Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 17-05-08, 02:06
BigBang Ο χρήστης BigBang δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Να συμφωνήσω σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΑ με το παραπάνω ποστ του Trithemius.
Λέω "σχεδόν απόλυτα" γιατί συμφωνώ και με τον Tranceaddict23 αμέσως πιο πάνω αλλά και με αρκετούς άλλους πιο πριν!
"Σχεδόν απόλυτα" γιατί επίσης δεν γνωρίζω ποιές άλλες θέσεις-απόψεις πρεσβεύει ο Trithemius ή ο Tranceaddict23 σε άλλα επιμέρους ζητήματα!
Από τις ελάχιστες γνώσεις και μηδαμινές εμπειρίες μου, μπορώ να καταλάβω και να "κατηγοροιοποιήσω" τον εαυτό μου ως Θεϊστή απλά, ή καλύτερα Μονοθεϊστή αφού πιστεύω (χωρίς να κατέχω όμως την απόλυτη γνώση, απλά έχω αυτή την ισχυρή πεποίθηση) οτι ο Θεός είναι μόνο Ένας, ο Δημιουργός του Κόσμου και της Ζωής, το Υπέρτατο αυτό Όν, η Υπέρτατη Δύναμη, η Αρχική Αιτία που Σχεδίασε και Κατασκεύασε το Σύμπαν (ή ακόμη και τα πολλαπλά σύμπαντα αν υπάρχουν).
Η πίστη μου στον Θεό οφείλεται επίσης στο οτι πιστεύω ακράδαντα με την δική μου λογική οτι αποκλείεται όλα αυτά να γίνανε εντελώς τυχαία.
Πιστεύω οτι Κάποιος/κάποια/κάποιο/κάτι τα σχεδίασε και τα δημιούργησε όλα αυτά. Και ίσως πολλές φορές να επεμβαίνει όταν χρειάζεται και να αλλάζει ή να διορθώνει κάτι.
Μπορεί φυσικά και να μην επεμβαίνει εφόσον η Δύναμη και η Γνώση Του είναι άπειρη και να τα έχει προμελετήσει-προσχεδιάσει όλα απ'την αρχή.
(απλά αφήνω ένα ανοιχτό ενδεχόμενο επειδή μας άφησε εμάς τους ανθρώπους να ενεργούμε ανεξέλεγκτα παρατηρώντας ίσως τις ενέργειες μας ως ένα δικό Του "παιχνίδι" και να αλλάζει-διορθώνει-μετατρέπει το σχέδιο Του ανάλογα με τις εκάστοτε συγκυρίες και τις καταστάσεις. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα γεγονότα-φαινόμενα που επικρατούν στο σύμπαν)
Δεν μπορώ να μπω στην λογική Του και δεν μπορώ να κατανοήσω επακριβώς τί είναι και τί θέλει-ζητάει από εμάς.
Πιστεύω οτι η λογική Του είναι τουλάχιστον 4+1=πενταδιάστατη, αν θεωρήσουμε οτι το σύμπαν είναι τετραδιάστατο, ή 11+1=12διάστατη αν λάβουμε υπόψιν μας την θεωρία των χορδών, ή ακόμη και απειροδιάστατη.
(θεωρώ δηλαδή οτι είναι τουλάχιστον μια διάσταση πάνω από ό,τι έχει αποδειχτεί ή θα αποδειχτεί στο μέλλον για το σύμπαν)
Για τον λόγο αυτό, δεν μπορώ να Του προσδώσω ανθρώπινες διαστάσεις και ιδιότητες.
Δεν ξέρω αν αυτός συγκεκριμένα ο Θεός εκφράζεται από κάποια γήινη θρησκεία. Αυτό που γνωρίζω εγώ με τις ελάχιστες γνώσεις μου για τις 2-3 βασικότερες και κυριότερες θρησκείες, είναι οτι δεν εκφράζεται και για τον λόγο αυτό δηλώνω άθρηκος.
Ίσως να εκπροσωπείται από κάποια άλλη γήινη θρησκεία που δεν γνωρίζω και δεν έχω μελετήσει.
Αυτό που αισθάνομαι και πιστεύω πάντως είναι οτι είναι Ένας και Μοναδικός.
Ούτε δυαδικός, ούτε τριαδικός, ούτε οτιδήποτε άλλο.
Αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BigBang : 17-05-08 στις 02:16
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-05-08, 20:09
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Αγαπητέ Tranceaddict23, κατ' αρχήν να σε συγχαρώ για την ειλικρίνειά σου. Η ερώτησή μου ως προς το τι εννοείς πως είναι ο θεός, έχει να κάνει ακριβώς με αυτό που μου απάντησες...

