Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-06, 16:19
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή Το σπίτι στην Καστέλλα του Πειραιά

Υπάρχει ένα σπίτι στην Καστέλλα του Πειραιά που εδώ και πολλές δεκαετίες φημολογείται οτι είναι στοιχειωμένο.Ο θρύλλος λέει οτι επί εποχή τουρκοκρατίας κάποιος Τούρκος είχε βιάσει μια κοπέλα μέσα στο σπίτι και απο τότε το πνεύμα της έχει στοιχειώσει το κτίριο.Το σπίτι αυτό άνηκε στους Μαυρομιχαλαίους. Ακόμα υπάρχει ο θυραιός της οικογένειας στην κεντρική πόρτα. Ύστερα από έρευνα δεν έχει ανακαλυφθεί κάτι χειροπιαστό αλλά οπωσδήποτε κάτι συμβαίνει. Υπάρχει πολύ έντονη ενέργεια γύρω απο το σπίτι και παρέμβαση των γύρω κατοίκων χωρίς να γνωρίζουμε τον λόγο.Γνωρίζει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο οίκημα;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-07, 01:06
panos81c Ο χρήστης panos81c δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Η πρώτη μου επαφή με το σπίτι αυτό ήταν το 2002 περίπου. Είχα πάει με έναν φίλο και την κοπέλα του στα Βοτσαλάκια. Ξαφνικά η κοπέλα άρχισε να κλαίει χωρίς λόγο και χωρίς να μπορεί να συγκρατηθεί, ενώ έτρεμε πολύ έντονα. Την πήραμε σηκωτή πιο πέρα. Δεν ήξερα τίποτε για το στοιχειωμένο σπίτι τότε.

Το σπίτι αυτό είναι παλιό αρχοντικό και βρίσκεται πάνω από την παραλία "Βοτσαλάκια" και συγκεκριμένα πάνω από τα γήπεδα μπάσκετ. Έχουν μείνει μόνο οι πλαϊνοί τοίχοι, αλλά η μορφή της κοπέλας που εμφανίζεται φαίνεται εκεί που θα ήταν το πάτωμα του 1ου ορόφου. Η μορφή είναι λευκή φασματική και αγναντεύει προς το Σαρωνικό. Έχει μακριά μαλλιά και τα χέρια κολλημένα στο σώμα της. Το πάτωμα σημειωτέον δεν υπάρχει, έχει καταρρέυσει προ πολλού.

Την ιστορία που περιγράφεις για το παρελθόν αυτής της κοπέλλας την έχω ακούσει κι εγώ.

Πολλοί άνθρωποι που πάνε στην περιοχή, έστω κι αν δεν γνωρίζουν για το στοιχείωμα του σπιτιού, λένε ότι όταν βρίσκονται εκεί έχουν την αίσθηση ότι κάποιος τους παρακολουθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-07, 14:23
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Υπάρχει ένα σπίτι στην Καστέλλα του Πειραιά που εδώ και πολλές δεκαετίες φημολογείται οτι είναι στοιχειωμένο.Ο θρύλλος λέει οτι επί εποχή τουρκοκρατίας κάποιος Τούρκος είχε βιάσει μια κοπέλα μέσα στο σπίτι και απο τότε το πνεύμα της έχει στοιχειώσει το κτίριο.Το σπίτι αυτό άνηκε στους Μαυρομιχαλαίους. Ακόμα υπάρχει ο θυραιός της οικογένειας στην κεντρική πόρτα. Ύστερα από έρευνα δεν έχει ανακαλυφθεί κάτι χειροπιαστό αλλά οπωσδήποτε κάτι συμβαίνει. Υπάρχει πολύ έντονη ενέργεια γύρω απο το σπίτι και παρέμβαση των γύρω κατοίκων χωρίς να γνωρίζουμε τον λόγο.Γνωρίζει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο οίκημα;
Τι εννοείς παρέμβαση των κατοίκων?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-07, 17:00
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους κι όλες...

