ημιμαθείς...

Παράθεση:
...Ακομα και το γεγονος οτι κανουμε αυτες τις συζητησεις σε αυτο το forum καθημερινα και αναζηταμε διαφορα ειναι σαν να και μεσα στο ιδιο το DNA μας υπαρχει ο ιδιος ο θεος, γι'αυτο και ..κοιταμε συνεχως ψηλα..
Μα, ΕΙΜΑΣΤΕ και εμείς θεοί, ως φορείς της θεϊκής σπίθας! Μόνο, που παραπλανημένοι από τους επιτήδειους ανά τους αιώνες Θρησκοκάπηλους, αποδεχόμαστε τα δόγματα και χάνουμε τον δρόμο της γνώσης. Το Θείον δεν είναι κάτι το "ξένο" που μπαίνει μέσα μας... Είναι αναπόσπαστο κομμάτι μας, όμοιο με μας, όπως και μεις με εκείνο.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-05-08, 07:15
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ Tranceaddict23, η ένστασή μου απέναντι στη θαυματολογία δεν έγκειται τόσο στην αληθοφάνεια του γεγονότος (πραγματικά οι περιπτώσεις που είναι απλή φαντασία είναι απίστευτα πολλές!) αλλά περισσότερο στο ΠΟΙΟΣ ΤΕΛΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ! Εννοώ πως οι πιστοί αποδίδουν το θαύμα στην παναγία, κάποιον άγιο κλπ αλλά η δική μου άποψη είναι πως όλες αυτές οι περιπτώσεις που κάποιοι θεραπεύτηκαν ύστερα από ένα όραμα ή προσευχή, έχουν να κάνουν με αμιγώς ενδογενείς αιτίες!

Η θρησκευτικότητα του πιστού δεν προβλέπει αξία στο άτομο αλλά μόνον αξία στον θεό του. Όταν ο πιστός έχει κάνει τρόπο ζωής τη διαστρεβλωμένη ταπεινότητα (γιατί την πραγματική έννοια της ταπεινότητας την αγνοούν), δεν υπάρχουν περιθώρια να κοιτάξεις μέσα σου και να βρεις τα αποθέματα δύναμης που κρύβονται εκεί.

Και ξαφνικά, όταν ένα γεγονός φέρνει το θαυμαστό, όλοι μιλάνε για τη μεσιτεία του τάδε αγίου. Ποτέ δεν θα πήγαινε το μυαλό τους στην ασυνείδητη ενεργοποίηση των εσωτερικών τους δυνάμεων. Το αν μιλούν για θαύματα μορφωμένοι, επιστήμονες κλπ, πίστεψέ με, ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ! Μπροστά σε ένα "θαύμα" και στη διαδικασία ενεργοποίησής του, από τον πιο αμόρφωτο μέχρι τον πιο μορφωμένο, όλοι τους είναι ίσοι απέναντι στο γεγονός!

Ξαναλέω πως η επιλεκτικότητα στα θαύματα θεραπείας (αποκλειστικά ψυχικές και νευροφυσικές νόσοι) είναι αλάθητη ένδειξη και υπενθύμιση πως οι νόμοι της φύσης ΔΕΝ κάμπτονται! Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει περίπτωση όπου κάποιος έπεσε από τον λευκό πύργο και ακούμπησε στο έδαφος σαν πούπουλο; μπορεί να μου βρει κάποιος περίπτωση θαύματος που ένας άνθρωπος με 1 χέρι ξαφνικά είδε να έχει ξαναβγεί το χέρι που έχασε;

Επίσης ας μην ξεχνάμε πως περιπτώσεις αυτοϊάσεων έχουν συμβεί και σε άθεους ή αλλόθρησκους. Ειδικά στην πρώτη κατηγορία, είναι προφανές πως δεν αποδέχονται ούτε σε μικρό ποσοστό την κοσμοθέαση του θρησκευόμενου (πίστη σε κάποιον θεό ή θεούς κλπ.). Ελπίζω να μη δω απάντηση του τύπου "η παναγία έκανε το θαύμα της στον τάδε άρρωστο άθεο, χωρίς να το ξέρει εκείνος..."

