Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-11, 20:18
virgo93 Ο χρήστης virgo93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Ξενοδοχείο Βερεγγαρια

πισω ξανα κοντα σας!!! λοιπον ειμαι απο κυπρο και προσφατα πηγαμε εκδρομη με κατι φιλους στα βουνα και ακουσαμε για αυτο το ξενοδοχειο που ειναι αρκετα γνωστο για τα μεταφυσικα φαινομενα που γινονται εκει εμεις δεν καλοξερουμε 18 χρονων παιδια και οποιον ρωτησαμε δεν ηξερε κατι περισσοτερο απο οτι εμεις... δεν ξερω αν υπαρχει ηδη θεμα...
ξερετε ή ακουσατε κατι εσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-11, 19:15
polymnia_var Ο χρήστης polymnia_var δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2011
Περιοχή: Nicosia,Cyprus
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Μύθος 1

Ένας μύθος θέλει μεταξύ των πελατών του ξενοδοχείου να είναι ένα πλούσιο και ερωτευμένο ζευγάρι. Σύμφωνα με τον μύθο αυτόν, η σύζυγος αρρωστά και πεθαίνει. Ο σύντροφός της στην απελπισία του αυτοκτονεί πηδώντας από το 2ο όροφο του ξενοδοχείου. Ένας άλλος παρόμοιος μύθος λέει πως ο σύζυγος έθαψε τη γυναίκα του σε ένα από τα δωμάτια του ξενοδοχείου και πως η πόρτα του δωματίου σφραγίστηκε και δεν άνοιξε ποτέ. Στη συνέχεια ο ίδιος αυτοκτονεί. Και στους δύο αυτούς μύθους ο θάνατος του ιδιοκτήτη προκάλεσε τον τρόμο στους θαμώνες του ξενοδοχείου που το εγκατέλειψαν τρέχοντας αφήνοντας όλα τα πράγματά τους εκεί. Ο κορμός δύο δένδρων στο χώρο του ξενοδοχείου, που παριστάνει δύο φιγούρες αγκαλιασμένες, ενός άνδρα και μίας γυναίκας, θέλει να υποστηρίξει τον μύθο του συζύγου. Πάντως όσοι πιστεύουν τον μύθο αυτό ισχυρίζονται πως άκουγαν γυναικείους λυγμούς στο συγκεκριμένο δωμάτιο. Ένας άλλος μύθος θέλει μια νεαρή κοπέλα να έχει πνιγεί στην πισίνα του ξενοδοχείου. Από τότε αρκετοί ήταν που έχουν ισχυριστεί ότι είδαν τη σιλουέτα της μέσα στο καθάριο νερό της πισίνας.

Μύθος 2

Κάποιος μύθος δηλώνει πως στο εσωτερικό του ξενοδοχείου υπάρχει μια τοιχογραφία που απεικονίζει το χορό της κολάσεως. Σύμφωνα με το μύθο αυτό όποιος έβλεπε την τοιχογραφία αυτή θα πάθαινε μεγάλο κακό στη ζωή του. Πάντως όσοι ισχυρίζονται ότι έχουν δει την σχετική τοιχογραφία, δηλώνουν πως το θέαμα ήταν αρκετά ανατριχιαστικό προκαλώντας ανάμεικτα συναισθήματα, κυρίως φόβο και δάκρυα.

Πολλοί πάλι στηρίζουν τους μύθους για ύπαρξη βρικολάκων στο ξενοδοχείο, που εμφανίζονται τη νύκτα…

Μύθος 3

Ένας άλλος και πιο πιστικός μύθος είναι αυτός του πατέρα Γιάννη Κόκκαλη που μοιράζει την περιουσία του στους τρεις γιους του, σε άλλους μύθους οι γιοι είναι δύο. Αφήνει όμως το ξενοδοχείο υπό τη διοίκηση και των τριών βάζοντας να του υποσχεθούν ότι θα το κρατήσουν στο ύφος και το χαρακτήρα που ο ίδιος είχε παλέψει να διατηρήσει τόσα χρόνια. Όμως τα τρία αδέρφια μετά το θάνατο του πατέρα τους αντί να κρατήσουν την υπόσχεση τους άρχισαν τους καυγάδες για το ποιος θα έχει την ηγετική θέση. Έτσι η υπόσχεση που έδωσαν στον πατέρα τους δεν έγινε εφικτή. Σε διάστημα τριών ετών και οι τρεις γιοί βρήκαν τραγικό θάνατο. Κάποιοι λένε πως το Βερεγγάρια και ο πατέρας τους, τους καταράστηκαν που δεν κράτησαν την υπόσχεσή τους να φροντίσουν το ξενοδοχείο όσο έπρεπε. Κάποιοι λένε πως σε αυτό κυκλοφορούν μέχρι σήμερα τα φαντάσματα των γιων που βρήκαν τραγικό θάνατο.



ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΙ.. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ'ΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΠΑΝΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ..ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ 2013 ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-11, 00:04
Blue_Devil Ο χρήστης Blue_Devil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2007
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Επειδή τυγχαίνει ο πατέρας μου να είναι από τον Πρόδρομο και όταν ήμουν μικρός να περνούσα αρκετές ώρες στο ξενοδοχείο παίζοντας εκτός του ότι δεν άκουσα ποτέ κάτι μεταφυσικό για το Βερεγγάρια,δεν έπεσε ούτε στην αντίληψη μου κάτι,οπότε just another urban legend!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-11, 11:40
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blue_Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τυγχαίνει ο πατέρας μου να είναι από τον Πρόδρομο και όταν ήμουν μικρός να περνούσα αρκετές ώρες στο ξενοδοχείο παίζοντας εκτός του ότι δεν άκουσα ποτέ κάτι μεταφυσικό για το Βερεγγάρια,δεν έπεσε ούτε στην αντίληψη μου κάτι,οπότε just another urban legend!
Αγαπητε blue devil, με ολο τον σεβασμο, δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι δεκτικοι σε μεταφυσικα φαινομενα.
Αλλοι "βλεπουν" και αλλοι οχι κι ας βρισκονται ακομη και στον ιδιο χωρο, εξαρταται ποσο καλος δεκτης ειναι ο καθενας.
Απο την αλλη ποιος απο τους ιδιοκτητες ή εστω τους ενοικους του ξενοδοχειου θα ανοιγε συζητηση για μεταφυσικα φαινομενα?
Ο κινδυνος να γινοταν γραφικος απο τον περιγυρο θα ηταν αμεσος.
Ναι, δεν λεω μπορει να ειναι απλα ενας θρυλος, εαν ομως δεν ειναι δεν σημαινει οτι ο οποιοσδηποτε τοτε θαμωνας ή εστω απλα επισκεπτης του ξενοδοχειου θα επρεπε οπωσδηποτε να "αντιληφθει" κατι εαν αυτο οντως υπηρχε.
Στο ξενοδοχειο π.χ. Coronado στην Αμερικη οπου το στοιχειωνει απο ο,τι λενε το φαντασμα καποιας Kate Morgan, πολλοι απο τους θαμωνες την εχουν δει να περιφερεται στους διαδρομους του ξενοδοχειου ντυμενη με ρουχα βικτωριανης εποχης ενω αλλοι ουτε την εχουν δει και αγνοοουν παντελως την υπαρξη της.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 18-11-11 στις 11:41
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-11, 12:00
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε blue devil, με ολο τον σεβασμο, δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι δεκτικοι σε μεταφυσικα φαινομενα..
"Δεκτικοί" πως το εννοείς? Ο άνθρωπος μπορεί να έχει μια υγιή δόση σκεπτικισμού. Κακό είναι αυτό?
Προσωπικά το βρίσκω το πιο καλό στοιχείο που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε ερευνητής.

Παράθεση:
Αλλοι "βλεπουν" και αλλοι οχι κι ας βρισκονται ακομη και στον ιδιο χωρο, εξαρταται ποσο καλος δεκτης ειναι ο καθενας..
Ως παράδειγμα μπορεί να φέρει κανείς και την σχιζοφρένεια. Ο σχιζοφρενής βλέπει πράγματα που οι άλλοι δεν βλέπουν. Ποιό όμως το ασφαλές κριτήριο που μπορεί να διαχωρίσει την παραίσθηση από μια υπέρ-αίσθηση?
Ελλείψει λοιπόν ενός τέτοιου κριτηρίου εγώ προσωπικά αμφιβάλω ότι υπάρχουν άνθρωποι με τέτοιες υπεραισθήσεις γιατί αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και διεισδύσεις μεταφυσικού, όπως το εννοούν οι σύγχρονοι άνθρωποι, στον υλικό κόσμο.

