Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-11-05, 15:49
Το avatar του χρήστη art_emy
art_emy Ο χρήστης art_emy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Την πρώτη φορά που ένιωσα κάτι απροσδιόριστο για μένα,έως και σήμερα,να φέυγει από το σώμα μου και να αιώρειται στο ταβάνι του δωματίου μου ήταν λίγο μετά τον θάνατο του πατέρα μου. Δεν νομίζω ότι έχω αναφερθει ποτέ στο συγκεκριμένο περιστατικο μια που για πολυ καιρό πίστευα ότι ήταν απορροια της συναισθηματικής μου φόρτισης. Όμως ήταν πραγματικά μια αποκαλύπτική εμπείρια. Ενιωθα απίστευτα ευτυχισμένη μέχρι την στιγμή που άρχισα να βρίσκομαι αρκετα ψηλά από το φυσικό μου σώμα.Και στο σημείο αυτό θέλω να συμφωνήσω μαζί σας ότι πέρα από την εκπαιδευση, μάλλον είναι απαραίτητο να έχουν διευρυνθει και ίσως να έχουν ευαισθητοποιήθει μέρη του σώματος μας που βρίσκονται σε λήθαργο μέχρι εκείνη την στιγμή.Θα ήθελα να ρωτήσω έαν οι δικές σας εμπειρίες είχαν ανάλογα τέτοια ερεθίσματα


