Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-07-08, 16:07
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

karma σχετικα με το βομβο που προανεφερες ειμαι σιγουρος οτι το εχω βιωσει κυριως οταν ημουν μικροτερος.εχω ψαξει σχετικα με αυτο αλλα δε βρηκα κατι γιατι μου εναι δυσκολο και να το περιγραψω.διαβασε λιγο και το post μου "περιεργη υπνοβασια".θα εκτιμουσα ιδιαιτερα τη βοηθεια σου
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-08, 16:56
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Είναι ακόμα στο πρόγραμμα "εν αναμονή" ή να μην περιμένουμε άδικα Κάρμα;

Φαντάζομαι θα το ξέχασες αν και το υποσχέθηκες
Έχεις δίκιο καλή μου φίλη!

Το φορτωμένο μου πρόγραμμα δεν μου επέτρεψε να το κάνω νωρίτερα.

Ας δούμε, λοιπόν κάποια αποσπάσματα...

Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-08-08, 19:16
Το avatar του χρήστη ABRAAM
ABRAAM Ο χρήστης ABRAAM δεν είναι συνδεδεμένος
Member

Προεπιλογή

ομορφο το θεμα σου καρμα

κατι ταιριαστο νομιζω...
απο εναν συγγραφεα με εξαιρετικες γνωσεις σε ολο το φασμα του εσωτερισμου σχεδον, τον ευσταθιο λιακοπουλο

"Παιδιά του κόσμου, ψιθύρισε ο γέρο ασκητής καθισμένος έξω από τη σπηλιά του και αγναντεύοντας το νότο. Υπηρετείτε το μεγάλο σχέδιο. Το οποίο είναι απλά και μόνο το δικό σας. Κάποτε βέβαια, αργά ή γρήγορα, εκείνο το αληθινό και δύσκολο, θα σας αποκαλυφθεί, θα πέσει από τον ουρανό, αν μάθετε να τον κοιτάτε. Μέχρι τότε θα χαίρομαι πραγματικά με τις χαρές σας, θα προσπαθώ να απαλύνω τις μεγάλες λύπες σας.

Παιδιά του κόσμου, όλα τα φαινόμενα είναι ονειρικά και η φώτιση απλά, ατομική υπόθεση.
Και άνοιξε την αγκαλιά του για να δεχτεί μέσα της όλα τα πλάσματα του κόσμου. Τους μεγάλους άγιους και τους επικατάρατους αμαρτωλούς, το ίδιο.
Δεν σας αφήνουμε όμως έτσι, συνέχισε μετά από λίγο. Εντελώς ακάλυπτους και μόνους. Δε θα ήτανε σωστό.
Γιατί υπάρχουν οι ξεχωριστοί σε κάθε εποχή και οι ευλογημένοι. Εκείνοι που κρατούν το ιερό και αόρατο σημάδι. Άλλοι το φέρουν στο μέτωπο, ανάμεσα στα φρύδια, άλλοι στην κορυφή της κεφαλής σα στέμμα, άλλοι ακριβώς επάνω στην καρδιά τους σα λουλούδι ανοιχτό. Και άλλοι το έχουν ανάλαφρα να παίζει με ουράνια τόξα στις παλάμες τους. Άντρες και γυναίκες είναι. Αρκεί να τους αναγνωρίσετε, όταν έλθει η ώρα εκείνη η κρίσιμη και φοβερή.

Φαντάζουν δυνατοί και όμορφοι και δεν αφήνουν πίσω τους, όταν βαδίζουνε, σκιά. Αλλά τον περισσότερο καιρό περνούν απαρατήρητοι. Και έχουν μαζί μ' ένα χαμόγελο και μια μακάρια φυσικά υπομονή. Γιατί κινούνται από ζωή σε ζωή και από τόπο σε τόπο κάθε φορά με άλλο πρόσωπο και μ' άλλο όνομα. Αλλά με τον ίδιο πάντα στοχασμό και με ορθωτό παράστημα.

Μερικοί λένε ότι είναι όλοι και όλοι είκοσι επτά. Άλλοι ότι φτάνουν τους εκατόν δώδεκα. Και άλλοι ότι εγγίζουν τη χιλιάδα, πράγμα που είναι καλύτερο για τη δική σας αντοχή.