Δεν είμαι αντίθετος στα θαύματα. Ίσα ίσα που αποτελούν ατράνταχτη απόδειξη πως οι εσωτερικές δυνάμεις του ανθρώπου (κι όχι του τάδε αγίου) είναι παρούσες, μεγάλες αλλά ανεξερεύνητες. Για εμένα, ένα "θαύμα" αποτελεί αιτία έρευνας κι ανάλυσης των δυνατοτήτων του ανθρώπου κι όχι ευκαιρία απόδοσης ευσήμων στον τάδε θεό ή άγιο. Ναι, πολλά από τα θαύματα που έχουν αναφερθεί, όντως συνέβησαν (δεν έχω λόγο να αμφισβητώ το γεγονός), όμως δεν δέχομαι την αιτία, την προέλευση του θαύματος.

Πιστεύω στον Άνθρωπο, στις δυνάμεις του, στη θέλησή του, στην αυτοεκτίμησή του. Δεν πιστεύω σε έναν θεό που επενδύει στην άγνοιά μου για να τον πιστέψω. Είπα και πιο πάνω πως τα θαύματα, με την έννοια που έχουν, συμβάλλουν τραγικά στη διαιώνιση και διεύρυνση του χάσματος επικοινωνίας μεταξύ θεού και ανθρώπου κι αυτό γιατί ο άνθρωπος εμμένει στο να έρχεται σε επαφή με τον θεό του μέσω της αποκάλυψης κι όχι μέσω της ανακάλυψης του θεού. Και σε όλο αυτό το "concept", τα θαύματα αποτελούν καθοριστικό παράγοντα συμβολής στη διαιώνιση της άγνοιας του θεού.

Κάποιοι ψαγμένοι χριστιανοί μιλούν για αποφατισμό. Ο απλός πιστός θα τρόμαζε μπροστά στο τι αντιπροσωπεύει αυτός ο όρος που πραγματικά αποτελεί εννοιολογική βόμβα στο δογματισμό του χριστιανισμού. Θέλουν την ασφάλεια του να παραμένουν μικροί, ελάχιστοι, ανθρωπάκοι, χωρίς αυτοεκτίμηση και αυτοθαυμασμό (οποία αλλαζονεία!!). Θέλουν έναν άγνωστο θεό που θα τον φοβούνται, που θα τον λατρεύουν μέσω της απόστασης που τους χωρίζει γιατί φοβούνται να τον ανακαλύψουν και να τον αγγίξουν.

Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Εγώ έχω άλλες προσδοκίες για αυτό που πρέπει να ονομάζουμε Άνθρωπο
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 08-05-08 στις 07:17
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-05-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Ωραιος. Μαλλον,ωραιοι και συ και ο τακης...Η αληθεια ειναι οτι δεν πειθομαι ευκολα, ομως σε αυτη την περιπτωση εχετε ισχυρη επιχειρηματολογια και ωραιες αποψεις..
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 08-05-08 στις 10:54
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-05-08, 12:43
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Καλημερα χρονια πολλα Χριστος Ανεστη και καλο μηνα

Σας μεταφερω ολες αυτες τις ευχες μιας και εχω καιρο να τυπωσω μια αποψη μου στο forum μιας και ειμαι ατομο που μου αρεσει περισσοτερο να διαβαζω και σε εξαιρετικα ενδιαφεροντα θεματα να απαντω

Το Θαυμα αυτο οντως και εγω το ειχα ακουσει και το ειχα διαβασει τοτε.Αλλωστε ειχε γινει μεγαλος ντορος ως προς αυτο το γεγονος.

Οσο για τα θαυματα και την δυναμη της Πιστης εχω να επισημανω δυο τρια πραγματακια.
Η πραγματικη η αληθινη η αγνη πιστη μπορει να κανει πραξη αυτα που ο πιο λογικος και ορθολογιστης ανθρωπος θεωρει τρελα και αδυνατον να υλοποιηθει.Βεβαια στην συγχρονη εποχη μας το να πιστευει καποιος και να κανει το Σταυρο του τον θεωρουμε βλακα παραξενο ανοητο, σε αυτο δεν φταιμε εμεις αλλα ο τροπος που ζουμε οι ιδεες και τα ιδανικα που μας εχουν περασει αλλα βεβαια και η παρακμη που βλεπουμε απο τα προσωπα και τους θεσμους που καποτε θεωρουσαμε σεβαστα.
Οντως η εποχη μας εχει κυριαρχηθει απο πιστευω με βαση το χρημα και την δυναμη, οντως η εποχη στην οποια ζουμε μας εχει μεταμορφωσει στο ακριβως αλλο ακρο απο αυτο που ζουσαν οι ανθρωποι του μεσαιωνα και της Ιερας Εξετασης οντως ο ανθρωπος απο τον πιο απλο πολιτη μεχρι τον κοινωνικα αναγωρισμενο εχει στο μυαλο του ενα μονο πραγμα πως να επιβιωσει ειτε με θεμιτα ειτε με αθεμιτα μεσα.