Υ.Γ
Απο τότε έχω συχνά τέτοιες εμπειρίες και βλέπω αρκετα ονειρά.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-11-05, 16:08
Nimrondel Ο χρήστης Nimrondel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μηνύματα: 1
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Θεωριτηκα νομιζω οτι στο θεμα τις αστρικης προβολης εχει αναφερθει το μελος lucid πιο πανω.Στο πρακτικο τομεα τωρα θα ηθελα να αναφερω καποιο τροπο εξασκησης.
Ξαπλωστε αναπαυτικα στο κρεβατι σας και παρτε βαθειες αναπνοες ωστε να χαλαρωσετε.Παρτε βαθειες αναπνοες 60-40% γεμιστε το κατω μερος των πνευμονων υπογαστριο εχοντας τα χερια στο στομαχι γιανα καταλαβενετε οτι γεμιζει το κατω μερος 60% και μετα γεμιστε τοπανω μερος των πνευμονων 40% και καντε πληρη εκπνοη ωστε να αδειασουν τελειος τα πνευμονια.Με αυτο τον τροπο επερχετε χαλαρωση.
Μετα αρχηστε να χαλαρωνετε το σωμα σας αρχιζοντας απο τα δακτυλα των ποδιων σας.Συγκεντρωστε την προσοχη σας σε καθε δακτυλο και αφηστε το να χαλαρωση χωρις να το αισθανεστε.συνεχιστε μετα υπολοιπα μερη του σωματος σας γαμπες μοιρους γοφους κοιλιακους στηθος πλατη χερια και τελος χαλαρωστε τι κεφαλι.Αν σας ειναι δυσκολο να συγκεντρωθητε καντε το επαναλαμβανοντας οτι χαλαρωνουν τα δακτυλα μου δεν τα αισθανομαι καθολου και καντε το ιδιο και με τα αλλα μελη του σωματος η καντε μικρες μυικες συσπασεις και αφηστετα μετα να χαλαρωσουν πληρος.
Βασικο πραγμα ειναι να ειμαστε συγκεντρωμενοι σε αυτο που κανουμε και να αδειασουμε το κεφαλι μας απο οποιαδηποτε αλλη σκεψη.
Οταν πετυχετε να χαλαρωσετε το σωμα σας δεν πρεπει να το αισθανεστε καθολου.Στο επομενο και το πιο δυσκολο βημα φαναστητε οτι το αιθερικο σωμα σας αιωρητε πανω απο το φυσικο σας σωμα.Πιστεψτε το οτι πραγματικα συμβαινει και θα το πετυχετε.Μην σκεφτεστε απολυτος τιποτε αλλο εκτος απο το στοχο σας.
Η αστρικη προβολη δεν γινετε απο την μια στιγμη στην αλλη.Ισως να χρειαστη να περιμενετε πολλη καιρο μεχρι να δειτε αποτελεσματα αλλα μην απογευτευεσται.Μην εγκαταληπεται την προσπαθεια αλλα προσπαθηστε και πιστεψτε το αν δεν το πιστευετε πραγματικα μην μπαινετε στον κοπο.
Γνωρίζοντας αυτή την διαδικασια, προσπάθησα να χαλαρώσω και να επιτύχω να κάνω α.π. Φυσικά δεν τα κατάφερα, γιατί το ειχα προσπαθήσει αλλες τρεις φορές που νομιζω πως ειναι πολυ λιγες. Γενικα ομως παρατηρησα πως οταν ειχα χαλαρωσει σχεδον τελειως ενιωθα σαν να εκανα μια εντονη ταλαντωση. Αυτο το εχω παρατηρησει και οταν απλως ξαπλωνα στο κρεβατι (οχι για να κοιμηθω). Γενικα συμβαινει οταν χαλαρωνω. Γιατι γινεται;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-11-05, 17:37
Το avatar του χρήστη Matrina
Matrina Ο χρήστης Matrina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2005
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Και για να επιστρέψουμε τώρα στο θέμα μας...
Σε μένα συνέβαινε το εξής παράδοξο για κάποιο διάστημα:
όταν προσπαθούσα να βγώ από το σώμα μου (ακολουθώντας τη διαδικασία που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε) δεν γινόταν τίποτα.Ύστερα από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες σταμάτησα να ασχολούμαι.Πέρασε αρκετός καιρός και ξαφνικά ένα βράδυ ένιωσα ότι κάποιος/κάτι προσπαθούσε να βγάλει την ψυχή ή ακόμα και τη συνείδησή μου (έτσι το αντιλήφθηκα τότε) έξω από το σώμα μου.Γινόταν με πολύ έντονο τρόπο και έκανα μεγάλη προσπάθεια για να το σταματήσω(εεεμ όταν σε φώναζα που ήσουν? ).Συνεχίστηκε για κάποιες μέρες και όπως ξαφνικά άρχισε, με τον ίδιο τρόπο σταμάτησε.Ήταν μάλλον μια διαδικασία που γινόταν χωρίς τη συμμετοχή-εντολή έναρξης από το συνειδητό μου.Εκτός αν είχα ''επισκέπτες''...
Προσωπικά πιστεύω ότι πέρα από το στάνταρ,γενικό τρόπο για να επιτύχεις αστρική προβολή,υπάρχουν και παράμετροι που είναι ξεχωριστές για τον καθένα μας(π.χ εγώ ίσως χαλαρώνω καλύτερα όταν ξαπλώνω προς τη δεξιά πλευρά του κρεβατιού).Μέσα από συνεχείς πειραματισμούς μπορούμε να βρούμε το δικό μας προσωπικό τρόπο.Νομίζω τέλος ότι πολλοί άνθρωποι ξεκινούν μια τέτοια διαδικασία ενστικτωδώς στην προσπάθεια τους να κατανοήσουν-εξερευνήσουν το μέσα τους και κατά συνέπεια το έξω τους.
__________________
...in timeless oceans dreams come with the tide...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Matrina : 25-11-05 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-11-05, 18:35
Το avatar του χρήστη Cr4cKd0wN
Cr4cKd0wN Ο χρήστης Cr4cKd0wN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Περιοχή: Earth
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

'Οταν βγαίνουμε στο αστρικό πεδίο μην ξεχνάμε οτι μπορεί να προσκαλέσουμε και όντα όχι τόσο ευγενικά που μπορεί να κάνουν την ζωή μας δύσκολη αν δεν ξέρουμε πως να τα χειριστούμε..