Σαφώς δεν έχω σκοπό να μειώσω κάποιον ή να δείξω πως έχω ή δεν έχω περισσότερες γνώσεις περί θεού από εσένα ή κάποιον άλλο. Ήθελα μόνον να καταδείξω πως η σχέση μας με τον θεό είναι κατά τη γνώμη μου το πιο προσωπικό και απερίγραπτο πράγμα που βιώνουμε. Κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν τόσοι "θεοί", όσοι και αυτοί που τον αναζητούν και προσπαθούν να τον προσεγγίσουν με διάφορους τρόπους.

Πραγματικά το να δηλώσει κάποιος (όπως εγώ) θεϊστής (που αποτελεί την πιο γενικευμένη αποδοχή της έννοιας του θεού, δε σημαίνει πως απαραίτητα ενστερνίζεται τον όποιο θεό κάποιας γνωστής θρησκείας. Για πολλούς πιστούς και δη χριστιανούς, αν δεν δούνε την αποδοχή στον δικό τους θεό, αυτόματα ονομάζουν τον ομιλούντα άπιστο, άθρησκο, άθεο κλπ, χωρίς να γνωρίζουν καν το τι σημαίνουν αυτές οι έννοιες, όπως άλλωστε οι περισσότεροι από αυτούς δεν γνωρίζουν σε ποιόν θεό πιστεύουν (και το αποδεικνύω αμέσως παρακάτω). Σου το αναφέρω αυτό γιατί όταν με ρώτησε κάποιος συνάδελφός μου αν πιστεύω στον θεό, εγώ του απάντησα, "νομίζω πως το να σου πω ότι είμαι θεϊστής είναι η πιο πλήρης απάντηση που μπορείς να λάβεις". Ξέρεις τι μου απάντησε; "αμάν! καινούργια αίρεση είναι αυτή;" Η άγνοια περί εννοιών και προσεγγίσεων του θεού είναι εκτεταμένη αλλά το κύριο χρέος σε αυτό το έχουν οι εκπρόσωποι κι όχι οι πιστοί του χριστιανισμού...

Οι μελετητές του χριστιανισμού έχουν προσθέσει στην προσέγγιση του χριστιανικού θεού και τον έννοια του αποφατισμού, σύμφωνα με τον οποίο, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς κι επαρκώς το τι είναι ο θεός. Φυσικά ο αποφατισμός έχει εφαρμογή σε όλους τους "υπερβατικούς" θεούς, ασχέτως θρησκείας...

Είναι σαφές πως η πραγματική Γνώση του θεού είναι κάτι πολύ δύσκολο και πολύ ιδιαίτερο ζήτημα. Κι επειδή ο ορισμός της γνώσης είναι "πληροφορία + εμπειρία", ακόμη κι αν η πληροφορία είναι σταθερή και δεδομένη για όλους, υπάρχει η εμπειρία, το βίωμα, το οποίο έχει τόσες παραλλαγές, όσοι και οι εμπλεκόμενοι σε αυτό...