Με βαση λοιπον την αναγκη της επιβιωσης και της καλοπερασης ολοι οι θεσμοι εχουν πεσει μεσα στην σαπιλα και τα σκατα και μαζι τους συμπαρασυρουν και τις εκαστοτε γενιες.Μας εχουν κανει να πιστευουμε σε εναν και μονο πραγμα ζησε φαε σκοτωσε μην εχεις αξιες παρα μονο αυτες που σου παρουσιαζουμε ως ιδανικες και κανε το παν να επιβιωσης.

Μεσα σε αυτην την παρακμη ειναι και οι ανθρωποι που απαρτηζουν τον θεσμο της εκκλησιας και λεω ανθρωποι και οχι εκκλησια γιατι εμεις την διοικουμε εμεις αποφασιζουμε εμεις πρατουμε.Η εκκλησια και η πιστη ειναι μια αξια ενα ιδανικο εαν αυτο το ιδανικο εχει σαπισει δεν φταιει εκεινο αλλα εκεινοι που στο ονομα της Πιστης κανουν τα παντα για να μεγαλωσουν τα μαγουλα τους να μεγαλωσουν τις κοιλιες τους και να μεγαλωσουν τις τσεπες τους.

Περαν αυτου ομως εμεις σαν ανθρωποι εγω σαν ατομο δεν εχουμε καμοια δικαιολογια απεναντι σε Εκεινον.Το να λεμε οτι οι παπαδες ειναι σαπιοι οι ιδεες τους ειναι μονο για το δικο τους συμφερον αρα εγω με αυτα που ακουω και βλεπω να κανουν δεν πιστευω σε τιποτα δεν κανω τιποτα ειναι σαν να μπαινω κι εγω μεσα στο αυλακι με τα σκατα.

Δεν βγαζω την ουρα μου απεξω αλλα ο Κυριος ειπε μην κρινεις ινα μην κριθεις.Ας τους αφησουμε να τους κρινουν αλλοι για αυτα που κανουν.

Αλλα οταν βλεπεις να πραγματοποιουνται ακομα και στις μερες μας που κυριαρχει η σαπιλα πραγματικα και αληθινα θαυματα εστω και μετριμενα στα δαχτυλα της μια παλαμης ε τοτε πρεπει να κανουμε τον Σταυρο μας που ακομα Εκεινος δεν μας εχει σηχαθει και δεν εχει γυρισει την πλατη του σε μας.

Γιατι απλα κυριοι για οτι συμβαινει για οτι περναμε για οτι κακο μας ετυχε και θα μας τυχει δεν φταει κανεις αλλο δεν τον δημιουργησε κανεις αλλος παρα εμεις οι ιδιοι οι ανθρωποι.

Οσο για τα θαυματα ειμαι κι εγω υπερ της αποψης να εξεταζονται πριν ακομα αποδειχθουν προιον ανθρωπινης ή Θειας παρεμβασης αλλα οχι απο την αρχη να ειμαστε απολυτοι και να τα βαζουμε ολα μεσα σε ενα τσουβαλι ή ειναι ή δεν ειναι.


Τελος σηχαινομαι να διαβαζω κειμενα αποψης αλλα με υφος οτι μαγκα αυτα που λες ειναι αηδιες και αυτα που λεω ειναι σωστα...

Ευχαριστω
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-05-08, 14:03
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Να επισημάνω κι εγώ μερικά πράγματα πάνω στα ενδιαφέροντα γραφόμενα του φίλου 5οος Αγγελος

1. Το να κάνει κάποιος τον σταυρό του, δεν είναι κατακριτέο, αρκεί ο θρησκευόμενος να γνωρίζει γιατί το κάνει και τι αντιπροσωπεύει αυτή η κίνηση. Άλλωστε, ο σταυρός είναι σημαντικό σύμβολο στο χώρο της μεταφυσικής (σαφώς και ΔΕΝ είναι χριστιανική σύλληψη) και έχει χρησιμοποιηθεί κατά καιρούς σε διάφορες εκδηλώσεις θρησκευτικότητας ή τελετουργικών (όπως το μικρό τελετουργικό του καμπαλιστικού σταυρού στην LBRP και MP)