Cr4cKd0wN
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-12-05, 09:38
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Ο χρήστης ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: Ν.ΙΩΝΙΑ
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nimrondel
Γνωρίζοντας αυτή την διαδικασια, προσπάθησα να χαλαρώσω και να επιτύχω να κάνω α.π. Φυσικά δεν τα κατάφερα, γιατί το ειχα προσπαθήσει αλλες τρεις φορές που νομιζω πως ειναι πολυ λιγες. Γενικα ομως παρατηρησα πως οταν ειχα χαλαρωσει σχεδον τελειως ενιωθα σαν να εκανα μια εντονη ταλαντωση. Αυτο το εχω παρατηρησει και οταν απλως ξαπλωνα στο κρεβατι (οχι για να κοιμηθω). Γενικα συμβαινει οταν χαλαρωνω. Γιατι γινεται;
Χρειαζετε υπομονη και επιμονη για να φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα.Δεν χρειαζετε να πιεζεις τον εαυτο σου αντιθετα πρεπει να τον αφησεις ελευθερο και οταν ειναι η καταληλη στιγμη θα συμβει και η αστρικη προβολη.Για αρχη προσπαθησε μονο να εκπαιδευσεις την τεχνικη της χαλαρωσης του σωματος ωστε να εχεις τον πληρη ελεγχο και μετα την χαλαρωση αδειασε το μυαλο σου απο τις περιτες σκεψεις αυτο ειναι και το πιο δυσκολο γιατι θα διαπιστωσεις οτι μετα απο μερικα δευτερολεπτα διαταρασετε η ηρεμια και απο το μυαλο μας ξεπεταγονται διαφορες σκεψεις που σαν χαρτινες τιγρης μας διασπουν απο τη αυτοσυγκεντρωση μας και την απολυτη ηρεμια μας.Δεν μας αφηνουν να νιωσουμε την στιγμη του απολυτου τωρα χωρις εγνοιες και να αισθανθουμε οτι ειμαστε ενα με ολα τα πραγματα που υπαρχουν και γυρω μας και παντου.Ξερω οτι αυτο ειναι πολλη δυσκολο να αποκτησουμε τον απολυτο ελεγχο του μυαλου μας οποτε καλο θα ηταν μετα την χαλαρωση για αρχη να συντονιζουμε το μυαλο μας σε θετικες σκεψεις και να αφηνουμε την φαντασια μας ελευθερη να κινηθει χωρις περιορισμους.Κλεισε τα ματια σου και φαντασου φαντασου οτι πετας πανω απο χιονισμενες βουνοκορφες η κοιτα τα λιβαδια οπου βοσκουν ανεμελα τα ελαφια κοψε ενα τρινταφυλλο και μυρισετο δεν μυριζει υπεροχα?μην αφηνεις το μυαλο σου να μενει συντονισμενο σε σκεψεις της καθημερινοτητας αντιθετα ασε την φαντασια σου ελευθερη ωστε να νιωσεις οτι ολα κινουνται ηρεμα και η φορτουνα υπαρχει μονο στην φαντασια μας.Αυτη η διαδικασια πιστευω οτι ειναι βασικη για αρχη ωστε αργοτερα εχοντας και τον πληρη ελεγχο να προχωρησεις και στην αστρικη προβολη.
Οταν καταφερουμε να δραπετευσουμε απο την προσωπικη μας φυλακη που εχουμε χτισει στο μυαλο μας θα μπορεσουμε να κινηθουμε ελευθερα στα αιθερικα πεδια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ : 03-12-05 στις 09:50
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-12-05, 16:45
Το avatar του χρήστη Cr4cKd0wN
Cr4cKd0wN Ο χρήστης Cr4cKd0wN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Περιοχή: Earth
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Και που ακριβώς βρίσκεται το σημείο που ενεργοποιούνται όλα τα Τσάκρα με την ^μία ? lol
Ωραία τα λές φίλε μου Σωτήρη αλλα μου θύμισες εναν παλιό γνωστό μου που πήγαινε να κάνει μαθήματα Yoga σε έναν τύπο...που εντάξει ο τύπος που έκανε τα μαθήματα σαν άνθρωπος καλός ήταν , αλλα αυτά που προσπαθούσε να κάνει στους υπόλοιπους/ες μόνο αποτέλεσμα δεν είχανε.Ο Δάσκαλος αυτός καθόντανε σε μια γωνία και ήταν κατά κάποιο τρόπο ο συντονιστής που κατεύθυνε την σκέψη των υπολοίπων σε πεδιάδες κλπ κλπ.(και αυτό το λέγανε Yoga οι συγκεκριμένοι που ήταν εκεί).Ο νούς όπως πολύ σωστά ανέφερες πρέπει να είναι ελεύθερος απο κάθε σκέψη αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κατευθύνεται απο κάποιον τρίτο!Ο καθένας πρέπει μόνος του να βρεί την δικιά του τεχνική για το πως θα πετύχει την αστρική προβολή η οτιδήποτε αλλο παρόμοιο. Το μυαλό του ανθρώπου για να φτάσει σε σημείο να μπορέσει να κοντρολάρει την σκέψη πρέπει πρώτα να ξέρει να την σταματάει έστω και για λίγο.Με βάση την Yoga αν θυμάμαι και καλά αυτο το σημείο λέγεται πρατγιαχάρα*και δέν προσεγγίζεται και τόσο εύκολα.Αυτό που εξηγείς εσύ εδώ είναι κάτι σαν ελεύθερος διαλογισμός...
Δέν νομίζω οτι με μιά τέτοια πρακτική κάποιος θα βοηθηθεί έτσι ώστε να κάνει αστρική προβολή αργότερα...

