Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 10-02-18, 01:16
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vivo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας άργησα λίγο να δω τα μνμ, αλλά θα σας πω την δίκη μου ιστορία. Έχασα τον μικρο μου αδερφό πρόσφατα και έτσι άρχισα να προσπαθώ να εξηγήσω τα όνειρα. Πολλοί λένε δεν κάνει να μας μιλούν. Σημασία έχει πως Τον δεις χαρούμενο/λυπημένο. Έχω δει τρεις φορές μέχρι τώρα τον αδερφό μου μια να μιλάμε κανονικά κ δυο να μην μιλάμε. Την μια μόνο μου χαμογέλασε και καθώς τον πλησίασα (γιατί ήξερα πως είχε πεθάνει) άρχισε να αλλάζει μορφή κ έγινε ένα άλλο παιδακι. Λένε επίσης θα δείτε τον νεκρό όταν θα έχετε φτάσει σε πολύ μεγάλη θλίψη και συνήθως για να σας καθησυχάσει. Από τα όνειρα μου και της οικογένειας μου κατάλαβα πως υπάρχουν όνειρα με ερμηνεία και αλλά απλά όνειρα του συνηδητου/ασυνηδητου. Όταν δεν μιλάνε είναι τα κανονικά που μας μεταφέρουν μηνύματα.
Από την άλλη η γιαγιά μου έβλεπε τον κάπου μου που ζήταγε να φάει κ έλεγαν πως θέλει πρόσφορο. Τον αδερφό μου τον βλέπαμε χωρίς μπλούζα και μας είπαν πως είναι ότι έχει καθαρή ψυχή. Πάντα ήταν χαρούμενος και μας έδινε δυναμη ότι τουλάχιστον είναι καλά όπου και αν είναι.. Αν είναι βρεγμένο το άτομο τότε είναι τα δάκρυα μας. Ο ψυχολόγος μου λέει επίσης πως οι νεκροί στα όνειρα δεν μιλάνε ή αν μιλήσουν δεν τους καταλαβαίνουμε.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι μετά, δεν ξέρω για κάτι παραπάνω στα όνειρα. Το μόνο που θέλω και ελπίζω είναι να ξανά συνταντηθουμε πάλι όλη η οικογένεια μου κάποτε και να μην ξανά χωριστούμε.....
Vivo, λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...

Όσον αφορά τα όνειρα, ναι, μπορεί να είναι κάποιος τρόπος επικοινωνίας με αγαπημένα μας πρόσωπα που έχουν φύγει από τη ζωή.

Δεν έχει τόσο σημασία η μορφή, όσο η αίσθηση που έχουμε ότι πρόκειται για το δικό μας άνθρωπο που έχουμε χάσει, μπορεί δηλαδή να τον δούμε και κάπως διαφορετικό, αλλά εφόσον νιώθουμε ότι είναι αυτός, αυτός είναι. Γενικά, σε ο,τι αφορά το μεταφυσικό, εμπιστευόμαστε περισσότερο το συναίσθημα παρά τη λογική.

Κοίτα, πολύ πιθανό κάποια μέρα να βρεθείτε ξανά μαζί, η ζωή προχωράει και κάποτε τελειώνει κι ίσως με το τέλος αυτής της ζωής να ξεκινάει κάτι άλλο, πολύ καλύτερο, που ήδη απολαμβάνει ο αδερφός σου.

Εύχομαι καλή δύναμη και κουράγιο σε σένα και την οικογένειά σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.