2. Η κοινωνικοπολιτισμική παρακμή που αναφέρεις είναι ένα γεγονός. Όμως, μέσα σε αυτό το ηθικόπνευματικό τέλμα, υπάρχουν και φάροι ηθικής και ανθρωπισμού που οι δραστηριότητές τους είναι ΑΣΧΕΤΕΣ όχι μόνον με τον χριστιανισμό αλλά με οποιασδήποτε φύσεως εκδήλωση θρησκευτικότητας. Κατανοούμε λοιπόν πως το να διάγεις ενάρετο και ηθικό βίο, δεν είναι απαραίτητα αποτέλεσμα της εκδηλωμένης θρησκευτικότητάς σου αλλά αποτέλεσμα των πνευματικών καταβολών σου.

3. Αναφέρεις πως την εκκλησία (λαός και κλήρος) τη διοικεί το ποίμνιο. Διαφωνώ απόλυτα γιατί από τη στιγμή που ο άνθρωπος όρισε μεσάζοντες μεταξύ αυτού και του θεού, αυτόματα ακυρώνει τον ρόλο-ιδιότητά του ως φορέα αποφάσεων και τίθεται υπό τις ταγές του εκάστοτε μητροπολίτη κλπ. Το ποίμνιο, όχι μόνον δεν έχει τη θέληση να ηγηθεί της εκκλησίας αλλά εμφανίζεται και ως άβουλο, υπό φόβο θεού και αυτό φάνηκε και σε μια ανάλογη περίπτωση με το "θαύμα" του σκηνώματος του αγ. Βησσαρίωνος όπου ως γνωστόν, το καλοδιατηρημένο του σώμα, ακολούθησε τον φυσιολογικό δρόμο της αποσύνθεσης όπως όλα τα πτώματα που δεν έχουν υποστεί επεξεργασία συντήρησης. Αν θυμάσαι, τότε συνέρρεαν χιλιάδες κόσμου να προσκυνήσει το σκήνωμα πριν καν βγει το πόρισμα για το τι τελικά συμβαίνει. Η επίσημη εκκλησία (κλήρος) ΟΥΔΕΜΙΑ κίνηση έκανε να σταματήσει το πλήθος (επιτέλεσε θρησκευτικών καθηκόντων γαρ!) και μάλιστα ΚΑΜΙΑ συγγνώμη για το λάθος δεν εκφράστηκε από τον κλήρο όταν τελικά όλοι είδαν πως το σκήνωμα αποσυντίθονταν κανονικότατα... Την ατιμωρησία την ασκεί ο ίδιος ο λαός γιατί ο φόβος του θεού δεν κοιμάται ποτέ και ο κάθε πιστός πρέπει καθημερινά να (εξ)αγοράζει άλλο ένα σκαλί προς τον παράδεισό του...

4. Σχετικά με το θέμα της "κρίσης" ατόμων και καταστάσεων, αν και γενικότερα μου αρέσουν οι διδαχές του Ιησού, η συγκεκριμένη ούτε εφαρμόστηκε ποτέ, ούτε πρόκειται ποτέ να εφαρμοστεί. Κάθε ενεργός νους, κάθε σκεπτόμενος και λογικός άνθρωπος, ασχέτως αν είναι άθεος ή ένθεος, έχει όχι μόνον δικαίωμα αλλά πολύ περισσότερο έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να κρίνει ανθρώπους και καταστάσεις γιατί αυτή η διαδικασία αποτελεί άριστο εργαλείο στην πνευματική του εξέλιξη και ορίζεται ως βασικό στοιχείο ενός πραγματικά φωτισμένου ανθρώπου. Φυσικά, το να κρίνεις άδικα είναι κατακριτέο και αν η διδαχή ετέθη εξ αρχής σε αυτή τη βάση, φυσικά θα συμφωνήσω απόλυτα.