ΥΓ. Προς αποφυγή παρεξήγησης δεν λέω ότι όποιος βλέπει "πράγματα" είναι σχιζοφρενής. Ο παραλληλισμός έγινε για να δείξει ότι δεν μπορεί κανείς να ξέρει την πραγματικότητα αυτών που βλέπει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 18-11-11 στις 12:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-11, 17:45
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
"Δεκτικοί" πως το εννοείς? Ο άνθρωπος μπορεί να έχει μια υγιή δόση σκεπτικισμού. Κακό είναι αυτό?
Προσωπικά το βρίσκω το πιο καλό στοιχείο που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε ερευνητής.


Ως παράδειγμα μπορεί να φέρει κανείς και την σχιζοφρένεια. Ο σχιζοφρενής βλέπει πράγματα που οι άλλοι δεν βλέπουν. Ποιό όμως το ασφαλές κριτήριο που μπορεί να διαχωρίσει την παραίσθηση από μια υπέρ-αίσθηση?
Ελλείψει λοιπόν ενός τέτοιου κριτηρίου εγώ προσωπικά αμφιβάλω ότι υπάρχουν άνθρωποι με τέτοιες υπεραισθήσεις γιατί αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και διεισδύσεις μεταφυσικού, όπως το εννοούν οι σύγχρονοι άνθρωποι, στον υλικό κόσμο.

ΥΓ. Προς αποφυγή παρεξήγησης δεν λέω ότι όποιος βλέπει "πράγματα" είναι σχιζοφρενής. Ο παραλληλισμός έγινε για να δείξει ότι δεν μπορεί κανείς να ξέρει την πραγματικότητα αυτών που βλέπει.
Δεκτικοι εννοω ειναι πιο ευαισθητοι στο να δεχονται μηνυματα απο την "αλλη" πλευρα, ενω αλλοι ειναι λιγοτερο ευαισθητοι.
Ασφαλως και υπαρχει η υγιης δοση του σκεπτικισμου, δεν αντιλεγω.
Οσο για τις διεισδυσεις του μεταφυσικου στον υλικο κοσμο αυτες μπορει και να υπαρξουν οταν οι "αναχωρησαντες" για την αλλη πλευρα αρνουνται να το κατανοησουν οτι εφυγαν και συνεχιζουν να αντιλαμβανονται οτι ανηκουν στον δικο μας υλικο κοσμο.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 18-11-11 στις 17:46
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-11, 19:12
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Talking