Κατοικώ αρκετά κοντά στο σημείο που περιγράφετε. Ουσιαστικά ούτε 5 λεπτά. Μάλιστα όταν πήγαινα δημοτικό (ξέρετε λίγο πριν έρθει ο Όθωνας ) όταν λέγανε οι δάσκαλοι ότι θα πάμε κάποιον περίπατο, ξέραμε πάντα ότι θα ήταν στην παραλία στα "Βοτσαλάκια". Και πάντα όλοι συμφωνούσαμε να μείνουμε μακριά από το συγκεκριμένο οίκημα.

Ωστόσο ποτέ δεν έτυχε να μάθω όλα αυτά τα στοιχεία που μας παραθέτεις leo morpheus. Αυτό που ξέραμε όλα τα παιδιά ήταν η ιστορία για αστυνομία που είχε σκάσει ένα βράδυ εκεί και διέλυσε συγκέντρωση ατόμων που εκτελούσαν κάποιο τελετουργικό...

Τότε είχαν μιλήσει για σατανιστές. Επειδή όμως ακόμη δεν είχα ασχοληθεί με το μυστήριο και τα εκατοντάδες παρακλάδια του, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για το τί έκανε εκείνη η ομάδα μέσα στο σπίτι.

Ίσως γνωρίζοντας την παραπάνω ιστορία, να προσπάθησαν να καλέσουν το πνεύμα της κοπέλας και στα μάτια των αστυνομικών, αυτά να έμοιασαν άκρως διαβολικά...

Αν κανονιστεί επίσκεψη, είμαι μέσα (εννοείται.....! )
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-07, 19:25
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos81c
Η πρώτη μου επαφή με το σπίτι αυτό ήταν το 2002 περίπου. Είχα πάει με έναν φίλο και την κοπέλα του στα Βοτσαλάκια. Ξαφνικά η κοπέλα άρχισε να κλαίει χωρίς λόγο και χωρίς να μπορεί να συγκρατηθεί, ενώ έτρεμε πολύ έντονα. Την πήραμε σηκωτή πιο πέρα. Δεν ήξερα τίποτε για το στοιχειωμένο σπίτι τότε.

Το σπίτι αυτό είναι παλιό αρχοντικό και βρίσκεται πάνω από την παραλία "Βοτσαλάκια" και συγκεκριμένα πάνω από τα γήπεδα μπάσκετ. Έχουν μείνει μόνο οι πλαϊνοί τοίχοι, αλλά η μορφή της κοπέλας που εμφανίζεται φαίνεται εκεί που θα ήταν το πάτωμα του 1ου ορόφου. Η μορφή είναι λευκή φασματική και αγναντεύει προς το Σαρωνικό. Έχει μακριά μαλλιά και τα χέρια κολλημένα στο σώμα της. Το πάτωμα σημειωτέον δεν υπάρχει, έχει καταρρέυσει προ πολλού.

Την ιστορία που περιγράφεις για το παρελθόν αυτής της κοπέλλας την έχω ακούσει κι εγώ.

Πολλοί άνθρωποι που πάνε στην περιοχή, έστω κι αν δεν γνωρίζουν για το στοιχείωμα του σπιτιού, λένε ότι όταν βρίσκονται εκεί έχουν την αίσθηση ότι κάποιος τους παρακολουθεί.

Από τις αμέτρητες φορές που επισκέφτηκα το σπίτι,με τον Ragnarok,δεν μπορώ να πω ότι διαπιστώσαμε ύπαρξη φαντάσματος...Είμαι ψιλοσίγουρος πλέον ότι πρόκειται περί νεομυθολογίας...Όσο για την εμφάνιση του φαντάσματος δεν μπορώ να πω κάτι,απλά γιατί δεν το έχω δει...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-07, 19:28
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hedwig
Τι εννοείς παρέμβαση των κατοίκων?
Εννοώ πως ο εξωτερικός τοίχος είναι γεμάτος κατά μήκος με αφρολέξ και κομμάτια γυαλιού που σε εμποδίζουν να σκαρφαλώσεις...Επίσης,από τη μεριά της παραλίας τα παράθυρα είναι κτισμένα...Προφανώς παρέμβαση των κατοίκων ή του δήμου Πειραιώς...αλλιώς τι;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-07, 19:32
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bladerunner
Καλησπέρα σε όλους κι όλες...