5. Η απλή αποδοχή μίας κατάστασης σαπίλας μέσα στον κλήρο, όσο ο λαός δεν παίρνει την κατάσταση στα χέρια του για να διώξει όσους παπάδες είναι μόνον δημόσιοι υπάλληλοι και τίποτε άλλο, θα παραμείνει τέτοια εις τους αιώνας των αιώνων... Αφού φίλε μου αποδέχεσαι πως τελικά ο λαός ασκεί εξουσία στην εκκλησία, τότε που είναι όλοι αυτοί που πρέπει να διώξουν άρρον άρρον τόσους ανήθικους παπάδες από τα στελέχη του κλήρου; Ακούω συχνά πως "να εγώ δεν έχω δικαίωμα να τον κρίνω, θα τον κρίνει ο θεός...". Όπως βλέπεις, επιβεβαιώνομαι περί ανευθυνότητας και φόβου θεού. Ρίχνουμε το μπαλάκι στον θεό, μεταβιβάζουμε αλλού την ευθύνη και περιμένουμε από άλλους να πάρουν αποφάσεις. Όταν λοιπόν πριν χιλιάδες χρόνια ο απλός λαός άφησε κενή τη θέση της εξουσίας, το ιερατείο άμεσα ανέλαβε να καλύψει το κενό, κάτι που άπαξ και εδραιώθηκε ως θεσμός πλέον της εκκλησίας, αποτελεί αναφαίρετο ιδίωμα αυτής. Ο απλός λαός ποτέ δεν πρόκειται να τινάξει από πάνω του τη σαπίλα που αναφέρεις γιατί πολύ απλά την έχει απόλυτη ανάγκη, του είναι απαραίτητη για να μπορέσει να διατηρήσει αυτή την ιδιόμορφη σχέση του με τον θεό του, μία σχέση όπου ο άνθρωπος γνωρίζει τον θεό του μέσω θαυμάτων και αποκαλύψεων κι όχι μέσω της έρευνας και των ανακαλύψεων.

*γενικότερα, το θέμα της πίστης, θεωρώ πως δεν μπορεί να περιχαρακωθεί σε συγκεκριμένα δόγματα. Είναι καθαρά εγκεφαλικό το ζήτημα. Ή έχεις κλειδώσει τη συχνότητα του εγκεφάλου σου στην πίστη, ή έχει ςεπιλέξει την έρευνα. Κανείς δεν είπε πως ο χριστιανός επιστήμονας είναι πλανεμένος αλλά το ότι είναι επιστήμονας δεν αποτελεί εχέγγυο της αληθοφάνειας κι εγκυρότητας των μεταφυσικών (αν τελικά υπάρχουν όντως...) επιλογών του. Είναι γελοίο να στηρίζουμε την εγκυρότητα της πίστης στο επάγγελμα κάποιου κι ελπίζω να μην αρνηθεί κάποιος αυτό τον απόλυτα λανθασμένο συνειρμό. Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία με θαύματα όπου ο τάδε οδοντίατρος ή ο δείνα δικηγόρος ή ο έτσι στρατιωτικός ή ο αλλιώς φιλόλογος είδε την παναγία ή κάποιον άγιο και μίλησε μαζί του κλπ. Στα μάτια και το μυαλό του Έλληνα, κάποια επαγγέλματα φέρουν αυτόματα ως παρελκόμενο μία de jure εγκυρότητα στο ζήτημα των θρησκευτικών τους επιλογών και κατά συνέπεια την αδιαμφισβήτητη αληθοφάνεια του θαύματος (μα καλά είναι δυνατόν να λες ότι παραλογίζεται ο τάδε ιατρός; Ξέρεις τι άριστος επιστήμονας είναι ο κύριος Γιώργος; ποτέ δεν θα έβγαζε από το μυαλό του αυτή την ιστορία - και μη μου πείτε πως αυτές οι προσεγγίσεις είναι άσχετες με το Ελληνικό κατεστημένο...).

Εγώ σε όλη αυτή τη λανθασμένη οπτική έχω να σημειώσω το εξής συμπέρασμα: οι περισσότεροι άθεοι ή ένθεοι που όμως δεν ανήκουν σε κάποια μεγάλη θρησκεία, έχουν τις αυτές μεταφυσικές επιλογές από άποψη και όχι τυπολατρικά. Οι περισσότεροι από αυτούς δεν αρνήθηκαν μία μεγάλη θρησκεία από αντίδραση στο κατεστημένο αλλά έψαξαν, επέλεξαν, κοπίασαν πάνω στη μεταφυσική έρευνα, έστιψαν σε σημαντικό βαθμό το μυαλό τους και κατέληξαν σε επιλογές που τους γεμίζουν και τους εκφράζουν απόλυτα ή φτιάχνουν καθημερινά τη δική τους "σκάλα του Ιακώβ", κατευθυνόμενοι προς τον δικό τος θεό. Από την άλλη πλευρά όμως, οι περισσότεροι ανήκοντες στις μεγάλες θρησκείες, αποτελούν μέλη αυτών από καθαρή τυπολατρεία, από καθαρά παραδοσιακή οπτική (το βρήκα από τους γονείς μου...) και σε σημαντικό βαθμό (ιδίως παλαιότερα) για αποφυγή του κοινωνικού αποκλεισμού που θα επέφερε η ανοιχτή εκδήλωση πεποιθήσεων διάφορων της μάζας.