Οι άνθρωποι αυτοί με το σημάδι των θεών, αναχωρητές και ερημίτες στις σπηλιές αλλά και στις πολύβουες πόλεις, διαλογίζονται, ασκούνται και αναμένουν, καθώς υπάρχουν για την κρυφή αλλά σωτήρια πάντα αποστολή.

Όταν οι άνθρωποι ξεπέσουν εντελώς, οι κατακλυσμοί αποσφραγιστούν και η λάβα είναι έτοιμη πια να πέσει. Τότε είναι που εκείνοι αναφαίνονται. Και καθώς οι ελπίδες έχουν σβήσει εντελώς, παρακινούνται οι ίδιοι τάχα ξαφνικά, μετακινούνται και μετέρχονται.

Στρατεύονται σχεδόν απρόσκλητα, υπακούοντας σε έναν παγκόσμιο και άφατο συναγερμό, καθώς υπάρχει ο χρυσός και ακατάλυτος ηλεκτρικός δεσμός ανάμεσα τους. Συναντιούνται έτσι ενδεχόμενα και αναγνωρίζονται χωρίς συστάσεις για να εμπνευστούν και για να εμψυχώσουν.

Σχηματίζουν λοιπόν μια μαντάλα φωτεινή, η οποία πυροδοτεί ξανά την ανθρώπινη προοπτική και ελπίδα. Και οι ίδιοι με τη δύναμη της θυσίας που είναι σύμφυτη βέβαια με την ύπαρξη τους, ανατάσσουν τις στρατιές των άξιων ανθρώπων και τις όποιες εκφράσεις έχουν μείνει του καλού.

Αρκεί και εσείς τότε κάπως να ξυπνήσετε και να τους συμπαρασταθείτε.
Γιατί εκείνοι φυσικά δεν αναλώνονται. Θα υπάρχουν πέρα από τους επαναλαμβανόμενους κατακλυσμούς και τις βυθιζόμενες ατλαντίδες.
Παιδιά του κόσμου! Θα χαίρομαι με τις μικρές χαρές σας, θα προσπαθώ να απαλύνω τις μεγάλες λύπες σας."

δεν ειναι ομορφο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ABRAAM : 01-08-08 στις 19:21
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-08-08, 14:34
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ABRAAM
δεν ειναι ομορφο?
Είναι πολύ όμορφο!

Σ' ευχαριστούμε ABRAAM!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 00:35
Member

Προεπιλογή

χαιρομαι που σου αρεσε

η σκεψη μου ειναι οτι πραγματι ανα τους αιωνες αρκετοι τετοιοι "τυποι" (σαν και αυτους που αναφερεις) εχουν ερθει σε τουτο το κοσμο, πολλες φορες με διαφορετικες αποστολες, ισως και τελειως διαφορετικες απο θεολογικους ή διδακτικους λογους...

και εξ'οσων γνωριζω, τα χρονια ετουτα ειναι εδω κατω ενας τεραστιος αριθμος απο τετοια οντα!
αλλοι εξ'αυτων ειναι αρχαιες ψυχες που εχουν βαδισει τις εσωτερικες ατραπους πολλες ζωες πριν, αλλοι ειναι διδασκαλοι , αλλοι ειναι αρχαγγελοι και πολλα ακομα.

βλεπεις ζουμε τα χρονια της μεγαλης αλλαγης, τα χρονια που μια νεα φυλη ανθρωπων θα ζησει σε τουτο το πλανητη και οι αλλαγες που θα γινουν, οπως ολες οι μεγαλες αλλαγες θα ειναι επωδυνες.

και για τουτο ακριβως το λογο αυτες οι ψυχες εχουν ερθει τωρα κοντα μας, για να κανουν την μεταβαση που ερχεται, πιο ανωδυνη για τους ναυαγους του ουρανου...
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 01:59
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ABRAAM
χαιρομαι που σου αρεσε

η σκεψη μου ειναι οτι πραγματι ανα τους αιωνες αρκετοι τετοιοι "τυποι" (σαν και αυτους που αναφερεις) εχουν ερθει σε τουτο το κοσμο, πολλες φορες με διαφορετικες αποστολες, ισως και τελειως διαφορετικες απο θεολογικους ή διδακτικους λογους...