Κατανοούμε λοιπόν πως το τελικό αποτέλεσμα που ονομάζουμε "θεός" είναι μοναδικό και ξεχωριστό για κάθε ζηλωτή του θεϊσμού, ανεξαρτήτως προσέγγισης. Κατά συνέπεια, ερωτήσεις του τύπου "πιστεύεις στον θεό;" είναι εξ αρχής άσκοπες γιατί πραγματικά δεν οδηγούνε πουθενά. Ακόμη κι αν υπάρχει απάντηση ως "ναι", αυτό θα ήταν απόλυτα άχρηστο για τους υπολοίπους γιατί τη δική μου κοσμοθέαση δεν υπάρχει λόγος και ουσία στο να την αποδεχτεί κάποιος άλλος. Αυτό γιατί είναι κάτι απόλυτα προσωπικό, είναι δικό μου και δεν ταιριάζει σε κανέναν άλλο, όπως επίσης και η κοσμοθέαση κανενός άλλου δεν θα μου φανεί χρήσιμη γιατί σε όλες τις περιπτώσεις, ο παράγοντας "εμπειρία" είναι καθοριστικός και πιο πάνω εξήγησα το πως δρα η εμπειρία. Το μόνο που μπορούμε να ανταλλάξουμε είναι οι πληροφορίες περί θεού. Αυτό ακριβώς ήθελα να καταδείξω, χωρίς ωστόσο να θέλω να μειώσω την παρουσία σου εδώ κι αν αυτό όντως συνέβη, σου ζητώ συγγνώμη.

Φίλοι μου όλα έχουν να κάνουν με την κοσμοθέασή μας. Υπάρχει το "στρατόπεδο" των θεϊστών με αμέτρητες υποδιαιρέσεις κι εκδοχές, το ακριβώς απέναντι "στρατόπεδο" τον άθεων και στη μέση το "στρατόπεδο" των αγνωστικιστών. Θεωρώ πως από τη στιγμή που κάποιος αναγνωρίσει μέσα του έστω και κάποιας μορφής θεό (όπως κι αν τον εννοεί), τίθεται στο στρατόπεδο των θεϊστών. Όπως έγραψα λοιπόν και πιο πάνω, το να πιστεύω σε έναν θεό διαφορετικό από τον δικό σου, με τοποθετεί κι εμένα στο "στρατόπεδο" των θεϊστών και πουθενά αλλού αλλά η ταύτιση υπάρχει μέχρι εκεί.

Το κακό με τις "ταμπέλλες" που φοράνε κάποιοι σε αλλόθρησκους κλπ έχει να κάνει καθαρά με το μορφωτικό τους επίπεδο σε θέματα θρησκείας. Εν μέρει είναι υπεύθυνοι για την καταστασή τους αλλά το κύριο μερίδιο ευθύνης το φέρουν πάντοτε οι ηγέτες των θρησκειών αλλά και οι απανταχού εκπρόσωποί των, καθώς σε καθημερινή βάση επιδίδονται σε έναν αγώνα διάκρισης, γιατί θέλουν να αποδείξουν και να πείσουν (άρα τελικά να επιβάλλουν) τη θρησκεία τους ως καλύτερη και ανώτερη όλων των άλλων, σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να φτάσει και σε μισαλλοδοξία.

Το ανέφερα και αλλού αλλά θα το θυμίσω και πάλι: Οι περισσότεροι οπαδοί των μεγάλων θρησκειών ανήκουν σε μία από αυτές τις θρησκείες λόγω παράδοσης, από τυπολατρεία, γιατί δεν τους ενδιαφέρει και τόσο το ζήτημα ή γιατί φοβούνται τον κοινωνικό αποκλεισμό που θα επέφερε μία ανοιχτή δήλωση μη ένταξης στην επικρατούσα θρησκεία. Είναι πολύ λίγοι εκείνοι που επέλεξαν πχ τον χριστιανισμό κατόπιν ενδελεχούς έρευνας και σύγκρισης θρησκεών και εσωτερικών συστημάτων, έτσι ώστε να καταλήξουν συνειδητά και οικειοθελώς σε αυτόν. Αυτοί οι άνθρωποι είναι βέβαιο πως αν είχαν γεννηθεί στην Κίνα, τώρα θα ήταν πχ Ταοϊστές, είναι λοιπόν καθαρά θέμα συμπτώσεων το ότι δηλώνουν χριστιανοί...