Καλοπροαίρετα προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου αποδείξει πως αυτό το συμπέρασμα είναι λάθος και πως τελικά οι περισσότεροι πχ χριστιανοί εν Ελλάδι επέλεξαν μόνοι τους κατόπιν ενδελεχούς έρευνας αυτό το θρήσκευμα και μάλιστα έχουν πλήρη επίγνωση των επιλογών τους. Οι ίδιοι άνθρωποι, αν είχαν γεννηθεί πχ στην Κίνα, είναι βέβαιο ότι θα ήταν πχ Ταοϊστές. Αντίθετα, ο άθεος ή ο επιλεκτικά ένθεος, θα είναι πάντα τέτοιος, ασχέτως του που γεννήθηκε...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-08, 14:22
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και απο εμένα....

Το λεγόμενον "Θαύμα" της Συρίας το έχω ακούσει και εγώ με την σειρά μου. Μάλιστα έχω παρακολουθήσει σχετικό ρεπορτάζ τηλεοπτικής εκπομπής προ ενός ή δύο ετών (δυστυχώς η μνήμη μου δεν με βοηθάει για το ποιά εκπομπή ήταν) και θυμάμαι επίσης σχετικές μαρτυρίες μουσουλμάνων σχετικές με το ζήτημα...
Κακώς αναλώνεται η συζήτηση για το άν ήταν ή όχι θαύμα. Εδώ συζητάμε με το δεδομένο της ύπαρξης αυτού του συμβάντους και πρέπει να το αναλύσουμε σε αυτήν την βάση άν θέλουμε να παράγουμε γόνιμα συμπεράσματα πρός κάποια κατεύθυνση. Όποιος αμφιβάλλει για την ύπαρξη αυτού του γεγονότος τότε κακώς γράφει στο παρόν θέμα. Δέν θα έπρεπε κάν να τον απασχολεί. Δέν είναι μόνο αυτό το "Θαύμα". Είναι δεκάδες-εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες ιστορικές αναφορές παρόμοιες. Τούρκοι που άλλαξαν την πίστη τους επειδή βίωσαν το θαύμα της παναγίας. Όποιος δέν γνωρίζει για αυτά τα συμβάντα τότε καλά θα κάνει να διαβάσει σχετικώς και να ρωτήσει ανθρώπους που γνωρίζουν.

Ναι...Η Ορθόδοξη εκκλησία είναι ακόμα ισχυρή και κραταιούσα λόγω των βιωμάτων που έχουν ζήσει μεγάλο μέρος των πιστών της . Το να απορίπτουμε την ύπαρξη αυτών των συμβάντων είναι στρουθοκαμιλησμός. Δέν μπορεί να μιλάνε τόσοι άνθρωποι, τόσα πολλά χρόνια για φωτιά και εμείς να σκεφτόμαστε πώς δέν υπάρχει.

Ακόμα και εγώ που δέν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος μου έχει τύχει να έχω ένα βίωμα με τις οντότητες που αποκαλούν "Αγίους". Καθαρά πνευματικού προσανατολισμού και σε καμία περίπτωση λόγω βαθιάς πίστης μου πρός το πρόσωπο του Ιησού Χριστού....


Φίλε Τάκη... Οι οντότητες αυτές είναι υπαρκτές...Και ο Εσώτερος Χριστιανισμός μπορεί να οδηγήσει μιά ψυχή στην φώτιση και στην Μετα θάνατον θέωση. Οι χριστιανοί το ονομάζουν "Αγιοποίηση". Αυτό συμβαίνει διότι είναι οντότητες που προυπήρχαν του χριστιανισμού, είναι μυστήρια και γνώση που προυπήρχαν ακόμα και του δωδεκαθέου σε αυτον τον τόπο. Απλώς αλλάζανε όνομα και συνέχιζουν να δείχνουν τον δρόμο... Μήν αμφιβάλλεις πρός αυτό.