και εξ'οσων γνωριζω, τα χρονια ετουτα ειναι εδω κατω ενας τεραστιος αριθμος απο τετοια οντα!
αλλοι εξ'αυτων ειναι αρχαιες ψυχες που εχουν βαδισει τις εσωτερικες ατραπους πολλες ζωες πριν, αλλοι ειναι διδασκαλοι , αλλοι ειναι αρχαγγελοι και πολλα ακομα.

βλεπεις ζουμε τα χρονια της μεγαλης αλλαγης, τα χρονια που μια νεα φυλη ανθρωπων θα ζησει σε τουτο το πλανητη και οι αλλαγες που θα γινουν, οπως ολες οι μεγαλες αλλαγες θα ειναι επωδυνες.

και για τουτο ακριβως το λογο αυτες οι ψυχες εχουν ερθει τωρα κοντα μας, για να κανουν την μεταβαση που ερχεται, πιο ανωδυνη για τους ναυαγους του ουρανου...
Δεν έχω παρά... να συμφωνήσω απόλυτα!!!!
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 08:26
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karma
Δεν έχω παρά... να συμφωνήσω απόλυτα!!!!
Καλημερα Καρμα, πολυ ωραιο το θεμα που εχεις ανοιξει, χωρις να εχω διαβασει περα απο αυτα που γραφεται αυυτα τα ξερω απο μικρη ηλικια, οτι δηλαδη καποιες ψυχες ερχωνταε για καποιο σκοπο και καποιες αλλες οπως το λεω "να περασουν την ταξη" να ανεβουν σε μεγαλητερο επιπεδο. Μακαρι να ειχα χρονο να αναλυσω ολα αυτα που σκεφτομαι απο μικρη αλλα δεν εχω, το μονο που θελω να πω ειναι οτι μπορει καποιες ψυχες να μην εχουν ερθει να σωσουν ολοκληρο τον κοσμο αλλα να αλλαξουν και να βοηθησουν καποιες αλλες ψυχες που με τη σειρα τους να βοηθησουν καποιες αλλες και γινεται μια αλυσιδα . Οι ψυχες που εχουν ερθει να βοηθησουν τους ανθρωπους που ειναι γυρω τους μετα πιστευω τους με την βοηθεια τους με την συζυτηση και οτι επισηναπταιτε απο αυτο στο να βρουν και να ακουσουν μεσα τους.
Συγνωμη για την εκφραση ποτε δεν ημουν καλη και για την ορολογια γιατι δεν εχω διαβασει ποτε τεταια βιλβλια και δεν ξερω τι χριαζεται για να το εξηγησω καλητερα. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΛΕΜΕ

http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 13:35
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

karma θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.ολα αυτα τα οντα.οι αρχαιες ψυχες εχουν επιγνωση της ιδιοτητας και της αποστολης τους?δηλαδη γνωριζουν το λογο της υπαρξης τπυς και το γιατι βρισκονται στη γη?διαβασα τα αποσπασματα που ανεβασες και θα ηθελα να σε ρωτησω απο που αντλεις τις πληροφοριες σου για το θεμα περα απο αυτο το βιβλιο.

την ιδια ερωτηση θα ηθελα να κανω και σε σενα abraam.

το θεμα με ενδιαφερει και θα θελα να το ψαξω λιγο και μονος μου για αυτο ρωταω
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ματ11
Καλημερα Καρμα, πολυ ωραιο το θεμα που εχεις ανοιξει, χωρις να εχω διαβασει περα απο αυτα που γραφεται αυυτα τα ξερω απο μικρη ηλικια, οτι δηλαδη καποιες ψυχες ερχωνταε για καποιο σκοπο και καποιες αλλες οπως το λεω "να περασουν την ταξη" να ανεβουν σε μεγαλητερο επιπεδο. Μακαρι να ειχα χρονο να αναλυσω ολα αυτα που σκεφτομαι απο μικρη αλλα δεν εχω, το μονο που θελω να πω ειναι οτι μπορει καποιες ψυχες να μην εχουν ερθει να σωσουν ολοκληρο τον κοσμο αλλα να αλλαξουν και να βοηθησουν καποιες αλλες ψυχες που με τη σειρα τους να βοηθησουν καποιες αλλες και γινεται μια αλυσιδα . Οι ψυχες που εχουν ερθει να βοηθησουν τους ανθρωπους που ειναι γυρω τους μετα πιστευω τους με την βοηθεια τους με την συζυτηση και οτι επισηναπταιτε απο αυτο στο να βρουν και να ακουσουν μεσα τους.
Συγνωμη για την εκφραση ποτε δεν ημουν καλη και για την ορολογια γιατι δεν εχω διαβασει ποτε τεταια βιλβλια και δεν ξερω τι χριαζεται για να το εξηγησω καλητερα. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΛΕΜΕ
συγνωμη δεν ειχα διαβασει το αλλο θεμα "εξελιξη και αποστολη" αλλα χαιρομαι που επιβεβαιωνονται αυτα που σκεφτομαι