Φίλε μου R-b-t3r καλό είναι κανείς να είναι σκεπτικιστής αλλά αν ξεκινάει κανείς απορριπτοντας κάποια πράγματα ακόμα και σμήνη εξωγήινων σκαφών να περάσουν από μπροστά του δε θα δει τίποτα.Δε μπορεί να υπάρχει μόνο καπνός όταν ακόμα και πανεπιστήμια έχουν κάνει μελέτες για paranormal activities.Eγώ δε λέω να μην είναι κανείς σκεπτικιστής αλλά να αφήνει μία χαραμάδα στη ζωή του σε οτιδήποτε ανεξήγητο και μετά με τη λογική που διαθέτει κανείς να κάνει ερμηνείες.
Υπάρχουν πολλές εξηγήσεις σε πράγματα κατανοήσιμα και μη,στη γη έχουμε κάποια σημεία οπου επικρατεί αντιβαρύτητα, μαγνητικά πεδία και άλλα περίεργα και έχω ακούσει ότι με κατάλληλες συνθήκες μπορεί να δει κανείς παπάδες να πετάνε,είναι δείγμα αυτό σχιζοφρένειας?Υπάρχουν λοιπόν εξηγήσεις για όλα άλλες φορές πιο εξωφρενικές και άλλες όχι.
http://www.blackstate.gr/pneumatismos.htm κάτι σχετικό με τα μεταφυσικά φαινόμενα.
__________________
Σκέφτομαι άρα υπάρχω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-11, 20:20
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crystalline water Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου R-b-t3r καλό είναι κανείς να είναι σκεπτικιστής αλλά αν ξεκινάει κανείς απορριπτοντας κάποια πράγματα ακόμα και σμήνη εξωγήινων σκαφών να περάσουν από μπροστά του δε θα δει τίποτα.Δε μπορεί να υπάρχει μόνο καπνός όταν ακόμα και πανεπιστήμια έχουν κάνει μελέτες για paranormal activities.Eγώ δε λέω να μην είναι κανείς σκεπτικιστής αλλά να αφήνει μία χαραμάδα στη ζωή του σε οτιδήποτε ανεξήγητο και μετά με τη λογική που διαθέτει κανείς να κάνει ερμηνείες.
Υπάρχουν πολλές εξηγήσεις σε πράγματα κατανοήσιμα και μη,στη γη έχουμε κάποια σημεία οπου επικρατεί αντιβαρύτητα, μαγνητικά πεδία και άλλα περίεργα και έχω ακούσει ότι με κατάλληλες συνθήκες μπορεί να δει κανείς παπάδες να πετάνε,είναι δείγμα αυτό σχιζοφρένειας?Υπάρχουν λοιπόν εξηγήσεις για όλα άλλες φορές πιο εξωφρενικές και άλλες όχι.
http://www.blackstate.gr/pneumatismos.htm κάτι σχετικό με τα μεταφυσικά φαινόμενα.
Αγαπητέ φίλε/-η
Εμείς οι Έλληνες πρέπει κάποτε να μάθουμε να διαβάζουμε
Και όταν διαβάζουμε, να διαβάζουμε συνειδητά όχι απλά να προσπερνάμε λέξεις και νοήματα.
Εγραψα για "υγιή δόση σκεπτικισμού", αυτολεξεί. Ο νοών νοείτω.

Επιπλέον εφόσον ο άνθρωπος καταθέτει προσωπική εμπειρία και λέει ότι ούτε άκουσε κάτι από άλλους στην περιοχή, ούτε υπέπεσε κάτι της προσοχής του, δεν νομίζω ότι αξίζει να γίνεται ντόρος για το θέμα.

Ο σκεπτικισμός άλλωστε υπάρχει για να προστατεύει και τον ίδιο τον ερευνητή από το να εξαντλείται σε κυνήγι άσκοπων αναζητήσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-11, 12:17
Crystalline water Ο χρήστης Crystalline water δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Κάτοικος Azeroth
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Καλημέρα το σχόλιο μου δεν αναφερόταν στον blue devil δέχομαι τη μαρτυρία του ως έχει.Μια παρατήρηση έκανα σχετικά με το σκεπτικισμό άλλωστε έγραψα ότι ο καθένας ερμηνεύει με τη λογική του αυτά που βλέπει,δεν χαρακτηρίζω κανένα τη προσωπική μου γνώμη κατέθεσα επ`αυτού.Απλά όταν γράφουμε σε δύο στροφές κάτι δεν είναι δύσκολο κανείς να παρεξηγήσει το νόημα.Δεκτή πάντως η παρατήρηση σου πάνω κάτω λέμε τα ίδια.
__________________
Σκέφτομαι άρα υπάρχω....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-12, 20:32
andreashadji Ο χρήστης andreashadji δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2012
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή επισκεψη στο ξενοδοχειο βερεγγαρια

εγω φιλοι μου θα σας πω μονο μια φραση...εγω δεν πιστευω πως υπαρχουν φαντασματα αλλα πιστευω στο μεταφυσικο ανεξαρτητα.θα σας πω μονο μια φραση απο το ποιημα ιθακη του καβαφη.....¨λαιστρυγονας και κυκλωπας δεν θα συναντησεις αν δεν τους κουβανεις μεστο μυαλο σου¨.τι παει να πει?τιποτα κακο δεν θα συναντησεις αν το αγνοησεις κ αν δεν πιστευεις σ΄αυτο πως πραγματικα υπαρχει.αρα πιστευω πως τα φαντασματα τα δημιουργει το υποσυνειδητο του ανθρωπου.ισως απο φοβο ή ισως οτι νομιζει πως υπαρχουν φαντασματα...σκεφτειτε το...περιμενω απαντηση σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.