Συμφωνώ πώς η Λογική είναι το μόνο μέσον προσέγκισης του Θείου. Συμφωνώ απόλυτα με την Σωκρατική λογική και ανάλυση. Αλλά όχι με την ισοπέδωση και τον μηδενισμό. Η Ορθόδοξη μυθολογία μπορεί κατά ένα μεγάλο μέρος να είναι εβραική...Και δέν αναφέρομαι στην μυθολογία των Εβραίων γιδοβοσκών και στις σφαγές που προκάλεσαν αλλά στις μυθολογίες που οι Ιουδαίοι αντέγραψαν ώς δικές τους και τις γνώσεις που σφεταιρίστηκαν απο βιβλιοθήκες για να δημιουργήσουν το δυνατόν μιά εσωτερική Ιουδαική διδασκαλία πρός χάρην του Θεού - Οδηγού τους. Όποιος γνωρίζει καταλαβαίνει τι εννοώ... Το ζήτημα είναι ποιό βαθύ και ουσιαστικό...

Στην αρχαία Αιγυπτιακή θρησκεία λόγου χάρην που απο αυτήν κατάγονται μεγάλο μέρος των μυστηρίων του χριστιανισμού (όπως και των Ελληνικών σαφέστατα), υπάρχει ένας μύθος περί καθόδου των Θεών απο τον ουρανό και το πώς αυτοί οι "Θεοί" (υπάρχει και σκαλιστό ανάγλυφο σε πυραμίδα σχετικώς) διδάξανε την ανθρωπότητα και παρακολουθούσαν έκτοτε πότε σιωπηλά και πότε φανερά . Απο τον Ουρανό κατέβηκαν και η Απεικόνιση αυτού του Οχήματος που κατέβηκαν συγκλονίζει. (συνχωρήστε με για το αόριστον των πληροφοριών σε κάποια σημεία αλλά δεν έχω πλέον στην κατοχή το συγκεκριμένο βιβλίο και δέν μπορώ να προβώ σε αναλύσεις. Το βιβλίο ήταν της Ishbel σχετικώς με τα απόκρυφα μυστήρια της Ίσιδος.)

Όλοι οι θεοί του ανθρώπου είχαν άλλοτε προσιτή και άλλοτε απρόσιτη συμπεριφορά. Πάντοτε όμως είχαν αδυναμίες. Ίσως όχι όπως των ανθρώπων και σε ανώτερο επίπεδο αδυναμίες αλλά σίγουρα ήταν ατελής οντότητες όπως και κάθε τι στο σύμπαν είναι ατελές εξάλλου. Εάν αυτές οι οντότητες είναι υπαρκτές τότε σαφέστατα και δέν μπορούμε να μιλάμε για τον "Δημιουργό" του Σύμπαντος. Ίσως για οντότητες που είναι σε εναρμόνιση με το Θείον Σχέδιον της Δημιουργίας. Αλλά σε καμμία περίπτωση για Δημιουργό Σύμπαντος. Για δημιουργό ανθρώπου το θεωρώ το ποιό λογικό σενάριο.

Σκεφτήκαμε ποτέ το ενδεχόμενο να είμαστε δημιουργήματα ατελών όντων ανώτερων μορφών ζωής; Όχι απαραίτητα εξωγήινων...Αλλά οντοτήτων άλλων διαστάσεων..Πνευμάτων άλλων πεδίων... (Φυσικά όλα αυτά περί εξωγήινων και οντοτήτων εισέρχονται σε κοινό δρόμο απο ένα σημείο και μετά)...

Εγώ θεωρώ βλασφημία το ότι ο άνθρωπος Κτίσθηκε απο την Υπεσυμπαντική Διάνοια ... Δέν είμαστε τέλειοι ούτε θα γίνουμε ποτέ...Ούτε ακόμα και σε ατομικό επίπεδο δέν θα αγγίξουμε ποτέ την τελειότητα...Το μόνο που μπορούμε να αγγίξουμε είναι ένα στάδιο ανώτερης συνειδητότητος απο την δική μας. Αυτό γιατί το ονομάζουμε τελειότητα ;

Αυτές είναι εν ολίγοις οι σκέψεις μου πάνω στο θέμα...Σκέψεις χαοτικές που ελπίζω να δώσουν το στίγμα μου και το σκεπτικό μου...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.