Ξέρεις την ιδιότητα του βισούντα ?


Φιλικά

Cr4cKd0wN
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-12-05, 19:25
Το avatar του χρήστη Despina
Despina Ο χρήστης Despina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Question

[QUOTE=ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ]Καποτε σε μικρη ηλικια και μετα απο πολλη εξασκηση στον ελεγχο αναπνοης και χαλαρωσης καταφερα να κανω α.π εβλεπα το σωμα μου και μπορουσα να κινηθω με το αιθερικο σωμα δεν αισθανομουν καθολου το φυσικο βαρος.Κινηθηκα εξω απο το σπιτι εβλεπα τα παντα γυρω μου ταυτοχρονα χωρις να χρειαστει να εστιασω την προσοχη μου σε συγκεκρημενο σημειο.Θελησα να κινηθω προς τα πανω και ενω ανεβενα με κανονικο ρυθμο καποια στιγμη ειδα ενα φωτεινο σημειο που καθως ανεβενα μεγαλωνε και γινονταν λαμπερο σαν ηλιος και καποια στιγμη με τραβηξε σαν μαγνητης και κινηθηκα προς το κεντρο με εκπληκτικη ανεξηγητη ταχυτητα τοτε καθως ημουν και μικρος φοβηθηκα και επεστρεψα στο φυσικο σωμα με τρανταγμα.

