Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 11-05-08, 14:22
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagoskid3
μιας και η συζητηση εχει παρει γενικη μορφη θελω να πω και γω την γνωμη μου!!!
καταρχην δεν προσπαθει εδω μεσα κανεις να πεισει κανεναν!ολοι εχουν τις αποψεις τους! θαυματα γινοταν,γινονται και θα γινουν!το θεμα ειναι πως το βλεπει κανεις!εγω που πιστευω θα πω οτι ο θεος εκανε καλα αυτο το παιδι που ειχε καρκινο και την αλλη μερα στις εξετασεις του οι γιατροι δεν βρισκαν τιποτα!!καποιος ομως που δεν πιστευει θα πει οτι ηταν αυτοιαση!!! ετσι ειναι ο καθενας το βλεπει οπως θελει!!!!
πως ομως γινεται ενα μωρακι ξαφνικα καλα απο τον ογκο στο κεφαλι του??
πως γινεται ξαφνικα καλα ενα παιδακι 2 χρονων απο τον καρκινο στα πνευμονια του??
εκει τι γινεται? εχουμε το φαινομενα της αυτοιασης?
καποτε ειχαν ρωτησει τον πατηρ Παισιο για τον καρκινο και την θαραπεια του!και γιατι ο θεος αφηνει να πεθαινουν ανθρωποι ετσι αδικα! και η απαντηση ηταν -
το φαρμακο λεει ειναι μπροστα στα ματια των γιατρων αλλα ο θεος δεν τους επιτρεπει να το βρουν γιατι εξαιτιας αυτης της καταραμενης αρωστιας εχει γεμισει ο παραδεισος!
Ακριβώς, όπως το βλέπει κανείς. Εγώ θεωρώ πως θαύματα ποτέ δεν γίνονταν, ποτέ δεν γίνονται, ούτε πρόκειται να γίνουν... Αυτό με καθιστά υποτελή και άπιστο σε σχέση με κάποιον που πιστεύει σε αυτά; Μην ξεχνάς πως πριν χιλιάδες χρόνια, ο Γιαχβέ συνομιλούσε με τον Μωϋσή αλλά και άλλα γνωστά πρόσωπα της π.δ. μέσα από καπνούς, παράξενα φώτα, σύννεφα κλπ. Αν αυτά συνέβαιναν σήμερα, θα μιλούσαν ΟΛΟΙ για θαύμα! Έλα όμως που ο Γιαχβέ έπαψε να εμφανίζεται με αυτόν τον τρόπο εδώ και 2500 χρόνια... Τι συνέβη λοιπόν; Γιατί πλέον ο θεός σιωπά; Μήπως τελικά δεν άλλαξε τίποτα στις εκδηλώσεις του θεού και όλες αυτές οι χολιγουντιανές εμφανίσεις ζούσαν στο μυαλό του κάθε Μωυσή; Ο Μάρκ Τουαίην έλεγε: όταν ήμουν μικρός, μπορούσα να θυμάμαι τα πάντα, ακόμη κι αυτά που δεν είχαν συμβεί (για να μην ξεχνιώμαστε...)

Όσο για τα μικρά παιδιά, ας μην ξεχνάμε πως πέραν της αυθυποβολής, υπάρχει και το φαινόμενο της ψυχοβολίας, όπου ένας άνθρωπος επιδρά με τη σκέψη του πάνω σε κάποιον άλλο με θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα, αρκεί να υπάρχει η απαραίτητη ψυχολογική φόρτιση. Μήπως χρειάζεται να αναλύσουμε το τι ζει και τι σκέφτεται μια μάνα που βλέπει το 2χρονο αγγελούδι της να σβήνει; Φυσικά όλες αυτές οι περιπτώσεις δεν οδηγούν σε θεραπεία αλλά είπαμε, έχουμε πολλά ακόμα να ερευνήσουμε για τον εγκέφαλο.