Από την άλλη πλευρά, τα ποσοστά αλλάζουν αντιδιαμετρικά και οι περισσότεροι άθεοι, αγνωστικιστές ή ακόλουθοι ειδικών θρησκευτικών πεποιθήσεων, έγιναν τέτοιοι γιατί ερεύνησαν, γιατί έχουν άποψη κι επέλεξαν συνειδητά και οικειοθελώς αυτή τη στάση απέναντι στο ζήτημα του θεού.

Χωρίς να θέλω να σας κουράσω άλλο, νομίζω έχω δώσει μια καλή εικόνα της προσέγγισής μου στο σύνηθες ερώτημα του αν πιστευω στο "θεό" και γιατί τελικά τέτοιες ερωτήσεις δεν έχουν κανένα νόημα ούτε για εμάς που θα απαντήσουμε αλλά ούτε και γι' αυτόν που μας ρωτά

αυτο που θελετε να πειτε ειναι πως ο καθε ενας μπορει να θεωρει το θεο συμφωνα με τις αντιληψεις του , αλλα χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι το ορθο .
ορθο δεν σημαινει οτι νομιζουμε , αλλα ειναι το κατ'ουσιαν αντικειμενικο .
υποκειμενικα μπορουμε να να υποθεσουμε οτι θελουμε χωρις να αναιρουμε παραλληλα τα αντικειμενικα κριτηρια .
Δεν γινεται ο θεος να προσαρμοζεται στα θελω του καθενος , αλλιως τα αντικειμενικα κριτηρια της υποστασεως του αναιρουνται .
ο ανθρωπος πρεπει να προσαρμοζεται .
το δικαιο ειναι αντικειμενικο . Αν οι ανθρωποι δρουσαν αναλογα το υποκειμενικο τους δικαιο , οι αντικειμενικοι οροι που συγκρατουν το (αντικειμενικο) δικαιο θα αναιρουνταν .
θα υπηρχαν δισεκατομμυρια δικαια , αναλογα τον ανθρωπο , κατι αντικειμενικα λανθασμενο .Εκτος και αν το δεχεστε αυτο .
Αν το δεχεστε , αυτο δεν λεγεται λογικη . αλλα διεστρεβλωση των πραγματων .
Υπαρχουν ,λεω και παλι , τα αντικειμενικα και υποκειμενικα κριτηρια .
τα αντικειμενικα συγκρατουν στα ποδια της την οποια θεωρια .
τα υποκειμενικα κριτηρια ειναι οι αντιληψεις του ανθρωπου , τετοιες ομως που δεν αντιβαινουν της αντικειμενικοτητας , αλλιως διασπαται η κεντρικη αποψη , η όποια .
Στο δικαιο λοιπον , επειδη ειναι αντικειμενικο , συμορφωνομαστε .
Αντικειμενικοι ομως ειναι και οι οροι που συγκρατουν την ποιοτητα της μορφης του θεου , αρα ο ανθρωπος πρεπει να εχει για αυτον μια υποκειμενικη αποψη που δεν αναιρει την αντικειμενικη του φυση-ποιοτητα .
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-05-08, 23:35
Το avatar του χρήστη Daughter of God
Daughter of God Ο χρήστης Daughter of God δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: Amaliada, N. Hleias.
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Χμ...

Αυτη την ιστορια μου την ειχαν διηγηθει πριν 1,5 χρονο οταν ημουν Κρητη.
Επειδη εχω μεγαλη αδυναμια στην Παναγιτσα, δεν ξερω αν ειναι αληθινο το θαυμα αυτο ή οχι, αλλα το σιγουρο ειναι οτι η δυναμη της Παναγιας ειναι μεγαλη, ειτε την πιστευει καποιος, ειτε οχι....
__________________
You have to see to believe, or you have to believe to see?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.