Σωτήρη, 2 φορές εχώ πάθει περίπου το ίδιο φαινόμενο με σένα. Την πρώτη, ενώ με είχε πάρει ο ύπνος, άρχισα να με βλέπω να κατευθύνομαι με μεγάλη ταχύτητα προς τα πάνω, και ξαφνικά βρέθηκα σε μία απίστευτα φωτεινή άσπρη πλατεία με πολλά περιστέρια.
Την δεύτερη φορά,πάλι μέσω ονείρου, άρχισα να πετάω προς τα πάνω και όταν ένοιωσα ότι δεν φοβάμαι και μου αρέσει αυτό που γίνεται, απέκτησα τρομακτική ταχύτητα,σαν πύραυλος φαντάσου!,ενώ συγχρόνως έβλεπα τριγύρω μου τον ουρανό και αστέρια!...Δεν άντεξα όμως την ταχύτητα αυτή και ξύπνησα τόσο απότομα...που δεν μπορούσα να συνέλθω για το υπόλοιπο βράδυ.Ταχυπαλμίες και τα σχετικα... Πιστεύεις ότι ήταν αστρική προβολή?
__________________
~Take it as it comes~
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-12-05, 08:18
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Ο χρήστης ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: Ν.ΙΩΝΙΑ
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Γεια σου Δεσπινα.Συμφωνα με την αφηγηση σου θα ελεγα οτι υπαρχουν καποια στοιχεια που θα μπορουσαμε να πουμε οτι προκειται για μια κατασταση αστρικης προβολης ομως επειδη εισαι σε κατασταση υπνου οταν διαδραματιζετε το συγκεκριμενο γεγονος δεν ειμαι συγουρος χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορουμε να κανουμε αστρικη προβολη στον υπνο.Την επομενη φορα που θα βρισκεσε σε παρομοια κατασταση προσπαθησε να φανταστεις καποιο γνωριμο μερος σου και οταν μεταφερθεις εκει προσπαθησε να κρατησεις καποιες λεπτομεριες για να επιβεβεωσεις το γεγονος απο την εικονα που κρατησες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ : 17-12-05 στις 09:56
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-12-05, 13:06
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Πράγματι, α.π. είναι δύσκολο να πει κανείς με σιγουριά ότι έκανε μέσω ονείρου. Είχα κάποιες ανάλογες εμπειρίες κάποιες φορές που προσπάθησα οι οποίες έμοιαζαν με αστρική προβολή (πετούσα μέσα στο δωμάτιο, έβλεπα τον εαυτό μου και άλλα) όμως δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ότι έκανα α.π. ποιο πολύ πιστεύω πως ονειρευόμουν συνειδητά παρά ότι ήταν α.π. Εβθουσιάστικα και δεν έκανα έλεδχο για το αν ήταν αλήθεια η όχι. (μια φορά έκανα αλλά μαλλων ονειρευόμουν... :-) )
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-12-05, 01:05
kirki Ο χρήστης kirki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

θα ηθελα να σαs παραθεσω μια εμπειρια ωστε να μου πειτε την αποψη σαs.
θα ηθελα να επισυμανω οτι πραγματοποιω α.τ
ενα βραδυ καθωs συνηδητοποιησα οτι φευγω δεν ξερω πωs βρεθηκα σε ενα αγνωστο μεροs με ψηλα σπιτια με μια πορτα[εισοδο]πολλα ατομα μεσα δε μιλαγε κανειs διεσχισα ολο το χωρο προσπαθωνταs να φυγω υπηρχε μια εξοδο ηταν μια πορτα[παραθυρο]δεν εβγαζε σε δρομο μα σε κενο,πετωνταs εφυγα απο εκει εξερευνονταs το τοπio,τα παντα ασπρα δεν υπηρχε δειγμα απο ζωη παρα μονο καποιοi ανθρωποι που δεν μιλαγαν.
τελοs παντων δεν εχει σημασια αυτο.
ενοιωσα οτι επρεπε να γυρισω,ειχε ξυπνησει ο αντραs μου,τον ειδα που σηκωθηκε και πηγε στο w.c ομωs εκει που τρομαξα ειναι..... με εβλεπα να προσπαθω να ξυπνησω ηταν τα ματια μου ανοιχτα,με εβλεπα,τα ακρα μου ειχαν σφιχτει σε σημειο γκραμπαs και εκτοs αυτου το ποιο σημαντικο ανακτωνταs τον εαυτο μου στην πορτα υπηρχε μια τρομερη λαμψη που με τυφλωνε τοσο πολυ που τα ματια μου τσουζαν παρα πολυ.
ειναι η μονη εμπειρια,ονειρο,α.π[οτι και αν ηταν]που με τρομαξε,με μπερδεψε και εχασα λιγο τη μπαλα.
αποψειs???? ερωτησειs????
__________________
απογοητευμενοι συχνα απο τιs ανησυχιεs τηs καθημερινοτηταs μενουμε τυφλοι στο μονοπατι τηs ζωηs..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kirki : 19-12-05 στις 01:11 Αιτία: oρθογραφικα λαθη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.