*υ.γ. ο Παΐσιος πέθανε από καρκίνο...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-05-08, 16:21
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Trithemius, εσυ πιστευεις στο θεο? Διοτι μου φαινεται λιγο παραλογο καποιος να πιστευει στο θεο και να μην πιστευει στην παρεμβαση του, αν και υπαρχει ακομα και αυτη η σχολη που πιστευει σε αυτο, δηλαδη οτι ο θεος δημιουργησε το κοσμο αλλα δεν επεμβαινει σε αυτα που γινονται.

P.S εχουμε καπως ξεφυγει απο το θεμα το ξερω, ομως μερικες φορες ειναι αδυνατο να παραμεινεις απολυτα σε ενα συγκεκριμενο θεμα, αφου η ιδια η φυση της συζητησης αθελα της μας οδηγα σε διαφορες παραμετρους.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 11-05-08 στις 16:22
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-05-08, 17:35
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Trithemius, εσυ πιστευεις στο θεο? Διοτι μου φαινεται λιγο παραλογο καποιος να πιστευει στο θεο και να μην πιστευει στην παρεμβαση του, αν και υπαρχει ακομα και αυτη η σχολη που πιστευει σε αυτο, δηλαδη οτι ο θεος δημιουργησε το κοσμο αλλα δεν επεμβαινει σε αυτα που γινονται.
Αν πρώτα εσύ μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "θεός", τότε κι εγώ θα σου απαντήσω αν πιστεύω σε αυτόν τον θεό.

Υ.Γ. δεν έχουμε ξεφύγει καθόλου από το θέμα. Ίσα-ίσα που η εξέλιξή του το καθιστά πιο ολοκληρωμένο
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-05-08, 18:21
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Αχ τι μου βαζεις τωρα... Επειδη εγω προσωπικα δεν δεχομαι οτι ο θεος εχει συγκεκριμενες ιδιοτητες,ιδιοτητες εχει μονο ο ανθρωπος, δηλαδη δυσκολευομαι να οριοθετηθω και να μιλησω για τριαδικο θεο, κλπ ή ξερω γω οτι ο θεος κανει συγκεκριμενα αυτο και αυτο και οχι το αλλο, λες και ο θεος εχει msn και μιλανε μαζι του. Για μενα Θεος ειναι ο δημιουργος, μια απροσδιοριστη, ασαφης δυναμη απο την οποια ξεκινησαν ολα, επειδη απλα απο το τιποτα δεν μπορει να δημιουργηθει κατι, αυτο το κατι που εδωσε την κινητηρια δυναμη, αυτο για μενα ειναι θεος. Ισως αν στο μελλον λυθουν περισσοτερο οι μεταφυσικες μου αποριες, ισως να εχω μια πιο συγκεκριμενη εικονα και να μπορω να δωσω στο θεο καποιες ιδιοτητες ομως προς το παρον ειναι μια πολυ ανεξερευνητη και ασαφης εννοια για μενα.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-05-08, 22:26
vagoskid3 Ο χρήστης vagoskid3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Αν πρώτα εσύ μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "θεός", τότε κι εγώ θα σου απαντήσω αν πιστεύω σε αυτόν τον θεό.

Υ.Γ. δεν έχουμε ξεφύγει καθόλου από το θέμα. Ίσα-ίσα που η εξέλιξή του το καθιστά πιο ολοκληρωμένο
θεος ειναι ο δημιουργος των παντων!!!! μονο αν πιστευεις σ'αυτο μπορεις να πλησιασεις ελαχιστα το τι ειναι θεος!!!! (παντα προσωπικα μιλαω).
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-05-08, 12:43
Το avatar του χρήστη ENDLESS JOURNEY
ENDLESS JOURNEY Ο χρήστης ENDLESS JOURNEY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 96
Smile