Κατοικώ αρκετά κοντά στο σημείο που περιγράφετε. Ουσιαστικά ούτε 5 λεπτά. Μάλιστα όταν πήγαινα δημοτικό (ξέρετε λίγο πριν έρθει ο Όθωνας ) όταν λέγανε οι δάσκαλοι ότι θα πάμε κάποιον περίπατο, ξέραμε πάντα ότι θα ήταν στην παραλία στα "Βοτσαλάκια". Και πάντα όλοι συμφωνούσαμε να μείνουμε μακριά από το συγκεκριμένο οίκημα.

Ωστόσο ποτέ δεν έτυχε να μάθω όλα αυτά τα στοιχεία που μας παραθέτεις leo morpheus. Αυτό που ξέραμε όλα τα παιδιά ήταν η ιστορία για αστυνομία που είχε σκάσει ένα βράδυ εκεί και διέλυσε συγκέντρωση ατόμων που εκτελούσαν κάποιο τελετουργικό...

Τότε είχαν μιλήσει για σατανιστές. Επειδή όμως ακόμη δεν είχα ασχοληθεί με το μυστήριο και τα εκατοντάδες παρακλάδια του, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για το τί έκανε εκείνη η ομάδα μέσα στο σπίτι.

Ίσως γνωρίζοντας την παραπάνω ιστορία, να προσπάθησαν να καλέσουν το πνεύμα της κοπέλας και στα μάτια των αστυνομικών, αυτά να έμοιασαν άκρως διαβολικά...

Αν κανονιστεί επίσκεψη, είμαι μέσα (εννοείται.....! )
Δεν γνωρίζω την ιστορία που λες αλλά πολλά έχουν γίνει,όπως ο βιασμός μιας κοπέλας και ο ξυλοδαρμός του αγοριού της από αλλοδαπούς...

Έχοντας μιλήσει τελευταία με έναν ψαρά που συχνάζει εκεί μου είπε ιστορίες οι οποίες καταρρίπτουν τον θρύλο αλλά ανοίγουν ένα καινούργιο κεφάλαιο(συραγγειο-σπηλιά Παρασκευά)...

Και γω Πειραιά μένω και σίγουρα θα σε ειδοποιήσουμε αλλά όχι στο άμεσο μέλλον γιατί ήδη έχουμε κανει αμέτρητες επισκέψεις στο σπίτι...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-08, 17:29
Το avatar του χρήστη doggy
doggy Ο χρήστης doggy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Επειδή μένω και εγώ κοντά στα βοτσαλάκια θα ήθελα να μου πέιτε εαν εχει καποιος πρόσβαση για να μπεί μέσα στο σπίτι.Θα ήθελα πολύ να μπώ μέσα όπως και στο ν.φάληρο στην οδό σμολένσκυ 4

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη doggy : 12-09-08 στις 17:35
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-08, 09:48
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παιδια σορρυ, ναι οκ και εγω θα ηθελα να μπω σε ενα τετοιο σπιτι, τον κινδυνο μιας ενδεχομενης καταρρευσης τον λαμβανουμε υπ' οψιν?????????????
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-09, 12:44
QueenOfTheDamned Ο χρήστης QueenOfTheDamned δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Εδω και μερικές μέρες παρακολουθώ το όμορφο φόρουμ σας και πέφτοντας σε αυτό το θέμα θέλησα να γραφτώ για να σχολιάσω.
Καλώς ήρθα λοιπόν.
Κι εμένα η εμπειρία μου με αυτό το σπίτι έγινε σε έναν εν λόγω περίπατο με το σχολείο. Περπατούσα με μια συμμαθήτρια μου πηγαίνοντας προς το γήπεδο μπάσκετ(αν θυμάμαι καλα, εχουν περάσει και αρκετά χρόνια). Πάντα θεωρούσα τον εαυτό μου άτομο με μεγάλη διαίσθηση και ένστικτο. Ξαφνικά, για φιγούρα απο ένστικτο ουτε κι εγω ξέρω, της λέω κοίτα μας κοίταζει μια κοπέλα απο το παράθυρο. Την έφερα στο μυαλό μου, αρκετά άσπρη, με κόκκινα μαλλιά και παλαιϊκό φόρεμα. Αληθινά δεν ξέρω αν την φαντάστηκα ή όχι απλά όλα μου βγήκαν τόσο αυθόρμητα όταν τα έλεγα.
Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.