http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 17:40
Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
karma θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.ολα αυτα τα οντα.οι αρχαιες ψυχες εχουν επιγνωση της ιδιοτητας και της αποστολης τους?δηλαδη γνωριζουν το λογο της υπαρξης τπυς και το γιατι βρισκονται στη γη?διαβασα τα αποσπασματα που ανεβασες και θα ηθελα να σε ρωτησω απο που αντλεις τις πληροφοριες σου για το θεμα περα απο αυτο το βιβλιο.

την ιδια ερωτηση θα ηθελα να κανω και σε σενα abraam.

το θεμα με ενδιαφερει και θα θελα να το ψαξω λιγο και μονος μου για αυτο ρωταω

μπαχαμουτ, σημερα ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν μια εστω μικρη επιγνωση του ποιοι ειναι και της αποστολης τους.
ισως μερικοι να εχουν μια αισθηση οτι στην πραγματικοτητα ειναι κατι αλλο απο το σημερινο εαυτο τους, ισως ομως και να μην γνωριζουν τιποτα.
ουτε ειναι απαραιτητο το να εχουν σχεση με τον εσωτερισμο ή τις θρησκειες.
αυτο που εχουν μαζι τους ειναι ο ψυχισμος τους!

πισω απο ολους αυτους κρυβεται το θειο σχεδιο και αυτο ειναι υπευθυνο στο να καθοδηγησει και να αφυπνισει τον καθε ενα οταν το ιδιο θελησει ετσι!

για να καταλαβουμε ομως εναν τομεα πρεπει να εχουμε μια γενικοτερη γνωση και των παραπλησιων...
αλλιως η οποια αποψη, μοιαζει λιγο... ξεκουδουνη

σχετικα με την ερωτηση σου, αυτο που μπορω να πω ειναι οτι τα περισσοτερα εξ'οσων γνωριζω ειναι απο εσωτερικη γνωση, και μερικα ακομα απο γνωσεις φιλων-συμμαθητων (σε τουτη τη ζωη) στον εσωτερισμο σε καποια θεματα που δεν εχω τυχει ο ιδιος να τσεκαρω, την αξιοπιστια ομως των φιλων αυτων την εχω καρατσεκαρει σε διαφορα αλλα θεματα.

ομως αυτα δεν αποδεικνυονται ευκολα σε τριτους.
ετσι πολλες φορες παρουσιαζω την δικη μου υποκειμενικοτητα και εγκειται στον καθε ενα να δει αν κατι απο αυτα που λεω του φαινεται λογικο ή ταιριαστο.

η αληθεια ειναι οτι πριν πολλα χρονια ειχα μελετησει εκατονταδες βιβλια σχετικα με θρησκειες, εσωτερισμο, πνευματικα μονοπατια.
αυτο με οδηγησε (οπως και αλλους) στο να προσεγγισω και εγω ενα εσωτερικο μονοπατι που μου εκανε "κλικ", και να προσπαθησω να ασκηθω σε αυτο.
και απο ενα σημειο και μετα επαψα πια να διαβαζω βιβλια ή περιοδικα σχετικα με ολα αυτα και αφεθηκα στο να βιωνω...

μεσα απο τα βιωματα αυτα γνωρισα και αρκετα εσωτερικα οντα και πολλες φορες διαφορα απο αυτα που λεω ειναι γνωσεις απο τα οντα αυτα.

σαν ανθρωπος που ειμαι δεν μπορω να εχω γνωσεις που με υπερβαινουν, τα οντα ομως τα οποια αναφερα ειναι πολυ πιο υπερβατικα απο μενα και εχοντας την καλη τυχη να ειμαι φιλος τους, μερικες φορες γραφω κατι απο αυτα που γνωριζουν τα ιδια...

τωρα βεβαια ολα αυτα για εναν τριτο ειναι απλες υποθεσεις αλλα για μενα ειναι βιωματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.