Ο Θεός , ο Πρωταρχικός Δημιουργός υπάρχει παντού είναι γύρω μας σε κάθετι που βλέπουμε , είναι μέσα μας σαν θεική σπίθα .
Τόσο απλά....
__________________
προσωπική ιστοσελίδα : http://www.academyofinnerlight.net
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-05-08, 15:08
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Ξέρετε, εγώ ρώτησα τον φίλο Tranceaddict23 για τν δικό του θεού και οι απαντήσεις που μου δίνετε δεν αποτελούν ειδοποιό διαφορά από θρησκεία σε θρησκεία. Θα έλεγα μάλιστα πως όλοι σας ανήκετε στην ίδια θρησκεία. Μήπως τελικά αυτό δεν είναι καθόλου λάθος αλλά μια ανομολόγητη αλήθεια;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 13-05-08 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-05-08, 17:48
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Εγω ταπεινα ομολογω οτι δεν γνωριζω τι ειναι Θεος. Δεν μπορω να σου αναλυσω κατι που ξεφευγει απο τα ορια των 5 μου αισθησεων. Η μονη υποθεση και εικασια που μπορω να κανω ειναι οτι απο το τιποτα δεν μπορει να υπαρξει κατι. Ο δημιουργος του διμηουργηματος.Τοσο απλα. Περα απο αυτο δεν ειμαι σε θεση να πιασω στο στομα μου κατι που ειναι πανω απο την ανθρωπινη αντιληψη. Οι ανθρωποι που ανακαλυψαν το θεο, δεν εχουν λογια να τον περιγραψουν. Ειναι καθαρα εμπειρια, βιωμα, μοναδικο και υποκειμενικο, και μονο με την αισθηση μπορεις να καταλαβεις το θεο, να το νιωσεις, ομως μετα πως μπορεις να το περιγραψεις? Δεν εχω αλλα επιχειρηματα και δεν μπορω να σε πεισω οτι υπαρχει θεος.
Οι σοφοτεροι ανθρωποι που εχω συζητησει μαζι τους, κανεις δεν προσπαθησε ουτε λεπτο να με πεισει οτι υπαρχει θεος. Η πλειοψηφια των παπαδων που νιωθουν καποια ανασφαλεια για τα πιστευω τους ή φανατισμο,μπορει να μπουν σε πολυωρη συζητηση απλα και μονο για να σε πεισουν, για αυτους αυτο εχει σημασια. Οι πιο σοφοι ανθρωποι της εκκλησιας που μιλησα, τιποτα δεν μου ειπαν, ξερετε γιατι? Επειδη γι' αυτους ειναι τοσο σιγουρο που δεν χρειαζεται καν να το αναφερουν. Θες να μαθεις αν υπαρχει θεος? Καλεσε τον. Μαθε τον εμπειρικα. Μονο η εμπειρια ειναι αποδειξη, αλλιως μεινε να τρελαθεις μεσα στα βιβλια και στη θεωρια . Καπως ετσι.
Νομιζετε ποτε οτι θα καταφερει κανεις να βγει μεσα απο τα βιβλια και το ψαξιμο? Σου λενε, κοιταξε δεν θα σε πεισω εγω,δεν μου πεφτει λογος, δεν με πιστευεις,δικαιωμα σου, δοκιμασε ομως να τον βρεις εμπειρικα και μονο τοτε θα πειστεις.
Και γω αυτο εχω να σου πω φιλε μου. Μην με ακους εμενα τι σου λεω, δεν ξερω τι ειναι θεος, και κανενας ορισμος θρησκειας δεν ειναι αρκετος να σε καλυψει η να σε πεισει. Θα μου πεις τωρα πως να τον βρω? Εγω φιλε οσους γνωρισα που ειναι κοντα στο θεο, κατ'αρχην ηταν μια πνευματικη αναγεννηση, μια αλλαγη τροπου ζωης και αντιμετωπισης των πραγματων,μακρια απο μικροπρεπειες, κακιες, υπερηφανεια,κλπ. Αυτη ειναι η αρχη νομιζω. Ειναι θεμα προσωπικο φιλε μου. Δεν εχει σχεση ουτε η θρησκεια,ουτε οι παπαδες.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-05-08, 19:17
vagoskid3 Ο χρήστης vagoskid3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

μπραβο ρε φιλε Tranceaddict23 τα ειπες ολα!!!!!!!!!!!!συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-05-08, 21:59
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ Tranceaddict23, κατ' αρχήν να σε συγχαρώ για την ειλικρίνειά σου. Η ερώτησή μου ως προς το τι εννοείς πως είναι ο θεός, έχει να κάνει ακριβώς με αυτό που μου απάντησες...

Σαφώς δεν έχω σκοπό να μειώσω κάποιον ή να δείξω πως έχω ή δεν έχω περισσότερες γνώσεις περί θεού από εσένα ή κάποιον άλλο. Ήθελα μόνον να καταδείξω πως η σχέση μας με τον θεό είναι κατά τη γνώμη μου το πιο προσωπικό και απερίγραπτο πράγμα που βιώνουμε. Κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν τόσοι "θεοί", όσοι και αυτοί που τον αναζητούν και προσπαθούν να τον προσεγγίσουν με διάφορους τρόπους.

Πραγματικά το να δηλώσει κάποιος (όπως εγώ) θεϊστής (που αποτελεί την πιο γενικευμένη αποδοχή της έννοιας του θεού, δε σημαίνει πως απαραίτητα ενστερνίζεται τον όποιο θεό κάποιας γνωστής θρησκείας. Για πολλούς πιστούς και δη χριστιανούς, αν δεν δούνε την αποδοχή στον δικό τους θεό, αυτόματα ονομάζουν τον ομιλούντα άπιστο, άθρησκο, άθεο κλπ, χωρίς να γνωρίζουν καν το τι σημαίνουν αυτές οι έννοιες, όπως άλλωστε οι περισσότεροι από αυτούς δεν γνωρίζουν σε ποιόν θεό πιστεύουν (και το αποδεικνύω αμέσως παρακάτω). Σου το αναφέρω αυτό γιατί όταν με ρώτησε κάποιος συνάδελφός μου αν πιστεύω στον θεό, εγώ του απάντησα, "νομίζω πως το να σου πω ότι είμαι θεϊστής είναι η πιο πλήρης απάντηση που μπορείς να λάβεις". Ξέρεις τι μου απάντησε; "αμάν! καινούργια αίρεση είναι αυτή;" Η άγνοια περί εννοιών και προσεγγίσεων του θεού είναι εκτεταμένη αλλά το κύριο χρέος σε αυτό το έχουν οι εκπρόσωποι κι όχι οι πιστοί του χριστιανισμού...

Οι μελετητές του χριστιανισμού έχουν προσθέσει στην προσέγγιση του χριστιανικού θεού και τον έννοια του αποφατισμού, σύμφωνα με τον οποίο, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς κι επαρκώς το τι είναι ο θεός. Φυσικά ο αποφατισμός έχει εφαρμογή σε όλους τους "υπερβατικούς" θεούς, ασχέτως θρησκείας...

Είναι σαφές πως η πραγματική Γνώση του θεού είναι κάτι πολύ δύσκολο και πολύ ιδιαίτερο ζήτημα. Κι επειδή ο ορισμός της γνώσης είναι "πληροφορία + εμπειρία", ακόμη κι αν η πληροφορία είναι σταθερή και δεδομένη για όλους, υπάρχει η εμπειρία, το βίωμα, το οποίο έχει τόσες παραλλαγές, όσοι και οι εμπλεκόμενοι σε αυτό...

Κατανοούμε λοιπόν πως το τελικό αποτέλεσμα που ονομάζουμε "θεός" είναι μοναδικό και ξεχωριστό για κάθε ζηλωτή του θεϊσμού, ανεξαρτήτως προσέγγισης. Κατά συνέπεια, ερωτήσεις του τύπου "πιστεύεις στον θεό;" είναι εξ αρχής άσκοπες γιατί πραγματικά δεν οδηγούνε πουθενά. Ακόμη κι αν υπάρχει απάντηση ως "ναι", αυτό θα ήταν απόλυτα άχρηστο για τους υπολοίπους γιατί τη δική μου κοσμοθέαση δεν υπάρχει λόγος και ουσία στο να την αποδεχτεί κάποιος άλλος. Αυτό γιατί είναι κάτι απόλυτα προσωπικό, είναι δικό μου και δεν ταιριάζει σε κανέναν άλλο, όπως επίσης και η κοσμοθέαση κανενός άλλου δεν θα μου φανεί χρήσιμη γιατί σε όλες τις περιπτώσεις, ο παράγοντας "εμπειρία" είναι καθοριστικός και πιο πάνω εξήγησα το πως δρα η εμπειρία. Το μόνο που μπορούμε να ανταλλάξουμε είναι οι πληροφορίες περί θεού. Αυτό ακριβώς ήθελα να καταδείξω, χωρίς ωστόσο να θέλω να μειώσω την παρουσία σου εδώ κι αν αυτό όντως συνέβη, σου ζητώ συγγνώμη.

Φίλοι μου όλα έχουν να κάνουν με την κοσμοθέασή μας. Υπάρχει το "στρατόπεδο" των θεϊστών με αμέτρητες υποδιαιρέσεις κι εκδοχές, το ακριβώς απέναντι "στρατόπεδο" τον άθεων και στη μέση το "στρατόπεδο" των αγνωστικιστών. Θεωρώ πως από τη στιγμή που κάποιος αναγνωρίσει μέσα του έστω και κάποιας μορφής θεό (όπως κι αν τον εννοεί), τίθεται στο στρατόπεδο των θεϊστών. Όπως έγραψα λοιπόν και πιο πάνω, το να πιστεύω σε έναν θεό διαφορετικό από τον δικό σου, με τοποθετεί κι εμένα στο "στρατόπεδο" των θεϊστών και πουθενά αλλού αλλά η ταύτιση υπάρχει μέχρι εκεί.

Το κακό με τις "ταμπέλλες" που φοράνε κάποιοι σε αλλόθρησκους κλπ έχει να κάνει καθαρά με το μορφωτικό τους επίπεδο σε θέματα θρησκείας. Εν μέρει είναι υπεύθυνοι για την καταστασή τους αλλά το κύριο μερίδιο ευθύνης το φέρουν πάντοτε οι ηγέτες των θρησκειών αλλά και οι απανταχού εκπρόσωποί των, καθώς σε καθημερινή βάση επιδίδονται σε έναν αγώνα διάκρισης, γιατί θέλουν να αποδείξουν και να πείσουν (άρα τελικά να επιβάλλουν) τη θρησκεία τους ως καλύτερη και ανώτερη όλων των άλλων, σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να φτάσει και σε μισαλλοδοξία.

Το ανέφερα και αλλού αλλά θα το θυμίσω και πάλι: Οι περισσότεροι οπαδοί των μεγάλων θρησκειών ανήκουν σε μία από αυτές τις θρησκείες λόγω παράδοσης, από τυπολατρεία, γιατί δεν τους ενδιαφέρει και τόσο το ζήτημα ή γιατί φοβούνται τον κοινωνικό αποκλεισμό που θα επέφερε μία ανοιχτή δήλωση μη ένταξης στην επικρατούσα θρησκεία. Είναι πολύ λίγοι εκείνοι που επέλεξαν πχ τον χριστιανισμό κατόπιν ενδελεχούς έρευνας και σύγκρισης θρησκεών και εσωτερικών συστημάτων, έτσι ώστε να καταλήξουν συνειδητά και οικειοθελώς σε αυτόν. Αυτοί οι άνθρωποι είναι βέβαιο πως αν είχαν γεννηθεί στην Κίνα, τώρα θα ήταν πχ Ταοϊστές, είναι λοιπόν καθαρά θέμα συμπτώσεων το ότι δηλώνουν χριστιανοί...

Από την άλλη πλευρά, τα ποσοστά αλλάζουν αντιδιαμετρικά και οι περισσότεροι άθεοι, αγνωστικιστές ή ακόλουθοι ειδικών θρησκευτικών πεποιθήσεων, έγιναν τέτοιοι γιατί ερεύνησαν, γιατί έχουν άποψη κι επέλεξαν συνειδητά και οικειοθελώς αυτή τη στάση απέναντι στο ζήτημα του θεού.

Χωρίς να θέλω να σας κουράσω άλλο, νομίζω έχω δώσει μια καλή εικόνα της προσέγγισής μου στο σύνηθες ερώτημα του αν πιστευω στο "θεό" και γιατί τελικά τέτοιες ερωτήσεις δεν έχουν κανένα νόημα ούτε για εμάς που θα απαντήσουμε αλλά ούτε και γι' αυτόν που μας ρωτά
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 13-05-08 στις 22:21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.